Industriebond: 114 ontslagen bij Cincinnati onvermijdelijk Huur grens sti j gt naar 800 gulden Passage blijft toch bestaan Bestuur verspeelt vertrouwen van werknemers VUARDINSS DAGBLAD SCHOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sporthal Olympia wordt opgeknapt 'XHlis compleet Dallas ia Groeaoord Markt mag groeien Gevoelloos breken j uil ie mensen af7 Twee basis scholen genoeg voor Oost Rapport vindt werk voor nog drie man Zonnehuis smet-vrij Schiedam Elke toenaderingspoging tussen de op staande voet ontslagen op bouwwerker Jos van der Lugt en zijn werkgeefster, de stichting samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), is gisteravond volledig verstoord door een nieuwe reeks schermutselingen. College doet noodsprong: SG moet radio uitzending maken DINSDAG II JANUARI 1983 Schiedam „Ik ga weg, ik ga weg, ik ben bang dat ik anders heel rare dingen ga doen, die mijn ontslag kunnen beteke nen. Ik ga weg, want ik kan mij niet inhouden." Razend van woede, tot tranen toe bewogen, ver liet Jaap van der Graaf gisteravond het zaaltje in de Blauwe Brug, waar het SSSN-bestuur zojuist Cor van der Toom en Henny van Geloven ge royeerd had. Van der Graaf, als jonge renwerker in dienst van de SSSN, kon de praktij ken van zijn bestuur niet langer aanzien. Hij werd even later gevolgd door zijn collega Edgar Kers- senberger, die tegen zijn zin nog even bij de be stuursvergadering moest blijven zitten, omdat men er sprak over zijn ar beidscontract. Hem werd meegedeeld, dat hij een arbeidstijdverlenging wel kan vergeten, als Van der Graaf niet bereid is in te leveren. „Op die manier spelen ze mensen hier tegen elkaar uit", constateerde een toe schouwer op de publieke tribune. En Kerssenber- ger zelf: „Ik ben zeer te leurgesteld in mijn be stuur." De geëmotioneerde situa tie maakte duidelijk, dat tussen het SSSN-bestuur en de werknemers van deze stichting voor sa menlevingsopbouw een behoorlijke vertrouwens crisis is ontstaan, die niet alleen voortspruit uit het ontslag van opbouwwer ker Jos van der Lugt. Toch ontkende waarne mend voorzitter Henk Ravensbergen gister avond, dat een gedwon gen ontslag van Van der Graaf in de lucht hangt. De stichting open jonge rencentrum Schiedam- Noord (OJC) heeft aan merkingen op het func tioneren van Van der Graaf, maar het SSSN- bestuur hield vol dat dit conflict nog 'te regelen1 valt en 'helemaal open' staat. Maassluis De Maassluise sporthal Olympia wordt bin nenkort gedeeltelijk opge knapt. Het college heeft de gemeenteraad voorgesteld een krediet van ruim twee honderdduizend gulden ter beschikking te stellen, waar mee onder meer de kleed- en wasruimten kunnen worden vernieuwd en douches en toiletten kunnen worden aangelegd in de scheidsrech- terskamers. Ook worden en kele voorzieningen getroffen aan de elektrische installatie van de sporthal. Maassluis/Schiedam De winkeliersvereniging Ko ningshoek in Maassluis-West heeft gevraagd of de week markt Op dinsdagochtenden voortaan een hele dag kan du ren. De winkeliers zien de markt niet als concurrerend; zij krijgen die ochtenden altijd meer klanten. De winkeliers hebben er geen bezwaar tegen, als ook het assortiment wordt uitgebreid, indien de markttyd wordt verlengd. Ook in Schiedam lijkt sprake te zijn van uitbreiding van de markten. Er ligt een pleidooi op tafel om in de Groenelaan in Schiedam-Zuid een nieuwe weekmarkt te beginnen. Dat zou de derde markt in Schie dam worden. SSSN royeert bestuursleden Tot het uiterste geëmotioneerd verlaten toeschouwers de SSSN-vergadering, kort na het royement van Cor van der Toorn en Henny van Geloven. Onder hen bevindt zich jongerenwerker Jaap van der Graaf. Schiedam Door de ver paupering en de leegloop van Schiedam-Oost en de binnenstad moet één van de drie openbare basis scholen koppels worden gesloten. Dat betekent voor kleuterschool Joepie- Joepie en de Theo Thijs- senschool samenvoeging met de Zevensprong en de Kohnstammschool aan de Fahrenheitstraat. Aan dit schoolgebouw dienen dan wel bouwkundige voorzie ningen worden getroffen. Voor de Comeniusschool en 't Draaitolletje (het tweede blijvende scholen koppel) komt een nieuw complex aan de Singel. De commissie onderwijs van Schiedam ziet geen enkele reden om de kleuterschool Joepie-Joepie het komende leerjaar open te houden. Het aantal leerlingen is te dras tisch gedaald. De geplande nieuwbouw in Oost en de binnenstad zal daa: weinig aan veranderen. „Daarom kunnen we drie basisscholen onmogelijk handhaven", hield wethouder Herman Posthoorn de raadsleden gis teravond voor. Naast Joepie-Joepie, waar op 1 augustus van dit jaar nog maar tien kleuters worden verwacht, zal de in hetzelfde gebouw ondergebrachte Theo Thijssenschool geen leerlingen meer mogen aan nemen. Zo wordt de lagere school in zes jaar tijd afge bouwd. Tot sluiting van deze onder wijsinstelling kan niet zon der meer worden overge gaan, is de commissie van mening. De specialistische kennis, die bij de leraren aanwezig is op het gebied van onderwijs aan buiten landse kinderen, mag niet zomaar worden weggegooid. Vlaardingen De gemeente lijke energie- en waterleiding bedrijven (GEWB) hebben tij delijk een extra personeelslid nodig om de maandelijkse fac turering te kunnen verwezen lijken. Het college is met deze uitbreiding akkoord gegaan. Wel moet als tijdelijke kracht iemand volgens de WVM- maatregel worden aangetrok ken. Vlaardingen De Industriebond FNV is tot de conclusie gekomen, dat de ontslagaanvragen voor bij na de helft van het personeel van Cincinnati Milacron BV on afwendbaar en onvermijdelijk zijn. Uit het rapport van een extern bureau, dat dit Vlaardingse bedrijf met een verlies van 6 a 7 miljoen per jaar op verzoek van de vakbond doorlichtte, blijkt geen andere oplossing voor de problemen voor handen te zijn. „Het heeft de directie alleen maar gelijk ge geven", geeft FNV-districtsbestuurder Carel Verhappen toe. Het onderzoek van het managements- consultantsbureau Krekel, Van de Woerd en Wouterse naar de vraag of het ontslaan van 117 van de ongeveer 250 man wel verantwoord, is, heeft slechts één positief aspect opgeleverd. Door kleine opdrachten waar Cin cinnati eigenlijk zelf te duur voor is niet meer uit te besteden, kan het werk op de zwaar mechanische afde ling voor drie man gewaarborgd blij ven. De overige 114 werknemers ko men evenwel zeker op straat te staan. Al jaren gaat het bergafwaarts met deze gereedsschapsmachinefabriek. De keiharde concurrentieslag met Japan en de huidige economische malaise zijn oorzaak van het verder krimpende personeelsbestand. Het Amerikaanse moederbedrijf biedt de Vlaardingse onderneming echter geen enkele ruimte om andere dan de voorgeschre ven orders uit te voeren. Om die reden is Carel Verhappen ook teruggekomen op zijn eerdere uitspraak, dat het be drijf een kind met een enorm water hoofd zou zijn. „Dat vermoeden", zegt de vakbondsman, „bestond echt. Maar nu blijkt, dat voor dit type bedrijf zo'n grote top noodzakelijk is." Hij bekent, dat de bond noch de mid delen noch het nut meer ziet om dc ontslagen aan te vechten. Wel is dc districtsbestuurder van mening dat nel sociaal plan naar ieders tevredenheid is opgesteld. Zo kunnen degenen, die ontslag krijgen aangezegd, rekenen op een aanvulling van hun werkloos heidsuitkering; komt er een afbouwre geling voor de pJoegentoeslag terwij het afvloeien van de 57l/i-jarigen spe ciale aandacht krijgt. De leden zuller zich volgende week over de voorstel len uitspreken. Vlaardingen Het college van B en W wil voor dit jaar de huurprijsgrens voor eengezinswoningen vaststellen op 800 gul den per maand. Voor woningen die meer dan dit bedrag aan huur kosten is geen woonvergunning meer nodig. Voor andere huurwoningen moet de huurgrens worden gebracht op 670 gul den per maand. Zeker voor de met-eengezins woningen betekent dit een forse optrekking van de huur grens. Vorig jaar hadden huurders van dergelijke wo ningen al bij een huurprijs bo ven de 550 gulden per maand geen woonvergunning meer nodig. Voor eengezinswonin gen was die norm toen 750 gulden pier maand. Ook voor koopwoningen wil het college de grens, waaron der men een woonvergunning nodig heeft om het huis te mo gen