'Watermiljoenen'zijn bijna op Schiedam houdt in 83 dik geld over Eerste gladheid oorzaak van veel verkeersschade Geen volkstuinen in Vergulde Hand VLAARDINBS DAGBLAD SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Straat vervuiling groter door eenmaal ophalen huisvuil' I Schiedam mag spaarpot van 128 miljoen niet zomaar stuk slaan Financiële steun voor Podium Vakbonden aan de slag voor Al- actie Aanpassing rioolgemaal kost veel meer .189 mille nodig voor groenplan Zangfestival groot succes Van Tilborg weet flink te sparen maar burgers betalen r 'Men komt uit onvrede met groei gemeenten weer terug' Engels uit basispakket Antieke klok ontvreemd Huursubsidie snel aanvragen otg '55,. 85,. >!on, »U «ie. aafc- mrg wrnms MAANDAG 20 DECEMBER 1982 I Schiedam De Sehie- Sdamse 'watermiljoenen' ^pijn, op 365.000 gulden na, ^allemaal besteed. Sprak Cs*heel Schiedam in 1973 van 'geld als water', toen de "1 gemeente Rotterdam het eeuwigdurende contract voor de levering van gra tis drinkwater afkocht; de kater komt tien jaar later. De watertarieven in Schiedam zijn de hoogste van heel Nederland. Het water, dat ooit gratis was, heeft daarmee een bij smaakje gekregen. De afkoop van het watercon tract leverde Schiedam des tijds miljoenen op en de ge- meenteraad besloot om die te reserveren voor (meestal wijk- gebonden) welzijnsvoorzienin gen. De watermiljoenen kre gen daarom de officiële naam 'fonds welzijnsvoorzieningen'. Dankzij rente steeg het bedrag tot 17,7 miljoen gulden. Enkele zalencomplexen, sportvelden en het dierenasiel De Harga- hoeve waren de eerste projec ten, die hiervan betaald wer den. Later volgden onder an dere verbouwingen van het Passagetheater, het schoolbuï- tenhuis in Oosterhout. de jachthaven, voorzieningen in De Dukdalf en centrum Oost, bijdragen aan sportclubs als UW, Ursus en WK en speel- en groenvoorzieningen. En in clusief het geplande open jon gerencentrum (OJC) aan de Poldervaart, de verbouwing van wijkcentrum Nieuwland en de plaatsing van waterme ters (hoe toepasselijk) bracht dat de watermiljoenen al terug tot 8,2 miljoen gulden. Toch is dit bedrag niet meer vrij be steedbaar. Op grond van aller lei raadsbesluiten wordt er tot en met 1987 nog voor 7,8 mil joen besteed, zodat er nog een kleine vier ton overblijft waar Schiedam nog wel vrijelijk over kan beschikken. Om pre cies te zijn xs dat een restant van 365.000 gulden. In de meerjarenbegroting, die dit weekend verscheen, staat een opsomming van projecten die uit de voorbestemde 7,8 miljoen betaald zullen worden. De belangrijkste post betreft wel het zwembad Schiedam- Noord, al treden B en W met in details over het hoe en waarom. Vervolgens noemt men de aanpassing van de wielerbaan in het sportpark Harga, herinrichting bij As- vion, de bouw van wijkcentra in Sehiedam-West en -Zuid, van buurtaccommodatïe aan de Fahrenheitstraat in -Oost en van wijksportzalen m -Oost en -Zuid; de aanleg van skate board- en rolschaatsbanen; verbouwing van de 4 Molens en de Sint Joris Doele; aanpas singen in het Prinses Beatrix- park; een depot voor het mu seum en verbeteringen van de bibliotheek aan de Lange Ha ven; en kleine wijkvoorziemn- gen. Spaarpot Het is met die 'watermiljoe- 1 nen' al net als bij alle andere reserves en fondsen van de ge meente Schiedam. Het spaar varken bevat het totaal-gene- 1 raai van 128,4 miljoen gulden, maar het is nauwelijks vrij be- steedbaar. Alle potjes (op de saldi-reserve na) hebben een bepaald doel. Iets anders mag er niet mee gedaan worden j Maar het is de vraag hoe dat i nu moet met het fonds 'viering eeuwfeest'. Daarin zit nog 2,9 ton, overgehouden van het 700-jarig bestaan van de stad. zeven jaar geleden. Moet dat nu blijven liggen tot 2075? Vlaardingen B en W van Vlaardingen hebben besloten het culturele maandblad Podi um nog voor het verschijnen Ivan twee nummers financieel •Vie steunen, zolang dit bedrag betaald kan worden uit het .voor dat doel bestemde kre diet p'Begin november namen B en iW het verzoek van de Vlaar- jdingse Kunst Stichting (VKS) iin