ROTTERDAM 'Nood stijgt RET'ers tot aan de lippen' 'De To ekoms tb o u wers9 moet definitief dicht 'Krop sla' later naar de rechter Misser van Van der Ha ve maakt raad woedend Metrobestuurder Cor van der Touw: KRONIEK EN KRITIEK Statuten goedgekeurd voor raad heeft gesproken Deelraads leden mogen niet meepraten Directeur voor Midden-en Kleinbedrijf Rotterdams Nieuwsblad - vrijdag 14 januari 1933 RV/RY/RW Wethouder blundert bij instelling Riaggs Rotterdam Het voorstel in de Rotterdamse raad om de statuten van de Instituten voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riaggs) goed te keu ren beeft grote woede bij een aantal raadsleden op gewekt. Gebleken is, dat die statuten al op 30 de cember bij de notaris zijn gepasseerd^ zodat de ge meenteraad niets meer goed te keuren heeft. „Ik noem dit minachtig van de raad en een overrompe lingstactiek" fulmineerde het VVD-raadslid mevrouw N. van der Pol-Van Dorpel te gen wethouder W. van der Have, die bij afwezigheid van burgemeester Peper als voorzitter van de raad fun geerde. „Het heeft voor de raad geen nut om over de reglementen te praten, nu de statuten al zijn gepasseerd", aldus CDA- fractievoorzïtter B.F. Bohré. „Er is van alles gebeurd zon der de raad daarvan op de hoogte te stellen, dus dit voorstel hoeft niet meer in behandeling te worden geno men", was zijn voorstel. Mevrouw E. Boxhoorn-Boot van PSP/PPR vroeg zich af, wat er met de opmerkingen van de raadscommissie volksgezondheid was ge beurd, nu die niet in de door de notaris gepasseerde statu ten staan. Wethouder Van der Have deed een onhandige poging om de raad toch over het voorstel te laten praten, maar ook zijn fractie bleek door het passeren van de sta tuten overrompeld te zijn. Na een schorsing, waarbij ook het college in beraad ging, besloot de wethouder het voorstel over veertien dagen in behandeling te nemen. Hij excuseerde zich voor het feit, dat hij de raad niet op de hoogte had gesteld van het passeren van de statuten. „Aanvankelijk zou het voor stel op 21 december zijn be handeld en dan was er niets aan de hand geweest. Gezien de volle agenda is het punt toen niet opgevoerd en de ziekenfondsraad bleek geen moeite te hebben met uitstel van goedkeuring van de sta tuten", legde hij uit. „Particuliere instellingen bleken daar echter wel moei te mee te hebben en daarom zijn die statuten toch al in december bij de notaris ge weest. Maar dat is gebeurd onder de nadrukkelijke me dedeling, dat er nog gewijzig de statuten kunnen komen. Ik had dat de raad moeten meedelen en ik betreur het dat te hebben verzuimd", zei hij als excuus. Rotterdam „De financiële nood stijgt bestuurders en onderhoudspersoneel van de EET tot aan de lippen. Verder interen op het salaris kan niet meer", aldus Cor van der Touw, metrobestuurder en lid van vakgroep bestuur van de AbvaKabo bij het Rotterdamse open baar vervoerbedrijf. Volgens Van der Touw zal het personeel van de RET verdere bezuinigingsmaatre gelen, die een forse aanslag betekenen op de portemon nee, niet meer pikken. De eerste weigering is er ai. Deze week werd het voorstel om de prijscompensatie in te leveren voor drie vrije dagen en nieuwe banen vierkant van de hand gewezen. De RET'ers waren daarmee de eerste ambtenaren in Rotter dam, die een streep haalden door de overeenkomst tussen de minister en een vak bondsdelegatie. „En er staan al weer nieuwe voorstellen voor de deur. Plannen van de minister, die een aanslag van negen tot tien procent op het salaris vormen. Alsof het niet op kan", vervolgt de Rotter damse metrobestuurder. Be toogt verder dat de ambtena ren in de afgelopen jaren een