ROTTERDAM 13 Ambachtencentrum voor migranten in oprichting iBrinkers loost nog ongezuiverd in de Botlek 010-144144 Gerard van öene laat zich niet remmen door gebrék aan deskundigheid Rotterdam houdt9open huis9 op 7januari Wietnamezen starten met9Mekong- project9 Weinig belang stelling voor Elvis kerst show Bilj artcentrum Weena verhuist naar Kipstraat Verbouwing van bedrijfsgebouw met slaapkamers Telefonische hulp voor jongeren van 15 tot 22: Zuiveringsinstallatie kost vijf miljoen Aanvaring Jantje Beton geeft geld voor speet-o- theken Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW 27 december 1982 ^Botterdam - Het traditionele Rot- *vterdamse 'open huis", dat burgers de mogelijkheid geeft met het gemeen- I ^tebestuur het nieuwe jaar in te lui- s> den, wordt op vrijdag 7 januari ge- houden van 20.00 tot 22.00 uur in het stadhuis. 'y,I" de Burgerzaal erv de Raadzaal zul- tiesten Les Diaboliques, het Rotter damse Quintet van Mitsey Smeekens en de Nederlands- en Engelstalige zanger Ivo Franklin. Het goochelen verzorgt Ted Lion. Verder worden de films 'Toets* en 'Kruispunt' vertoond, die een beeld len diverse artiesten optreden, zoals geven van Rotterdam en zijn ha- ->et tienmans orkest Mumbo Jumbo, vens. Rond de klok van negen uur "dat jazz, Zuidamerikaanse en Mexi- zal Rotterdams burgervader Bram caanse muziek speelt, de variété-ar- Peper een toespraak houden. i Gerard van Oene: Iftotterdam De ge- bachtencentrum voor kunnen voortkomen. I aieente is bezig- met de migranten, waaruit Van het ministerie van den gehad voor de I inrichting van een am- loonvonnende bedrijfjes binnenlandse zaken heeft ring van het ambachten- de gemeente 300.000 gul- realise- Botterdam Biljartcentrum Weena, dut als gevolg van de nieuwbouw aan ;-hot Weena per 1 maart moet verdwij nhall, verhuist op die datum naar de -Showroom van Citroen-Den Ouden aan 'dè Kïpstraat, die 1 januari wordt geslo ten. Pe gedwongen verhuizing betekent voor de in het biljartcentrum gevestig de verenigingen meer mogelijkheden i tot ontplooiing. 'Eigenaar Piet de Jong, die zijn schade- lt Joossteüïng van gemeente geheel .'.herinvesteert in zijn nieuwe zaak, krijgt in de Kipstraat de beschikking over meer dan de dubbele bednjfs- l' ruimte van het Weena, 1050 vierkante toeter. Het aantal biljarts, nu vijf matc- hbifels en -acht kleine biljarts, zal wor den verhoogd tot zestien. Toegevoegd Worden een match tafel, een snooker- ihhhjart en een trainings-biljart voor -..-.JcUnststoten Ook de verdere inrichting van het bil- rtcentrum zal sterk verschillen met "het Weena-etablissement. De bar komt "vgeheel afgescheiden van de speelruimte te staan. Verder komt er een aparte garderobe, een eoffee-shop, een darts- room, een bridge-corner, een kleed ruimte voor spelers, een pantry en een groot restaurant. Tot de grootste aan winsten in de nieuwe omgeving beho ren een vergaderzaal en een entresol voor toeschouwers vanwaar de geheel gelijkvloerse speelruimte riant kan worden overzien. „Met deze ruimte ben ik bijzonder blij", merkt de zichtbaar opgeluchte Piet de Jong na vele onderhandehngs-procedu- res op. „Hier kunnen zowel Nederland se, Europese- als wereldkampioen schappen worden gespeeld. Er is ge noeg ruimte voor tribunes- Ook is er voldo< nde ruimte om te parkeren. Dat wil in deze stad heel wat zeggen." De nieuwe accommodatie, die in juni zo goed als zeker het decor zal vormen voor de door de biljartclub Weena Wil- helmina te organiseren finale om de Coupe d' Europe voor driebanden teams, zal de naam