10 WATEIWES 'Hoe meer molens, hoe goedkoper ze worden' Sobere expositie over zeven eeuwen Eerste wind-ombudsman in Nederland: Buurthuis De Haven tot de nok gevuld K M Voorbereidingsj krediet voor nieuwbouw Coco Nieuwe politieman NOS filmt in museum S£ V; S< Verkoop van afgeschreven boeken Rotterdams Nieuwsblad maandag 3 jenuan 1983 Schiedam sukkelde altijd al met zij n scheepsbouw Schiedam Misschien overleeft de jeneverin dustrie de scheepsbouw nog. Van de drie gro te scheepswerven, die Schiedam deze eeuw kende, werden er in 1978 twee gesloten: de Gusto na 74 jaar en de Nieuwe Waterweg na 64 jaar. Komend jaar staat het 62 jaar oude Wilton-Fijenoord op het spel: hoe gehavend zal de werf in 1983 uit de RSV-strijd komen? De neersukkeling van deze industriële bran che doet denken aan de kelderende jenever economie een eeuw geleden. Uit die tijd heeft Schie dam nog maar een paar distilleerderijtjes overge houden, met Dirkzwager, Hollandia, de Uto en No- let als bekendste voor beelden. Of mouterij De Koning (Bols) overeind blijft, is de vraag- Maar die paar bedrijfjes draaien tenminste nog. De scheepsbouw lijkt ge doemd tot industriële ar cheologie. 'Schip ahoy, schip adieu" is dan ook (hoewel weinig fanta sievol) de toepasselijke titel van de tentoonstelling over de Schiedamse scheepsbouw, die door Kor Kegel op dit moment in het stedelijk museum aan de Hoogstraat 112 wordt gehouden tot 30 janu ari. De aanzet tot een dergelij ke expositie werd al drie jaar geleden gegeven door het toenmalig PvdA-raadslic Ton de Vos. Het overzicht van de scheepsbouw komt nu op een moment, dat Wilton zich de nagels stukbijt over de toe komst. Schiedam kan nog eens goed zien, wat er allemaal ver loren dreigt te gaan. Ach, het was aardiger geweest als die tentoonstelling had kunnen worden gehouden in het fraaie hoofdkantoor van de Gusto, dat echter werd ge sloopt. De tentoonstelling in het museum laat veel van die oude Gusto-werf zien: zoals het schilderij van de Hagenaar A.C. Somnier uit het begin van de eeuw, dat in 1925 te zien is geweest op een wereld tentoonstelling in Parijs. Men ziet een oude locomotief de hoofdpoort binnen boemelen, voor het hoofdkantoor bevindt zich een fraai pleintje er be staat geen knrdrijf meer in Schiedam dat er zo mooi uit ziet. Het schilderij is gemaakt toen de Merwehaven nog niet was gegraven: tot aan het Mar- coniplem toe bevindt zich een groene, grassige en drassige vlakte. Rustiek landschapje. Op de werf zelf bruist het van de bedrijvigheid, In dezelfde museumzaal (met wat luchtfoto's, een willekeu rige greep uit kranteknipsels) staat een installatie van de be- drijfsschool van Wilton-Fije noord. Aan de achterwand van een tussenschot stuiten we in eens op een schilderij van de oude kruiser De Ruyter, die door Wilton in 1936 werd ge bouwd en onderging tijdens de slag op de Javazee in februari '42. Achteraan hangt een in 1974 aangekocht doek van Ma- rinus Fuit, de achtersteven van een wit zeeschip voorstel lend. Geen visie In de entreezaal van het mu seum vangen we een glimp op van een ouder verleden: het begin van de scheepsbouw en de scheepvaart. Eerst het oude liedje: hoe Schiedam aan zijn naam kwam. Hoe de Buiten haven en de Lange Haven gunstig waren voor handel en koopvaardij, met als conse- k De scheepswerf Gusto, geschilderd door A.C. Monster uit Den Haag. quentie dat er scheepswerven, zeilmakerijen, touwslagerijen en spinbanen ontstonden. Maar die havens waren al in de veertiende eeuw, en daarna twee eeuwen lang. onvoldoen de. De Korte Haven kwam er uit noodzaak aan bloei, maar ook hier kon het nieuwe scheepstype, de kogge, dom weg niet in. Dat haalde een streep door de rekening. De graaf van Holland beval het graven van twee nieuwe vaar wegen, de Rotterdamse (1345) en de Delfshavense Schie (1390), die Delft en Rotterdam een enorme impuls gaf. Toch bleef er een stukje koop vaart: de Schiedammers be voeren alle wereldzeeen. Ze ventig haringschepen en der tig koopvaarders telde de stad in 1597. Hiervoor moest de Nieuwe Haven worden gegra ven, die vreemd genoeg geen toegang kreeg tot de Maas maar op de Buitenhaven uit kwam. En op dit punt werd de Varkenssluis te smal gebouwd voor koopvaardijschepen alweer