Patrimonium houdt vast aan eengezinswoningen Sociaal zwakkeren niet spreiden over Schiedam DAT overweegt aankoop van leegstaande bar Belastingwinkel extra open voor VLAARDSMGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GQURAil NIEUWE WATERWEG COURANT Storm blaast pannen van dak 'Aantrekkelijk centrum ereschuld gemeente' Nieuwbouw Oostwijk Man rijdt water in Vallend zink mist voetganger Fietser gewond Advies bewonersdeskundige: Sociëteit verwacht snel duidelijkheid PvdA-protest tegen schrappen uitkering Achtervolging door politie eindigt in vangrail I □MTiBWIE DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 Vlaardingen De voorbereidingen voor de nieuwbouw in de Oostwijk in Vlaardingen loopt nog lang niet gesmeerd. Er zijn diverse knelpun ten, die door de projectgroep, de beide betrokken woningbouw veren iginen en architect Jouke Post moeten worden opgelost. Een van die problemen is de woningdifferentiatie; een ander wordt ge vormd door de eis van de gemeente, dat er par keergarages bij de nieuwbouw gerealiseerd moe ten worden. Patrimonium's Woningen houdt voor een belang rijk deel van de nieuwbouw voorlopig nog vast aan het bouwen van zoveel mogelijk eengezinswo ningen. Dat is helemaal niet naar de zin van de bewoners binnen de projectgroep, die vinden dat het al mooi is als er tien of vijftien eengezinswo ningen gebouwd kunnen worden. Er moeten in de nieuwbouw verder vooral driekamerwoningen komen, is de mening van de bewonersleden. Op een vergadering van de projectgroep, die binnen kort wordt gehouden, zal het conflict uitgebreid worden besproken. Ook directeur J. de Ligt van Patrimonium zal daarbij aanwezig zijn. Een ander probleem blijven de parkeergarages voor bewoners, die wethouder Goudriaan gereali seerd wil zien. De inpassing van die parkeerdek ken is uiterst moeilijk, is tijdens onderhandelingen met de architect gebleken. Dat is vooral een pro bleem, als wordt vastgehouden aan het uitgangs punt dat zoveel mogelijk huizen een tuin moeten krijgen. Vera Streuper, een van de bewonersleden in de nrrtifWcrroprv ..Er wordt steeds gezegd dat het zo lelijk isi al dat blik voor de deur. Maar dat kun je best aardig oplossen, met bomen er tussen, enzo. Als je verplicht vastzit aan die parkeergarages, dan kun je de huizen alleen maar uitrusten met dakterrassen en dat is niet wat we willen. Goudri aan kan wel zoveel willen met zijn garages, maar voorlopig voelen we er nog steeds niet veel voor. De voortgang van de nieuwbouwplannen wordt nog door een geheel andere factor vertraagd. Nog steeds is niet duidelijk, wat er gaat gebeuren met de woningen in de zogenaamde schil van de Zee- helde -t. Daarvoor z;jn door de projectgroep reno\ iannen ontwikkeld, waarvan inmiddels duidelijk is dat het ministerie van ruimtelijke or dening er niet veel voor voelt ze uit te voeren. Een definitieve schriftelijke reactie van dit minis terie op die plannen is nog steeds niet binnen. Als gevolg daarvan is nog niet duidelijk of de wonin gen zullen worden gehandhaafd of niet en dus of het betreffende terrein bij de nieuwbouw ook meteen 'meegenomen' moet worden. Schiedam De belastingwin kel in Schiedam opent in fe bruari en maart vaker de deu ren om mensen te helpen met het invullen van hun aangifte formulieren voor de inkom stenbelasting. Vanaf 1 februari is de winkel elke dinsdag avond van zes tot negen uur open. Een afspraak maken voor het Spreekuur is niet nodig; ieder een kan zomaar binnenstap pen. Het is wel raadzaam een