"Bezwaarschriften in vijf minuten van tafel" Ontslagen Cincinnati nu bekend Schiedam stapt over gat in begroting heen Kethel: wel gas, maar pas na volgende winter mum DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COWANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners ook blij met plan Ligthartschool Bibliotheek ontvangt 20.000 gulden extra Adjunct volgt directeur sociale dienst op ff Huizen op plaats oude school Turken zoeken nieuwe moskee in Hoofdstraat Crematorium affaire: 'Juist héél netjes' 'Rijk bezuinigt niet overdacht' VRIJDAG 21 JANUARI 1983 Vlaardingen De afdeling Personeelszaken van Cincin nati Müacron BV heeft gis terochtend de namen bekend gemaakt van degenen die ontslag krijgen aangezegd. In totaal zijn 112 werknemers de dupe geworden van de vijfde reorganisatie bij deze Vlaardingse machinegereed- schapsfabriek. De stemming, die in het gebouw heerste, deed volgens OR-secretaris Jan van Gogh niet veel on der voor die op een kerkhof. Naast de drie personeelsle den, die districtsbestuurder Carel Verhappén van de In dustriebond FNV van de 'zwarte lijst' heeft weten af te praten, heeft de directie op advies van de ondernemings raad, (OR) nog twee man in dienst gehouden. In eerste instantie zouden 117 van de ongeveer 260 Cincinnati- werknemers op straat komen te staan. Een aantal personeelsleden noemde de wij2e waarop hen ontslag is aangezegd, niet be paald nebjes. Zij hadden graag gezien, dat directeur Piet Romein de mededeling voor zijn rekening had geno men. In plaats daarvan wer den de voor ontslag aangewe zen mannen door hun afde lingschef naar personeelsza ken gestuurd. Zij zullen in de loop van de volgende week meer infor matie krijgen over bijvoor beeld de manier waarop zij in verweer kunnen gaan. Mo menteel zijn de werknemers, voor wie ontslag op het ar beidsbureau is aangevraagd, thuis. Nieuwe bewoners Ouwenbroek 'Sommigen moeten geld lenen bij de bank om de sleutel te kunnen krijgen' Het Cleypool-pand op de hoek van Nieuwe Haven en Hoofdstraat, nabij de Varkenssluis, staat al jaren te koop. De historische vereniging Schiedam noemt het een monu mentaal pand en geeft het een hoge waardering. boos over hoge borgsom Wethouder Van der Knaap: ...precedent-werking... Maassluis' college overstag: Maassluis De stichting Verenigde bibliotheken Maas sluis krijgt van de gemeente een extra subsidie van 20.500 gulden. Onder druk van de Maassluïse raadsfracties is het college van Ben W toch overstag gegaan. Door dat krediet van ruim twintig mille hoeft óe bibliotheek dit jaar nu niet in te krimpen, waartoe ze door de bezuinigingen van de rijksoverheid waxen gedwongen. Wethouder Izaak van der Knaap van financiën stelt wel na drukkelijk, dat deze 'uitkering' slechts eenmalig is. Een structurele oplossing is nog niet gevonden. Voor 1984 zullen de problemen van de openbare bibliotheek alleen maar gro ter zijn geworden. Een echte hoe ra-s temming heerst er dan ook niet bij het bibliotheek-personeel. Directeur Wim van Dijk gaf eerder al toe, dat de situatie dan nog hopelozer is en „dat er in 1984 waarschijnlijk toch ontslagen moeten gaan vallen." De toekomst hangt af van de beslissing, die het ministerie van cultuur aangaande de subsidies in maart zal nemen. Voor dit jaar is het uitleen centrum in ieder geval uit de brand. B en W wilden niet op scherp spelen. „Als je zulke sterke signalen krijgt, moet je het wel doen", vindt Wethou der Van der Knaap. De eerdere terughoudendheid van het college schrijft hij toe aan wat hij 'precedent-werking* noemt. „Als je één instelling een krediet geeft, komen ande ren straks ook. 'Waarom wij niet en zij wel?