[WBmfts Genoeg vertier voor de jeugd in de kerst OGB-verhoging gaat door Basketballers zitten korfballers in de weg COMMENTAAR Streekmuseum open met kerst Sportmanifestatie voor de jeugd Makkelijke weg van deOGB Jeugdstad en Sjendiedorp Ondanks verzet CDA en klein links9 A.M. Monster Inspraakgroep van start Huih Slangen: Tijd is tijd Dam kampioenschap Marius de Snayer maakt indruk alve ER ZIJN IN Schiedam in voorgaande jaren fouten gemaakt bij de berekening van de onroerend-goedbe lasting (OGB), waardoor de opbrengst van die ge meentelijke heffing aan- zienlijk lager is dan waar in de opeenvolgende ge- meentelijke begrotingen rekening mee gehouden is. Het geld dat Schiedam daardoor in 1980, 1981 en 1982 tekort gekomen is, is niet meer te verhaten. Dus daar draait de gemeente "zelf voor op. Maar om met de opbrengst van de OGB weer op het geraamde peii te komen, zal de burger in 1983 en 1984 fors moeten - bijpassen: een extra ver hoging van 12 procent per jaar. DAT IS IN grote lijnen de redenering van het Schie- .damse college van B en W gisteravond onder- .steund door de meerder heid van de gemeenteraad met betrekking tot de ,nare OGB-kwestie. Het -college, gesteund door de -coalitiepartijen PvdA en - VVD, vindt dat de burger voor een deel dus ook voor door de gemeente gemaakte fouten moet op- draaien. Op zich is dat principe niet zo ongebrui- kelijk als het in eerste in~ ll-.stantie lijkt. De gemeente, dat zijn alle Schiedammers tezamen. Als er tegenval- v- Iers ontstaan, dan zullen de burgers daar altijd aan bijdragen; hetzij recht- h streeks, door een extra verhoging van de tarieven, hetzij indirect, doordat be paalde voorzieningen in de stad er niet of later komen. DE DISCUSSIE IN de Schiedamse gemeente raad is gisteravond op een 'belangrijk onderdeel ech- j' -ter teleurstellend geweest. -f.Op een Interessant argu- 't*ment varude zijde van het CDA, namelijk dat de op brengst van de OGB in de pj praktijk altijd hoger uitvalt dan berekend omdat het ■t aantal woningen in de ge- meente door de stadsuit- breidingen nu eenmaal Z stijgt, is door het college niet erg serieus ingegaan. .„Op toevallige meevallers kunnen we geen beleid ba seren", meent wethouder ~,Cor van Tifborg. Maar een Crtoevallige meevailer kan ijr'die meeropbrengst, die fe^sinds 1975 ieder jaar op- |£treedt, zeker niet genoemd p,worden. Te verwachten valt, gezien het aantal bouwplannen dat voor Schiedam-Noord nog in ontwikkeling of ai in uit voering is. dat die extra in komsten er nog wel een paar jaar zullen zijn. DE CD A-FRACTIE heeft dan ook gelijk met haar argument, dat met deze meeropbrengst bij het vaststellen van de tariefs verhoging rekening gehou den had moeten worden. Het gaat niet aan dat geld straks, omdat het nu een maal niet in de begroting is opgenomen, in de saldi- reserve te laten vloeien. De extra verhoging, die de Schiedammer nu zal moe ten slikken, had kleiner kunnen zijn, als het college die meeropbrengst erbij had betrokken. Wellicht - slechts enkele procenten, maar kleiner. En een ge meentebestuur heeft zeker nu de plicht om tot het ui terste te gaan om de be volking zoveel mogelijk te ontzien. 