16 ROTTERDAM Routine-controle loopt uit de hand Charlie Chaplin en strij kj e doen verleden herleven sme» GRAAG GEDAAN. ,'60W PLEIN KI Bejaarden en de stomme film Welzijn: je wordt er niet goed van.... 'Het ergste was eigenlijk, dat ze wel geloofden dat ik huisarts was Zwarte Piet haalt veel op Parkeergeld langs Brielse Meer 'lucratief' ÏSÊËir f Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 21 december 1982 RV/RY/RW Vervolg van voorpagina Rotterdam Hoofdcommissaris Vermeij neemt de af faire zeer hoog op. „Op oudejaarsdag krijg ik een rap portage over deze zaak en mijn mening zal dan niet ai te positief zijn. Hoe ik mijn mensen ga corrigeren, weet ik nog niet. Het komt in ieder geval in de ploegenbe- spreking ter sprake, maar ik weet niet, of dat genoeg is. Kijk, dwangmiddelen moet je als politie alleen ge bruiken, als het nodig is. Je kunt je afvragen of je ie mand, die zich bekend maakt als huisarts en een escu laap op zijn wagen heeft, op de grond moet gooien en naar het bureau moet slepen. Iemand, die vraagt om een redelijke behandeling, moet je ook redelijk tege moet kunnen komen. Het lijkt mij, dat het helemaal niet nodig was geweest om dokter Groeneveld naar het bureau te brengen." Vermeij wii niet, dat er van. de kant van de politie meer com mentaar op dit incident wordt gegeven en zal zo nodig een zwijgplicht opleggen. De uit de hand gelopen routi necontrole speelde zich af, toen dokter Groeneveld 's nachts om ongeveer drie uur van een spoedvisite af op weg naar huis was. Met een snel heid van ongeveer 65 kilome ter stuurde hij, gekleed in een pyjama met daarover heen een ochtendjas en een overjas, zijn personenauto over de Straat weg. Groeneveld: „Dat was iets sneller dan normaal, maar er was niemand op de weg. Meestal wordt daar veel har der gereden. Dat was verder ook niet het punt. Al rijdende zag ik op een gegeven moment een auto vlak achter me en die verblindde me ook wat." Groeneveld zette zijn damspie geltje op, zodat hij daar geen last meer van had. Ter hoogte van het Beatrixplantsoen werd hij voorbijgereden door de auto. De arts: „Toen zag ik, dat het een surveillancewagen was met daarin twee politiemen sen, waarvan het rechterpor- tierrraam openging. Een agent wees met zijn hand opzij zo vam je moet aan de kant. Ter wijl ze me passeerden, sneden ze me en drukten me aan de kant.- Dat gebeurde zodanig, dat als ik niet heel snel had gereageerd, ik tegen ze was opgereden. Dat was precies op de hoek van de burgemeester Le Fèvre de Montignylaan. Ik heb mijn auto toen links van die van hun neergezet in de richting, waar ik naar toe door Robert van de Roer moest. Zij dachten echter, dat ik weer weg wou rijden." De politiewagen reed over een vluchtheuvel heen en ging weer dwars voor de auto van Groeneveld staan. Beide inzit tende agenten sprongen uit de wagen. De dokter: „Ze hadden natuurlijk een overdreven idee, van wie daar in die auto zat: een misdadiger, die er vandoor zou willen. Ik deed mijn raampje open en zei: Zijn jullie nou helemaal gek gewor den? Ik had veel moeite moe ten doen om ze niet aan te rij den, Zij zeiden alleen: Papie ren. Ik antwoordde: Papteren heb ik niet bij me, want ik ben een huisarts, die net een spoedvisite heeft afgelegd. Toen werd er gezegd: U moet uw papieren bij u hebben. Ik maakte hen duidelijk, dat ik bij een spoedvisite niet het eerst denk aan mijn rijbewijs. Maar, zei ik toen, ik kan het u laten zien, want ik woon hier 300 meter vandaan. En ik kan het ook morgen op het bureau komen laten zien." De agenten vroegen de huis arts, waarom hij niet was ge stopt, toen zij een stopsignaal hadden gegeven. „Ik zei toen meteen, dat ik dat