20 ROTTERIAM College wil bouwvergunning eroscentrum niet intrekken KNSM- Kroonburghook belang in agentschap BEL VOOR 010144144 Geen lus in dijk bij IJsselmonde Gewoon een om bud* Coroco krijgt kantoor Feijenoord wijkpark Trekker gekanteld VVD en CDA boos over afkappen discussie Toch derde kort geding Meer daders steekpartij Kassa leeggehaald Inbraak Voorwaarde van Nederlandse regering PvdA sterk verdeeld over transactie Müller- Thomsen verkoopt vier bananen- elevatoren Vervoersbond FNV tegen verlenging haven-cao Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 28 januan 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Gedeputeerde J. Noorland gaat dinsdag aan Gedeputeerde Staten voor stellen om de reglementswij ziging ongedaan te maken, die een omlegging van de dijk bij IJsselmonde ten be hoeve van een nieuwe pro- duktiestraat van Boele's Scheepswerven en Machine fabriek in Bolnes mogelijk had moeten maken. „Tijdens een gesprek met mi nister Smit van Verkeer en Waterstaat is mij duidelijk te verstaan gegeven, dat het rijk niet bereid is het gat van on geveer vijf miljoen gulden te dichten", aldus de heer Noor- land. „Dat is voor mij aanlei ding om voor te stellen de re glementswijziging in te trek ken. Het lijkt mij verstandig om nu terug te gaan naar af.' Terug naar af betekent, dat de voorgenomen dijkverzwaring ter plaatse vrijwel het bestaan de tracé blijf volgen. Het bete kent eveneens dat Boele de plannen voor modernisering, waarmee een investering is gemoeid van honderd miljoen gulden, wel kan vergeten Di recteur Ir.J.O.van der Vorm was gisteren nog niet bereid om commentaar te leveren. ..We gaan ons eerst intern be raden en bekijken wat de con sequenties lijn", aldus Van der vorm. Boele heeft inmiddels van de deelgemeente IJsselmonde wel bouwvergunningen gekregen voor een lasloods en een seheepsbouwJoods. Verder is er een zogenaamde artikel 19 procedure in gang gezet voor het verkrijgen van een ver gunning voor de aanleg van een kraan baan. In IJsselmon de circuleren geruchten, dat het hier zou gaan om compen serende bouw voor de produc tiestraat. Bij Boele ontkent men dat. De officiële lezing is, dat het gaat om onderdelen van een totaal bouwplan voor het bedrijf. De produktiestraat is daar ook een onderdeel van. De verlegging van de dijk wordt volgens Boele door deze bouwplannen niet overbodig. Een ander gevolg van het in trekken van de reglementswij ziging is, dat enkele bedrijven en woningen, die binnendijks zijn gelegen, niet gesloopt be hoeven te worden. De wonin gen die aan de buitenzijde van de dijk zijn gelegen krijgen echter een hogere en bredere dijk voor de deur. Als GS, het dagelijks bestuur van de provincie, op zijn voor stel ingaat, hoopt gedeputeerde Noorland dat in februari nog besluitvorming in Provinciale Staten zal kunnen plaatsvin den. Rotterdam -Omdat de gemeentelijke ombudsman ook een vrouw kan zijn, stelde burgemeester Bram Peper de raad voor om deze functionaris gewoon „ombud" te noemen. PSP-PPR-raadslid C. Oos- terwijk had gevraagd voor man ook vrouw te mogen le zen en voor hij ook zij. Het VVD-raadslid W.J. van Dam kwam in de raad met acht wijzigingen op de ver ordening voor de gemeente lijke ombudsman en vroeg met name om overleg met de nationale ombudsman. H.Th.C. Hodes van de PvdA vroeg of de taken van de ombudsman ook uitgebreid kunnen worden tot ambte naren van de politie. Burgemeester Peper had niet zo gauw antwoorden pa raat op de kritiek op de ver ordening en wilde graag en kele weken de tijd om de ge volgen van