Biljartcentrum Weena behouden. Fans van de Rot terdamse Elvis, Bobby Deal. Rotterdam De Elvis kerstshow in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen trok gisteren weinig belangstellenden. De échte vetkuiven en petticoats waren niet, zoals verwacht, gekomen voor 'El- vis of Europe' Vick Beasley, maar voor Rotterdams 'grootste vetkuif' Bobby Deal. Bobby Deal, op dit moment Nederlands kampioen Elvis, hoopt op 9 januari de Europese Elvis te worden. De huidige kampioen Vick Beasley dingt niet mee en Bobby zal het moeten opnemen met een Franse Elvis, een Westduitse en een Engelse. Het optreden in de kerstshow was een voorproefje. Promotor en organisator, Ed van Wall, kondigde hem aan als 'een golden boy' met een 'Bühneshow die fantastisch, adembenemend en wervelend' is. Dat de Rotterdamse El- vis dit niet zou waarmaken, bleek dui delijk uit de reacties van het publiek. Vermakelijk, dat wel, maar of er een nieuwe Elvis geboren ts in de vorm van Robert van Driel, alias Bobby Deal, kan men zich afvragen. Wel gesteund door Rotterdamse fans, die na het optreden driftig handteke ningen verzamelden en Bobby toe juichten. 'Bobby Deal for ever' en weg met Vick Beasley, zoals het een goede Deal-fan betaamt. Bobby vindt Vick best een leuke jon gen met een goede show, maar typeert hem als de oude Elvis. De 16-jarige Rotterdammer voelt zich meer verwant met de jonge Elvis. Geen body-guards en al die poespas. Gewoon, na het optreden het podium af en lopend naar huis. centrum, en de start van een Vietnamees afhaal- en restaurantproject Ook zal er hoogstwaar schijnlijk een tapijt-kno- penproject komen voor Turkse vrouwen. De initiatiefnemers van het Vietnamese 'Mekong-project' zijn twee jaar geleden na hun vlucht uit-Vietnam in Rot terdam terechtgekomen. Via het arbeidsbureau zijn zij geplaatst op het Centrum voor Beroepsorientatie en Beroepsbeoefening, ofwel het Test- en Trainingsobject. Uit instituut van de sociale dienst wil migranten met een. achterstand bijscholen,1 om daardoor de kansen op de ar beidsmarkt te vergroten. Voor de. Vietnamezen bleek deze opleiding te hoog. Bo vendien leverde de inpassing in de Rotterdamse samenle ving-meer moeilijkheden op dan verwacht. 'r Samen met de groepsbegelei- der van het TTO kwamen zij op het idee een afhaal- en restaurantproject te begin nen, dat uiteindelijk omgezet zou kunnen worden in een loonvormend bedrijfje. Onder de Vietnamezen is de behoefte aan zelfstandigheid groot. Met daarbij de traditie dat er in de Vietnamese samenle ving altijd groepsgewijs wordt gekookt, mede door de arbeidsintensieve recepten, bleek het idee levensvatbaar. Enig probleem op dit mo ment is de Nederlandse taal. Hoewel de grammatica wei nig problemen oplevert, is de uitspraak voor de Vietname zen een stuk moeilijker. Hieraan wordt echter hard gewerkt. Met negen mensen wil men het project starten. Voorlopig zullen zij worden onderge bracht bij de sociale dienst totdat men redelijk draait. Het 'Mekong-project' legt zich toe op complete maaltij den, éénhaps-snacks en gro tere banketten. Rotterdam Gerard van Oene is 47, afgekeurd ('k Heb het aan m'n nieren...), en be hept met een sociale inslag waar een maatschappelijk werker jaloers op zou zijn. In mei startte hij een spreekuur in de buurtwxnkel van Zeven kamp. Nu gaat hij zelfs telefo nische hulp bieden aan jonge ren van 15 tot 22 jaar. Gewoon met het toestel van thuis. De particuliere hulpverlener uit Zevenkamp laat zich niet remmen door een gebrek aan deskundigheid. „Er zijn een heleboel