'ER DRINGT ZICH nog een andere vraag op. Is het, gezien de eind vorige week uitgebracht ontwerp-be- groting voor volgend Jaar, echt wel nodig om de be volking met zo'n grote las tenverzwaring op te zade len? Uit die begroting blijkt dat het college zo- l^yeel bezuinlgingsmogelijk- L' heden heeft aangegeven, dat men als al die be- zuinigingen worden uitge voerd in 1983 een over- schot heeft van 3,6 miljoen j£ gulden. Daarover is gister- avond met geen woord ge sproken; de begroting komt pas In januari aan de orde. Toch moet ledereen die van die ontwerp-be- s groting kennis heeft geno men tot de conclusie ko- men, dat Schiedam heel I wat meer mogelijkheden t heeft dan vele andere ge meenten. Er kan dan ook op zijn minst gezegd wor den dat de gemeente met de fikse OGB-verhoglng wel wat al te gemakkelijk de eenvoudigste weg heeft gekozen. P.H. Ook dit jaar weer volop vertier in Jeugdstad. Behalve poffertjes kunnen dit jaar ook koekjes worden gebakken. Vlaardingen Het is weer zover. Jeugdstad, het eigen plekje in de kerstvakantie voor het Vlaardingse grut tot twaalf jaar, wordt sinds gistermiddag uit de grond gestampt. Hard wordt er in de Lijnbaanhallen gewerkt om het 'pretpark' op te bouwen. Standjes verrijzen uit het niets en morgen is het opnieuw een stad, volge propt met leuke attracties en 'aantrekkelijke bezighe den. Voor de jeugd, die zich te oud voelt en het eigenlijk kinder achtig vindt, is er op enkele meters afstand het Sjendie dorp. In het open jongerencen trum Summerstreet kunnen de disco-fans onder de tièners daar hun hart op halen. De Vlaardingertjes, die in vo rige jaren al eens hun neus binnen de jeugdstadswallen hebben laten zien, weten wat er valt te beleven. „Want er is niet zo gek veel veranderd in vergelijking met voorgaande jaren", vertelt gemeenteamb tenaar Piet Bosman van de Commissie Vakantiebesteding. „We hebben al zoveel dingen. Dan ïs het toch erg moeilijk om telkens maar weer met wat anders op de proppen te komen. Nee, dat valt echt niet Schiedam De burgers van Schiedam en de in deze stad opererende ondernemers zullen volgend jaar een verhoging van de onroerend-goedbelasting (OGB) van 16 proeent moeten slikken, om op die manier de door foutieve berekeningen tegenvallende opbrengsten goed te maken. De gemeenteraad is gisteren in meer derheid met het voorstel van het college in die richting akkoord gegaan. Verwoede pogingen van het CDA om die verhoging aan zienlijk kleiner uit te laten vallen, en van klein links om het deel dat bovenop de nor male trendmatige verhoging komt geheel achterwege te laten, hebben tot niets geleid. De PvdA/VVD-coalitie was niet bereid het college op dit onderdeel af te vallen. Met allerhande cijfermateri aal probeerde Aad van Lin- gen (CDA) aan te tonen, dat 7,5 procent extra verhoging in 1983 en 1984 al voldoende is om de lagere OGB-op- brengst goed te maken. „Er komt zo'n zeven procent méér aan onroerend-goedbe lasting binnen dan geraamd is, doordat het aantal wonin gen in onze gemeente stijgt. Met die meeropbrengst heeft Vlaardingen Het streekmuseum van Jan Anderson aan de Kethel- weg 50 in Vlaardingen is beide kerstdagen 's mid dags van twee tot vijf uur geopend. De technisch adminstrateur van de hoofdafdeling Electri- citeit, CAI en Automatise ring (ECA) van de gemeente Schiedam, de heer A.M. Monster maakt met ingang van 1 januari gebruik van de VUT. Na ruim 32 jaar bij de gemeentelijke bedrijven te hebben gewerkt verlaat hij nu de actieve dienst. Ter ge legenheid daarvan wordt woensdag 29 december een afscheidsreceptie gehouden in het bedrijfsrestaurant van de Openbare Nutsgebouwen in de Van Heekstraat. De re ceptie begint om 15.45 uur. Wie op een van die da gen komt kijken, kan meteen twee nieuwe aanwinsten zien die An derson heeft bemachtigd en die uitstekend passen in de expositie rond het bakkersvak, die momen teel draait in het streek museum. Een van die aanwinsten is een zoge naamde zakkenhaak, waar de snoep- en zout zakken vroeger aan hin gen: naar zo'n ding heeft Jan Anderson vijf jaar jang gezocht. Ook nieuw is een drietal geëtste raampjes met bakkerlj- voorstellingen. Voor het kerstweekend heeft het streekmuseum een nieuwe voorraad Vlaardingse ijsbrokken ingeslagen. Anderson