wijzigingen te bekijken en om overleg met de nationale ombudsman te voeren. Een uitbreiding naar politie-ambtenaren toe leek hem de nodige haken en ogen te geven, zodat hij ook dit nader wilde bekijken. De verordening komt nu over vier of zes weken opnieuw in de raad. Vervolg van voorpagina Rotterdam Door de klok van twaalf uur is een interpellatie in de Rotter damse gemeenteraad over een eroscentrum aan de Keilehaven op een ordinair geruzie tussen raadsleden van WD en CDA enerzijds en PvdA, inclusief het college, anderzijds uitgelopen. De WD wilde de discussie afmaken, maar de PvdA voelde daar niets voor. Een stemming over stoppen of doorgaan viel uit in het voordeel van de mensen, die naar huis wilden. Na de bespreking van de an dere agendapunten, begon de raad om elf uur Ts avonds aan de interpellatie. VVD-raadshd mr.J.A. Reus zei, dat er in bre de kring twijfels zijn gerezen over de oprechtheid van het college. B en W hebben het zwijgen bewaard over de transacties en vergunningen, die het mogelijk maken aan de Keilehaven het voormalige ge bouw van Inverpak tot eros centrum om te toveren. „Zonder de raad erin te ken nen heeft het college mede werking verleend aan een eroscentrum. Met bekwame spoed is er gewerkt aan de vergunningen en de over dracht van de grond. De raad heeft uit de krant moeten le zen, wat er aan de hand was", aldus de heer Reus. Hij wees er met nadruk op, dat het col lege van het begin af aan heeft geweten, dat het zogenaamde bedrijfsverzamelgebouw in fei te een eroscentrum moet wor den. Desondanks heeft wet houder W. van der Have op 8 december gedaan alof hij er niets van wist. Op de indringende vraag van de VVD of het college bereid De vier Rotterdamse bedrijven die het eroscentrum aan de - Ketleweg hebben voor de derde keer een kort geding aangespannen, dat vandaag al dient Ditmaal wordt de president van de Rotterdamse rechtbank gevraagd de eigenaar van het in aanbouw zijnde centrum een verbod op ingebruikneming op te leggen op straffe van een dwangsom van 1 miljoen gulden per dag. Aldus gisteren de advokaat van de vier bedrijven, mr. H.J. Smit Eveneens donderdag is het college van B en W van Rotterdam door de vier bedrijven gesommeerd met politiedwang een eind aan de bouwactiviteiten te maken. De gemeente heeft zich daartoe volgens mr, Smit namelijk verplicht nadat de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State de bouwvergunning heeft geschorst. Niettemin wordt volgens mr. Smit dag en nacht doorgewerkt aan het eroscentrum. is de bouwvergunning in te trekken, zei burgemeester Pe per, dat daarvoor formeel geen reden is. Een oordeel over de ontwikkelingen aan de Keile haven wil de burgemeester pas uitspreken als duidelijk is, wat zich daar ontwikkelt en wat de effecten ervan elders in de stad zijn. Uitgeput De heer Reus pleitte voor een prostitutiebeleid, dat een zo breed mogelijke steun van de raad krijgt. „Dat is nu mislukt. Het gaat niet aan om de raad onkundig te laten over ont wikkelingen in het prostitutie beleid", zei hij. Burgemeester Bram Peper zei in de afgelopen tien maanden te hebben moeten, vaststellen, dat de prostitutie in sommige wijken tot onhoudbare situa ties heeft geleid. De oorzaak is volgens hem, dat Rotterdam geen plek voor prostitutie heeft, waardoor de rest van de stad van overlast kan worden verlost. Nu wordt geprobeerd de onaanvaardbare overlast met meer politie-ïnzet te be strijden. De burgemeester zei, dat het hem lief zou zijn als de hele raad een prostitutiebeleid kan steunen. Hij vond, dat de