ROTTERDAM 11 Wethouder Linthorst overvalt musea met bezuinigingsplan Conflict over ontslag van haveiiwerkers 50 NA OPHEFFING WILHELMINA|FONDS VAN STUDIECENTRUM Wordt raadsbesluit museumstuk? Fietsen makerij weer open Opmerking over grondprijs Maassluis ingetrokken 'Geoefendheid politiehonden in gevaar' Sé Tussen Rijsdijk en de vervoersbond FNV i t Tankwagen ramt auto i M Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 8 januan 1983 Rotterdam Twee tot vier miljoen gulden moet het be zuinigingsvoorstel van wet houder dr.J.M. Linthorst van financiën en kunstza ken opbrengen. Zijn voor stel is de bouwplannen voor de Rotterdamse musea tijde lijk opschorten en bezien of de bouwplannen niet gecom bineerd kunnen worden. Er zal dan minder personeel no dig zijn. „Treurig nieuws", noemen de medewerkers van het Museum voor Land- en Volkenkunde deze onverwachte ontwikke ling. „We gaan gewoon door met onze plannen vertelt een medewerker van het Maritiem Museum „Prins Hendrik", die het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw op 16 april in de verdrukking ziet komen. Het overleg over de suggestie van de wethouder met de di recteuren van de musea en de Rotterdamse Kunststichting moet nog gebeuren. Het perso- t neel is donderdag van de op schorting van alle bouwplan nen met vijf weken op de hoogte gesteld. Nog deze maand zal de commissie voor kunstzaken een oordeel over de plannen van de wethouder moeten uitspreken, waarna eventuele wijzingingen in de museumplannen aan de ge meenteraad kunnen worden voorgelegd. Weerstand Opvallend in de houding van de wethouder voor financiën en kunstzaken is, dat hij als fractievoorzitter van de PvdA op 21 mei 1981 fel gekant was tegen de toen aangenomen museumplannen. De toenmali ge wethouder voor kunstza ken, ir.P.O. Vermeulen wist toen, ondanks de komende be zuinigingen, de verhouwings- plannen voor het Museum voor Land- en Volkenkunde, de nieuwbouw voor het Mari tiem Museum en de restauratie van het Schielandhuis voor het Historisch Museum door de gemeenteraad te loodsen. I De meeste weerstand kwam 1 toen uit de PvdA. Negen van i de zeventien raadsleden van s deze partij, die niet in het col- lege zaten, waren tegen, i Het historisch museum lijkt nu l de enige, die de nieuwe bezui- nigingsdans ïs ontsprongen. De restauratie van het Schieland- j huis is in volle gang en valt nauwelijkls terug te draaien. Ook de dependance De Dub- i belde Palmboom wordt mo menteel onder handen geno- 5 men. Kleine mankementen aan de balken worden verhol- pen, er wordt een goed venti latiesysteem ingebouwd en de beveiliging van het gebouw wordt aangepakt. Het werk is in volle gang en op 5 februari kan De Dubbelde Palmboom zijn poorten weer voor het pu bliek openen. Bouwplannen Hoe rauw het voorstel van wethouder Linthorst de musea op het dak is gevallen, blijkt wel uit de tentoonstelling, die het Maritiem Museum deze maand in het Hulp- en Infor matiecentrum aan de Coolsin- gel houdt. In de expositie wor den de bouwplannen van het nieuwe museum aan de Leu- vehaven gepresenteerd en zelfs de datum voor het slaan van de eerste paal is al vastge-, steld. Net een half jaar gele den, op 8 juli, heeft de ge meenteraad zonder één woord van commentaar het bedrag van 25 miljoen gulden voor de nieuwbouw op tafel gebracht. Het Museum voor Land- en Volkenkunde zou eind van dit nieuwe jaar met de verbou wingsplannen beginnen, nadat de gemeenteraad al half sep tember 1981 groen licht voor de plannen had gegeven. Ook het Lijnbaancentrum van de Rotterdamse Kunststichting is bij de reorganisatie van mu sea naar de ideeen van wet houder Linthorst betrokken, De Kunststichting is niet be reid om commentaar op de maatregelen van de wethou der te leveren en beperkt zich ertoe de suggesties nauwkeu rig te gaan bestuderen. Personeel: TWij wisten niets van ontslagen' Rotterdam De twaalf medewerkers van het Stu diecentrum voor Sociale Oncologie in Rotterdam, -dat in mei wordt opgeheven, zeggen niet op de hoog te te zijn gebracht van de ontslagen, die de Stichting .Koningin