ROTTERDAM 'Aparte hulp voor buitenlandse drugsverslaafden' 'Wij zien hier alleen maar franje' BEL VOOR 010-144144 Klachtentelefoon voor alle verkeer Agent schiet verdachte in been Lee Towers l opent 'verfthea ter 1 Autodief in brand Ambtelijke werkgroep provincie: Brandje in Zoomwijck Vogelasiel heet 'De Houtsnip' Wethouder zegt WAO- vrouwen subsidie toe Bijstandsvrouwen bij Lubbers: Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ/RV/RY/RW 31 januan 1983 Rotterdam Een 18-jarige Rotterdammer heeft ernsti ge brandwonden opgelopen, toen hij bij de Beneluxtun- nel probeerde een gestolen auto in brand te steken. Het slachtoffer is opgenomen in het Dijkzigtzïekenhuis. De jongen had de auto samen met een 14-jarige vriend onlangs in Hellevoetsluis gestolen. Zij hadden de wa gen in een garage gezet en de onderdelen er vanaf ge haald. Op een gegeven mo ment wilden zij zich van de auto ontdoen en de wagen bij de Beneluxtunnel in het water laten verdwijnen. Dit mislukte echter, waarna de oudste besloot de auto in brand te steken. Hij gooide er benzine over, maar raak te zelf in brand. Dordrecht Een Dordtse .politieman heeft zaterdag avond een 24-jarige Dordte- •naar in diens woning neerge schoten, Het slachtoffer zou (Volgens de politie de betrok ken agent met een mes te lijf •zijn gegaan, waardoor deze ;zo werd bedreigd, dat hij uit •zelfverdediging moest schie pen. Het slachtoffer is onder zijn rechter knie geraakt en is met een gebroken been in het penitentiair ziekenhuis 'in Scheveningen opgenomen. De agent bevond zich samen met drie collga's in de woning van de Dordtenaar, omdat hij werd verdacht van een in braak. Hij weigerde met de agenten mee te gaan en pakte daarop volgens de politie twee "messen, waarmee hij de agen ten bedreigde. De vader van het latere slachtoffer zag nog kans om één van de messen af l te pakken, maar met het ande re mes zou de zoon op de agent .zijn toegesprongen. De Dordtenaar wordt van een l inbraak verdacht in een mu* ziekschool aan de Munt in 'Dordrecht. Twee agenten za ngen zaterdagavond een man, (met een plastic vuilniszak op !zijn rug, uit een raam van de - muziekschool klimmen. De in breker liet de vuilniszak staat en vluchtte. De agenten zetten .de achtervolging in, maar za gen geen kans de inbreker te achterhalen. Wel hadden zij een goed signalement van de verdachte. In de vuilniszak bleek een bandrecorder te zit ten. Op het politiebureau kwamen zij, na overleg met enkele col lega's, tot de conclusie dat het latere slachtoffer de vermoe delijke dader was. Op het mo ment dat de agenten bij zijn woning arriveerden, kwam de vermoedelijke dader ook juist aanlopen. In de huiskamer weigerde hij met de agenten mee te gaan. De ruzie die daarop volgde, escaleerde uit eindelijk in de schietpartij. Oud-Beijerland De hal van een woonhuis aan de Zadelma ker in de Oudbeijerlandse wijk Zoomwijck is zaterdagmiddag uitgebrand. De bewoner was op het moment van het uitbre- i ken van de brand in de wo- ning aanwezig. Over de oor- zaak is nog niets bekend. Vol gens de brandweer is de scha de beperkt gebleven tot de hal, 1 omdat de deur naar de woon- kamer gesloten was. De water- schade aan de woning is niet groot. Rotterdam De zanger Lee Towers he^ft gisteren in café-restaurant De Drie Bogen een tentoonstelling geopend van veertien professionele- en amateurschilders. Komiek Jan Blaaser heeft de tentoonstelling samen gesteld. „Ik laat in het midden of de professionele schilders te onderscheiden zijn van de ama teurs", sprak de Rotterdamse zanger. „Mis schien moet je er dan een girokaartje