stapeltje persoonlijke papieren mee te nemen, zoals de jaarop gave van loon, pensioen, AOW Schiedam De storm, die vannacht en vanmorgen over het westen van Neder land trok, heeft haar sporen nagelaten. De Sehiedamse politie moest gisteren rond half twaalf in actie komen, toen door de hevige wind de dakpannen van een pand aan de Havendijk op straat vielen. De brandweer heeft het dak geispecteerd en een groot aantal losse dakpannen ver wijderd. Het pand is van de gemeente Schiedam. Maasdijk Een 65-jarige au tomobilist uit Hoek van Hol land is vannacht do langs de Maasdijk gelegen vaart inge- ïeden. De politie trof er slechts het voertuig aan. De opgespoorde automobilist, die met een taxi naar huis was gegaan, vertelde de agenten dat hij door een tegenligger werd gehinderd en daardoor in het water was terechtge komen. Vlaardingen De storm, die vannacht woedde, heeft nog niets aan kracht ingeboet. Bij een pand aan de Brede Ha venstraat in Vlaardingen kwam vanmorgen door de kracht van de storm een stuk vlijmscherp zink van meer dan een vierkante meter naar beneden. Het stuk me taal miste op het nippertje een voorbijganger. Bij nader onderzoek bleek op het dak nog meer stukken zink los te Schiedam - Een 55-jarige Schiedammer is gistermid dag rond het middaguur, toen hij op de Valeriusstraat fietste, gevallen en aan het hoofd gewond geraakt Het werd naar het Schielandzie- kenhuis vervoerd en mocht na behandeling weer naar huis. en huusubsidie, renteafsehrïf- ten van bank of giro en het laatste dagafschrift van hel vorige jaar en rekeningen van tandarts, dokter of opticien. De mensen van de belasting- winkel zitten aan het Broers- veld 140 in Schiedam. De ge wijzigde openingstijden gelden tot 3 mei. Broersveld verontrust over verpaupering Cor van Tilborg: samenbrengen van uiteenlo pende milieus. Hans van Kleef: vasthouden aan 'bouwen voor de buurt*. Eef Collé: hoogte huren is enorme drempel. Schiedam Als de PvdA/VVD-coalitie in Schie dam afstapt van het begrip 'bouwen voor de buurt', ontstaat een automatische spreiding van sociaal zwakke groepen over de stad. die wel eens onge wenst zou kunnen 2ijn met het oog op de stijgende woonlasten voor die groepen. Volgens vertegen woordigers van de oude wijken in Schiedam is dat van groter belang dan het "mêleren' van een wijk, waarmee de VVD-wethouder voor stadsvernieu wing Cor van Tilborg beoogt; het samenbrengen van mensen van uiteenlopende leeftijd, cultuur en inkomensniveaus in één woonwijk. Een eerste waarschuwende opmerking is hierbij al geplaatst door PvdA-raadslid Hans van Kleef, die aan het begrip 'bouwen voor de buurt' liever nog wel wil vasthouden. Van Kleef: „Bouwen a la de Oever of de Stadhouderslaan in een buurt als de Mariastraat zal niet veel helpen om een oude wijk beter te mêleren." Het lijkt hem niet zinvol, onder meer omdat veel mensen dan automatisch gedwon gen zijn om door te stromen naar duurdere buurten dan zij gewend waren. Ook al is dat dan nog het 'betaalbare' Nieuwland. CPN-raadstid Eef Collé: „Als het met herhuisvesting van de mensen zo gaat als nu, dan weetje het wet. Bij elke leegstaande wo ning in Nieuwland kan je zo al voorspellen, wie er in komt: mensen uit de ouwe wijken." Zo'n herhuisvestingsbeleid gaat volgens sommigen behoorlijk ten koste van de sociale samenhang in een wijk. Van Kleef: „De buurtgebondenheid In de Gorzen is nog vrij groot, maar in West en Oost zijn de wijken al te veel verpauperd en zijn er te veel mensen vertrókken naar elders." En