BOTTEBDfli Popsterren helpen stadion erbovenop Overslag ruwe olie minder, maar meer olieprodukten pt Eerste paal maritiem museum op 16 april GRAAGÜEPAAN BEL VOOR 010-144144 Sfer .SIM s i mm puttenpli Onderzoek naar baggereiland kan beginnen mMÊÊÈÊBÊÊSÊmlm Arrestaties in drugshandel ',T i v."- - - v- feïr v ai'ivr) ÉmÊÉÊÊÊÊÉÊSSSÊÊiêm "t JExpositie over bouwplannen in HIC 'jongeren plunderen groentewinkel Tas met 15 mille weg uit auto 3 Ug&r" im 71 ra Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 31 december 1982 RZ RV EY/RW I f Rotterdam Na een aantal .^minder rooskleurige jaren -heeft stadion Feyenoord zich - het afgelopen seizoen uit de rode cijfers kunnen worste- ^Ten. Voornaamste oorzaak Tvoor de gunstige ontwikke ling ïs volgens administra- teur J. H. Jansen de grote "toeloop bij de popconcerten Jvan Simon en Garfunkel en de Rolling Stones, in juni ^.yan dit jaar. Exact cijferma- j Jferiaal kan hij niet geven, Ernaar hij is er stellig van -overtuigd, dat het grootste 'deel van de netto winst van v'n kleine half miljoen guide.- -dankzij de popsterren is bin- -nengevloeid. „Zeg maar ge rust enkele tonnen." -^Wat mij betreft hebben we ^iedere veertien dagen een -groot popconcert", laat Jansen ^er geestdriftig op volgen. I 'ifoor volgend jaar staat een roncert van Rod Stewart op I -tiet programma, dat een direct - /ervolg krijgt als de kaartver- toop goed verloopt. Er zijn on derhandelingen gaande voor ,aog een popspektakel in juni, 'maar daarover 2|jn nog geen 'eiten bekend. lansen hoopt het proces om van de Kuip een poptempel te maken, volgend jaar wordt voortgezet. „We hebben na juni gemerkt, dat de loop er m zit. Het is bekend: als je naam krijgt, blijkt er plotseling meer te kunnen. Helaas hebben wij het niet voor het zeggen, wij blijven afhankelijk van het aanbod." Veel kijkers (40.000) togen voorts naar de finale van de Europacup tussen Aston Villa en Bayern Munchen, terwijl bovendien de vakken gevuld raakten by de wedstrijden van het Nederlands elftal tegen Ierland en Belgie. De Kuip no teerde verder ongeveer tien duizend toeschouwers méér voor het Feyenoord-toernooi, dat vorig jaar 48.000 kijkers telde. Het bezoek aan de wedstrijden van Feyenoord blijft vanzelf sprekend medebepalend voor de cijfers over '82-'83. Jansen; „De loop zit er nu goed in. Als Feyenoord aan de top blijft meedraaien, komen we zonder meer op een prima gemiddeld aantal bezoekers. Gecombi neerd met popconcerten zou je dan inderdaad de goede kant uitgaan." Gemiddeld zijn er in het boekjaar '8I-'82 per evene ment 24.000 toeschouwers de kassa's gepasseerd. Dat leverde een opbrengst op van 1.318.902 gulden, tegen 1.008.483 gulden vorig seizoen. Reclames en buffetten kwamen op onge veer het zelfde bedrag uit, maar hadden 'slechts' 860.000 genoteerd het jaar ervoor. Bij popconcerten ais dat van de Rolling Stones foopt 'De Kuip' goed. het stadion vol. Mede daardoor draait Rotterdam De politie heeft bij een inval in een pand aan de Boudewijnstraat zeven per- sonen aangehouden voor over- ■treding van de opiumwet. Dri« van hen werden na verhoor en/of opgemaakt proces-ver- baal heengezonden. De vier janderen - 21, 27, 29 en 42 jaar- |zijn in verzekering gesteld. Dé politie nam in het pand ook zes gram heroine en 7000 gitf. den in beslag. In de boekwinkel van de 42- jarige verdachte in de Gouw straat vond men in een stof zuiger ook nog 100 gram he roïne en in een radio enkele grammen heroine. In de zaak trof de politie tevens een ille gaal in ons land verblijvende man aan, die in verband met het onderzoek is aangehouden. Sft 1 n^Op de hoek van Church illplern en Schiedamsedijk gaat over drieënhalve maand de eerste f^aal de grond in voor het nieuwe maritiem museum. Rotterdam Als op 16 april 'e eerste paal voor het nieuwe laritiem museum „Prins Hen- I rik" de grond in gaat, komt 'aarxnee een eind aan vijf