17 Rotterdam volledig baas over eigen welzijnswerk W bidweek vandaag van start BSLVOOR OIO-144I44 Politie pakt winkeliers op 'Protest tegen berging slib in Oranj e polder' Nieuw j aarsconcert in Laurenskerk Nedlloyd niet optimistisch "liet leek wel alsof we een bank hadden beroofd9 Miljoenfraude opgelost Openbaari vervoer tijdens feestdagen Titiaan in Boymans Dagelijks bestuur Hoek van Holland Geen steun voor Rijnmond Bouw Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 21 december 1982 Rotterdam De gemeente Rotterdam is sinds gisteren volledig baas in het eigen Maasstedelijke welzijnswereldje. Tot nu toe was Rotterdam niet meer dan een doorgeefluik tussen het minsterie voor welzijn, volksgezondheid en cultuur (het vroegere CRM) en de welzijnsinstellingen. Tijdens een feestelijke bijeen komst op het stadhuis neeft minister L.C. Brinkman gis teravond zijn handtekening gezet onder een stuk offi cieel heet het 'Convenant Fi- nancieringsregeling'waarin staat, dat Rotterdam nu zelf mag uitmaken hoe ze het geld over de welzijnsinstellingen wil verdelen. Voorlopig gaat het om een bedrag van hon derd miljoen gulden per jaar. Aan de ondertekening van het verdrag tussen Rotterdam en de regering is elf jaar van voorbereiding vooraf gegaan. Rotterdam is de eerste ge meente in Nederland waar nu het hele ingewikkelde stelsel van rijksbijdrageregelingen de pruüemand in gaat Rotterdam heeft pionierswerk verricht voor andere gemeenten in Ne derland, prees minister Brink man gisteren. Brinkman zei verder, dat hij een warm voor stander is van verdere decen tralisatie van rijksbevoegdhe den naar gemeenten. Burgemeester Bram Peper zei te hopen dat deze stap de eers te is op weg naar verdere overdracht van bevoegdheden van rijk naar gemeenten. „De onbestuurbaarheid van dit land wordt mede veroorzaakt doordat in Den Haag een groot waterhoofd aanwezig is", aldus de burgemeester. Volgens hem Rotterdam „We werden door de politie als 'misdadigers achtervolgd. Met sirenes en "-^zwaailichten kwamen ze achter ons aan. Op 'de hoek van de Adrianastraat en de West- 'Kruiskade kregen ze ons te pakken, 't Leek wel alsof we een bank hadden beroofd." vï.Duiven. eigenaar van een dierenwinkel in de Vierambachtsstraat kan het allemaal nog niet goed bevatten. Met een andere winkelier uit de straat, L.Hallensieben van Euro mode, verwijderde hij gis teren twee reclamebor den, die in de Vieram bachtsstraat waren opge hangen. De borden ma ken deel uit van een serie van vijfendertig, die ver spreid zijn over de Rotter damse binnenstad. Door middel van deze borden wordt het publiek attent gemaakt op de Binnenweg als winkelstraat. „Die borden waren een doom in ons oog", verklaart Duiven de actie van gisteren, 't Is toch te zot om over te praten dat nota bene voor de deur van andere winkels wordt verwezen naar een andere winkelstraat. Dit is X gebeurd in opdracht van de Rotterdamse Ondernemer sorganisatie. Die zegt dat de winkeliersverenigingen er- van op de hoogte waren, maar dat is pertinent onjuist Zowel in de Vierambaehts- straat, de Middellandstraat en de Kruiskade, wist nie- mand ergens van." r Gisteren vonden de twee winkeliers het welletjes. „Het was ook zo absurd. Ver- 2 onderstel dat wij met een ge- luidswagen over de Binnen- - weg zouden gaan rijden, compleet met drumband, om de mensen naar onze win kelstraat te lokken. Dat zou den ze daar toch ook niet pikken?" Maar het verwijde ren van de reklameborden eindigde voor het tweetal op het politiebureau Een- drachtsplein. „We werden zelfs in afzon derlijke arrestantenverblij- ven gestopt, echt alsof we misdadigers waren. Pas na tussenkomst van brigadier Dijkstra, een bekende van de heer Hallensleben, werd de zaak gesust. We werden aan vankelijk beschuldigd van diefstal, maar we hebben van het begin af aan gezegd dat het ons daarom niet te doen was; ze kenden die bor den zo van ons krijgen, die stonden in de kelder aan de Vierambachtsstraat", aldus de nog steeds