fikse veer hebben gelaten ten opzichte van werkne mers van particuliere bedrij ven. „Eerst verdienden onze onderhoudsmensen meer dan inïeenpersoneel. Nu is dat omgekeerd. Jarenlang zijn Rotterdam Het voorstel om als gemeenteraad de bevoegd heden bij de regeling van de medezeggenschap op openbare scholen aan het college over te dragen, leverde maar liefst acht wijzigingsvoorstellen van de hand van het VVD-raadslid H.C.L.M. Polak op. Jurist Po lak had het reglement voor de medezeggenschap nauwkeurig doorgekeken en had de nodige kritische kanttekeningen. Slechts drie van zijn acht mo ties haaiden hei in de raad. Dank zij steun van CPN, PSP/PPR en een deel van de PvdA-fractie stemde de raad met 26 tegen 16 voor zijn mo tie om deelraadsleden uit te sluiten van de gemeenschap pelijke medezeggenschapsra den. Twee formelere voorstel len nam het college zonder meer over. Bij vijf andere voorstellen kreeg de heer Polak alleen steun vart zijn eigen fractie en CDA en SGP. Een zesde idee kreeg ook de steun van CPN en PSP/PPR, maar haalde het desondanks niet we achtergebleven en ge pakt." Werknemers van de RET gaan maandelijks met twee duizend gulden schoon naar huis, inclusief alle toeslagen. Een schamel loon, aldus Van der Touw, voor zeer onregel matig werk en voor arbeids omstandigheden, die door ag- gressiviteit van het publiek steeds zwaarder worden. „Ik hoef geen video, maar ik zie er niets in om mijn televisie en krantje op te geven. Ont spanning en informatie heb je nodig", geeft de vakbonds bestuurder aan. Bal gehakt Hij wijst op collega's, die een koophuis bezitten, of in een dure huurwoning in Zeven kamp wonen. „Die jongens zitten met een woonlast van dik in de zevenhonderd gul den per maand. En ondertus sen stijgen de GEB-tarieven maar. De tijd is aangebroken dat je vandaag de bal gehakt op je bord tweemaal om draait om er morgen, een hap van te nemen." Kritiek dat de RET'ers met hun opvatting niet denken aan hun werkloze collega's wijst Van der Touw af. „Als ik honderd gulden moet inle veren, die ik eigenlijk niet kan missen, zou ik het toch doen. Al gaat het maar om één arbeidsplaats. Maar dan moet ik er voor meer dan duizend procent zeker van zijn, dat die baan er ook komt. En dat ben ik niet." De metrobestuurder wijst op de bezuinigingsplannen voor het openbaar vervoer; min der ritten in avonduren en weekeinden, minder service verlening en reorganisaties, die moeten leiden tot bezui nigingen op de personeelsuit gaven. „Op die manier zijn het afgelopen jaar honderd banen bij de RET verdwe nen", geeft Van der Touw als gevolg aan. Verder noemt hij de automatisering, die alleen al bij de metro voor het ver dwijnen van een tweehon derd banen heeft gezorgd. „En nieuwe plannen voor automatisering zijn al gereed. Dan is het toch onzin om te denken, dat er met het inle veren van prijscompensatie vijftig tot zestig nieuwe ar beidsplaatsen te creëren zijn. Je behoudt ze niet eens. Bin nen een paar jaar zijn die ba nen al weer verdwenen door overheidsingrijpen of auto matisering." i Ook voor de kinderen, afbouwen in twee maanden. Rotterdam Twee maanden heeft het gezinsaanvul- lende tehuis De Toekomstbouwers de tijd om haar werk af te bouwen. Het tehuis moet sluiten, hetgeen betekent dat zo'n dertig medewerkers, waarvan 11 in vaste dienst, op straat komen te staan en de gemeente Rotterdam, die garant staat voor het financiële gedeel te, waarschijnlijk een bedrag van anderhalf miljoen gulden zal moeten betalen. De sluiting vormt een onder deel van de bezuinigingen bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, één van de financiële onder steuners van