zoiets stoms. Schiedam miste ten tweede male de kans een echte havenstad te wor den. Het museum meldt dat het stadsbestuur te weinig vi sie had. installatie van de bednifsschool Wilton- Fijenoord. De museumzaal toont hierover tekeningen, landkaarten, schilderijen en foto's, een en kel scheepsmodel. Het is alle maal wat statisch, de school klassen die er komen kijken zouden meer hebben aan het bezoek aan een echte scheeps werf. Wilton, nu kan het nog. De expositie is nogal sober. Waar melding wordt gemaakt van de tweede Engelse oorlog, waar Schiedammers aan mee deden onder leiding van Mi- chiel de Ruijter, beleeft men weinig meer dan een geschil derd statieportret. Hetzelfde met Johan van Riebeeck, de Schiedammer die de Kaapko lonie stichtte. Het hangt er al lemaal zo keurig, dat het wel heldendaden lijken, terwijl het in feite toch ging om oorlogen en invasies. Het moet hier ge zegd dat het museum weinig moeite extra heeft gedaan om méér te laten zien dan men toevallig in de collectie had. Zo bedoelde De Vos het drie jaar geleden niet. Niettemin is het goed dat al die dingen eens te zien zijn en het materiaal verdient het doorlopend geëx poseerd te worden. Jeneverkoningen De ontwikkeling in de acht tiende eeuw lijkt op de huidi ge. De scheepswerven verdwe nen stuk voor stuk, de scheepsbouw verdween. De koopvaardij nam af en wat de Schiedamse havens binnen haalden, waren vrachtschepen met graan en kolen voor de branderijen, want het jenever tijdperk was in opkomst. On dertussen bleven Schiedamse officieren actief strijden, "tegen Algerijnse zeerovers, ter hero vering van de Kaapkolonie op de Engelsen maar in Schie dam zelf zat de klad erin. De Franse bezetting in 1795 (waar het boek van stadsarchivaris drs G. van der Feyst stopt) zorgde voor een verdere neer gang van haringvisserij en scheepvaart. Toch ontstond in 1835 een scheepswerf, De Nijverheid, op het Galgoord, waar later Gusto kwam. Belangrijkste initiatiefnemers waren Jan Loopuijt en Willem Hendrik Roelants, twee kooplieden die het later behoorlijk aan de stok zouden krijgen met de je neverfabrikanten. Als Schie- damscbe Scheepsreederij liep men te hoop tegen de kort zichtige distillateurs, die de scheepsbouw als concurrent zagen: de werkende klasse mocht eens overlopen! Hoewel Roelants en Loopuijt ijverden voor een nieuwe zeehaven voor de aanvoer van Indische produkten en zelfs al spraken van 'een tweede Rotterdam', lieten de jeneverkoningen in de Schiedamse gemeenteraad hun plannen tot tweemaal toe mislukken: in 1852 en 1873. Het enige wat er wel kwam, was de Westerhaven, ten enen male ongeschikt als zeehaven. Een zelfde angst om door de scheepsbouwers onder de voe ten te werden gelopen, noopte gedistilleerd Schiedam ertoe de haven lekker niet op het spoorwegnet te doen aanslui ten. Kortom, toen de jeneve rindustrie uiteindelijk toch wegkwijnde en de branderijen op een paar na verdwenen, was het ook met de scheeps bouw alweer voorbij. Schie dam had wéér de boot gemist. De aanleg van de Nieuwe Wa terweg in 1888 gaf tenslotte de impuls, die Schiedam later met drie grote werven zou verrij ken. Maar zoals het nu gaat met het havengebied, zou men zich cynisch kunnen afvragen of de Waterweg zijn honderd jarig bestaan wel haalt. Noteert u de gemiste kansen? De aanleg van te nauwe ha vens, de bouw van een te smalle sluis, het graven van een volstrekt nutteloze gracht door die domme distillateurs, het tegenhouden van een aan sluiting van de havens op het spoor telkens was er een korte opleving, maar grote bloei kon er nooit voor langere tijd komen. In latere geschie denisboekjes zal het RSV'dé- bacle aan al die flops toege voegd worden, met die schrale troost voor Schiedam dat het daar tenminste zelf niets aan kan doen. De vraag rijst wel, wat Schiedam nu aan wil met de braakliggende scheepswer ven, Gaan hier kansen gemist worden? Ë!linillllll!IIIIIIIUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilll»lll!IIIIIIIIIIIIIIMIIII!inillinilllllllllllMIH»ll!IHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIUIIII!milllllllllllimillllltllUIIIIIIMII!IIIMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlJIIIIIIIIMII!lllllllllllllllli!llllillllllllllillllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!ll!ll!!UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllll!IIIIIIIIIIIIIIMIIII!lllllllllltinillllllllllllllllllllll^' Hoek