18 ROTTERDAHÏ Bij Niehuis Van den Berg 122 gedwongen ontslagen Bijstandsvrouwen zorgen voor supermarkt- discussies BEL VOOR OIO-I44144 Drugsverslaafden in de kou door stop in methadonprogramma's Stichting Horeeabelangen in Middelland opgericht as GSD betaalt riks voor recepten soms terug Overleden aan letsel Weinig begrip voor actie, groente- mannen wel solidair Man bijt topje van pink af Tien miljoen geëist van partner RSV- kolengraver Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 14 januari 1983 RZ/RV/RY/RW i« j Rotterdam „Rotterdam is bij de gronduitgifte voor een nieuw Nedlloyd-ge- bouw aan de Boompjes ver door de knieën gegaan. Wij hopen, dat voortaan ook an dere bedrijven onder derge lijke gunstige voorwaarden in Rotterdam terecht kun nen". Dit zei het WD- raadslid G.W. van Gent over het voorstel een stukje grond voor het Nedlloyd - gebouw te reserveren. Alle fracties bleken erg ge lukkig, dat de vestiging van Nedlloyd in Rotterdam be houden kan blijven. Ned lloyd, nu gevestigd aan de Houtlaan, had gedreigd Rot terdam te verlaten om in een omliggende gemeente te bouwen, als de stad niet met een aanvaardbaar aanbod voor grond 'zou komen. Wethouder J.Laan wilde niet ingaan op de suggestie van de VVD om ook andere bedrijven dezelfde gunstige vestigingsvoorwaarden toe te zeggen als Nedlloyd. „De voorwaarden, die hier gel den, kunnen en mogen niet dezelfde zijn als die we op andere plekken in de stad hanteren'*, maakte hij dui delijk. Moeilijke pïek De heer Laan legde de raad uit, dat de grondprijs, die Rotterdam biedt, in relatie tot omliggende gemeenten nog hoog is. Gezien de moeilijke bouwlokatie aan de Boompjes, waar deels op het talud van de Scheepma kershaven moet worden ge bouwd kon er met de prijs- van de grond iets worden gedaan. Nedlloyd krijgt ook ruimere parkeervoorzieningen dan de gemeente tot nog toe heeft toegestaan aan kanto ren. Volgens de wethouder is dat terecht, gezien de hui dige parkeermogelijkheden van Nedlloyd aan de Hout laan en het feit, dat een groot deel van de 2000 werknemers de auto meer malen per dag nodig heeft. Het D'66-raadslid Ch.G. Faasen had gepleit voor een recreatieve zone langs de Nieuwe Maas bij de Boomp jes. De wethouder zegde hem toe op korte termijn te bekijken, wat hiervoor de mogelijkheden 2ijn. Rotterdam Het Cónsultatiebureau voor Alcohol en Drugs ;CAD) heeft een tijdelijke stop ingesteld voor drugsverslaafden, die zich aanmelden bij een van de methadonprogramma's van het CAD in Rotterdam. Het CAD geeft als reden op 'een zeer problematische per soneelsbezetting'. „Het moeten besluiten tot een cliéntenstop vinden we een zeer betreu renswaardige maatregel die bij voortduring zal leiden tot on verkwikkelijke en spanning volle situaties voor eliënten, maar evenzo voor betrokken hulpverleners", aldus het CAD. „Tijdelijke krachten hebben op het laatste moment afge haakt. Nieuwe krachten, die met minimale begeleiding dit werk aan kunnen, waren niet snel te vinden. Gezien de overbelasting van de vaste mensen in de programma's en het moeten inwerken van een aantal nieuwe tijdelijke mede werkers is een clïëntenstop op dit moment de enige noodop lossing". De Rotterdamse Junkiebond heeft inmiddels een telegram gestuurd aan het college van B en W, waarin een noodvoor ziening wordt geëist. „Ver slaafden die hulp nodig heb ben staan in de kou", zegt voorzitter Nico Adriaans. „We hebben altijd al gezegd dat er te weinig methadon-verstrek- kingspunten waren in Rotter dam en dat er sprake was van een noodsituatie. Dit is altijd tegengesproken, vooral door de gemeente. Ook toen wij zelf aan junks methadon verstrek ten vanuit de Pauluskerk. Nou, je ziet aan die cliënten- stop dat we wel degelijk gelijk hebben". Ook het Breed Front, waarin wetenschappers, hulpverleners en junkies zijn verenigd, dringt bij het college in eert brief aan op een noodoplossing op korte termijn. Voor verzorgden en verpleegden Rotterdam Cliënten van de sociale dienst in verpleeg- en verzorgingstehuizen krijgen de 2,50 gulden per recept terug. Dit voorstel wordt voorgedra gen aan de directie van de so ciale dienst. Andere bijstands- cliënten kunnen de bijdrage terugkrijgen als de bijzondere kosten van beslaan boven 162 gulden per jaar uit komen. De