problemen waar ik zelf, zonder deskundigheid, mee kan helpen. Bijvoorbeeld als jongeren bellen omdat ze 450 gulden huur moeten beta len voor één kamertje. Dat is toch een schandalige prijs. Ik wil die jongeren dan helpen, bij het zoeken naar een gewone kamer, Hoe ik dat ga doen? Nou, gewoon, ik roep mensen met goedkopere kamers op om die bij mij aan te melden." Met die kamerhuur beeft Van Oene al ervaring. „Op mijn spreekuur in de buurtwinkel kwam al eens een meisje dat 450 gulden voor een klein ka mertje moest neertellen. Ik heb haar toen kunnen advise ren: doe dat toch niet; zoek een goedkopere kamer." Bijstand Ook jongeren die problemen Rotterdam - De omliggende bedrijven bekijken met argus ogen de verbouwing, die vorige week is begonnen in een groot leegstaand pand aan de Keüeweg. Dagelijks zijn Werk lieden bezig muren in het pand te slopen. De verwarring over de bestemming van het gebouw is groot. Velen denken, dat op een verkapte wijze een eroscentrum wordt ingericht, maar op het bord voor het gebouw staat te lezen dat er sprake is van een een Handels- en bedrijfsverza melgebouw en een zalenverhuurcentrum. Maar waarom staan er op de bouwtekening dan tien slaapkamers vermeld? En waarom heeft de bekende Ger van Driel-Vis, die ook nauw betrokken was bij het sexbotenplan van de gemeente, dit pand gekocht? En waarom werd er zo ongebruikelijk snel een bouwvergunning verleend7 Het zijn vrasen, die de werknemers van de omliggende be drijven bezighouden, zo lang er geen uitsluitsel is over het kort geding, dat door vier bedrijven tegen de gemeente is aangespannen, De verbouwing aan de Keileweg is irt volle gang. Veten kijken met spanning uit naar het resultaat. 7 -jB°tterdaKi/Zoetermeer ^tinkers Margarinefabrieken 'Hj£>Ost,nog steeds sulfaathouden- (zoute)."afvalwater uit de term.eersc fabriek ongezuï- ^lyerd in1 de Botlek.-Het bedrijf S;?péeft daar Wederom een ont- y;petfir»g voor gekregen. JF^ bedoeRng .was, dat de fa- ^brtek' het afvalwater tot 1 ja- ri 1982 zou IozemXHt in. af- pachting iY^Lfle, Houw van een zuiveringsinstallatie bij de Botlek-vestigmg. Die installa tie Is echter nog niet van de grond gekomen. Volgens Rijkswaterstaat zijn 'over macht' en 'technologische te genvallers' daar de oorzaak van. „Onze conclusie is nog steeds dat het bedrijf voortvarend be zig is en we hebben niet de in druk dat een daadwerkelijke oplossing vooruit wordt ge schoven. Brïnkers is van goede wil", aldus L.C. Bouter van Rijkswaterstaat (Beneden-ri vieren), Er heeft ook nog tussentijds overleg plaatsgehad tussen het bedrijf en Rijkswaterstaat. Dat heeft deze zomer geleid tot het indienen van een sanerings plan. Dat plan bestaat uit fa sen. De installatie moet onder meer zorgen voor een mecha nische- en biologische behan deling van het afvalwater. Een woordvoerder van Brïn kers liet weten dat er zo'n twee jaar gemoeid zal zijn met de bouw van de installatie. „En we praten hier toch over een omvangrijke investering in de orde van grootte van zo'n vijf miljoen gulden." Het sulfaathoudende afvalwa ter wordt momenteel m tan kwagens vanuit Zoetermeer naar de vestiging in de Botlek gereden. Het gaat om zo'n honderdvijftig kubieke meter per week. Volgens Rijkswater staat is het afvalwater vooral schadelijk voor de zuurstof huishouding in het water. „Op zich is dat vervelend, maar qua schadelijkheidligt sulfaat op een lager plan dan andere veei kwalijker stoffen." Het Zoetermeerse bedrijf kwam met het afvalwater om hoog te zitten, toen de ge meente normen vaststelde voor