hoopt dat hij er nu wel genoeg heeft. In het mu seumweekend, dat on langs werd gehouden", kwamen er zoveel bezoe kers, dat de voorraad binnen een uur was uit verkocht het college in het geheel geen rekening gehouden: dat bedrag verdwijnt straks in de saldi-reserve. Wij vinden dat je er rekening mee móet houden, als je berekent hoe veel de burger zal moeten bijbetalen voor de gemeente lijke fouten." Namens de fracties van D'66, PSP/PPR.en CPN gaf Eef Collé aan, dat er helemaal geen extra tariefsverhoging nodig is, omdat er in ieder geval over dit jaar al vol doende meevallers zijn om het gat voor '84 in zijn geheel te kunnen dichten. Voor la tere jaren zou Collé volgend jaar een soortgelijke con structie willen aangeven. Wethouder Cor van Tilborg (financiën) toonde zich wei nig gevoelig voor de argu menten van de oppositiepar tijen. „Je kunt geen finan cieel beleid bepalen op grond van een paar meevallers. Ik had zeker van een fractie als die van het CDA wel wat meer zorgvuldigheid ver wacht in de manier, waarop je de stad moet besturen", zei hij fel. „Ik ben er van over tuigd dat we ons met deze verhoging niet onsterfelijk populair zullen maken in de stad, maar daar zijn we ook niet voor ingehuurd. Met eenmalige meevallers kun nen we geen rekening hou den. We moeten ons er niet toe verleiden alleen de posi tieve dingen te zien. We ne men met dit voorstel het ze kere voor het onzekere." PvdA en VVD stemden uit eindelijk in met de tariefs verhoging voor volgend jaar. In de loop van 1983 zal "ver der besproken worden, wat er in 1984 zal moeten gebeu ren. Duidelijk werd namelijk wel, dat de VVD er voorals nog grote moeite mee heeft om dezelfde operatie in 1984 nog eens uit te voeren, zoals het college voornemens is. Volgens de WD-fractie moet volgend jaar eerst ge probeerd worden het beno digde geld op tafel te krijgen door nieuwe bezuinigingen. Maar wie denkt dat-ïe het al lemaal wel gezien heeft en weet wat er te halen en te be leven is, komt morgen toch be drogen uit. Want het is gelukt weer andere dingen aan te trekken. Twee gloednieuwe vermakelijkheden, waar ieder zijn fantasie en creativiteit op kan uitleven, is Jeugdstad rijk. Naast alle bekende kraampjes waar je kan verven, tekenen, solderen, boetseren, figuurza gen, timmeren, glas beschilde ren, kappen, of kunstleren etuis kan maken veel sim peler is het eigenlijk om op te noemen wat er niet valt te be leven -is daar nu ook het bloemschikken aan toege voegd. Dankzij de Rotaryclub Vlaardingen, die dit standje zal optrekken, kunnen de kin deren kerststukjes in elkaar frustelen, die daarna aan be jaarden in verzorgingstehuizen worden afgegeven. Tweede nieuwtje is het koek jes bakken. „We haddei. zo'n goeie ervaring", zegt Piet Bos man, „met het pannekoeken en poffertjes bakken, dat we dit nu hebben uitgebreid." Van het deeg kunnen allerlei poppetjes en kerstboompjes worden gemaakt die na een kwartiertje in de oven - sma kelijk kunnen worden veror berd. Songfestival In de andere bal is plaats voor de grotere attracties. Bijvoor beeld het luchtmatras van ne gen bij tien meter, waarop de jeugd naar hartelust kan stoei en en ravotten. Elke dag is er een gratis vertoning van een film; er kan getafeltennist worden en op het podium is de hele kerstvakantie door een nonstop programma aan de gang. En natuurlijk, het kan haast niet missen, is er weer het kindersongfestival. Don derdag start de voorselectie voor toekomstige opvolgertjes van Abba en Doe Maar. In het Sjendiedorp is er voor de iets oudere jeugd de disco activiteiten. Daar kan je ook de hele dag terecht, als je ten-, minste tien bent. Mazzel dus voor tien, elf en twaalfjarigen, want die kunnen voor