'Parkeergarages moeten goedkoper' Rijnmond adviseert: graaf GTB-grond af Hij is er helemaal onderste boven Levende muziek taboe in café's VLAARCiNGS DAGBLAD I SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Niet flexibel bouwen Verenigingen rond de tafel Schiedam- Zuid verwerpt scenario 9betonplaat9 D'66: belang rijkste is alweer geweest Projectgroep Zeeheldenbuurt: hoge huren onrechtvaardig Spookrijder lapt rij verbod aan zijn laars Fietsers beschoten Chauffeur uit Maassluis rijdt Deense staker dood Nieuwe brandspuit nog niet inzetbaar Gemeente Vlaardingen weigert vergunningen WOENSDAG *29 DECEMBER 1982 Vlaardingen De gemeente moet bij het rijk extra subsi die gaan vragen voor de par keergarages, die onder de nieuwbouwhuizen in de Zee heldenbuurt komen. Het rijk geeft daar al geld voor, maar wil, dat de gebruikers een eigen bijdrage van 34,50 gulden per maand betalen. De deeiprojectgroep voor die wijk vindt dat onrechtvaar dig hoog. „De bewoners wor den met die garages gecon fronteerd, ze komen voor een voldongen feit te staan", zegt projectcoördinator Jan Landsheer. Bovendien zouden de parkeer garages volgens Landsheer het rijk ook geld opleveren. „Door die garages kunnen we met een hogere dichtheid bouwen in de binnenstad. Daardoor hoeven we minder in "de nieuwbouwwijk Holy te bou wen en dat betekent weer: minder voorzieningen, minder wegenaanleg." De projectgroep heeft een brief in de pen zit ten, waarin de gemeente ge vraagd wordt daarover te on derbandelen met het ministe rie. X)e hoge huur voor de par keergarages is volgens Lands heer een kinderziekte van de nog nieuwe interim parkeerre- geüng waarmee het rijk de parkeergarages subsidiëerd. Hij vindt dat daar ïets aan ge daan moet worden. „Vlaardin gen zal in z'n eentje niet veel bereiken", denkt hij. Maar volgens hem zijn er wel meer gemeenten die bezwaar heb ben tegen de regeling zoals die" nu is. De plannen voorde Zeehel denbuurt moeten al in oktober' 1983 bij het ministerie liggen voor goedkeuring. Landsheer ziet het er niet van komen, dat nog voor die tijd de hele kwes tie van de parkeergarages ge regeld wordt. „Maar dat kan ook best als er al gebouwd wordt." Aggenebbisj De projectgroep ziet proble men in het verschiet bij het volkrijgen van de buurt, die bij de meeste mensen in Vlaar- dingen riet goed bekend staat Landsheer: „Als je mensen een huis aanbiedt in bijvoorbeeld de Trompstraat, dan zeggen ze: Oh nee, niet in die aggeneb- bïsjtroep." De toekomstige bewoners, die uit het bestand van het bureau hulsvesting komen, krijgen daarom een brief van de pro jectgroep in de bus, met daar bij een schets van hoe de buurt eruit gaat zien. „We moeten die mensen duidelijk maken dat het een aantrekkelijk nieuwbouwwijkje wordt." Landsheer verwacht niet dat veel oude bewoners van de Zeeheldenbuurt in de nieuw bouwwijk terecht komen. Hoe wel er sober gebouwd zal wor den worden de huizen voor die mensen, denkt hij, toch te duur. „De mensen uit die buurt die in een nieuwbouw huis wilden zitten'nu wel in de huizen op de Sprinter- plaats." Hij hoopt dat de nieuwbouw in dit stukje Oostwijk de door stroming verder op gang zal helpen, zodat er weer wat goedkope huizen vrijkomen. Daar zouden de oude bewo ners van de buurt, die een hoge prioriteit hebben bij de toewijzing van woningen, dan naartoe kunnen. Jan Landsheer, pro jectcoördinator voor de stadsvernieuwing in de Oostwijk, is te gen de gedachte die woningbouwvereni gingen in de project groep hebben geop perd, om de nieuwe huizen in de Zeehel denbuurt flexibel te maken. Van een twee- en een drieka merwoning zou, als daar behoefte aan is, één groter huis ge maakt kunnen wor den. „Onzin", vindt Landsheer, „een gemeente van de grootte van Vlaardingen moet de be hoefte aan huizen kunnen voorspellen.Landsheer wil zich er niet bij neerleggendat de gemeente geen prognose zou kunnen maken. Vooral in belang van de huurders moet volgens hem de noodzaak tot het 'koppelen' van