overweging. Er is naar •f ^schatting 3930 gulden mee ge- moeid. is echter gebleken dat de J-abonnementenwerving achter blijft bij de gestelde verwach tingen. Het zijn er tot op he- den 250, De VKS is echter ge- start met de promotie van het 5 blad in de denkt hierdoor het s abonnementenbestand op te vijzelen, waarbij men zich ge steund weet door het dagelijks bestuur van Vlaardingen., Vlaardingen In het kader van de actie van Amnesty International tegen het schenden van de mensenrechten in de Filippijnen hebben van morgen de vakverbon den FNV en CNV hun steentje bijgedragen. In het FNV-pand aan de Valeriusstraat in Vlaar dingen kwamen verte genwoordigers van de bonden bijeen om geza menlijk brieven te schrij ven aan president Marcos van de Filippijnen. Eerder had Amnesty de drie Waterweg-burge meesters, de Vlaardingse' vrouwengroeperingen, de kerken en leerlingen van het voortgezet on derwijs bij de actie be trokken. Een 61-jarige Rotterdammer kon zijn voertuig op de Schiedamse Horvathwea niet meer in bedwang houden. De wagen krulde zich rond een paal en de automobilist moest op ziin verjaardag worden uitgezaagd. Vlaardingen Er moet 400.000 gulden op tafei komen voor de aanpassing van het /rioolgemaal Oost, dat geschikt 1 gemaakt moet worden om "Straks het rioolwater te leve- ren aan de zuiveringsinstalla- ^.*ie Groote Lucht. Er moet on- t,,der andere een nieuwe pomp '/worden geplaatst, alsmede meetapparatuur waarmee kan .worden bijgehouden, hoeveel fiool water aan de zuiverings installatie wordt afgeleverd. In het investeringsprogramma was slechts een bedrag van 263.000 gulden opgenomen, omdat bij de opstelling van dat programma met diverse nood zakelijke kosten nog geen re kening was gehouden. ^Vlaardingen De gemeente- van Vlaardingen moet *.,189.000 gulden uittrekken om »jhet Geuzenplein en directe omgeving in te richten. Op het Geuzenplein wordt de laatste thand gelegd aan het nieuwe ^scholencomplex van de vere- Gniging voor christelijk voort gezet onderwijs, ten behoeve van de scholengemeenschap Westland-Zuid. Met het geld kan de groenvoorziening en een parkeerplaats worden aan gelegd. Vlaardingen/Schiedam De eerste gladheid van deze nog vrij jonge winter is er dit weekend de oorzaak van ge weest, dat heel wat automobi listen, die op de glibberige toe stand van de weg niet bedacht waren, in een slip raakten en onzacht tegen een of ander ob stakel tot stilstand kwamen. Vooral in Vlaardingen moes- "i heel wat lichtmasten het t de nacht van zaterdag op j dag ontgelden. i> ernstigste slippartij deed i zaterdagnacht om half één voor op de Brandersbrug op de Horvathweg, waar een 61-jarige Rotterdammer nota bene op zijn verjaardag door de gladheid de macht over het stuur verloor. De personenau to van de Rotterdammer krul de zich letterlijk rond een lichtmast. De wagen werd bij deze manoeuvre nagenoeg ge heel vernield. De bestuurder moest door de brandweer uit het wrak worden geholpen. Hij werd met een gebroken been en een hoofdwond in het ziekenhuis opgenomen. In Vlaardingen gleed de auto van een 44-jarige automobilist tegen een boom. De bestuur der en zijn vrouw raakten door de klap dusdanig ge wond, dat ze in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een zoon van het echtpaar kon na behandeling in het zie kenhuis naar huis. Ook een automobilist die in de nacht van zaterdag op zondag van de Burgemeester Heusdenslaan de Kethelweg op wilde rijden raakte in een slip en kwam te gen een paal tot stilstand. Hij kon na behandeling in het zie kenhuis naar huis.- In de Hoevenbuurt ramde een 34-jarige vrouw met haar auto drie andere wagens. Zij had niet alleen last van de glad heid gehad: de automobiliste bleek ook tamelijk diep in het glaasje te hebben gekeken. Dat kwam haar op een blaastest, een bloedproef en een rijont zegging te staan. Hetzelfde lot onderging een automobilist, die vrijdagnacht al met teveel alcohol in het bloed tegen een lichtmast was gebotst. Nog op diverse andere plek ken in de gemeente ramden automobilisten door de glad heid straatmeubilair. In die ge vallen kwam men er met wat schade en de schrik van af. Het zangfestival, dat de gezamenlijke buurthuizen zaterdag hebben gehouden in buurthuis De Haven in het centrum, is een groot succes geworden. 