'Dienstbaarheid belangrijker dan beschikbaarheid' 'Ons standpunt is keihard nee9 Kraakgroep gaat patrouilleren VV D ontbreekt op nieuwj aarsreceptie 'Dakloze examenklassen zijn onze eerste zorg' VLAARRINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Prins Hendrikstraat verkeersluw maken' Jeugdbende bekent 1 talloze inbraken Verzekering opgelicht: 8 maanden cel D'66 onverbiddellijk tegen GGD-benoeming Vanavond nieuwe actie AbvaKabo in Schiedam en Vlaardingen: Vuur maakt kruispunt veiliger Acht maal een eigen boodschap op de buis Om nieuwe branden te voorkomen Commissaris A. Spel: Personeel 'bieb' houdt actie Kethel- Noord: 'We laten niet met ons dollen' Na brand in Bernhardschool: DINSDA 4 JANUARI 1S83 I j Schiedam Met de aanhou- ding van vijf jeugdige Sehie- dammers heeft de politie tal- loze inbraken en diefstallen weten op te lossen. De jeugdbende liep begin de- cember tegen de lamp. Na een vechtpartij met een automobi- i list op de Laurens Costerstraat werden de knapen opgepakt en in hechtenis genomen. I In totaal is ongeveer 11.000 gulden met ruim twintig in- i braken gemoeid. De voetbal- j club Hermes DVS was meer- I dere malen het slachtoffer van het stelende kwintet. Zeker vier keer werd de kantine van j de Schiedamse sportvereni- ging van snoepgoed en de fooi- enpot beroofd. Grote etalage- i ruiten —onder meer van het Kruisgebouwwaren voor de tieners ook geliefkoosde voor- i werpen om hun agressie op uit te leven. De schade hiervan bedraagt tegen de 3,5 mille. Scholen bleken eveneens erg verleidelijk om binnen te val len. Een kleurentelevisie, een koffieapparaat, vier geluids boxen, een versterker en een cassette- en bandrecorder om vatte de rijkgeschakeerde buit. Later richtten hun misdadige praktijken zich meer op het stelen van fietsen. De spullen werden door drie jongens gestolen; de andere twee hielden zich met de he ling van de goederen bezig. Schiedam Een Tsjechische inwoner van Schiedam heeft vanmorgen acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, opge legd gekregen. De man werd half oktober, na een routinecontrole, door de politie opgepakt wegens het in bezit hebben van coca'ine. La ter kwam justitie tot de ont dekking, dat hij zijn verzeke ringsmaatschappij ook nog eens voor een halve ton had opgelicht. De uitspraak van de Rotterdamse rechtbankpresi dent mr. T. Fransen was con form de eis. De raadsman van de sinds 1977 in Nederland verblijven de Tsjech had nog getracht te bewijzen, dat het optreden van de politie onwettig was. De agenten zouden zonder toe stemming van de eigenaar de woning zijn binnengedrongen. De opsporingsambtenaar gaf dat laatste ook toe. maar de rechtbank zag toch niet ge noeg reden om het vonnis te vernietigen. Don Rodrigues: geen tijd.. Vlaardingen De twee raadsleden Don Rodrigues en Ron Molenaar van D'66 zijn nog steeds op geen enkele wijze bereid zitting te nemen in het bestuur van de GGD Waterweg-Noord. In de deeember-vergadering van de Vlaardingse gemeente raad hadden de twee Demo craten, die toen simpel door de drie grote partijen kandidaat werden gesteld, al voor de eer bedankt. Rodrigues gaat er vanuil dat morgenavond, tij dens de volgende raadsverga dering, een raadslid van het CDA zich kandidaat voor de opengevallen functie zal stel len „Het is niet een kwestie van niet willen", verduidelijkt Ro drigues het fractiestandpunt, „maar we zijn ais kleine partij al zo overbeladen. We komen gewoon klem te zitten." In voorgaande iaren was D*66 wel voor de druk van de overige politieke partijen gezwicht en als lid in het GGD-bestuur gaan zitten. ..Bij de invulling van de commissies voor de nieuwe raad hebben ik ai di rect gezegd er géén zin en géén tijd meer voor te hebben. Ons standpunt blijft hetzelfde, keihard nee." In de laatste raadsvergadering van het jaar bleken alle partij en nogal gebelgd over de be slissing van D"66. „Geen tijd is geen argument riepen i.un en PvdA ïti koor En op fluis terende toon werd daar toen aan toegevoegd, dat „we ze volgende keer toch weer kie zen Don Rodrigues: „Het lijkt me stug. dat ze me toch weer