Clubhuizen: 7 We zij Cincinnati: onvrede over gelijk directie Actievoerend Kethel-Noord heeft succes Van Lier: Enige manier om rustig te vergaderen VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEflAMSCHE COiHIANT NIEUWE WATEBWEG COURANT Schiedamse cultuur is hard toe aan nieuwe organisatie Raad put zich uit in toezeggingen 'Verlies arbeidsplaatsen RSV desastreus' Dirk Brouwer overleden Wethouder Bot zegt gesprek toe 'Wat kan het mij verrotten als jij mag blijven...7 'Weekeindje Hilton van college normale zaak' Doek valt in Olaertsduyn Koppermaandagprent voor burgemeester Politie op zoek naar tasjesdief WATERWEG DINSDAG 181ANUAEI 1983 Schiedam Voor een publieke tribune die stampvol zat met be woners van Kethel-Noord putten alle voorzitters van de Schie- damse raadsfracties zieh gisteravond uit in toezeggingen over de aanleg van gasleidingen naar deze afgelegen wijk. PvdA en VVD kwamen met een motie waarin Ben W wor den gevraagd op korte termijn met de voorbereiding van de aanleg te beginnen. Aad van Lingen van het CDA beloofde in tweede instantie ook met een motie te komen, als de toezeggingen van het college hem niet zouden bevallen. De bewoners van Kethel- Noord, die voor de vergade ring een met blaasinstrumen ten ondersteund carnavalesk gezang aanhieven over het gas, moeten verbaasd geweest zijn over de overweldigende steun die zij kregen van de raadsfracties. Een paar maan den geleden, toen zij er lucht van kregen dat het verlangde fas weer op de lange baan zou omen, polsten zij alle politie ke partijen. Die waren er toen, alsdus woordvoerder Aad Ver speek, niet erg happig op om toezeggingen te doen. Nu was dat anders. Gé Brouwer meende dat .aan leg van gasleidingen naar Ke thel-Noord best op zeer korte termijn te doen is. „Dat gas moet er komen." En daar wa ren alle partijen het er mee eens, Ulferd Bruseker van de CPN wilde de motie van PvdA en VVD nog wat aan scherpen. „De plannen liggen allang klaar. Die kunnen in februari in de raad behandeld worden." Na de pauze verdwenen de be woners van Kethel, gerustge steld door de grote steun voor hun belangen, in de overtui ging dat het nu wel in orde zou komen. Schiedamse raad eensgezind achter motie Schiedam De Schie damse gemeenteraad kwam gisteravond een drachtig met een motie, waarin van het college wordt gevraagd om bij het ministerie van economi sche zaken te pleiten ten gunste van werkgelegen heid bij RSV. PvdA-nestor Arie Verlinde hield een gloedvol pleidooi voor de motie. „We hebben die arbeidsplaatsen in deze regio hard nodig." Bij de Schiedamse RSV-werf van Wilton Fyenoord staan drie honderd lianen op de tocht. „De bevolking moet weten dat haar gemeentebestuur haar bezorgdheid deelt", zei Verlinde. Als het gemeente bestuur zich niet inzet voor de werkgelegenheid bij Wil ton, vreest Verlinde, zou die werf helemaal niet meer te behouden zijn. Op het gevaar af dat „mensen in verschil lende bedrijven in verschil lende steden tegen elkaar worden uitgespeeld", moet Schiedam, volgens de ge meenteraad, zich toch sterk maken voor de werkgelegen heid bij Wilton. In de door alle partijen on dertekende motie staat, dat een nieuw verlies van ar beidsplaatsen in de scheeps bouw desastreus zou zijn voor de regio. „Schiedam en scheepsbouw horen bij el kaar", vond ook Ulferd Bru seker (CPN). De druk op het ministerie van economische zaken om steun te verkrijgen voor RSV moet volgens de gemeenteraad samen met alle belanghebbenden, de an dere Rijnmondgemeenten, het openbaar lichaam, de Vakbonden en de directie van RSV worden uitgeoe fend. Vlaardingen Cultureel Vlaardingen is gisteren opgeschrikt door het plotselinge overlijden van de bekende Vlaar- dingse kunstenaar Dirk Brouwer. Hij is 45 jaar geworden. Brouwer was als graficus en tekenle raar verbonden aan het centrum voor kunstzin nige vorming Nieuwe Waterweg-Noord aan de Oosthavenkade, beter be kend als de Vrije Acade mie. In verband met het overlijden heeft de Vrije Academie een op donder dag geplande nieuwjaars receptie afgelast. Het laatste werk van Dirk Brouwer was het vervaardigen van de nieuwjaarskaart van de gemeente Vlaardingen. Vlaardingen Wethou der Cees Bot gaat op nieuw