WATERWEG 'Nou gebeurt hier lekker wél iets' 'Lappenwereld' vindt zijn oorsprong in oude mystiek Liedjes Beatles in Nederlands vertaald SPORT 23 Intensieve oefenreeks sofbalsters Schiedam 'Manchester United is mijn passie' E Pee Dee: een netteregionale discotheek Verkoop van ;oude boeken D. van Doorn/ S.K. Bravenbroer W anprestatie Expositie Jacqueline Henderickx- Vrij moed Borsboom-Frings-Moseou in de Qui bus FC Utrecht praat met De Ruiter Ludo van Mil volgt Jansen op Peter Dangerman: „Correct gekleed, daar stel ik prijs Vlaardingen Hij is trots. „Het is", geeft Peter Dangerman volmondig toe, „geworden wat ik in mijn hoofd had." En zijn blik glijdt dan, even dro merig en afwezig, de dis cotheek door. Zijn eerste eigen zaak, zijn disco theek. Pee Dee, modern, luxueus en exclusief. Dangerman beetje stoer uiterlijk, het type voor een lange trenchcoat knikt f goedkeurend. „Zó... zoals het nu is, zo wilde ik 't hebben. Ik ben zeer tevreden met het re- 11 sultaai, ja. Maar ik had ook ei- genlijk niet anders van mezelf verwacht." Het voormalige Excelsior- 1 pandje is omgetoverd in bar disco club Pee Dee. Het nieuwste snufje op het uit- 1 gaansgebied in Vlaardingen, - net een weekend in de run- ning. Ruim opgezet en er is niet bepaald op een dubbeltje gekeken. - Meer dan een miljoen heeft Dangerman op tafel moeten - leggen om zijn idee te verwe- zenlijken. Maar het staat er, drie maanden later dan de be doeling was. Rood en blauw hebben in het strak gelijnde interieur rondom de drie bars de overhand. De marmerachti ge pilaren geven de discotheek een wat Spaans uiterlijk. Bar krukken met velour in dezelf de rode en blauwe kleuren leggen een verdere nadruk op stijl. Lekker wel „Dit is ook Vlaardingen, deze discotheek", bedenkt Peter Dangerman, De Maaslander, evenwel geboren en getogen in de stad van Haringkoppen, wil wel eens van het provinci aalse image af. Vlaardingen hoeft als uitgaanscentrum geen minderwaardigheidscom plex te hebben. „Dit is tóch zachtjes aan een grote stad ge- worden. Waaromzou je dan, als je een avondje echt wilt stappen, naar Rotterdam of Scheveningen gaan? Je mag je oogkleppen wel voorhouden en blijven uitroepen: Ik zit in Vlaardingen en hier gebeurt nooit wat. Maar nou, nou ge beurt er lekker wel iets." Hij neemt een trekje van zijn Benson Hedges. „Ik ben spe ciaal", vervolgt hij, door de rook aan het gezicht onttrok- ken, „speciaal naar het buiten land gegaan om Ldeeen op te doen. En in deze streek, hè, ik denk dat er geen discotheek is, die ik niet heb gezien." Hij wilde zo niet het beste, dan toch iets dat daar heel dicht bij in de buurt komt. 1 Correct „Een beetje exclusief, maar net weer niet die besloten •sfeer van een nachtclub. Want 'daar deinzen de mensen vaak 1 onbewust wat voor terug. Ik - heb het gevoel dat er in deze regio -want daar mik ik op 1 behoefte bestaat een een \VIaardingen In het filiaal Babberspolder/VIaardïnge- -■ jrambacht van de Gemeentébi- bliotheek wordt op 6 januari een verkoop van afgeschreven boeken gehouden. Van 10.00 •tot 12.00 uur is iedereen wel- ,kom in het gebouw van Ho gen dorplaan 100b om voor een '.paar centen oude bibliotheek boeken te kopen. De heren D. van Doorn en S.K. Bravenbroer nemen tij- ?nQ*s ?en recePbe op 4 januari 1983 in het Novotel in Schie dam afscheid van de Coop Nieuwe Waterweg. In hun plaats zijn de heren C.M. Jung tot algemeen bedrijfsleider van het levensmiddelen- en shjtersbedrijf en M.A. de Bruin tot chef van de technische dienst benoemd. Deze receptie begint om 20.00 uur. - V kv> ^eer Van' Doorn is sinds 1935 werkzaam bij meerdere .Coop's in Nederland. Vanaf 71958 werkt hij bij de Coop Nieuwe Waterweg en is nu al- gemeen directeur van het le vensmiddelen- en slijtersbe- drijf. Met ingang van 1 januari gaat hij met de VUT. De heer Bravenbroer is chef van de technische Dienst en werkt sinds 1971 bij het bedrijf. Hij ■gaat met ingang van 1 januari met pensioen. nettere discotheek." Correct