Geen geld voor kinderopvang bij open school 'Het lijkt wel een berenhok' Veel drukte bij openbare lessen Brand verwoest twee leegstaande panden 'Er is niemand thuis' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Man valt in hete olie Technische school zet deuren open Drie bewoners verenigingen adviseren fractieleiders: Nieuwelant voert ais eerste twee jarige brugklas in Kamer burgemeester wordt niet verhuurd Autodieven weinig succesvol Geen problemen met Den Haag supporters Scheidsrechter krijgt schop big mes# B.V toRfi PStrag Qebrjt ink, EiMranvEG MAANDAG 31 JANUARI 1983 Vlaardingen Om te voorkomen dat in het weekend iemand in de greppel zou vallen, die eind vorige week is gegraven naast de Grote Kerk op de Markt waar het Geuzenmonument komt te staan, heeft gemeentewer ken eind vorige week het terrein tje in zijn geheel afge zet met een grofmazig hekwerk van meer dan mans hoog. Toevallige passanten, die niet op de hoogte waren van wat er op die plek precies wordt neergezet, moeten zich daarom de afgelopen dagen verbijsterd hebben af gevraagd wat de gemeente zo vlak naast de kerk en recht tegenover het stadhuis gaat realiseren. Een stuk kale grond met een plateau tje in het midden en een forse greppel, en daar omheen dat manshoge hek: het zag er uit alsof er een dependance van dier gaarde Blijdorp werd gevestigd. 'Het lijkt wel een beren - hok!', riep een voorbijganger zondagmiddag dan ook uit, na enige tijd met verbijstering naar de werkplek te heb ben gekeken. Vlaardingen Een 34-jarige werknemer van een Rotter dams schoonmaakbedrijf is vrijdagavond op het terrein van de Nieuwe Matex in Vlaardingen bij het schoonma ken van een ruim van een schip naar beneden gevallen en in een laag hete olie terecht gekomen. De man werd met brandwonden over het gehele lichaam opgenomen in het Rotterdamse Zuiderzieken huis. Het ongeval gebeurde om tien over zeven 's avonds aan boord van de Fortgerry, die bij de Nieuwe Matex lag. In het ruim van het schip, dat gerei nigd moest worden, stond een 40 centimeter diepe laag olie van ruim 60 graden, die verhit was om ze vloeibaar te hou den. De arbeidsinspectie beeft de zaak in onderzoek. Vlaardingen Veel mensen, zowel jong als oud, heb ben vrijdag de gelegenheid aangegrepen om uitgebreid te bekijken, wat er in een lagere technische school te genwoordig allemaal gebeurt op onderwijsgebied. Zo wel 's middags als 's avonds trokken de inmiddels tra ditionele openbare lessen van de lts aan de Deltaweg in Vlaardingen veel belangstellenden. Vooral de autotechniek trok veel geïnterresseerde jongens. Ouders, familieleden en vrien dinnetjes van leerlingen, maar ook ouders van mogelijke toe komstige leerlingen wandel den klas-in, klas-uit. „Of we hierdoor nieuwe leer lingen aantrekken voor het volgende schooljaar? Dat weet 'Geef West voorrang bij nieuwbouw huurwoningen' Schiedam De drie bewoners verenigingen van de oude wij ken Schiedam-West, -Oost en - Zuid hebben er in grote solida riteit bij de gemeenteraad op aangedrongen om het westen van Schiedam (omgeving Mari- astraat) absolute prioriteit te geven bij de nieuwbouw van huurwoningen. Zaterdag is een spoedbrief verzonden aan alle fractieleiders in de Schiedamse gemeenteraad. Het voortrekken van Schiedam-West "mag wat de verenigingen, betreft ten koste gaan van de woningwetbouw in de binnenstad en Woudhoek-Noord. De be wonersverenigingen blijken nagenoeg dezelfde visie op de woningbouw in Schiedam te hebben, als opbouwwerker Armand van Puyvelde vrijdag in het Rotterdams Nieuwsblad verwoordde. „Nieuwbouw in bestaande woonomge ving heeft een hogere prioriteit dan in andere delen van de stad, alleen al van wege de onaanvaardbare consequenties die voortkomen uit de aanwezigheid van verkrotte en onbewoonbare huizen en braakliggende terreinen," schrijven de drie bewonersverenigingen. Eij hekelen het regeringsbeleid, omdat enkele jaren geleden door het aanwijzen van Schiedam als speciaal stadsvernieu wingsgebied verwachtingen werden ge wekt, die nu totaal niet worden nageko men. In vier wijken geldt de speciale in terim-saldoregeling (ISR), maar de plan nen, die er gemaakt worden, kunnen straks niet uitgevoerd worden, omdat bet rijk beperkingen oplegt aan het aan tal gesubsidieerde woningen dat Schie dam mag bouwen. 