met een aantel buurt- en clubhuizen praten over de door Vlaardingse sociaal-cul turele instellingen 'inge leverde' 60.000 gulden. Hij heeft dit gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor sociaal-culturele ac- tiviteiten toegezegd. Bij het gesprek komt de na druk te liggen op de ver stoorde verhoudingen tussen de club- en buurthuizen enerzijds en de Vlaardings Centrum voor Welzijnsplan ning (VCW) en de Commissie voor Democratische planning (CDP) anderzijds. „We zijn belazerd", stelde gisteren de vertegenwoordi- ger van clubhuis De Haven, André van Velzen, die als woordvoerder van de betrok ken instellingen voor de commissie optrad. „We heb ben uit eigen beweging 60.000 gulden ingeleverd, met daaraan de eis verbonden, dat de eerstkomende vier iaar geen personeel zou wor den ontslagen, maar we heb ben niets gehoord." Volgens Van Velzen heeft wethouder Bot deze eis wel 'meegenomen naar B en W om erover te praten'. De 60,000 gulden zijn echter door B en W en de gemeenteraad aangepakt, maar er is over de eisen van de instellingen niet meer gepraat. De verschillende instellingen hebben als reactie daarop be gin december van het vorige jaar de samenwerking tussen hen en het VCW en de CDP opgezegd. De instellingen hadden op verschillende punten kritiek op VCW en CDP, die een buffer vormen tussen het gemeentebestuur en de sociaal-culturele instel lingen. Zij staan nu als de grote boosdoeners te boek. De door de VCP en CDP ge organiseerde thema-avonden zijn door de betrokken instel lingen vanaf december ge boycot. Volgens André van Velzen is deze boycot niet al leen uit onvrede voortgeko men, „We hadden er ook geen tijd meer voor", zo be toogde hij voor de commissie, „Alleen al bij De Haven is het aantal vaste krachten door bezuinigingen zó terug gelopen, dat er simpelweg geen tijd meer voor is. Er is bij het bezuinigen niet geke ken naar het verrichte en nog te verichten werk, maar er is gewoon gekort." Volgens wethouder Bot is een deel van de bezuinigde 60.000 gulden in korting ge bracht op de activiteitsgelden van de club- en buurthuizen en is een ander deel van het geld gebruikt om 'begrotin gen te schonen'. Volgens Van Velzen is bij De Haven 11.500 gulden aan ac- tiviteitengeld ingeleverd en moest aan schulden 25.000 gulden worden afbetaald. Tijdperk SG voorbij Schiedam De Schiedamse Gemeenschap houdt op te bestaan. Misschien zal de stichting, ie bijna 35 jaar lang de Scbiedamse cultuur overkoepeld heeft, in mei nog net haar jubileum kunnen vie ren, maar dan is het voorbij, zo verwachten direc teur Ruud Pillard en voorzitter Arie Ouweneel. Tijdens de retraite in Olaertsduyn is dit weekein de besloten het doek te laten vallen. Districtsbestuurder Carel Verhappen (achter de microfoon) tegen de Cinc'mnati-werknemers: „Wat moet ik dan?" Vlaardingen Het was typerend hoe de breedborstige districtsbestuurder Carel Verhappen van de Industrie bond FNV in zijn eentje 'feestlokaal' Amicitia verliet. Ruim als laatste, nadat de ongeveer zestig aanwezige Cincinnati-werknemers al in groepjes waren opgestapt, verdween hij naar huis. De ergernis over het gelijk van hun directie had hij gis teravond niet kunnen wegne men. Er moeten 114, wellicht 110, of 111 man uit. En ook volgens Verhappen is ontslag het enige en laatste lapmiddel, dat de Vlaardingse gereed- schapsfabriek nog rest. Hij kreeg in Amicitia ten onrechte opgesierd met vaan tjes, vlaggen en feestverlich ting dan eindelijk wat be grip van zijn achterban over zijn gesprekken met de direc tie over de vijfde reorganisa tie. „Als iemand zegt: ik heb zoveel onvrede in mijn don der, dat dit allemaal zo maar kan gebeuren... Dan kan ik me dat best voorstellen, maar niet wegnemen. Nou blijkt het FNV de directie gelijk te moe ten geven. Dat is een stuk on vrede waar de kaderleden en ikzelf ook meezaten. Maar wat moet ik dan?", had hij de man nen voorgehouden, Ontving hij tijdens de leden vergadering aarzelend goed keuring voor het sociaal plan en voor zijn optreden; echt steun het gevoel dat de werknemers nu recht achter hem, de onderhandelaar, staan dat ontbeert de vakbonds man nog steeds. „De bestuur der is de besprekingen