lannen Holy-centrum naderen voltooiing Ketliel- N oord kan in 84 gas hebben' Gemeenteplan moet van Zeeheldenbuurt wacht op brief ministerie VLAARDINGS DAGBlfif SCHIEDAMSGHE COORBNI NIEUWE WATERWEB COURANT Over beroep bij Head van State Beneden-Maas pessimistisch Sporthal voorlopig van de baan Werkprogram bijna klaar Problemen groeien ons boven het hoofd Corvan Tilborg geeft financiële ruimte aan Vertraging dreigt voor planvorming nieuwbouw CDA: geen nieuwbouw voor Coco Bewoners Muwi 1 in hoger beroep VRIJDAG 7 JANUARI 1983 ;l Vlaardingen Een con- flict over een verhuiskos- ^tenvergoeding voor een ''•'van de leraren van de 'christelijke scholenge- meenschap Beneden-Maas rheeft gisteren geleid tot - een beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad U van State. De voorzitter van de afdeling rechtspraak zal uitspraak moeten doen of het ministe- rie van onderwijs terecht heeft geweigerd om een ver huiskostenvergoeding uit te betalen aan leerkracht R.V. White. De zaak sj>eelt al een iaar of twee. De heer White, die nog steeds als leraar aan de scho lengemeenschap verbonden was, verhuisde toen van Ur- sem (in Gelderland) naar Poortugaal en vroeg toen een verhuiskostenvergoeding aan. Die werd uiteindelijk door het ministerie gewei gerd. Het bestuur van de scholen gemeenschap is tegen die uit spraak in beroep bij de Raad van State gegaan. Directeur Roelfzema van Beneden- Maas toonde zich vanmorgen 'niet pessimistisch' over de uitslag van dat beroep. De uitspraak van de voorzit ter van de afdeling recht spraak volgt binnenkort Vlaardingen Binnen ,een maand of drie ver wacht wethouder Bas Goudriaan in de diverse commissies en in de ge meenteraad de plannen te kunnen presenteren voor de bebouwing van het centrumgebied van Holy, en vooral voor de bijzondere voorzieningen die daar moeten komen. Zeker is, dat een sporthal er in die eerste opzet niet in zal zitten: de financiering van een derde sporthal is voor de gemeente op korte termijn niet op te brengen. Toch wil men er op het stad huis rekening mee blijven houden, dat die sporthal over een aantal jaren alsnog zal kunnen worden gereali seerd. Het multi-functionele centrum, dat in het cen trumgebied was gepland, is daardoor in de tekeningen ,nu wat meer opgeschoven m de richting van de Europa- boulevard, op de hoek van de Lepelaarsingel, zodat in het centrumgebied voor de toekomst de mogelijkheid blijft bestaan, er een sport hal bij te bouwen zonder dat er grote ingrepen in de dan bestaande omgeving nodig zijn, In het multifunctionele cen trum zoals dat oorspronke lijk, enkele jaren geleden. schetsmatig was opgezet was de sporthal de spil waar het .geheel om draaide. Rond die sporthal zouden onder meer een bibliotheek en een grote centrale wijkaccommodatie komen, omgeven door wo ningbouw. Dat plan, waar van destijds al was berekend dat het vele miljoeneh zou moeten kosten, is in de loop der jaren veel te ambitieus gebleken. •De opzet zoals die nu in samenwerking met een pro jectontwikkelaarwordt gemaakt is dan ook wat kleinschaliger van opzet. Hoe het geheel precies zal worden staat nog niet hele maal vast, onder meer om dat nog volop overleg wordt gevoerd over de manier, waarop de wijkaccommoda tie zal moeten worden ge bruikt. Volgens Goudriaan zal er in het plangebied ook rekening worden gehouden met de plannen-van CJV 'Liefde en Vrede', die in Holy een nieuw jeugdgebouw wil rea liseren. Zoals we gisteren meldden wil 'Liefde en Vre de' op korte termijn duide lijkheid over de mogelijkhe den voor zo'n jeugdgebouw. Goudriaan wil bij het maken van de plannen ook vast houden aan de wens, om in het centrumgebied een nieuw bibliotheekfiliaal te bouwen. De plannen voor de bebou wing van het centrumgebied van Holy zijn vele jaren ver traagd door de perikelen rond de doortrekking van de tramlijn vanuit Schiedam. Zolang niet vaststaat dat die tramlijn niet doorgaat wil Vlaardingen binnen de plan nen voor het gebied een eventuele toekomstige route inpassen. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schie dam hebben het niet bij goede voornemens voor et nieuwe jaar gelaten, maar meteen een aardig plan uitgevoerd: hun werkprogramma staat op het punt te verschijnen. Het beleidsplan voor de komende vier jaar zal dinsdagochtend door het voltallige college worden toegelicht, vlak voordat gedeputeerde staten van Zuid-Holland een werkbe zoek aan Schiedam komen brengen. Gemeenteraadsleden en ambtenaren achten het een goede zaak, dat het collegewerkprogramma klaar is vóór de behande ling van de gemeentebe groting 1983 en de meeija- renbegroting, een week daarna. De partijen zijn dan nog net in staat de be leidsvoornemens van B en W te toetsen aan de begro tingen en de prioriteiten lijst. Schiedam gebukt onder crisis van grote stad Schiedam Crisisverschijnselen zoals toenemende misdaad, werkloosheid, vergrijzing- en woningnood hebben Schiedam in een situatie gebracht, die vol gens B en W vergelijkbaar is met de problemen van een grote stad. Het college heeft een nog niet openbaar gemaakt rap port gestuurd naar de pro vincie Zuid-Holland, ter voorbereiding op het werk- Schiedam Als de raad het geld ervoor uittrekt kan in 1984 begonnen worden met het aanslui- ten van de huizen in Ke- thel-Noord op het gas- net „Door bevriezing van een aantal andere prioriteiten van ons pro- 1 gramma is de financiële ruimte er", zegt Van Til- borg. „Als de gemeente- raad die gebruikt kun- - nen de leidingen er in '84 liggen." De bewoners hadden daar i andere gedachten over. „Het wordt weer op de lange baan geschoven", zeiden ze op een actievergadering. „Het is weer alles voor Schiedam en niets voor Kethel." Maar vol- gens Van Tilborg hebben zij, en ook CDA-raadsiid Aad van Lingen die het nieuwe uitstel „hemeltergend" noemde, het verkeerd begre- pen. De raadsstukken gaven daar, beaamt Van Tilborg, ook wel enige aanleiding toe. Hij heeft nu samen met wet houder Reinier Scheeres, die de openbare nutsbedrijven onder zijn hoede heeft, het raadsstuk waarin die finan ciële ruimte wordt aangege ven in die zin gewijzigd. „Ik kan begrijpen dat de bewo ners uit het vorige stuk had den begrepen dat de aanleg van gas op de lange baan zou worden geschoven. Ik zou hetzelfde gedacht hebben als ik actievoerend bewoner was." Be wethouder verwacht, dat de raad dit aanzetje wel zal oppikken. „Dan kunnen we als het moet een maand later al het krediet beschikbaar stellen." Cor van Tilborg: „Schijnheilig, dat alle schuld nu op mij ge schoven wordt." Dat er geschermd wordt met een motie die Van Tilborg heeft ingediend toen hij nog gewoon raadslid was, is vol gens de wethouder onte recht. „Ik heb een motie in gediend, waarin de raad be loofde dat Kethel-Noord gas zou krijgen. Ik zag toen de bui al hangen dat het weer uitgesteld zou worden. Maar die motie werd niet aangeno men, en het slappe aftreksel dat het CDA er daarna van maakte was mijn motie niet meer. Schijnheilig, dat nu alle schuld op mij geschoven wordt." Volgens Van Tilborg stellen de bewoners terecht, dat de raad hen het vertrouwen heeft gegeven dat het gas er komt Hij zegt zich aan alle kanten ingedekt te weten te gen kritiek: „Ik heb indertijd bij het indienen van mijn motie gezegd, dat ik er be grip voor had dat de wethou der van financiën geen gaten wilde laten vallen. Dat geldt nog steeds nu ik zelf die wet houder ben." Aanleg van de leidingen voor het stookseizoen '83-'84 is volgens de wethouder niet meer haalbaar. Maar over het seizoen daarna laat hij geen twijfel bestaan: „Dan kunnen die leidingen er lig gen." bezoek dat gedeputeerde sta ten (GS) volgende week dinsdag aan Schiedam bren gen. Daags daarna zal het college het rapport in de pu bliciteit brengen. Een groot aantal factoren ge durende de afgelopen tien jaar