huizen worden voorkomen. „Het kost klauwen geld, en dat moet de huurder opbrengen. Onnodig vindt Landsheer. Schiedam Een 33-jarige Vlaardinger, die vannacht van de Schiedamse politie een rij verbod kreeg, verdween tot verbazing van de agenten toch in zijn auto, ging de afrit van rijksweg20 op en reed als spookrijder richting Giessen- plein, haar werd hij voor de tweede keer die nacht aange houden. De man werd om half vier vannacht op de 's-Graveland- seweg tot stoppen gedwongen. Hij bleek teveel gedronken te hebben en werd meegenomen naar het bureau. Na een bloed proef werd hij met een rijver bod, heengezonden. Hij werd geacht lopend of met de taxi naar huis te gaan, maar daar trok hij zich niets van aani Tegen de rijrichting in ging hij de rijksweg op. Veilig heidshalve haalde de politie hem daarom weer van de weg. - Schiedam Een fietser op de Nieuwe Damlaan voelde giste- ren tot zijn schrik een kogeltje langs zijn arm fluiten. Even daarvoor had hij aan de kant van de weg een paar jongens gezien, waarvan er één iets in zijn hand bad wat leek op een luchtdrukgeweer. De mouw van het jack van de 20-jarige Schiedammer bleek inderdaad beschadigd. De politie vermoedt dat een 19-jarige stadgenoot van de "fietser, die even later over de Nieuwe Damlaan reed, even eens het slachtoffer is gewor- den van de jongen met het ..lüchtdrukgeweer. In dat geval raakte de kogel de rug van de fietser, die daar een klein .wondje aan overhield. De poli tie heeft de schutters nog niet .kunnen achterhalen. Bewoners praten over erfpacht en OGB Schiedam De vereni ging van huiseigenarèn in Woudhoek heeft alle be wonersverenigingen in Schiedam uitgenodigd voor een gezamenlijk be raad op dinsdag 11 januari over het financieel beleid van de gemeente Schie dam. Het gaat de vereni gingen voornamelijk om de problematiek rond de erfpacht en de onroerend- goedbelasting (OGB), die ;door de gemeenteraad in fasen tot in totaal een kwart wordt verhoogd. -Niet elke bewonersvereniging heeft Wcudhoek-voorzitter Ben van Rooij laten weten, of ."er een vertegenwoordiging naar het beraad zal komen, maar volgens andere dient niet langer te worden gewacht. In feite heeft de gezamenlijke discussie al lang op zich laten wachten, gezien het feit dat deze zomer reeds bekend werd hoe de OGB ervoor stond. Een foutje met een ponskaart be zorgde de gemeente een mil- joenenstrop. Het beraad wordt gehouden in de Blauwe Brug om acht uur 's avonds. Schiedam/Maassluis In een advies aan minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) heeft het openbaar lichaam Rijnmond aanbevolen hei verontreinigde GTB-terrein in Schiedam-Zuid af te graven- Rijnmond vraagt Winsemius hiervoor 14,9 miljoen gulden uit te trekken. Maassluis De Deense jus titie heeft een 36-jarige chauffeur uit Maassluis op vrije voeten gesteld. De man is vandaag in Neder land aangekomen. De vrachtwagenbestuurder raakte maandag betrokken bij een ernstig ongeval in de havenplaats Hirtshals in het noorden van Denemarken, waar onder jhet havenperso neel een wilde staking was uitgebroken. Een stakende Deense havenarbeider ver ongelukte onder de wielen van de vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur werkt voor Sprongen Trans port in Monster. Hij ver voerde een lading bevroren vis. „De chauffeur is naar onze indruk volledig on schuldig. Hij heeft zijn pa pieren en de auto terugge kregen en mocht naar huis", zegt directeur G. Draak van Spronsen Trans port. „De gang van zaken is ons niet helemaal duidelijk. Wij zijn blij dat hij vandaag thuis komt. Hij is er hele maal ondersteboven van." Draak stelt dat Zijn werKne- mer beshst niet heeft gewe- ten dat er iemand in de buurt van zijn wagen stond. „Hij- heeft, in tegenstelling tot eerdere berichten, ge zegd dat niemand op de treeplankis gesprongen. Dat zou hij gemerkt heb- ben." De Nederlander is doorge reden nadat hij daartoe van enkele stakers een sein had gekregen. Uit verklaringen van getuigen blijkt