het project. Na een onderzoeksperiode van ruim een jaar kwam minister Brinkman met de definitieve beschikking, dat met ingang van 6 januari een afbouwpe riode ingaat van twee maan den. De mededeling heeft verbijste ring gewekt bij de medewer kers en de ongeveer zeventig éénoudergezinnen, die gebruik maken van het tehuis. Ruim zeventig van de alleenstaande ouders zullen door deze maat regel bij gebrek aan opvang voor de kinderen hun baan moeten opzeggen en een be roep moeten doen op de bij stand. „Vier jaar lang heeft de minis ter deze mensen de kans gege ven een redelijke toekomst op te bouwen," zegt een mede werker verbitterd. „En al die tijd had iedereen de hoop dat ze ondanks het feit dat ze geen 'normaal' gezin vormden, een redelijk bestaan konden heb ben. Dat moet nu in twee maanden verdwenen zijn. Dui delijk een beslissing van een doorsnee-man, die totaal niet nadenkt over de problemen op dit gebied." Minister Brinkman zei in 2ijn toelichting, dat een dag-ktn- dercrècbe voor voldoende op vang zorgt bij werkende ou ders. Bovendien, en dat is ui teraard de belangrijkste over weging, is van de kant van het ministene geen geld meer be schikbaar om het project te steunen. Een deel van de fi nancien kwam uit Den Haag, een deel via de gemeente Rot terdam en een deel vanuit de eigen bijdrage van de ouders. Duurder „Waar de minister in zijn overweging echter aan voor bijgegaan is, is het feit dat deze maatregel alleen maar meer geld gaat kosten," zegt Trudy van Geitenbeek, voorzitster van de vereniging 'De Toe komstbouwers'. „De medewer kers komen in de ww en uit eindelijk in de bijstand, maar de ouders die ontslag moeten nemen ook. Het gaat de ge meenschap veel meer geld kosten dan het geval is als dit blijft bestaan." Van Geitenbeek staaft dat aan de financiële situatie van dit moment. In eerste instantie door Martijn Verwaaijen leek het opvangtehuis een fi nancieel debacle te worden, maar vooral het laatste jaar bleek een redelijke opleving een goede toekomst te voor spellen. „Onze jaarcijfers zijn openbaar dus iedereen kan dat natrek ken. Wij hebben weliswaar een lening lopen bij een bank van negen ton maar dat waren we juist een beelje sneller aan het aflossen. Vanaf het vierde kwartaal 1981 ging het finan cieel voorspoedig. Voor die tijd hadden we duidelijk te maken met een moeizame aanlooppe riode. Die heeft twee jaar ge duurd." Wanbeheer Toch werd de vereniging nog niet zo lang geleden beschul digd van financieel wanbe heer. Trudy van Geitenbeek spreekt dat tegen. „Die roddels zijn ontstaan door een me ningsverschil met een man hier in de buurt, die klaagde over overlast. Hij heeft allerlei praatjes de wereld ingestrooïd over onze financiële zaken. Natuurlijk, zoals ik al schetste, we hebben in het begin met verlies gedraaid. Maar op dit moment waren we dat aardig aan het inlopen. Alleen, door Trudy van Geitenbeek: „Dit gaat alleen maar meer kosten". de sluiting is de gemeente Rot terdam nu de dupe want die staat garant." Bij 'De Toekomstbouwers' par ticipeerden de ouders mee. Dat was een voorwaarde die ge steld werd bij binnenkomst. De ouders die hun kinderen onderbengen hebben allemaal taken die in het huis uitge voerd moeten worden. „En dat heeft de minister niet begre pen of willen begrijpen," zegt een van de ouders, tevens lid van het bestuur. „Het is niet zo dat de ouder een avondje gaat stappen en zijn of haar kind even naar ons brengt. Alle maal hebben ze hun rechten en plichten, die variëren van avonddienst draaien tot het meelopen van diensten in het weekeinde. Voor mensen die daarnaast ook nog een dagtaak hebben geen gemakkelijke