SPORT Aladdin krijgt de geest: renovatie alvast gestart afzonderlijke school gekeken' LOKAAL oBALOADIGo 'Er komt geen kerstboom binnen' ^Renovatie en uitbreiding dringend noodzakelij k' V S V viert j ubileum Aladdin feest in Jfeugdhaven Wethouder .i "I [:1 Maarleveld H.r wordt teveel naar een (onderwijs Brievenbus afgesloten NTO-voorzitter Aad van Velzen: Eric de Vries trainer af Kanokamperen in Zweden Rotterdams Nieuwsblad 1 donderdag- KW 30 december 1982' Schiedam De politie kwam en zei; „Eruit!" En zij gin gen eruit, want het zijn nette burgers geworden- Toen de politie weg was, gingen zij er weer in. Wat dat betreft lijkt het verhaaltje meer op Sesam-open-u dan op Alad din en de wonderlamp. Aladdin, dat is alvast de naam van het jongerencentrum, waar de voorheen nogal ru moerige Nieuwland-jeugd gestart Is met een grondige doe-het-zelf-renovatie. De plek is aan de Dr. Schaep- mansingel, in de voormalige kleuterschool Sint Gabriél die in februari uitbrandde. De ge meente Schiedam vindt het evenals de jongeren een mooie plaats voor zo'n centrum en had daarom geld beloofd. Twee ton. Daarvoor konden de jongeren met hun verbou wing al een eind komen. "Nu het geld uitblijft, wachten de niet. Zij zijn met op- ppen reeds gestart. jkt wij houden ons tenmin ste aan een belofte," sneert 'Beer' Mathot. Hun nijvere ar beid geschiedt alleen nog wel min of meer illegaal, vandaar het ferme politieoptreden. Dat was maandagmiddag. Toen was de vroegere kleuter school nog een enorme puin hoop, want sinds de brand was er niets aan gedaan. Nu, drie dagen later, zijn enkele ver trekken al schoon, en zó schoon, je kunt er een vinger langs halen en een huisvrouw zou er jaloers op zijn, bij wijze van spreken. Alle rotzooi (net verbrande meubilair, de stuk ken plafond die naar beneden waren gekomen) is allemaal bij elkaar gegooid en geveegd in één lokaal en het wachten is nu op de containers. Die zouden betaald moeten wor- den uit dat potje van twee ton. Waar dus ook het wachten op is. Het is er koud. Op verwar ming is kortom óók al het wachten. Tjonge, Aladdin had minder geduld en kon zijn lamp dan snel poetsen om die - geest allerlei wensen te. laten vervuHerï. De Nièuwlahd-jon- geren zouden dat beetje magie ook wel kunnen gebruiken, maar wie verwacht dat nu van het stadskantoor? Zelf lijken ze wel de geest te hebben gekregen, die jongens. Twee jaar geleden nog lawaai-- erig tot en met, de relletjes op door Kor Keqel het Dr. Wibautplein zetten heel de stad op stelten, de poli tie arresteerde de één na de ander. En nu? Moet je ze ho ren: „Tijdens de verbouwing laten wij die lui van het Wi bautplein er niet in. Dat geeft alleen maar herrie, dat stoort ons bij de verbouwing en dat kunnen de omwonenden hier ook niet hebben." Dat zegt Hans Ossenforth. Hij was er ook zo één van de ruwe-bolster-blanke-pxt- knapen, van wie commissaris Cees van der Haagen toenter tijd zei: „Ach, je weet hoe het gaat met die jeugd. Nu wat luid, over een poosje brave huisvaders met moeder wan delend achter de kinderwa- de buren geen last van hen hebben. In dit verband noe men ze het jammer, dat de naaste buurvrouw, de rooms- kathoüeke kerk van de Onze Lieve Vrouwe Visitatie, hen niet het voordeel van de twij fel schenkt. De kerk diende een bezwaarschrift in tegen de komst van het jongerencen trum, bang dat kerkbezoekers zouden wegblijven. Vermoed wordt dat het kerkbestuur nog de ontruiming van de Masten- broekschool in het achter hoofd had. Die school