dat in derdaad een misverstand onder de stakers moet heb ben geleefd. Een andere groep zou van de Nederlan der hebben verwacht dat hij bleef stilstaan. "Het openbaar ministerie in Denemarken beeft de chauffeur op vrije voeten gesteld. Het onderzoek zou nog niet zijn afgerond. Alle getuigen, die sinds maandag zijn ondervraagd, bevesti gen de verklaring van de Nederlandse vrachtwagen chauffeur. Enkele getuigen moesten nog .worden gé hoord. Maasland De vrijwillige brandweer van Maasland heeft een nieuwe spuitwagen gekregen. Het duurt echter nog tot het aanstaande voor jaar, eer de aanwinst operatio neel kan worden ingezet. De nieuwe aanwinst is ïn het bezit van een gecombineerde hoge- en lagedrukspuit. De auto krijgt een uitrusting om bij rampen in te worden gezet, waarvoor het Maaslandse korps de brandweerauto naar eigen inzicht kan ombouwen. .Schiedam D'66 ziet weinig brood meer in de behandeling van de gemeentebegroting 1983 in januari. De belangrijk ste besluiten zijn alweer gepas- 'seerd, bij de tariefsverhogin gen in november en december, zo staat het in het vanochtend verschenen mededelingenblad van D'66-Schiedam. Toch zijn ook de minder be langrijke politieke schermutse lingen wel het bijwonen waard en daarom hoopt D'66 dat er veel leden naar de begrotings behandeling komen: „Door uw aanwezigheid geeft u de D'66- fractie een steuntje in de rug." Die fractie bestaat uit Adri Reijnhout, In januari staat behalve de jaarlijkse begroting ook de meerjarenbegroting op de agenda, met alle plannen voor de komende jaren. Allemaal minder-belangrijk dus dan ta riefsverhogingen, lijkt de con clusie van D'66, De bodemsanering in Schiedam is daarmee ver uit de duurste van in to taal twaalf projecten, in Rijnmond-gemeenten.die opgenomen zijn" 'in aan aanvullend saneringspro gramma. Rijnmond noemt ook de Zure Vissteeg in Maassluis als loka- tie, waar de grond gereinigd moet worden. Deze lokatie sluit aan op de reeds bekende gifgrond aan de Taanstraat. Er zal woningbouw moeten plaatsvinden en Rijnmond be veelt aan, nu een nader onder zoek is afgesloten, om de bo dem eerst te reinigen. Hiermee zal een bedrag van 89.000 gul den gemoeid zijn. De lokatie- Zure Vissteeg krijgt zelfs een iets hogere prioriteit dan het voormalige terrein van de ge meentelijke technische bedrij ven (GTB, gasfabriek) in Schiedam-Zuid. Volgens de Rijnmond-voor lichting, hedenochtend, is nog niet bekend of het in Schie dam-Zuid zal gaan om trans port van de vuile grond naar elders, of dat wellicht de grond door een reimgingsin- stallatïe kan gaan om daarna terug te keren naar de plaats waar het nu ligt Wel is duide lijk, dat Rijnmond niets voelt voor de variant waarbij de bo dem van het GTB-terrein met betonnen platen wordt afge dekt, aldus de voorlichter van ochtend. Halfzacht Ook de bewonersvereniging Schiedam-Zuid verwerpt het scenario betonplaat'. De mi lieu-werkgroep van de vereni ging zet in een brief aan bur- femeester en wethouders van chïedam uiteen, waarom zij de 'betonvariant' een 'half zachte oplossing' vindt. De grond wordt er niet schoon van, maar wordt alleen afge- dekt. Bovendien vragen Hanny Rennen, Heieen Povel en Henk Broekmeulen van de werkgroep milieu zich af, of het afdekken met beton inder daad wel goedkoper is dan rei niging van de giftige grond, In het voorstel van B en W, waarin beide varianten zijn fenoemd, is volgens Schie- am-Zuid buiten beschouwing gelaten dat bij de betonvariant bijkomende kosten buiten be schouwing zijn gelaten. De be wonersvereniging noemt in dit verband het onbruikbaar wor den van clubhuis Zuid in het voormalige GTB-hoofdkantoor en de onderhoudskosten (be handeling van het grondwater, onderhoud van beton). „Bovendien Kan aoor de groot schaligheid van het project de kwaliteit op lange termijn niet worden gegarandeerd. Het ri sico, dat de volgende generatie met nieuwe problemen wordt geconfronteerd, lijkt ons niet uitgesloten," aldus Broekmeu len, Rennen en