gekleed, daar stelt Peter Dan german en dus Pee Dee prijs op. „Met een pak aan, een das of een strik om moet je hier niet meer uit de toon vallen. Kleding, dat vind ik van es sentieel belang." Een spijker broek, zegt hij, dat kan nog. Maar daaronder ook nog gym pies? Nee, dat gaat hem te ver. In ieder geval is Pee Dee wel zo exclusief dat discofreaks, als ze schuchter de brede portier zijn gepasseerd, toch eerst vier knaken op tafel moeten leggen, alvorens verder binnen te mo gen treden. Dangerman, die ettelijke jaren als barkeeper in 't Packhuys heeft gewerkt: „Dat moeten ze er maar voor over hebben. Wij hebben ten slotte ook veel aandacht aan de zaak besteed." Het is voor hem ook een middel om al te jeugdig publiek buiten de deur te houden. „We zijn nu een maal geen jongerendiscotheek. De groep die na de leeftijd van een twintig jaar komt, dat zijn de mensen1 waarop we mik ken..." X. Een blik op het rustige gedeelte van de discotheek: luxueus en exclusief Vlaardingen Het heeft lang geduurd al vorens Bar disco club Pee Dee de deuren voor het danspubliek open heeft kunnen zetten. Hoewel hot pand, naar zijn zeggen, weer hele maal van de grond af aan moest worden op gebouwd, verwachtte Peter Dangerman eind september eigenlijk al met de verbouwingen klaar te zijn. Het kwam er niet van door moeilijkheden met de bouwer. „Dat is hele maal aan hem te wij ten. Hij heeft een wan- presattie geleverd", al dus de eigenaar die in al die maanden zelf re gelmatig de hamer en zaag ter hand nam. „Al het materiaal kwam te laat. Ja, en dat moeten ze mij niet flikken. Dan kan ik echt goed kwaad wor den. Ik heb hem toen ook van het werk weg gestuurd en dan ga je met derden werken. Dat zijn dingen die ik niet heb ingecalcu leerd." Het zit in de familie, kan bij de kunst van Jacqueli ne Henderiekx-Vrijmoed moeilijk gezegd worden, want het lijkt te gaan om inspiratie die van eeuwen her komt. De weduwe van de bekende Schiedamse glazenier André Hende rickx tovert in haar tex tiele miniaturen een sfeer, die uit een diepere bron opwelt dan de meeste he dendaagse kunst een oudere bron ook. Van elfen of goden kan ie dereen met een beetje fanta sie zich nog wel een voorstel ling maken, maar vaak stopt zo'n poging tot waarnemen bij wat zintuiglijk haalbaar lijkt. De wandkleden van mevrouw Henderickx zijn mystieker. De oorsprong lijkt te liggen in de keltische cul tuur. Nu noemt de Schiedamse kunstenares Cymru ook haar tweede vaderland. Wij ken nen het als het land van de woord eigenlijk als je van textiel spreekt) maar: werd later materialistisch getint. Vormgeving van een idee in de meest letterlijke zin. Zij ging poppen maken, poppen theater was haar grote hob by. Nog elk jaar brengt een groep wonderlijke oosterse poppenfiguren in een Schie damse kerk het kerstgebeu ren tot leven. Ook deze mo dellen staan op' 'de' tentoon stelling in het Schielandzie- kenbuïs. Na ïnvolutie, Verstoffelij king', een evolutie: haar nieuwe werk wordt weer ab stracter, met overwegend zachte pasteltinten (het kleurgebruik is hier en daar voortreffelijk). Tegen Martin Smit zei zij, dat „sommige stukken uit haar handen kwamen alsof die zich los van haar bewogen". Een bezoek aan haar myste rieuze expositie past wel in deze periode van Kerst, mid winter en heilige riten. De tentoonstelling, Stadhouders laan 98, duurt nog tot 7 janu- door Kor Kegel duizend onuitsprekelijke na men, Wales, en Jacqueline Henderiekx-Vrijmoed „hoort er wat in, voelt er iets bij, ziet wat in onooglijke dingen en gelooft in onbenoembare geheimen van de natuur", zo schrijft haar goede vriend Martin Smit in een verkla ring bij haar expositie in de Schiedamse ziekenhuisgale rie Sehïeland. „Hoort er wat in" dat omschrijft hij tref fend. Het Welsh is tenslotte in die zin vergelijkbaar met oeroude talen als het he breeuws, dat men als het ware de klanken moet aan voelen om de voornamelijk in medeklinkers geschreven taal te'kunnen spreken. En