hele raad ook aan mogelijke oplos singen moet denken. Zelf zag hij geen mogelijkheden meer. Rotterdam Sectie op het lichaam van de 33-jarige J.R. Walden, die dinsdag dood werd gevonden in zijn wo ning in de Polderstraat, heeft uitgewezen, dat hij met een aantal messteken om het le ven is gebracht. Volgens de politie zijn hierbij meer da ders betrokken geweest De achtergrond van het misdrijf moet worden gezocht in de heroïnehandel. Rotterdam Drie onbekende mannen hebben gistermiddag de kassa leeggehaald van een houthandel aan de Polderlaan. Terwijl twee mannen de aan dacht van het bedienend echt paar afleiden, probeerde de derde man ongemerkt de kas sa leeg te halen. De winkelei genaar merkte dit echter en deed snel de winkeldeur op slot De mannen gooiden hem daar op op de vloer en vluchtten snel weg. Hun buit bedroeg 645 gulden. Hoek van Holland Een 26- jarige man en een vrouw van dezelfde leeftijd uit Rotterdam zijn gistermiddag op verden king van diefstal van 47 blik jes limonade aangehouden. De blikjes waren in een strandtent in Hoek van Hol land gestolen. Het duo had de blikjes onder hun jassen ver stopt. Het is bij het gebouw van Watersportvereniging 's- Gravenzande aangehouden. De politie van Hoek van Hol land heeft in samenwerking met die van 's-Gravenzande hét tweetal ingerekend. Een trekker met oplegger Is gisteravond door onbekende oorzaak gekanteld op de oostelijke rijbaan van de Brienen- oordbrug. De combinatie kwam uit de richting van het IJssel- mondseplein en schoof over de rijstrook tegen de vangrail aan. De 33-jarige chauffeur W.D.van der Plas uit Reeuwijk bleef ongedeerd. De rijbaan moest ongeveer anderhalf uur voor het verkeer worden afgesloten, mede in verband met brandge vaar door vrijgekomen gasolie. Om half negen gisteravond kon het verkeer weer doorrijden. Na het ongeval ontstond een lange file voor de Van Brienenoordbrug. GEM-oirecteur P.H. van der Vorm Rotterdam Het directo raat-generaal scheepvaart en maritieme zaken van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vindt dat de rederij KNSM-Kroonburgh behalve een groter aandeel in de vaart op de Sovjet unie ook een 50-procents belang moet krijgen in een nieuw bedrijf, dat als agentschap voor het bilate rale lijnvaartverkeer tus sen Nederland en Rusland optreedt. Het is een van de voorwaar den, die de Nederlandse rege ring heeft gesteld ten aanzien van de Russische wens om ei gen directeuren in Neder lands/Russische havenbedrij ven te krijgen. Via zo'n belang kan KNSM- Kroonburgh een medebepa lende rol gaan spelen bij de la dingverdeling en ook controle uitoefenen op de ladinstromen. Deze eis houdt in dat het hui dige Russische agentschap Trans world Marine Agency in Rotterdam een flink deel van z'n activiteiten moet afstaan. Directeur P.H.van der "Vorm van de Graan Elevator Maat schappij (GEM): „De Russische beslissing op het Nederlandse aanbod Sovjet-directeuren in Rotterdam toe te laten, blijft te lang uit en daar maak ik me ernstig zorgen over. Ik ver moed dat de Russen gepikeerd zijn over de voorwaarden die Nederland heeft verbonden aan het Russische verzoek om een eigen directie en een eigen consulaat. Dat laatste punt is, zoals bekend, afgewezen. Kwalijk vind ik 't ook dat de gemeente Rotterdam niet be trokken is geweest bij het op stellen van die voorwaarden, terwijl het belang van de Rot terdamse haven in deze zaak toch het grootst is. Ik heb daarom het idee dat de zaak min of meer beklonken is." Tien schepen Op dit moment zijn er tien grote schepen met totaal zo'n half