is er de oorzaak van, dat Schiedam nu onder een crisis gebukt gaat, zoals die door gaans alleen voorkomt Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en Utrecht. Het gaat hierbij lang niet alleen om de werkloosheid, die in Schie dam enorm toenam toen twee grote scheepswerven in 1978 hun poorten sloten. In het rapport 'Grootstedelijke crisisverschijnselen... ook in Schiedam' sommen B en W de factoren op. Grote boosdoener is het teruglopen van de bevol king, waardoor de stad ge plaatst is voor enorme proble men op het terrein van econo mie, onderwijs, woningbouw, welzijn, openbare orde en vei ligheid. Kapitaalkrachtige ge zinnen hebben Schiedam de rug toegekeerd, met name om zich In groeikernen te vesti gen. Dat schaadde de midden stand. Dat werkte een vergrij zing van de bevolking in de hand. Dat bewerkstelligde de sluiting van scholen. Dat ging gepaard met een toenemende behoefte van de overblijvende bevolking aan sociaal-culture le voorzieningen. En het gemis daaraan liet zich voelen in toe nemend vandalisme en een stijgende misdaad. „De problemen zijn te groot geworden voor een stad als Schiedam," merken B en W op in het rapport, dat duidelijk als een politiek offensief kan wor den gezien naar de provinciale overheid toe. Schiedam hoopt meer financiële middelen af te dwingen ter bestrijding van alle problemen. Het werkbe zoek van GS aan Schiedam staat dan ook vooral in dit te ken. Zeehelden buurt verpaupert steeds meer. Zolang de renovatie- plannen niet zijn goed gekeurd. kan ook met nieuwbouw opgechoten worden Vlaardingen Al twee maanden wachten de projectgroep voor de Zeeheldenbuurt en de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente op de definitieve uitspraak van het ministerie voor ruimtelijke ordening over de ingediende plannen voor de renovatie van de schil van de Zeeheldenbuurt. Als de toegezegde brief over dit onderwerp nu niet snel binnenkomt, dreigt hierdoor zelfs vertraging te ontstaan in de nieuwbouwplannen voor het middengebied van de Zee heldenbuurt, Binnen de pro jectgroep maakt men zich be hoorlijk nijdig over de trage afwikkeling van het ministe rie. Al weken geleden heeft het ministerie telefonisch laten weten, dat waarschijnlijk geen goedkeuring voori de renovatie in de wijk wordt gegeven. In overleg met de bewoners zijn plannen gemaakt voor het op knappen van een aantal wo ningen aan onder andere de Spoorsingel en de 2e Van Ley- den Gaelstraat. Al eerder had het ministerie moeilijk gedaan over die plannen, onder ande re vanwege de scheefstand van de huizen aan de 2e Van Leyden Gaelstraat. Hoewel van dïe scheefstand binnen in de huizen na de renovatie niets meer te merken zal zijn en de constructie van de wo ningen er volgens diverse on derzoeken niet door wordt be dreigd, meende de provinciale directie voor de volkshuisves ting toen dat de huizen beter afgebroken kunnen worden. Zolang de definitieve beslis sing van het ministerie niet binnen is, kan met de toe komst van de betreffende wo ningen ook geen rekening ge houden worden. Het is echter noodzakelijk om de huizen, in dien ze inderdaad gesloopt zouden moeten worden, met een mee te nemen in de nieuwbouwplannen, die mo menteel voor aangrenzende delen van de buurt gemaakt worden. Jan Landsheer, pro jectcoördinator voor de Zee heldenbuurt: „Daarom moet die definitieve beslissing er nu snel komen, want zolang niet duidelijk is wat er met de hui zen gebeurt kunnen we ook moeilijk verder met die nieuwbouw. Juist in die reno vatiehuizen zitten veel huur ders, die we beslist bij die nieuwbouw moeten betrek ken, als de renovatie van de baan zou zijn." Op het stadhuis is men van plan, deze week nog bij het ministerie aan de bel te trek ken, Als dat geen resultaat op levert, zal geprobeerd worden op korte termijn een gesprek te forceren bij de provinciale directie. Maassluis Het CDA voelt er weinig voor om het