Wilhelmina Fonds gisteren aankondigde. Volgens de medewerkers is er evenmin gekeken haar alternatieven om sluiting van het Studiecen trum, dat in 1975 door de Stichting Koningin Wil helmina Fonds is opgericht, te voorkomen. De per soneelsleden beraden zich nog over eventueel te ne men stappen. Het Studiecentrum voor Socia le Oncologie is destijds opge richt om de knelpunten in de zorg voor kankerpatiënten te bestuderen. Volgens waarne mend voorzitter van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, professor F.J.Cleton, zijn de medewerkers van het studie centrum hierin niet geslaagd. „Het Studiecentrum onder hield te weinig goede en nau we contacten met de zieken huizen, universiteiten en kli nieken, wat een voorwaarde is voor een dergelijk onderzoek," aldus professor Cleton. „Van de twintig projecten die zijn opgezet, zijn er slechts vier goed doorgezet. Hoewel het ongetwijfeld een moeilijke re search is, werd er te weinig productie geleverd. De projec ten zijn onvoldoende van de grond gekomen." Volgens de waarnemend voor zitter is dit deels te wijten aan incapabele krachten. „Er 2ijn Rotterdam De fietsen makerij op het Noorde reiland wordt maandag feestelijk heropend. Na de renovatie, die drie maanden duurde, zal dit project van het Buro Al ternatief Werk worden voortgezet. De bewoners op het Noordereiland kunnen voor reparaties weer te recht bij de fietsenmake rij, die gevestigd is aan het Burgemeester Hoff- manplein. De fietsenma kers, die voor ze aan het project begonnen allen werkloos waren, verhu ren ook bakfietsen. Bij langdurige reparaties stelt de fietsenmakerij een vervangfiets be schikbaar. Openingstij den zijn van maandag tot en met vrijda van 9.30 uur tot 17.30 uur en 's za terdags van 10.00 tot 16.30 uur. Den Haag In het vrijdag middag door de statencommis sie volksgezondheid goed be vonden 'prioriteitenoverzicht bouwinitiatieven 3983-1989' wordt verholen kritiek van het provinciebestuur op de grondprijs die de gemeente Maassluis voor het daar te .bouwen verpleeghuis vraagt ongedaan gemaakt. „Naar verluidt vraagt de ge- .meente een te hoge grond prijs", aldus een opmerking •van GS in hun naar de minis ter van welzijn, volksgezond heid en cultuur te zenden ad vies. Het Maassluise gemeente bestuur heeft zich gehaast, ge deputeerde staten te melden dat er hier toch sprake moet zijn van een misverstand. Ook de VVD'er J.D. van Dijk was als lid van de vaste statencom missie over de ongebruikelijke toevoeging gevallen. Gedeputeerde dr.J.W. Hekkel- man kon de rimpel gladstrij ken: de tekst wordt aangepast. Op het prioriteitenoverzicht houdt het verpleeghuis in Maassluis overigens, zoals ver wacht, 1984 als mogelijk be ginjaar voor de bouw. door Karin Kuljpers ook hele goede bij, maar die hebben het gebeuren niet kun nen handhaven." Overigens zegt de heer Cleton de medewerkers dinsdagmid dag van het voorgenomen be sluit op de hoogte te hebben gebracht. „Zes weken geleden zijn de medewerkers naar Amsterdam geroepen om te praten over de problemen. Dinsdagmiddag heb ik hen over de sluiting en de daarmee gepaard gaande ontslagen ver teld, Wij trachten de vier vaste krachten elders in projecten te plaatsen, maar dat zal een zware opgave zijn." Een van de directe aanleidin gen om het centrum te sluiten, is de onderlinge verdeeldheid tussen medewerkers en het nieuwe hoofd. Met name over de aanpak van de projecten bestond verschil van mening. De Stichting Koningin Wilhel mina Fonds gaat de projecten voor sociale oncologie voort zetten in afdelingen in zieken huizen, klinieken of universi teiten. Rotterdam De bestem mingsplannen voor het Eiland van Brienenoord, waar de hondenbrigade is gevestigd, maken een be hoorlijke oefening van de politiehonden onmogelijk, al dus de beleidsprognose 1983 van de Rotterdamse politie. Op het eiland moeten vol gens de plannen woningen verschijnen. „Indien niet als nog een oplossing op het eiland of elders gevonden kan worden, komt de geoe fendheid en daarmee de in zetbaarheid van de honden brigade in gevaar." Rotterdam De vervoersbond