52 deelnemertjes in de leeftijd van vijf tot 12 jaar streden om de hoogste eer, die uiteindelijk was weggelegd voor een uit zes kinderen bestaand zang groepje uit Holy. Het zangfestijn was vooral een groot succes vanwege de enorme publieke belangstelling, ledereen amuseerde zich uitstekend, niet al leen met de zangprestaties van de kinderen, maar zeker ook met de muziek van het bandje, gevormd door enkele tieners uit de Westwijk die leuke muziek speelden. En na afloop was er nog disco, waaraan iedereen naar hartelust meedeed, inclusief burgemees ter Fred van Lier, die tijdens het zangfestijn in de jury had gezeten. Hij schaamde 2ich er met voor, samen met de kinderen de spieren op de stampmuziek los te gooien. Schiedam Er gaat in 1983 zoveel extra bezui nigd worden, dat de ge meente Schiedam nota bene komt te zitten met een overschot van 3,6 mil joen gulden. Een aanvan kelijk begrotingstekort van 1,68 miljoen weet fi- naneiën-wethouder Cor van Tilborg op die manier gemakkelijk op te vangen. Schiedam „Veel bewo ners van het Schiedam- Centrum zijn het verleden naar groeigemeenten in de omgeving verhuisd, omdat wij niet aan de vraag naar woningen konden voldoen. Langzaam maar zeker ge beurt nu het «moverge- stelde. Men kor uit onvre de met deze gemeenten weer terug naar het cen trum van de stad." Dat verklaarde wethouder Chris Zijdeveld vrijdagmid dag na afloop van het slaan van de eerste paal voor in totaal 44 premiehuurwonin gen aan de Westvest in Schiedam, te bouwen door de Amfas. Wethouder Zijde veld hechtte veel waarde aan het project. „De stads vernieuwing barst in deze gemeente in alle hevigheid los. In Schiedam-Centrum worden in de toekomst veel gelijke woningen gebouwd. Met dit duurdere project wordt voorkomen dat de eenzijdigheid, die daardoor ontstaat, wordt doorbro ken", zei hij. Door deze wo ningen wordt volgens wet- Zijdeveld bij slaan van Am fas-paal: houder Zijdeveld "de druk op de woningmarkt ver licht. Hij prees in de Amfas „de harnekkigheid, waar mee is geprobeerd de bouw in te passen in het 'be schermde stadsgezicht'. „U bent erg meegaand geweest in de richting van de ge meente", oordeelde hij. Voor de bouw van de wo ningen hoefde geen be staande woning gesloopt te worden, wel de oude vesti ging van de Beveka Combi natie. Een oud pakhuis uit 1877, wat van de historische vereniging enige waarde ring kreeg, moest ook weg. Wethouder Zijdeveld maakt zich op om de eerste paal te gaan slaan aan de Westvest. Maassluis Leerlingen van de Koningin Juliana Scholengemeenschap in Maassluis, die slecht zijn in het vak Engels, kunnen deze taal schrappen uit hun eindexamenpakket. Het college van B en W heeft zich verenigd met het besluit van de staf van de scholengemeenschap, die Engels niet meer als een verplicht examenvak wil zien. Sinds de invoering van de Mammoetwet hebben vrij wel alle scholen Engels als verplicht examenvak aan gewezen. Voorgeschreven is dit echter niet. Overi gens wordt verwacht, dat slechts weinig leerlingen van de mogelijkheid om Engels te laten vallen ge bruik zullen maken. t Maar de burgerij, die tariefs verhogingen te verwerken krijgt, 2ïet dat overschot niet in de eigen portemonnee te rugkomen. Het geld wordt toe gevoegd aan een reservepot voor latere jaren, die voor 'bij zondere werken'. En omdat er aldus toch iets mee gebeurt, zij het sluimerend, kan Van Til borg met recht zeggen dat de gemeentebegroting 1983 slui tend is gemaakt: saldo nul. Ook voor de komende jaren is er geen vuiltje aan de lucht. De meerjarenbegroting tot en met 1987, die dit weekend te gelijk met de jaarbegroting voor '83 verscheen, gaat uit van wolkenloze hemels en er blijkt zelfs een structurele budgetruimte van twee ton per jaar te ontstaan. Dat wordt mede mogelijk door de tweede ombuigingsoperatie, die ko mend jaar plaatsvindt. Het is op de langere