WATERWEG SPORT 'Mens in organisatie' moet in personeelsblad aan de orde komen 'Deze groei had echt niemand kunnen voorzien' V erkeersplannen op 'n laag pitje LOKAAL Ook Schiedamse scholen dicht 'Versterking was gewoon nodig' Naar aanleiding brief homogroep: PERSOONLIJK De Hollandiaanloop door 91 Nieuwelant Bescheiden positie SVV Directeur Weijs van tuinbouwschool Maasland: Commissie wandelt nu door oude wijk West aan leerlingen aan leerlingen irw PI; - Koos Gouka blikt optmistisch vooruit op cricketseizoen Oefenreeks Excelsior M Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 5 januari 1983 Vlaardingen Een ambtelijke werkgroep onder leiding van burgemeester Fred van Lier, die zich naar aanleiding van een verzoek van de PvdA-ho- mogroep in Zuid-Holland heeft gebogen over de problematiek van ongehuwd samenwonende amb tenaren, heeft geadviseerd om in het personeelsblad van de Vlaardingse gemeente-ambtenaren, De To- 1 renkijker, een artikelenserie te wijden aan het on derwerp 'De mens in de organisatie'. In die serie zouden allerlei as- pecten rond het ongehuwd sa menwonen van ambtenaren aan de orde moeten komen. waarbij het personeel zelf de gelegenheid zou moeten krij gen op die serie te reageren. De werkgroep werd ingesteld naar aanleiding van een brief van de PvdA-homogroep, die daarin het gemeentebestuur opriep ongehuwd samenwo nende ambtenaren of ambte naren met een andere seksuele geaardheid op dezelfde manier te behandelen als 'normale' ambtenaren. Het zou enerzijds mogelijk moeten zijn, dat bijvoorbeeldhomoseksuele ambtenaren 'op de werkvloer' gewoon voor hun geaardheid zouden kunnen uitkomen zon der dat dit consequenties heeft, maar anderzijds zouden ook wederom bijvoorbeeld een ongehuwd samenwonende ambtenaren een dag vrij moe ten krijgen als directe familie van hun partner in het huwe lijk treedt. In een ant%voordbrief aan de homogroep wordt opgemerkt, dat de rechtspositie van niet- gehuwd en wel gehuwd sa menwonende ambtenaren vol ledig gelijkgetrokken is. Wat allerlei overige aspecten be treft heeft de ambtelijke werk groep te weinig gegevens over eventuele ondervonden discri minatie, dat er direct iets aan gedaan zou kunnen worden. Vandaar het advies om aan deze zaak via het personeels blad aan de orde te stellen. Maasland De lagere land- en tuinbouwschool' in Maasland heeft de laat ste jaren een enorme ont wikkeling ondergaan. Wegens ruimtegebrek is er in 1975 een totaal nieuw schoolgebouw aan de Commandeurskade ge zet. Door de toename van het aantal leerlingen bleef het ruimtegebrek echter gehandhaafd. Totdat de school enkele weken terug een uitbreiding in ge bruik nam, die ongeveer een verdubbeling van het bestaan de gebouw betekende. On danks de onvoorziene ontwik keling van de afgelopen jaren, wordt er nu toch geen verdere uitbreiding meer verwacht. Ook de land- en tuinbouw school krijgt de komende jaren te maken met een teruglopend leerlingenaantal. „De cijfers, rapporten en sta tistieken wijzen het uit", oor deelt directeur Ben Weijs. „Ook voor ons moet die daling wel komen." Heeft de school thans bijna 600 leerlingen; voor rond de jaren 1990/1993 wordt dat aantal op ongeveer 470 geraamd. Er komen dan echter geen lo kalen leeg te staan, „Op dat aantal leerlingen is de school eigenlijk gebouwd", verklaart directeur Weijs (56), die in die functie bijna 19 jaar aan de school is verbonden. Hetgeen betekent