was vo rig jaar gekraakt, omdat er verder nergens in Nieuwland ruimte voor 'randgroepjonge ren' was. Zeker achteraf ge zien blijkt de ontruiming nogal geforceerd te zijn geweest. En de vernielingen vielen in feite best mee, behalve voor men sen die zelf keurige kinderen hebben. Het ligt niet in de verwachting Zolang het centrum-m aan bouw Aladdin nog niet geopend kan wor den, zullen de betrok ken jongeren af en toe moeten uitwijken naar andere ruimte. Zondag 2 januari geven zij een feest in Jeugdhaven Nieuwland aan de Al- bardastraat. Vanaf drie uur 's middags is er een video-programma en na acht uur is er een disco met medewerking van de nog steeds niet grij zende Martin Green. De toegang is gratis. dat het er in Aladdin ook zo aan toe zal gaan: de ploeg die nu aan het opknappen is, zal daar zelf wel op toezien. Er komt in Aladdin een bar, en ook een disco, dat wel. „Maar wij hopen dat niemand er last van zal hebben," zegt Hans Ossenforth. Een video-recor der werd reeds beschikbaar gesteld door de reclassering. Seed, die moeders en kinder wagens ontbreken nog. Maar in de geest zijn des commissa ris' woorden wel juist geble ken. Want neem nu Frans Ma thot en Rob Heijst: „Wij doen dit jaar zelfs niet mee met de kerstbomenjacht. Nee hoor, geen tijd voor. Wij hebben wel nuttiger dingen te 'doen. Wij moeten dit centrum in orde krijgen, dat is zinnig." Stelliger nog: de lieve jeugd van Nieuwland zal er geen boom binnen krijgen, daar aan de Schaepmansingel. Volgens Beer houdt de verbouwings- ploeg dag en nacht de wacht om te voorkomen dat hun Aladdin een opslagplaats voor kerstbomen wordt. „Stel je .voor,..al. die bomen. De dik erin en het hele gebouw brandt wéér af." Frans Mathot: „Je moet dit dan ook niet zien, als een kraakactie. Wij bewiken al leen het gebouw, om te voor komen dat er wat mee ge beurt." En om te voorkomen ook, dat De voormalige kleuterschool Sint Gabriël wordt (voorlopig een beetje Illegaal) verbouwd tot het jongerencentrum Aladdin, Op de voorgrond vier van de tien doe-het- .alvers: Hans Ossenforth, Beer Mathot, Frans Mathot en Rob Heijst. Foto; Gerard van Offeren. Schoolverlaters Als het geld van de gemeente nu eens los komt, dan kunnen de verbouwers binnen drie maanden klaar zijn. „Natuur lijk kunnen wij. niet alles, wij zijn ook maar eenvoudige schoolverlaters," zegt Rob Heijst. Er wordt met tien jon gens in de oude kleuterschool gewerkt- Naast Rob Heijst, Hans Ossenforth, Frans Ma thot (secretaris) en Beer Ma thot (penningmeester) zijn dat Aladdin-voorzitter Huib Os senforth, Peter Hartog, Ruud de Bruin, Joop Schel, Wout Hartman en jongerenwerker Frans Ekel- Een aantal van hen is deze zo mer op een educatieve reis ge gaan naar Bremen. Daar komt die naam Aladdin ook van daan, hoewel die daar ook niet zelf bedacht is. „De meesten schrijven de naam verkeerd," moppert Frans Mathot, die niet voor niets secretaris is. „Het moet Aladdin zijn, geen Alladïn." Dat klopt Lees er de sprookjes van. de 10Q1-nacht maar op na. Aladdin hoopt binnen twee weken de vergunning èn het geld binnen te hebben. Het geld ligt op het stadskantoor klaar, ingevolge een raadsbe sluit dat vijf ton aan werkkre- dieten beschikbaar houdt voor dit soort projecten. De ge meente en de tien jongeren zullen nog even moeten door nemen wie wat doet bij de re novatie. Hoe snel dat kan, be paalt de gemeente. De jongens zijn er in ieder geval eÖce dag, want hun centrum moet snel open. Liefst nog vóór de lente. Vlaardingen Ondanks