ROTTERDAM 21 Dordt geeft geld voor bevolkings onderzoek Eisen voor studie naar gevolgen van slufterdamproj eet BEI VOOR 010-144144 HEAO-school houdt exportdag Storm veegt strand schoon 'OBJECTIEVE BENADERING HOOFDZAAK' SPOORBRUG AAN DE WANDEL Mutaties bij Kamer van Koophandel Oud-Zuid herleeft «Kaatst."se* HIC wil 'woongroepenwinkel' Poppentheaters in De Doelen Stichting natuur en landschap: Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RY/3Y/SW 5 jan jan 1983 Dordrecht De gemeente Dordrecht heeft een bedrag van vijftienduizend gulden beschikbaar gesteld voor medische onderzoeken bij bewoners van de gifwijk Merwedepolder. Het bedrag zal worden besteed in overleg met de directeur van de GG GD in Dordrecht. De gemeente heeft wel vast gelegd dat het medisch onderzoek in Nederland plaats moet hebben. Waarschijnlijk zal TNO de onderzoeken gaan ver richten. Inmiddels hebben ongeveer honderd bewoners van het deel, dat niet zal worden af gebroken, op eigen kosten meegewerkt aan een zoge naamde 'haaranalyse'. Een dergelijk onderzoek heeft bij acht bewoners van het deel wat wel wordt afgebroken, aangetoond dat een te grote hoeveelheid ijzer in het li chaam aanwezig is. De kos ten bedragen ongeveer hon derd gulden per onderzoek. Ook bij bewoners van het 'lage gedeelte' (het deel waarvan de gemeente zegt dat daar geen chemisch afval in de grond zit) blijkt een te hoge concentratie giftige stoffen in het lichaam te zijn gevonden. Volgens een woordvoerder van het labo ratorium, waar haaranalyses worden gecoördineerd, wordt met name de norm van de hoeveelheid koper, lood en zink in het lichaam, sterk overschreden. Een haaranalyse zal niet worden bekostigd uit het be drag, dat de gemeente Dor drecht beschikbaar heeft ge steld. De haarmonsters wor den namelijk naar een labo ratorium in Amerika ge stuurd. Inmiddels is <en groot deel van de bewoners van het deel van de wijk dat gesloopt wordt al uit de wijk vertrok ken. De gemeente Dordrecht hoopt medio april te kunnen beginnen met de sloop van de 106 huizen, die op giftige grond zijn gebouwd. De verontreinigde grond zal niet worden weggehaald. Het puin van de sloopwoningen blijft liggen en zal met aarde worden afgedekt. De voor malige vuilnisbelt zal, na het aanleggen van een betonnen afscheidingswand, worden omgetoverd tot wandelpark. Olie door illegale lozing Rotterdam De olie, die vorige week delen van de Westlandse strand vervuilde, is zo goed als verdwenen. Volgens een voorlichter van de provincie ïs dat te danken aan de harde storm, die de laatste da gen op de kust beukt. Tot en met het week einde had de gemeente Den Haag nog olie weg- gegehaald. Daarna nam de zee haar taak over. De losse olie drijft nu in zee of is neergeslagen op algen en stenen. Volgens de provincie is de olie zo goed als zeker afkomstig van een ille gale lozing. Er is geen onderzoek gedaan naar de herkomst van de brandstof. Dat wordt al leen gedaan, wanneer er in de nabije omge ving een schip is aange varen of vergaan. In dit geval had het geen zin. Bij de provincie bestaat ook de indruk, dat de geloosde olie geen extra slachtoffers onder de >vogels heeft gemaakt Bij de diverse opvang centra is niet meer dan het gebruikelijke aantal vogels binnengebracht Rotterdam Oud Rotter dam-Zuid herleeft vanaf 10 januari in de hal van wïjkgebouw Larenkamp. Tot het eind van de maand exposeert de stich ting Ons Rotterdam, uitge ver van het blad van die naam, foto's van oud-Zuid en IJsselmonde. Op don derdag 13 januari, aanvang twee uur, is er een dia voorstelling over de tijd- van-vroeger. Voor die dia- vertoning wordt een en tree van twee kwartjes ge vraagd. Tot 15 januari is er nog de kans om foto's van Ons Rotterdam te bezichtigen op de tentoonstelling Kreatief Charlois in De Oliphant Minstens tien aanklachten op \V atertribunaal I M&bntts Rotterdam Het Hulp en Informatiecentrum (HIC) gaat proberen een "woongroepenwirtkel' op te zetten. Het doel is allerlei informatie te verstrekken over woongroepen, onder meer via een informatiebank. Be staande woongroepen kunnen op die manier via het HIC informatie krijgen om zodoende contact te leggen met mensen die in een woongroep willen wonen. Bij het opzetten heeft het HIC contact nodig met re bestaande woongroepen, maar ook met belangstel! - el 42 in I met reeds Ren den. Het HIC is te bereiken op de Coolsingel 42 in Rot terdam of telefonisch iedere woensdagochtend op nummer 173097. Rotterdam Evenals voor gaande jaren wordt ook dit jaar in De Doelen een serie poppenvoorstellingen gegeven voor kinderen van vier tot tien jaar. De serie is reeds in december vorig jaar begonnen en bestaat uit twintig voorstel lingen. Tien verschillende gezelschap pen verzorgen de voorstellin gen, waarvan zes nog niet eer- Her in De Doelen hebben op getreden. Nieuwe groepen zijn het Arnhems Poppentheater, Poppenti eater Joris Jozef, Muziekpoppentheater Pantijn, Poppentheater Globedorus, Popperop Tejater en Schim- mentheater Ultra. De voorstellingen worden elke woensdagmiddag gegeven in de Eduard Flipsezaal van De Doelen. De aanvangstijd is steeds half drie en het pro gramma duurt tot ongeveer vier uur. De nekslag voor de Oude Willemsbrug le vert nog altijd verras sende nieuwe ge zichtspunten op. Vanaf de plaats, waar onze fotograaf zich opstelde, lijkt de spoorbrug bijl voorbeeld geheel aan de wandal te zijn ge gaan. De Van der Takstracï it door de verdwijning van de oude brug als het ware ontbloot, waardoor de bewoners plotseling overburen hebben. Rotterdam De Hogere Eco nomische School in Rotterdam houdt op 3 februari een ex portdag in Hilton, waaraan tal van deskundigen medewer king verlenen. Het is de be doeling van de HEAO-school om op deze manier het be drijfsleven en bij de export be trokken organisaties nauwer te betrekken bij de invulling van het onderwijsprogramma. „Want theoretische kennis al leen is niet voldoende, de er varing van mensen in de praktijk is even belangrijk", schrijft directeur drs, J.W.L. Stubbe in de uitnodiging. De exportdag wordt georgani seerd in samenwerking met Eenedex, de Federatie voor de Nederlandse Export, de ex- portbevorderings- en voorlich tingsdienst van het ministerie van Economische Zaken en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Sprekers zijn onder anderen Fenedex-directeur H.R. Land, drs. F. Rincker van de Neder landse Credietverzekerings Maatschappij, de heer A. An- driessen, adjunct-directeur van de Economische Voorlichtings dienst, Hunter Douglas-mana ger P. den Ouden en de heer N. de Jong, directeur Nutrieia Export. Rotterdam Het Internationaal Watertribunaal, dat in het najaar in Rot terdam wordt gehouden, krijgt minstens tien aanklachten te verwerken. Op korte termijn worden vooral uit het buitenland nog diverse aanvullingen Verwacht. In tal van landen zijn naar schatting enige honderden vrijwilligers in touw om het tribunaal gestalte te geven. Zij hebben inmiddels de data vastgesteld: van 3 tot en met 7 oktober, in Engels. Opzet is, dat aan het einde van de week een onafhankelijke jury zich zal uitspreken over de bewijs last in de aanklachten. De begroting," die voor het tri bunaal is opgesteld, is uitgeko men op een slordige anderhalf miljoen gulden, waarvan tot nog toe ruim vierhonderddui zend gulden aan diverse subsi dies is geteld. Gerard Peet, een van de orga nisatoren: „We vertrouwen er op, dat de rest in de komende maanden binnenkomt. Er zijn met de diverse regeringen en overheidsinstellingen al goede contacten." Vooral in de komende weken moet de jury meer gestalte krijgen, Inmiddels zijn al van vier deskundigen toezeggingen binnen. Zo 