naast hangen." Hoewel Lee Towers zich niet bezighoudt met schilderen („mijn voorpui staat al in de grondverf"), was hij verheugd een tentoon stelling van zijn 'collega's' te openbaren. In de Drie Bogen hangt werk van onder ande ren Albert Mol, André van der Heuvel, Imca Marina, Ciska Peters, Tol Hansse en Bob Verstraete. Jan Blaaser zelf noemde de tentoonstelling een 'Verftheater'. „Ik heb artiesten verza meld, die in hun vrije tijd schilderen. Bewust heb ik voor een zaak gekozen waar veel mensen komen. Een galerie heeft vaak een hoge drempel. Nu kunnen de klanten af en toe een blik werpen op een stukje kunst." De tentoonstelling duurt één maand. De Drie Bogen is te vinden in de Raampoortstraat 40. De exposerende kunstenaars bijeen. Rotterdam - Een ambtelijke werkgroep van de pro- vincie van Zuid riolland meent dat bet nodig is afzon- en sluiten niet aan op de speci- derlijke voorzieningen te treffen voor de opvang van fieke problemen van Surina- buitenlandse drugverslaafden. De werkgroep schrijft mers en Antillianen in Neder- dit in een derde tussentijdse nota over de problemen ,°"'1 rond het gebruik van alcohol en drugs. Die derde nota is een verslag van de problemen onder met name Surinaamse, Antilliaanse en Molukse bevol kingsgroepen. Het aantal Surinaamse en Antilliaanse drugverslaafden in Rotterdam en Den Haag, de twee grootste Zuidhollandse steden, wordt geschat op 1500 tot 2200. Een op de drie Surinamers in Nederland woont in Zuid-Hol land, zo berekent de provincie. In Den Haag en Rotterdam wonen in totaal 55.000 Surina mers en Antillianen. Het aantal gemeenten waar de buitenlanders als aparte groe pen worden opgevangen is zeer klein, zo merkt de pro vincie op. Rotterdam heeft en kele voorzieningen speciaal voor Surinamers en een hulp verleningsvoorziening voor Molukse verslaafden. Voor Molukkers is er sinds kort te vens een voorziening in Leer dam. „In de andere steden worden deze verslaafden zo mogelijk door de algemene drughulpverlening opgevan gen." Onjuist De provincie acht die algeme ne opvang onjuist. „De Neder landse hulpverleners weten meestal weinig van de Suri naamse en Antilliaanse cul tuur en achtergronden af. De land.' Volgens de provincie is het van belang te weten dat de Su rinamers aie in Nederland aan de drugs zijn geraakt dit vaak hebben gedaan als gevolg van de overgang van de Surinaam se cultuur naar de Nederland se, als gevolg ook van discri minatie, van de slechte opvang bij de aankomst in Nederland, van slechte huisvesting, ge brek aan werk en van ver stoorde familierelaties. Hoe sterk de behoefte is aan een specifiek op Surinaamse en Antilliaanse verslaafden gerichte hulpverlening blijkt volgens de provincie uit de constatering dat Surinaamse verslaafden uit Den Haag naar Rotterdam Opo Hoso en Groningen Memre Boekoe trekken. De provincie biedt aan in ste den die niet in een speciale hulpverlening kunnen voor zien een 'ondersteunende taak' te gaan vervullen. Voor wat betreft de Molukse verslaaf den wil de provincie samen werken met het Provinciaal Overleg Molukse Minderheid. De provincie merkt op dat er weinig alcoholproblemen zijn onder buitenlanders. „Het is in Suriname minder gebruikelijk om regelmatig alcohol te drin ken dan dat in Nederland het geval is." De provincie voegt daar overi gens aan toe: „Er zijn aanwij zingen dat Surinamers die te ruggekeerd zijn uit Nederland de Nederlandse drinkgewoon ten invoeren in Suriname." Ook het druggebruik was tot voor kort overigens gering in Suriname. Aanvankelijk was alleen het gebruik van hasj en marihuana bekend. „Het ge