inge- Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen vindt een weekeindje Hilton voor het col lege, om de bezuigingen te bespreken, een normale zaak. Remi Poppe van de Socialistiese Partij noemde de tijdelijke verhuizing van de burgemeester, de vijf wet houders en twee topambtenaren naar het dure Rotter damse hotel een „asociale verspilling van het geld van de gemeenschap." Volgens Van Lier is zo'n conclaaf echter de enige mo gelijkheid om rustig te ver- 'aderen. ?oppe vond het geen manier om op kosten van de ge meenschap te vergaderen over de bezuinigingen die die gemeenschap zelf moet op brengen. „Maar waar doen we het dan voor?", vraagt Van Lier zich af. „We zijn daar geweest om ons werk te doen, voor de bevolking. Heus niet om de gebraden haan uit hangen. We hebben geen fancy prijzen betaald." Zo'n belangrijke vergadering houden op het stadhuis, zoals Poppe voorstelde, is volgens Van Lier ondoenlijk. „Dan kun je niet ongestoord pra ten, hangen er constant men sen aan de telefoon. De vrou wen van de wethouders bij voorbeeld, om hun man te vragen of ze toch nog thuis komen slapen." De collegeleden hebben dus in het Hilton overnacht, en ook dat vond de SP onzin. Ze hadden best dat kleine stukje van Rotterdam naar Vlaar dingen kunnen rijden om thuis te slapen, meende Pop- pe. Maar ook daar is burgemees ter Van Lier het niet mee eens; hij vindt de vragen van de socialisten sterk gekleurd. „Nu hebben we heel inten sief kunnen werken. Kritiek op elkaar kunnen spuien zonder dat gelijk het mes op tafel kwam, zonder dat er mensen huilend wegliepen." gaan zonder steun van het ka der. Stond-ie dus al zwak bij de directie", moest Joop van Boon, voorzitter van de Be- drijfsledengroep, en de enige die hardere aclie voorstond, toegeven. Verdeeldheid Ongenoegen over de gang van zaken bij Cincinnati Mitacron BV. Het gemopper blijft de bo ventoon voeren. Best begrijpe lijk overigens, want bijna de helft van het personeel (de 57,5 jarigen onvoorwaardelijk) moet worden ontslagen, waar door de werksfeer er niet be paald op vooruit gaat. De stemming zakt echter steeds verder af naar een ieder-voor- zich mentaliteit. De verdeeld heid in de gelederen neemt toe naar mate het dreigende ont slag realistischer wordt. Een voorstel om de 600 gulden bruto een eenmalige uitke ring die iedereen ontvangt in te leveren voor werk voor drie of vier man, werd dan ook van tafel geveegd. „Als ik ontslagen word en mijn geld inlever, heb ik helemaal niks", gilde iemand van achterin het zaaltje. „Wat kan mij het ver rotten als jij mag blijven. Van mijn poen moeten ze afblij ven." Van solidariteit viel gis teravond weinig te bespeuren. Om andere redenen vond Ver happen 't geen geweldig voor stel. Hij was bang, dat direc teur Romein simpel het geld zou opslokken en een paar ar beidsplaatsen creéert, die de ondernemingsraad wellicht ook boven tafel kan krijgen. Ver happen: „Het voorstel, hoe sympathiek ook, komt nu te laat." Slechts de indiener van het idee stemde dan ook uit eindelijk voor... Maar Schiedam blijft niet woest en ledig achter, want er komt iets nieuws voor in de plaats. De be zinning in Olaertsduyn leerde, dat de verhoudin gen tot in het persoonlijke zijn vastgelopen. Gevolg van het geringe contact van de gemeente naar de SG toe maar vooral de bureaucratische instelling van de SG bleek funest. Een nieuwe organisatie (de stichtingsraad van de SG krijgt één maand de tijd om een model op tafel te leggen) moet dan ook garanderen, dat diverse belanghebbenden een di rect contact krijgen met het gemeentelijk apparaat. Autonoom Een idee zal worden uitge werkt om de SG-afdelingen, zoals die er zijn voor zang, toneel, muziek, vorming en ontwikkeling, om te buigen tot autonome overlegplat forms met een directe lijn naar het stadskantoor. Het bevoogdende karakter van een overkoepelende raad valt dan weg. In de optie van Pillard en Ouweneel kan er wel een adviesraad komen, die echter geheel op eigen ti tel een breder cultuurbeleid moet zien te ontwikkeien- Het mag niet automatisch zo zijn, dat SG-raadsleden over stappen naar die nieuwe ad viesraad. Nieuwe gezichten kunnen verfrissend werken; alle Schiedammers mogen solliciteren