ROTTERDAM 21 y- Nieuwbouw bibliotheken in de ijskast "Wij pikken het niet en ik denk God ook BEL VOOR 010-144144 DWL wil nieuwe tarieven 'ïin r"i'uur voor waterverbruik t I Woeste zee beukt strand tenten - ÊêMÊÈ In Rotterdam weinig problemen Dominee Visser op woelige RSV-avond: Virus velt honden Directeur RDM kan geen salaris garanderen Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 2 tebman 1983 Het in Hoek van Holland toegestroomde publiek werd door de politie richting duinen gedirigeerd, omdat de rondvliegen de glasssplinters gevaar opleverden. Met toestemming B en W mag disco Keileweg open Gemeente al in augustus over eros- plannen ingelicht Rotterdam Zowel dc Rotterdamse politie als de brandweer hebben geen noemenswaardige problemen ondervonden bij de storm van gisteren en vannacht. De schade beperkte zich voornamelijk tot enkele om gewaaide bomen, antennes en windschermen. Op de Van Brienenoordbrug waaide gisteren tegen het mid daguur een personenauto om. De brandweer rukte voornamelijk uit om hulp te ver lenen. In totaal was dat 75 keer, ruim drie keer zoveel als bij normaal weer. Het strandpaviljoen het Zeebad aan de kust van Hoek van Holland is gistermiddag bij hoog water vrijwel door de zee opgeslokt. Het terras werd overspoeld, al staat het bouwwerk nog wel overeind. Het door de storm, met windkracht negen tot tien, op gezweepte water had enkele tenten gistermiddag al volledig ondermijnd. Terrassen sneuvelden toen al, maar de houten bouwwerken, konden nog net blijven staan. Op dit ogenblik lopen er van de twintig strandtenten langs de kust nog vijf direct gevaar. De zwaarst be dreigde is, na het al bijna vergane Zeebad, de Zeebries dat niet meer lijkt te redden. Het ondergaan van de strandtenten door het opko mende zeewater dreigt al enkele maanden. De laatste tijd kalfde er steeds stukken strand af. Sport en Recre atie van Hoek van Holland had vorige week al, in een laatste wanhoopspoging, een wal voor de huisjes ge schoven, maar deze werd in het weekeinde achteloos door de zee opgeslokt. Gevolgen van bezuinigingen bij het rijk: Rotterdam Het bibiiotheekfïliaal in het Oude Westen is 'oorlopig de laatste uitbreiding van de bibliotheken in Rot- erdam, De bezuinigingen van het rijk maken het onmogelijk 'm elf andere verbeteringen of uitbreidingen mogelijk te naken zonder dat het Rotterdam zelf geld gaat kosten. Botterdam De gemeente Rotterdam mag nu zelf bepalen of een discotheek aan de Keileweg bin nenkort wordt geopend. Dat is het resultaat van een uitspraak van mr. Mulder, voorzitter van de afdeling rechtsspraak van de Raad van State na een zitting, die gisteren tot in de avonduren duur de. In 1977 heeft Rotterdam een ambitieus vijftienjarenplan apgesteld voor de bibliothe ken. Naast de nieuwbouw van de centrale bibliotheek in het centrum stonden er nieuwe bibliotheekfilialen op stapel voor de nieuwbouw wijken van Rotterdam» voor een aantal oude wijken en Rotterdam Vijf honden in het Westland zijn het slacht offer geworden van het be smettelijke parvovirus. Ook in Den Haag zouden hieraan enkele honden zijn overle den. Het virus wordt overge bracht door de ontlasting van andere besmette honden. De Hekte kenmerkt zich bij de beesten door braken en diar ree met bloed. Het meest vat baar voor het parvovirus zijn J°nge en oudere honden. vervangende nieuwbouw' voor enkele oude wijken. In 1980 heeft de gemeente het vijftienjarenplan herzien en werd het wat minder ambi tieus. Desondanks stonden er nog twaalf nieuwbouwplannen op papier: Het Oude Westen en Heijplaat in 1983, Bever waard, Zevenkamp en Oos terflank in 1984, Middelland en Kralingen in 1985, Feije- noord in 1986, vervanging van de filialen in Pernis in 1988, Charlois in 