'Verolme Elektra kan best blijven bestaan' i Flinke problemen rond huren Touwbaancomplex VllflülliS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rijnmond hoopt: bouwen op 1 januari Brandweer redt kokmeeuw Weerhrand in Bernhard-LEAO Sluiting verrast directie en werknemers Schil Zeeheldenbuurt: renovatie van de baan Beloning voor tipgever Vuverol loopt in Waterweg Seksmaniak Fietser valt na botsing in water Weer tegenvallers voor project-met-hindernissen Surinamers vragen om eigen trefpunt VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 iap Maassluis Het nieuws dat Verolme Elektra in Maassluis, onderdeel van de RSV, moet sluiten is gisteravond in Maassluis als een volkomen verras sing gekomen. Verolme Elektra (VE) kan volgens directeur J.P. de Jager Bruining in afgeslankte vorm 'zonder twijfel' voortbestaan. Het perso neelsbestand moet dan wel worden teruggebracht van 577 werknemers naar 370 personen, Voor een goede afvloeiingsregeling zou een bedrag van acht- negen miljoen gulden nodig zijn. De vooruitzichten op werk voor VE zijn volgens De Jager Bruining dermate goed, dat zelfs in het slechtste geval geen steun van buitenaf nodig is. Van de zijde van de Koninklijke Landmacht heeft het bedrijf nog tot 1988 werk. Ook de afdeling Ma- rinebouw heeft dankzij de Taiwan-onderzeeërs voldoende werk. Alleen de installatie-afdeling van VE heeft enkele zwarte maanden voor de boeg. Pas halverwege dit jaar arriveert bij Wilton Feijenoord een Peruaanse kruiser, die voor de in- stallatiegroep enkele honderdduizenden manuren aan werk met zich meebrengt. De salarissen van het personeel zijn volgens direc teur De Jager Bruining voor de maand fébruari gegarandeerd. Of de lonen in maart worden uitbe taald is nog niet zeker. Nadat gisteravond het nieuws via radio en televi sie bekend was gemaakt, verzamelde zich bij het bedrijf een aantal werknemers, die op opheldering vroegen. Die kon op dat tijdstip niet worden gege ven. Voor directie én ondernemingsraad kwam het nieuws als een volslagen verrassing. Daarom werd voor vanmorgen een bijeenkomst belegd in de kantine van het gebouw. Het personeel van VE, dat aan het werk is op de scheepswerf Verol me Botlek, bleef vanmorgen doorwerken en stuurde een delegatie naar de bijeenkomst. De di rectie studeert nu op een overlevingsplan en heeft verklaard daarmee „de boer op te willen gaan". Het was voor De Jager Bruining onbegrijpelijk dat deze beslissing was gevallen, daar het bedrijf in haar 25-jarig bestaan nog altijd winst had gemaakt en in 1982 voor het eerst met tekort had gedraaid. Twee jaar geleden heeft VE aan RSV nog een be drag van 10 miljoen moeten afstaan om de verlie zen van RSV in Algerije te financieren. De direc tie overweegt nu juridische stappen te onderne men om dit geld van RSV terug te vorderen. Op deze wijze kan de interne schuld, die VE aan het moederbedrijf heeft van ongeveer 8 miljoen, wor den voldaan. D'66: gesprek middenstand moet er komen V' i In een o, teeft de f afdeling van D'v -r bij de plaatselijke middenstand en bij het gemeentebestuur op aangedrongen, om zonder voorwaarden vooraf toenadering tot elkaar te zoeken, D'66 is ernstig verontrust door het mislukken van het overleg, dat vorige week gepland was. Zeker gezien de slechte economische omstandigheden is het dringend nodig, dat dat gesprek alsnog tot stand komt, vindt zij. „Het is juist in deze tijd niet toelaatbaar, dat de Vlaardingse gemeenschap het slachtoffer dreigt te worden van gebrek aan wederzijds vertrouwen aldus de open brief. Als het dringende beroep op de beide partijen niets uithaalt, dan zal D'66 zelf proberen een gesprek met beide partijen op gang te brengeft, aldus Nel Kester in een toelichting op de brief. Ministerie: plan te duur yiaardingen De renovatie van de zogenaamde schil van de Zeeheldenbuurt, bestaande uit woningen aan de Spoorsin- gel, de De Ruyterstraat en de 2e Van Leyden