jongerencentrum Coco onder te brengen in de ko mende nieuwbouw aan de Nieuwe Kerkstraat. Zowel in de Maassluise raads commissies voor ruimtelijke ordening als welzijnszaken ge- toogde christen-democraat Leo Speel, dat het college maar naar een andere plek moest zoeken. „Er moet naar een be staand gebouw worden ge zocht en zeker niet naar nieuwbouw." De CD A-fractie vindt de loca tie op de hoek van de Nieuwe Kerkstaat en de Lange Boone straat onaanvaardbaar en wei gert dan ook in te stemmen met een krediet van 17.500 gulden voor het maken van een bouwplan. Vooral de angst, dat het jeugdcentrum in de toekomst op die plek een hoop geluidsoverlast en ver keersdrukte zou veroorzaken, ligt hen zwaar op de maag. De alternatieven blijken even wel niet voor het oprapen te liggen. Speel en zijn partijge noten weten zelf ook geen an dere suggesties, ai werd wel even de Zuiddijk geopperd als mogelijke locatie. „We heb ben", reageerde wethouder £1- lie Coenen wat ontstemd, „an derhalf jaar naar alternatieven gezocht. Elk hok, elke schuur en schooi hebben we bekeken. Maar niets voldeed aan de gewenste kleinschaligheid. Die nieuw bouw is tot nog toe de enige en ook juistemogelijkheid. En de tijd dringt. De gemeente zit met „de hete adem van Verto II in de nek", zoals Coenen het noemde. In oktober moet de eerste paal voor bet nieuw jongerencen trum de grond ingaan. Want precies een jaar later zal de wijk Verto II, waar Coco nu nog gevestigd is, gesloopt wor den voor het optrekken van nieuwbouw. De overige partij en van de Maassluise gemeen teraad gaan wel akkoord met het voorstel van bet college van B en W. Vlaardingen De kern groep Muwi 1 heeft een voorlopig hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de presi dent van de Rotterdam se rechtbank. Die bepaalde dat de door de bewoners gevraagde grote beurt aan de huizen geen on derhoud genoemd kan wor den. Wethouder Bas Goudriaan kwam daarna weer met het eerder door de bewoners af gewezen 2,5 procentsplan. „Dat mes moet van tafel". vindt Adrie Smit van de kerngroep. „Als er open on derhandeld kan worden trekken wij dat hoger beroep in." De kerngroep vindt dat zij het kort geding niet verloren heeft. „Er was geen verlie zer", zegt Smit. „De rechter zei dat we weliswaar geen gelijk krijgen, maar dat de woningen opgeknapt moeten worden. Het gaat alleen om de vraag hoe dat moet ge beuren." Goudriaan denkt daar an ders over. „De gemeente heeft die zaak gewonnen", zegt hij. En omdat volgens hem de inzet van het kort geding het plan van de ge meente was, kan er aan dat plan moeilijk iets veranderd worden. Hij is teleurgesteld. „Ik had de illusie dat we nu verder konden gaan met het werk. Hoe meer de bewoners het rekken, hoe slechter het eruit gaat zien." Er is telefonisch contact ge weest tussen gemeente en bewoners en Goudriaan heeft de kerngroep uitgeno digd voor een gesprek, maar een datum is nog niet vastge steld. Smit zegt dolblij te zijn dat er nog een opening is. „We moesten dat hoger be roep binnen veertien dagen aantekenen, maar als die ge sprekken iets opleveren trekken we het gewoon in. Zolang er nog gepraat wordt kan alles." De kerngroep ergert zich aan wat zij noemt de „halstarri- ge" houding van de wethou der, die nog steeds vasthoudt aan zijn eigen plan. „Hij pro beert dat plan op te leggen, maar de bewoners willen het niet We moeten op basis van gelijkwaardigheidkunnen praten." Smit vindt het jammer dat de opknapbeurt van de hui zen -tot zoveel conflicten leidt „Het heeft al zoveel ge kost en we hebben er nog niets voor teruggekregen. Maar wij blijven knokken voor de mensen in de buurt dïe dat gemeenteplan niet kunnen betalen. D'r zitten hier veel ouderen en uitke ringstrekkers en we hebben het nou eenmaal op ons ge nomen om voor die mensen te werken. Dat vergeten ze bij de gemeente weieens."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1