jaar j hn onzekerheid over het "oortbestaan van het museum. let oude museumgebouw aan ét "Burg. s'Jacobsplein moest I V- 1978 worden afgebroken 'por de aanleg van de Oost- Vest metrolijn. Bijna waren herbouwplannen gesneu veld in de bezuinigingswoede, 'ie zich daarna van het Rot terdams gemeentebestuur meester had gemaakt. Na de afbraak van het oude mu seumgebouw heeft het mari tiem museum zonder onder dak gezeten. Het bezit, een schitterende collectie scheeps modellen, machines, haven werktuigen, prenten, kaarten en instrumenten uit de rijke scheepvaarthistortie van Rot terdam en Nederland, moest tijdelijk worden opgeslagen in depots, die daarvoor niet alle maal even geschikt waren. De staf vond onderdak aan de tótterdam De politie heeft eventien jongeren in de leef- ïjd van vijftien tot twintig jaar angehouden. Zij worden allen an openlijke geweldpleging 'erdacht. Je_ groep plunderde na 's -Tachts eerst een aanhangwa- en, met fruit, die geparkeerd torid op de hoek van, de "^rooswijksestraat en de Croos- wijksedwarsstraat. Later dron gen de jongelui een op dezelf de hoek gelegen groentewin kel binnen. Ook daar richtten zij vernielingen aan en namen zij spullen weg. Vervolgens begaf de groep zich naar de jongerensociéteit Wipp Inn aan de Rubroekstraat, waar zij later door de politie werd aan gehouden. Scheepmakershaven. Het mu seumschip De Buffel bleef het enige pronkstuk en uiterlijk vertoon van het museum. In het Hulp- en Informatie centrum in het postkantoor aan de Coolsingel zal de ko mende weken een expositie te zien zijn over de nieuwbouw- plannen van het maritiem mu seum. Er is te zien hoe de nieuwbouwplannen tot stand zijn gekomen via het formule ren van de uitgangspunten, de visie op de plaats in de stad en tenslotte het resultaat daarvan: het ontwerp van architect W.G, Quist. Het maritiem mu seum komt op de hoek van het Churchillplein en de Schie damsedijk aan de Leuvehaven, waar ook De Buffel ligt. Reeds is het beeld 'Stad zonder Hart' van Zadkine enkele tientallen meters verplaatst om ruimte voor het museum te maken. Met de bouw van het museum zal drie jaar gemoeid zijn, zo dat het maritiem museum „Prins Hendrik" in 1986 de poorten voor het publiek kan openen. Vervolg van voorpagina Rotterdam De teruggang (7 procent) in de overslag van ruwe olie (86 miljoen ton) is hoofdzakelijk te wij ten aan de verminderde aanvoer van olie, die via Rot terdam naar de eindbestemming gaat en in mindere mate aan de lagere bezettingsgraad van raffinaderijen en de geringere doorvoer naar het achterland. Aldus burgemeester Peper in zijn rede voor de Havenvereni- gïng- ons land zou bedreigen, terwijl dat bij bondgenoten niet het geval is." De overslag van stukgoed in containers (22 miljoen ton) gaf opnieuw een stijging van 850.000 ton (vier procent) te zien. Ook de rij op/rij af sector (4,5 miljoen ton) noteerde een stevige winst: 675.000 ton (17 procent). Daar staat echter te genover dat de overslag van conventioneel stukgoed (balen, kisten, dozen, enz.) verder is gedaald. Het verlies bedroeg 375.000 ton (ruim 3 procent). Het totaal kwam op 10,7 mil joen ton. In zijp conclusie op de haven- cijfers zei Peper: „We maakten de averij uit vorige jaren na tuurlijk niet ongedaan, maar we doorstonden de aanhou dende diepe recessie tot op he den zonder verdere grote schade." Tot en met 14 december telde de haven de binnenkomst van 31.750 schepen, een stijging van drie procent' in vergelij king met dezelfde periode vo rig jaar. Ook de ertsoverslag (35 mil joen ton) is als gevolg van de economische recessie gedaald (4,6 procent). De overslag van kolen (ruim 10 miljoen ton) ging scherp omlaag: met rond de drie miljoen ton (min 23 procent). Die verliezen werden bijna goedgemaakt door stijgingen in de overslag van oliepro- ;dukten (zeven miljoen ton meer) en granen en deriva ten (twee miljoen ton