WATERWEG 't Klompenschooltje bestaat honderd j aar Keihei-Noord warm voor harde actie SPORT 0BALDADIG0 Cor Nieuwenhuizen rekent op herstel Vlaardingen krijgt weer I i nieuwe disco I Juliana van Stolbergschool viert eeuwfeest m Volleyballers in middenmoot PPR: kritiek bp Schiedams museum Wij zijn domweg een wingewest Dertiger jaren in een modern jasje' 'Zwaluwen is nog lang niet kansloos' Ski-training Van der Bend weg bij IFC Wim Poulus tekent bij Vlaardingen Op 1 januari 1883 werd aan'de 'toen malige Broekweg, een buitenwijk van de stad. School A geopend. De oplevering van het schoolge bouw had nogal wat voeten in de aarde, want de aannemer had zich een beetje verkeken op het werktempo van zijn arbeiders en ook de weersge steldheid had niet meegezeten. Dan toch; op de eerste dag van het jaar 1883 kon boven meester A.F. van Stolk tegen vergoeding van 1100 gulden per jaar met zijn educatieve arbeid beginnen. School-A was een typisch 'armeluis- schooltje\ kosteloos en der halve uiterst sober. Kinderen kregen klompen en warme maaltijden op kosten der ge meente om het schrikbaren de schoolverzuim wat tegen te gaan. Luxe Kennis vergaren was in die dagen voor de meeste men sen een luxe. Belangrijker was het verdienen van het dagelijks brood en het draai end houden van het huisge zin. Daarom moesten kinde ren maar wat geld verdienen in plaats van hun tijd te ver doen met het in je kop stam pen van nutteloze informa tie. Een boterham werd ten slotte belangrijker gevonden dan het preciese sterfjaar van Willem van Oranje. Het 'Klompenschooltje' aan de Broekweg {nu Groen van Prinstererstraat) maakte de ontwikkeling van crisis- school tot volledig geemanei- peerde onderwijsinstelling door. In 1949 werd de bena ming School-A gewijzigd in Juliana van Stolbergschool. Terugkijkend op 100 jaar 'ar- beidersonderwijs in Vlaar dingen' kan de Juliana van Stolbergschool verwijzen naar meer dan drieduizend Vlaardingers die door haar toedoen de eerste beginselen van het lezen, schrijven en rekenen machtig zijn gewor den. Ceremonie „Nou ja", zegt Jacques Tou- tenburg, het tegenwoordige hoofd der school, „niet wij" (wijzend op de onderwijsstaf) „bestaan honderd jaar. Het is alleen dit gebouw." Deson danks nemen deze 'meesters en juffrouws' toch de organi satie op zich om het eeuw feest van wat ceremonie te voorzien. Ed Simonis van de vierde klas coördineert de jubileu mactie. „Wij vinden het be langrijker dat de kinderen- van-nu feest kunnen vieren, De huidige bezetting van de Juliana van Stolbergschool: De juffrouwen Maaike van de Ster en Nelie van Deventer (3e en 1e klas) en de meesters Jacques Toutenburg, Fd Sïmonis en Theo de Bruyn (6e,4e en 5e klas). Bevolking 'vergeten' bij expositie scheepsbouw Schiedam Onvoldoende is de staf van Schiedams stede lijk museum betrokken bij de bevolking, signaleert PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf. De tentoonstel ling over de scheepsbouw, tot 30 januari, toont dat duidelijk aan. Noordegraaf is er niet over te spreken, dat het mu seum bij de opzet van de expo sitie 'vergeten* is de Schiedam mers erbij te vragen. Veel mensen die in de scheepsbouw werken of er ge werkt hebben, hadden nuttige informatie kunnen aandragen, aldus Noordegraaf. Hij mist dat node in de tentoonstelling. En vervolgens constateert hij dan ook, dat het door de ge meenteraad onlangs vastge stelde museumbeleid niet is gevolgd. Herman Noordegraaf was des tijds, vrijwel tegelijk met PvdA'er Ton de Vos die het in de museumcommissie aan kaartte, een warme voorstan der van een tentoonstelling over de Schiedamse scheeps bouw. Hij is blij dat die er nu eindelijk gekomen is. Maar hij vindt het „een gemiste kans" dat de expositie zo karig is op gezet. Zoals het Rotterdams Nieuwsblad maandag al signa leerde: toevallig archiefmateri aal van het museum is ge bruikt en nauwelijks meer dan dat. Men krijgt zo een verte kend beeld van de scheeps