juridisch-technische afde ling van de sociale dienst he^t deze mogelijkheden onder zocht. Rotterdam is tot dusver de enige gemeente die dit voorstel naar buiten brengt. De sociale dienst beschouwt de bijdrageregeling van 2,50 gul den per recept, die per 1 fe bruari wordt ingevoerd, als bijzondere kosten van bestaan. In het Bijstandsbesluit Lande lijke Draagkracht staat dat kosten die niet door de ziekte kostenverzekering worden ge dekt, terugbetaald kunnen Rotterdam In het Dijkzigt- zïekenhuis is gisteren de 74-ja- rige H. Kok uit Rotterdam overleden aan de verwondin gen, die hij maandagavond op liep bij een aanrijding op de hoek van de Adriaan de Jong- straat en de Koninginneweg. Door een voorrangskwestie kwam de man op zijn brom fiets in botsing met een bestel auto. worden. De Rotterdamse soci ale dienst is van mening dat de 'riks per recept' hieronder valt. Voor bijstandscliënten bete kent dit dat alle bijzondere kosten boven het drempelbe drag van 162 gulden per jaar worden terugbetaald. Voor cliënten in verzorgings- en verpleegtehuizen is dit drem pelbedrag niet van toepassing. Op 25 januari zullen alle bij door Karin Kuijpers standsclienten naast een nieuw berekeningsformulier een bij sluiter aantreffen waarin wordt opgeroepen alle reke ningen voor recepten te bewa ren. De sociale dienst zal de bijdra ge voor de cliënten in ver pleeg- en verzorgingstehuizen per kwartaal gaan terugbeta len. Voor de overige bijstands cliënten zal dit per jaar ge schieden. De bijzondere kosten van be staan zijn onder meer elektri sche dekens in geval van ziek te, de aanschaf van bandrecor ders voor blinden en extra voeding en diéten. Rotterdam Bij de reparatiewerf Niehuis Van den Berg in Rotterdam vallen 122 gedwongen ontslagen. Zestig arbeidsplaatsen zullen verdwijnen door het niet opvullen van vacatures. Dit blijkt uit een rapport van de directie. Bij de Niehuis Van den Berg werken nir nog zeshonderd man. De drastische inkrimping komt voor de vakbonden niet uit de lucht vallen. Het gaat de werf al jaren niet goed. Op 1981 na werden er steeds verliezen geleden. Voor dit jaar is een negatief saldo berekend van ruim vier miljoen gulden. Volgens districtsbestuurder Car el Verhappen, van de Industriebond FNV kan alleen overheidssteun de werf nog van een sluiting redden. „Ik zie het zeer somber in voor Niehuis en Van den Berg", aldus Verhappen. De Rotterdamse reparatiewerf heeft zwaar te lijden onder de structurele daling van het aanbod van het werk. Het bedrijf krijgt steeds minder schepen in dok. Het zit de vakbonden dwars dat voor het personeel dat ontslagen wordt, geen sociaal plan kan worden vastgesteld. „Het is ongelofelijk. De mensen kunnen afscheid nemen zonder maar één cent tegemoetkoming", aldus Verhappen. Met de ondernemingsraad zal de vakbond een alternatief plan opstellen, waarmee zo veel mogelijk banen gered moeten worden. Ook de hulp van de politie werd ingeroepen. Rotterdam Een tiental vrouwen in de bijstand hebben gisteren op 'bijstandsniveau' gewinkeld om aan te tonen dat de supermarktprijzen te hoog zijn voor een bijstandsportemonnee. De actie veroorzaakte oproer bij het personeel en het winkelende publiek. Twee supermarkten werden in de binnenstad bezocht, en één in Rotterdam- Zuid. Aan de hand van een bood schappenlijstje probeerden de bijstandsvrouwen kleine por ties te kopen zoals een halve komkommer, vier mandarij nen, twee plakjes kaas, een halve witte kool en twee tak jes selderij. Op andere produk- ten werd een bijstandsprïjs ge zet. Bijstandsvrouwen ontvangen per maand 1.012,95 gulden voor alleenstaanden en 1,302,35 gulden voor een één oudergezin. Het Centraal Planbureau heeft onlangs uit gerekend dat bijstandsgerech tigden er in vier jaar vierhon derd gulden op achteruit zijn gegaan. Met de acties eisen de vrouwen dat bedrag terug. Halve komkommer Het winkelen op bijstandsni veau heeft geen concreet re sultaat opgeleverd. Wel ont stonden er in de winkels dis cussies, wat ook de opzet van Het personeel was duidelijk overdonderd door het be zoek van de bijstandsvrou wen. de actie was. De filiaalchefs verwezen de vrouwen una niem naar hogerhand of naar 'andere instellingen'. De handelswijze van het su- permarktpersoneel kwam in de verschillende winkels wel duidelijk