niet had ge zien. Waarom zou ik dan als huisarts, die niets te verbergen heeft, zijn doorgereden. Dat heeft helemaal geen zin." La ter bleek, dat de huisarts het stopsignaal niet heeft gezien, onder meer wegens zijn dim- spïegeltje. Tevens werd ach- mmmmm teraf duidelijk, dat de agenten ook de blauwe zwaailichten hadden gebruikt. Slrottehoofd De politiemensen riepen uit eindelijk, dat Groeneveld mee moest naar het bureau. De arts: „Waarom?, vroeg ik, daar heb ik helemaal geen zin in. Ik vertelde, dat ik de vorige nacht drie spoedvisites had ge maakt. Om twee uur, vier uur en zes uur. Deze nacht is het al de tweede keer, dat ik eruit ben geweest. Ik zei, dat ik veel liever naar bed naar bed ging, omdat mijn praktijk de vol gende morgen om acht uur weer gewoon begon." „En daar kwam nog bij, dat ik nog waarnam voor een collega ook, waardoor ik dus eigenlijk anderhalve praktijk deed. Op dat moment zeiden ze: Niks mee te maken, u moet mee naar het bureau. De deur werd opengetrokken en ik werd er gewoon uitgetrokken aan mijn overjas. Ze konden zien, dat ik daaronder mijn nachtkleding aan had en wisten dus, dat het geen gewone situatie was. Het ergste was eigenlijk, dat ze wel geloofden, dat ik een huisarts was, maar me desondanks meenamen. Ze konden;met te rugschakelen en tot de* conclu sie komen, dat ze zich hadden vergist, dat ik geen misdadiger was of zo. Dus moest ik toch mee naar het bureau." Vervolgens ontstond er een Hoofd commissaris Vermeij; „Hoe ik mijn mensen ga corrigeren, weet ik nog niet." discussie of dit nu wel nodig was. „Uiteindelijk trokken ze mij die auto uit en op dat mo ment lag ik op straat Een van de agenten lag op mijn benen en de ander drukte zijn knie tegen mijn strottehoofd, waar ik later nog pijn van had. Toen werden mijn armen op mijn rug getrokken en werd ik ge boeid. Daarna hebben ze mij opgetild en in die C 10 ge kwakt." De huisarts zegt, dat hij ver volgens met een snelheid van ongeveer 120 kilometer naar het bureau werd vervoerd, waardoor hij moeite had niet door de achterbak van de poli- tie-wagen te rollen. De wagen van Groeneveld bleef achter. „Ik moest echt nog soebatten Rotterdam Terwijl de slagwerker fluistert 'en het is allemaal liefdewerk hoor', wordt hij terugge roepen door de leider van - het orkest, Louis van Loon. Tijd voor de touch, - vlug terug op de kruk, oh - jee verkeerde stokken, waar zijn de kwasten. En ja hoor, de aankondiging - van het goochelduo Jack en Ellen Coleti kan begin nen. Maar nü schitteren - de artiesten door afwezig heid. 1 „Zeker aan het staken, want I dat doen ze toch zoveel tegen- woordig", roept een oudere vrouw. „Ach, een foutje in de regie", legt ceremoniemeester H.J. Kühn de ouderen uit. „Wie kent er nog een mop?" - Daar blijkt geen tijd meer voor want de artiesten zijn klaar. De laatste moeilijk lopende be- 4 jaarden worden naar hun stoel - gebracht, het licht gaat uit, de touch begint, applaus, "J .'Verleden in het heden', titel van de vierdaagse manifestatie voor dames en heren boven de zestig, is gisteren de tweede 'i dag ingegaan. Op het pro- gramma stond: een optreden van het amateurorkest Conzos, -f£de goochelaars Jack en Ellen -,1 Coleti en vertoning van de stomme film" 'het Jochie' van f Charlie Chaplin, daarbij bege ts leid door Conzos. Zojuist had de heer Kühn het l* nog gezegd. „Wat zijn wij be- V jaarden toef om die auto dicht te laten doen en mijn tas en mijn ampullen er uit te halen. In de politie wagen zag ik, dat uit mijn tas mijn semafoon ontbrak, zodat ik dus onbereikbaar was voor spoedgevallen. Toen kreeg ik als antwoord van de agenten: Ja, hoor, die hebben we gesto len en morgen verkopen we