bouw. Ook Noordegraaf hekelt de eenzijdige informatie. Hij her innert zich in dit verband, hoe eenzijdig ook de adviezen wa ren die naar het toenmalige ministerie van CRM, nu WVC, gingen over de sloop van het Gusto-hoofd kantoor. De ge meente vertikte het bij de werknemers om hun mening te vragen: zij waren voor be houd van dat fraaie gebouw. Maar nu kreeg de bedrijfslei ding het voor het zeggen en ging de sloop door. Het mu seum handelt even zo buiten de werkende klasse om, klaagt het PSP/PPR-raadslid. „Eén van de tegenwerpingen weet ik al: het museum heeft een beperkte stafbezetting. Waar halen we de tijd van daan? Maar staat in die be leidsnota dan niet. dat het mu seum meer bij de bevolking betrokken moet worden?" Noordegraaf wil dat die priori teiten serieus worden geno men, niet alleen bij scheeps bouw, maar ook in de toe komst met tentoonstellingen over Schiedamse sport, wo ningbouw, muziek enzovoorts. Schiedam De vuisten gingen omhoog. De zaal riep om actie. Harde actie. De bewoners van Kethel-Nocrd. volgens het comité Buurtbelangen toch gezagsgetrouwe mensen, zijn woedend. De hen toegezegde gasaansluittngen dreigen weer op de lange baan te worden geschoven. „We gaan met z'n allen naar die raadsver gadering. We zorgen dat er niemand anders meer bij kan", rie pen ze uit op de bijeenkomst gisteravond in zaal De Noord. Hoe de harde actie eruit moet zien, wisten de gebelgde bewo ners niet precies, maar de be reidheid was er. Zeker nadat Huib Jansen de prioriteitenno ta van de gemeente Schiedam erbij had gehaald en aangaf dat Kethel-Noord wèl mag meebetalen aan de gemeen schapsvoorzieningen, maar er weinig voor terug krijgt. „Een kunstgrasveld voor Asvion van meer dan een miljoen, een door Aad Rietveld open jongerencentrum m Noord, wïjksportzaaltjes in Noord en West, daar zijn mil joenen voor", somde hij op. „Wij zijn domweg een winge west", zei Jansen. „Voor dit gebiedje is geen cent uitge trokken." De bewoners zijn boos, omdat ze net zoveel beta len voor het ophalen van huis vuil als andere Schiedammers, terwijl er bij hun maar één keer in de week wordt opge haald, tegen twee keer in de rest van de stad. „Het is alles voor Schiedam en niks voor Kethel", vatte een bewoner sa men, Deels zijn de bewoners daar zelf verantwoordelijk voor, meent Aad Verspeek: „De mensen hier zijn te lauw." Een actiever Kethel-Noord zou volgens hem meer voorzienin gen kunnen hebben. „Een bus verbinding, een kleuterschool tje, een wijkeentrumpje. We vragen alleen maar gas, een gewone basisvoorziening." Kiezersbedrog Wat de buurtbewoners nog het meest steekt, is dat de politiek de toezeggingen over het aard gas vlak voor de verkiezingen heeft gedaan, om daarna, toen de zetels verdeeld waren, weer terug te krabbelen. De aanwe zigen spraken er schande van. „Die politici hebben geen ethiek. Het ging ze alleen maar om de stemmen. Puur kiezersbedrog." De motie, waarin de raad zich in principe uitsprak voor de aanleg van gasleidingen in Ke thel-Noord en verder toezegde rond oktober daarover een uit spraak te doen, was er een van Cor van Tilborg. Die was toen nog gewoon VVD-raadshd. „Maar nu hij op zijn wethou- dersstoel zit, is hij ons finaal vergeten", werd gisteravond geklaagd. De bewoners van het 'winge west' zullen erbij zijn als de raad op 17 januari de begro ting begint te bespreken. „Me neer de voorzitter, zijn er ook spandoeken nodig?", vroeg een bewoner. Er stonden onmid dellijk vrijwilligers op om die doeken te beschilderen. „Oh ja", merkte Verspeek nog op. „de koffie is bij de gemeente gratis." Ideeen voor andere acties wa ren er genoeg, maar die wilde het comité buurtbelangen voorlopig in beraad houden. Zo riepen er mensen om een bezetting van het stadhuis en anderen om opschorting van de betaling van allerlei ge meentelijke heffingen. Zaken die het comité zo gevaarlijk vond, dat het er eerst juridisch advies over wilde inwinnen. De borden en