*, wordt er dan gezegd. En dat wilden we voorkomen." CDA krijgt geen scheurtje in coalitie Schiedam Het CDA heeft gisteravond aan de begro tingsbehandeling uiteindelijk maar een magere buit overgehouden. De drie amendementen en vier moties van CDA-leider Aad van Lingen werden weggestemd, bovendien ging de politieke eer naar de hechte PvdA/WD-coalitie die met twee moties bereikte dat het gasnet in Kethel- Noord er komt en dat de on- roerend-goedbelasting (OGB) heter niet meer dan trend matig verhoogd kan worden. Toch was Van Lingen niet ontevreden: het gas naar Ke- thel ging hem boven alles, zei hij na afloop van het be grotingsdebat, dat deze keer nauwelijks een marathonzit- I ting kon worden genoemd, s In tien uur, verdeeld over I drie avonden en een middag, kwam het stadsbestuur er- mee klaar. t Tenslotte werd de gemeeme- begroting voor 1983 toch met algemene stemmen aan- vaard, evenals de meerjaren begroting tot 1987. Het opmerkelijke hiervan is, dat de begroting werd goed gekeurd, terwijl de hele ge meenteraad wist dat er een gat van acht ton zou overblij ven. Vooral CDA'er Van Lingen vroeg zich bezorgd af, hoe de provincie hier te genover zal staan. Wethou der voor financiën Cor van hij Tilborg antwoordde dat gedeputeerde staten zal trachten te vermurwen door een begeleidend schrijven, waarin tot uiting moet.ko men dat Schiedam zich niet in staat achtte op zo'n korte termijn het gat te dekken, dat ontstaan is door vermin derde bijdragen uit het Ge meentefonds. Vlaardingen De toe komstige bewoners van de 75 buizen op het Ou- wenbroekterrein vin den de waarborgsom, die zij moeten betalen bij het aanvaarden van hun woning, veel te hoog. Zij willen dat wo ningbouwvereniging Patrimonium, die de woningen laat bouwen, uitsluitend 25 gulden sleutelgeld vraagt. Tot op heden eist Patrimoni um van de nieuwe huurders een maand huur (inclusief de servicekosten) als waarborg som, 50 gulden administra tiekosten én een maand huur vooruit. Hierdoor kunnen de te betalen bedragen voor een vijfkamerwoning oplopen tot meer dan duizend gulden. De vereniging van toekomstige bewoners heeft haar grieven per brief aan Patrimonium kenbaar gemaakt. Dinsdag wordt in het buurt huis VOP een bijeenkomst gehouden, waarvoor de di recteur van Patrimonium, Jan de Ligt en wethouder Bas Goudriaan zijn uitgeno digd. De wethouder heeft toegezegd het standpunt van de bewoners te willen verde digen. Opbouwwerker Jacques Sluyter noemt de waarborg sommen erg hoog: „Een der gelijk bedrag is voor de be woners moeilijk of helemaal niet op te brengen. Sommi gen moeten geld lenen bij de Volkskredietbank om de sleutel te krijgen. Er is hier sprake van bouwen voor de buurt, maar voor de bewo ners van de Vettenoordsepol- der is zo'n bedrag erg veel." Sluyter wil proberen uitstel 'te krijgen van het betalen van het geld en met Patri monium tot een andere rege ling te komen. Volgens Jaques Sluyter lo pen de in de regio te betalen waarborgsommen nogal uit een. „Een woningbouwver eniging in Maassluis vraagt 100 gulden administratiekos ten, Patrimonium uit Rotter dam vraagt alleen 35 gulden sleutelgeld en Samenwer king uit Vlaardingen tussen de 50 en 250 gulden plus vijf tig gulden administratiekos ten", zegt hij. Volgens Sluy ter is Patrimonium landelijk gezien met zijn waarborgsom geen uitzondering. Vlaardingen Mevrouw ir. Th.A.A. Miltenburg-Kraak man wordt zo goed als zeker de nieuwe directeur van de gemeentelijke sociale dienst. Zij is momenteel waarnemend directeur van de GSD. Me vrouw Mitenburg-Kraakman volgt J. Florijn op, die per I september in de VUT gaat. Zij is de enige overgebleven kandidaat, van de sollicitanten die zich hebben gemeld voor de vacante functie, De ge meenteraad zal haar in maart benoemen, nadat eerst nog het advies is ingewonnen van de raadscommissies voor perso neelszaken en maatschappelije dienstverlening. Het was aanvankelijk de be doeling dat beide commissies vorige week achter gesloten deuren al een gesprek met me vrouw Miltenburg-Kraakman zouden hebben. Dat kon ech ter niet doorgaan, omdat een psychologisch onderzoek niet op tijd kon worden afgerond. Hoewel mevrouw Miltenburg- Kraakman al vanaf april 1979 werkzaam is bij de GSD en in dertijd ook een