hem op de markt." Aan de mededeling van de huisarts, dat hij op dat mo ment onbereikbaar was voor spoedgevallen, hadden de agenten volgens Groeneveld geen boodschap. Correct Op het bureau Noord aangeko men, werd de dokter geboeid opgebracht en in een cel ge2et. De handboeien moest hij om houden. Pas na ongeveer een half uur kwamen de agenten de cel binnen en namen de ge gevens op van de huisarts. Groeneveld werd ontboeid en mocht de cel weer uit. „Ik zei: waar is mijn semafoon? Later werd duidelijk, dat het appa raat uit mijn tas was gevallen, toen de agenten hem uit mijn wagen haalden. Hij lag onder de voorbank. De agenten brachten me weer terug met de C 10 en ik mocht naar huis. Ze zeiden: U hoort er nog wel van, van de officier van justi tie, Ik antwoordde dat ik dat ook wel dacht, maar op een andere manier dan zij dach ten..." Groeneveld, die overigens geen proces-verbaal heeft ge kregen, heeft intussen de afge lopen dagen lange gesprekken gevoerd met de twee betrok ken agenten in aanwezigheid van een adjudant van het bu reau Noord en ook met com missaris J.Bol, die echter onbe vredigend verliepen voor de huisarts. De agenten vonden hun han delwijze nog steeds correct. Di verse gesprekken met Bol ga ven Groeneveld meer hoop. „Van hem kreeg ik eerst de indruk, dat er veel aan gedaan zou worden binnen de politie, maar later was ik daar niet meer zo van overtuigd. Van daar, dat ik hoofdcommissaris Vermeij in deze zaak heb be trokken." Duidelijk is, dat de patiënten van huisarts Groeneveld in ie der geval nog geluk hebben gehad: tijdens het hele inci dent deden zich geen spoedge vallen voor... Rotterdam De vele zwarte Pieten, die tijdelijk in dienst waren van de Rotterdamse studentensociëteit Hermes, hebben bij de traditionele drie daagse collecte ten behoeve van het minder bedeelde kind in Rotterdam in totaal 45.000,- opgehaald. Pas in juni zal de verdeling van het geld bekendgemaakt worden. De collecte werd georgani seerd door het Rotterdamsch Studenten Corps en de Rotter damse Vrouwelijke Studenten Vereniging. Rotterdam Het recreatie schap Brielse Meer heeft het plan om volgend zomerseizoen parkeergeld te heffen langs de noordelijke oever van het Brielse Meer. Slaagt de proef dan gaan in 1984 ook de par keervoorzieningen aan de zui delijke oever geld kosten. In de begeleidingsbrief bij de begroting voor volgend jaar spreekt het schap van een 'al leszins lucratieve' inkomsten bron, Het recreatieschap, waarin het openbaar lichaam Rijnmond het voor het zeggen heeft, gaat bij prognoses van de opbrengsten uit van twee- ëneenhalve gulden per wagen. Bij een voorzichtige schatting zou het schap dan volgend jaar 54.000 gulden aan de parkeer plaatsen verdienen. In 198? wordt dat 69.900 gul den, omdat voor dat jaar een tariefsverhoging in de pen 2it. 't Is dik voor mekaar. Ome Joop zou zeggen: „Mensen, zandzakken voor de deur." We hebben er een S.W.P. bij. En een w.p. en een w.w.p.... S.W.P.: Stedelijk Welrijns- plan. Het gaat dus over welzijn en het geeft aan, dat de gemeentelijke overheid allerlei activitei ten mogelijk maakt, die de bevolking in staat moeten stellen 'zich lek ker te voelen'. Dat Stede lijk Welzijnsplan is een dik stuk, waarin staat hoe ingewikkeld het is een sluitend systeem te ont wikkelen, op basis waar van iedereen aan zijn trekken kan komen. Er is duidelijk geprobeerd het verhaal leesbaar te ma ken. Maar niettemin blijf je na het lezen van al dat weïzijnsjargon zitten met de paradox, dat je niet goed wordt van zoveel welzijn. 