biljetten met de tekst 'Ongehoord, geen gas in Kethel-Noord', die na de toe zeggingen allemaal opgebor gen waren, worden weer te voorschijn gehaald. Er» nel als vorig jaar wil de buurt weer meerijden in de carnavalsop tocht van de Rietzeilers. OORDKETHEL ZOND De boze buurtbewoners, die in zaal De Noord hun actie plannen bespraken. door Marl Timmermans dan dat we onze tijd en ener gie gaan besteden in het op trommelen van oud-leerlin gen en aud-onderwijzers." Al die oud-betrokkenen komen overigens toch wel. Via mond-op-mond-reclame zijn er al erg veel oud-leerlingen op de hoogte en het eind is nog lang niet in zicht. Feest week Op 29 januari beginnen voor de kinderen de festiviteiten. Een week van musicals, ver sieringen, spelletjes, speur tochten, kleuren en songfes tivals gaan vooraf aan de grote „buitenschoolse" reü nie. Op vrijdagavond 4 fe bruari worden alle oud-leer lingen en oud-leerkrachten verwacht In het enigszins ge wijzigde, maar nog altijd ori ginele schoolgebouw aan de Groen van Prinstererstraat 91. Daar hebben de onder wijskrachten hun lokalen omgevormd tot een heus schoolmuseum. Het ene lo kaal laat zien hoe het „toen" was, het andere hoe het „nu" is en één lokaal is speciaal ingericht om de nieuwste on derwijsmaterialen te demon streren. Wie nog oud-leerlingen kent, verhalen over de oude School-A kan vertellen, oud- leerkrachten kent, of op de een of andere manier betrok ken is geweest bij het „Juliana van Stolberggebeu- ren" wordt verzocht contact op te nemen met onderwijzer Ed Simonis. Al die dingen kunnen de feestvreugde al leen nog verhogen. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 6 januan 1983 ^iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiunimiiiiinitiiiiiiiJiiiiiiiit^ 5 Vlaardingen Na de Spaans aandoende discotheek Pee Dee krijgt Vlaardingen er opnieuw een dancing bij. Ben E Vuyk, eigenaar van café De Arepol, heeft de plannen §1 E voor een disco in de Waterleidingstraat, vlakbij de Wil- E helminahaven, al maanden klaar liggen. In februari E E denkt Vuyk (25) met de verbouwing van het pand te E kunnen beginnen en in de zomermaanden verwacht hij E E klaar te zijn. S E „Ik ben al", vertelt de horecaman, „sinds december *81 E bezig mijn idee te verwezenlijken. De gemeente wees E 5 een discotheek op die plek echter eerst van de hand. E Ongeveer vier maanden geleden heb ik toch toestem- E E ming gekregen, maar het gaat allemaal zo traag." Hij |j zegt juist zijn heil in het industriegebied te zoeken (ook 5 E 't Pakhuis is daar gevestigd) om geluidsoverlast te voor- E komen. j§ E Het pand heeft een oppervlakte van 500 vierkante me- H E ter en wil de roemruchte 'dertiger jaren' in een modern E jasje doen herleven. Vuyk („Ik heb zelf in Spanje m dis- S E cotheken gewerkt") vindt het belangrijk dat het Vlaar- E E dings uitgaansleven meer te bieden krijgt. Daarom wil S E hij ook iets origineels neerzetten. „Ik geloof niet zo in 'plucherige' zaken. Een beetje oud met nieuw vermengd. E Je moet de sfeer voelen. Deze discotheek, dat moet iets E op Amerikaans recept worden: bij de dansvloer een gro- 1 te lichtshow, terwijl de bar daarentegen een iets sober- S g der aankleding krijgt." 5 ^iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiNiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiil Nog de beste wensen voor 1983 Dat het eindelijk maar eena een echt sportief jaar mag worden e Wij van Baldadig doen daar zeker aan mee Twee supportera van SW kunnen zich zelfs tijdens een pu- pillenwedstrijd ai niet meer beheersen Zeer tot ongenoegen van het bestuur ove rigens Nof de Ruiter treft het ook niet Nu weer afgevallen bij FC Utrecht Mis schien is Sparta iets voor hem Rupert Gomez, de crïcketcoach van Excelsior *20 wenst iedereen vanuit Brits Guyana een gelukkig nieuwjaar Gerard Wiegmann, de PR-functionaris van Excelsior M, droeg tijdens de nieuwjaarsreceptie een driede- Hg-koetuum Sommigen herkenden hem