I Commissie wil ontslag van directeur GEWB Minister moet gevolgen kortingen onderzoeken Voorlopig geen acties van SSSN-bestuur Afreis naar Olaertsduyn voor SG al erg moeilijk Toch onderzoek naar voortzetten Onderwi j skrant VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GOÜRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dijkhuizen ontdekt 'gat' in begroting AbvaKabo Maassluis wijst plannen van Rietkerk af Lichtpuntjes voor bibliotheek Dure wijn en antieke klok weg Vlaardingers botsen in Schiedam Goud voor adjudant Braanker HYPOTHEEKRENTE kV VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Vlaardingen De afdeling onderwijs van de gemeente is aan het onderzoeken of er toch mogelijkheden zijn om de Onderwiiskrant, die door de gemeente werd uitgegeven, in de een of andere vorm voort te zetten. De gemeenteraad nam in november tijdens de begrotmgsvergaderingen een amen dement van de PvdA aan, waarin werd uitgesproken dat deze publicatie in het kader van de bezuinigingen zou moe ten worden beëindigd. Dat werd met name door de schoolbe sturen als een ware overval ervaren, omdat er vantevoren geen enkel overleg over was gevoerd. Ondanks dat raadsbesluit zet de afdeling onderwijs momen teel de mogelijkheden op een rijtje, om de uitgave toch te kunnen blijven maken. Defi nitieve plannen zijn er volgens Jan Baris nog niet, maar er wordt wel aan enkele manie ren gedacht. Welke dat zijn wilde hij nog niet zeggen. Baris: „Het zou jammer zijn als we helemaal mets meer zou den kunnen doen. Je loopt het risico, dat de afzonderlijke schoolbesturen zelf andere ka nalen gaan zoeken om infor matie naar buiten te brengen, terwijl we er de afgelopen ja ren juist hard aan hebben ge werkt dat dat in gezamenlijk heid zou gebeuren." De mogelijkheid om een ande re gemeentelijke publicatie, de veertiendaagse pagina Ge- meentegebeuren, in frequentie omlaag te brengen om op die manier zo nu en dan toch een Onderwijskrant te kunnen maken wordt volgens chef voorlichting Han Spruijt niet in de overwegingen betrok ken. „Dat zou ook een slechte zaak zijn: er is een heleboel in formatie die we via die pagina naar buiten willen brengen. Zelfs een vaste rubriek over onderwijs op die pagina kan bijna niet: dan houden we 1 nauwelijks ruimte over op Ge- meentegebeuren, terwijl een maal in de veertien dagen ei genlijk al te weinig is." De zaak zal volgende week tij dens de eommissie voor onder wijszaken aan de orde komen. Kunstgrasveld Asvion Schiedam In de maandag te behandelen gemeentebegro ting heeft het Sehiedamse PSP/PPR-raadslid Erik Dijk huizen een klein 'gat' ontdekt, dat B en W vooralsnog niet hebben kunnen dichten. De begroting wekt de indruk dat een kunstgrasveld (voor As vion) volledig subsidiabel is. Maar volgens Dijkhuizen kan slechts veertig procent van de kosten worden gedekt: dat is te verantwoorden uit het fonds welzijnsvoorzieningen, beter bekend als de watermil joenen. De andere zestig procent ech ter valt niet te financieren. Wethouder Luub Hafkamp, ex-voorzitter van Asvion, ver moedde dat men zich in het verleden gebaseerd heeft op eventuele subsidiemogelijkhe den bij het rijk, maar hij wist niet aan te geven of deze nog steeds bestaan en of er in dat geval ook gebruik van kan rt worden gemaakt. Dijkhuizen constateerde daarop, dat een dekking van honderd procent dus allerminst zeker is. Waar schijnlijk zal dat gevolgen heb ben voor de houding van en kele partijen inzake het kunst- grasveld. Maassluis De afdeling Maassluis van de ambtenaren vakbond AbvaKabo heeft gis teravond in een zo nu en dan emotionele vergadering de plannen van minister Riet kerk van binnenlandse zaken, om 2,06% op de salarissen te korten tegen een compensatie van drie extra vakantiedagen, afgewezen. De Maassluise ambtenaren zijn er niet van overtuigd dat deze maatregel net mogelijk maakt 50Q0 extra arbeidsplaatsen onder de amb tenaren te scheppen. „Dat zal allemaal wel waar zijn, maar het zal er wel gewoon op neer komen dat we allemaal wat barder moeten lopen", zo was de stemming gisteravond. De