waar dat met woorden, zo is, zou daar in de natuur niet hetzelfde gelden? Het rotsige strand van Rtayd- wyn, dient bij Llanfair Yng- hornwy in de naam waarvan je de elfen nog hoort zingen (denk aan de elfentaal van Tolkien), daar liet mevrouw Henderickx zich graag in met oude volksmystiek. Na haar huwelijk met glazenier Henderickx ging zij over tot vormgeving van haar ge dachten. Een aangespoelde lap, die aldus Martin Smit achteraf een simpele afge dragen zeemansoverall met door zeewater achteloos uit gebeten vlekken bleek te zijn, kon vanuit die koppe ling aan oude tijden een be langrijk element worden in de 'lappenwereld' van me vrouw Henderickx. Haar scheppingsdrang ver liep als een involutie: wat zij zag en verbeeldde, leek eerst onstoffelijk (onmogelijk lip V Een wandkleed uit de meer concrete periode van de Schiedamse kunstenares Jacqueline Henderiekx-Vrijmoed. Lucy in de lu-ucht met dia-manies. Zing dat na en het schaamrood stijgt naar de wangen. Het klinkt niet. Bovendien gaat die LSD- grap van 'Lucy in the Sky with Diamonds' in zulk een vertaling verloren. Vertalen valt niet mee en op ouderwetse Beatles-composi ties moet je je niet verkijken. „Wij wonen allemaal in een gele duikboot, gele duikboot, gele duikboot." Klinkt stom mer dan in het Engels, hoewel het onzin blijft, maar wie tilde daar in de jaren zestig aan? Toch zijn er ook liedjes van de Beatles met móóie teksten. Zoals er ook mooie vertalin gen zijn. Voor een gelegenheidsformatie, die bestaat uit de Schiedammers Thom Bars boom, Peter Frings en René Moscou, maakte Bram Uil een paar vertalingen van Len- non/McCartney-teksten en aanstaande zon dag valt' te beluisteren wat het muzikale trio hiervan maakt. De Borsboom-Frings-Mos- eou-band treedt zondagavond om tien uur op in café Quibus, Lange Haven 28 in Schie dam. Als je de naam van die groep zo hoort, doet het een beetje denken aan Crosby, Stills Nash, maar qua toon lijkt Borsboom- Frings-Moscou meer op Bonzo Dog Doo-Dah. Dat was ook een band vol grapjes. En altijd klinkt die naam nog beter dan.de Kevers: „We hadden al zoveel van de Beatles ver taald, dat we die naam maar in tact lieten," betoogt Thom Borsboom. Er zullen zondagavond ook andere vertalin gen tussen zitten behalve die van de Beatles. Zoals van Jim Croce, de Beach Boys en de Everly Brothers. Allemaal gouwe ouwe dus, maar niet allemaal door Bram Uil en Thom Borsboom vertaald..Er zitten enkele probeer sels van Comelis Vreeswijk tussen. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 31 december 1982 'Schiedam De sofbalsters van Schiedam wer ken als voorbereing op de competitie een inten sief oefenprogramma af. De Schiedamse speel sters starten de oefenreeks op zondag 13 maart tegen Storks. De dames vertrekken op vrijdag 8 april voor een driedaags trainingskamp naar Papendal. Het volledige oefenprogramma ziet er als volgt uit: zondag 13 maart Storks-Schiedam, zondag 20 maart Twins-Schiedam, zaterdag 26 maart Schiedam-Kennemerland (15.30 uur), zondag 27 maart WK-Schiedam, donderdag 31 maart Schiedam-Alexandria (18.30 uur), zaterdag 2 april Bird-Schiedam, maandag 4 april Zwijn- drecht-Schiedam, donderdag 7 april Schiedam- Eurostars (19.00 uur), vrijdag 8 april vertrek naar Papendal, donderdag 14 april Schiedam- Feyeroord (19.00 uur), zaterdag 16 april rayon toernooi op het veld van Schiedam, zondag 17 april DVH-Schiedam. Het team van Schiedam komt in de competitie uit in landelijke tweede klasse C. Tegenstan ders zijn Sparta (Rotterdam), Wassenaar, ADO (Den Haag), Hoofddorp en Thunderfoirds (Ca- pelle). In totaal ontmoeten de tegenstanders el kaar viermaal. De competitie voor Schiedam start op zondag 24 april met de thuiswedstrijd ADO (14.00 uur). Selectie De selectie Schiedam telt voorlopig 15 speel sters. Als coaches fungeren Kees Bol, Rob van der Gaag en Wil Oosterveer. Diny de Gids zal ak vanouds als scorester/leidster optreden. De selectie ziet er als volgt uit: Elien