alle problemen in het kleu ter- en lager onderwijs in Vlaardingen zit wethouder Arij Maarleveld (PvdA, onderwijszaken) er in zijn ka mer op het stadhuis ontspannen bij. Hij heeft eigenlijk een weekje vakantie, maar komt toch nog elke dag even op het stadhuis om wat lopende zaakjes te rege len. Blijmoedig is hij echter niet gestemd. Het onderwijs in de stad, en zeker het basisonderwijs, heeft het de laatste tijd erg moeilijk- Die problemen worden ver oorzaakt door de enorme te rugloop van het aantal leer lingen. Elk jaar 'verdwijnen' er zo'n 200 kinderen in de kleuter- en lagere-schoolleef- tijd. Dat is ieder jaar een hele school vol. Het gevolg is al sinds enige tijd in zijn volle dige omvang duidelijk: scho len lopen leeg, onderwijzers zien hun leerlingen-aantal zienderogen dalen. Vooral in bepaalde wijken is die situa tie, zeker als naar de geboor teverwachtingen wordt ge keken, angstwekkend. Al sinds 1980 wordt op het stadhuis en binnen de diver se schoolbesturen terdege naar dat probleem gekeken. Na veel overleggen en plus sen en minnen is nu langza merhand het moment geko men, dat er knopen moeten worden doorgehakt. Er moe ten scholen dicht Vlaardingen Rond de jaarwisseling zitten alle PTT- brievenbussen in Vlaardin gen weer op slot. De posterij en willen voorkomen dat kwajongens vuurwerk in de bussen mikken en op die ma nier brieven verbranden of beschadigen. Vrijdagmiddag vanaf een uur of twaalf tot Nieuwjaarsdag drie uur blij- - ven de brievenbussen dicht. Bij Lentefeest aan de Broersvest in Schiedam wordt vandaag een oudejaar- bingo gehouden. Deze begint om 20 uur. In dienstencentrum 4 Mo lens aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam wordt woensdag 5 januari een nieuwjaarsre ceptie gehouden. De receptie ~begïnt om 19.30 uur. Wijkvereniging Hoeven- buurt in Holy-Noord begint haar eerste lustrumjaar met een nieuwjaarsinstuif in zaal De Deel op 5 januari. Ze doet dat samen met de vereniging Ivoor de Hoofdstedenbuurt. -De instuif -in de zaal aan de -Vlaardingse Baarnhoeve be gint om half acht. dat de gemeente uitsluitend directe zeggenschap heeft over het openbaar onderwijs, waarvan zij het bevoegd ge zag vormt. Het bijzonder on derwijs kan in principe vol komen haar eigen beleid be palen, zolang het rijk vol doende subsidies verstrekt. Dat dat laatste zo'n hele ope ratie extra moeilijk kan ma ken heeft Maarleveld de af gelopen maanden terdege ge merkt. „Als een bestuur in het bijzonder onderwijs haar school pertinent wil open houden, dan kan dat ten kos te gaan van een andere school die zelfs méér leerlin gen heeft. Die situatie heeft zich in een bepaalde wijk ook voorgedaan: daar dreigt een protestants-christelijke school de dupe te worden, omdat het katholieke school bestuur niet wil meewerken. Dat zijn situaties, waar je je erg over kunt opwinden." „Er wordt veel te veel naar één afzonderlijk schooltje ge keken. Je moét de kaart van Vlaardingen erbij nemen, en dan zien hoe de spreiding van de onderwijsinstellingen over de stad in elkaar zit. Dat is wat we ook in de rich ting van het ministerie zul len doen. In de afgelopen tijd was het zo, dat de gemeente door Paul Houkes min of meer automatisch po sitief adviseerde, als er door het rijk advies rond een bij zondere school werd ge vraagd. Dat zullen we nu niet meer zo automatisch doen. We accepteren onze verantwoordelijkheid voor het openbaar onderwijs: als er een openbare school niet gehandhaafd kan worden, dan gaat hij