'Onbehoorlijk be stuur', aldus de bewonersverenigingen, die erop aandringen dat Schiedam be zwaren gaat aantekenen, desnoods door een juridische procedure tegen het rijk. Om ondertussen in Schiedam zelf de pijn al te verzachten, komen de bewoners verenigingen met hun idee om in de bin nenstad zoveel mogelijk af te zien van woningwetbouw, omdat anders de stads vernieuwing in de oude wijken in 1984 stagneert. Van de 200 woningwetwonin gen, die Schiedam dit jaar mag bouwen, zouden de in Schiedam-West geplande 440 woningen dan ook boven alles moe- fen doorgaan. De 60 woningwetwonin gen, die hierdoor overblijven, kunnen eventueel wel in de binnenstad, waar tenslotte ook reeds plannen bestaan, maar wat hier verder aan woningen no dig is, zou in de premiehuursector moe ten worden gebouwd, aldus Koos Oster- holt namens de drie bewonersverenigin gen. Zij zien geen andere oplossing dan deze 'ingrijpende koerswijziging*. Schiedam De Schiedamse scholenge meenschap Nieuwelant is de eerste «hooi in Schiedam, die de tweejarige brugklasperiode invoert, Alle nieuwe leerlingen volgen in die twee jaar, onge acht de door hen gekozen richting, de zelfde lessen. De manier van lesgeven wordt aangepast aan het niveau van de leerlingen. Na deze periode gaan de leer lingen verder in de richting mavo, leac 'of ito. Ook is het vanaf 1984 mogelijk te werken voor het zogenaamde scholenge meenschapdiploma. Dat houdt ïn dat leerlingen lessen volgen van alle op de school gedoceerde richtingen en daar CXamen in doen. De vakken worden ge- feven op vier niveau's: A tot en met D. >.is daarbij het hoogste niveau. Op dinsdag 1 februari wordt in de scho- .ïengemeenschap vanaf 19.00 uur een ppen huis gehouden. Dan kunnen inlich tingen worden verkregen over de ver hullende richtingen en leerlingen wor- deti ingeschreven. Sinds zater dag heeft Schiedam ook een brand weer-vrouw operationeel. Marjan Rieke bluste mee bij de grote brand aan de Stationsstraat. De brand verwoestte de panden gro tendeels. Schiedam Een felle uit slaande brand heeft zater- 'Zondag' legt het loodje in Schiedam Schiedam Het blad 'Zon dag' heeft in Schiedam het loodje moeten leggen. Vorige week kregen de bezorgers te ho ren dat de zon dagskrant één keer niet zou verschijnen; deze week werd hen te kennen gegeven dat het definitief is af gelopen. Niet de mensen die uit gods dienstige over wegingen de verschijning van het blad te gen wilden houden, maar gebrek aan ad verteerders heeft 'Zondag' de das omge daan. De krant was afhankelijk van de adver tenties van kleine winke liers. In het be gin werden de prijzen laag ge houden om ad verteerders te trekken. Dat le verde voldoen de advertenties op, maar toen de prijzen naar een normaal ni veau werden opgetrokken, lieten de win keliers het af weten. Vlaardingen Het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen is erg teleurgesteld dat het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen geen geld wil uittrekken voor de subsidiëring van kinderopvang ten behoeve van deelnemers aan het open schoolproject. genomen, heeft het ministerie geschrapt, ondanks het feit dat de totale begroting beneden het vastgestelde maximum bleef. Ook de gemeente is niet bereid