Minister wil VCW kwi11 m:'\2éÊc' V etteoordskade eindelijk dicht VLAARQINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wilton vrouwen willen beter contact met OR Afwezigheid PvdA stelt ES V-comité erg teleur Bejaarde vrouw omver geblazen VII) "er Quast: 'Den Haag regeert per pennekras9 Aanleg trambaan eist weer een slachtoffer Onderwijskranl blijft bestaan □MTERWEG WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 'erdeeidheid op werf over acties Schiedam Met een oproep aan alle Schiedammers om de werknemers van Rijn-Schelde-Verolme te steunen eindigde gisteravond om elf uur de eerste grote bijeen komst van het comité Rijnmond-Alarm, opgericht door Schiedamse en Vlaardingse politici. Het comité, dat bre de steun ondervindt bij RSV behalve bij de onderne mingsraad van Wilton-Fijenoord, zag tot grote tevreden heid dat zich bij Wilton een vrouwengroep heeft ge vormd, die acties wil gaan voeren. Ook hebben de- Wil ton-vrouwen gisteravond bij monde van Jeanne Kalee laten weten, dat zij een apart vrouwencomité willen op richten. Dit comité zal contact zoeken met de ondernemingsraad van Wilton, waarvan een betere informatie wordt ver langd. De vraag, of die informatie verbeterd kan wor den, werd gisteravond al.gesteld, maar Wim van Schelle- beek, voorzitter van de centrale ondernemingsraad van Wilton, kon daar nog geen antwoord op geven. „Dat weet ik niet." zei hij voorzichtig, rekening houdend met het feit dat de activiteiten van het RSV-comilé nogal gevoelig liggen bij de OR van Wilton. „Ze zullen het er al moeilijk mee hebben dat ik naar deze avond gekomen ben," zei Van Schellebeek later. Anderen wisten te ver tellen, dat er op de Schiedamse werf slaande ruzie over gezocht is. Het viel de aanwezige Wilton-vrouwen gisteravond dan ook op, hoe „hotemetoten" van de ondernemingsraad van Wilton afwezig waren. Volgens actieleider Ulferd Bruseker is de OR in overleg met PvdA-wethouder Scbecres en stelt men hierin alle vertrouwen. Acties van het comité, ook al zijn die ondersteunend, worden bij Wilton —overigens niet door iedereen bij Wilton— als schadelijk gezien. De Wilton-vrouwen toonden zich enorm ongerust. „Er moeten mensen weg, die het bedrijf hielpen groot ma ken. Is dat een beloning van alle inzet? Wij merken nu al in onze portemonnee wat er aan de hand is. Moeten wij nou straks ook nog ons tuinhuisje of de caravan of de vakantie opgeven en ui de stank van Rijnmond blijven zitten? Met je man de hele dag thuis, koekeloerend ach ter de geraniums?" zei Jeanne Kalee. „Het is jammer dat niet alle vrouwen van de Wiltonners er zijn," zei zij. „Ik hoorde van sommigen dat 2e niet durfden, op zo'n mannenbijeenkomst en met politici. Maar daar gaat het niet om. Of je nou bij Wilton werkt in een overall of in een net kostuum, het gaat erom datje baan bedreigd wordl. Doe daar wat voor. Daarom die ik een oproep aan de Schiedamse bevolking: wees solidair met ons!" De Fokker-vrouwen hebben aangekondigd dat zij de Wilton-vrouwen zullen vragen hoe er het best actie ge voerd kan worden, want zelf zijn zij er nog vrij onerva ren in. „Dal geldt voor ons ook," zei Jeanne Kalee. Zie ook pagina 21 Het Wilton- vrouwen comité in oprichting applau disseert. „Wij merken nu al in onze portemonnee wat er aan de hand is." De vrouwen vormden gisteravond in zaal Beatrix een apart blok, met de bebaarde Guus Klepke als enige man in hun midden. Schiedam Veel kiezers zaten er wel. maar officiële vertegenwoordi gers van de PvdA lieten zich gister avond niet zien op de RS V-a vond in zaal Beatrix te Schiedam. Ook het CDA was een grote afwezige, maar tiaar keken weinigen van op. Met veel twinkeling m zijn ogen kon VVD-fractieleider Gerard Verhuls- donk vaststellen, dat zijn partij nog sterker vertegenwoordigd was dan de PvdA, van welke partij geen en kel raadslid of bestuurslid naar Bea trix gekomen was. De verklaring is, zo bleek vanoch tend bij monde van PvdA-wethou- der Remier Scheeres, dat zijn partij gisteravond een fractievergadering had met enkele