dicht. Maar dat betekent dan ook dat we ook katholieke en christelijke scholen op dezelfde manier zullen beoordelen." Onplezierig „Het is een heel uitgebreid en onplezierig proces", zucht Maarleveld. „De verhoudin gen met de schoolbesturen, ook met die van het bijzon der onderwijs, zijn nog steeds goed, maar het soms is erg moeilijk om tot overeenstem ming te komen. Zeker in zo'n proces heb ik eigenlijk vreselijke behoefte aan een vorm van integraal bestuur, maar dat is nou eenmaal niet zo." Maarleveld doelt op het feit, Arij Maarleveld: zorgvuldig proces... De gemeente en de schoolbe sturen in het openbaar en het bijzondere onderwijs hebben de afgelopen periode al een heel proces achter de rug. Enerzijds was er het overleg met de schoolbestu ren zelf; daarnaast is er uit gebreid gesproken met de onderwijzende teams en de oudercommissies. Het sluiten of samenvoegen van scholen is volgens Maarleveld iets, dat zeer zorgvuldig moet ge beuren. „Je kunt een school ook niet van de ene op de andere dag dichtgooien. Daar is vaak wel anderhalf jaar voor no dig, maar zes jaar mag het natuurlijk niet duren. De leerlingen hebben er echter recht op, dat ze een goede overgang naar een nieuwe school krijgen. Daar moet je zeer zorgvuldig aan werken. Je komt daarbij ook voor bij zondere problemen te utaan. Bij de samenvoeging van de Dülenburgschool en de Wil lem de Zwijgerschool bij voorbeeld: op de Dillenburg- school wordt Jenaplan-on derwijs gegeven, maar op die andere school niet. De leer lingen die tot nu toe volgens die methode de lessen ge volgd hebben, moeten de school ook op die manier kunnen afmaken." Voor het onderwijzend per soneel zijn de problemen ex tra triest. Volgens Maarle veld trekken veel onderwij zers zich de terugloop van het aantal leerlingen per soonlijk aan. „Onderwijzers zijn net als middenstanders: als de omzet terugloopt, be trekken ze zich dat in eerste instantie op zichzelf. Ze den ken dat het aan hen ligt, dat 2e het niet goed doen op zo'n school. Maar dat heeft er niets mee te maken. Als het leerlingen-aantal terugloopt, dan zegt dat volstrekt niets van het kwaliteit van het on derwijs op zo'n school." Ludo van Mil is precies een jaar ge trouwd Nog bedankt voor de vele kerst- en nieuwjaarskaarten Toch een teken van vertrouwen Hoe zou het toch komen dat Aad Putters in de och tenduren nooit kan winnen Bas van Noortwijk is weer een jaartje ouder en weer iets kaler Nol de Ruiter kandi daat bij FC Utrecht SW als spring plank naar een topclub Wie had dat ooit kunnen denken Aad van Dijk raakt gelukkig nooit in paniek Nog een week'en dan gaat eindelijk de com petitie weer van start Vooral de vrou wen zijn daar erg gelukkig mee Glaas je op, laat je rijden, het is maar een weet Arnold Lobman (ex-PPSC) staat weer volop in de belangstelling De klaagzang van de korfballers blijft maar voortduren Bij HVK waren zondag drommen toeristen op en rond het ter rein Waar een oproep in Baldadig al niet toe kan feiden De bestuursverga deringen van Hermes DVS beginnen eindelijk weer eens op tijd De eerste goede daad van Willem van der Sloot Nu nog kampioen worden Bij Be Quick denkt men erover om de bar te vernieu wen Zeker geen overbodige luxe Bas van den Berg ie toegetreden tot het be stuur van w Vlaardingen Als twaalfde man Een soort wisselspeler dus De selectie van Fortuna Vlaardingen wil Jan Bouman behouden voor de vereni ging Het zelfvertrouwen van Edwin 'Pino' van Hoeven laat de laatste tijd te wensen over Daarom