test heeft afge legd, vond men het nodig dat dat nog een keer zou gebeu ren. Volgens directeur De Mol van de centrale personeels dienst van de gemeente gaat het met name om de „stressge- voeligheid, die natuurlijk een belangrijke rol speelt bij zo'n zware functie". Omwonenden bekijken tekeningen en maquettes van de nieuwe Jan Ligthartschool. Vlaardingen Op de plaats van de oude Jan Ligthartschool, waar voor misschien al bin nen anderhalf jaar ver vangende nieuwbouw komt, wil wethouder Bas Goudriaan huizen bouwen. Hij zei dat gis teravond op de infor matiebijeenkomst over de nieuwe school in de Bethelkerk. De gemeente heeft ero ver gedacht de oude Ligthartschool te laten staan en te gebruiken voor de uitbreiding van het gemeentearchief. „En ik denk dat bij voorbeeld de sociaal- culturele instellingen er ook wel een bestem ming voor zouden we ten", zei Goudriaan. Maar zelf is hij tot de slotsom gekomen, dat het oude gebouw maar beter kan worden afge broken. „Er kunnen daar 34 eengezinswo ningen worden ge bouwd, en dat is toch veel belangrijker", meende de wethouder. Vlaardingen „Het sop is de kool niet waard geweest", vonden de mensen uit de Vlaardingse Oranjebuurt, waar aan het Emaus de nieuwe Jan Ligthartschool moet komen. Ze overstroomden de ge meente met bezwaren toen ze hoorden dat er in het buurtparkje gebouwd zou worden. Maar gisteravond, geconfronteerd met de plan nen, verdwenen de meeste van die bezwaren als sneeuw voor de zon, „Het schooltje is vrien delijker geworden dan ik gedacht had." Een van de redenen om een informatieavond te houden in de Bethelkerk, zeiden de wethouders Arij Maarleveld en Bas Goudriaan, was de be woners ervan te weerhouden bezwaarschriften in te dienen. „Een onaanvaardbare aantasting van het leuke parkje", waren de aanvankelijke bezwaren van de bewoners. Maar volgens de gemeente is er geen andere plek m de buurt waar de school gebouwd kan worden. „Er is zoveel jaren op gestudeerd, zó lang, dat wij op elke vraag een antwoord hebben", zei Maarleveld. „Ik kan me best voorstellen dat de mensen zich afvragen wat er met het groen ge beurt." Een paar bewoners sputterden nog wei wat tegen, maar voor nog iemand bezwaar wil de indienen nam Goudriaan snel alle hoop weg, „Bezwaarschriften keuren we binnen vijf mi nuten af. De school komt er toch. U kunt alleen voor nog meer vertraging zorgen." Iedereen toonde zich uiteindelijk tevreden over de oplossing van architect Pietro Hammei, die had geprobeerd met het nieuwe gebouw zo wei nig mogelijk schade te doen aan het groen. Om dat hij bet 'ook een fijn wandelparkje' vond. Schiedam De aanleg van gasleidingen naar Kethel- Noord kan nog voor de zomer beginnen, maar het karwei is volgens wethouder Scheeres zo gigantisch, dat niemand met zekerheid durft te zeggen of Kethel de volgende winter al met gas zal kunnen stoken. Het wordt misschien toch pas in het slookseizoen 1984/'85. De bewoners van Kethel- Noord, maandagavond nog massaal aanwezig bij de ge meenteraad, hebben de zittin gen later in de week nauwe lijks gevolgd. De politieke par tijen hebben toen nog heel wat zitten proberen elkaar vliegen af te vangen, met het uiteinde lijke resultaat, dat het bij een „zo spoedig mogelijk" blijft. Volgens PvdA-leider Gé Brou wer weten „zelfs" de mensen in Kethel ook wel dat het gas net er nauwelijks vóór de vol gende winter zal kunnen zijn. „Het is boerenbedrog, ais je die mensen voor niks blij maakt," zei hij, verwijzend naar een motie van het CDA en klein links die het gas vóór het vol gende stookseizoen in Kethel wilden hebben. Die motie haalde het niet- CDA en klein links konden toen niet anders dan zich achter een motie van de PvdA/WD-coalitie scha ren om haast te maken met het gasnet. Die motie van CDA, CPN, D'66 en PSP/PPR was niette min aanvankelijk positief ont vangen door WD-Ieider Ge rard Verhulsdonk. Hij noemde het een feestelijk papiertje met een strik rond het PvdA/VVD-cadeautje. En