belangrijke punten. Hier waren ook bestuursleden aan wezig. In zaai Beatrix was men gisteravond bang, dat er meer achter zat en dat bijvoorbeeld de ondernemingsraad van Wilton had geprobeerd een scheuring aan te brengen tussen de PvdA en het RSV-comité Rijnmond- Alarm. Er zijn mensen bij Wilton, die dit comité te veel zien als actie groep van kleine linkse partijen. Zo waren de CPN. D"66, de PPR en de PSP gisteravond sterk vertegen woordigd. Dat gold ook voor kerke lijke instanties. Men was 2eer teleur gesteld door de afwezigheid der soci alisten. Het comité zal met de PvdA, die overigens deel uitmaakt van het Rijn mond-Alarm, contact op nemen over eensgezinde acties. Zo wi) men alie Schiedamse en Vlaarding se organisaties op één lijn krijgen. Met name de mid denstand zal verzocht worden om morele steun, want die groep wordt ge zien als belangrijk slacht offer van toenemende werkloosheid. Vlaardingen Een verslagen stemming heerste gisteravond bij de mensen van het orgaan voor democratische planning, het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW). Het rijk probeert opnieuw de gemeente zover te krijgen de orga nisatie die de sociaal-cuiturele programma's opstelt snel op te heffen. In een brief biedt het ministerie aan garant te staan voor vijftig procent van het wachtgeld, dat de gemeente bij opheffing van het VCW aan de personeelsleden zou moeten betalen. Voorwaarde daarbij is, dat de gemeenteraad binnen vier weken ook daadwerkelijk tot die opheffing besluit. Schiedam De aanleg van de trambaan heeft weer een slachtoffer geeist. Gisteroch tend werd rond half twaalf een 78-jarige Schiedamse op de s Gravelandseweg aangereden door een vrachtauto, die rech- taf de Boteretraat wilde inrij den. De chauffeur uit Alphen aan den Rijn had het slachtof fer en haar echtgenoot niet op gemerkt De auto reed met een van de voorwielen over de voeten van de bejaai de vrouw. Een voet werd verbrijzeld. Haar echtgenoot, die naast haar hep, bleef ongedeerd. ■■Een grof schandaal", aldus antiquair S.A. Bijl, die het on geval voor de deur van zijn winkel heeft zien gebeuren. Hij zegt niet te begrijpen, dat de gemeente niet iets aan de wanorde doet. Op dit moment worden door medewerkers van de firma Hoogeboom uit Spijkenisse op de hoek van de s Gravelandseweg en de Bo- tetstraat graafwerkzaamheden verricht. Hierdoor is het trot toir over een afstand van een bental meters onbruikbaar. Het zand uit de gegraven geul hgt cp de straat en verspert de «oorgang. Voetgangers moeten nu tijdelijk over de rijbaan lo pen. «Het meest irritante vind ik n°g wel, dat ik even voor het Vrachtauto verbrijzelt voet ongeluk gebeurde de gemeente op de hoogte heb gesteld van de gevaarlijke situatie. Dat was rond elf uur en nog geen half uur later is het onheil ge schied", aldus de middenstan der, „Ik heb ze gezegd, dat er een trottoir naast mijn winkel ligt, dat nooit wordt gebruikt. Waarom wordt er niet even een bord met een pij! geplaatst om voetgangers de weg te wij zen? Is dat nu zo moeilijk? Waarom is de gemeente niet alerter? Moet er soms nog een tweede dode vallen, voor er maatregelen worden geno men?" De commissie voor democrati sche planning, het adviesor gaan waarmee het VCW voor stellen bespreekt, wil dat de gemeente niet op dit 'lokker tje', zoals VVD'er Floor Quast het noemde, ingaat. Als het jaarverslag klaar is, zo had het gemeentebestuur toegezegd, zou het werk van het VCW beoordeeld worden. Binnen vier weken lukt dat zeker niet „Het gevaar dreigt, dat er nog uitsluitend met de rekenma chine gewerkt gaat worden", zei Wil den Hartogh van het VCW. Quast noemde het be leid van het rijk onzindelijk: „Den Haag regeert per pen nekras." Den Hartogh begrijpt het beleid van de rijksover heid niet meer. Twee jaar ge leden drong het ze erop aan het VCW in te stellen; toen het nog maar nauwelijks inge steld was werd de rijksbijdrage ingetrokken en nu zou het or gaan alweer moeten verdwij nen. Den Hartogh zei er niets voor te voelen om in een razend tempo