Gaelstraat, is van de baan. Het ministerie van ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting heeft gisteren schriftelijk de ingediende re novatieplannen afgewezen. Als argument is aangevoerd, 3at men bang is voor schade aan de huizen door de toekom stige nieuwbouw en door de aanleg van de Deltadijk, ter wijl de renovatie tevens te duur zou zijn. Project-coördinator Jan Landsheer noemt de argumen tatie van het rijk onzin. „Dat die schade niet zal optreden is aangetoond via onafhankelijke onderzoeken, die we heboen laten uitvoeren. En hoevéél te duur die renovatie is, daar I rept het minsterïe met geen f woord over. Over 2500 gulden zou bijvoorbeeld best te praten zijn, maar daar geven ze niet eens de gelegenheid voor. Ik neb de indruk, dat het plan nauwelijks bekeken is. Het elastiekje zat nog om de teke ningen, toen we ze terugkre gen." De projectgroep voor de Oost- Wijk moet nog over de afwij zing praten. Er moet bekeken worden of een aantal panden *an worden gehandhaafd, zonder dat er iets aan opge knapt kan worden, of dat er 'gesloopt zal worden. "oor de gemeente heeft de af wijzing nog een ander gevolg. •Er is destijds door het gemeen tebestuur verklaard, dat de panden in elk geval óf gereno veerd óf gesloopt zouden wor- uen. Op basis van die uit- fpraak kwamen bewoners die Jn het kader van de stadsver nieuwing verhuisden in aan merking voor de vergoeding Aten verhuis- en herinrich- Jipgskosten. Als de renovatie ??iet doorgaat en er ook niet gesloopt wordt, dan moet de jgemeente die vergoedingen -voor eigen rekening nemen. B-terrein misschien in september al schoon m Een arme kokmeeuw, die met zijn pootjes verstrikt was geraakt in vistuig, vervolgens in een draadje met vogelvoer en tenslotte in de takken van een boom, is daar gistermiddag door de Schledamse brandweer uit bevrijd. De brandweer zette hiervoor een ladderwagen in. Bewoners van de Nieuwe Haven hadden de vogel horen krijsen. De ontzette meeuw, die aan de gevangenschap enige lichte verwondingen overhield, wordt opgekalefaterd in het vogelasiel bij Vijfsluizen. De brandweer had het vuur snel onder controle Vlaardingen Een leegstaand deel van de LEAO-school Prins Bernhard aan de Flores- laan is gistermiddag door brand verwoest. De melding kwam omstreeks half vier bin nen. Al om 35.44 uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. De nablussing duur den nog tot half vijf. De brand ging gepaard met grote rookontwikkeling en trok veel belangstellenden. Zij staken regelmatig tussen de rijdende auto's door de Mara- thonweg over en bezorgden de politie handen vol werk. Soms ontstonden op de Marathon- weg levensgevaarlijke situa ties. Vlak voor de plaats van de brand hing een bordje aan een paal bij een tuindersbe- drijf met dc goed bedoelde me dedeling 'Kijk gerust eens rond, dat verplicht u tot niets.' Het fel brandende hout ver spreidde 2oveel hitte, dat al leen daardoor de toeschouwers al gedwongen waren voldoen de afstand te bewaren. Door diverse omstanders werd ge suggereerd dat de brand was aangestoken. „Moet wel", meende er een, „Net als de vo rige keer. Lege lokalen bran den niet uit zichzelf". Tijdens de jaarwisseling werd het schoolgebouw al grotendeels door brand verwoest. Vlaardingen Het bestuur van Fortuna Vlaardingen looft een flinke beloning uit voor degene, die meer dui delijkheid kan verschaffen over inbraken in woningen van enkele leden van de vereniging. Bij één van de medewerkers van de voetbalvereniging werd een deel van de kantine-opbrengst weggehaald en bij een ander een bedrag van 300 gulden. Het bestuur heeft inmiddels al enkele aanwijzingen, maar wil voor alsnog meer duidelijkheid in de affaire. Hoe hoog de be loning zal zijn heeft het bestuur nog niet bekend ge maakt. Vlaardingen Bij het overpompen van de gevaarlijke stof Vuverol op het terrein van de Shell aan de Deltaweg is van morgen rond tien uur een hoeveelheid