afwijzing van de regerings plannen houdt tevens in, dat de Maassluise ambtenaren ze ker niet langs de kant blijven staan, als er door de vakbond a9ties in welke vorm dan ook woirden georganiseerd. Vlaardingen Op verzoek van de raadscommissie voor personeelszaken zullen de financiële en juridische consequenties van het ont slag van de directeur van het Gemeentelijk Energie- en Waterleidingsbedrijf (GEWB) op een rijtje wor den gezet. De commissie heeft daarom gevraagd naar aanleiding van een on derzoek dat is gehouden naar de bedrijfsvoering bij het GEWB, dat gisteravond op het stadhuis werd be sproken. Uit dat onderzoek,'dat ruim een half jaar geleden is af gerond, kwam onder meer naar voren dat de organisa tiestructuur bij het gemeen- telijk energiebeariji bijzon der inefficiënt is en dat de directeur slecht functio neert. De onderzoekers, die op aandrang van de mede zeggenschapscommissie aan de gang gingen, concludeer den dat er van de bedrijfs voering wemig klopt. Vol gens het rapport is direc teur Pinkse te vaak afwe zig, bedrijft hij hobbyisme door het veelvuldig bezoe ken van vergaderingen van landelijke overlegorganen van energiebedrijven en zijn de verhoudingen bin nen het bedrijf zoek. Op aandringen van de raadscommissie voor perso neelszaken worden nu de consequenties onderzocht van een gedwongen ontslag van de directeur. Op die manier willen de raadsle den een einde maken aan de scheef getrokken ver houdingen binnen het be drijf. Volgens wethouder Cees Bot (CDA) gaat zo'n afvloeiingsregeling de ge meente circa 1,8 miljoen gulden kosten. Het college van burgemees ter en wethouders wil de si tuatie nog een jaar aankij ken om en daarna pas be kijken of de omstreden di recteur al dan niet gehand haafd kan worden. Verreweg de meeste raads fracties staan op het stand punt dat aan de impasse bij het GEWB alleen een einde kan worden gemaakt door de directeur aan de kant te zetten. Remi Poppe (SP) be nadrukte dat er een oplos sing moet worden gevon den door de mening van het personeel uitvoerig te polsen. 'Ondernemingsraad buitenspel gezet' FNV-bestuurder ergert werknemers Cincinnati Vlaardingen De ondernemingsraad (OR) van Cincinnati Milaeron BV is niet bepaald onder de indruk van FNV-districtsbestuurder Carel Ver- happen. Zijn uitlatingen over de op handen zijnde reorganisatie bij deze Amerikaans- Vlaarding.se fabriek, waardoor bijna de helft van de werkne mers op straat komt te staan, worden hem nauwe lijks in dank afgenomen. Arie Beniest (links) en Jan van Gogh: „We hebben nog altijd mensen van de lijst af weten te krijgen." Maassluis/Den Haag Ondanks de grauwe donder wolken die zich boven de Maassluise bibliotheek sa menpakken, is er deze week een lichtpuntje doorge broken. Minister Brinkman van Cultuur mag zijn eigen tekorten niet zonder meer afwentelen op de openbare bibliotheken van 26 gemeenten, die afhankelijk zijn van het rijk. In maart moet de minister een nieuwe beslissing nemen over de drastisch verminderde sub sidies. De Stichting Verenigde Biblio theken Maassluis dreigt mo menteel door de snoeimaatre- gel ruim twintig mille te moe ten ontberen. Een andere 'op lossing' het ontslaan van 3 tot 7 part-timers wijst zij pertinent van de hand. Samen met nog enkele uit leencentra spande Maassluis in november een kort geding te gen de rijksoverheid aan. Deze week concludeerde de Raad van State, dat de bewindsman niet klakkeloos zijn bezuini- gingspolitiek kan doorvoeren zonder de gevolgen in acht te nemen. PvdA-raadslid mr. Pieter Hoo- genraad, die namens de biblio theek het bezwaarschrift in diende, noemt het een 'knap pe' uitspraak. „Het is helemaal niet onwaarschijnlijk, dat de minister nu geheel of gedeelte lijk op zijn bezuinigingsmaat regelen moet terugkomen", onthulde hij deze week voor de nog onwetende commissie cultuur. In het vonnis stelt de Raad van State, dat de openbare uit leencentra niet ineens voor het blok mogen worden gezet. Voor de Maassluise biblio theek, die 44.000 gulden min der aan subsidiegeld zou ont vangen, betekent dat nieuw overleg. „En dat ziet er best gunstig voor ons uit", vindt bi bliotheek-directeur Wim van Dijk, verheugt met de uit spraak. „Wanneer de minister niet aan de gevolgen denkt ontslagen, minder service, af stoten van lezers stappen we gewoon weer naar de rech ter. Met een goede kans de zaak dan te winnen. 