Blacqulere (achtervangster), Joke Blacquiere (korte stop), I Joyce Brown (buitenveld), Debbie de Gids (bui- I tenveld), Conny Jonkman (buitenveld), Marian I Jonkman (tweede honk), Anelle van Huét (bui- I tenveld), Caroline Kerssen (achtervangster), I Nicole Posno (werpster), Ludïe Riuss (dere I honk), Pam Smid (werpster), Maija van Teeffe- I len (buitenveld), Astrid Verberk (achtervang- ster), Ilse Weststrate (tweede honk), Birgitte I Bot (tweede honk). Schiedam viert in 1983 ook het 75-jarig jubile- 1 ura, De softballers van Schiedam spelen in het 1 kader van het jubileum een aantal wedstrijden, f Het schema ziet er als volgt uit: 5 mei Schie dam-Rotterdam, 12 mei jubileumtoemooi jeugd- I softbal, 22 mei jubileumtoemooi veteranensoft- I bal en 11 spetember jubileumtoemooi om de Jo I Spruyt-bokaaL Wim Alkemade, Engelandvaarder en voetballiefhebber: Wateringen De discussies onder de voetballiefhebbers laaien soms hoog op. Waar wordt er beter gevoetbald? In Nederland of Engeland. Voor velen is er in dit landje een pasklaar antwoord voorhan den. 'Nederland natuurlijk, taktïsch kunnen die Engelsen niet aan ons tippen'. Iemand die deze stelling („Zie de resul taten in de Europa Cups, Li verpool, Nottingham Forest, Aston Villa, Ipswich Town") beslist niet verkondigt is Wim Alkemade. De 27-jarige bank employé, tegenwoordig spe lend in het Wateringse VELO, is wat je noemt een anglofiel, althans, Alkemade is compleet gek op alles wat met Manches ter United te maken heeft. „United, mijn club, mijn pas sie", zegt hij dan ook. De voormalige speler van VVP en VUC is nu niet be paald de enige aanhanger van het Britse voetbal In het alge meen en de 'Supermacs' in het bijzonder. „De officiële fan- door Erik Winkster club van United telt ruim. 20.000 leden", vertelt Alkema de enthousiast. „Ze komen uit alle delen van de wereld: van Frankrijk tot Schotland, van Denemarken tot Australië. Een paar jaar geleden heb ik getracht om hier in Nederland een fanclub op te richten. Ik kreeg alle medewerking van de mensen in Manchester, die aldaar het secretariaat onder hun hoede hebben. Binnen af zienbare tijd had ik een aantal aanmeldingen binnen, maar op een gegeven moment is de hele zaak afgekapt. Er ging te veel tijd inzitten." Nu moet men niet denken dat een fanclub in Engeland er maar zo'n beetje bijhangt. „Ben je helemaal. Daar zijn geen toestanden zoals het bij voorbeeld bij Feyenoord toe gaat. In Engeland is zo'n fan club een wezenlijk onderdeel van het geheel. Spelers komen na een wedstrijd naar de pub waar ook de supporters zich bevinden, dat is normaal. De binding met een club is veel sterker en daar wordt ook be wust aan gewerkt. Spelers be zoeken de mensen in de zie kenhuizen, ze zijn aanwezig bij vergaderingen van de fanclub, lezingen voor scholieren. En alles gratis. Ze worden daar weliswaar contractueel toe verplieht, maar niettemin wordt het alsnormaal be schouwd. In Nederland, maar zeer zeker ook in Duitsland voelen de spelers zich verhe ven boven 'de massa', toch de mensen die voor hun boter ham zorgen. Ik kan dan ook niet spreken van een prof mentaliteit." De laatste jaren zijn pok de ca mera's van de NOS meer ge richt op het Britse voetbal- spektakel. Studio Sport lar deert elke week wel haar pro gramma met een samenvatting van een Engelse topper, ter wijl de direkte uitzending van dè Cupfinal al jaren tot de sportieve hoogtepunten in te levisiekijkend Nederland be- Gordon Mcqueen van Man chester United (rechts) in duel met John Lacey (Spurs). hoort. „De sfeer, de entourage hè, dat is onbeschrijfelijk. Fey enoord in de goede tijd valt er nog bij in het niet. Bovendien wordt er niet gespeeld om een 1-0 te verdedigen, maar om een grotere voorsprong te ver krijgen. Het publiek pikt geen behoudend voetbal. Het schreeuwt de ploegen naar vo ren. Er wordt dan ook gedu rende negentig minuten een enorm spektakel geboden", zegt hij in de wetenschap dat ook, of is het zelfs, in