van de vloeistof in de Nieuwe Waterweg terecht gekomen. Direct na de melding sloeg de Vlaardingse politie groot alarm, omdat toen nog niet bekend was welke uitwerking de stof zou hebben. Be halve de brandweer werd ook de havendienst en de Rotter damse rivierpolitie gealarmeerd. Uiteindelijk hoefde men niet in actie te komen. De stof lost snel in water op. Alleen de kleurstof bleef op het water drijven. Vlaardingen Uit nader ver hoor van het zestienjarig meis je, dat woensdagavond in de Meidoornstraat met een pistool is bedreigd door een onbeken de automobilist, is gebleken dat de autobestuurder ook zijn geslachtsdeel heeft getoond. Het meisje was op het politie bureau nog zó onder de indruk van het gebeurde dat zij dat in eerste instantie met durfde te melden. Het signalement van de auto mobilist luidt: 23 a 26 jaar, slank postuur, bruin haar met slagen. Hij sprak, volgens de politie, met een Vlaardings- /Schiedams accent. De auto, waarin de man reed, zag er oud en verwaarloosd uit en is waarschijnlijk een Opel of een Ford Taunus. Schiedam Rijnmond- gecommitteerde Lex van der Jagt hoopt dat de woningbouw op het GTB-terrein in Schie- dam-Zuid op 1 januari 1984 van start kan gaan. Een ambtelijke werk groep gaat volgens hem „alle zeilen bijzetten" om de zwaar verontrei nigde grond aan de Bwarsstraat uiterlijk in september van dit jaar geschoond te krijgen. Hierover heeft Van der Jagt deze week gesproken met zijn collega Leni van Rijn-Velle- koop en de Schiedamse wet houder Cor van Tilborg. Vol gens de gecommitteerde, die toeziet op de woningbouw in Rijnmond, zijn in dat gesprek twee mogelijkheden tot bo demsanering naar voren geko men. De ene oplossing is de grond ter plekke afgraven en via speciale techniek ook op die plek reinigen. De andere oplossing is afgraven en elders reinigen. Dat laatste is uiter aard duurder, want alle grond moet dan vervoerd worden. Kennelijk is de omstreden va riant, waarbij men de gifgrond gewoon bedekt met betonpla ten, van de hand gewezen. „Ik heb het niet gehoord in het hele verhaal," zegt Van der Jagt, die er dan ook van uit gaat dat Schiedam het Rijn mond-advies opvolgt en tot af graven zal overgaan. De bewo^ nersvereniging Schiedam-Zuid had eerder al gesteld, dat af dekken met betonplaten be slist onvoldoende is als oplos sing. Wethouder Van Tilborg wilde eerst de betrokkenen, zoals de bewonersvereniging en het projectteam voor de stadsver nieuwing in Schiedam-Zuid, informeren over het gesprek met de Rijnmondgecommit teerden, alvorens hij met ver dere mededelingen naar bui ten zou komen. Maasland Een fietser uit Vlaardingen heeft gisteren een gebroken been en sleutelbeen opgelopen nadat hij in Maas land tegen een personenauto was gebotst en vervolgens in het water langs de Westgaag was terechtgekomen. Volgens de politie had de fiet ser, die uit een laantje kwam, de auto te laat bemerkt. Hij is naar het Holyziekenhuis in zijn woonplaats overgebracht. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de uiteindelijke huurprijzen van de woning wetwoningen op het zogenaamde Touw baancomplex in de Oostwijk, ten noorden van de le Van Leyden Gaelstraat, aan merkelijk hoger zullen uitvallen dan de maximale gemiddelde huur van 390 gul den per maand waar bij het maken van plannen vanuit is gegaan. De woningbouwvereniging Samenwer king waarschuwde de bewoners gister avond tijdens een informatie-avond dat er bovenop de met de aannemer en het rijk overeengekomen stichtingskosten door al lerlei meerwerk wel eens een bedrag van 5000 gulden per woning extra op tafel zou moeten komen. Vertegenwoordiger Van Bergen Henegouwen van de woning bouwvereniging noemde daarbij zelfs al een uiteindelijke huurprijs, die in de buurt van de 420 gulden zou kunnen uit komen. Vast staat dat het heiwerk, dat inmiddels geheel is afgerond, meer kosten met zich mee heeft gebracht dan was berekend. De definitieve