Bewoners Oostwijk roepen wethouder ter verantwoording Stafkrachten weigeren contact S S S N - bestuur Wethouder Bot wil geen kroegentocht 'Geen overleg buiten vaste procedure om' VUfiSMRS UAGBIAU SCHIIOAMSCHE mUBANT MBNK WATERWEG COURANT Van der Lugt:Ik heb nog geld tegoed Vlaardingers eisen woningen '17denkt dat we alleen op onze krent zitten Gestolen video's in de wei Nieuwland- jeugd krijgt Mastenbroek- school terug □WATERWEG DONDERDAG 13 JANUARI 1983 Vlaardingen Een groep bewo ners van de Oostwijk heeft gister avond tijdens een vergadering van de raadseomissie voor woonruimte verdeling zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over het toewijzingsbeleid van wethouder Jelle Wijnstok. De bewoners voelden 2ich achtergesteld. omdat zij de door hen gewenste woning niet toegewezen kregen en eisten van de wethouder dat daarin op korte termijn verandering zou komen. Zij zijn de laat ste bewoners van de Oostwijk, die in het kader van de stadsvernieuwing gesloopt wordt. Met name de aangestoken branden, die tijdens de kerstdagen en met de jaarwis seling zijn ontstaan, deden voor de mees te bewoners de deur dicht. Een van hen vertelde dat de leden van haar gezin bij familieleden waren ondergebracht na de branden tijdens de feestdagen en het ge zin nu 'uit elkaar lag'. „De ons toegewe zen woning is een pakhuis en u begrijpt wel dat ik daar niet in wü wonen", be toogde zij. SP-raadslïd Remi Poppe was de mening toegedaan dat de gemeente Vlaardingen meer lering had moeten trekken uit de renovatieperikelen rond de ie Leyden van Gaelstraat. Hij hield de gemeenn dan ook verantwoordelijk voor de nu ontstane moeilijkheden. Poppe meende dat de woningen, die worden geëxploi teerd door Samenwerking '77, niet meer de volledige huur mogen opbrengen doordat het leefklimaat in de buurt ach teruit is gegaan. Wethouder Wijnstok probeerde de ge moederen te sussen met de mededeling dat binnen een jaar tijd 209 van de 236 gezinnen uit de Oostwijk in Vlaardingen een andere woning toegewezen hadden gekregen. „Die laatste 27 zijn inderdaad probleemgevallen", gaf hij toe, „maar in de praktijk blijkt dat zij vaak een groot huis hebben gevraagd in Holy-Zuid of de Indische buurt. Daaraan kan niet altijd op korte termijn worden voldaan". Wet houder Wijnstok stelde dat de bewoners van sanermgswijken bij woningtoewij zing een voorkeursbehandeling krijgen. „Ik heb anderen gepasseerd", betoogde wethouder Wijnstok „maar er kan niet altijd even snel aan de eisen van de be woners worden voldaan, hoe rot de situi- atie vaak is." Hij stemde er in toe binnen kort nog eens met de bewoners om de ta fel te gaan zitten. ND 47, ds Maatschappelij ke actie voor behoud van werk bij RDM en Wilton-Fijenoord ieuw comité steunt plannen RSV-personeel Schiedam/Vlaardingen Een nieuw initiatiefcomité voor behoud van de werkgelegenheid bij Rijn-Schelde-Verolme (RSV) heeft gisteren als eerste eis op tafel gelegd, dat het personeel van de betrokken werven meer te ver tellen krijgt. Alle varianten van de centrale ondernemingsraad (COR) moe ten bij voorrang worden uitgewerkt, want volgens het comité is dat „veel en veel zinniger" dan de regering en de raad van bestuur van RSV maar hun gang te laten gaan. Het comité bestaat uit verte genwoordigers van politieke partijen, kerken en vakbewe ging uit Schiedam en Vlaar dingen. Bedoeling is alle krachten in de gemeenten te bundelen om tot een georgani seerd front te kfimen, dat steun verleent aan alle alter natieven van de COR. Deze ai- Vlaardingen Wethou der Cees Bot heeft gister avond tijdens de verga dering van de commissie voor economische aange legenheden als reactie op een uitspraak van de raadsleden Leo ten Have (PvdA) en Ron Molenaar (D'66) gezegd geen zin te hebben „een kroegen tocht" om de industrie- grond van Het Scheur te verkopen. Hij beriep zich op een enkele jaren gele den door de raad gedane uitspraak ten aanzien van de industriegrond in Het Scheur een 'rustig uitgiftebeleid te voeren'. „Het is de laatste grond die we hebben", zei hij. Volgens de wethouder wordt door de economi sche crisis nergens veel uitgegeven. Bij de gemeen te