op gave." „Maar de minister weer zelf niet wat kinderen opvoeden precies inhoudt," klinkt het verder. „Hij weet niet wat het is om naar je werk toe te gaan maar wel constant twijfels te hebben over de opvang van je kind. Het is tegenwoordig on mogelijk om je kind bij familie of kennissen onder te brengen. Het kan incidenteel maar niet dagelijks. Daar ben je door je omstandigheden gedoemd om geen baan te nemen en thuis achter het raam te gaan zit ten." Het bestuur is vast van plan zich niet bij de sluiting neer te leggen. Overwogen wordt een Arob-procedure op te starten. Daarover zal komende dinsdag met de leden worden, verga derd. Bovendien zal aan de le den een actieplan worden voorgelegd voor behoud van 'De «Toekomstbouvvers*. Als laatste redmiddel hoopt men ook, dat wethouder Van der Have alsnog bij de minister zal aandringen de afbouwperiode te verlengen tot zes maanden in plaats van twee. In die pe riode hoopt het bestuur andere geldschieters te kunnen vin den. 't Is niet te snappen hoe een geroutineerd wei houder als Wim van der Have zó onderuit kan gaan. Als je weet, dat twee oppositiepartijen permanent op volle oor logssterkte op de loer liggen, dan kom je toch niet met een voorstel naar de raad, waar nat tigheid aan zit? Dan vraag je er om onderuit te worden gehaald. En daarbij kom je nog har der terecht als ook nog blijkt, dat je eigen coali tiegenoten zich gepakt voelen en je fractie in to tale verbijstering raakt. Een beetje overdreven voorstelling van zaken? Integendeel: de raad was woedend. Daarom eerst even waarover het ging: het voorstel deel te ne men in de stichting Re gionaal Instituut Ambu lante Geestelijke Ge zondheidszorg. De raad had ter beoordeling de statuten van die stich ting voorgelegd gekre gen om op basis daarvan te besluiten te gaan deel nemen. Dan is het logisch, dat je misschien nog wat wilt sleutelen aan de statu ten. Al is het maar de verandering van een woordje om de zaak wat duidelijker te maken. CDA-fractievoorzitter Bertus Bohré had echter ontdekt, dat de statuten van die stichting al op 30 december bij de notaris waren gepasseerd en dat de stichting intussen <ook al bij de Kamer van Koophandel was aange meld. In die statuten staat, dat alleen de be stuursleden van die stichting bij tweederde meerderheid de statuten kunnen wijzigen. Behan deling in de raad was dus volstrekt zinloos ge worden. De raad komt er niet meer aan te pas. En wat bleek tot over maat van ramp: de statu ten die de raad voorge legd had gekregen, ver schillen op een reeks punten van de statuten, die al bij de notaris ge passeerd zijn. In de stuk ken aan de raad was daarvan geen melding gemaakt. Dat is 'kat in 't bakkie', zoals ze in de haven zeg gen, voor partijen in de oppositie. Bohré (CDA) sprak over 'onbehoor lijk' en Nel van der Pol van den Dorpel (VVD) over 'overrompelings- taktiek'. Tot overmaat van ramp wilde Van der Have van geen uitstel weten 'omdat dat finan ciële consequenties voor de gemeente zou kunnen hebben'. Heftige discus sie alom. Coalitiegenote Els Boxhoorn-Boot (PPR) werd toen ook echt boos, want 'wat is er nu gedaan met mijn opmerkingen tijdens de behandeling in de raads commissie? Niets kenne lijk', veronderstelde zij. PvdA-fractieleider Jo- han Henderson vroeg toen maar ijlings schor sing aan. Van der Haves collega-wethouders ble ken al even verrast door ieze ontwikkeling en trokken zich in de colle gekamer terug. Van der Have moest wel inbinden. Hij 'betreurde de gang van zaken', sprak over 'noodsituatie' en over 'uitstel tot over veertien dagen', Het kon nu ineens wel. Te beredeneren is het conflict overigens wel. Het