2al prof.dr. J.H. Koeman, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wa- gentngen zitting nemen in de jury. Voorts is de in West- Duitsland hoog aangeschreven prof.dr. H. Bick aanwezig en neeft ook dr. R.J.H. Kruisinga beloofd te komen. De vierde naam, die bekend is, is die van D. de Rougemont, vermaard filosoof uit Zwitserland. Peet: „Hoofdzaak is, dat het tribunaal een objectief karak ter zal dragen. Wij houden daar constant het oog op. Een dergelijk tribunaal heeft al leen maar waarde als alle par tijen vooraf en daarna zeggen, dat een onafhankelijke beoor deling van de aanklachten is gepleegd." Klachten De aanklachten, die zijn inge diend, zijn deels direct gericht op een bepaald bedrijf en deels algemener op een bepaalde stof, die in aanzienlijke hoe veelheden in het oppervlakte water wordt aangetroffen. Zo is Bayer een van de bedrij ven, die op de korrel worden genomen. Het lozen van scha delijke substanties in de Rijn is voor een aantal Duitse en Ne derlandse organisaties basis voldoende geweest om aan de gang te gaan met een 'dag vaarding'. Daarbij wordt be wijsmateriaal aangevoerd, dat is verzameld door het actie schip Reinwasser, dat enige malen voor de poort van Bay er in Leverkusen heeft gele gen. „Voor het gehalte van het tribunaal is het van groot be lang, dat zo'n aanklacht goed gefundeerd is en niet zomaar een losse flodder. Er worden zonder meer zeer hoge eisen gesteld aan de aanklachten. Kijk, er lopen in wezen twee partijen risico: de aangeklaag den en de indieners." Met een aantal anderen stelt Peet pogingen in het werk om zoveel mogelijk vertegenwoor digers van de chemische in dustrie naar Rotterdam te krij gen. „Er is wederzijds sprake van wantrouwen. Dat gaat niet met één gesprek weg. Ho pelijk zuilen onze voorberei dingen en de namen van de juryleden de chemische indus trie ervan overtuigen, dat er wel degelijk van een gedegen aanpak gesproken kan wor den. We hebben ook zeer be wust van de indieners van de aanklachten gevraagd om twee maanden voor het tribu naal hun verhaal af te ronden, zodat de bedrijven volop gele genheid krijgen de aanklacht door te nemen en een verweer samen te stellen." Hoechst Behalve Bayer zal ook Hoechst,'verdacht van lozin gen van giftige stoffen op de Rijn', op het tribunaal worden aangeklaagd. Onlangs nog we zen opvarenden van de Rein wasser Hoechst als de schuldi ge aan na het aantreffen "van het zeer giftige chloornitro- benzeen, waarover grote op schudding in ons land ont stond. Algemeen is voorlopig de aan klacht met betrekking tot pcb's, niet afbreekbare giftige stoffen, waarover vooral de Waddenverenïgïng zich ern stig zorgen maakt. Er wordt geprobeerd de herkomst ervan zo spoedig mogelijk te achter halen. De kwaliteit van het water in de Waddenzee is met name door de pcb's dermate verslechterd, dat al geruime tijd van een alarmerende situ atie wordt gesproken. Ook zo genoemde polaire organische verbindingen, die na allerlei zuiveringsmanceuvres in het drinkwater blijven, staan op het lijstje. Daarover is tot op heden vrij weinig informatie beschikbaar. De werkgroep Noordzee is al gevorderd met de aanklacht, die betrekking heeft op dumpingen, terwijl de inmiddels van de grond getilde werkgroep zich concentreert door Wïlïerin van der Koolj op lozingen van grote hoeveel heden afvalgips, waarbij onder meer de naam van Windmill (Vlaardingen) wordt genoemd Bij Hamburg is de Norddeut- sche Affinerie mikpunt van een plaatselijke milieugroep, omdat die grote hoeveelheden cadmium in de Noordzee de poneert zonder daarvoor ver- Aan boord werden de mon sters per plaats van aantref fen verpakt. gunningen te hebben. De aan klachten zijn tot dusver voor namelijk afkomstig uit ons land en West-Duitsland. maai ook tn landen als Engeland Italië, Luxemburg. Grieken land