dat de school nu nog te klein is. Om dat op te van- Directeur Ben Weijs: „Het goddelijk idiool van de techniek is toch niet alleen zaligmakend gebleken." gen zijn de twee noodlokalen blijven bestaan. „Zodoende wordt kapitaalsvernietiging voorkomen", aldus Weijs. „Die noodlokalen kunnen straks eenvoudig worden wegge haald." Een nieuw schoolgebouw in 1975 en een 'verdubbeling' van het gebouw in 1982. Het lijkt getuigen van weinig visie op dc ontwikkelingen. „Die groei had echt niemand kunnen voorzien", zegt Weijs nadruk kelijk. „De school is in een stroomversnelling terecht ge komen. Terugkijkend kan ik nu zeggen dat het goddelijk idool van de techniek toch niet alleen zaligmakend is geble ken." Directeur Weijs, door de uit breidingen inmiddels omringd door bijna - vijftig medewer kers, wijst daarbij op verzadi ging in de technische bran ches. „Maar de jeugd is zich ook meer bewust aan het wor den van het milieu waarin we leven. En die bewustwording leidt dan weer tot interesses die teruggaan naar de natuur." Veel leerlingen gaan na vier jaar land- en tuinbouwonder- wijs in Maasland veroer in het middelbaar of beroepsonder wijs. Het echte land- en tuin- bouwonderwijs voor de boer en tuinder wordt ook nog ge geven en veel bezochte oplei dingen zijn die voor hovenier, bloemsierkunst, bloembindster en dierenverzorging. Van die 180 schoolverlaters gaan er straks een aantal di rect de maatschappij in. Tot nu toe gaf dat weinig problemen. „Ook dit jaar is er vrijwel voor iedereen nog onderdak. Maar het wordt moeilijker", aldus Weijs. „Door alle inkrimpin gen begint het nu ook voor ons te knijpen." Directeur Weijs, die zelf nog slechts onderricht geeft in bo demkunde en bemestingsleer aan de examenklas en de rest van zijn tijd meer dan nodig heeft voor de organisatie van zijn school, begon in 1963 met slechts 46 leerlingen. Met de huidige 600 leerlingen heeft de school een duidelijk regionale functie gekregen. Met leerlin gen uit het hele Westland, Vlaardingen, Schiedam, Delft, Rotterdam, Maassluis, Rozen- ourg en ook een dertig jonge- -en uit Maasland zelf. Coöp-staf De Coop in Schiedam zette gis teravond 1983 in met een fees telijke receptie ter gelegenheid van het vertrek van twee ou dere medewerkers. De ver trekkers bij de Coöperatieve Verbruiksvereniging Nieuwe Waterweg zijn de heren D.van Doorn en S.K. Bravenboer. De heer Van Doorn kwam in 1935 in dienst bij de Coóp en neemt als algemeen bedrijfsleider van het levensmiddelen- en slijterijbedrijf afscheid. De heer Bravenboer kwam in 1905 in dienst en vertrekt nu als chef van de technische dienst. Tijdens de in het Novotei ge houden receptie stelden hun opvolgers, de heren C.M. Jung en M.A. de Bruin, zich aan het publiek voor. G.F.J. Kuiters De heer G.FJ. Kuiters uit Schiedam heeft uit handen van burgemeester John te Loo de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oran- je-Nassau gekregen. Kuiters werkt deze maand vijftig jaar bij de Schiedamse Ijzer- en Metaalhandel Jos van Gelde ren BV. Schiedam Belangrijke (maar ook gevreesde) alternatieven voor Schiedamse verkeersroutes blijven voorlopig nog twee jaar in het planstadium verkeren. Daarna zal nog eens worden be zien of die nieuwe wegen er wel moeten komen. Het gaat om de verbindings weg tussen Schiedam-Noord en industriegebied 's-Grave- land ten noorden van. het Prinses Beatrixpark, als ook het fietspad ten