ROTTERDAM 11 Brandstof uit afvalhout m IpS vpj I In vestering bij RDM loopt gevaar GRAAGÜIDAAN. BEL VOOR 010-144144 mn IJsclub koopt nieuw gebouw Klacht over houding overheid Zoetermeerse firma bouwt installatie in Botlek: Kadergroep zegt vertrouwen in leiding RSV op Soms jaloers op iemand die 'n kilo biefstuk koopt7 Schilderijen gestolen Inbraken opgelost 'Straf voor solidariteit' mrm Auto geslipt: Een gewonde RSV onderhandelt met Marokko over korvetten Halve marathon in Zevenhuizen «f Rotterdams Nieuwsblad maandag HZ/ R \'i RY/RVV 10 januan 1983 De Belangenvereniging Re cycling Bouw- en Sloopafval (hierbij zijn zo'n twintig soortgelijke bedrijven als Westbreker aangesloten) heeft zich in een reactie op het Afvalstoffenplan van de provincie beklaagd over de houding van de overheid. „Hoewel vrijwel alle provin cies in Nederland zich in po litieke uitspraken voorstan der tonen van het herge bruik van steenachtig afval, heeft een globaal onderzoek aangetoond, dat de meeste provincies vrijwel nooit van. de gelegenheid gebruik ma ken om recycled bouw- en sloopafval in bestekken voor te schrijven." Westbreker heeft dit aspect nog onlangs tijdens een on derhoud op het provincie huis naar voren gebracht. „Wij maken een goed pro- dukt en zeggen: ga het dus ook gebruiken. Hoewel Zoetermeer optie heeft op het verwerkte schone puin en steenslag, heeft de plaat selijke overheid nog geen enkele keer een bestelling gedaan. Rijkswaterstaat daarentegen heeft materiaal afgenomen voor de verbre ding van rijksweg 12. Rotterdam De Zoeter meerse firma Westbreker heeft plannen om in de Bot lek een pyrolyse-installatie te bouwen. Deze maakt van afvalhout hoogwaardige brandstoffen als houtskool, olie en gas. Eerst wordt het hout versnipperd en vervol gens in een soort reactor om gezet in hoogwaardiger brandstof. Volgens H.van Eek van de on derneming gaat het om de eer ste installatie ter wereld. De inmiddels bestelde onderdelen moeten uit de Verenigde Sta ten komen. Er is een investe ring van rond de tien a vijftien miljoen gulden mee gemoeid. Het bouwplan is feitelijk een initiatief van de bv Aanne mingsbedrijf NBM, aanne mingsbedrijf Van Eek uit Den Haag en Van Mourik uit Groot-Ammers, partners in Westbreker bv. De bedoeling is dat het plan over een paar maanden gestalte krijgt, waar na wordt begonnen met een proefperiode. „We hebben marktonderzoek gedaan voor de afzet van de brandstof en die hebben we gevonden", aldus Van Eek, die verder aankondigde dat voor de aanlevering van hout-afval de breekinstallatie in Zoeter meer zal worden aangepast. Tot nog toe wordt hier alleen 'schoon' bouwpuin verwerkt. De uitbreiding van de installa tie houdt in dat ook 'vuil' bouwpuin kan worden ver werkt. Hieruit zal dan onder meer het hout worden geschei den en vervolgens worden af gevoerd naar de Botlek. Bij de puinkraakmstallatie in Zoetermeer liggen overigens grote voorraden steenslag. Volgens Van Eek gaat het mo menteel slecht met de afzet. „Enerzijds komt dat door de huidige economische toestand, maar anderzijds ook door het seizoen. De bouwactiviteiten moeten straks weer gaan lo pen. Een kwestie van lange adem." iiiiiiiiiiiiitiiiitliiiiiimiiniiiiiiJiiiiiiiiiiiEiiiiniiiiiiiiiiffifiMliiiiliiiiiiiiiiiiitiiiiiiiliiiiHiJitiiiiiiii jj Rotterdam Na de onder nemingsraad heeft ook de centrale kadergroep van de Industriebond FNV het ver trouwen in de raad van be stuur van het concern opge zegd. In haar verklaring zegt de kadergroep dat ook de raad van commissarissen en regeringswaarnemer Mol- kenboer er beter aan doen te verdwijnen. Volgens de centrale kader groep is volkomen onaccep tabel wat er de afgelopen maanden bij RSV is gebeurd. „Als kadergroep hebben we aanvankelijk met een hard oordeel gewacht, omdat an ders de gesprekken tussen de ondernemingsraad en de raad van bestuur verstoord zouden worden. Nu de o-v dernemingsraad niet metsr wenst te praten met de lei ding, is er voor ons geen en kele reden meer om aardig te blijven