Vlaardingen ligt op het moment geen enkele aan vraag. „Het bedrijfsleven is terughoudend. Nieuwe lasten neemt men liever niet op zleh en daarom is het moeilijk de grond te slijten." Wethouder Bot wees erop, dat de gemeen te zich het laatste jaar spe ciaal had beziggehouden met de Koningin Wiihel- minahaven en dat het te kort op de exploitatie met twee ton was gezakt. „De resultaten van de inspan ningen zijn nu zichtbaar, maar we kunnen niet alles tegelijk", zo meende hij. De leden van de commis sie waren echter bij monde van de VVD'-er Jaap Bar- nouw de mening toege daan, dat de gemeente wel wat meer tam-tam mocht maken en activiteiten ont plooien. „Bij de commissie leeft kennelijk het idee, dat we alleen maar op onze krent zitten", wierp wethouder Bot tegen, „maar we hebben simpel weg geen klanten". Ron Molenaar meende dat de gemeente voor de grond klanten moet zoe ken binnen Rijnmond. „Nog even en het werk- loosheidsdcijfer binnen Rijnmond ligt nog hoger dan dat in Limburg", meende hij verontrust. Hij stelde dan ook voor om de renteverliezen te beper ken, desnoods door met een projectontwikkelaar in zee te gaan. „Dat nog lie ver dan over vier jaa r nóg met de grond in onze maag zitten" viel Jan Bul- va hem bij. PvdA bezint zich op uitgaven voor sport Schiedam Het kunstgras- veld voor Asvion, renovatie van de wielerbaan in het Har- gapark en de aanleg van ska teboard banen zijn binnen de PvdA geen vanzelfsprekende uitgaven meer. De fractie be raadt 2icb over bezuinigingen en wil deze sportkwesties niet Uit de weg gaan. PvdA-raadslid Truus de Nijs heeft al laten weten vraagte kens te plaatsen achter de drie ■Voorzieningen. Herstel van het I asfalt van de wielerbaan is Volgens haar een „enorme in vestering", gezien de relatief gfiine doelgroep. Het skate boarden ziet men tegenwoor dig nergens meer, aldus De Nijs, en lijkt daarom een ach terhaalde zaak. Schiedam De Schiedamse politie heeft vannacht twee mannen aangehou den, die ervan wor den verdacht twee video-recorders te hebben gestolen bij een winkel in het Hof van Spaland. Het duo werd enkele uren na de kraak ge pakt in de buurt van het station, nadat even tevoren de twee gestolen video's wa ren gevonden in de wei langs de Harre- weg. ternalieven gaan in de rich ting van arbeidstijdsverkorting en herstel van de OSBH-rege- ling: de overeenkomst sociale begeleiding herstructurering, die onder minister Terlouw ongedaan werd gemaakt, het geen een strop betekende voor werknemers van ouder dan 57,5 jaar. Juist omdat men tot een brede maatschappelijke actie wil ko men, betreurt comitélid Jan Hessels (FNV) het, dat de be sturen van het openbaar li chaam Rijnmond en de ge meente Rotterdam nog geen woord hebben laten horen over de RSV-catastro£e. „Ter wijl niets zo diep ingrijpt op alle sectoren van het leven als de werkloosheid," aldus de Schiedamse PvdA-voorzitter Ruurd van der Veer, is het volgens Hessels betreurens waardig dat die overheden doen „alsof hun neus bloedt." Voorbeeld De FNV-vertegenwoordiger stelt de gemeentebesturen van Vlissingen en Amsterdam ten voorbeeld. Vooral in Vlissin gen verklaarde het gemeente bestuur zich unaniem solidair met het werfpersoneel, dat De Schelde open wil houden. Volgende week vrijdag vindt de eerste officiële vergadering plaats van het comité. Volgens de Schiedamse gemeenteraads leden Ulferd Bruseker (CPN) en Arie Verlinde (PvdA), die destijds ook betrokken waren bij het comité Gusto Open, zul len de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen warm gemaakt moeten wor den voor de actie, waaraan ie dereen die wil kan meedoen. Tot nu toe telt het comité nog geen leden uit CDA of VVD. Volgens het Vlaardingse CPN- raadslïd Hans Poldervaart is het CDA in die plaats wel be naderd, omdat die partij daar tenslotte deel uitmaakt van het college van B en W, maar Poldervaart kreeg na een CDA-fractievergadering te ho ren dat men afzag van steun omdat het om een landelijke zaak gaat. Daar is het Vlaar dingse D'66-raadslid Ron Mo lenaar het niet mee eens. „Een lokale overheid staat zo dicht bij zijn bevolking, die moet zich toch bij zo'n actie kunnen aansluiten?" Het