directe lozing op het rioolnet, omdat het afvalwater schadelijk zou kunnen zijn voor de betonnen riolering. Sindsdien heeft het bedrijf ook nog overwogen de raffinage- afdeling in Zoetermeer te ver huizen naar de Botlek-vesti- ging, maar dit plan is intussen definitief van de baan 'want dat zou weer een investering voor de aanpassing aldaar be tekenen.' De woordvoerder: „Maar dat neemt niet weg dat het op zich een enorme beper king betekent voor ons be drijf." hebben met de oijstandsuïtke- ring wil Van Oene helpen. Hoe, dat wordt in het gesprek niet helemaal duidelijk. Na lang nadenken komt de hulp verlener tot het volgende. „Als jongeren hun uitkering te laag vinden, tja, dan kan ik daar natuurlijk weinigy aan sdoen. Da's het rijk hè. Maar als zij al vijf weken wachten en nog geen uitkering krijgen, dan nemen wij contact op met de socïale-dienst. Dan kunnen wij in actie komen." - i Al te moeilijke problemen wil Van Oene' gaan doorsturen. „Bijvoorbeeld jongeren die van huis zijn weggelopen. Die kan ik natuurlijk' niet zelf gaan helpen. Dan kom je in aanraking met de politie. Het zijn vaak minderjarige jong en dan is het natuurlij. jongens jk straf- door Richard Stomp baar. Maar als zo iemand belt, stuur ik hem toch - gewoon door naar het JAC!" -• x Steun Van Oene zoekt voor zijn hulptelefoon steun bij de socia le academie in Rotterdam. Dertig studenten maatschap pelijk werk wil de hulpverle ner aan de telefoon hebben. „Liefst derde- en vierdejaars; die hebben natuurlijk al enige deskundigheid. Als ik er der tig heb, kan ik de telefoon elke avond tussen 'vijf en twaalf bezet houden. Want ik kan natuurlijk niet alles alleen cloen." Onstaan er in den lande pro blemen met de-subsidie van telefonische hulpdiensten, telefoon van Van Oene wordt door de bezuinigingen niet ge raakt. „Wijikunnen het zonder subsidie latèn draaien", meent de Zevenkamper. „Die paar telefoontjes binnen Rotterdam, wat kost dat nou helemaal. Ik bel u nu toch ook op." „Het wordt anders als mensen van buiten Rotterdam bellen, die zullen we moeten teleur stellen dat zou te duur wor den. Bovendien: in Rotterdam alleen zijn natuurlijk al pro blemen genoeg voor mijn tele fonische hulpdienst." 3 januari De telefonische hulpdienst start op 3 januari. Dagelijks van 17.00 tot 24.00 uur kunnen jongeren-met-problemen hem bellen. Buiten die uren is het enige toestel in ->. huize Van Oene gereserveerd voor de privê-gesprekken. „Ik heb de familie al ingelicht dat ze voortaan maar vóór vijven moeten bellen", zegt Van Oene. Na twaalven gaat de ste ker van de telefoon eruit „Dan ga ik slapen", zegt hij. Rotterdam De 990 ton me tende Duitse coaster Alicia is gistermogen tijdens het afme ren bij de Parkkade gebotst op de Zwitserse rijnaak Capella. Het binnenschip liep onder de waterlijn een scheur in de romp op en maakte veel wa ter. Twee pompboten, die in de buurt lagen, zagen kans het schip drijvende te houden. De romp kon provisorisch worden gedicht. Rotterdam Het Nationaal Jeugd Fonds, beter bekend on der de naam Jantje Beton, heeft aan twee startende speel- o-theken in Crooswïjk en het Oude Westen vijfduizend gul den gegeven- De Rotterdamse iStichting Maasgroep 18 ont ving tienduizend gulden voor de nieuwbouw van het groeps- huis. -i Het geld voor de speel-o-the- ken wordt besteed aan het aankopen van speelgoed en nieuwe voorzieningen. Jantje Beton helpt organisaties die in financiële nood zitten en on dersteunt plaatselijke initiatie ven. - -JM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4