't Is niettemin om een aantal redenen een be langrijk stuk, waarover de gemeenteraad zich van middag uitspreekt. In de eerste plaats natuurlijk om het welzijnsbeleid zelf. Maar minstens even boeiend de bijdrage aan het welzijn van de lokale politicus zelf: het verlost hem van veel ergernis over zijn afhankelijkheid van rijksregelingen. Het Stedelijk Welzijns plan is de basis, waarop het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (het oude CRM, zullen we voor het gemak maar zeggen) rijn bevoeg- heden ten aanzien van het welzijn rechtstreeks over draagt aan Rotterdam. Rotterdam is de eerste en voorlopig enige gemeente in ons land, die daarmee in de welzijnssector baas in eigen huis wordt. Minister Brinkman heeft gisteravond het al in 1975 tussen CRM en Rotter dam overeengekomen convenant getekend, dat deze overdracht regelt. Niet het ministerie van WVC (het oude CRM dus) bepaalt meer waaraan Rotterdam de rijksbijdra gen heeft te besteden, maar Rotterdam beslist voortaan zelf hoe het die miljoen jaarlijks in de welzijnssfeer uitgeeft. Wie weet hoe moeizaam het proces van decentrali satie van bevoegdheden zich voltrekt, kan zich voorstellen hoe belang rijk deze stap is. Het bedrag van dik 600 miljoen duidt al aan, dat het om een toch wel gi- I rantische operatie gaat. i )m even aan te geven wat er in deze wereld omgaat: aan jeugd- en vormings werk wordt in 1983 ruim 67 miljoen uitgegeven, in de sector kunstzaken 161.6 miljoen, aan sport en re creatie 134 miljoen, bij zondere groepen 17.3 mil joen, in de sector volksge zondheid 29 miljoen, aan sociale zaken 204.8 mil- oen, aan wijkaangelegen- ïeden en-accommodaties 11.8 miljoen en aan alge mene zaken 2.4 miljoen, in totaal 628.7 miljoen, waarvan het rijk een klei ne 90 miljoen betaalt en Rotterdam vrijwel de rest. De verdeling van die gel den was tot nu toe afhan kelijk van een vreselijk ingewikkelde procedure, die het uiterste aan door zettingsvermogen eiste bij degenen, die iets nieuws wilden. In het Stedelijk Welzijnsplan wordt de zaak aanzienlijk vereen voudigd. De wijken kun nen voortaan zelf uitma ken hoe zij de dik 65 mil joen willen besteden, die voor de wijkgebonden ac tiviteiten rijn gereser veerd. Voor de besteding van de rest is de gemeen teraad rechtstreeks ver antwoordelijk. In het Stedelijk Welzijns plan worden wat dat be treft de prioriteiten aan gegeven, die op basis van studie en politieke keuze zijn bepaald, verdeeld in probleem velden en pro bleemgroepen. Het is geen verrassing hoe 'het plaat je' er uitziet. Het staat er allemaal op: wonen/wo ningnood/ woonsituatie, werken/werkloosheid- /werkloosheidssituatïe. sociale minima, bejaar den, migranten, jongeren, vrouwen, lichamelijk ge handicapten. Wethouder Hans Simons heeft tijdens het voorbe reidingsproces heel wat tegenwind gehad. Het ligt door Koos de Gast voor de hand, dat bij het overwegen en heroverwe gen van taken sommige activiteiten laag scoren en zelfs afvallen als er nieu we projecten op gang moeten worden gebracht. Voeg daarbij dan nog de noodzaak ook in deze sec tor te moeten bezuinigen, en de emoties laaien hoog op. Voor de PvdA doet zich daarbij de complicatie voor, dat juist in de sfeer van het welzijnswerk en het wijkwelzijnswerk de conflicten met CPN, PPR/PSProp de loer lig gen. Tijdens de jongste be grotingsbehandeling kon de eerste clash met een ex tra injectie van één mil joen nog worden voorko men, maar dit soort hand jeklap houdt natuurlijk één keer op. Ook hier is de positie van 'klein links' in feite IJzersterk. Zelf uit het opbouwwerk in Delfshaven afkomstig kent CPN-fractie voorzit ter Roel van Veldhuizen zowel wensen en noden van de wijken als de tac tieken, die in de wereld van het welzijnswerk worden toegepast. De ondertekening van het convenant tussen ministe rie en