van Holland Aan het leger ombuds mannen dat ons land in middels rijk is wordt er weer eentje toegevoegd: de nationale wind-om budsman. Iemand, die al les kan vertellen over wat te maken heeft met windenergie. De Schiedammer Ruud de Bruijne is de man, die de primeur heeft. Hij werd op 21 december door minister Van Aar- denne van economische zaken benoemd als Neer land s eerste wind-om budsman. Met een taak die behoorlijk omvang rijk zal zijn overigens. Want Ruud de Bruijne heeft de opdracht gekregen de wind-energie aan te prij zen. Voor velen een aantre- kelijke zaak, omdat de kos ten voor elektriciteit tegen woordig zodanig de pan uit rijzen dat ieder alternatief welkom is. Alleen, het neerzetten van een wind molen is nou niet iets dat voor iedereen is weggelegd. Enerzijds zal er voldoende ruimte in de tuin aanwezig moeten zijn, anderzijds zal het bestemmingsplan van de plaatselijke overheid mee moeten werken. Ant woorden op deze vragen zijn vanaf de 2l-ste te ge ven door Ruud de Bruijne, in dienst van de Stichting Energie Anders in Hoek van Holland. Zeventig molens „Het benoemen van een ombudsman is het initiatief geweest van de stichting Energie Anders en de Vere niging van Windmolenge bruikers", verklaart Ruud de ombudsman, ,,Het is ei genlijk een vervolg op de enorme groei van de bouw van windmolens in ons land. Vooral agrarische be drijven en ondernemingen die een hoog elektriciteits verbruik hebben zijn geïn teresseerd- De windmolen biedt voor hen een uitste kend alternatief," Momenteel zijn zo'n zeven tig windmolens in wind-ge- voelige gebieden in ons land in gebruik. Het kun nen er echter veel meer zijn, want meer dat tachtig molens liggen nog op een eigenaar te wachten. „Het knelpunt vormt momenteel het gegeven dat veel ge meenten te weinig kennis hebben van deze alternatie ve vorm van energie-op wekken", zegt Ruud de Bruijne. „Er moet een uit zondering gemaakt worden op het bestemmingsplan; er komt een hinderwet-ver gunning en een bouwver gunning aan te pas, alle maal zaken die nogal wat door Martljn Verwaaijen tijd in beslag nemen. Van daar dat er nog een groot aantal molens klaarliggen voor gebruik, maar wach ten op toestemming van de overheid." Duurder „Het probleem wordt door de lange duur van afhande len alleen maar groter", vervolgt hij. „Omdat de vergunningen zo lang op zich laten wachten zijn de molens momenteel zeven procent duurder dan nodig is. Want het is in deze eco nomische toestand nou een maal zo dat alles wat goed koop is eerder van de toon bank verdwijnt. En hoe meer molens er worden verkocht, hoe goedkoper ze worden." Bovendien wil de nieuw bakken ombudsman ook de werkgelegenheid niet ver gelen. „Momenteel werken zo'n honderd mensen in deze branche. Door het uit breiden van de mogelijkhe den wat de windenergie be treft kunnen dat er nog veel meer worden. Ik denk daarbij aan een uitbreiding van ongeveer zestig pro cent. Dan is een snelle amb telijke afhandeling bij de gemeenten wel van groot belang." Adviseur Ombudsman Ruud de Bruijne zal zich presenteren als onafhankelijk adviseur van zowel de gemeente als de consument. En hij zal bovendien informatie ver strekken die nuchterder en minder zakelijk zal zijn dan die welke door de fabrikant van de molens wordt gege ven. „De consument is er vooral bij gebaat te weten hoeveel een windmolen hem be spaart", verklaart Ruud. „En het blijkt dat die infor matie bij veel fabrikanten nogal overdreven wordt. Er zijn er bij die ruim honderd procent meer bezuinigingen aanbieden dan technisch mogelijk is. Mensen die la ter verhaal proberen te ha len hebben geen poot om op te staan. Nu al is het zo dat v/ij verschillende mensen afraden om een windmolen aan te schaffen. Het gaat om een investering van zo'n 70 tot 150 duizend gul den, maar dat moet dan wel rendabel zijn." En dan blijkt dat met name de particulier weinig of niet geïnformeerd is over het gebruik van een windmo len. De kennis van de 'leek' beperkt zich in dit geval tot het opeisen van de nodige wind, maar dat is dan ook