REGIO ZUID Politie treedt op Katendrecht nog scherper op iilllWfl 1 Verrassen d goed circus in Ahoy BEL VOOR 010-144144 Rechter veroordeeltkoop met uitgestelde levering9 'Kogels houden geen rekening met tranen' centrum aan Keileweg Esso zuivert afval water m- Den Biggelaar gedwongen tot verhuur Handelwijze notarissen bekritiseerd Zeventien workshops Publiciteit voor alternatieve prijs Comité voor Kabelfabriek opgericht ïSliwIès Rotterdams Nieuwsblad -vrijdag 24 december 1982 "RZ/RV/RY/RW Rotterdam Mensen, die een huis op basis van 'koop met uitgestelde levering' hebben gekocht, Kunnen - naar de rechter stappen om deze door huizenhandela ren bedachte constructie om te zetten in een huur overeenkomst. De Rotterdamse kantonrechter mr.H.J. Sarolea heeft zich gis teren fel uitgesproken tegen de constructie, waarbij huizen handelaren hun onverkoopba re onroerend goed tijdelijk voor een hoge rentevergoe ding in gebruik geven aan wo ningzoekenden. De rechter stelde, dat zij een huurover eenkomst genoemd moet wor den. Dat deed hij in een zaak, die was aangespannen door mr. Leo van Die van het Advoka- tenkollektief Vreewijk in op dracht van een ex-bewoonster van de West Kruiskade. Zij had een huis in de Son- manstraat betrokken, dat was 'gekocht met uitgestelde leve ring' van onroerend goed- maatschappij Hemog bv, waar de Dordtse huizenhandelaar E.C.J- den Biggelaar de scepter zwaait De al veelvuldig in deze krant beschreven 'koop met uitge stelde leveringsvoorwaarden* waren daarbij van toepassing: de 'koopster' moest een maan delijkse rentevergoeding beta len over het afgesproken be drag, dat als koopsom zou gaan fungeren, indien zij geld ge noeg zou hebben de woning werkelijk te kopen. In werke lijkheid kwam het er dus op neer, dat de rentevergoeding moest worden beschouwd als een huursom. Zij het, dat de Sonmanstraat-bewoonster evenals alle overige 'uitgestel de kopers' - geen recht had op huurbescherming en dat zij voorts voor de onderhoudskos ten moest opdraaien (die nor maliter voor rekening van de huiseigenaar zijn). Gemiddeld liggen de rentever goedingen bij 'koop met uitge stelde levering' honderden guldens hoger dan de feitelijke huurwaarde van de woning. Van lafel geveegd Den Biggelaars advocaat mr. A.P.M. Henket heeft in de eer der gehouden rechtszitting nog een vurig pleidooi gehouden, waarin hij trachtte aan te to nen, dat Hemog bv immer van plan is geweest de woning in de Sonmanstraat écht te ver kopen. De constructie zou al leen maar bedoeld zijn om de door Kees Jonker woning alvast in gebruik te la ten nemen, zodat de 'koopster' (door Henket altijd zonder aanhalingstekens geschreven, kj.) enige ruimte zou krijgen voor het regelen van een hy potheek. Kantonrechter Saro lea heeft dit argument in zijn vonnis finaal van tafel ge veegd door ernstige twijfels te zetten achter de bedoelingen van Den Biggelaar, die vol gens hem niét heeft geïnfor meerd naar de kredietwaar digheid van de 'koopster'. Zij leeft namelijk van een bij standsuitkering. Notarissen Ook de houding van de nota rissen noemde de kantonrech ter een kwalijke zaak. Sarolea zette vraagtekens achter de participatie van - in dit geval - notariskantoor Jungerius, Kooijman Heyman. De kan tonrechter stelt in zijn vonnis, dat de notaris zijn medewer king heeft verleend aan een brok' misleiding in strijd met de eer en waardigheid, die aan het notarisambt verbonden zijn. Volgens advocaat Leo van Die heeft het vonnis verregaande consequenties. Samen met zijn Advokatenkollektief-collega Ton Rhijnsburger heeft hij nog een kleine veertig clienten, die hun 'koop met uitgestelde le vering' willen omzetten in wat het werkelijk is: een huur overeenkomst. Er zijn echter nog veel meer mensen, die noodgedwongen met de con structie van de huïzenhandela- ren akkoord zijn gegaan. Zij kunnen allemaal naar de kan tonrechter toe met het verzoek tot omzetting daarvan. Dat geldt niet