verontwaardig de winkelier. Dat de winkeliers van de Binnenweg wat extra pu bliek naar hun straat willen lokken, vinden ze best be grijpelijk. „Ik begrijp best dat een aantal er een noodlij dend bestaan heeft, maar ook wij hebben het door de slui ting van de Mathenessser- brug niet gemakkelijk. Dit kost ons zo'n dertig tot veer tig procent van onze omzet. Het blijft afgezien van de wijze waarop wij zijn behan deldeen uiterst vreemde zaak dat dergelijke borden zomaar ongestraft kunnen worden opgehangen. We hebben er nog contact over gehad met de Kamer van Koophandel en daar begre pen ze er ook al niets van." Rotterdam De Rotterdamse recherche heeft een on derzoek afgesloten naar de praktijken van het han delsbedrijf Idlewain. Nadat in mei klachten waren binnengekomen, zijn in totaal negen personen aange houden wegens flessentrekkerij, oplichting en vals heid in geschrifte. Het bedrijf bestelde veel goederen, die nimmer wer den betaald. Een tijdelijk in Spanje wonende U-jari ge Nederlander wordt als de grote man achter de schermen gezien. Hij wordt ook van oplichting van twee miljoen gulden verdacht. Hij spiegelde zijn klanten winstgevende transacties voor. De bedragen van 150.000 tot 300.000 gulden, die hij daardoor los kreeg, stale hij in eigen zak. De politie heeft ook nog vfif personen aangehouden, die voor ongeveer anderhalve ton aan góederen van Idlewain hadden geheeld. is het nodig dat de grote ste den ook meer zeggenschap krijgen over de stadsvernieu wing en in het sociaal-econo misch beleid. Burgemeester Peper: „Wat Rotterdam be treft, wij zijn er klaar voor." Om te bewijzen dat hij ernst maakt met de decentralisatie van bevoegdheden, vertelde minister Brinkman, dat hij doorgaat met het saneren van rijksregelingen. Brinkman wil de gemeenten en provincies zelf het geld laten beheren voor ""sociaal cultureel werk, maatschappelijke dienstverle ning (fase I) en plaatselijk en provinciaal bibliotheekwerk. In januari zal de minister hier voor met voorstellen komen. Als de voorstellen van de mi nister worden aangenomen kunnen gemeenten en provin cies naar eigen inzicht be schikken over een bedrag van vele honderden miljoenen gul dens. Helemaal tevreden over de gisteren gemaakte afspraak is Rotterdam nog niet. Volgens de gemeente is het financie ringsconvenant pas volledig als Rotterdam ook de zeggen schap krijgt over de jeugd hulpverlening en het migran tenbeleid. Daarbij gaat om nog eens een bedrag van honderd miljoen gulden. Basis voor de gisteren gemaak te afspraak is het eerste Stede lijke Welzijnsplan van Rotter dam. Dit plan wordt vandaag door de gemeenteraad behan deld. Minister Brinkman 2ei erg tevreden te zijn over het Rotterdamse plan. Volmaakt is het nog niet, vond hij, maar er zitten ook geen zaken in die voor hem aanleiding zouden kunnen zijn om op de gemaak te afspraken terug te komen. Minister Brinkman in gesprek met burgemeester Peper Rotterdam De kome;, de feestdagen zal de vej -warring rond het rij-sch, ma van de tram, bus e metro waarschijnlijk w weer wat misverstande opleveren. Op eerste e tweede kerstdag (25 en december) rijdt het opei' baar vervoer volgens c gebruikelijke zondag: dienst. De nachtbussen ri den in die dagen volger de normale naehtbu: dienstregeling. In d nacht van zondag a maandag rijden er echte geen nachtbussen. Op vrijdag 31 december ri, den tram, bus en metro vo= gens een aangepaste dienr tot 's avonds acht uur. O' I oudiaarsnacht rijden d. nachtbussen volgens een. spé ciale dienstregeling. Die re geling is te verkrijgen bij d RET. De folder hangt ook i trams en bussen. Op nieuwjaarsdag rijdt he openbaar vervoer volgens dt' normale zondagsdienst. D< dienst begint één uur late dan op zondag gebruikelijk De ïnformatïepost van d< RET op het Stationsplein op eerste en tweede kerstdag geopend van negen tot ze. uur. Op 31 december is d< post open van zeven uur morgens tot zeven uur V avonds. Op alle andere da gen rond de jaarwisseling ij de informatiepost