betrekken, wijzigen. Die grens komt, als de gemeente raad ermee instemt, op 194.000 gulden. Dat is een lagere koop prijs dan in Vlaardingen tot nu toe als grens werd aangehou den. Het college wil hiermee tegemoetkomen aan de stagna tie bij de verkoop van wonin gen. Voor woningen waarvoor een woonvergunning door het ge meentebestuur moet worden afgegeven geldt, dat de ge meente zelf heel wat invloed kan uitoefenen op de aard van de kandidaten, die zo'n wo ning gaan betrekken. Een woonvergunning wordt alleen afgegeven als de kandidaten voldoen aan de woonruimte- verordening. Boven de huur- en koopgrenzen is die verorde ning niet meer van toepassing. Vlaardingen Het Zonnehuis, het ver- pleegcentrum in Holy, is weer vrij van scabiës, oftewel schurft. Ruim drie weken na de kuur kan met zekerheid worden aangeno men, dat de mijt is uitgeroeid. „Op dit moment'*, consta teert geneesheer-di recteur dr. J. de Graaf met voldoe ning, „zijn we zo schoon als wat." Op woensdag 15 de cember ondergingen ruim vierhonderd patiënten en verple gend personeel plus een aantal regelma tige bezoekers een behandeling tegen deze besmettelijke ziekte. Met mijtdo- dende zalf is de schurft de kop in ge drukt. Volgens de directeur is er geen kans meer aanwezig dat de scabiës terug keert, ook al heeft men de oorzaak er van niet kunnen achterhalen. Schiedam Het Passagetheater blijft toch bestaan. Een zeker exploitatietekort is aanvaardbaar, maar een veelzijdïger programmering moet een maximale bezet ting van de zalen in de hand werken. Met dit standpunt in het van morgen gepresenteerde werk programma maken burge meester en wethouders van Schiedam defintief een eind aan de angst dat Schiedams enige schouwburg van formaat zal moeten worden gesloten. Vaagheid blijft echter bestaan over de maatregelen ten be hoeve van woonwagenbewo ners. Het PvdA/VVD-college maakt in het werkprogramma geen melding van de locatie Koekoekslaan in Kethel, waarover al enkele jaren wordt gesproken. Men drukt zich uit in algemene termen. Stadsvernieuwing en nieuw bouw in de stadsuitbreidings- gebieden zullen de komende jaren de belangrijkste aan dachtspunten zijn voor de ge meente Schiedam, Andere punten in het werkprogram Aa zijn de bestrijding van de werkloosheid, de zorg voor de maatschappelijk zwakkeren en bescherming van het milieu. Inleveren Het college laat er geen twijfel over bestaan dat de financiële positie van de gemeente de ko mende jaren aanzienlijk zal verslechteren. Uitvoering van nieuwe wensen zal daarom al leen mogelijk zijn door inleve ren op bestaande taken. Van wege die weinig rooskleurige situatie heeft het college er van afgezien om in het werk programma alle wensen van PvdA en VVD op te nemen. „Het zou van weinig werke lijkheidszin getuigen als wij zouden voorspiegelen dat alle wensen, die in de verkiezings programma's staan, in deze pe riode van vier jaar voor ver vulling in aanmerking ko men." Het SSSN-bestuur royeerde op voorstel van Bachplein-bewo ner Paul Verspeek twee be stuursleden. Cor van der Toom en Henny van Geloven; de eerste omdat hij bereid was tot een interview met het Rot terdams Nieuwsblad, de ande re omdat zij als oud-penning meester zelf om financiële or dening heeft verzocht en nu volgens Verspeek te keer gaat tegen elke poging om de financiële chaos overzichtelij ker te maken. Aanvankelijk mochten zij niet eens mee stemmen over dit punt, maar daar kwam dé SSSN toch op terug. Van der Toorn heeft aange kondigd een aanklacht wegens aantasting in eer en goede naam tegen de SSSN in te die nen. Er gold volgens hem slechts een sanctie op perspu blicaties, die op eigen initiatief van SSSN-bestuurders ver schenen. Bovendien had hij voor het interview toestem ming van SSSN-voorzitter Eiso Blaauw, die saillant de tail gisteravond afwezig was. Wegens vakantie, aldus Verspeek, die eraan toevoegde dat de inidividuele mening van een voorzitter niets veran dert aan een bestuursstand- punt. Beschuldigingen Ook uitten waarnemend vooi- zitter Henk Ravensbergen cn Paul Verspeek nieuwe, open lijke beschuldigingen aan het adres van Jos