alleen voor Rotter dam, maar voor alle - vooral grote - steden, waar onroerend goed-exploitanten de construc tie hanteerden. Rotterdam De stichting Musische Vorming heeft voor de periode van vol gend jaar januari tot en met april een nieuw work shop programma vastge steld. Het gaat hier om ze ventien weekend-work shops voor personen vanaf achttien jaar, die worden gehouden in het gebouw van de stichting aan de Caiandstraat 7 in Rotter dam. De gekozen onder werpen strekken zich uit over alle terreinen van de kunstzinnige vorming. Voor Inlichtingen: telefoon 010-361366, toestel 119, tus sen 9 en 13.30 uur. 'Laten we voorkomen, dat we beheerst worden door emoties....' Rotterdam 'Kogels houden geen rekening met tranen'. Het klonk indruk wekkend en dekte in feite de lading. De Rotterdamse Surinamers in bijeen komst, kwamen nauwelijks uit htm problemen. De naam Bouterse stond cen traal, en daar was totaal niets aan te doen. „Ik ben ontzet over wat er op V"- g december is gebeurd," zo '"1 verklaarde wethouder Hans Simons. „De tragedie die zich in Suriname heeft afgespeeld raakt mij persoonlijk. In de korte tijd d*at ik als wethouder in functie ben heb ik de Suri- naamse gemeenschap leren kennen als één grote familie. - Met bovenal een grote onder- *1' linge samenhorigheid, een ge voel wat zich uitstrekt tot aan v overzee." Hans Simons, belast met onder meer de 'bijzondere groepen', verder: „Ik wil me wel solidair verklaren met de Surinaamse bevolking, maaar ik wil toch si i ook graag een beroep doen op de jongeren. Laten zij vooral "**- begrip hebben voor de gevoe- lens van de ouderen, die met hun hart toch in dat verre Su- riname zijn." Bezinning. Het was het meest belangrijke woord wat onder de honderd Surinamers in de Pauluskerk viel. Geen plan- nen over acties, die vanuit Ne- T-; derland gevoerd kunnen wor- ■rP den. Voorzichtig praten, zon- u der dat wie dan ook in gevaar zou komen. - cc? -- Of, zoals de heer G.W.B. Reg- terschot het uitdrukte; „Laten v/ we voorkomen dat we be- heerst worden door emoties, w* En laten we vooral beseffen jp'V dat Suriname geen collectebus is waarin je geld gooit om je geweten te sussen. Wij verke- ren nu in de omstandigheid dat we kunnen aantonen dat wij ook behoren tot de samen- leving, die momenteel aan het jjy.j'strijden is/in ons vaderland." „Maarwe "hebbenA inmiddels opgevangen dat van hieruit al- '"lerled Ij maatregelen genomen worden. Er is gesproken over een huurlingenleger, een rege ring in ballingschap. Maar ik vraag me dan af: doen we het om de held uit te hangen of om de televisie te komen? Ik weet het niet, maar laten we oppassen voor valse sentimen ten Ikzelf heb niet gehuild, zag er het nut niet van in, om dat we af moeten zien van elk sentiment. Daarom nogmaals, kogels houden geen rekening met tranen..." Rotterdam Het optreden van de politie tegen de overlastgevende prostitutie op Katendrecht gaat door en wordt mogelijk nog verscherpt. De wijk moet gevrijwaard blijven van prositutie. Deze toe zegging deed burgemeester Bram Peper gisteren tij dens een besloten bijeenkomst tegen een delegatie van de projectgroep Katendrecht. Helemaal naar tevredenheid verliep het gesprek voor de projectgroep overigens niet, omdat er geen concrete af spraken werden gemaakt en toezeggingen van de zijde van de gemeente in algeme ne bewoordingen werden ge steld. Wel werd besloten de dialoog tussen het gemeentebestuur en de de bewoners voort te zetten. Dit zal vermoedelijk eind januari gebeuren. Het gesprek van gisteren was een vervolg op een vorige week door verschillende Ka- tendrechtse organisaties en groeperingen aan het college van B en W overhandigde petitie. Hierin werd gepro testeerd tegen de opnieuw opbloeiende prostitutie op Katendrecht en het uitblij ven van maatregelen. Hierbij wordt gewezen op een be sluit dat de wijk tot stadsver nieuwingsgebied heeft be stempeld, echter onder de voorwaarde