als het eenmaal zover is. Personeel: Personele consequenties zijn er niet, meent Pillard, hoe wel de meningen hierover uiteenlopen. De SG-woord- voerders stellen zich voor, dat het secretariaat blijft be staan als servicebureau voor overlegplatforms en advies raad. Maar bij de afdeling voor cultuur, sport en jeugd (CSJ) op het stadskantoor is men niet vies van het idee het eigen apparaat uit te bou wen. Pillard ontkent dat het een strop voor hem betekent, dat het bewind over het Passage theater er nu definitief niet meer voor hem in zit. Want evenals het stedelijk mu seum, het archief, de biblio theek, de muziekschool en het centrum kunstzinnige vorming Nieuwe Waterweg- Noord in Vlaardingen blij ven de twee Schiedamse theaters buiten de nieuwe organisatie. Hooguit zal een nieuwe adviesraad raakvlak ken kunnen ontdekken. Naam Het zit er volgens Pillard en Ouweneel niet ïn, dat de naam Schiedamse Gemeen schap wordt bewaard voor de nieuwe adviesraad, Dit tijdperk is voorbij. De herin nering eraan zal niet zo zoet meer smaken, want daarvoor ging de laatste tijd alles te stroef, alleen al gelet op de ultimata die Pillard telkens stelde met betrekking tot Passage en de SG. Zo trok hij een keer op het nippertje een ontslagbrief van één regel in. Wandelgangenpraat Dit soort conflicten is in Olaertsduyn eigenlijk niet boven tafel gekomen. Cur susleider Hans ten Wolde had toch graag alle relevante wandelgangenpraat bespro ken gezien, maar de Schie dammers bleken daarvoor terug te deinzen. Er waren er wel, die bijvoorbeeld het communicatieprobleem tus sen wethouder Posthoorn en Pillard hadden willen uitpra ten, maar het bleef binnens monds. Morgenavond vergadert de stichtingsraad van de SG over de nieuwe opzet en 'de les van Ol&ettsduyn'. 'Herrijzende folklore' in Vlaardingen „Ken herrijzende tolklore noemde de Rotterdamse dis trictsvoorzitter F. Boogaerd 't Hoofd van hei Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) het, terwijl hij burgemeester Fred van Lier de Koppermaan dagprent overhandigde. De eerste burger van Vlaardin gen kreeg een reproductie van een pentekening aangebo den, waarop Rotterdam en omgeving uit de vergane eeu wen staat afgebeeld. In de twee voorgaande jaren kregen respectievelijk André van der Louw (toen nog Rotter dam) en John te Loo (Schiedam) zo'n prent van het dis trict. De prent schetst een gebied, waarin „...Rotterdam even froot als Schiedam is en Vlaardingen pas komt komt kij- en.J', zo staat er naast de afbeelding geschreven. De reproductie, die de grafici weggaven, is 'overigens be schikbaar gesteld door het Vlaardingse Streekmuseum Jan Anderson. Van burgemeester Van Lier kreeg de af vaardiging op haar beurt een das of sjaal met het Vlaar dingse wapen uitgereikt. De drukkers („Meer dan vijf eeuwen de dragers van de informatie", aldus Boogaerd) gaat het in de tegenwoordige tijd niet echt meer naar den vieze. „Bij het verhaal over de economie zakt de balans wat af in mineur", gaf de voorzitter van het Rotterdamse district in zijn toespraakje te kennen. Steeds meer ar beidsplaatsen gaan ook in deze sector verloren, terwijl er een overschot aan vakmensen is. Vlaardingen De gemeente politie van Vlaardingen is op zoek naar een tasjesdief. Al vijf maal heeft hij de afgelo pen tijd toegeslagen, maar wist tot nu toe nog te vluchten. De politie heeft vijf aangiften liggen, waarvan vier vanaf 5 januari. De eerste keer, op 14 oktober van het vorig jaar, gapte de dief op de Julianasin- gel een tas uit een mand weg. Daarna sloeg de tassendief achtereenvolgens op de Prins Ëenrhardlaan (5 januari). Van Beethovensingel (8 januari), Schiedam seweg en Burge meester Heusdenssingel (beide op 15 januari) zijn slag- De overvallen zijn allemaal ongeveer hetzelfde van opzet; de tasjes worden steeds van een fiets gegrist. De eerste drie pogingen slaagden in de avonduren. Op 15 januari mis lukte zijn aanslagen op de tas jes. De politie komt nog niet verder met het signalement dan dat het gaat om iemand met een flink postuur. Getui gen wordt verzocht contact op te nemen met de afdeling re cherche (010-342355, toestel 113 of 123).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1