1989, Pen- drecht in 1990 en aan de Pijnackerstraat in 1991. Op het filiaal in het Oude Westen na lijken al deze bouwplannen nu door de be zuinigingen van het rijk on mogelijk te worden, ten2ij Rotterdam zelf voor de fi nanciële gevolgen opdraait. Zodra het rijk definitief over de bezuinigingen heeft be slist, zal Rotterdam een nieuw meerjarenplan opstel len, aangepast aan de veel beperktere financiële moge lijkheden. Vervolg van voorpagina Schiedam De spandoeken, die aan de muur geprikt zijn, geven nog blijk van hoop en manmoedigheid. „Niks sane ren! Werk creëren!" Er schuilt iets afwachtends in: „Waar is het kabinet dat de RSV redt?" En ook is er cy nisme: „Volgende flop; wie nu aan de top?" Voor de spandoeken hebben zich zo'n 150 mannen en vrou wen verzameld, zaal Beatrix in Schiedam zit stampvol. Laat komers gaan maar weg, die kunnen er niet bij. Met stijgen de bewondering de wangen gaan gloeien, zo mooi vinden ze het wat hij zegt luisteren de aanwezigen naar de Rotter damse predikant Hans Visser: „Het kabinet beseft niet hoe klote jullie je voelen", zegt de dominee. „Wat er nu allemaal met de RSV gebeurt, dat pik ken wij niet en ik denk God ook niet!" Actieleider Ulferd Bruseker, CPN-raadsIid in Schiedam, complimenteert de dominee met zijn meelevend - heid. „Het ïs toch te dol, dat wij onze ellende in zaaltjes als deze moeten uitschreeuwen, terwijl de regering fröbelt", zegt dominee Visser. Op dat moment, dinsdagavond negen uur, kent nog niemand in zaal Beatrix de geluiden uit Den Haag dat de RSV in prin cipe ontmanteld moet worden. Er wordt zelfs gesteld dat ont manteling funest is voor de di verse onderdelen. Rinus Vischschraper bijvoor beeld, voorzitter van de onder nemingsraad van de Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM): „Er wordt tamelijk lichtzinnig gesproken over het zelfstandig laten doordraaien van de diverse bedrijfsonder delen. Het was ook in het ver leden zo, dat er verliesgevende bedrijven konden blijven be staan, juist doordat andere on derdelen winst maakten. Dat hield elkaar in evenwicht." Vischschraper bepleit een agressieve acquisitie van de RSV om het benodigde aantal manuren te kunnen verkopen. „Er gebeurt nu niets. Er zitten mensen bij RSV achter de te lefoon te wachten tot er ie mand om een offshore-eiland komt vragen. Maar zo moet dat niet. Je moet de boer op." Het is Gerard Verhulsdonk, VVD-fractieleider in Schie dam, die later op de avond zal bepleiten die opmerking over acquisitie op te nemen in het spoedtelegram, dat naar minis ter Van Aardenrxe wordt ge zonden. Dat gebeurt echter „Het is voor de hete samenleving van belang dat de RSV gered wordt, want die samenleving moet ervoor betalen." Met hulpeloze gebaren gaven sommigen gisteravond de nood aan onder de RS V-werk nemers. niet. Men laat het in het tele gram bij het uitspreken van verontrusting en dat is Ver hulsdonk niet genoeg. Hij doet als enige van de 150 aanwezi gen niet mee. Ondertussen hamert Jan de Rooij, voorzitter van de onder nemingsraad van de ADM, die speciaal hiervoor naar Sehie- door Kor Kegel dam is overgekomen, erop dat de ondernemingsraden van de RSV de koppen bij elkaar moeten steken. „Dat is altijd de pest geweest bij dit concern, al die verschillende overleg vormen. Daardoor handelt de RSV zo log, daardoor komt het altijd zo onduidelijk over naar buiten toe, ook naar de minis ter. Ik bid jullie: kom nou snel met plannen. Aan argumenten heb je niets, niets! Dat hebben wij bij de ADM wel gemerkt. Van Aardenne luistert niet, echt niet Hij is doof voor op bouwende kritiek en zegt al leen maar: ik heb geen geld." Er stromen gedurende de avond solidariteitsverklaring binnen, van het Vlaardingse bedrijf Windmill, van