zuiden hier van. En voorts ligt de verlen ging van de Westfrankeland- sedijk langs Wilton-Fijenoord in de ijskast. De reconstructie en ophoging van de Hogen- banweg richting Rotterdamse- dijk in Schiedam-Oost hangt af van de vorderingen met de trambaan naar Schiedam- Noord. Het komt erop neer dat er weinig verandert aan de situa tie, waarin de Nieuwe Dam- laan, de Burgemeester Van Haarenlaan en de Broersve- st/Rotterdamsedijk als belang rijkste verkeersverbindingen in Schiedam gelden. Ook de Burgemeester Knappertlaan blijft dat in gelijke mate. Om die laatste, de BK-laan, te ontlasten was er jarenlang sprake van de Westfranke- landsedijk te verlengen, in de richting van Wilton-Fijenoord, zodat aansluiting kon worden gegeven op de Vlaardingerdijk en via de2e route naar rijks weg 19/Beneiuxtunnel. Maar nu de 'oortjes' op dit punt nog niet opengaan voor het gewo ne snelverkeer, is ook met de verlenging van het dijktracé weinig haast te maken, En dat betekent dan weer dat Schie- dam-Zuid kan spreken van uitstel van executie. Want hoewel de gemeente dat de laatste jaren telkens heeft ontkend, werd in die wijk toch een officieuze Randweg Zuid gevreesd. Elke verbetering voor het verkeer vanuit Rot terdam of Vlaardingen naar het havengebied in Schiedam- Zuid betekende in de ogen van de wijkbewoners tenslotte, dat de gehate randweg weer een fase dichterbij zou komen. Het was trouwens maar de vraag geweest, of de BK-laan door deze alternatieve route wel zou zijn ontlast De open stelling van de oortjes geeft vermoedelijk veel extra ver keersdrukte aan die kant van de stad. Ook de Van Haaren laan kan dan een enorme ex tra drukte verwachten. Daar entegen zou de Nieuwe Dam- laan waarschijnlijk minder druk worden. Er ontbreekt in Schiedam ech ter een verkeerscommissie, waarin politici zich over deze voor de Schiedammers belang rijke kwestie kunnen buigen hoewel een meerderheid van de politici vóór herinvoe ring van die commissie is. De werkgroep ruimtelijke or dening Schiedam-Noord be treurt dat de aanleg van weg verbindingen naar die wijk uitstel lijden. Nu is men aan gewezen op uitsluitend de Churchiilweg, een fuik die aansluiting geeft op twee uit- valroutes: de Nieuwe Damlaan en rijksweg 20. De bewonersverenigïng Schie dam-Oost tenslotte bestudeert welke gevolgen een verbin ding tussen Horvathweg en Rotterdamsedijk via de Ho- genbanweg voor het verkeer in die wijk 2al hebben. Schiedam Nadat de Schie damse commissie voor Stads vernieuwing enkele weken ge leden al een orienterende wandeling door Schiedam- Oost maakte, en voordien nog een bezoek bracht aan Zuid, is nu Schiedam-West aan de beurt. Voor zaterdag 15 januari is de commissie door de bewoners vereniging Schiedam-West uitgenodigd een bezoek aan deze stadsvernieuwingswijk te brengen. Vanuit het wijkcen trum De Bever zal 's ochtends om tien uur de wandeling worden ingezet. De raadsleden zullen onder meer een kijkje bij de renova tie van de Sint Jozef-wonin gen nemen. Vervolgens wordt een blik geworpen in de sloop- panden aan de Brugmanstraat, waarna ook de nieuwbouw in ogenschouw zal worden geno men. Daar zullen de plaatselij ke politici onder meer de Ma- riastraat en panden van Sehie- dam-Vooruit, de arbeiderswo ningbouwvereniging, bezoe ken. De Schiedamse Turkse Werknemers Vereniging houdt op vrijdag 7 januari een nieuwjaarsreceptie in wijkcen trum De Blauwe Brug. Ook de In Schiedam wonende Turkse vrouwen zullen daarbij aan wezig zijn. De receptie begint om half zeven en duurt tot na middernacht. Het Leerhuis Vlaardingen, een groep die mensen kennis wil laten maken met de joodse traditie en bijbelstudie, houdt op 11 januari een nieuwjaars- instuif. Daar is een videofilm te zien over leven en werk van de joodse godsdienstfilo- soof Martin Buber. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds in de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesin- gel. De volgende serie bijeen komsten van het project 'Op uw gezondheid', dat de raad voor het ouderenwerk organi seert in samenwerking met de GGD, is speciaal bedoeld voor ouderen die nog zelfstandig wonen. Het Veiligheidsinsti tuut verzorgt de inleiding van de bijeenkomsten in de Vlaar dingse dienstencentra Emma, West en Holy, op respectieve lijk 11, 12 en 14 januari. Daarna wordt in groepjes ge praat over veiligheid in huis voor de ouder wordende mens, De drie bijeenkomsten begin nen alle om half drie 's mid dags. Voor vervoer kan wor den gezorgd. De entreeeprijs bedraagt een gulden. Op 13 januari komt me vrouw Van de Voorde naar dienstencentrum West om er een lezing met dia's te verzor gen onder de titel: 'Een avond in Hawaï'. Die lezing begint om 19.30 uur en de toegang is geheel gratis. Schiedam Ook Schiedam onder vindt de gevolgen van de terugloop van het aantal leerlingen voor kleuter scholen en lagere scholen. Die terug loop is de openbare kleuterschool Joe- pie-Joepie en de aan de2e kleuter school gekoppelde openbare lagere school Theo Thijssen noodlottig gewor den. De kleuterschool mbet dicht, ter wijl de lagere school de komende jaren zal worden afgebouwd. Joepie-Joepie had op de teldatum van 16 oktober vorig jaar nog maar 17 kleuters; op 1 januari waren dat er nog maar 16. In het betreffende deel van Schiedam blijven nog twee zogenaam de koppels in het openbaar onderwijs over: De Zevensprong en de Kohn- stammschool alsmede Het Draaitolletje en de Comeniusschool. De kleuterschool Joepie-Joepie zal met ingang van het nieuwe schooljaar al gesloten worden. Inmiddels is een van de leidsters al overgeplaatst naar een andere openbare kleuterschool. De hoofdleidsjer werd voorgedragen als hoofdleidster voor kleuterschool De Tierelier, Voor de twee overgebleven leidsters moet nog een oplossing gevonden wor den. Op welke termijn de Theo Thijs- senschool definitief dichtgaat, is nog niet duidelijk. Nieuwe leerlingen wor den niet meer aangenomen. De school zal op die manier langzaam worden af gebouwd. Vlaardingen De Hollandi- aanloop zal dit jaar op 15 janu ari worden gehouden. De pres tatieloop door sportpark 't Nieuwelant wordt georgani seerd door voetbalvereniging De Hollandiaan. Een traditie uit de zestiger ja ren, De Nieuwlantcross, werd in 1981 door de voetballers van De Hollandiaan in ere hersteld. Op 15 januari wordt de loop nu voor de derde maal gehouden. In de voorgaande jaren was het een daverend succes. De loop gaat van start voor het complex van De Hol landiaan. Er kan worden gestart over liefst vijf verschillende afstan den. De 2,5 (start om 11.30 uur), de 5 (start 12.00 uur), de 7,5, de 10 en de 15 (alledrie de afstanden starten om 12.45 uur). Inschrijven kan gebeu ren vanaf één uur voor de aanvang van de start. De kos ten bedragen voor de 2,5 kilo meter drie gulden en voor de overige afstanden vier gulden. In het clubgebouw