2k heb nu weer de hoop '83 zonder kleer scheuren door te komen." Het volgend jaar wordt vol gens hem echter een hopeloze zaak. „De rek is er bijna uit Ik verwacht, dat er in 1984 toch ontslagen moeten gaan val len." Ondertussen heeft de di recteur ook mogen constate ren, dat de gemeenteraad wel willend tegenover de biblio theek staat. Indien de rijks kortingen worden doorge voerd, zo is de commissie cul tuur van mening, moeten de extra lasten niet voor rekening van het uitleencentrum ko nen. Zie ook pagina 17 Schiedam Ook bij het be stuur van de stichting samen levingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) heeft wethou der Luub Hafkamp kunnen bereiken, dat geen verdere ac ties worden ondernomen die de situatie in het wljkwelzijns- werk nog meer bemoeilijken. De SSSN zal zich dan ook, zo lang het gemeentelijk accoun tantsonderzoek duurt, niet be raden over eventuele stappen tegen de stafkrachten die het kantoor hadden bezet of tegen medebestuursleden. Hafkamp heeft contact gehad met SSSN-bestuurders Henk Ravensbergen en Paul Ver speek. De wethouder, die eer der al met de bezetters van het SSSN-kantoor tot een akkoord was gekomen dat leidde tot de voorlopige beëindiging van de bezetting, kreeg ook van het bestuur de toezegging dat in de komende periode omzichtig heid zal worden betracht. Haf kamp vindt het voorlopig een voordeel, dat hij bij beide par tijen een positieve houding ontmoet om uit de impasse te komen. Hafkamp wil verder praten na afronding van het accoun tantsonderzoek, dat boven wa ter zal moeten krijgen hoe de feiten zijn rond de boekhou ding van de SSSN. „Als dat onomstotelijk vaststaat, is er niet langer een situatie, waar in men elkaar kan bestoken met tegengestelde beschuldi gingen," 20 stelde ook de wel- zijnseommissie onder voorzit terschap van Hafkamp vast, „De OR is buitenspel gezet", bekritiseren Arie Beniest en Jan van Gogh, respectievelijk voorzitter en secretaris van de ondernemingsraad, het optre den van Verhappen. „We heb ben amper contact met hem gehad. Die man is net nieuw en komt gelijk met kreten als 'dit be^.ijf is een kind met een waterhoofd'. Hoe kan-ie dat nou zeggen? Hij heeft maar heel weinig inzicht in het ge beuren," De beide werknemers vragen zich af of hun belangen „Wij voelen het tenslotte in onze portemonnee" wel be hoorlijk worden behartigd. De eerste ledenvergadering is pas voor aanstaande maandag avond uitgeschreven. Ze wa ren graag eerder bij het over leg betrokken. Van Gogh: „Anderhalf uur is hij bij de directie geweest, maar daarna was alles zo goed als beklonken. Zoals het nu loopt tussen de bond en de on dernemingsraad is de directie de lachende derde. Die hebben nog nooit zo snel succes ge boekt bij zo'n grote reorganisa tie." „Ik heb moeite", stelt Beniest geërgerd, „dat beide partijen tevreden zijn. Dat kan volgens mij niet." De twee verwijten de Industriebond en dus Carel Verhappen die onlangs de taak van collega Piet Jansen heeft overgenomen dat er bijna geen strijd is geleverd. „Hij had met zijn vuist op tafel moeten slaan. Afgezien van het resultaat was er dan ten minste voor geknokt", vertolkt Jan van Gogh het gevoel van het Cincinnati-personeel. De band met het FNV is toch nooit geweldig geweest, geeft het Cineinnati-duo toe. Als OR vertegenwoordigen zij het ge hele personeel; ook de niet bij de Industriebond FNV aange sloten werknemers. Zodoende profileren zij wel eens een an dere mening dan de vakbewe ging voorstaat. De bond heeft meer op met de Bedrijfsleden- groep, dat enkel uit de wer kende FNV'ers bestaat. Als het aan de ondernemings raad ligt zullen er minder dan de voorgestelde 114 man wor den ontslagen. Dat advies heb ben zij ook aan de directie uit gebracht. „Sommige afdelin