Rijnmond-alarm over RSV werd gisteravond geslagen in het Schiedamse stadhuis. Een flink aan- =^j tal politici was verzameld. Op de foto buigt het Vlaardingse D'66-raadslid Ron Molenaar zich over zijn gg Schiedamse CPN-collega Uiferd Bruseker, terwijl FNV-vertegenwoordiger Jan Hessels toekijkt. Politiek Van der Veer meent echter dat het een puur politieke strijd betreft Hij verwacht niets van CDA of VVD. Maar met name Bruseker en Polder vaart wijzen op de RSV-werk nemers die CDA of VVD ge stemd hebben. „Ook zij wor den met ontslag bedreigd. Ik kan mij dus voorstellen dat die partijen zich aansluiten bij de actie", meent Poldervaart. Het initiatiefcomité wil de ac tie niet beperken tot deze twee gemeenten, Men spreekt van een Rijnmond-alarm over RSV. Volgens interkerkelijk veldwerker Arnold van Kal ken zal het vooral van de be trokkenheid van de plaatselij ke bevolking afhangen (te denken valt bijvoorbeeld aan de vrouwen van de werkne mers), of er activiteiten kun nen worden ontwikkeld zoals handtekeningenacties, discus siebijeenkomsten en protest vergaderingen. Schiedam Hoewel zij de bezetting van het SSSN-kantoor voorlopig hebben beëindigd, blijven de stafkraehten van deze stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord weigeren met hun bestuur samen le werken. Eerst moet het bestuur de toestand 'normaliseren', zeggen de werknemers Jaap van der Graaf, Edgar Kerssenberg en Jaco Troost. Daarmee beogen zij niets an ders dan dat de situatie van vóór 4 november hersteld wordt: het ontslag op staande voet van opbouwwerker Jos van der Lugt moet worden op geheven en het royement van SSSN-bestuurders Cor van dei- Toom en Henny van Geloven moet ongedaan worden ge maakt. Tot die tijd blijven de staf krach ten geheel los van hun bestuur proberen hun werk voor de bevolking van Schiedam-Noord uit te voeren. Het bestuur draagt daar vol gens hen niet toe bij. Ook Jos van der Lugt laakt de handelwijze van zijn voormali ge werkgeefster. „De besehul digingen, die over mij zijn uit gestort/zijn nog steeds niet be wezen. Het is ook niet te be wijzen, want het is niet zoals zij zeggen. Sterker nog: ik heb van het bestuur nog geld te goed, zij niet van mij." Van der Lugt doelt met name op het ziekengeld, waarvan de SSSN-advocaat zelf ai het be stuur heeft aangeraden dit aan de ontslagen opbouwwerker uit te keren. Volgens het SSSN-bestuur is dat per 31 de cember overgemaakt. Gisteren had Van der Lugt het volgens zijn zeggen nog steeds niet op zijn bankrekening binnen. „Ik geloof er dan ook niets van", zegt hij. Henny van Gloven, geroyeerd bestuurslid, neemt het het be stuur uitermate kwalijk hoe haar woorden verdraaid zijn. „Men wendt voor dat ik zelf om een onderzoek naar de SSSN-financiën heb gevraagd en mij daar nu tegen verzet. Maar wat ik heb gevraagd is, of de SSSN-boekhouding, die eigenlijk uit vier aparte boek houdingen bestaat waarin tel kens heen en weer wordt ge schoven, vereenvoudigd kon worden. Men is er echter heel andere dingen achter gaan zoeken." Die vier aparte boek houdingen worden gevormd door de uiteenlopende onder delen binnen de SSSN, zoals het opbouwwerk, het jeugd werk, het jongerenwerk en de stichting open jongerencen trum Schiedam-Noord (OJC). De O JC-v rij willigere Rob Bergsma, Henny Kremer en Bing Thé hebben het vertrou wen in het OJC-bestuur opge zegd. Zij spreken van 'schizoï de' gedragspatronen, doelend op Piet Penning, die zowel be stuurslid is van het OJC als penningmeester van de SSSN. Men heeft gesignaleerd, dat Penning tijdens SSSN-verga- deringen de ene keer opmerkt dat hij over de OJC geen ver antwoording schuldig is, om dat hij er niet in die hoedanig heid zit, maar dat hij andere keren reageert met „wij van het OJC". Zo zou ook het ge val-Van der Lugt niet zuiver bekeken zijn. In het verlengde hiervan ligt or een voornemen van SSSN- oestuurslid Richard van der Horst om een voorstel tot roy ement m te dienen tegen de SSSN-bestuurders Henk Ra- vensbergen, Paul Verspeek en Piet Penning. Wethouder Hafkamp heeft gisteren geprobeerd om ook met dit 'kamp' contact op te nemen. Bovendien wil hij B en W op dinsdag 