FNV en het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Rijsdijk zijn het on- j Directeur Jan Rijsdijk: „Het eens over het afsto- i arbeidsbureau heeft mij mee- en het bedrijf wordt daar bij gesteund door de ha venwerkgeversorganisatie SVZ. gedeeld dat zij geen goedkeu ring geeft voor dit ontslag. Men wil geen precedent scheppen. De SVZ heeft het arbeidsbureau daarop ge schreven dat er geen af spraak is en dat het ontslag noodzakelijk is. Als ik dat deel van het personeel niet kan ontslaan, dan ben ik bang dat ik over twee maan den failliet ben. Ik heb geen keus. Ik wil met de rest van mijn personeel doorgaan in het massagoed, daar valt nog wel wat te verdienen. Het ■j j stukgoed móét ik opgeven". Het arbeidsbureau baseert ten van ongeveer vijftig van de ruim negentig havenwer- j kers van dit bedrijf. Rijsdijk wil hen ge- j dwongen ontslaan omdat er te weinig j werk is en de veriie- zen de laatste twee jaar te hoog zijn op- j gelopen. De vak- bond weigert echter toestemming voor te geven, De bond stelt dat er bij het vorig jaar ingevoerde herstructureringsplan voor de haven (waarbij onder anderen mensen van 57,5 jaar en ouder met een goede financiële rege- IntgWn vertrekken) g* ^'«enwer- in principe afgesproken is (SHB)i die van Rijsdljk e^ke_ dat er niemand gedwon- j je honderdduizenden guldens gen zou worden ontslagen, te goed heeft, deze maand Rijsdijk beroept zich er op 1 een aanvraag tot het faillis- dat er niets is vastgelegd I sement van de stuwadoors- zijn weigering om het ontslag toe te staan op een recente brief van het ministerie van sociale zaken waarin herin nerd wordt dat er in de geest van het herstructurerings plan mensen niet gedwongen mogen worden afgestoten. Overigens ziet het er naar uit onderneming bij de Rotter damse rechtbank zal doorzet ten. Vorige maand werd die aanvraag ingetrokken. Rijs dijk schijnt zijn schuld echter onmogelijk te kunnen 'vol doen: de liquiditeitspositie is zeer zwak. 'Keus aan de bond' Het stuwadoorsbedrijf Rijs dijk en de vervoersbond FNV hebben eergisteren af gesproken dat de vakbond op 17 januari een definitief standpunt bekend zal maken. Directeur Rijsdijk daarover: „Ik laat de keus aan de bond. Ligt men dwars, dan ben ik bang dat het snel gebeurd is". Vakbondsbestuurder Kees van Nimwegen verwacht dat zijn organisatie bij een wei gering zal blijven. Hij gaat er van uit dat-voor de bewuste vijftig mensen naar moge lijkheden moet worden ge zocht om hen bij andere stukgoedbedrijven in de Rot terdamse haven te plaatsen. Hij zegt: „Zo'n vierhonderd oudere havenwerkers méér dan we hadden gedacht, heb ben van de herstructure ringsregeling gebruik ge maakt, namelijk bijna elf honderd. Daardoor moet er ruimte zijn voor de mensen van Rijsdijk". Voordat we op dit plein een rondje maken langs de Rotterdamse musea is het wellicht goed vast te stel len. dat we vinden dat ie mand best van mening mag veranderen. Besluiten worden niet voor de eeu wigheid genomen en daar om moet je er, als er aan leiding toe is, op terug kunnen komen. Dat dus even vooraf, om achteraf geen verwijten over star heid of het rondlopen met oogkleppen te behoeven aan te horen. Nu terzake. Wethouder Joop Linthorst heeft enige deinig veroorzaakt met zijn aankondiging alle plannen voor de verschil lende musea in Rotterdam nog eens onder de loupe te gaan nemen. Er gebeurt in deze sector nogal wat en in een tijd van ombuigen en bezuinigen is het een voor de hand liggende vraag of het allemaal niet een beetje minder kan: - het Schielandhuis aan de Korte Hoogstraat wordt gerestaureerd voor het nieuwe Historisch Mu seum: - binnenkort wordt de eer ste paal geslagen voor een nieuw Haven- en Scheep vaartmuseum aan het Churchillplein; - voor het Museum voor Land- en Volkenkunde be staan ambitieuze verbou wingsplannen, en - het museum Boymans - Van Beuningen moet wor den uitgebreid om er de unieke collectie Van Beu- ningen-De Vriese (ge bruiksvoorwerpen van de middeleeuwen af tot nu toe) in onder te kunnen brengen. Logisch, dat je je dan af vraagt of er niet wat kan