bruik van riskante drugs komt pas zeer recent in Suriname voor, mede door de overkomst van dealers uit Nederland." ^Rotterdam „En nu te zitten, doelloos thuis en jmaar te wachten, terwijl vje leest op hun gezicht, in «hun gedachte: Is hij nu -werkelijk zo ziek, zo onge schikt voor een fabriek, of Jis hij ongeneeslijk lui en geeft aan arbeid de brui." fEen strofe uit een gedicht ;van Marijke Karten, zater- .dag voorgedragen op de topen WAO/AAW-dag in 'de Pauluskerk. Arbeids ongeschikten en mensen die met deze problematiek (te maken, hebben konden ^zaterdag informatie in- 1winnen over WAO-groe- pen. Het gelegenheidsorkest 'De Kweekbak' in actie. Schenking van zeven mille Rotterdam Twee deelraads bestuurders hebben zaterdag de naam van het vogelasiel aan de Rondgang in Hoek van Holland onthuld. Deelraads voorzitter dr.ür. P.J.A.L. de Lint en commissievoorzitter P. van der Wel trokken om elf uur het doek weg van de Slank, waarop de naam 'De foutsnip' zichtbaar werd. Met de officiële opening is een groot stuk werk afgesloten dat de laatste maanden is verricht door Piet Rensen en talrijke vrijwilligers. De Lint constateerde dat Ren sen eigenlijk al jaren een op vangcentrum heeft. „Alleen was dat centrum gevestigd in het onderkomen waar hij en zijn vrouw ook moesten wo nen, zijn eigen woning dus." Aan die situatie is nu een eind gekomen. De erkenning als vogelasiel maakte het allemaal wat gemakkelijker, ook wat betreft het verlenen van subsi- sies en het beschikbaar stellen van de barak van de dienst van sport en recreatie. „Na de erkenning stroomde het geld binnen. Een klein beekje weliswaar, maar toch genoeg om er in dit geval in te zwemmen", stelde De Lint symbolisch vast. De vereniging van vogel-oüe- slachtoffers deelde bij de ope ning mee dat het bedrag voor het hek met de omheining, ruim zevenduizend gulden, de finitief wordt geschonken. Aanvankelijk was het als ren teloze lening beschikbaar ge steld. Vele sympathisanten de den hun belangstelling verge zeld gaan van een financiële bijdrage. Piet Rensen zelf bracht dank aan alle mensen die hebben meegwerkt om het vogelasiel tot stand te brengen. Een rondleiding langs de verschil lende kooien toonde aan dat het centrum nu al voorziet in een behoefte. Zwanen, eenden en zeekoeten vinden er be scherming na opgelopen ver wondingen, of nadat ze op zee met olie besmeurd waren bin nengebracht en gereinigd. Open dag WAO/AAW: Ook wethouder Van der Have van sociale zaken be zocht de open dag. Hij sprak onder anderen met de initia tiefneemster van de vrou- wen-WAO-groep in oprich ting, Els Beekink. „Van der Have wil met mij aan tafel gaan zitten om de problemen rond vrouwen in de WAO te bespreken", aldus Els. „Bo vendien heeft de wethouder subsidie toegezegd en gaat zoeken naar een ruimte voor de vrouwengroep." Mede naar aanleiding van het artikel tn deze krant heeft Els veel vrouwen kun nen inschrijven voor de WAO-groep. „Ik heb de hele dag met veel vrouwen ge praat die ook dreigen af ge schat te worden. Die drei ging is voor vrouwen in de WAO veel groter dan voor mannen. Sommige vrouwen denken dat het hen niet zal overkomen, maar de medi sche dienst is tot alles in staat. Ik hoop dat ik met de vrouwen die zich nu hebben ingeschreven, verder kan gaan." De gemeenschappelijke me dische dienst heeft overigens nog geen antwoord gegeven op de 22 december overhan digde enquête door het Plat form WAO/AAW. Eind ja nuari zou de dienst met een voorstel komen om de pro blematiek te bespreken. Vervolg van voorpagina Rotterdam Met het bezoek aan het huis van premier Lubbers