Povel van de milieuwerkgroep. Zij zijn teleurgesteld dat B en W na twee jaar nog geen defi nitieve eindrapportage hebben kunnen verstrekken. „Wij hebben sterk de indruk, dat de gemeente de besluitvorming voor zich uitschuift," schrijven zij. Daarom wordt voorgesteld een onafhankelijk adviesbu reau in te schakelen, genoemd wordt Ecoplan uit Utrecht. „Is er overigens ai eens over wogen om de vervuilde grond van het GTB-terrein te storten in de nog aan te leggen Delta- dijk-constructie," oppert de vereniging tot slot. Al eerder deponeerde de gemeente hier voor vieze grond aan de Hoofdstraat/Havendijk. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is r-g terughou dend met het v< lenen van vergunningen voor het ma ken van levende muziek' in café's. De eisen waaraan uit baters van uitspanningen moeten voldoen zijn door de Wet Geluidshinder zo hoog opgeschroefd, dat exploitan ten van horeca-etablissem en ten geen vergunning meer aanvragen. „Dat de gemeen te zo streng moet optreden", reageert gemeenteambte naar Ruud Schouwaert, „is het gevolg van die wet." Een aantal plaatselijke onder nemers heeft nu de stoute schoenen maar aangetrokken en laat desondanks toch kleine gezelschappen musiceren in hun café. De gemeente staat jluikend volgt naar, Schou^raert's me ning juist een actief opspo ringsbeleid: „Maar Vlaardin gen telt ongeveer honderd on dernemingen. Er slipt dus wel eens een onderneming door onze vingers." Represailles De kastelijns beweren ronduit dat er bij de gemeente 'geen doorkomen aan is'. „Ik ben voor eer vergunning een keer in het stadhuis geweest", ver telt een beroepsmatige biertap per, „maar voor ik goed en wel in een stoel zat werd me al duidelijk gemaakt, dat ik het wel kon vergeten. Op mijn verzoek waagden ze er een te lefoontje aan, maar dat werd tevoerd in de trant van: „Het an zeker niet, hè...?" Hij wil anoniem blijven, uit angst voor represailles van het stadsbestuur. Of hij iets te ver bergen heeft? Hij reageert hoofdschuddend. „Maar je weet nooit. Als het moet kan de gemeente je zo je vergun ning afnemen. Een stok om de hond te slaan is in de horeca gauw gevonden." Hij zet de muzikale activiteiten nu maar illegaal voort en doet voor een vergunning geen moeite meer. Zijn collega's hebben dezelfde ervaringen. Een ander weet: „Niets vragen, gewoon doen. De buren tijdig waarschuwen en zorgen dat er niemandf klaagt. Dan is er niets aan de hand." Vergunning Een derde café-exploitant „Ik snap niet, waarom de gemeen te zo terughoudend is. Kenne lijk bang voor geluidsoverlast. Toen ik een vergunningfvoor "levende muziek' aanvroeg zijn er agenten geweest, die me 'weinig kans gaven'. Ze zou den het college positief advise ren, maar de vergunning werd desondanks niet gegeven. Op zo'n manier kunnen wij nooit eens een leuke artiest aantrek ken." „Jammer", gaat hij door, „Dit wordt duidelijk geregeld door iemand, die helemaal niet weet wat er in de horeca om gaat en die elk initiatief de kop indrukt Het beleid van de gemeente hoeft niet primair gericht te zijn op de onderne mer, maar de gemeente is wei gebaad bij een levendige bin nenstad en een florerende ho- réca." Wet [Ruud Schouwaert '"nogmaals^ over het gemeentebeleid: „Wij hanteren voor het afgeven van een vergunning de bepalingen, zoals die gelden volgens de wet geluidshinder. Daar kun nen we niet omheen. Als er. een aanvraag binnenkomt, wordt nagegaan in hoeverre er geluidsoverlast kan ontstaan voor de omgeving. Dat zijn de normale standaardeisen, die zijn neergelegd in de Wet Ge luidshinder." Aanvragen voor een vergun ning worden naar zijn zeggen behandeld met de Algemene Politie Verordening (APV), in. de hand. „Met ingang yan 20 december is aan de APV een nieuw artikel toegevoegd, geënt op de Wet Geluidshin der. Hierdoor veranderend de bestaande eisen voor het afge- ven van een vergunning niet. De heren krijgen ..heti. er dus - niet inakkelijker 'óp.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1