Fokker, van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. Het comité Rijnmond Alarm gaat met de pet rond om acties te kunnen betalen, zoals binnenkort een demonstratie in het Rijnmond gebied. Er wordt ƒ281 opge haald. Guus Klepke's alterna tieve jeugdorganisatie Rode Valken biedt aan om de zaal- huur te betalen. Wim van Sehellebeek, voorzitter van de centrale ondernemingsraad van de RSV, zegt gelaten: „Het is prachtig, jongens, hoe wij hier met de pet rond gaan voor de zaalhuur. Maar voor de RSV kunnen wij niet met de pet rond. Het gaat om een half miliard." Rijnmondgecommitteerde Theo Bakkers (VVD) schetst hoe groot zo'n bedrag is. „Als elke Schiedammer honderd gulden zou betalen, hadden we nog pas 7,5 miljoen. Veel te weinig." Bakkers noemt ver schillende oplossingen: het naar voren halen van marine orders, het handhaven van de montage voor te verwachten investeringen van Esso en Shell, extra zorg voor de scheepsreparati e. Dominee Visser: „De economi sche crisis dreigt te leiden tot een democratische crisis. Het is toch volstrekt ontoelaatbaar, hoe personeel nu in onzeker heid wordt gelaten over het uitbetalen van de salarissen." Rotterdam Tot twee maal toe is gistermiddag de bedrijfskantine op de Rotterdamse Droogdok Maatschappij volge stroomd met personeel, dat garanties eiste voor de uitbetaling van de sa larissen over februari. Het werk werd er twee maal voor onderbroken, de eerste keer gedurende een uur. Nochtans kon di recteur Arie Woerlee geen garanties geven. Hij ver wees naar de raad van be stuur. Het personeel moest daar genoegen mee nemen en ging na die me dedeling om drie uur weer aan het werk. Over de uitbetaling van de februari-salarissen is grote onrust ontstaan, mede naar aanleiding van de onrust bij de koninklij ke maatschappij De Schelde in Vlissingen, evenals de RDM onder deel van het RS V-concern. Bij De Schelde heeft de directie laten weten „alles in het werk te zullen stel len" om de salarissen ge woon uit te betalen. De vier omliggende bedrijven aan de Keileweg. die willen voorkomen dat daar een eros- centrum wordt gevestigd, had den opnieuw een procedure aangespannen bij de Raad van State tegen de gemeente Rot terdam en de verschillende be sloten vennootschappen, die bij het Keileweg-project zijn betrokken. De president van de Rotter damse rechtbank bepaalde gis termorgen dat hij onbevoegd was in deze zaak te oordelen. De bedrijven vrezen nog steeds dat de huidige eigenaar, de in Zuid-Frankrijk wonende zakenman G.T.J. Weeder, een eroscentrum aan de Keileweg wil beginnen. Ook beweren de bedrijven, dat de verbouwing aan de Keileweg nog steeds door Dirk Meliema doorgaat, ondanks een schor sing van de bouwvergunning door de Raad van State. Weeder heeft inmiddels via zijn advocaat mr. G.J. Remme- link aangekondigd geen plan nen te hebben om aan de Kei leweg een eroscentrum te ves tigen. De directeur van Fund- vest BV, G. van Driel-Vis, had deze plannen wel, maar zou op het laatste moment van aan koop hebben afgezien, omdat hij inzag dat deze plannen niet uitvoerbaar waren. Weeber zegt dat hij de ver schillende ruimten in het grote complex wil verhuren aan za kenlieden. Hij denkt daarbij vooral in de richting van een overdekte markt. Deze week is in een van de lo kalen van een voormalig kan toorgebouw een discotheek ge reed gekomen. Dit deel van het gebouw wordt gehuurd door Piet Breet, een oude be kende in de Rotterdamse hore- ca-wereld. Er bestaan vergevorderde plannen om zo snel mogelijk, waarschijnlijk dit weekeinde, deze discotheek te openen. Een discjockey is al aangetrok ken. Momenteel is Breet op zoek naar een gerenommeerd artiest, in het genre van Andrè Hazes, om de discotheek te openen. Advocaat mr. H.J. Smit eiste namens