afrekening van dat heiwerk is er nog met, maar Samenwerking houdt vooriopig een voorzichtige schatting van 2500 gulden per woning aan extra kosten aan. De opmerking over verdere meer kosten die er wellicht nog aan zitten te komen werd door mensen uit de project groep en door projectcoördinator Jan Landsheer 'voorbarig* genoemd. Er zijn plotseling nog andere problemen rond de huurprijs ontstaan. Om de wonin gen op de Touwbaan te kunnen realiseren is het bouwproject administratief in twee- én geknipt, omdat in 1982 niet meer vol doende contingent was om het gehele complex in één keer te bouwen. Een deel van de huizen wordt daarom uit het con tingent van dit jaar gebouwd. Die admini stratieve truc blijkt nu echter consequen ties te hebben voor de huurprijs van de tweede fase. Hoewel alle woningen er precies eender uitzien moeten de laatste huizen volgens het rijk 30 gulden méér per maand aan huur opbrengen, De toe komstige Touwbaanbewoners hebben daarom gisteravond een door de deelpro- jectgroep opgestelde brief ondertekend, waarin van wethouder Bas Goudriaan wordt geëist dat hij met het ministerie contact opneemt om de huurverhoging ongedaan gemaakt te krijgen. Schiedam De Schiedamse vereniging voor Surinamers en Antilianen, Prem Samaadj, heeft er gisteravond bij monde van Henk Oedaisian bij de ge meente Schiedam op aange drongen binnen afzienbare tijd een onderkomen voor de Suri naamse bevolkingsgroep te re aliseren. Het ontbreken van deze, vol gens Oedaisian. elementaire voorziening drukt haar stem pel op het culturele leven van de Surinaamse gemeenschap. Van de zijde van de vereni ging is al verschillende malen druk uitgeoefend op de ge meente, maar Schiedam heeft tot op heden nog altijd terug houdend gereageerd. Op inge diende plannen ontving Prem Samaadj taal noch teken. Van de zijde van de gemeente kon aan de vereniging gisteravond niets worden toegezegd. Voorts waren ae drie verte genwoordigers van de vereni ging gisteravond de mening toegedaan dat de Surinaamse gemeenschap, gezien haar grootte, aanspraak kan maken op een maatschappelijk wer ker. De delegatie voelde zich dan ook door Schiedam gepas seerd, nu er alleen een kracht in dienst wordt genomen ten behoeve van de Turkse en Ma rokkaanse gastarbeiders en hun gezinnen. De delegatie van Prem Sa maadj deed haar beklag over de slechte toestand van de hui zen waarin een groot aantal Surinamers woont De slechte woonomgeving is er de oor zaak van dat de Surinamers steeds verder geïsoleerd ra ken. „Surinamers doen vaak slecht betaald werk en kunnen zich geen betere woning ver oorloven", stelde Henk Oedai sian gisteravond. Daar staat volgens hem echter tegenover, dat het bij elkaar wonen van groepen Surinamers veel leed wegneemt. Veel Surinamers wonen in stadsvemieuwings- wijken, zodat hierin verbete ring kan worden aangebracht. De vereniging vroeg de ge meente Schiedam ook door voorlichting aan het bedrijfsle ven de positie van de Surina mer op de arbeidsmarkt te verbeteren. Men verzocht de gemeente het bedrijfsleven te pushen buitenlanders in dienst te nemen. Door middel van cursussen kan de taalbarrière voor een groot gedeelte wor den weggenomen. De taal is vaak een reden voor het be drijfsleven eerder te kiezen voor een blanke werknemer. Van de zijde van de Surina mers werd nog eens bena drukt, dat het Nederlandse on derwijs tot het gevolg heeft, dat er een kloof ontstaat tus sen buitenlandse kinderen en hun ouders. De kinderen drei gen op te groeien in twee cul turen en raken zo tussen wal en schip. Ook werd geïnfor meerd naar de mogelijkheid eventueel in de toekomst een Islamitische school op te rich ten, omdat naar schatting tien procent van de Schiedamse be volking deze wereldgodsdienst aanhangt. Die mogelijkheid is aanwezig, als er voldoende ge gadigden zijn en het leerplan voldoet aan de wettelijke ei sen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1