naar voren. De groentemannen waren in de drie supermarkten het hulp vaardigst. „Ja hoor, een halve komkommer en twee takjes selderij, we doen het zelden maar voor jullie maken we een uitzondering," De rest van het personeel was over het al gemeen niet ter wiiie de vrou wen aan te horen. Zo was het personeel van de supermarkt Gebroeders de Jong aan de Botersloot even min gelukkig met het bezoek van de bijstandsvrouwen. Vooral niet op het moment dat de vrouwen eenderde deel van een komkommer, die 2,25 gul den kostte, wilden kopen. Hoewel de groenteman daar niet zo'n bezwaar in zag, werd hij belemmerd door de waar nemend bedrijfsleider Rob Sohmït. „U heeft die komkommer maar ais geheel te kopen voor de prijs die erop staat, en als u die komkommer wilt verde len, kan dat thuis ook." Rotterdam Ongeveer der tig horeca-ondememers uit de wijk Middelland hebben gisteravond tijdens een orde lijk verlopen vergadering de Stichting Horeeabelangen '83 opgericht. Volgens de oprich ters heeft deze stichting tot doel om een tegenwicht te vormen voor het actiecomité uit Middelland, dat actief is tegen de overlast, die in de wijk voorkomt. De vier bestuursleden van de stichting stellen met nadruk, dat ook zij tegen de overlast van drugs en prostitutie zijn. Hun bezwaar is dat al jaren bestaande horeca-onderne- mingen het risico lopen door de gemeente te worden geslo ten, naar aanleiding van pro testen van de actiegroep. Zij trekken deze conclusies uit het zwartboek, dat on langs door de actiegroep is uitgebracht. Ook zegt het stichtingsbe stuur geruchten te hebben opgevangen, dat de gemeente van plan zou zijn om zestig horeca-ondememingen te sluiten op grond van over last. De stichting heeft een advo caat in de arm genomen om voor hun belangen op te ko men. Inmiddels is een brief aan burgemeester en wethou ders verzonden, waarin om een onderhoud met de burge meester wordt gevraagd, zo dat de werkelijke plannen van de gemeente ten aanzien van de horeca duidelijk wor den gemaakt. Het bestuur stelde dat zij graag een vol waardig gesprekspartner voor de gemeente wil zijn. Bij de vleeswarenafdeling had den de vrouwen meer succes Daar werden twee flinterdun ne plakjes salami voor eer stuiver en twee plakjes lever kaas voor een kwartje ver kocht. De politie, die door het perso neel was opgetrommeld, wee: de bijstandsvrouwen erop dt artikelen niet te beschadiger door het opplakken van ande re prijsetiketten. De discussie over de prijzen en de situatie van de bijstandsvrouwen, laai de op bij de kassa. De eassièrc. weigerde de bijstandsprijzer aan te slaan en de vrouwen oj hun beurt weigerden de super marktprijzen te betalen. „Ik heb een berekening ge maakt van wat ik kan uilge ven," aldus een bijstands vrouw. „U moet de prijzen be talen die er zijn," antwoordde een personeelslid, waarop de bijstandsvrouw weer: „Dan kan ik niet eten." De winkelende bevolking toonde weinig begrip bij de Gebroeders de Jong. Eén win kelende vrouw maakte zich boos over het feit dat de bij standsvrouwen komkommers kochten. „Jullie gebruiken domme voorbeelden. Jullie komen hier voor iets pleiten en dan nemen ze een kom kommer in januari. Wie neemt er nu een komkommer in ja nuari? Zeker een bijstands vrouw." Tegen alle verwachtingen in verliep het 'bijstandsniveau winkelen' bij supermarkt Bas van der Heiden in de Middel landstraat voorspoedig. „Je kunt heel goed merken dat deze supermarkt in een wijk zit waar veel minima wo nen," zei een bijstandsvrouw. De groenteman bij 'Bas' sneed de komkommer, die daar ove rigens 1,89 gulden kostte, in tweeën, nam vier mandarijnen uit het netje en plukte een bos selderij uit elkaar. Niettemin konden de bijstandsvrouwen aan de kassa niet de prijzen betalen, die zij wilden. De filiaalchef: „Ik kan wel so lidair zijn met jullie, maar toch zullen jullie de prijzen moeten betalen die wij erop hebben gezet. Bij Albert Heijn in Rotterdam- Zuid werd de vrouwen direct na binnenkomst al de door gang belemmerd. De filiaal chef, in alle staten, riep de hulp in van de politie. De boodschappen mochten ze niet afrekenen. Wel ontstond er voor de kassa een discussie over wat 'gewone prijzen' zijn. Na één dag actievoeren luid den de conclusies: 'De super markten zeggen niets met het inkomen te maken