voor de top", aldus Louis Couwenberg, voorzit- ter van de centrale kader groep. IlIilIHjlIllllllillIlllllllllilflIllllllilllllIllllllilllllllllHilimillllllIilllIiillflililDIIIIIÜlllllllIilllilHM Bij standsvrouwen gaan winkelen op bijstandsniveau Bijstandsvrouwen zingen zich moed in Rotterdam Vrouwen in de bijstand vragen de aandacht vestigen op hun penibele situatie. Vrij dagavond deden ze dat al tijdens het open huis in het stadhuis en deze week zullen zij in Rotterdam diverse supermarkten bezoeken en daar winkelen op bijstandsniveau. „Twee plakjes jonge kaas graag, twee takjes selderij, één halve komkommer en ja, geeft u ook nog maar drie toffees." De prijzen zullen ze zelf bepalen. Wat ze kunnen betalen wordt met stickertjes op de artikelen gezet. Eén pak suiker komt dan op 99 cent. Bijstandsgerechtigden, zo is onlangs uitgelekt bij het Cen traal Planbureau, zijn er in de Laatste vier jaar vierhonderd gulden op achteruit gegaan. Een bijstandsuitkering voor een alleenstaande man of vrouw met of zonder kinderen komt per 1 januari 1983 maan delijks neer op 1302,35 gulden. Dit is 4,3U gulden per maand minder dan vorig jaar, hoewel ze er bruto één procent heb ben bijgekregen. Iedereen moet inleveren, rede neert de overheid, maar men sen die leven van een be staansminimum moeten daar bij zoveel mogelijk worden ontzien. „Bij ons is geen sprake van een bestaansminimum want wij zitten daar onder," zegt Mariet, bijstandsvrouw en ac tievoerster van het hernieuw de Rotterdamse actiecomité 'Vrouwen in de bijstand'. „Door actievoeren en bunde ling van krachten moeten wij proberen van dat taboe van bijstandstrekker af te komen." Schaamtegevoel De krachten bundelen blijkt geen gemakkelijke taak vol gens de actievrouwen. Er leeft nog veel te veel een schaamte gevoel, opgelegt door de omge ving, bij de bijstandsvrouw. „Er wordt je constant direct of indirect op je neus gedrukt dat je in de bijstand zit en je hand dus moet ophouden," zegt Jos. „Vooral nu er alleen nog maar gesproken wordt over bezuini gen, komt het traditionele vrouwbeeld steeds meer naar boven. Zelfs de vakbonden hoor je dat indirea zeggen. Dat is toch een schandalige zaak dat je als vrouw weer te rug zou moeten naar je voor- beschiktheid. Zuinig zijn, met veel vlijt in je huis werken en dergelijke. Dat stukje dat we de laatste jaren dachten te hebben bereikt, valt nu in één klap weg." Begrip van de overheid ver wachten de actievrouwen niet. Mariet: „Hoe kan 20'n hoogge plaatste, die misschien wel twintig keer zoveel verdient zich onze situatie indenken? Kijk nou maar naar zo'n Neel- ie Smit-Kroes die even tussen door de tarieven van tram en bus %il verhogen, en dan rus tig zegt 'dan lopen ze toch een halte verder*. Eigenlijk is dat zo gênant en grof als je be denkt dat wij werkelijk elke cent moeten omdraaien voor dat wij hem uitgeven. Dan heeft Neelie het niet over mensen maar over d'r eigen portefeuille." Een taboe Bijstand is een recht en vrou wen zouden zich dit feit be wust moeten worden, is het uitgangspunt van het nieuwe Rotterdamse actiecomité van Rotterdam Uit een boetiek aan de Zwaanshals is vrijdag nacht voor 15.000 gulden aan kleding gestolen. De deur van de winkel werd geforceerd. Uit een pand aan de Mari niersweg zijn twee schilderijen met een gezamenlijke waarde van 15.000 gulden weggeno men. Het betreft een winter landschap van de schilder Van Emmerik en een landschap van Van Everdingen. Uit een woning aan de Zoutzieder- straat zijn twee kieuren-tv's en een videorecorder, filmcamera en een hoeveelheid sieraden weggenomen. Rotterdam De politie heeft vorige week twee Rotterdam mers (49 en 25 jaar) gearres teerd die een tiental inbraken hebben bekend. De buit ter waarde van tienduizenden guldens bestond uit veel elek trische apparatuur en textiel die zij voornamelijk uit wonin gen wegnamen. Ook hield de politie een 53-jarige caféhou der uit Rotterdam-Zuid aan. Hij wordt ervan verdacht de gestolen spullen te hebben op gekocht. In