miljoen ton voor de Sov jet-Unie bestemd Argentijns graan op weg naar West-Euro pa. Het eerste schip moet om streeks 14 februari aankomen. Van der Vorm: „Onder nor male omstandigheden had Rotterdam zeker enkele van die schepen behandeld. Nu weten we nog van niets". Hamburg heeft de afgelopen weken reeds enkele graan schepen voor de Russen be handeld en het uitblijven van het Russische besluit wijst er volgens hem op dat Hamburg en Antwerpen ditmaal deze graanstroom te verwerken zullen krijgen. Enkele van die tien schepen zijn in charter bij het Rotterdamse bedrijf Ship- mair, dat een deel van dat Ar gentijnse graan op dit moment dus voor de Russen vervoert. Het wegvallen van het 'Russi sche' graanpakket zou voor de GEM —die als massagoedstu wadoor per jaar bijna twintig miljoen ton graan en veevoe der in Rotterdam behandelt een ernstige zaak zijn. Van der Vorm sluit niet uit dat er op langere termijn verlies van ar beidsplaatsen mee is gemoeid. De gemeente Rotterdam zou jaarlijks enkele miljoenen gul dens aan zeehavengeld gaan Andere "aen De andere eisen van de Neder landse regering gaan over af spraken die de afgelopen jaren tussen beide landen op scheep vaartgebied zijn gemaakt en die de Russen niet of nauwe lijks nakomen. Zo zal de Sovjet-Unie moeten gaan voldoen aan de begin '77 gemaakte overeenkomst gege vens te verstrekken die een inzicht moeten geven van de wederzijdse vervoersposities in hoeveelheden vervoerde la ding en vrachtopbrengsten. Nederland voldoet hier aan. Rusland vrijwel niet. Verder is de Sovjet-Unie een in "78 gemaakte afspraak om overleg te voeren over een Russisch aanbod om voorrang te verlenen aan Nederlandse rederijen bij het charteren van buitenlandse tonnage voor de bilaterale vaart, nog steeds niet nagekomen. Tenslotte zal de Nederlandse regering de Russen duidelijk makèn dat men grote waarde hecht aan de Russische naleving van vo rig jaar januari gemaakte af spraken over de Sovjet-vracht- onderbieding in een aantal voor de Westeuropese landen belangrijke vervoerroutes en het streven naar een lange- termijn-oplossing met de Sov jet-reders. Rotterdam. Coroco mag een kantoor bouwen aan de Admiraliteitskade. Met 26 stemmen voor en 17 stem men tegen ging de Rotter damse raad donderdag met een gecompliceerde overeen komst tussen gemeente en Coroco akkoord. Het grootste deel van de PvdA-fractie was tegen dit akkoord. Voordeel van de overeen komst is, dat het beloofde wijkpark op Feijenoord er kan komen en dat er premïehuur- woningen kunnen worden ge bouwd aan de Admiraliteitska de. Daar staat tegenover, dat Coroco er financieel gunstig uitspringt en een groot kanto rencomplex mag bouwen. PvdA-raadslid E. Bakema had, mede namens de PSP-PPR, kritiek op het college, omdat volgens hem de overeenkomst voordelig is voor Coroco en nadelig voor de gemeente. „We hebben altijd aandacht gehad voor speculatie met wo ningen, maar blijkbaar is onze aandacht voor speculatie met grond verslapt. Deze transactie bevordert grondspeculatie", meende hij. Kantoren in het overloopgebied Kralingen hel pen volgens hem het woonge bied naar de knoppen. Zijn traetiegenoot P.A.van Ag- teren was ook ongelukkig met de gang van zaken, maar vond de handelswijze van Coroco wel oirbaar. Hij hechtte meer belang aan het wijkparkje in Feijenoord en woningbouw aan de Admiraliteitskade dan aan de voordelen, die Coroco behaal L Ook wethouder dr.J.M. Lin thorst dacht er zo over. Het CPN-raadslid G.R. van Veld huizen vond de transactie 'stinken' en vond het belang rijker om