Enge land de publieke belangstel ling terugloopt en dat de bond daarop reageerde met een aan tal veranderingen om de at tractiviteit te verhogen. Beleving „Volgens mij beleeft een En gelse voetballer zijn vak meer dan de Nederlandse broodspe lers", vervolgt Alkemade, ter wijl de woordenstroom door zijn enthousiasme, zijn bezie ling, nauwelijks te stoppen is. „En dat heeft dan zijn weer slag op het gedrag van de sup porters. Ze zijn trouw tot in de dood aan een bepaalde club. Ik was in 1979 getuige van de Cupfinal tussen Arsenal en Manchester United. Een ramp dag voor ons, want United verloor met 3-2. Vijf minuten voor tijd stond Arsenal nog met 2-u voor, dan goals van Gordon McQueen en Sammy Mcllroy. We werden helemaal gek in dat vak. Twee tegen twee, maar een halve minuut voor tijd scoort Sunderland voor Arsenal. Doodziek, ik heb honderden supporters van United gezien, die huilend te gen de muren van Wembley hun verdriet de vrije loop lie ten. Hoe nuchter ik ben, ook ik had een brok in de keel". Wonderteam En uit het blote hoofd noemt Alkemade de opstelling van Manchester United, in welk I den (1967), dat ze het jaar I daarop in de meest sensatione- I le EC-finale-ooit gespeeld Eu- I sebió en zijn Benfica in de vjar- I lenging klopten, over het won- I derteam, dat op 6 februari I 1958 verongelukte en dat al- I leen manager Matt Busby, I Bobby Charlton en Bill Foul-1 kes die vliegramp overleefden. I Hij verhaalt over zijn ontmoe- I ting met manager Tommy Do- I cherty, met spelers op de tral- I ning, over de komst"" van Ar- I nold Mühren, dat die transfer I door vele spelers niet wordt I begrepen, althans volgens The I Manchester Evening News, ,de I krant die bij Alkemade eens I per week in de bus glijdt, om I op de hoogte te blijven. I Dat hij de ploeg veertien kéer I thuis en twintigmaal in een I uitwedstrijd heeft gezien en I over de enorme rivaliteit tus- I sen 'zijn' United en Manches- I ter City. „Dat is enorm. Een I overwinning van jouw club I betekent, dat je gedurende een I half jaar weer met goed fat- I soen in de pub kan komen. De I stadions van de twee clubs lig- I gen niet al te ver van elkaar I af, maar een vreemde weet I exact in welke buurt hij/zij zit. I In de direkte omgeving van I City zijn vrijwel alle huizen I blauw, terwijl de woningen I van de United-fans een rode I tint hebben. Een wedstrijd tüs- I sen deze clubs is een belevenis, I dat blijft je hele leven bij, I maar nog erger is de rivaliteit j tussen United en het Londense 1 Tottenham Hotspur, dat is wa- I ter en vuur. Een soort Ajax- 1 Feyenoord, maar dan tienmaal erger. Dan weet je het wel I hè." Schiedam SVV praat pas half januari of begin februari met Nol de Ruiter over een eventuele verlenging van het contract. De Veenendaalse oefenmeester, die aan zijn eerste jaar bij SVV bezig is, heeft inmiddels al een gesprek met FC Utrecht achter de rug: „Het was een positief gesprek, maar conclusies wil ik er nog niet aan verbinden," laat Nol de Ruiter weten. Barry Hughes (Sparta) en Joop Brand (Tel star) zijn ook nog kandidaat SVV-bestuurslid Aad van Dijk: „We raken niet in paniek voor al die belangstelling voor Nol de Ruiter. We hebben ieder jaar nog een trainer gehad. We wachten de ontwikkelingen gewoon af." Schiedam Ludo van Mil traint tot het einde van hét seizoen de handballers van Wilton Feyenoord. De Vlaar- dinger volgt daarmee Jan Jan sen op, die onlangs als trainer afhaakte, na de meer dan slechte resultaten in de compe titie. j Ludo van Mil: „Ik blijf in principe tot het einde van hqt seizoen. Wat er daarna gaat gebeuren .zien we dan wél weer. Ik wil de club nu hel pen. Het bestuur heeft zo d'e kans om een oplossing voor het volgend seizoen te vinden. Je weet het echter maar nooit; Klikt het tussen mij, het be stuur en de sélectie dan is de mogelijkheid aanwezig dat ik volgend seizoeni misschien ook nog wel blijf.'', w_'5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3