meer). De totale hoeveelheid in de sector olieprodukten kwam daardoor uit op ruim veertig miljoen ton (plus 23 procent) en die bij de overige massa goederen. op meer dan 41 miljoen ton (plus 4,5 pro cent). Consulaat Burgemeester Peper herhaalde in dit verband dat de haven volgend jaar enkele miljoenen tonnen granen en derivaten dreigt te verliezen, als de rege ring de Russen een consulaat in Rotterdam blijft weigeren. In 1982 hebben ruim vijftien honderd Russische schepen de haven aangedaan, veertig pro cent meer dan vorig jaar. De stijging van het bruto register- tonnage van die schepen (van 9900 tot 11.200) wijst ook op de groeiende betekenis van Rot terdam voor de Russische be voorrading. „Wie het oog gericht houdt op de toekomst, weet dat de hoe veelheid Russische lading, die via Westeuropese havens wordt verscheept, sterk toe neemt. Wie voorts weet hoe onze concurrenten in België en Duitsland geïnteresseerd zijn in deze lading en daarbij vaststelt dat zij aan de Russi sche aanwezigheid in hun ha vens geen beperkingen opleg gen, moet vrezen voor de posi tie van Rotterdam", aldus Pe per.' Aan het adres van Den Haag zei hij: „Het valt al tien jaar niet uit te leggen en zeker niet in tijden van diepe de pressie waarom de presen tie van een handvol Russen in onze haven de veiligheid van Rotterdam In de Marconi straat is uit de wagen van een 4l-jarige vishandelaar een tas gestolen met ongeveer 15.000 gulden en enkele persoonlijke bescheiden. De man had tij dens het lossen de tas op de vloer van zijn cabine gelegd met daarover heen een jas. De deur van zijn wagen sloot hij niet af. Toen hij terugkwam, was de tas verdwenen. Rotterdam Het plan van ■Shell en Rotterdam om zwaar verontreinigd havenslib uit de Eerste Petroleumhaven te storten in putten in de bodem van die haven kan gewoon doorgaan. De bezwaren van de stichting Natuur en Milieu en de werk groep Noordzee tegen dat plan zijn ongegrond verklaard. De milieu-organisaties beriepen zich op de wet verontreiniging oppervlaktewater, omdat zij meenden dat verontreinigde deeltjes (voornamelijk lan- bouwvergiften) uit de putten kunnen ontsnappen. Die deel tjes zouden op hun beurt weer 'voor verontreiniging van het rivier- en zeewater kunnen 'zorgen. De milieu-organisaties hadden een simpelere constructie voorgesteld; het afdammen van de Eerste Petroleumha ven. Rotterdam en Shell zagen daar niets in, omdat zij zeggen de haven nodig te hebben-voor af- en aanvoer van produkten, die bestemd zijn voor Shell. Bovendien biedt het afdam men van de Eerste Petroleum haven geen milieuhygiënische voordelen, aldus de Kroon. De Kroon heeft wel bepaald dat de aanleg van de putten uiterst voorzichtig moet gebeu ren om morsen te voorkomen. Er is een aantal veiligheids voorschriften opgesteld, waar van Rotterdam al eerder heeft toegezegd, dat zij zich daaraan zal houden. Bij het besluit van de Kroon is de vrees van de milieu-organi saties, dat er spreiding van de verontreiniging via het bo demwater mogelijk is, buiten beschouwing gelaten. Teleurstellend De Stichting Natuur en Milieu noemt de uitspraak 'teleurstel lend'. Volgens ïr. J. Keunlng is het echter wel een goede zaak dat de Kroon een aantal aan vullende voorschriften in de vergunning heeft opgenomen die „een verdere bescherming van de waterkwaliteit" tot ge volg hebben- Volgens Keuning is door het Koninklijk Besluit ook duide lijk geworden dat ten aanzien van de zorg voor grondwater op dit moment geen wettelijke regeling bestaat. De Kroon heeft in dit geval beslist, dat in het kader van de wet veront reiniging oppervlaktewater met grond wat er aspecten geen rekening kan worden gehou den. Natuur en Milieu had .be pleit beide aspecten in de wvo- vergunning te koppelen. De stichting ziet echter nog wel mogelijkheden de uitvoe ring van het puttenplan op dit punt tegen te houden. Volgens Keuning is