kandidaat stellen. Nou, en anders kunnen ze nog wel eens van een koude kermis thuiskomen. Ik zou het liefst zelf in het bestuur gaan zitten, maar ik kan er echt geen tijd meer voor vrijmaken ON S breekt in op kabel Schiedam De vaak ver velende kruising van Lek straat, Nieuwe Maasstraat en Rijnstraat in Schiedam- Zuid is nog nooit zo veilig en rustig geweest als na het kerstboomvuur van vo rige week vrijdagavond. De vlammen, die huizenhoog opjoegen en de Heilig Hart- kerk in een volle gloed zetten, deden ook het astalt smelten in een grote wijde cirkel. Bo vendien verbrandde niet alles tot as en er bleef een grote berg puin over, die op nieuw jaarsochtend nog brandde. Dat is gisteren al voor een deel opgeruimd. Maar na die brand was het in teder geval zo. dat het kruispunt heel voorzichtig en met lage snelheid door au tomobilisten werd benaderd. Alleen voor de RET-bussen was het een beetje lasug. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid klaagt al jaren over de grote onveiligheid op deze kruising Nu er meer asfalt smolt .o't en een ware ro- ion'J ,,..:^tond. bleek dit vol gens omwonenden dé oplos sing. De gemeente Schiedam zou in overweging kunnen ne men tot de constructie van een permanente rotonde over te gaan, suggereren zij. Schiedam/VIaardingen De Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) gaat vanavond 'inbreken' op de kabel-televisie. Vanaf even voor zevenen tot on geveer half elf zal de bevolking in zowel Schiedam als Vlaardingen heiden voor tv-beelden afhanke lijk van deze plaatselijke energieleverancier acht maal de uitzendingen zien onderbreken voor een boodschap van de AbvaKabo. Het is de nieuwste manier van protest van de ambtenaren bond legen de bezuiniginggs- voorstellen van minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken. Eerder al draaide het Ge meentelijk Energie en Water- -leidingbdrijf (GEWB) van Vlaardingen op woensdag 15 december de straatverlichting in de stad uit. Ook toen was dat precies een dag vóór een nieuw overleg tussen bonden en de minister. Voor de tv-minnende burgerij betekent de actie van de Ab vaKabo niet, dat midden in programma's de televisie zal uitvallen. „tVe storen niet", weet de Schiedamse afdelings voorzitter Gerard Koeten. „We hebben ook bewust voor een korte tekst gekozen." De ONS is van plan enkel tijdens optredens van Loeki de Leeuw of de omroepster het beeld weg te draaien en een eigen boodschap, die niet lan ger dan een halve minuut de buis in beslag neemt, in te stralen: Wees gerust, uw toestel in niet stuk. Over enkele ogen blikken ontvangt u weer beel den. Deze onderbreking is een protest tegen de bevriezing van de salarissen van ambte naren en trendvolgers. De Ab- Vlaardingen De kraak groep Binnen zonder klop pen (BZK) gaat zelf patrouil leren in de Zeeheldenbuurt om nieuwe branden in die buurt te voorkomen. Rond de jaarwisseling ging aan de Spoorsingel, de Van Leijden Gaelstraat en de Trompstraat een reeks slooppanden in vlammen op. Door die branden voelden acht alleenstaanden en twee gezin nen zich genoopt te verhuizen. Een aantal krakers werd dak loos. De in brand gestoken huizen j waren gemakkelijk toeganke lijk, en de krakers verwijten dat de woningbouwvereniging Samenwerking. „Toen de eers te branden op woensdagavond geblust waren gingen ze pas dichttimmeren, terwijl we 2e al veel eerder gewaarschuwd hadden." De krakers hopen nu branden te kunnen voorko men door 's nachts ronden door de buurt te maken. BZK blijft dat doen e buurt door de sloop de Spoorsingel weer wat over zichtelijker is geworden. In de puinhopen van de afbraak buurt kan volgens hen ieder die dat wil, zeker 's avonds, gemakkelijk de lege panden binnen komen. Boor alle branden is volgens BZK een aantal krakers op zoek naar een andere woning- Dat betekent dat er weer ge kraakt gaat worden. „De men sen denken dan: Oh jee, d'r zitten krakers naast mij, nou iaat de boel hier ook in de fik. ilaar vrij steken onze huizen natuurlijk niet zelf in de brandy zoals toch nog veel mensen denken. Want dan zijn we weer dakloos, en zo'n pre tje is het