voorstel was bij de raad aangemeld ter be handeling op 21 decem ber, maar is toen onder de al overvolle agenda aangehouden- Al of niet naïef heeft niemand er aangedacht, dat je het niet kunt maken zo'n voorstel in de raad te be handelen, nadat de statu ten intussen zijn gepas seerd. Want de afspraak met de notaris werd om de een of andere reden niet uitgesteld. Misschien hebben Van der Have en zijn ambte lijke adviseurs ver trouwd op de routine van de wethouder om het voorstel er wel door te jassen. Maar min of meer bij toeval kwam het CDA er achter. Lo gisch, dat de kat toen in de gordijnen zat. Het was alleen ontac tisch van Van der Have om het onderscheid uit het oog te verliezen tus sen zijn functie als loco burgemeester (Peper was op theevisite bij de koningin) en zijn be trokkenheid als wethou der. Als raadsvoorzitter heeft hij spelregels te hanteren, als wethouder probeerde hij er een voorstel door te druk ken. En dat roep irritatie op, die de handelbaar heid van een raad alleen maar vermindert. Het is daarom nuttig aan te geven, dat het conflict in wezen niets te maken had met de con troverse tussen de PvdA en WD/CDA. De wet houder zette zijn eigen fractie net zo voor het blok als de oouositie. Al- leen slaat een oppositie natuurlijk wel munt uit zo'n misser. Overigens leed de raad gisteren wel weer onder de gevolgen van de boy cot, die VVD en CDA op het raadscommissïewcrk toepassen. Alles wat Mi nus Polak (VVD) over medezeggenschap in het onderwijs beter in de raadscommissie onder- wijs had kwijtgekund, werd nu in deze raad breed uitgemeten. Een discussie tussen Polak en wethouder Hans Si mons is voor de insiders best interessant (en op zichzelf is het altijd een plezier naar Polak te luisteren), maar overbo dig was het debat over details wel. Niettemin boekten VVD en CDA een succesje. Kennelijk om de gevoelige plek in de coalitie wat te prikke len, dienden zij een mo tie in, waarin gevraagd werd de deelraden bui ten de medezeggenschap in het onderwijs te hou den. Doordat er ook nog vier socialisten door de bocht gingen en dit ko ren op de molen van 'klein links' was, haalde Polaks voorstel het ruim. Waarbij we nooit zullen weten, of PvdA- 'ers als Van Zevenbergen en Bakema uit overtui ging tegen de deelraden stemden of om de oppo sitie ook een keer een succesje te gunnen. Per slot van rekening moet er binnenkort weer sta king van de vijandelijk heden worden gespro ken. En wat de feitelijke in houd van die medezeg genschap in het onder wijs betreft: Els Box hoorn (PPR) gaf de bes te typering van het voor de buitenstaander on doorgrondelijke gebeu ren: 'mijn dochtertje is anderhalf en nu is het al onduidelijk wanneer zij het voor het zeggen heeft en wanneer ik....'. 't 46-ste. Rotterdam Willem Alders, de Rotterdamse groenteman, die zich had schuldig ge maakt aan overtreding van de winkelsluitingswet door een krop sla voor de winke lopening aan een klant mee te geven, moet later voor de kantonrechter verschijnen. Aanvankelijk was de bedoe ling, dat hij vandaag zijn le zing op het gebeuren aan de rechter zou geven, vergezeld van ongeveer honderd vaste klanten, die hem sindsdien steunen. De bewuste klant was de sla daags tevoren vergeten en liep 's morgens om zeven uur langs. Toen Alders de sla meegaf, passeerde juist een politiewagen en werd hij op bon geslingerd. Hem hangt een boete van 250 gulden bo ven het hoofd. Rotterdam Drs.J.G. Spe ller is donderdag benoemd tot directeur van de Dienst Midden- en Kleinbedrijf, Marktwezen en Vrij-Entre- pöt. Hij volgt directeur W. Kleinbloesem op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6