daar had hij, zei hij, niets op tegen. „Ik verpak mijn snoep jes ook in feestelijke papier- gïs", aldus de bonbonbakker, e woorden van wethouder Scheeres deden hem bijdraai en. CDA-leider Aad van Lingen verklaarde later blij te zijn, dat het college van B en W in elk geval de intentie heeft uitge sproken om met de aanleg op te schieten. Schiedam De Turkse gemeenschap in Schiedam is op zoek naar een nieuwe moskeenu het gebouw aan de Mariastraat op het punt staat gesloopt te wor den voor de staasvernieu- wing in het westelijk stadsdeel. De stichting Overleg Bui tenlanders heeft het voor malige Cleypool-pand op de hoek van de Nieuwe Haven en de Hoofdstraat. Zolang zij geen nieuwe moskee hebbenblijven zij liever zitten in het pand aan de Mariastraat, hoek Fabristraat, zo hebben ge meenteambtenaren te ho ren gekregen. De verschillende Turkse verenigingen moeten nog overleg voeren over de lo catie, samen met de Ma rokkaanse verenigingen die wellicht ook van het gebouw gebruik kunnen maken. Ook zij hebben een nieuwe moskee nodig. Er zouden in het gebouw gescheiden gebedsruimten kunnen komen voor de verschillende bevolkings groepen. Daar is het groot genoeg voor. De Turken en Marokkanen hebben geen geld om het te kopen, maar als de gemeente dat doet is er bij de verenigin gen wel voldoende geld om een redelijk buur te betalen. Probleem bij het vinden van een nieuwe moskee is, dat de Turkse inwoners van Schiedam ook de in richting graag gesubsi dieerd willen hebben. Hierbij zijn de kosten niet eens zon zwaar punt, maar de gemeente zit dan met het principe in de maag dat voor kerken, tempels etc. één lijn moet worden getrokken. Men ziet levensbeschouwing en geloof als strikt individue le zaken, die door de be treffende instellingen dan ook zoveel mogelijk zeïf bekostigd moeten worden. Schiedam Wethouder Zijde veld vindt dat het college van B en W .juist héél netjes" om springt met het schriftelijk verzoek van oud-staatssecreta ris Saskia Stuiveling, waarin zij vraagt om een herbezinning over het (raads)besiuit voor de bouw van een crematorium. Volgens Zijdeveld is die brief gericht aan B en W cn is dit college nog steeds bezig met de gevraagde heroverweging „Dinsdag hebben wij er nog een vergadering over", zei Zij develd gisteren tijdens de be grotingsbehandeling Legen D'66-raadslid Adri Reijnhout Reijnhout had het college erop betrapt, dat die brief niet ter informatie is gebracht aan de commissie stadsvernieuwing, die vorige week wel om een standpunt werd gevraagd. „Dat advies zullen wij bij onze heroverweging uiteraard zwaar laten meewegen", aldus Zijdeveld. Daar ging het volgens Reijn hout nu precies om. Hij sluit niet uit, dat als de brief van Stuiveling wel in de commissie bekend was geweest, hel ad vies over het dure crematori um anders had kunnen zijn. Maar Reijnhout liet zich door Zijdeveld niet tot de keiharde beschuldiging verleiden, dat het college noodzakelijke in formatie had verzwegen. Wel noemde het D'66-raadslid het „erg jammer" dat de commis sie niet op de hoogte was ge steld. Vlaardingen De gemeente gaat in beroep bij de Kroon te gen de onzorgvuldige manier waarop het rijk in 1982 bezui nigde op het sociaal-cultureel werk. In januari van dat jaar, toen alle plannen voor die sector al rond waren en het sociaal-cul tureel programma door de raad was aangenomen, kreeg de gemeente een extra korting van 6,6 procent te verwerken. Vlaardingen kan nu pas in be roep gaan omdat de vaststel ling van de rijksbijdrage, die officieel voor 1982 binnen had moeten zijn, pas in december binnen kwam. Het beroep is gericht tegen het ongelukkige moment waarop de korting van 60000 gulden bekend werd. „We mogen niet ver wachten dat die korting onge daan gemaakt wordt. Maar het moet een signaal zijn, dat dit geen nette manier is," aldus waarnemend hoofd van de af-. - deling algemene zaken drs. W. Boot.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1