de kosten voor kinderopvang te subsidiëren. Eind vorig jaar is de post, die daarvoor in het Dat betekent dat vooral moe ders met jonge kinderen erg moeilijk de cursussen van de open schooi kunnen volgen, als ze geen geld Lebben voor een dure oppas. Een bedrag van 1050 gulden, dat het PEC in de begroting ten behoeve van die kinderopvang had op- Schiedam Een 46-jarige bewoner van de Burgemeester Van Haarenlaan heeft waarschijnlijk oog in oog gestaan met de vrouw, die de hand heeft gehad in de inbraak in zijn flat woning, waarbij enkele waardevolle sieraden zijn buitge maakt De man was bij buren op bezoek, toen hij hoorde dat er bij hem werd aangebeld. Hij ging op het trappenhuis kijken en zag een vrouw met een plant in haar handen. Omdat hij de dame niet kende en dacht met een vertegenwoordiger van een godsdienstige secte te maken te hebben, zei hij da t er op dat adres niemand thuis was en zette het bezoek aan de bu ren weer voort Toen hij een half uur later thuis kwam, bleek dat zijn wo ning was doorzocht en dat hij een flink aantal sieraden miste. Het ongewenste bezoek is vermoedelijk met een valse sleutel de woning binnengedrongen. ontwerp-sociaal cultureel pro gramma was opgenomen, om financiële redenen geschrapt. Dat laatste maakt het voor het open schoolproject extra moei lijk. Een woordvoerster van het PEC: „In sommige andere gemeenten wordt wél deel van die kosten gefinancierd. Het rijk zegt ook dat je die kosten bij de gemeenten moet aanvra gen. Overigens is het feit dat het ministerie die kinderop vang niet wil betalen in tegen stelling met opmerkingen in de tweede kamercommissie, waarin werd toegezegd dat er oplossingen gezocht zouden worden, als de kinderopvang ergens problemen zou opleve ren. Die oplossing is er dus niet." Het PEC had zowel in de ei gen accommodatie, waar de open schoolcursus wordt gege ven, als bij de deelnemende buurthuizen de mogelijkheid willen ereeéren om opvang voor jonge kinderen te realise ren. Het PEC heeft nu de ge meente verzocht om een brief aan het ministerie te schrijven waarin erop wordt aangedron gen, dat de kosten alsnog wor den gesubsidieerd. Daarbij moet worden verwezen naar opmerkingen die daarover in de tweede kamercommissie zijn gemaakt. Vlaardingen In het verhaal over de VVV. dat vrijdag in deze krant werd geplaatst, is een vervelende fout geslopen, In dat verhaal citeerden we Karianne de Graaf, een van de VVV-dames, foutief met de zinsnede: „De gemeente kan die 15.000 gulden huur (voor de Visbank - red.) niet missen, maar de kamer van de burgemeester voor 15.000 gulden ver huren is geen probleem." De burgemeesterskamer wordt echter niet ver huurd, maar verbouwd voor dat bedrag, en dat was ook wat Karianne had gezegd. Onze veront schuldigingen. Redactie dagmiddag twee wonin gen op de bovenste ver dieping van een pand op de hoek van de Teiler straat en de Stationsstraat grotendeels verwoest. De huizen, die naast elkaar zijn gelegen, waren in het kader van de stadsver nieuwing niet meer be woond. Het vuur woedde zo fel dat de- brand weer roet vier wagens tegelijk uitrukte om de vlam men te doven. Dat lukte bin nen redelijk korte tijd, zo'n twintig minuten na de eerste melding, was men het vuur meester. Daarna moest nog enige tijd worden nageblust om te voorkomen, dat de brand weer zou oplaaien Een oorzaak voor de brand was gisteren nog met bekend. Gas en elektriciteit m de pan den waren al geruime ujd af gesloten, zodat brandstichting een logische verklaring lijkt. Concrete aanwijzingen daar voor waren er gisteren nog niet. Van de woningen bleef niet veel over. De benedenwo ningen, die eveneens met be woond waren, liepen flink on der water. Tijdens de bluswerkzaamhe den raakte een Schiedammer, die met wat veel alcohol