niet eens 'Ik heb het zeven dagen op zicht, dan moet ik het weer terugsturen', was 2ijn spontane reactie Sjaak Maage- denberg is ere-lid geworden van Olympus Schiedam Bij DSS '26 werd secretaris Wim Vink benoemd tot lid van verdienste en Leen Noordsrmeer tot ere-lid Sjaak Maat kan er maar niet aan wennen dat de w Vlaardingen zo laag slaat De jeugd van Excelsior *20 deed weer van zich spreken tijdens de nieuwjaarsnacht Bas van den Berg is niet uit de bestuurskamer van Vlaardingen weg te slaan Rob Kïe- bert, Jan Könneman en Ferry 'goaltjesdier Meerhof worden steeds vaker bij Excel sior *20 gezien HVO verwacht dit jaar eindelijk een kampioenschap De nieuw jaarsrecepties werden overmatig druk be zocht Zeker omdat alles gratis was De stemming zit er in ieder geval goed in bij Excelsior *20 Dat is wel eens anders ge weest om deze lijd van het jaar De hoofdprijs van de Grote Clubactie viel ook al bij de Thurlede-vereniging Bij DSS '26 aan de bar worden geen goede voorne mens meer uitgepsroken Van schrik kwam 'De Bel' spontaan naar beneden zetten Om van de schrik te bekomen werd direct een nieuwe consumptie be steld GSS begint nu eindelijk met de bouw van het nieuwe onderkomen De trimclub loopt bij de afdelingsclub overi gens niet al te best Jaap Klepke is ervan overtuigd dat GSS dit jaar niet zal degra deren John Bunte kan beter klaverjas sen dan voetballen De spelers van het veertiende van Excelsior M moeten het een tijdje zonder sterspeler André Bruins stellen Hij is op wintersportvakantie Om nieuwe krachten op te doen dig is nooit zonder kracht 1 Balda- Theo Juistenga ...schor- Frans Stans ....blessure... cor Nieuwenhuizen ....opu- sing... mistisch... Vlaardingen Het zat Zwaluwen in de eerste helft van de voetbalcompetitie niet mee. Het elftal van Cor Nieuwenhui zen werd geplaagd door blesures en schorsingen. En nog zit ten een aantal spelers in de lappenmand. Zaterdag, als de tweede helft van de competitie van start gaat, mist Zwalu wen in de wedstrijd tegen Doto nog Ernest Kegel, Frans Stans, Aad Biesheuvel en Theo Juistenga, die de laatste tweede wedstrijden van zijn schorsing uit moet zitten. Cor Nieuwenhuizen, van huis uit al een optimistist, zit echter niet bij de pakken neer. Integendeel, de Zoetermeerse sport- Instructeur, ziet voor zijn team nog volop mogelijkheden in de strijd om de dit jaar extra te verdelen promotieplaatsen. „Ik hoop alleen wel bespaard te blijven van blessures. Dat is eigenlijk mijn grote wens voor 1983. Het wordt voor ons een erg belangrijk jaar. We staan gelukkig nog niet te ver achter op de concurrentie en horen er dus nog steeds bij. Het gaat bij ons in de afdeling echt tussen een ploeg of acht en die ma ken elkaar allemaal af. De on derlinge kraehtverschülen zijn gewoon gering. Iedereen ziet Zwaluwen nu als een oul-si- der, maar ik kan je zeggen, het venijn zit in de staart. Vorig Maassluis Een grote groep ski-fanaten tramt momenteel langs de recreatiestrook aan de Nieuwe Waterweg. Iedere zon dagmorgen tussen 9.30 uur en 10.30 uur zijn onder leiding van recreatie-sportleider Ton van der Heide mannen en vrouwen druk bezig de (ski- )conditie op te vijzelen. Ook in de maanden januan en februa ri gaan de trainingen door. Mensen die aan hun conditie willen schaven, kunnen ge woon meedoen. De prijs is twintig gulden voor twee maanden. De training bestaal onder meer uit conditie-oefe ningen. ski-gym nastiek en spelvormen. Gestart wordt zondag 9 januari vanaf de par keerplaats van station Maas sluis-West. Onder alle weers omstandigheden gaat de trai ning door. jaar hadden wij een heel goede eerste helft van de competitie, ik hoop dat we nu een heel sterke tweede helft hebben." Grillig De competitie kent in de twee de klasse een uiterst grillig verloop. Op knullige wijze ging het team van Cor Nieu wenhuizen, door eigen louten, dat wel, enkele malen de boot in, „Toch is de mentaliteit enorm van de jongens. Neem