18 januari een standpunt ontlokken over het toegezegde accountantsonder zoek. Reclassering maant tot spoed Schiedam Tot veler ver bazing krijgt de rumoerige Nieuwland-jeugd de voorma lige Mastenbroeksehool aan geboden als jongerencen trum. Uit dit gebouw werden zij vorig jaar na een kraakac- tie met veel tam-tam verwij derd. Sindsdien waren zij dakloos. De te verbouwen kleuter school aan de Dr. Schaepman- singel, waarin het jongeren centrum Aladdin zich had wil len vestigen., ging met nieuw jaar in vlammen op. Hierna is dé toestand in Nieuwland ge spannen en explosief gewor den, aldus de stichting Jeugd- ha ven Nieuwland in een brief aan het gemeentebestuur. Volgens een Rotterdamse re- classerïngsambtenaar, die door haar team fulltime in Nieuw land is geplaatst om de ernsti ge problematiek te helpen op lossen, komt het ontbreken van een ontmoetingscentrum voorai de laatste tijd weer tot uiting in een toenemend aan tal delicten. Zij bepleitte in de welzijnscom missie een zeer spoedige voorziening voor de Nieuwland-jeugd. Zowel politici ais de jongeren en de buurtbewoners in Nieuwland zelf blijken 'stom verwonderd' over het pian van Ben W om de Aladdin- groep nu onder te brengen in hetzelfde schoolgebouw, dat deze 'randgroepjeugd' een jaar geleden had bezet. B en W maakten een eind aan die kraakactie, omdat de vernie lingen in het gebouw aan de Mgr. Nolensiaan de pan uil. zouden rijzen. Achteraf bleek het, volgens CPN-raadslid Ul ferd Bruseker, domweg te gaan om achterstallig onder houd door de gemeente, ter wijl de jongeren de schuld kre gen. Sinds die tijd is met de leeg staande Mastenbroeksehool 'geleurd', zoals Bruseker het uitdrukte, een term die CDA'er Luud Snel hem zeer kwalijk nam. Eerst zou er in het gebouw een Boddaertcen- trum komen. Dat gaat met door, omdat de rijksoverheid daarvoor geen blijvende subsi die kan garanderen. Ook als vrouwenhuis bleek het ge bouw niet geschikt. En nu de vroegere kleuterschool Sint Gabriel voor de tweede maal is afgebrand en het als jonge rencentrum onbruikbaar is ge worden, komt de Mastenbroek weer bij de krakers-van-wel eer terug. Het zal een kwestie van enkele weken zijn, voor het praktisch zover is. Langer kan ook niet gewacht worden, zo menen de gemeenteraadsle den, met name Ulferd Bruse ker, die wijst op de gespannen situatie. Ben W tegen buurt huizen: Vlaardingen In een ontwerp-antwoordbrief aan de vijf Vlaardingse buurthuizen, die on langs hebben aangekondigd niet meer mee te doen aan de voorgeschreven democratische planning voor het nieuwe sociaal-culturele pro gramma, schrijft het Vlaardingse college van B en W, dat er buiten deze vastgestelde procedure om geen rechtstreeks overleg met het college zal kunnen plaatsvinden over dat programma. Op die manier wil het college de buurthuizen dwingen, weer aan het normale overleg deel te gaan nemen, door andere inspraakmogelijkhe den dan die officieel zijn voorgeschreven af te snijden. Het besluit van de buurthuizen om de planning van activiteiten in het sociaal-cultureel werk te boycotten en dus niet meer mee te doen aan alle activiteiten, die door het Vlaardings Cen trum voor Welzijnsplanning worden georgani seerd, is genomen naar aanleiding van de laat ste bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. De instellingen nemen het het gemeentebestuur kwalijk, dal de activiteitensubsidie versneld wordt afgebouwd, zonder dat daar een garantie voor arbeidsplaatsen tegenover staat. Het college dringt er in de ontwerp-brief bij de buurthuizen op aan, weer aan het normale overleg deel te gaan nemen, „niet in het minst vanwege het belang van het club- en buurt huiswerk als zodanig. Juist in een tijd van on ontkoombare bezuinigingen is dit belang ge diend met een constructieve opstelling" aldus B en W. In de brief wordt de mogelijkheid, die de buurthuizen ook hadden genoemd om toch in spraak op het nieuwe programma te hebben via de commissie voor sociaal-culturele aangelegen heden niet aangevallen. Het is aan de commis sieleden om uit te maken, of zij bereid zijn dan naar de buurthuizen te luisteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1