hetzelf de geld (twee piek) zowel in Jeugdstad als in het Sjendie dorp. Het programma omvat: „een super... disco, krant ma ken, bisocoop, schoonheidssa lon, autorace en tatoshop." En' dat is nog maar een greep uit alle mogelijkheden. De beide pretparken zijn 22 tot en met 24 december en van 27 tot en met 29 december van tien tot vier uur geopend. Maassluis Negenentwintig Maassluisers hebben zich op gegeven als lid van de in spraakgroep, die zich aan de hand van de nota 'Meer voor minder' gaat bezighouden met het beleid voor buiten landers. De eerste inspraaka vond zal in januari worden gehouden. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 21 december 1982 Maassluis Dick Hubert, de voorzitter van GKC Maassluis beeft een onder houd gehad met de afde ling sportzaken van de ge meente Maassluis. Aanlei ding voor het gesprek was het optreden van de bas ketballers van Green Eagles, het afgelopen weekeinde, in,de wethou der Smithal. Door een foutieve planning van de kant van de basketbal lers, liep de bekerwedstrijd te gen Grasshoppers bijna een half uur uit. Hierdoor kwam de korfbalwedstrijd Maassluis- Valto in het gedrang. Slechts, omdat de scheidsrechter de be reidheid toonde te wachten kon er alsnog gespeeld wor den. Maassluis had echter geen argumenten kunnen aanvoe ren, als de arbiter en de tegen stander na een kwartier waren vertrokken. De consequenties, twee winstpunten in minde ring plus een forse boete, wa ren dan volledig voor Maas sluis geweest. Fred Lisnet, de wedstrijdsecre taris van The Green Eagles: „Het is voor ons moeilijk het programma precies te plannen. In de wedstrijd tegen Gras- hoppers vielen er gewoon veel persoonlijke fouten en dat nam allemaal veel tijd in be slag. Anderhalf uur is normaal gesproken voldoende voor een wedstrijd. Nu was het te wei nig, inderdaad. Het is ver schrikkelijk vervelend voor Maassluis, maar wij konden er echt niets aan doen." En over de verontwaardiging bij Maassluis: „Die was mis schien wel terecht. Maar ze moeten het ook vanuit ons standpunt bekijken. Als wij twee uur voor een wedstrijd gaan plannen, moeten wij meer zaaluren krijgen Die ex tra uren moeten ook weer be taald worden en daar draaien de leden dan weer voor op. Het komt misschien maar een paar keer per jaar voor, dat een wedstrijd echt uit loopt In het verleden hebben wij de be kerwedstrijden altijd op de zondagavond kunnen afwer ken, maar dat was nu niet mo gelijk. Veertien dagen geleden startten wij ook te laat aan een wedstrijd, omdat gymnastiek- wedstrijden wat uitliepen Daar doe je nu eenmaal niets tegen." De wedstrijd Maassluis-Valto en daarmee alle andere ont moetingen van de korfbalver eniging begonnen nu allemaal te laat. Dick Hubert: „Het spelsysteen bij de korfballers is nu éénmaal anders dan bij de basketballers, dat is duidelijk. Er was door Green Eagels in dit geval geen rekening ge houden met uitlopen van de duels. De vertraging wekte bij ons irritatie op, omdat wij ook nog eens vernamen dat er een wedstrijd was ingelast. Dat hebben we verder niet kun nen achterhalen. Het pro bleem was, dat de andere wed strijden ook veel te laat begon nen en je moet altijd maar weer afwachten of de scheids rechter en de tegenstander be reid zijn te wachten. Vooral voor de laatste wedstrijd van de avond kan dat problemen opleveren. Ik wil nu van de afdeling sportzaken weten of zulke problemen in de toe komst niet zijn te vermijden. Het was de eerste keer dat we achter de basketballers zaten Het is echt niet de bedoeling om de woede van de basket ballers op de hals te halen maar we wilen gewoon dat zulke situaties niet meer voor-' komen." Maatregelen Huib Slangen van de afdeling sportzaken van de