is hij gaan zaal voetballen Misschien dat hij nu wat makkelijker gaat scoren Zal 1983 voor Piet Roozen nu echt een kampioensjaar worden? Rob Koevermans, verzot op looptrainen, kijkt nu al uit naar de strandtrainïng op 2 januari Baldadig is als toeschouwer aanwezig e MAASLAND De Maas- landse gymnastiekvereni ging NTO staat aan de vooravond van een groot scheepse verbouwing van haar sportzaal aan de Doelstraat. Als alles vol gens plan verloopt wordt begin maart met de ver bouwing gestart en zal het werk eind mei gereed zijn. NTO (Nu Tweezaam On derweg) bezit dan een heel wat heter aan de ei sen des tijds aangepaste zaal dan momenteel het geval is. Het belangrijkste gegeven daarbij is dat het vloeroppervlak aanmer kelijk wordt vergroot. „De verbouwing is hard no dig", aldus voorzitter Aad van Velzen, die samen met oud- p ra es es Hans Ribbe de bouw commissie vormt. „De vloer van het gebouw is op veel plaatsen zeer slecht. Daarnaast verkeert de gevel aan Hofsin gelzijde is dusdanige staat, dat er vorig jaar al noodvoorzie ningen aangebracht moesten worden". De verbouwingsplannen, waartoe vier jaar geleden de eerste stappen werden gezet, houden in dat het oppervlak van de sportvloer met 60 vier kante meter wordt vergroot. De huidige oppervlakte van twintig bij tien meter wordt dan verlengd tot zesentwintig bij tien meter. „De aanvanke lijke gedachte om ook in de breedte uit te breiden", aldus Van Velzen, „kon in verband met de staalconstructie van de overspanning jammer genoeg niet doorgaan". De Schiedamse scheidsrechters strijden op 20 januari om de Henk van der Veer-wisselbokaai. Vlaardingen De scheidsrechterverenigin gen van Vlaardingen en Schiedam hebben voor het nieuwe jaar een uitge breid programma samen gesteld. De Vlaardingse scheidsrechters houden de nieuwjaarsreceptie op 4 ja nuari in het clubgebouw aan de Mamixlaan. Op 7 en 14 januari worden de voorronden verspeeld van de junior spelregelwed strijden. De finale is op 14 februari. DVO '32 heeft momenteel de wisselbe ker in handen. In tegenstelling tot andere ja ren is de belangstelling van de verenigingen om aan de wed strijd mee te doen niet al te groot. In totaal hebben acht teams ingeschreven. Jacques de Ligt heeft de vragen sa mengesteld. Wim Muller, grensrechter in het betaalde voetbal stelt de vragen, terwijl leden van de VSV in de jury zitting hebben. De finale van het district West-2 wordt op 25 maart in de kantine van DVO gehouden. Op 18 januari is er een reani- matie-cursus in het clubge bouw. De heer De Vries zal voor de begeleiding zorgen. De scheidsrechterscommissie van het district West-2 is op 1 fe bruari te gast bij de Vlaarding se scheidsrechtersvereniging. Jubileum De VSV viert in 1983 tevens het 40-jarig bestaan. Het hoog tepunt van de viering vindt plaats op 28 augustus, wanneer ook het Leen van de Linden toernooi wordt gehouden. De nieuwjaarsviering van de Schiedamse scheidsrechters vereniging (SSV) is een van de hoogtepunten uit het vereni gingsleven. Op 14 januari in de kantine van Schiecarton, Bur gemeester Honerlage Grete- laan, is een ieder die de scheidsrechters gelukkig nieuwjaar willen wensen van harte welkom. Op 6 januari is er een nieuwe actitiviteit bij de SSV. Een soosavond met klaverjassen en tal van andere activiteiten. Het zaalvoetbalteam van de SSV heeft zich weten te plaat sen voor de eindronden van het zaalvoetbalkampioenschap van de COVS. Het toernooi wordt gehouden in Beilen op 8 januari. Tegenstanders zijn "t Gooi, Centraal Drente en Veendam, In de kantine van HBSS be ginnen op 11 januari de jeugd- spelregel wedstrijden. De scheidsrechters zelf beginnen op 20 januari aan de strijd om de Henk van der Veer, Schie dams meest bekende scheids rechter, wisselbokaal. Harry Lakwijk zorgt voor de vragen. Op 27 januari is er tenslotte een discussie-avond. De cluba vonden worden gehouden in de kantine van Schiedam in sportpark Harga. Niet alleen de zaal wordt gro ter, ook de toestelberging, die nagenoeg wordt verdubbeld. Verder worden de kleed- en badruimten geheel vernieuwd en wordt ook de elektrische installatie aangepast, met welk laatste karwei Aad van Velzen zelf zich bijzonder zal belasten. Hij is namelijk elektrotechni cus van beroep. Omdat ook Hans Ribbe geen bouwkundige is, maakt de bouwcommissie gebruik van de bouwkundige adviezen van de NSF. Hout Net als nu het geval is, blijft de NTO-accommodatle, waar van de gemeente in verband met het gymnastiekonderwijs voor de scholen 'de grootste huurder is, opgetrokken van hout. „Een stenen gebouw wordt aanmerkelijk duurder", aldus Van Velzen. „Dat is be slist niet haalbaar". Met de voor ogen staande ver bouwing is trouwens al een be drag gemoeid van rond de 300.000 gulden. Daarop denkt NTO zo'n 50.000 gulden door zelfwerkzaamheid te kunnen besparen. Van het resterende kwart miljoen moet het groot ste deel door onderwijsbijdra gen worden betaald, terwijl NTO bij de gemeente nog sub sidies denkt te krijgen zoals die ook bij de bouw van ande re sportaccommodaties (MW '27, ODO) werden ver leend. „Die subsidies zijn no dig, omdat we het als vereni ging alléén niet op kunnen brengen", zegt de desalniette min optimistisch gestemde voorzitter Van Velzen. NTO gaat zelf aktie voeren om 20.000 gulden bij elkaar te krij gen voor een nieuwe kunststof vloer. Ook dat is een aanmer kelijke verbetering ten opzich te van de huidige houten vloer. „Het wordt alles bij elkaar een hele verbetering", aldus Van Velzen, die in maart '81 de voorzittershamer van Ribbe overnam. „Maar het huidige gebouw staat er achttien jaar en dan kun je gebreken gaan verwachten". Zoals NTO nu door zelfwerkzaamheid en ak- ties een grote bijdrage op tafel probeert te krijgen, zo groot was die eigen inbreng ook bij de bouw van de zaal in 1965. In die tijd heette NTO nog NIO, waarmee in 1973 werd gefuseerd met een tweede plaatselijke gymvereniging LIOS. Vandaar dat de naam werd omgezet in Nu Twee zaam Onderweg. Momenteel heeft NTO een kleine 500 le den. Zowel voor hen als voor het onderwijs is het gereno veerde sportgebouw van groot belang. Maassluis Eric de Vries stapt aan het eind van het sei zoen op als trainer van MSV '71. De Vlaardingse oefen- meester heeft de Maassluïse afdelingsclub vijf jaar onder zijn hoede gehad. Hij promo veerde met de vereniging van de tweede klasse naar de eers te klasse. De kans op promotie dit jaar naar de KNVB is nog erg klein. Het bestuur van de vereniging is nu naarstig op zoek naar een geschikte opvol ger. Vlaardingen De Vlaarding se kanovereniging Natsec houdt op 14 januari een vere nigingsavond. In de kantine van watersportvereniging De Bommeer zal Frans Reijkersz een inleiding houden over ka nokamperen in Zweden. Kam peren in Zweden met de kano komt steeds meer in de be langstelling en een ieder die meer wil weten over een tocht in 'het land van de meren' kan terecht bij Natsec. Om.20.00 uur gaat de avednd van start.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3