zijn café is een groot deel van de gestolen goe deren teruggevonden. De drie verdachten zijn afgelopen vrij dag voor de officier van justi tie geleid. Rotterdam „Is solidariteit met Polen strafbaar?" Die vraag stellen acht jongeren, die donderdag voor de Rotter damse rechtbank moeten ver schijnen wegens het beschilde ren van een bedrijfsmuur in de Waalhaven. In februari 1982 had de politie het achttal betrapt tijdens het aanbrengen van leuzen, die sympathie uitdrukten met de in Polen verboden vakbond Solidariteit. De actie, die was georganiseerd door Rebel, Jon ge Socialisten en Nivon-jonge- ren, was bedoeld als steun aan Poolse zeelieden die de Rotter damse haven aandeden. lEgslsp? Een 28-jarige vrouw uit Zwijndrecht heeft hoofdletsel opge lopen door een botsing op de hoek van de Wolphaertsbccht en de Pieinweg. De auto, waarin zij als passagiere zat, ramde twee lichtmasten, nadat de bestuurder de macht over stuur verloor. De man ontdekte te laat, dat hij moest stoppen voor een rood stoplicht. Toen hij remde, raakte hij de slip. De in totaal drie inzittenden van de auto moesten door de brandweer worden bevrijd. Rotterdam By de Rotterdamse Droogdok Maatschappij loopt een investe ring van vele miljoenen gevaar als niet snel duidelijkheid komt over de toe komst van de werf. Het gaat om een opdracht in het kader van de te besteden aardgaswinsten in het Rijnmondgebied. Dit staat in een vandaag ver schenen nota van de onderne mingsraad bij RDM, waarin de kansen zijn omschreven voor een beter perspectief. De nota is verzonden aan de project groep, die minister Van Aar- denne binnen enkele weken adviseert over oplossingen voor het Rijn-Schelde-Verol- rae concern. In de nota zegt de onderne mingsraad verder, dat met een beter management en een agressievere acquisitie de scheepswerf op Heijplaat ge zond te maken is. Voor zowel offshore-activiteiten als voor de scheepsreparatie liggen er volop kansen weggelegd, aldus de nota. „De offshore-markt is voor de Nederlandse industrie een groeimarkt, waarin de RDM zeer nadrukkelijk past. Met name ligt er een grote toe komst weggelegd voor onder water-activiteiten. Een activi teit waar de RDM bekend mee is", vervolgt de nota. Bi} de RDM worden onderzeeërs ge bouwd en onder meer poten voor booreilanden en de pijiers voor de Oosterscheldedam. Verder wijst de onderne mingsraad op de gevolgen, die het verdwijnen van de offsho re-activiteiten met zich mee brengen. Onder meer zullen andere delen van het bedrijf gevoelige verliezen lijden, waardoor er weer banen in ge vaar komen, aldus de nota. Over de scheepsreparatie merkt de ondernemingsraad op, dat er in werkelijkheid vo rig jaar geen verlies gemaakt is. „Er is zelfs sprake van een winst van zes miljoen", staat in de nota. Het verliescijfer van vijftien miljoen, zoals dat door RSV is berekend, is volgens de ondernemingsraad veroor zaakt door het niet volledig benutten van de capaciteit. De scheepsreparatie kan ge zond draaien, rekent de nota voor, wanneer er minimum capaciteit is van 700.000 ma nuur per jaar. „Wanneer blijkt dat dit te hoog gegrepen is dan kan dit cijfer zakken, met dien verstande dal dan ook de ca paciteit bij Wiiton-Fijenoord omlaag moet", aldus de onder nemingsraad. Hoek van Holland De ijsclub Hoek van Holland hoopt over enkele weken alweer te kunnen be schikken over een nieuw gebouw op de ijsbaan. Op tweede kerstdag werd het houten gebouw, dat dienst deed als kaartenbu- reau en bestuurs ver blijf, door brand verwoest. Het vuur bleek te zijn aangesto ken. De dader, een 31-jarige inwoner van Hoek van Hol land, zit nu een voorwaarde lijke straf uit voor een eerde re brandstichting. Het ijsclubbes tuur heeft een voormalige directiekeet ge kocht die wat langer is dan net vorige gebouw, maar die op dezelfde fundering kan worden geplaatst. In tegenstelling tot het afge brande gebouw, heeft de nieuwe aanwinst ook een keuken en toilet. Het ver schil tussen de verzekerings uitkering en het benodigde bedrag