hoewel het volgens wethouder Van Tilborg niet de bedoeling is „Sehiedam-Zuid, of de Gorzen beter gezegd, door stadsvernieuwing uiteen te rafelen", moet dat vol gens enkele raadsleden ook in Schiedam-West en - Oost uit den boze ziin, Collé: „Er is maar éen drempel voor mensen cm te rug te keren naar hun oude woongebied: dat is de enorme hoogte van de nieuwbouwhuren. Los dat op en je bent uil de brand," Ook hij pleit daarom voor voorrang voor Schiedam-West bij de woning- wetbouw, evenals drie bewonersverenigingen dit weekend hebben gedaan. Gebeurt dat niet en komen er woningen in de pre- miehuur in West, dan ontstaat volgens bewoners- deskundige Patrick Boer uit Schiedam-Oost niet al leen een onbetaalbare woningvoorraad met tevens een naar zijn mening ongewenst spreidingsbeleid; maar dan is volgens da opbouwwerker van Sehie- dam-Zuïd, Armand van Puyvelde, meteen een pro bleem van de wethouder opgelost al bedoelt hij dat wel uiterst cynisch: „Uw probleem is dan zo op gelost. Bij dure nieuwbouw in de oude wijken krijg je daar de oorspronkelijke bewoners wel weg, hoor, en dan mêleer je vanzelf." D'66-raadslid Adri Reijnhout: „Ais omliggende buurten gebruik gaan maken van de nieuwbouw in een oude wijk, omdat die voor de oorspronkelijke bewoners te duur is, dan werk je feitelijk ai aan een spreidingsbeleid voor sociaal zwakkeren, waarover de gemeenteraad zich wel eerst zal moeten uitspre ken." Schiedam De winkeliers en bewoners van Broers veld en omgeving willen dat de gemeente Schiedam snel een halt toeroept aan de steeds verdergaande ver paupering van dat winkelgebied. De panden, waarvan er eeu paar leegstaan, verkeren veel al in een slechte staat en de verkeerstoestand is een chaos, meent het actiecomité 'Broers veld renovatie'. Het Sehiedam se architectenbureau Van Vel- zen en La Feber heeft in op dracht van het comité een plan gemaakt om. het Broers veld als winkelstraat zijn oude aantrekkelijkheid terug te ge ven. In het plan van de architecten wordt erop aangedrongen snel tot renovatie van het Broers veld over te gaan, zodat de kwaliteit als winkelstraat ook voor de komende jaren ge waarborgd wordt. Om het Broersveld aantrekkelijker te maken moet het verkeer wor den geweerd. Eénrichtingver- keer zou een oplossing zijn. De voetganger moet prioriteit krijgen boven het autoverkeer. Opstoppingen De open plekken moeten vol gens de architecten bebouwd worden en er moet meer par keergelegenheid komen. Dub bel parkeren leidt op het Broersveld. dat een belangrij ke verkeersfunctie heeft, re gelmatig tot opstoppingen. Ook de Passage speelt een be langrijke rol in de plannen van Van Velzen en La Feber; daar zouden meer zaken moe ten komen die veel publiek trekken. Het comité noemt in een brief aan de gemeente een leefbaar en representatief centrum een „ereschuld van. de gemeentelij ke overheid aan de Sehiedam se bevolking." Er wordt ver wezen naar de discussienota Binnenstad Schiedam uit 1978, waarin de gemeente plannetjes ontvouwt om het hele centrum aantrekkelijker te maken. Onzekerheid De middenstanders beweren in hun brief dat de gemeente hen in onzekerheid laat over de toekomst van het winkelge bied. „Door het herhaaldelijk maken en weer verwerpen van plannen is er verwarring ontstaan." Het aankoopbeleid van de gemeente wordt gehe keld: „Door de gemeente aan gekochte panden verkeren in een slechte staat van onder houd en schrikken goedwil lende ondernemers af." Van het Broersveld, de Passa ge en het Hemaplein gaat