nu de wedstrijd tegen Excel sior M. We stonden met 0-3 achter en iedereen dacht dat het een gelopen koers was voor Excelsior. We kwamen uit kansloze positie terug, ver loren uiteindelijk wel. maar toonden toch karakter. Je hebt dan natuurlijk ook een beetje mazzel nodig. Ik zie het zelf vertrouwen bij de jongens ge woon groeien." In de eerste twee competitie wedstrijden moet Zwaluwen de basis leggen voor een goede tweede helft van de competi tie. Eerst wacht het stugge Doto en dan de semi-topper te gen 's-Gravenzandse SV: „Als we uit die twee wedstrijden vier punten kunnen halen zijn we op de goede weg Winnen we die twee partijen dan gaan we nog hoge ogen gooien in de competitie. Die versterkte pro motie speelt natuurlijk ook mee. Wie wil er nu niet pro moveren naar de eerste klasse De jongens zijn er sterk mee bezig en ik zie voor ons zeker een kans weggelegd," Cor Nieuwenhuizen xs aan zijn twee seizoen beztg bij Zwalu wen. In het eerste jaar ging het de eerste helft van de com- door Chris Woerts petitie buiten verwachting. Ie dereen dacht al aan promotie, maar de concurrentie was de Vlaardingers toch te slim af Het werd PPSC en dat deed heel Zwaluwen pijn. De stort van de huidige competitie was met best. Het herstel moet nu komen. Toch heeft Cor Nieu wenhuizen het uitstekend naar zijn zin bij de tweedeklas sen „Ik heb al met het bestuur gepraat over een nieuwe ver bintenis. Ik vond het een posi tief gesprek. Ik wil best nog een jaar doorgaan. Ik heb het erg goed naar mijn zin Na tuurlijk zijn er wel eens moei lijkheden. maar die heb je bn iedere vereniging. Nee. als het aan mij ligt blijf ik nog een jaar bij Zwaluwen Vlaardingen Oefenmcester Henk van der Bend zal zondag vierdeklasser IFC aan het eind van dit voetbalseizoen gaan ver laten. De Vlaardingse trainer heeft zelf het initiatief genomen tot beëindiging van de verbintenis. De voormalige speler van RKWIK en de Hotlandiaan was drie seizoenen in H.I.Ambacht werkzaam. Schiedam De volleyballers van Both Partners Schie dam nemen na de eerste helft van de competitie een besehei den positie in op de ranglijst. De Schiedammers staan in de eerste divisie A in de midden moot, evenals Broleco Vlaar dingen in de eerste divisie B. De dames van Broleco Vlaar dingen werken zich in de tweede divisie D langzaamaan naar boven. De dames van MVC doen het in de derde di visie G erg slecht. De Maas- sluise dames sluiten de rang lijst met slechts zes winstpun ten. De standen: Heren: Eerste di visie A: Dynamo 10-16, Reflex 10-25, Brother Martinus 10-20, Lod. Geveke/DAK 9-19. Ovra Schiedam Wim Poulus heeft zijn contract bij Olympus Schiedam met een jaar verlengd. De Schiedamse oefen- meester is momenteel aan zijn eerste jaar bij de afde lingsvereniging bezig. Voorzitter Hennie van der Reyken kon die verheugende mededeling doen na een aantal ge sprekken met Poulus. „Mede door zijn persoonlijke bena dering als sportman hebben wij besloten het contract te verlengen, aldus de voorzitter. Wim Poulus heeft dit seizoen ook zaterdag-vierdeklasser Satelliet onder zijn hoede. 10-16, Sudosa 9-15, Both Partners Schiedam 10-14, Molenwiek 10-14, Zwovok '81 10-10, Robey Sport DG 10-7, Domtas 10-6 en The Smash 10- 5; Eerste divisie B: Hamilton 10-28, DOS 10-32. EAVV 10- 22, Vierhout 30-22, Udenhöut 10-20, Zevenhuizen 10-14, Bro leco Vlaardingen 10-13, Star- lift 10-12, Geevers P&P 10-11, Polaris 10-7, Radius 10-7 en Linne 10-1; Dames: Tweede divisie D: Schippers 10-24. PVC Blokkeer 10-21, Gemini 10-20, Van Santen Haag 10-20, Madjoe 9-18, Tonegido 10-16, Delta Lloyd 9-12, Allidas 10- 12, Broleco Vlaardingen 10- 11, SVV 101-10, Purvo 10-8 en RVC Libanon 10-5; Derde di visie G: Be Fair 10-22, Gemini 10-18, Leython 10-18, Novo 10- 18, Armixtos 10-17, Starlift 10- 17, Zevenhuizen 10-17, AV J4D 10-16, Ruiter VCS 10-14. Tor nado 10-10, Van Santen Haag 10-7 en MVC 10-6.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3