gemeentebestuur roept trouwens nog een tweede kwestie op. Decen tralisatie van bevoeghe- den van rijk naar gemeen te mag dan een verheu gende gebeurtenis zijn, deze ontwikkeling is niet voltooid zonder het sluit stuk, dat er op dient te volgen en waarom het in feite allemaal begonnen is: decentralisatie van zeg genschap van gemeente naar deelgemeenten en wijken. Wie beluistert, wat daar over de laatste tijd in de raad is gezegd, zal nauwe lijks problemen verwach ten. Een feit is, dat de praktijk reden geeft te vermoeden, dat enige be houdzucht de raad niet vreemd is. Daarom: weirijn, prach tig. Maar er worden zo veel rapporten over ge schreven en er wordt zo over gestreden, dat men er uitgeput bij neer dreigt te vallen. Over 'je senang voelen' gesproken.... En Kühn kondigt aan; „Van daag geen popgroep met blè rende meiden, maar een be schaafd strijkje, dat de muziek zal verzorgen bij de in 1920 ge maakte film 'het Jochie'. En net als in die oude tijd zal ik af en toe de gebeurtenissen uit leggen. De explicateur dus. En haal je zakdoek maar v> de dag want het wordt Ir- „ien met tuiten lachen en snikken van ellende. toch te benijden in j£; deze tijd, hè. Er wordt van al- les gedaan op cultureel gebied |;-";voor ons. In de tijd van de ar- - menhuizen ging dat s anders, S Sombere lokalen, mannen en V-,.vrouwen apart, slecht eten en lj'l£voör het minste of geringste De meeste ouderen hadden de l^ wérd je gestraft. Maar dan; was film nog nooit gezien. „Ah, |^£er_* gelukkig nog de dominee daar had je vroeger toch geen l.^die één keer per week vertel- geld voor', vertelt een be- I de idatwe -al te maal in 'de' he- woonster van bejaardentehuis - - te- £k in- ir... - deren te voeden. Dan blijft er niet veel over voor dit soort dingen." Vier leden van het amateuror kest Conzos hadden twee keer gerepeteerd om de film muzi kaal te interpreteren. Dit be jaardenorkest bestaat uit vijf tien leden. Drummer Jaap van Persïe, uitgerust met een scheidsrechtersfluitje, een ou derwetse claxon, castagnetten en een rumbabal, zei het wel leuk te vinden zo te spelen, maar „mijn hart gaat uit naar de klassieke muziek." .Een moeilijke taak om op tijd de fluitketel te laten koken, het 'jochie' te laten huilen en de wagen te laten toeteren, maar het maakte de film wël meer 'levend'. De nostalgie was op zijn plaats in het 'Ver leden in het heden'. Kost niets In vergelijking met de Weense middag, opening van de vier daagse manifestatie, was de opkomst mager. Ongeveer honderd bejaarden genoten van Charlie Chaplin, de gooc helaars en een heerlijke broodmaaltijd. Broeder D. den Herder van 'Hoppesteyn* zegt dat de magere opkomst ligt aan het aantal zieken, het kor te tijdsbestek en het feit dat het gratis is. „Meestal betalen de ouderen voor een reisje tus sen de dertig en veertig gul den. Nu kostte het niets en dat wag^zo vreemd voor hen. En Amateurorkest Conzos, 'het beschaafde strijkje', zorgde voor muziek bij 't Jo chie'. in drie dagen kun je moeilijk iedereen optrommelen." Na de film werden de dames en heren weer keurig in de bus gezet om terug te gaan naar het Gerrit Spronkershuis of Hoppesteyn. Vanmiddag valt de beurt aan andere be jaardentehuizen, die dan ge nieten kunnen van een arties tenparade en een kwis die wordt begeleid door de zange res Pauline Wesselman. Mor gen wordt de manifestatie af gesloten met een schimmen- theater en Oud-Hollandse dan sen. i-j 1 Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g ^aam- verandering in. - Adres' Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. n Pos'ocd, I W°°°PJaa,s; '.'Vlflg- het stadhuis a aar; ml

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4