alles. Teleurstellen „Van de mensen die hier komen om advies voor een molen in de tuin moeten we het merendeel teleurstellen. Nog afgezien van de be schikbare ruimte is het vaak zo dat particulieren duurder uit zijn dan wan neer zij gewoon gebruik maken van het elektrici teitsnet." In Hoek van Holland, de standplaats van de Stïch- Ruud de Bruijne, ombudsman Jn wind, samen met mi nister Van Aardenne bij* windmolens. ting Energie Anders en ook van de ombudsman, kan ie dereen die geïnteresseerd is kennismaken met de ande re vorm van energie op wekken. Momenteel maken alleen nog bedrijven ge bruik van de windmolen, maar het is niet denkbeel dig dat na consult bij de wind-ombudsman, meer mensen een molen in de min gaan plaatsen. Een be hoorlijke investering, een stuk ruimte dat verloren gaat, maar ondanks dat een. investering, die in deze tijd het best waard kan zijn. 5ÏilllfmmMniiillli!IIIU!lllll!llHHfjJliM!IIHmilIllltlll!lllllll[IllHIIIII"l!lHIIIIIIHIIIIIijilillUIIIE!l!IIIIIUIIinilim Vlaardingen „Het was een komen en gaan van i. sen", aldus een tevreden G nie Toebes van buurtcentr De Haven aan Het Weeshi plein, als ze spreekt over nacht van 31 december op l nuari. „Het is vrijdagnacht zonder druk geweest". H veel bezoekers er zijn gewt kan ze niet exact zeggen, m zij schat het op tientallen. In het buurthuis hing volgi Gonnïe de hele avond een i spannen sfeer en waren bezoekers in een opperbest meur. „Een van de bezoek kwam zelfs met enkele fles: champagne naar het bui huis", vertelt ze. Tot midd nacht is het in het buurth zoals zij zegt „vrij rustig weest". „Maar na tien o1 twaalf kwamen er ontstelle veel mensen naar De Have aldus Gonnie, die zegt dat diep in de nacht het buurth bevolkt bleef met bezoekt die het nieuwe jaar inluïdd „Het waren beslist niet alk vaste bezoekers, die gewc zijn, maar ook veel vree den", aldus Gonnie. De Haven was vrijdagavd het enige buurtcentrum j Vlaardingen, dat haar deui geopend had. Het initiaf hiertoe was genomen door i kele leden van de zaterd avond-societeit, die na het s ces van de kerst-inns beslo op oudjaarsavond open gaan. Ro tap Zoi het jaa kei de hei tre bie die koi vol det vai uit vai is 1 lar eis vei hei dm Ak het gen gep koe der ach wai ten nyl moi chli den de we VOO zal dan Rot Ahi de jaar alle s dan i ome j in i j stel' i p™ i Maassluis Er is een kred nodig van 17.500 gulden v< het maken van een nieii bouwplan voor een onderl men van de jeugdgroep C< aan de Lange Boonenstrij Dit onderkomen moet verj zen op de hoek van de Kei Straat en de Lange Boonestrj in Maassluis. De grond isl nog gedeeltelijk bebouwd. De nieuwbouwplannen w) den ontwikkeld door de dia Gemeentewerken Maassli In het derde kwartaal v 1984 moet het gebouw klj zijn, terwijl in het derdej vierde kwartaal van 1983 n de bouw een begin moet wij den gemaakt. j De sociëteiten Ozobleu en t] vlucht krijgen een nieuw derkomen in de zogenaane Groene Driehoek aan Westlandse weg. Zij wore niet ondergebracht in een bouw met Coco, omdat volgi de gemeente Maassluis de ai van de aktiviteiien van O bleu/Toevlucht en Coco v schillen en niet veremgb: zijn. Maassluis Burgemi Hans van Es beëdigt dond dag in de kantine van het p tiebureau de nieuwe agent politie J.H. Buising. De 27- ge Maassluizer heeft vo maand op de politieschool Leusden zijn polïtiediplb gehaald. Schiedam De NOS he vrijdag de gehele dag filmi namen gemaakt van de BK tentoonstelling in Schieda stedelijk museum. Aan werk, dat is gemaakt d< kunstenaars die van de bf dende-kunstregeling gebru maken, wordt in een sped kunstprogramma aandacht schonken. Onlangs hielden honderd kunstenaars en atv re betrokkenen een protest monstratie tegen bezuinig gen op de regeling, die vroe ook wel bekend stond als contra-prestatie. doo ger Sch bur ingi mei rusl De wei Dyl H.\ teui Vel Beii baai grai de i Vlaardingen Het filiaal de Babberspolder van de meentebibliotheek ho donderdag weer een n koopochtend van afgesch ven boeken. In het fili van de Van Hogendorpli 1QQ-B kan men van tien' twaalf uur terecht om te t of er iets aardigs bij is. I igl Rotte uur i ventf niem meer kwar de lie ter I schiti >VOI en a: ren v visie uur, dam-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2