open tot avonds elf uur. Het informal tienummer is 010-546890. Rotterdam In het Museum Boymans-van Beuningen wordt vanaf 24 december extra aandacht besteed aan het schilderij van de Venetiaanse kunstenaar Titiaan (1485/90- 1576) 'Jongen met honden'. Het wordt evenals Rembrandt's 'De Eendracht van het land' gedurende een jaar gepresen teerd in de eerste zaal van de rondgang oude kunst. Er is speciaal voor deze gelegenheid een videoprogramma over het schilderij samengesteld en er is een uitvoerig boek je te koop. Voor deze presentatie is het schilderij gerestau reerd, zodat het uitgesproken Venetiaanse palet en de zo es sentiële structuur van de penseelstreken weer tot hun recht komen. Hoek van Holland Vandaag is in Hoek van Holland de Wind- week van start gegaan. Gedurende zes dagen wordt door de stichting Energie Anders het onderwerp windenergie op diverse manieren belicht. Vandaag sprak een aantal sprekers over windenergie en werkgelegenheid. Deze waren onder anderen drs.P. Nïjhof van het Nederlandse Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting en A.J.M.van den Biggelaar van de FNV. Wind en tuinder is het onder werp, dat morgen ter sprake komt. Donderdag wordt ge praat over wind en onderwijs, terwijl vrijdag, zaterdag en zondag het onderwerp wind en zelfbouw aan de orde ko men. Het centrum van deze activiteiten vormt het gebouw van de stichting Energie An ders aan de Stationsweg in Hoek van Holland. De deuren van het pand staan op al deze dagen tussen tien en vijf uur open. Voorlichter Ruud de Bruijne van de Stichting Energie An ders in Hoek van Holland is de eerste windomhudsman in ons land. Minister drs.G.M.V.van Aardenne van economische zaken verrichte vanmiddag de installatie. De 25-jarige voor lichter woont in Schiedam. Zijn taak zal voornamelijk be staan uit het assisteren van ge meenten bij de aanvraag van bouwvergunningen voor windmolens. „Gebleken is dat bij de aanvraag van bouwver gunningen nog te veel vertra ging ontstaat. Eén van de re denen is de onbekendheid met het onderwerp", verklaart De Bruijne. Reden waarom de Stichting Energie Anders en de Vereniging Windmolenge bruikers het initiatief voor de installatie van een wind om budsman hebben genomen. De Bruine heeft twee en een half jaar praktijkervaring bij de Stichting Energie Anders op gedaan. Voorts heeft de gemeente Schiedam vanmiddag de Snel le Ambtelijke Molenprïjs ont vangen. Dit is een met goud bespoten ventilator. De ge meente heeft zich op het ge bied van windenergie een snelle beslisser getoond bij het afhandelen van de procedures. Daarnaast heeft zij ook een project op poten gezet om be paalde panden in de gemeente met hulp van windmolens van electriciteit te voorzien. De ge bouwen zijn wegens hun lig ging moeilijk op het electrici- te»t5net aan te sluiten. Voorts is een prijs uitgereikt aan het blad 'Duurzame Ener gie'. Hoofdredacteur Jos van Beek heeft de zogenoemde Nieuwswiek ontvangen we gens het 'begrijpelijk, juist en positief artikel' over winde nergie in zijn blad. in de Laurenskerk wordt op zaterdag 1 januari een nieuw jaarsconcert gegeven door Jobann Th.Lemckert, de vaste or ganist van de kerk aan het Grotekerkpiein, en Raymond Del- noye, eerste fluitist van het Rotterdam Phiiharmonïsch Or kest. Het concert begint 's middags om drie uur. De toe gangsprijs bedraagt 5 gulden en voor leerlingen van het Rot terdams conservatorium en houders van jeugd- en bejaar- denpassen 3,50 gulden. Kaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij het Kerkelijk Bureau, Grotekerkplein 3 in Rotter dam. Rotterdam De'Konink lijke Nedlloyd Groep is niet optimistisch over de gang van zaken in 1983, „De crisis in de scheep vaart is zó diep, de over- tonnage zó groot, dat er veel moet gebeuren voor het werkelijk beter gaat. Ook in 1983 voorzien wij dus een verdere teruggang van het aantal schepen in de vaart", zo schrijft de raad van bestuur in een kerst boodschap aan het personeel, in het