worden bezuinigd door een aantal voorzieningen te combineren. Ja toch? Toch past enige argwaan bij het initiatief van Lin thorst. Want zijn idee is al lerminst nieuw. In feite haalt hij een oud paard van stal. In mei 1981 was de heer Linthorst nog ge woon lid van de gemeente raad. Wat heet gewoon: hij was voorzitter van de PvdA-fractie. Toen de museumplannen in de raad van 21 mei 1981 werden besproken, ont stond er een felle discussie over de vraag of Rotter dam het zich kon permitte ren zoveel geld in zijn mu seumbeleid te stoppen. De meerderheid van zijn frac tie (min college) vond van niet en diende voorstellen in om een aantal voorzie ningen te combineren. Woordvoerder Piet Hoog- endoorn had becijferd, dat het op jaarbasis een bezui niging van een miljoen of twee zou kunnen opleve ren. Die negen leden van de PvdA-fractie vingen bot. En fractievoorzitter Joop Linthorst heeft zich er toen enorm over opgewon den, dat zijn partijgenoten in het college van B en W zich niets gelegen lieten liggen aan de opvattingen van toch een belangrijk deel van zijn fractie en met behulp van de andere partijen hun zin doordre ven. Dat college deed dat overi gens op redelijke gronden: er was al elf jaar gehakke tak geweest over het mu seumbeleid in Rotterdam, en nu men het uiteindelijk eens was geworden over" het gewenste voorzienin genniveau, moest men zich niet laten afschrikken door de kosten. Als de. raad in de jaren er voor wat besluitvaardiger zou, zijn geweest, zouden al die plannen al lang en breed zijn uitgevoerd. En wat zien we nu? Joop Linthorst is geen fractie voorzitter meer. Hij is wethouder, zowel van kunstzaken als van finan ciën. Kun je jezelf een ri antere positie wensen om dat oude stokpaard op nieuw voor te leiden en in weerwil van het met rui me meerderheid genomen raadsbesluit weer aan het museumbeleid te gaan morrelen. Het riekt naar een ma- nouevre, waarmee dege nen, die ruim anderhalf jaar geleden bakzeil haal den, alsnog hun zin trach ten door te drijven. Het college steunt die poging door Koos de Gast zelfs door alle voorberei dende werkzaamheden voor vijf weken op te schorten. Dat uitstel duurt op zich zelf niet lang, maar is juist daarom tekenend. Enerzijds omdat een reeks voorbereidingen in de eindfase verkeert, ander zijds omdat Linthorst ken- nelijk niet meer tijd nodig heeft. Dat doet de vraag opkomen, of cr inderdaad nog ruimte is voor het overleg, dat hij met alle betrokkenen zegt te gaan voeren, danwel dat hij die tijd voldoende vindt om iedereen goed- of kwaad schiks aan zijn idee te la ten wennen. In elk geval zet Linthorst de raad voor een politiek dilemma. Hij zal duidelijk moeten maken, waarom zijn opvatting over de mu seumplannen beter is dan wat er in de museumnota van 1981 staat. Danwel dat de financiële nood in Rot terdam zo nijpend is, dat er wel met dertig procent op de plannen bezuinigd móet worden (en dat dat daarom maar los van alle andere bezuinigingsmaat regelen dient te geschie den). Ontstaat die overtuiging niet, dan misbruikt Lin thorst zijn positie en ge bruikt hij de andere sa menstelling van de raad om alsnog zijn zin te krij gen. De vraag is of dat nog past in de spelregels, waarmee een college op democratische wijze tot j stand gekomen besluiten - dient uit te voeren. Met een bekkenfractuur en twee gebroken sleutelbe nen moest een vrouw uit Zwijndrecht vrijdagmiddag naar het ziekenhuis worden overgebracht na een aanrij ding op de Veersedijk in H.l.Ambacht. Een andere inzit tende van de personenauto werd licht gewond. Deze auto werd op het kruispunt met de Antoniuslaan geramd door een tankwagen en tegen een verkeerszuil gedrukt. Twee andere inzittenden van de personenauto kwamen met de schrik vrij. De uit Nieuwenhoorn afkomstige chauffeur van de tankwagen liep een lichte shock op. iiiiiuiiNiiMiiiiiiiiiiiiitiitiiiititiiitiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiüiiüiiuiniiiiiiiiUuiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiiiiimmiiniiiiiiHiimiiuiummiUHi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3