gemeentej Maassluis: „Een dergelijke si tuatie, met The Green Eagles1 in de hoofdrol, is al eens eer der voorgekomen. De beheer- der van de sporthal heeft toen j de borden omhoog gedraaid en i daar zijn de basketballers toen; zeer boos om geworden. De. beheerder stond echter in zijn. j recht. Dat stond hij ru ook|» ,maar hij draaide de borden/ j niet omhoog. Misschien was hij de vorige keer een beetje ge schrokken van de reactie bij de spelers van The Green Eagles. Wij hebben de af spraak dat de clubs, als wed strijden dreigen uit te lopen, onderling overleggen. Het ver- velende met basketbal is, dat - de tijd herhaaldelijk stop' wordt gezet. We moeten nu echter wel maatregelen ne- men. We nemen zeker contacts op met het bestuur van The Green Eagles. We stellen nui keihard, tijd is tijd. De andere? verenigingen die gebruik ma-' ken van de hal worden nu de r dupe van een verkeerde plan ning. We gaan niet meer mar- chanderen. De vereniging k moet er zelf voor zorgen dat het schema binnen de beschik- bare tijd wordt afgewerkt. De beheerder draait de volgende keer gewoon de borden om- hoog." door Chris Woerts De wedstrijden van The Green Eagles lopen nogal uit Vlaardingen De strijd om het persoonlijk damkampioen schap van tHaardingen start op elf januari 1983. Er zal wor den gespeeld in een hoofd-, eerste en tweede klasse. Bij voldoende belangstelling zal een aparte groep voor huis- dammers worden gevormd. Alle deelnemers: moeten woonachtig zijn in Vlaardin gen of tot het ledenbestand van een Vlaardingse vereni ging behoren. Het inschrijf geld bedraagt vier gulden voor leden van de Vlaardingse damvereniging (VDV) en acht gulden voor met-leden. Opgeven kan tot vrijdag 31 de cember bij D. Tamboer, Groen van Prinstererstraat IB in Vlaardingen. Telefoon: 010- 34.84.27. Of bij R.C. van Woer den, Aalsholverlaan 123, Vlaardingen. Telefoon: 010- 74.54.03. Opgeven kan ook ïn het clubgebouw van VDV aan de Emmastraat. De wedstrijden worden steeds op de dinsdagavond gespeeld ïn het clubgebouw. In iedere klasse zijn drie prijzen be schikbaar. Vlaardingen In de nieuwe sporthal, aan de Floris de Vijfde- laan, kunnen vrijdag jongeren van. het voortgezet onderwijs te recht voor een sportmanifestatie. Van 10.00 uur tot 12.00 uur zijn er tafeltennis- en basketbalwed strijden. Tussen 14.00 uur en 16.00 uur is er een boksgala en van 14.00 uur tot 15.00 uur uur kunnen belangstellenden zich uitle ven op jazz- en beatballet. De toegang is geheel gratis en een ieder kan aan de activiteiten deelnemen. Inschrijving kan plaats hebben in de sporthal zelf vanaf 9.15 uur. Het boksgala is opgezet om de jeugd van Vlaardingen kennis te laten maken met deze sport. In de sporthal staat een echte ring en boks- en stoothandschoenen zijn voorradig. Onder leiding van Irma de Gast kunnen liefhebbers kennis ma-' ken met jazz-en'beatballet. j Rhoon In Rhoon namen een groot aantal atleten van AV Fortuna deel aan de jaar lijkse kerstloop over vijftien kilometer. De Vlaardingers kwamen met liefst 24 atleten aan de start. Marius de Snayer was weer de beste Vlaardingse atleet. In een tijd van 47.57 minuten liep hij zich naar een eerste plaats in de klasse veteranen-1. Ook Henrie Riedijk leverde een goede prestatie. Hij kwam uit op een tijd van 48.55 minu ten, Enkele atleten van Fortu na verbeterden hun persoon lijk record en kwamen zo dicht in de buurt van de magi sche 50 minuten grens. Henk; Klop (51.24 minuten), Peet Reedijk (51.30 minuten), Hans Meijer (51,42 minuten), Jaap Wapenaar (52.13 minuten). Kien Oele (52.12 minuten) en Arie van Embden (56.14 minu ten) kwamen in ee redelijke tijd over de finish.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3