te hebben en oh, wat is er weinig begrip voor bijstandsvrouwen Rotterdam Een onbekend gebleven man heeft tijdens een vechtpartij in een bar aan de 's Gravendijkwal bij een 31- jarige Rotterdammer het topje van diens rechterpink afgebe ten. Het topje kon niet meer worden aangezet, omdat het pas later in de bar werd terug gevonden. De dader gedroeg zich in de bar hinderlijk, doordat hij zijn eigen bier tapte en grammo foonplaten opzette, die hijzelf mooi vond. Toen de 31-jarige man hem tot rust maande, ont stond er een vechtpartij. De la waaimakende cafébezoeker leek dat gevecht te verliezen, waarna de andere man voor stelde maar te stoppen. Toen beiden opstonden, beet de on bekende man hem ineens een stukje van zijn rechterpink af en maakte zich uit de voeten. !\a mislukt avontuur met acht machines Rotterdam De partner van Rijn-Schelde-Verolme in het kolengraafproject, James Sta cy, staat na een persoonlijk avontuur met acht kolengra- vers op de rand van een fail lissement. Twee vennoten van Stacy betichten hem van con tractbreuk en hebben bij een rechtbank in Houston tien miljoen gulden van de Ameri kaanse zakenman geëist. Op alle persoonlijke eigendom men van Stacy kan hierdoor beslag worden gelegd, omdat hij zich in het contract per soonlijk garant heeft gesteld. Stacy voldeed eind dit jaar niet aan de contractuele ver plichting, waarin werd gesteld dat hij zijn vennoten twee mil joen gulden moest betalen. Dat bedrag diende Stacy op tafel to leggen voor de rechten op acht kolengravers, die onderge^ bracht zijn in de MMWOPS, een onderneming, waarin Sta cy los van RSV opereert. In een poging om tot een ver gelijk te komen, bood Stacy zijn vennoten aan alsnog te be talen, mits het contract werd herzien. In Amerika kan een dergelijk aanbod worden opge vat als contractbreuk. Reden waarom de vennoten, Teel en Sephard, nu het volledige be drag opeisen dat in de vijfjari ge overeenkomst is genoemd: vier miljoen dollar. De deelneming van de Stacy' in MMWOPS begon nadat Teel en Sephard geen kans za gen hun eerdere rechten op de kolengravers waar te maken.' Het ontbrak hen aan een ge-' schikte kolenmijn. Staoy bood hen daarop aan de rechten over te nemen. Het benodigde bedrag van 2,5 miljoen dollar leende hij van Freeman, de topman van het concern, dat momenteel met de voorzitter ir. A.Stikker van de raad vaö bestuur van RSV onderhan delt over een overname van, de RSV-rechlen in het kolen graafproject. Met de lening zou Freeman, hebben bedongen dat hij als eerste de onderhandelingen met RSV mocht aanknopen op het moment dat RSV haar be-r langen in het kolengraafpro ject kwijt wilde. In april vorig jaar besloot HSV daartoe.^ Sindsdien is de RSV-leiding' herhaaldelijk naar Amerika," gegaan om zaken te doen. De financiële man In de raad van bestuur, Van Rijn, is in middels teruggekeerd uit Amerika. Gisteren heeft hij een onderhoud gehad op het ministerie van economische zaken. De MMWOPS-zaak is niet de enige schadeclaim tegen Stacy. Er lopen nog vier andere pro cedures. Het gaat daarbij ora een bedrag van rond de 20 miljoen gulden. De Zenith Coal Corporation is met vijf-, tien miljoen de grootste in het rijtje. De maatschappij, die dunlagige kolenmijnen exploi teert, sloot twee jaar geleden met Stacy een contract af voor de levering van twintig kolen-, gravers van het zogenoemde c-' type, die voor dergelijke dun ne lagen geschikt zijn. Dat type kwam echter nooit af. Bij de RDM is men nog steeds be zig met de ontwikkeling er van. Verder eist een twintigjarige, zoon van een mijnwerker bij na vijf miljoen gulden van Stacy. De man was met een arm in een kolengraver te recht gekomen. De Hongkong^ and Sjanghai Bank in Calïfor nie wenst van Stacy meer dan' een miljoen gulden, nadat Sta-' cy de bank opzadelde met ze sentwintigduizend nagenoeg, waardeloze aandelen van de- Western American Energy1 Corporation. Met die aandelen»^ die nog geen anderhalve gul-, den per stuk waard waren*'.* wilde Stacy een schuld aflos sen van bijna een miljoen. I Lin beli f 20.1 Car The Blo, 'Adi piar ma> Mai Via; dooi pl<i mer nn Elsii Waj 20.31 The 21.W Kac fine* Pol; uit z vel', mon de p Zate Dej Line Hof, Deltt Agaa «en.; 20.15 20.15; Vals ter 2

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4