van der Lugt. Verspeek: „Drankdiefstal, kei hard." Ravensbergen: „Vol gens de afdeling CSJ van de gemeente Schiedam was een ambtenaar in zo'n geval op staande voet ontslagen." En vervolgens: „Wij kunnen Van der Lugt niet terug in dienst nemen. Hooguit kunnen wij het ontslag op staande voet veranderen in een andersoor tig ontslag. Stel dat wij zeggen, okee, Jos. niet meer doen, kom maar terug, dan vraagt de wethouder zijn afdeling CSJ om advies. En CSJ heeft ons laten weten, dat er dan een negatief advies komt." Aanklacht In een reactie verklaarde Van der Lugt gisteren tegen mid dernacht, dat, mochten de fei ten zo liggen, hij een klacht zat indienen bij burgemeester Te Loo tegen de afdeling CSJ. Hij verbaast zich erover, dat bur gemeester en wethouders wei geren inhoudelijk op het con flict in te gaan, terwijl hei er alle schijn van heeft dat amb tenaren dat wei doen. Van der Lugt over de nieuwe uitspra ken van het SSSN-bestuur: „Iedere bewering over fraude, diefstal of valsheid in geschrif te zal gevolgd worden door een aanklacht wegens aantas ting in eer en goede naam. Dat het tot nu toe niet zover kwam, k-wnt alleen omdat wij in oprechte harmonie probeer den de contacten met de SSSN te herstellen." Bloemetje Publiek liep gisteravond woe dend weg uit de SSSN-verga dering, meteen na het roye ment van de twee bestuursle den Van der Toorn en Van Geloven. Een verzoek van wijkbewoonster len van Kes- sel om een bloemetje voor die twee werd door Ravensbergen weggehoond met de opmer king: „Ja, en ook een gouden handdruk soms?" Van Kessel ging daarop fel te keer: „Dit lijkt Dallas in Groe- noord wel! Gevoelloos breken jullie hier pensen af. Deze stichting staat voor samenle vingsopbouw, maar dit is af braak. Hoe kunnen jullie?" SSSN-bestuurder Ben Stuiven- berg kreeg er rode oortjes van. Brief Op tafel kwam een tweede verslag van de (niet onafhan kelijke) onderzoekscommissie naar de SSSN-financien. Hier in komt, naast enkele malen een bedrag van om en nabij de honderd gulden en een 'ver dwenen' som van 500 gulden, ook de afrekening van het Freepop-festival van vorig jaar voor ondanks een eer der bestuursbesluit om het ex periment Freepop buiten het onderzoek te houden. Het SSSN-bestuur verwijt Van der Lugt, dat hij de SSSN opzadel de mei een verlies van min stens 3800 gulden, door dit be drag toe te zeggen als be stuurslid van stichting De Eer ste Mei in Schiedam, Die stich ting heeft echter nog niet be taald en de SSSN trekt daaruit zijn conclusies. Maar te zeifder tijd lag een brief van 1 Mei voorzitter Arie Verlinde op ta fel, waarin deze stichting zich excuseert voor de vertraging hieromtrent. De SSSN weiger de gisteravond echter deze brief te behandelen. Waarop de geroyeerde Van der Toorn brieste: „U bezwendelt ons moedwillig, als u die brief ne geert." Schiedam Het college van B en W wil dat de Schiedamse Gemeen schap (SG) de radto-un- zending gaat verzorgen, die op 12 maart zou moe ten plaatsvinden tijdens de onthulling van het Geuzen monument in Vlaardingen Volgens het college is de SG momen teel de enige instelling in de stad. die voldoet aan het door het ministerie gestelde criterium van representativiteit. Tot haar doelstellingen behoort het verzorgen van radio-programma's overigens in het geheel niet. de SG is een wel- zijnsinstelling die in de stad werkzame instellin gen en personen moet ondersteunen op onder meer sociaal-cultureel terrein. Op 24 januari zal de Schiedamse gemeente raad de uitspraak moeten doen, dat de SG de enig aangewezen instelling in de stad is die de radio uitzending zou kunnen verzorgen. Eerder wilde het college de ziekenom roep Schiedam (ZOS) de reportage laten maken, maar daar wilde het mi nisterie geen toestem ming voor geven, omdat deze instelling niet re presentatief is. Een raadsvoorstel in die rich ting werd op het nipper tje ingetrokken. Ook de juist opgerichte lokale omroepstichting Boeme rang zou volgens het mi nisterie geen zendmach tiging krijgen, SG wel, nopen burgemeester en wethouders, als laatste noodsprong.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1