bedraagt echter enke le duizenden guldens en moet uit de reserves van de vereniging worden gehaald. Rotterdam Rijn-Schelde- Verolme onderhandelt met de Marokkaanse regering over de bouw van vijf korvetten. Zoals bekend heeft RSV dringend en op korte termijn marine-or ders nodig om de marine- bouw-afdelingen van RDM/Wilton-Fijenoord en De Schelde in Vlissingen in stand te kunnen houden. RSV heeft de afgelopen jaren drie korvetten voor de Indo nesische marine gebouwd. De vijf eventueel voor Marokko te bouwen schepen vertegen woordigen, afgezien van de elektronica, een waarde van zo'n half miljard gulden. vrouwen in de bijstand. „In de bijstand zitten is nog een ta boe," zegt Sylvia. „Veel vrou wen voelen zich beschaamd, maar in die hoek wordt je ook gedrukt door allerlei instan ties. Het feit alleen al dat ik wekenlang aan de telefoon moet hangen voor ik kinder bijslag krijg voor mijn zoon brengt je ai in een vernede rende positie. En de woonlas ten zijn dermate hoog, dat ik nauwelijks nog te eten heb Ik voel mij schuldig voor mijn kind, dat met altijd gezond te eten kan krijgen.' Sylvia houdt van haar bij standsuitkering maandelijks vierhonderd gulden over om te eten. Geld voor kleren en uitgaan is er niet. „Je hebt geen keuze in je eten. Of ge haktballen of tahu. Geen limo nade of snoepjes voor mijn zoon. Ik ben wei eens jaloers als mensen bij de slager ge woon één kilo biefstuk kopen En de neiging om een winter jas achterover te drukken is soms groot, maar dan loop ik de kans m de gevangenis te komen. Alleen om te overle ven!" Aan vakantie hoeft Sylvia he lemaal niet te denken. „Het enige plezier dat ik nu heb is actievoeren. Twee maanden geleden was ik ook nog een zachtmoedige huisvrouw die dacht aan wat ik vanavond eten moest Langzaamaan ben ik erachter gekomen dat ik me niet moet schamen maar moet vechten om er iets aan te doen." Zo wil het actiecomité zo veel mogelijk vrouwen weerbaar maken. En waarom alleen vrouwen? „Omdat de zelfstan digheid van vrouwen wordt beknot," zegt Jos. „Van man nen in de bijstand hoor je ove rigens weinig." „En het is toch wel typerend dat zodra wij begonnen waren met de actiegroep er mannen aan de bel hingen die zemen en -wat moeten wij? Nou, dat is toch duidelijk. Actievoeren. Ga zelf een club oprichten." Deze maand zullen er nog ver schillende acties worden ge voerd door de vrouwen in de bijstand. Volgende week bij voorbeeld wil men een bezoek brengen aan het GEB met als eisen „gasprij2en niet omhoo- g"en „geen afsluitingen". Ook willen de vrouwen hun 'onbe taalbare gasrekeningen' gaan inleveren. Een week later staat de Gemeentelijke Sociale Dienst op het programma. Daar wil men het idee lance ren om in hal van die gemeen telijke instelling een kleding- beurs organiseren. Voor meer informatie over de verschillende acties kan men bellen naar Sylvia, telefoon nummer 126990 of Wil. Zij is tussen 10 en 12 uur bereikbaai onder telefoonnummer 115358 Tussen 16 en 19 uur kan men Jos bellen, telefoonnummei 257003. Zevenhuizen De mariniers van de Van Ghentkazerne in Rotterdam houden op donder dag 13 januari een prestatie loop rond de Rotte en de Hen- nipsloot in Zevenhuizen. Er wordt een halve marathon, 21 km, gelopen. De deelnemers starten om 12.30 uur op "het kampeerterrein Zevenhuizen aan de Tweemanspolder. In schrijven kan* telefonisch tot 11 januari bij bureau sport Van Ghentkazerne. tcl:010-11312C 1st, 146 of bij de receptie van het kampeerterrein, tel:0l8Q2- 1654. Na afloop kunnen de deelnemers douchen in zwem bad De Koornmolen. De prijs uitreiking vindt plaats in café De Roerdomp. Er zijn mensen die onze krant nog mei J lezen. Uw beste vriend af vriendin misschien. Breng daar even f Naam verandering in. Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Pos/Cocj en goed beloond! Want voor die kleine* u, c f ^00*Ph, moeite krijgt u een kruidenwijzer. 'J/ving; iats Adras; I p°sfcode: f ^°oapjaa{j telefoon i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3