het werk van het VCW te bespreken. „Dan kom je te recht in een discussie, zonder dat de stukken op tafel lig gen." Zo'n gesprek kan vol gens hem niet veel inhoud hebben. Maar Quast meende dat de gemeente niet op het aanbod van het rijk zou in gaan. „Wethouder Bot laat toch niet zomaar zijn apparaat om zich heen afbreken? Die man heeft het toch al zo moei lijk." Begin januari werd de ge meente medegedeeld, dat het rijk bereid was bij te dragen in een wachtgeldregeling indien men het orgaan voor de demo cratische planning wilde op heffen. Dan zou daarvoor het besluit echter uiterlijk in de cember genomen moeten zijn. Het Vlaardingse college stuur de daarop een brief aan het rijk met de mededeling, dat dit geen behoorlijk bestuur ge noemd kon worden: als je een brief in januari binnenkrijgt, kun je daar niet in december op reageren. Eind januari kreeg de gemeente alsnog de gelegenheid van de regeling gebruik te maken, maar dan zou het besluit daartoe binnen vier weken genomen moeten worden. Die brief is nog niet door het college van B en W besproken: dat gebeurt volgende week dinsdag tijdens de B en W-ver gadering. Daarna zal de com missie voor sociaal-culturele aangelegenheden zich er over moeten buigen. Als het inder daad tot de wachtgeldregeling komt, moeten de Vlaardingse politici zie erover buigen en dan zou daarvoor een extra gemeenteraadsvergadering moeten worden ingelast, het geen op het stadhuis op zijn minst wat onwaarschijnlijk wordt genoemd. Ook ten op zichte van het personeel van het VCW wordt die enorme haast niet erg netjes genoemd. 'V; Vv' Vlaardingen De onder- wijskrant, de maandelijkse pagina met nieuws over Vlaardingse scholen in het huis-aan-huis-blad Groot Vlaardingen die uit bezuïni- gingsogpunt was opgehe ven, blijft toch bestaan. Een ander plaatselijk huis-aan- huis-blad, de Nieuwe Vlaar dingse Courant, gaat maan delijks gratis een pagina be schikbaar stellen waarop de redactie van de onderwijs- krant, die bestaat uit ambte naren en personeel van scholen, de kopij kwijt kan. Evenals voorheen op de ge kochte pagina's zal de kop 'Onder wijskrant' worden gehandhaafd. De frequentie blijft hetzelfde: een pagina per maand, met dien ver stande dat de pagina's in de NVC kleiner zijn. De gemeenteraad besloot eind vorig jaar bij het op stellen van de begroting voor '83 de subsidie aan de onderwijskranl stop te zet ten, Dat gebeurde aan de hand van een motie van de PvdA, waarin werd voorge rekend dat dat de gem een.e 18.000 gulden aan adverten- tïekosten zou schelen. Volgens onderwijswethou der Arij Maarleveld kan de eerste pagina nog deze maand verschijnen. „Het college vindt dit een prima oplossing. We hebben de scholen ingelicht en hopen dat die er net zo over den ken." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiniiiiiiii! Bontjas gesloten Schiedam Uit een woning aan de Laan van Spierings- hoek in Schiedam zijn een bontjas en sieraden ontvreemd met een waarde van totaal -13.500 gulden. Onbekenden drongen de woning binnen door een ruitje uit de sponning te verwijderen. Op een zelfde wijze verschaf ten dieven zich ook de toegang tot een woning aan de Burge meester Knappertlaan. Daar namen zij sieraden mee ter waarde van 1000 gulden. IIIIIlllt]|lt)ff(llllllllillIJ!lltfllIlllIIIIHII]llll[ltf Bejaardenwerk ligt nu dwars Schiedam Op het aller laatste moment heeft de raad voor het bejaarden- werk in Schiedam afgehaakt als deelnemende instantie aan een sociaal-medisch cen trum in Schiedam-Zuid. Re denen zijn de dreigende be zuinigingen. De deelname van het bejaardenwerk is echter een minimale voor waarde om het centrum van de grond te krijgen. Zowel het maatschappelijk werk als de kruisvereniging en de bewonersvereniging Schie dam-Zuid zijn verbijsterd door die plotselinge ontwik keling. Sinds enkele dagen is de afsluiting van de Vetteoordskade een feit. Vrachtverkeer op de kade aan de kant van de West- havenkade kan niet meer verder de wijk inrijden, maar moet via dezelfde weg terug. Fietsverkeer kan de