gen zouden door de reorgani satie zo onderbezet raken, dat er op die manier geen behoor lijk produkt kan worden afge leverd. Dat er dus maar 143 werknemers overblijven staat voor ons niet vast Wij hebben bij elke reorganisatie nog men sen van de lijst af weten te krijgen. Wanneer je Verhap pen hoort, lijkt 't of het over leg is afgesloten, maar wij heb ben nog niets ingebracht", be nadrukken Van Gogh en Be niest. Schiedam Dat sloperij en soms waardevolle spul len kunnen herbergen hebben inbrekers tot hun voldoening mogen onder vinden. De Sehiedamse autosloperij De Schie werd gisteren be roofd van 150 flessen wijn, die een gezamenlijke waarde van 12.000 gulden vertegen woordigen. Daarnaast kwamen de inslui pers ook nog eens een antie ke klok (waarde 800 gulden) en een autocasseterecorder van 50Q gulden tegen. De po litie gaat er min of meer van uit, dat de inbrekers bekend waren op de autosloperij. Schiedam Op de kruising van de Burgemeester Knappert- laan en de Arie Prinslaan kwamen gisterochtend twee Vlaardingers botsend met elkaar in contact. Een 34-jarige au tomobiliste wilde rechtsaf de Arie Prinslaan inslaan, maar zag daarbij een 16-jarige fietsers over het hoofd. De jongen werd geschept en moest met een gebroken rechterenkel naar het Schielandziekenhuis worden afgevoerd. f§ Schiedam Adjudant W.A. Braanker van de Schie- =j damse gemeentepolitie heeft vanmiddag uit handen H van burgemeester John te Loo de eremedaille in goud, s verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. s Hij ontving de onderscheiding tijdens zijn afscheïdsre- S ceptie op het hoofdbureau van politie in Schiedam. Adjudant Braanker gaat met pensioen. Schiedam Het bezinningsweekend van de Sehie damse Gemeenschap staat voor de deur. Vanavond om zeven uur verzamelen leden van de stichtingsraad, de gemeenteraad en culturele afdelingen van deze stich ting en het stadskantoor zich in de volkshogeschool Olaertsduyn in Rockanje, waar men tot morgenmiddag zal ingaan op de vraag hoe het verder moet met Schie dams tanige, doch somtijds overgebureaucratiseerde culturele instelling. Daar zijn de meningen over verdeeld. En omdat de erva ring leert dat men zelfs bij een vrij academische probleembe handeling verleid wordt tot oprechte spontaniteit èn emo tie, heeft de SG maar besloten om de deuren van Olaerts duyn dicht te houden. Op en kele informele verzoeken tot openheid is niet ingegaan. Na ADVERTENTIE Rentedaling RPS Hypotheken van 8.6% naar Rente voor 5 jaar vast. Werkelijke jaarrente 8.63%. Wilt u meer weten over een RPS hypotheek, bel dan (020) 5918011 of haal de rolder op het postkantoor. rij k xjs-t spaar dö nc afloop zal men zich morgen middag beraden, wat er van* de bezmningsmarathon naar buiten mag komen. In dit sta dium voelt de Sehiedamse Ge meenschap zich niet gebaat bij conflicten Daar werken sommige betrok kenen weinig aan mee. Alleen al rond de afreis naar Olaerts duyn hebben zich problemen voorgedaan, omdai men niet bij elkaar in de auto wilde zit ten. Er gaat geen gehuurde bus naar Rockanje, nee, men gaat op eigen gelegenheid, maar in sommige gevallen leek een 'carpooling' er niet in te zitten. Deze conflicten neemt men dus mooi mee naar Rockanje. De leiders van de volkshoge school zullen dat ongetwijfeld aansnijden, want het wordt in het belang van de SG ge noemd om eindelijk eens openlijk te zeggen wat door gaans in de wandelgangen blijft steken. Het Olaertsduyn- personeel bepleit dus wel die openheid. Het is de vraag, wat er mor genavond nu uit de bus is ge rold. Opheffing van de SG? Daar gelooft niemand in, al is dat een reele mogelijkheid, ge zien de uitholling van deze 'cultuurkoepel' in de laatste ja ren. De SG begon zich zelf al als een doorgeefluik van subsi dies te zien In plaats van de belei dson twïkk elaar bij uitstek voor de Sehiedamse cultuur. Misschien bereikt men niets. „Weggegooid geld," zeggen nu reeds enkele betrokkenen over de 3500 gulden, die de ge meente voor het SG-uitstapje over heeft gehad. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1