en de Verenigde Staten zijn op allerlei niveaus groe pen met de voorbereidingen van het tribunaal in de weer. Volgens Gerard Peet zijn de gegevens, die worden ver gaard in de aanloop van hel tribunaal al van onschatbare waarde, „Ai zou nu, om wat voor reden dan ook. een streep gaan door het tribunaal, dan nog kunnen we vruchten plukken van het werk dat al is gedaan. Vergeet niet. dat van sommige onderwerpen nauwe lijks weienschap pelijk werk voor handen is. Daaraan wordt nu zeer serieus gesleu teld Voordeel is bovendien dat je internationale contacten opdoet, waardoor je een uit wisseling van feiten kunt krij gen. Er sluimeren nu bij aller lei groepen en instellingen ge gevens, die bij anderen weer helemaal onbekend zijn." Op verschillende tijdstippen hebben bemanningsleden van van de Stichting Reinwater, lozingspunten In de Rotterdamse de Reinwasser, een actieschip haven onderzocht. Brielle In een brief aan de directeur-generaal van rijkswater staat heeft de Stichting natuur en landschap Voorne-Putten een aantal punten opgesomd die aan de orde zullen moeten komen bij het opstellen van een milieu-effeet-rapport voor de berging van bagger uit het havengebied in een kustlocatie. Zoals bekend gaat daarbij de voorkeur uit naar het slufter- damproject voor de kust van Voorne, met als alternatief een eiland in de mond van het Ha ringvliet. Algemene uitgangspunten moeten volgens de stichting onder meer zijn dat de berging van het vervuilde havenslib maatschappelijk verantwoord moet zijn, flora en fauna moe ten worden beschermd en het evenwicht in de natuur ge handhaafd moet blijven. De slufterdam moet als noodop lossing worden beschouwd. De permanente oplossing is be strijding van de verontreini ging bij de bron. De milieu wetten moeten op de slufter- dam van toepassing 2ijn. Omdat bagger berging in zee bij Hoek van Holland uit mi lieu-oogpunt minder bezwaren oplevert dan het slufterproject zal deze lokatie in het onder zoek betrokken moeten wor den. Rotterdam Bij het secretariaat van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas zijn met ingang van dit jaar enkele wijzigingen doorgevoerd. Ook de on derlinge taakverdeling is enigszins veranderd. Secretaris drs. H.H. Horsting is benoemd tot plaatsvervangend algemeen-secretaris. Hij vervangt bij afwezigheid dr. A.D.J. Brantenaar. Adjunct-secretaris drs. J.H. Klein Molenkamp is se cretaris geworden en mevrouw drs. E.G. Bos is tot adjunct-secre taris'benoemd. Voor het stuf terproject mag al leen lokatie C tten noorden van de demarcatielijn) in aan merking komen. Het eiland in het Haringvliet is volgens de stichting geen bruikbaar en veilig alternatief. De berging van bagger zal gescheiden moeten plaatsvinden volgens het Plan Waterman Ook an dere elementen uit het Plan Waterman moeten aan de orde komen, onder meer een meer voudig gebruik van het depot, baggerberging in combinatie met vliegas, gips enz. Het depot moet volledig van de omgeving worden afgeslo ten. Een nader onderzoek naar versnelde ontwatering van de baggerspecie is noodzakelijk. Dat kan onder meer door ont watering onder druk en door verdichting door middel van trillingen, zoals met de Ooster- scheldebodem gebeurt. Nagegaan moet worden hoe tijdens het storten van de bag ger de lokatie kan worden af geschermd en afgedekt en hoe onder meer stankoverlast en geluidshinder kan worden be streden. Het af te voeren wa ter moet volledig worden ge zuiverd. Tenslotte moet volgens de stichting worden nagegaan wat de gevolgen zijn van het verslibben van de stranden en de slufter tijdens de aanleg van het slufterdepot, welke- flora en fauna er te verwach ten zijn als het storten is afge lopen en in hoeverre de be stemming daarna tot natuur- en recreatiegebied reeel is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5