de bedrijven dat de gemeente zou voorkomen dat de discotheek open gaat en dat de gemeente geen zogenaamde voltooiiingsverklaring af zou geven. Bovendien eiste de ad vocaat dat alle verbouwings werkzaamheden van de laatste maanden ongedaan worden gemaakt en alles weer wordt teruggebracht in de oude toe stand. Overtreding van deze eisen moest worden bestraft Watermeters Rotterdam Bezitters van een watermeter in Rotterdam wil de Drinkwaterleiding voortaan laten betalen voor de extra kosten, die zo'n meter voor de DWL met zich mee brengt. Dat is één van de ideeën, die de DWL bij do gemeenteraad heeft aangekaart om tot een nieuw tarief voor het waterver bruik te komen. De DWL vindt een waterme ter voor huishoudelijk gebruik in woningen te duur en wil daarom nergens meer water meters aanbrengen. Volgens de Drinkwaterleiding kost een meter teveel en ook het opne men van de meterstanden. Als overal meters moeten worden aangebracht, vergt dat min stens 200 miljoen gulden. De DWL wil naar een nieuw tarief toe, dat mogelijkerwijs eerlijker werkt. Daarom wil de DWL zowel bij waterme ters als bij berekening van het waterverbruik naar woningop pervlak naar een vastrecht en een variabel gedeelte. Bij de bestaande watermeters bestaat het variabel gedeelte dan uit het waterverbruik en bij de opppervlakteberekenïng uit een berekening, die wordt ge koppeld aan de berekening van de on roerend-goedbelas- tïng. Voordeel van berekening op basis van de OGB is, dat de gebruikers niet meer hoeven te betalen voor ruimtes zonder waterverbruik, zoals pakhui zen en garages, die nu voor het oppervlak wel meetellen. Grootverbruik Ook voor de grootverbruikers wil de DWL naar een nieuw tarief. Men wil afstappen van het huidige tarief van. betaling naar verbruikte hoeveelheid water. Dat kan als men komt tot een tarief, waarbij de grootverbruiker betaalt voor de vaste kosten voor zijn aan sluiting en een per contract vastgelegde minimum-afname en een lager tarief voor extra afgenomen water. Dit 2ou moeten gebeuren door indivi duele watercontracten met de grootverbruikers af te sluiten. met een dwangsom van een miljoen gulden. Na een lange rechtszitting deed mr. Mulder gisteravond, meteen uitspraak. Deze luidt als volgt: Alle werkzaamheden aan de Keileweg moeten wor den stopgezet. De gemeente moet dit minstens eenmaal per week controleren. Als er wel! werkzaamheden worden ver-* richt, moeten de veranderin gen ongedaan worden ge-4 maakt en moet de situatip! worden teruggebracht zoawj deze gisteren was. Daarnaast bepaalde mr. Mul-' der dat aan de Keileweg geen vestigingen mogen worden ojK gericht, die in strijd zijn met* het bestemmingsplan van han-L del, nijverheid en verkeer. Dë" voorzitter voegde daaraan toe, dat de gemeente zelf kan be palen of zij daar een onthef-f fing voor verleent. Alle ando^ re eisen, dus ook de dwang som, werden afgewezen. Dat houdt in dat de gemeente disco-eigenaar Breet een ont heffing mag verlenen, zoda't- de gereedgekomen discotheek' kan openen. Breet kondigdè gisteravond aan een dergelijke ontheffing vandaag aan te vragen. Mr. Mulder maakte zich giste ren boos toen bleek dat de ver,-- bouwing aan de Keileweg nog' twee dagen is doorgegaan, na-- dat hij op 12 januari had be paald dat deze moest worden- stopgezet. Ambtenaren van! bouw- en woningtoezicht heb!- ben hiervoor in opdracht van- hun directeur mr. P.C. Porrey' destijds proces-verbaal opge->" maakt. Ook bleek gisteren dat de be^- ieidsadviseur van de gemeente* op het gebied van prostitutie, drs. L.J.S. Rogier, al in augus-1 lus door de architect J. Hagen- doorn is ingelicht over de plannen die bestonden om aan de Keileweg ccn eroscentrum te beginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5