sloten de vrouwen in de bijstand hun acties voor vierhonderd gulden per maand meer af. De vrouwen wilden verant woording vragen van het be leid dat het kabinet nu voert. Lubbers hoorde de vrouwen aan, maar vond het na een voorgelezen verklaring 'wel welletjes'. „U beweert dingen die niet waar zijn", aldus de minister-president. „Ik doe mijn werk zo goed mogelijk, ook voor u", en sloot daarop de huisdeur. Een alleenstaande vrouw in de bijstand krijgt ƒ1.012,95 per maand, een bijstandsvrouw met kinderen ƒ1302,35. De bij standsvrouwen willen een meer gelijke geldverdelmg. „Een bestaansminimum is een recht en geen gunst", legde een bijstandsvrouw de minis ter-president, voor. „U noemt uzelf een no-nonsens kabinet, een kabinet zonder franje. Wij, vrouwen in de bijstand, zien alleen maar franje. Met een klein deel van die franje wil len wij vandaag uw tuin ver sieren. Ook willen wij een paar uur genieten van de luxe omstandigheden waarin u elke dag mag verkeren." Maar helaas, de minister-presi dent nodigde de vrouwen met uit voor een kopje thee. Alleen een 'bijstandsjongen' kreeg toegang tot het pand wegens hoge nood. De vrouwen ver sierden daarop de tuin van Lubbers met confetti, kranten en pamfletten. Op de deur werd 'alweer niet thuis' ge plakt en op de ramen was te lezen 'gratis isoleren door vrouwen in de bijstand". De koffie moest in de tuin worden genuttigd en daar werd ^ge praat over het verdere verloop van de actie. „Het is wel een lekker stuk", vonden somrmgc vrouwen. Opgeschrikt De buurt was opgeschrikt door de actie. Een omwonende vrouw belde de politie omdat haar man uit zijn middagslaap je werd gehaald. De 'sterke arm' hoefde echter niet op tc treden, want na drie kwartier verlieten de vrouwen het huis. Het idee om de rommel op te ruimen tegen betaling van vierhonderd gulden rper vrouw, werd verworpen. „Meer kunnen we niet doen. We hebben Lubbers verteld wat we wilden." Rotterdam De bestaande klachtentelefoon voor lang zaam verkeer van de Ver keersdienst Rotterdam zal met ingang van morgen een algemeen klachtennummer voor alle verkeer worden. Via dat nummer (895729) werden in het verleden al leen klachten van voetgan gers* fietsers en bromfietser behandeld, maar ook auto mobilisten bleken, vaak te bellen. Via het klachtennummer zijn sinds 15 september 1980 meer dan 2200 telefonische klachten genoteerd en afgehandeld. Het nummer werd indertijd ingesteld om te voorkomen dat mensen van het kastje naar de muur werden gestuurd. De klaehtendienst stuurde de op genomen klachten door naar de vaak zeer gespecialiseerde gemeentelijke diensten, die de lager op eigen houtje meestal niet kon vinden of bereiken. De meeste klachten onge veer zestig procent bleken betrekking te hebben op be strating. Die komen terecht bij de afdeling beheer wegen van gemeentewerken. Kleine ge breken, tot ongeveer tien vier kante meter bestra tingswerk kunnen op korte termijn (soms nog dezelfde dag) verholpen worden. Reparaties met grote re financiële consequenties worden in het onderhoudspro- gramma opgenomen. Klachten van meer structurele aard nemen gewoonlijk wat meer tijd in beslag. Als er bij voorbeeld verkeersdrempels of eenrichtingsverkeer wordt ge vraagd dan moet zo'n voorstel eerst de bestuurlijke weg langs de (deel)gemeente volgen. De klachtentelefoon heeft voornamelijk zijn nut bewezen voor niet-buurtgebonden klachten. Buurtgebonden klachten worden in de regel bij de wijkorganisaties of deel gemeenten aangekaart. De klachtentelefoon is tijdens kantooruren bereikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3