geen zuigkracht meer uit op de be woners van Schiedam, vinden de winkeliers. Het comité hoopt dat een oplossing van de problemen rond het Broers veld er mede toe bijdraagt, dat de leegloop van Schiedam ver mindert. Vlaardingen Volgens sociëteit DAT, die het na 16 juni van het volgend jaar zonder onderdak moet stel len, is het uur U aangebroken. Binnenkort moet er, meent de groep, duidelijkheid komen over een nieuw gebouw voor de sociëteit aan de Havenstraat. De om wonenden kwamen echter al met bezwaren toen het betrekken van het pand nog maar in de geruchtensfeer bekend was. Als die bezwaren blijven bestaan en worden omgezet in bezwaarschriften, wil DAT een leegstaande bar aan de Hoogstraat kopen. De leden van de sociëteit hebben geen zin om ook nog eens een maandenlange bezwaar procedure mee te maken. De leegstaande bar is, be weert DAT, 'kleiner, ouder en gehoriger' dan het pand aan de Havenstraat. De voorziening -/ou bovendien de gemeenschap meer geld gaan kosten. Volgens gemeenteambtenaar Martijn de Ligt is het on waarschijnlijk dat de omwonenden hun bezwaren zul len laten varen. De sociëteit heeft tijdens een hoorzit ting op het stadhuis geprobeerd de obstakels voor de buurtbewoners uit de weg te ruimen. In dat gesprek werd toegezegd dat het pand, wat geluidshinder be treft, zal voldoen aan de wettelijke bepalingen. Ook voor het parkeerprobleem kon, volgens DAT en de ge meente, een oplossing worden gevonden. „Maar de om wonenden twijfelen daaraan", aldus De Ligt. Officiële bezwaarschriften kunnen pas worden inge diend als de bouwaanvraag is gepubliceerd. Dat zal binnenkort gebeuren. Maar DAT heeft al bij voorbaat gezegd die procedure niet te zullen afwachten. „We hebben geen zin om op straat te komen, na 13 jaar een pand te hebben gehad." Vlaardingen De PvdA gaal studeren op een mo tie, die een protest moet zijn tegen het regerings voorstel om werkloze jon geren onder de 23 jaar niet meer in aanmerking te la ten komen voor een WWV-uitkering. Partijlid Rob Surendonk deed een beroep op de fractie met zo'n motie te komen, „om dat de maatregel de zelf standigheid van jongeren aantast". Fractievoorzitter Kees van der Windt voelt wel iets voor het protest naar de regering, omdat ook de ge meente door de maatregel extra financiële lasten op haar schouders zou krij gen. De gemeente betaalt via de gemeentelijke socia le dienst tien procent van de uitkering. Hij waarschuwde Suren donk niet te veel van de motie te verwachten: „Het is een van de geluidjes die ze in Den Haag horen. En meer dan dit kunnen we niet doen", aldus Van der Windt. Maassluis Een politieauto is gisternacht bij een achter volging over de Rozenlaan in Maassluis in de vangrail ge doken. De agenten zaten achter drie jongelui aan, die verdacht werden van dief stal. Maar de jacht werd poodgedwongen gestaakt. De jongens werden later in Delft aangehouden. Om half een "s nachts kreeg de politie van bewoners van de Oleanderstraat de mel ding dat drie jongens aan een auto aan 't prutsen waren. Toen de jongemannen de agenten zagen aankomen do ken ze in hun auto en gingen er vandoor. De rijkunst van de drie Delftenaren was blijkbaar beter dan die van de agenten, die hun rit in de vangrail eindigden. Na aanhouding in Delft wer den in de auto van de drie 18-jarige jongens 16 wieldop pen en een aantal jerrycans gevonden. De Maassluise po litie vermoedt dat de benzine in de jerrycans uit andere auto's gestolen is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1