december-nummer van het blad Nedlloyd Para de. De concern-top zegt verder dat 1982 voor de groep zake lijk gezien teleurstellend is geweest De depressie in de scheepvaart heeft voor Ned lloyd geresulteerd in lagere resultaten, meer rationalisa tie en daardoor minder sche pen in de vaart. Die laatste ontwikkeling zal zich, zo verwacht men, in '83 verder doorzetten. Toch schrijft de de raad van be stuur dat men blij is met het nieuwbouwprogramma: een serie van vier produktentan- kers en drie containersche pen, alle te bouwen door Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel. Die vlootmodernisering moet volgens de Nedlloyd-leiding het concern in staat stellen in de toekomst een rol van betekenis te kunnen blijven spelen. Lichtpunten noemt de raad van bestuur de te land opere rende vervoers-, expeditie- en agentuurbedrijven, die in het algemeen goed opgewas sen zijn tegen de slechte eco nomische situatie. Hetzelfde geldt voor het offshore-boor- bedrijf Neddrill. Die tak is de aanloopmoeüijkheden te bo ven en hoewel ook op dat vlak sprake is van een dui delijke teruggang, verwacht men toch dat Neddrill een goede gaat. toekomst tegemoet Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de Hoekse deelraad vraagt de raadsleden vanavond pro test aan te tekenen tegen het plan om slib in Hoek van Holland te bergen. Het betreft het advies van de direc teur stadsontwikkeling aan burgemeester en wethou ders van Rotterdam om alvast voorbereidingswerzaam- heden te treffen op een perceel in de Oranjepolder. „Dat heeft ons verrast", vertelt Rob Rijlaarsdam van de secretarie. De ambtelijke stuurgroep Berging Baggerspecie heeft een beleidsplan op gesteld waarin de moge lijkheid is aangegeven voor de berging van een miljoen kubieke meter baggerspecie in de Oranje polder. „In. dat plan worden, ver schillende lokaties in Zuid-Holland genoemd, die na een zogenoemd mi lieu-effect rapportage op -hun geschiktheid worden afgewogen. Wij waren eigenlijk op het resultaat daarvan aan het wachten, toen. plotseling het advies van de directeur stadsontwikkeling kwam", verklaart Rijlaarsdam. De Oranjepolder is bestemd voor agrarische doeleinden. Het storten van baggerspecie houdt volgens het deelraads- bestuur een beperking in van het meest doelmatige ge bruik van dit gebied. Boven dien doorkuïst een dergelijke advies het beleid van de deelraad. Tevens vormt het een belemmering voor de ge plande doortrekking van rijksweg 20. De gedachte van een raadslid uit Goeree Overflakkee om voor de Hoekse kust bagger te bergen, moet volgens het dagelijks bestuur nu al in de kiem worden gesmoord. Dat raadslid ziet de specie, die' voor de kust van Goeree zou moeten komen, liever voor de Hoekse kust. Het DB van Hoek van Holland vreest dat in dit geval de zee- en stran- drecreatie dan voor het grootste deel zal verdwijnen. Rotterdam De Stichting Rijnmond Bouw krijgt geen subsidie van het Al- gemeen Werkloosheids fonds om de begin dit jaar vrijwel gestaakte activitei ten nieuw leven in te bla- Dat blijkt uit het ontwerp advies, waarover het AWF- fonds zich woensdag zal uit spreken. Rijnmond Bouw is vijf jaar geleden opgericht door de gezamenlijke bouw werkgevers in het Rijn mondgebied. Het is te verge lijken met de Stichting Sa menwerkende Havenbedrij ven en beoogt via een' ar beidsreserve pieken en dalen in het personeelsbestand van de aangesloten bedrijven op te vangen. De malaise in de bouw en fi nanciële problemen bij de stichting hebben er begin dit jaar toe geleid dat er nog maar drie mensen in dienst zijn en de activiteiten op het gebied van personeelswer- ving- en plaatsing vrijwel stil liggen. Het AWF-fonds voelt er echter niets voor financië le steun te verlenen. Een arbeidsreserve ïn de bouw is momenteel een wei nig effectief instrument, ter wijl subsidie zou kunnen lei den tot ongewenste beïnvloe ding van de concurrentiever houdingen, aldus het ont- werp-advies. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5