speculant Coroco op zijn gezicht te laten gaan dan een wijkpark te creëren. Rotterdam Het stuwa- doorsbedrijf Mtlller-Thomsen heeft vier bananen-elevato ren die sinds voorjaar 1981 op de terminal aan de Prin ses Beatrixhaven buiten be drijf zijn, verkocht aan de Westduitse fruïtimporteur Skipio. Deze gaat ze gebrui ken voor een eigen overslag bedrijf in Bremerhaven (West-Duitsland), De uit het begin van de jaren zestig daterende elevatoren zijn niet meer in gebruik om dat Mülier-Thomsen bijna twee jaar geleden de banane- noverslag voor het Ameri kaanse concern United Brands (220.000 ton per jaar) kwijt raakte aan het op dat gebied goedkoper werkende Ant werpse stuwadoorsbedrijf Bel- fian New Fruit Wharf. 'olgens de directie van Mül ier-Thomsen, die de verkoop prijs niet bekend wil maken," gaat Skipio de elevatoren ge bruiken voor de modernise ring van de eigen installaties in Bremerhaven. Zoals bekend heeft het Gro ningse transportbedrijf Lom-' merts plannen voor de bouw van een bananen-terminal in de Eemshaven (bij Delfzijl), Lommerts wil bananen-pak ketten uit vooral de Noord- duitse zeehavens naar de Eemshaven zien te krijgen. Voor de 200.000 ton die Skipio- in Bremerhaven behandelt,' he* ft Lommerts geen interesse omdat Skipio met een moeiliji" te doorbreken eigen keten van aanvoer, overslag en distribu tie werkt, zo heeft de directie meegedeeld. Volgens Lom merts zijn de vier elevatoren bovendien volstrekt verouderd voor moderne overslag. Rotterdam Na de kaderle den van de bedrijven uit de- stukgoed-sector van de Rot terdamse haven heeft nu ook het bestuur van de bedrijfs groep havens van de Ver voersbond FNV zich uitge^ sproken tegen verlenging van 'de haven-cao met een halfjaar (tot 1 juli '83). De werkgevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam hadden dit voorstel begin ja nuari gedaan. De prijscompen satie zou tijdens die periodej moeten worden opgeschort en bekeken zou moeten worden' op welke manier die voor maatregelen ten behoeve van! de werkgelegenheid kon wor den ffehruikt. In het op 1 februari te houden - tweede cao-gesprek zal de vakbond meedelen dat dil voorstel in strijd is met de op- dracht van de leden om alleen i de prijscompensatie aan te tas ten in ruil voor afspraken over het scheppen van meer banen.. De bond" is bang dat uitstel van uitbetaling van de prijscom pensatie zal leiden tot afstel,, zonder dat daar werkgelegen- heidsafspraken tegenover ko men te staan. Het bedrijfsgroepbestuur heeft zich tevens uitgesproken tegen het aangaan van meerjarige afspraken met de werkgevers. Ze is daartoe alleen bereid op het vlak van de werkgelegen heid. Ook heeft de bond zien gekant tegen het werkgevers- voorstel om voor de diverse sectoren in de havens aparte cao's af te sluiten. Dit is in strijd met het beleid van de. Vervoersbond FNV om tot' sectorale afspraken voor alle,- havens in ons land te komen. mei L Nora lathe: met de Te ter N» ter'. I de 82/ koor*] We. n praan, nor, f LI gelse te ma's. G 20.30. E talen t Bever tureel (cabare: "The soi Matrix moeten dichte rï Kwarte gen, 20 drecht. penspel man. f Zaterda Linortl theater Tefeen, Itarmx Yf Blok Molenbc d 20.30. 2 ^Eczeem ftnet Lik M'Nora Kr lotheate met 'Oh Overech be actei solo-optr TeersU* Nijtnsky Hofpleii hestaat' Leer en sens uit Porter. I radise Ja Janstraat Trio Pim 20-30: Co kaanse 22.00: Ne solo-optri 20.15: Hot Dor drecht; 1 jand) en ,Bnes. C 21.00: Po. JtrZiddj jLesheth ipamma >fcOmr *PeeId; C Voo E»P*. Th ISUO: Blo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4