namelijk de pro vinciale verordening onder grondse lozingen, afvalstoffen (vola) uit 1973 van toepassing. Natuur en Milieu zal er bij de provincie Zuid-Holland, na een eerdere brief- in oktober, nogmaals op aandringen daar over op korte termijn uitsluit sel te geven. Volgens Keuning wordt de verordening oor spronkelijk bedoeld ter contro le van het injecteren van af valstoffen in de grond he den ten dage niet meer toege past. Bij de gemeente Rotterdam was niemand voor commen taar bereikbaar, maar ver wacht wordt dat de gemeente de voltooiing van het plan met spoed ter hand zal nemen. Uit voering zou echter twee tot drie maanden in beslag ne men. Rotterdam Het onderzoek naar de gevolgen voor het mi lieu, die voortvloeien uit de aanleg van een slufterdam voor de kust van Voorne, kan beginnen, nu minister N. Smit-Kroes de richtlijnen voor dat onderzoek heeft vastge steld. De richtlijnen bevatten geen wezenlijk nieuwe ele menten. In grote trekken zijn die onderzoeken overgeno men, die al eerder door de ini tiatiefnemers van het project, Rijnmond, Rotterdam en Rijkswaterstaat, waren voor gesteld in het rapport over de slufterdam, dat het afgelopen najaar is verschenen. Details zijn op sommige plaatsen weg gelaten of juist weer opge voerd. Rijnmond-gecommitteerde Jo- han de Jong toont zich tevre den over de voortvarendheid, waarmee de minister de beslis sing over het onderzoek heeft genomen. „Ze heeft zich keu rig aan de afspraken gehou den, zodat we nog altijd in 1987 daadwerkelijk kunnen beginnen met het volspuiten van het depot", aldus De Jong. Minister Smit-Kroes is voor- bijgegaan aan een onderzoek van een mogelijk baggerdepot voor de kust van Hoek van Holland. Vooral uit de Rijn- mondraad was op die moge lijkheid aangedrongen. Het da gelijks bestuur van Rijnmond heeft dat 'Hoekse' alternatief altijd afgewezen, omdat Hoek van Holland in een eerder sta dium van onderzoek al was af gevallen. Verder zou een der gelijk onderzoek een aanzien lijke vertraging hebben bete kend. „De minister heeft on der aanzienlijke druk gestaan. Het is moedig van haar ge weest om Hoek van Holland terzijde te schuiven. Maar daarvoor heeft zij dan ook ob jectieve en juiste argumenten in handen gekregen", aldus De Jong. Als te onderzoeken projecten zijn nu aangewezen de drie variaties van de slufterdam voor de Maasvlakte en het baggereiland in het Haring vliet. In haar opdracht zegt minister Kroes verder dat het onderzoek een uitvoerige be schrijving moet bevatten van alle milieufactoren, die in ge drang komen door de aanleg, inrichting en berging van het depot voor havenslib. Verder moeten de gevolgen van het project uitvoerig worden door gelicht op korter em langer termijn alsmede de te nemen maatregelen om milieu-over last te voorkomen. Toepassing van de best be staande technieken, ter be scherming van het milieu, is eveneens een uitgemaakte zaak, aldus de minister. Lap middelen wijst zij af. Verder moet er volgens Smit- Kroes uitgebreid aandacht worden besteed aan de gevol gen voor de waterkwaliteit, de invloed van de bergingslokatie op de kustvorming, op bodem en grondwater, klimaat en luchtkwaliteit, aan geluidshin der, flora en fauna in zee en op het aangrenzende land. Het milieu-onderzoek is eind volgend jaar gereed. In 1984 valt de definitieve beslissing over de wijze, waarop het de pot gerealiseerd wordt en de lokatie. Daarna kunnen de no1 digde vergunningen worden aangevraagd, zodat in 1985 een eerste begin wordt gemaakt met de aanleg. Het onderzoek wordt uitgevoerd door desr kundigen, die al nauw betrok ken zijn bij het zoeken naar oplossingen van het havenbag- ger, dat nog steeds in zee wordt gestort. rj Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een sierlijk olielampje. 'Sfcode moeite --^py f Adfes.-^ I P°SlCOdè; I Telefoon:__

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4