hindernis we) passeren. Vlaardingen Waar al jaren over gesproken werd is eindelijk gerealiseerd: de afsluiting voor autoverkeer van de Vetteoords kade ter hoogte van het Lamoen terrein. Met die afsluiting, die het alleen nog mogelijk maakt dat fietsers en bromfietsers vanaf de zijde van de Westhavenkade de Vettcnoordsepolder inrijden, is een grote wens van de bewoners van de wijk in vervulling gegaan. Door de maatregel wordt namelijk voorkomen, dat mot name vrachtverkeer nog langer door de wijk rijdt. Dat vrachtverkeer is dan vooral afkomstig vanaf de vis- verwerkende bedrijven op de kop van de Vetteoordskade en van de wasserij van Lips in de Landstraat. Maar al te vaak reed dat zware verkeer, dat via de Westhavenkade naar zijn bestemming was gereden, via de Vetteoordskade en de Verheystraat de Vettenoordse- polder in, om de wijk aan de andere kant te verlaten. Dat doorgaande vrachtverkeer zorgde voor vele onveilige si tuaties in de verder tamelijk besloten wijk, waar heel wat spelende kinderen te vinden zijn. Geert ten Hertog, de bewo- nersdeskundige van de wijk- veremging van de VOP: „Er is jaren over die afsluiting ge sproken: die maatregel had al veel eerder genomen moeten worden. Ik ben erg blij dat het m voor elkaar is, want nu zijn we m de wijk-tenminste van een groot deel van het door gaande verkeer af. Nu hebben we alleen nog doorgaand ver keer op de route Maasstuise- dijk - Zomerstraat' die route moet bij de uitvoering van hel verkeerscirculatieplan nog dorgeknipt worden. Maar dot zal nog wel heel wat langer duren, voor hel zover is." Nu de afsluiting een feit is zal ook de keerlus voor vrachtau to's, die al enkele maanden ge leden op de hoek van de Landstraat en de Vetteoords kade is aangelegd, zijn waarde moeten gaan bewijzen. Via die keerlus moet het vrachtver keer, dat van de betreffende bedrijven vandaan komt, weer terug worden geleid naar de Westhavenkade. zodat het de wijk kan verlaten zonder overlast te veroorzaken. Die keerlus is zonder twijfel het best gefundeerde stukje open bare weg in Nederland: de lus is aangelegd bovenop het zoge naamde palen veld, waarin een aantal forse betonnen heipalen' in de grond zitten, bedoeld voor een nooit gebouwd kan toorpand. Stormschade bïeef beperkt Waterweg Noord De scha de, die de stonn in de regio heeft aangericht is vrij gering. Persoonlijke ongelukken de den zich vrijwel niet voor; ma teriele schade was er meer. Voor het gehele gebied gold een uitgebreide dijkbewaking. Tevens hoeft de politie van nacht langs de Waterweg ex tra surveillancewagens inge zet. Op diverse plaatsen ston den de kaden onder water. Het ergste ongeval deed zich voor in Schiedam op de Laan van Spienngshoek. Daar bleek een bejaarde vrouw niet tegen het geweld van de wind te zijn opgewassen. Zij waaide letter lijk om en werd enkele meters door de storm meegesleurd. Met een gebroken bovenarm is ze naar het Schielandzieken- huis gebracht, In de Louis Radeinakerstraat waaide een caravan om en be landde op het dak van een ge parkeerde auto. Het dak van de auto werd ingedeukt; de ca ravan bleef vrijwel ongeschon den. Bij een ijssalon in de Pas sage dreigde door de storm een grote etalageruit uit de spon ningen te worden geblazen, maar de brandweer kon het glas vastzetten. En aan de Schaperlaan raakte een luik van de liftschacht op het dak van het flatgebouw los. De po litie voorkwam dat daar onge lukken mee konden gebeuren. In Vlaardingen velde de storm twee bomen. In de Dirk de Derdelaan ging dat gepaard met flinke schade, doordat de boom op een geparkeerde auto terecht kwam. Een omgewaai de boom in de Charlotte de Bourbonlaan richtte verder geen schade aan. Verder moest de brandweer in actie komen om een antenne, die van een dak dreigde te waaien, te ver wijderen. Ook kwamen mel dingen binnen van dakpannen die naar beneden waren geval len. In de gemeente Maassluis be perkte de schade zich tot een omgewaaid aanhangwagentje en gevallen dakpannen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1