termijn niet nodig veel geld aan de sal di-reserve te onttrekken, en dat kon ook haast niet meer. Deze traditioneel als 'appeltje voor de dorst' omschreven re serve slonk in twee jaar tijd van 15,9 naar 3,5 miljoen, on der andere door de blunder met de onroerend-goedbelas- tïng (OGB), en is daarmee op het niveau van 1972 beland Met deze reserve werd het dus even uitkijken, nadat het Schiedam elf jaar lang voor de wind ging. j Hoewel de bezuinigingen zwaar zullen drukken op be staande voorzieningen en de Schiedammer gemiddeld 328,80 per jaar betaalt aan be lastingen en retributies (dat bedrag komt dus naast geld voor nutsvoorzieningen), en hoewel Schiedam bepaald niet arm is vergeleken met een buurgemeente als Vlaardin gen, spreken B en W in hun meerjarenbegroting wel voor zichtig van 'onbenutte belas- tmgcapaeïteit'. Men ziet in OGB, reinigingsrecht en riool recht nog mogelijkheden de tarieven op te voeren, mocht het nodig zijn, en dan nog 'met de grootst mogelijke terughou- f^PttfiltRirï' oIHlie Küt rtnlUr., het college dendheid', aldus" van B en W. Vanavond neemt de Schie damse gemeenteraad een be sluit over de forse OGB-ver- hoging. De gemeentebegroting komt, samen met de meeija- renbegroting, pas aan de orde in de week van 17 januari. Voordien spreken de commis sies erover. Vlaardingen Het Vlaarding se college geeft in een om- Schiedam Uit het huis van een 48-jarige Schiedamse aan de Stadhouderslaan is dit weekeinde een antieke Engel se klok uit 1810 ontvreemd met een waarde van 50.000 gulden. Ook werden verschil lende zilveren voorwerpen meegenomen, die een waarde vertegenwoordigen van 10.000 gulden. De vrouw werd wak ker toen de inbreker haar slaapkamer betrad. Vlaardingen B en W van Vlaardingen zien definitief af van de aanleg van een volkstuinencomplex in het industrie- gebied De Vergulde Hand. De aanleg blijkt financieel niet haalbaar. Daarbij heeft de milieubelasting in het gebied ook een rol gespeeld. Als alternatief wil het college nu kijken of ten- noorden van njksweg 20 in het reconstructiegebied Midden-Delfland een nieuwe locatie kan worden gevonden. Het college brengt dit binnen afzienbare tijd ter sprake in een vergadering met het bureau van uitvoering. Ook willen B en W pogingen in het werk stellen toch nog een siertuinencomplex in de Broekpol der aan te leggen. Ook ziet het Vlaardingse college af van'het aanleggen van enkele kleine complexen hobbytuinen tussen de A20, de Bur gemeester Heusdenlaan en.het oostelijk deel van de Eurona- boulevard. V- - f t v», werp-antwoordbrief aan Remi Poppe van de Socialistïese Partij toe, dat het eenmaal per week ophalen van huisvuil er toe heeft geleid dat de straat vervuiling groter is geworden, doordat een deel van het huis- f vuil voor de ophaaldag op straat wordt gezet. Dat de maatregel leidt tot problemen, in het kader van volksgezond heid of milieuhygiëne heeft het gemeentebestuur niet kun nen constateren. De ontwerp-antwoordbnef» die is opgesteld naar aanlei- ding van het dringende ver zoek van de SP om voortaan weer tweemaal per week huis vuil op te halen, wordt woens dag besproken in de commissie voor de volksgezondheid en het milieu. In de ontwerpbrief geeft het college nogmaals aan. 'dat h'èt om financiële redenen niet mogelijk Is het huisvuil vaker dan eenmaal per week 1 op te halen, omdat dit tot nog grotere stijgingen van de tarie- ven van de huisvuilbelasting zou leiden, 'hetgeen onvermij- 1 delijk op grote bezwaren bij ode bevolking zou hebben ge stuit.' Volgens het college is het gezien de slechte financië le positie van de gemeente niet - mogelijk, de meerkosten uit de algemene middelen te betalen. 1 Schiedam Wie denkt in aanmerking te komen voor in dividuele huursubsidie, moet dat nog vóór de jaarwisseling aanvragen. Anders is het te laat, behalve voor mensen die aan het verhuizen zijn, want zij kunnen aanspraak maken *U1&?1 v^n 6rie maanden. Hetzelfde geldt voor woonwa genbewoners,^ die een- woon kostensubsidie .w illen .hebbënC r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1