van de Vlaardingers bestaat de moge lijkheid tot omkleden. Er is een aparte kleedgelegenheid voor dames. Voor iedere deelnemer, die de loop volbrengt ligt er aan de finish een herinneringsmedail le klaar. De winnaar van de langste afstand, de 15 kilome ter, komt in het bezit van de door sporthuis Mart van Dam beschikbaar gestelde wissel- prijs. Deze prijs werd eerder veroverd door Marius de Snayer en Henry Riedijk. Bei den lid van de Vlaardingse at letiekvereniging Fortuna. Een ieder, die meer informatie wil weten over de tocht kan contact opnemen met Herman Berkhout, de secretaris van De Hollandiaan, die iedere maa- dag- en woensdagavond in het clubgebouw te bereiken is. Te lefoon: 010-703480. A v -j Ui Wkpï Si. H Jwl!§r\ &8J Het cricketteam van Excelsior '20 dat vorig jaar in de hoofdklasse uitkwam. Vierde van links captain Koos Gouka. Zittend uiterst recht trainer Rupert Gomez, die volgend jaar een fast-bowler uit Brits Guyana meeneemt. Schiedam De cricketers van Excelsior '20 wachten een bijzonder zwaar seizoen. Als op 12 mei. Hem vel vaartsdag, de competitie van start gaat, moeten de Schiedammers het twee jaar geleden veroverde hoofdklasserschap zien vast te houden, Vorig jaar was dat geen probleem, omdat er toen, in verband met de voorronden van de wereldkampioen schappen cricket waaraan ook Nederland meedeedgeen enkele ploeg degradeerde uit de hoogste klasse, die de cric ketbond kent Nu ligt het duidelijk anders. Aan het einde van de competitie degradeert er één team naar de eerste klasse. ,,En dat zullen wij duidelijk niet zijn," weet Koos Gouka, de aanvoerder van Excel sior '20, zeker. De Schiedam mers krijgen het cricketsei zoen de beschikking over een 19-jarige fast-bowler uit Brits Guyana.-„Met die speler erbij eindigen we zeker in de bo venste helft van van de rang lijst," is de stellige overtuiging van de routinier, die in nauw overleg met trainer/coaeh- /speler Rupert Gomez tot het door Chris Woerts aantrekken van de speler kon overgaan. „Ik heb uitvoerig met Gomez contact gehad de laatste maanden. Het was vo rig jaar gewoon duidelijk ge worden, dat we versterking nodig hadden". „De overige ploegen in de af deling hebben allemaal de be schikking over een aantal bui tenlandse spelers. Zonder die jongens gaat het nu éénmaal niet in de Nederlandse compe titie. De speler, die nu over komt, studeert in Guyana voor ingenieur en kan nu zijn stu die in Nederland voortzetten. Op basis van uitwisseling heb ben we hem naar Nederland kunnen halen, want in 1984 gaat Rob de Leede, die hier Engels studeert, naar Brits Guyana," Sterker Van. de Schiedammers mag het komende cricketjaar dus meer worden verwacht, dan de bescheiden rol, die vorig seizoen was weggelegd. Toen werd tegen veel sterker ge- achtte teams punten gehaald, maar werd verloren van ploe gen, die onderaan de ranglijst bungelden. Dit jaar is de blik gericht op Bloemendaal en ACC. Koos Gouka: „Ik weet zeker dat wij sterker zijn dan die twee ploegen. Bloemendaal moet het dit jaar stellen zon der Ross Macllellan. Hij is de snelste bowler van Nederland en dat verlies kan Bloemen daal nooit opvangen. Ook ACC acht ik minder goed dan wïj. Vorig jaar verloren wij er weliswaar van, maar toen stond er niets op het speL Nu komt ook de wedstrijdmentali teit om de hoek kijken en ik weet dat die bij ons erg groot is". „Steil je voor dat we zouden degraderen, dan zou al