dat de prostitu tie zou verdwijnen. Inmiddels is aan het college van B en W ook een petitie van de Katendrechtse prosti tutiewereld overhandigd. Hierin wordt gesteld dat in de eerder ingediende petitie gebruik is gemaakt onjuiste feiten. Tevens wordt gewe zen op het de mogelijkheid van escalatie, ten gevolge van de verscherpte politie controles op Katendrecht. Rotterdam De koop van het voormali ge terrein en pand van ïnverpak aan de Keileweg door de BV Keilehoven is de finitief. Nauw betrokken bij de aankoop is Ger van Driel Vis, die tijdens de koop aan de curator heeft laten blijken in de toekomst in het betreffende pand een eroscentrura, een videotheek en een bio scoop te willen vestigen. Van Driel Vis was destijds ook nauw betrokken bij de plannen om de prostitutie in Rotterdam op sexboten de concentreren. De gemeente heeft inmiddels een bouw vergunning verleend, waarin ook sprake is van tien kleine kamertjes, waarin twintig slaapplaatsen zijn onderge bracht. Dit bleek gisteren uit het kort geding dat vier omliggende bedrijven aan de Keileweg tegen de gemeente hadden aangespannen. Zij beschuldigen de ge meente ervan gelegenheid tot prostitutie te geven en willen dat de verkoop van het terrein en het pand ongedaan ge maakt worden. De gemeente stelt dat zij geen enkele re den heeft om te vermoeden dat de koper van het pand aan de Keileweg een eros- centrum wil inrichten. Advocaat mr. F.P.C. Legger stelde namens de gemeen te dat de kamertjes vermoedelijk be stemd zijn voor vrachtwagenchauffeurs, die de nacht niet in hun trucks willen doorbrengen. Ook meent Legger dat de vier bedrijven pas tegen de gemeente kunnen optreden, wanneer daadwerke lijk blijkt dat in het gebouw prostitutie wordt bedreven. De inrichting is mo menteel een zuiver particuliere aangele genheid. Advocaat mr. J.H. Sandberg stelde na mens de bedrijven, dat algemeen bekend is dat Van Driel Vis de vaste partner is van de gemeente als het om eroscentra handelt. Sandberg vergeleek de handel wijze van de gemeente met iemand die aan zijn vriend een mes verkoopt, ter wijl hij weet, dat deze er iemand mee gaat doodsteken. Een verrassende uitsmijter: de Mexicaanse Rodogel Troupe, die zelfs een salto op stelten, vanaf de springplank, laten zien. 1 Dany César rijdt de Hongaarse Post, een klassiek circusnummer, dat tegenwoordig zelden of nooit meer te zien is. Rotterdam Het heeft er gisteren in Ahoy' nog knap om gespannen. Want een volle dag lang was het helemaal niet zeker, dat de première van Kerstcircus Ahoy' 's avonds zo'n overweldigend succes zou worden. Van de spoorloos verdwenen Roemeense springplankgroep Stroïci, die vanuit Frankrijk al lang gearriveerd had moeten zijn, was 's morgens nog niets vernomen. Er dreigde een pre mière met een incompleet pro gramma. Dus moesten er kno pen doorgehakt worden. Ahoy's „circusdirecteur" Wim Buitendijk kroop om acht uur achter de telefoon en twee uur later vertrokken uit Parijs de acht Mexicaanse broers, die sa men de fameuze springplank- groep Rodogel vormen. Deels met de attributen— in de auto, deels met de trein. Maar toen een bomvol Ahoy* met volle teugen genoot van een schitterende circusvoor stelling, liep Wïm Buitendijk nog handenwringend achter het rode gordijn. Want een deel van de Mexicanen was nog altijd niet gearriveerd... Maar net op tijd kwam alles toch weer op zijn pootjes te recht: een complete ploeg, die voor een uitsmijter zorgde, zo als Ahoy' er nog nimmer één gehad heeft. Het hele programma steekt trouwens verrassend in elkaar. Vanaf de allereerste minuten vult de sfeer van het echte cir cus de immense hal. Dankzij de uiterst charmante en altijd stralend lachende Yasmine Smart in een, ogenschijnlijk moeiteloze, vrijheidsdressuur met acht mooie Arabische paarden. En direct daarna kan. er hartelijk gelachen worden bij een origineel hondennum mer," waarvan de baas, later in door Maarten de Jong de