tn zijn aderen de brand aan schouwde, gewond. Hij raakte, terwijl hij naar boven stond te kijken, zijn evenwicht kwijt en viel met zijn achterhoofd op straat. Hij werd in het zie kenhuis behandeld, Vlaardingen Drie keer hebben autodieven dit weekeinde ge probeerd auto's te stelen, die geparkeerd stonden in het Viaar- dingse centrum. Alle keren waren de pogingen vergeefs, In een auto, die aan het Westnieuwland stond, wisten de drie daders binnen te dringen na een zijruitje te hebben ingeslagen. Maar het lukte hen niet de auto te starten door draden met el kaar te verbinden. Een aan de Westhavenkade geparkeerde auto kregen de weinig succesvolle dieven wèl gestart, maar deze was van een goed stuurslot voorzien en kon daardoor niet wor den weggereden. De derde poging vond plaats in de Landstraat. Daarbij bleef de schade aan de auto beperkt tot een gebroken zijruitje. je natuurlijk nooit, maar we hopen er wel op. In ieder ge val is het meestal erg gezellig tijdens de openbare lessen", meende directeur A. Jongejan. Volgens hem is het lager tech nisch onderwijs op het ogen blik zeker aantrekkelijk, om dat in de praktijk veel geslaag de leerlingen een baantje we ten te vinden, is zijn ervaring. Toch heeft ook de technische school het met gemakkelijk: de belangstelling voor de lts is sterk afgenomen en ook al is het leerlingenaantal al enkele leerjaren vrij stabiel in de buurt van de 525. Een stijging van dat aantal zit er niet in. Jongejan: „En we krijgen over enige tijd natuurlijk de terug slag te verwerken van het kleiner aantal leerlingen op de basisscholen: dat zullen we straks terdege kunnen mer ken." De leraren en leerlingen die vrijdag de hoofdrol speelden tijdens de openbare lessen le ken er niet onder gebukt te gaan. Bijna alle lokalen van de school waren volop in gebruik voor praktijklessen. Vooral de autotechniek trok veel geïnte resseerden, maar ook de afde lingen hout- en metaalbewer- ken en elektrotechniek waren interessant genoeg om de aan dacht vast te houden, Schiedam Het vantevo- ren met enige vrees tege moet geziene bezoek van FC Den Haag aan SVV heeft gisteren behalve wellicht wat teleurstelling bij sommige voetballief hebbers over het gelijk spel van 1-i in Schie dam in elk geval geen problemen opgeleverd. De politie, die voorbereid was op de nodige ongere geldheden na afloop van de wedstrijd, en die met veertig man sterk paraat was, hoefde nauwelijks in actie te komen bij de uittocht van de suppor ters. „Alles is uiterst rustig verlopen: we hadden totaal geen moeilijkheden", aldus inspecteur Van Dongen van de Schiedamse politie. De ME-ploeg, die met vier wa gens achter de hand werd gehouden, hoefde dan ook niet te worden ingezet. In totaal werden zondag slechts twee supporters aan gehouden: een Schiedammer wegens het gooien van stuk ken hout naar Haagse sup porters en een Hagenaar we gens her bezit van een stilet to. Vooral het SVV-bestuur had de komst van de Haagse sup porters met enige angst tege moet gezien. Vorige week ontstond op het complex van de Schiedamse club de nodi ge hilariteit, nadat FC Den Haag had verzekerd dat er geen problemen zouden ont staan als alle Haagse suppor ters in een afgescheiden vak zouden worden onderge bracht. SVV heeft echter geen vakken: men kan over de tribunes helemaal rond lopen, als men daar zin in heeft. Schiedam De Schie damse scheidsrechter, die zondag de voetbalwed strijd Ursus-DEH leidde, heeft een aanklacht inge diend tegen de keeper van Ursus, omdat die hem een trap tegen het been zou hebben gegeven. De doelverdediger kreeg tij dens de wedstrijd een of ficiële waarschuwing. Na de wedstrijd zou hij de scheidsrechter daarom uit wraak een trap hebben gegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1