het werk van de voorgaande jaren voor niets zijn geweest. Nee, we willen ons dit jaar gewoon handhaven. Kijk, het pro bleem is dat de doorstroming van de jeugd nog even op zich laat wachten. We hebben een paar grote talenten rondlopen, maar die moet je de tijd gun nen om te rijpen, De selectie wordt dit jaar aangevuld met enkele spelers van vijftien en zestien jaar. Inderdaad erg jong, maar ze kunnen dan wel vast aan het spel op het hoog ste niveau wennen." Terugkeer Heel Excelsior'20 hoopt ook op de teruekeer van Rob Koe vermans. Twee jaar geleden was hij één van de steunpila ren van het Schiedamse team. De blonde krullebol verkoos echter een voetbalcarrière als semi-prof bij SVV en kon *zo niet langer voor Excelsior *20 uitkomen. Vorig jaar was hij er in de voorbereiding en tij dens enkele wedstrijden in <ie competitie nog wel bij, m5ar toen SW éénmaal weer In training ging, was het afgelo pen met het cricketavontuur van Rob Koevermans. Koos Gouka hoopt dat Koevermans dit jaar weer wat meer in actie kan komen voor Excelsior '20. „Rob is een heel erg belangrij ke speler voor ons. Die willen we er gewoon bijhouden. We moeten afwachten wat S\£V met hem gaat doen. Als hij een nieuw contract krijgt, wotfdt het weer erg moemjk. Eetis komt toch een eind aan zijn voetballoopbaan en dan kan hij voor ons nog veel beteke nen. Als cricketer kun je nu eenmaal langer in de top spe len dan als voetballer. Nee, wij willen ten koste van alles Rob erbij houden. Wij hebben hem vorig jaar erg duidelijk ge mist." ai je Schiedam Na de eerste helft van de voetbalcompe titie neemt SVV bij de A- elftallen een bescheiden plaats op de ranglijst in om de strijd om Fair Play Cup. Samen met FC Groningen, NAC en Volendam wordt de achte plaats gedeeld met tien strafpunten. Vorig kwam SVV als glo rieuze winnaar uit de bus, maar de kans op prolonga tie is nu al verkeken. Het schaduwteam van de Schie dammers, vorig jaar ook al eerste, staat er beduidend beter voor. Het elftal van Aad Putters liep pas tegen 3,5 strapunten op en deelt de vijfde plaats met SC Veendam. Eindhoven voert bij de A- eltallen de ranglijst aan met slechts drie strafpunten. De lijst wordt gesloten door het inmiddels opgedoekte SC Amersfoort met liefst 42 strafpunten. Voorlaatste FC Wagen ingen heeft 26,5 strafpunten. Hekkesluiter bij de tweede elftallen is DS 79 met 20,5 strafpunten. Koplopers in die afdeling zijn Vitesse en Helmond Sport met beiden één strafpunt. Maassluis Excelsior M werkt naar aanloop van de nieuwe voetbalcompetitie een zwaar oefenprogramma af. Wedstrijd-se- cretartis Piet de Koeier heeft negen tegenstanders weten te strikken voor een oefenduel. Het is nog niet zeker of Excelsior M dit jaar nog een trainingsweekeinde zal inlassen. „Dat wordt pas in augustus duidelijk. „We zijn daar altijd laat mee. Vorig jaar was het in ieder geval een groot succes en je mag verwach ten dat er dit jaar ook weer iets gaat gebeuren," laat Piet de Koeier al doorschemeren. De reeks oefenwedstrijden ziet er als volgt uit: 6 augustus Excelsior M-DVO'32, 10 augustus Excelsior M-Excelsior'20, 13 augustus Excelsior M-Sportclub '46, 17 augu£ tus Excelsior M-Sparta (am), 20 augustus Rijsoord-Excelsior M, 24 augustus Excelsior M-DHL, 27 augustus Maasdijk-Excelsiór M, 31 augustus Excelsior M-Neptunes en 7 september Aiphense Boys-Excelsior M.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3