niet om te moeten kraken." vaKabo vmat dat overheids personeel niet anders behan deld moet worden dan andere werknemers! De AbvaKabo strijdt voor meer arbeidsplaat sen in ruil voor bevriezing. Door deze on derbrekeing brengen wij onze eisen onder uw aandacht Het bericht, opgesteld door het algemeen hoofdbestuur van de bond, wordt met een compu ter-monitor de Centrale An tenne Installatie (CAI) inge seind: vijfmaal op Nederland i en driemaal op Nederland 2. De gezamelijke actie van de ONS en het GEWB is een on dersteuning van de staking bij de energiecentrale voor Delft en omgeving. In Dordrecht trachtte men gisteravond op eenzelfde manier op de kabel in te breken, maar door een technisch mankement bleef enig resultaat uit. Door de drukte viel het velen met op, dat de WD ontbrak. Vlaardingen De VVD- fractie heeft gisteravond nogmaals, door haar demon stratieve afwezigheid tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het gemeentebestuur. Vlaardingen De politie moet niet 24 uur per etmaal beschikbaar zijn, maar 24 uur per etmaal dienstbaar. Onder dienstbaar moet niet al leen worden verstaan dat het politiebureau bereikbaar is, maar ook dat de politie te al len tijde de mensen van dienst kan zijn, ze goede service kan verlenen. Dat zei commissaris A. Spel van de Vlaardingse politie gistermiddag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het korps in de Stadsgehoor zaal. Spel brak tijdens deze bijeen komst met de traditie, om met allerhande cijfermateriaal te rug te blikken op het vooraf gaande jaar. Hij richtte de blik meer op de toekomst, en vctpr- al op 1983, waarin hier en daar wel wat zal moeten verande ren in het Vlaardingse korps. „Het gaat niet om een reorga nisatie, maar een bijstelling is hier en daar wel nodig," meende hij. De voorstellen voor die bijstelling, die onder meer zou kunnen inhouden dat er personele verschuivin gen zullen plaatsvinden tussen de diverse afdelingen van de politie, zijn inmiddels bij het georganiseerd overleg van de politie, populair gezegd de on dernemingsraad, ingediend. Spel noemde naast de dienst baarheid als belangrijke aspec ten dat de politie op een 'aan vaardbaar niveau' zichtbaar op straat aanwezig moet zijn, dat er een garantie is voor de kwaliteit en de correctheid van het politie-optreden en dat er een evenwicht is tussen de financien, het materieel en het personeel enerzijds en de ta ken die moeten worden uitge voerd aan de andere kant. „Wensen die door de politiek worden gesteld; daar moet dan ook een prijskaartje aan han gen. Dat kan betekenen dat er prioriteiten gesteld moeten worden", aldus de commissa ris. Als 'hoeksteen voor het toekomstig beleid' noemde hij ook de noodzaak, het beschik bare personeel evenredig over de diverse afdelingen te ver delen. De politie-nieuwjaarsbijeei komst werd dit jaar opvaller slecht bezocht. end haar ongenoegen kenbaar gemaakt over de wijze waar op het huidige PvdA/CDA- college is samengesteld. Mariette Hoogendijk en haar fractiegenoten hielden ook gis teravond vast aan hun besluit, zich voorlopig alleen bezig te houden met het zakelijke deel van hun taak als gemeente raadslid. „We zien de komen de dagen nog genoeg mensen, die we gelukkig nieuwjaar kunnen wensen; daar hoeven we niet voor op zo'n receptie te zijn", meende Mariette Hoogendijk vanmorgen. De afwezigheid van de VVD- fractie is in de grote drukte die gisteravond op het stadhuis heerste wellicht vele mensen niet eens opgevallen. Burge meester Van Lier had het wel opgemerkt. Hij verbaasde zich toch wat over de houding van de liberalen. „Ik dacht niet dal er nog steeds enige animositeit bestond", merkte hij op. Het ontbreken van de VVD was vrijwel de enige wan klank, die gisteravond merk baar was. De inmiddels tradi tionele demonstratie van leden van sociëteit DAT. die bij dit soort gelegenheden plegen duidelijk te maken dat ze nog steeds op hun nieuwe ruimte wachten, had ditmaal de vorm van stickers op jasjes of jur ken. Daar bleef het verder bij Het was wel opvallend, dat de hoeveelheid vloeibare versna peringen bewust zeer beperkt was gehouden. Het Vlaardings Vissersvrouwenkoor, het Dub bel mannenkwartel en de Green River Jazzband zorgden voor de muzikale omlijsting. Na afloop was er in de burger zaal nog een poppenspel van Houtje Touwtje. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeen- teraad wil de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland ver keersluw maken. Bovendien wil men proberen om de Tasman- weg veiliger te maken voor de overstekende schooljeugd. Het winkelgedeelte van de Prins Hendrikstraat zou alleen toe gankelijk moeten zijn voor bestemmingsverkeer. Daartoe zou éénrichtingsverkeer moeten worden ingesteld vanaf de School straat in de richting van de Rietdijkstraat. De maatregelen gelden niet voor tietsers. Ze worden voorlopig op proef genomen en dan opnieuw beoordeeld. Donderdag 20 ja nuari om acht uur 's avonds kunnen de belanghebbenden in De Hoekstee hun mening geven over de plannen. Maassluis Het personeel van de gemeentebiblio theek in Maassluis is een handtekeningenactie be gonnen tegen de naar hun mening onaanvaardbare inkrimping van het perso neel. De bibliotheek zou tweeenha!- ve kracht moeten inleveren. Volgens het personeel leidt dat ertoe dat de openbare biblio theek minder open zal kunnen en dat er minder aandacht is voor de bezoekers „Het aantal uitleningen en le den is sinds 1975 enorm geste gen, maar het personeel wordt teruggebracht tot de norm van dat jaar", zegt C.Dijkxhoorn. „We weten allemaal dat er be zuinigd moet worden, maar dit is wel erg resoluut." Het personeel vraagt de bezoe kers van de bibliotheek om hun naam op handtekeningen lijsten te zetten ten teken dat ze de actie ondersteunen. De lijsten worden op 25 januari aangeboden aan de gemeente raad, als die spreekt over de begroting van de Maassluise bibliotheek. Schiedam Kethel- Noord is teleurgesteld over de reacties van de politieke partijen op het bericht, dat het gas dat hen toegezegd was nog minstens twee jaar op zich zal laten wachten. „De PvdA wilde wel met ons praten", signaleert bewoner Aad Verspeek een piepklein lichtpuntje. „Maar dat zou pas half februari gebeuren en dan is de begrotingsbe handeling allang achter de rug," In 1983 zou er zeker geen geld zijn voor de beloofde aanleg, en voor 1984 zou dat nog bezien moeten worden. De bewoners houden mor genavond een vergadering over het uitstel, om de druk op de ketel te houden. „We moeten de politiek laten zien, dat we niet met ons la ten dollen", aldus Verspeek, die een drukbezochte bijeen komst verwacht in zaal de Noord. Vlaardingen Door de brand in de Prins Ber nhardschool aan de Floreslaan zijn vooral de vier de klassen van de leao, die dit jaar examen moeten doen, gedupeerd. In de lokalen aan de Floreslaan zaten de derde en vierde klassen en de internationa le schakelklassen. De schakelklassen zijn in middels ondergebracht in de- pendences van de scholenge meenschap. Voor de derde en vierde klassen wordt door de school, samen met de ge meente, hard gewerkt aan een oplossing. Hel hoofd van de gemeentelijke afdeling onderwijs, P.Zoutendijk. dacht vandaag in ieder geval een deel van die oplossing te kunnen vinden. Over van een volledige op lossing is de directeur van de school, J.I.M. Keijzer, nogal somber. „Voor de derde en vierde klassen hebben we veel praktijklokalen nodig, grote lokalen met dure appa ratuur. Die zullen moeilijk te vinden zijn. Onze eerste zorg is de examenklassen." Jye ijzer is droevig gestemd over wat er na de brand met het verwoeste gebouw is ge beurd. „Toen dé politie het vrijgaf mochten we er nog niet in, want toen moesten eerst de verzekeringsmensen naar binnen. En ondertussen werd het gebouw door aller lei mensen verder gesloopt. De ruiten werden ingegooid, de lampen stuk gemaakt en alles wat nog een beetje bruikbaar was werd wegge haald," Bij de brand is veel duur les materiaal, zoals schrijf- en telmachines en steneilappa- ratuur, verloren gegaan. De school heeft van het ministe rie al telefonisch toestem ming gekregen om snel het allernoodzakelijkste weer 'aan te schaffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1