voorstelling, een vermetele hogedraadloper blijkt te zijn. De gróte verrassing van de avond is de door Yasmine's echtgenoot Dany César gere den Hongaarse Post. Een klas sieke dressuur, die het uiterste vergt van de berijder. Zelden hoor je in circussen nog het applaus spontaan klateren tij- dens de prestaties van arties ten. In Ahoy' gebeurt het deze maal. En niet alleen als de Hongaarse Post gereden wordt. Want er zijn meer hoogtepunten, die het publiek op waarde weet te schatten. Zoals elementen uit de hoge school. En de prestaties van de twee Hongaarse parterre-acro- braten De Istvans. Stil is het óók tijdens de voor stelling. Ijzingwekkend stil. Als de Lothara Brothers twaalf meter hoog op de strak ke draad springend, schui vend, hinkend, en soms even gewoon lopend, het onmogelij ke laten zien." Deze act kan wedijveren met die van de al bij leven legendarische Carillo Brothers. En dan zijn er nog de onbe rijdbare ezels van Nederlander Frits Mullens, de snel en ge- disciplineerd werkende olifan ten van Billy Wilson-Smart, de onwaarschijnlijk sterke man Samson, dompteur Dieter Farell met zes tijgers, twee 2warte panters en vier luipaar den, slapstick van de Sandy Brothers, grappen en grollen van de Spaanse clowns Alexis... En dat alles voortref felijk begeleid door het Ron- ealli circusorkest van Joe Schwarz. Al met al een homogene cir cusvoorstelling, die opvallénd goed bij het publiek aanslaat, zo bleek gisteravond. Overigens: de Stroici's zijn in middels boven water. Te laat echter. Het publiek zal ze in Rotterdam niet zien optreden. Rozenburg Bij de kunst- mestfabriek van Esso Che mie bv in Rozenburg sinds gisteren een nieuwe afvalwater zuiveringsinstallatie in ge bruik. Door deze installa tie wordt het afval-koelwa- ter van de fabriek op che misch fysische wijze voor het overgrote deel gezui verd van sporen van am moniak en ureum. Aan het in gebruik nemen van de zuiveringsinstallatie is een periode van jarenlange studie voorafgegaan. Hierbij zijn Rijkswaterstaat en het Rijksin stituut voor de Zuivering van Afvalwater vanaf het begin betrokken geweest. De instal latie is ontworpen door Esso Chemie bv, terwijl de firma Badger de engeneering en constructie uitvoerde. Met de bouw van de installatie werd in april van dit jaar begonnen Met het geheel is een bedrag gemoeid van 10,5 miljoen gul den, die worden betaald door Esso Chemie bv en Rijkswa terstaat. In de tot gisteren in gebruik zijnde oude installatie kon het process condensaat, waarin deze resten voorkomen, nog contamineren mét het afval- koelwater van de ureumïa- briek. In de nieuwe installatie ïs dit contact niet meer moj lijk en worden beide stoffen ter uggewonnen Rotterdam Voor alle alter natieve bedrijven, club- en buurthuizen, aktïegroepen, muziekgroepen en jongeren centra die veelal door geld gebrek de publiciteit moeten verwaarlozen, is er nu een oplossing. Vanuit het Buro Alternatief Werk is een pu- bliciteitsproject gestart 'Blauwdruk', de naam van het project, bestaat uit vier vormgevers die een oplei ding .volgen aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten en twee journalisten. Bedoeling is affiches, bro chures, persberichten, com plete verhalen en fotowerk te verzorgen voor instellin gen die hiervoor weinig oi geen geld en' mankracht heb ben. Verder gaat 'Blauw druk' ook de organisatie van tentoonstellingen en publici teitscampagnes regelen. Delft Voor het behoud van de werkgelegenheid bij "de NKF aan de Schieweg is een comité opgericht. Het wil on der andere proberen gemeen te, provincie en rijk meer te betrekken bij de problemen van de Kabelfabriek, die de komende drie jaar zo'n drie honderd arbeidsplaatsen wil afstoten. Het personeelsbe stand zou daarmee uitkomen op ongeveer achthonderd mensen in 1985. Het comité z» U' begin januari een eerste verga dering houden. tlr j Bé He 22 1%

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4