De lobby heeft gewoon haar werk gedaan...9 GRAAG .GEDAAN ''Operatie Euromast" traag maar geslaagd Bonden breken overleg inet Capelle af RSV in het 'CapitooP jUroenevelt bij protest RSV-personeel Veroïme Electra weet zeker: Directie wil faire kans om door te gaan Afslanking RDM en Wilton -Fijenoord: H Supportersclub Feyenoord diep geschokt f 'fiïpL liikelwt'i k nn 'Tolt hooüle -■ ZATERDAG 5 FEBRUARI 1933 Rotterdam In de NOS-tele- Vióerubriek 'Capitool' wordt rondag 6 februari (Nederland 2 - 12.00 uur) onder leiding van Herman Wigbold gespro ken over de problemen bij het Rijn-Schelde-Verolnie-con- cem. Deelnemers aan het ge sprek zijn onder meer de he ren Ester van de Industrie bond CNV en Jacobse, Twee de-Kamerlid voor de VVD. Rotterdam Voorzitter Arie Groenevelt van de Industrie bond FNV zal maandagmiddag bet woord voeren bij het mas sale protest van het RSV-per- ior.eel in de Energie hal. Vanuit de politieke hoek geeft Ajie van der Hek, voorzitter van de vaste kamercommissie fan economische zaken in de Tweede Kamer, zijn kijk op de laatste ontwikkelingen binnen bet HSV-concem. De massale protestbijeenkomst ljegint om half twee. Maassluis „De sluiting van Verolme Elektra BV (VE) is een politieke be slissing geweest Beslist geen economische. De Haagse lobby heeft gewoon haar werk gedaan én kenne lijk met succes. Die lobby is iets ondergronds, verborgens waarop wij hier geen vat heb ben. Een gezonde onderne ming doe je de das niet om. Men speelt ons bewust de zwarte aardappel toe." Aan het woord directeur XP. de Jager Bruining van het RSV-bedrijf Verolme Elektra, dat met sluiting wordt be dreigd. In totaal 577 personen verliezen bij dit bedrijf hun baan, nu RSV geen overheids steun krijgt en uitstel van be taling is aangevraagd. Het nieuws overviel hem evenzeer als zijn werknemers. Het was dan ook een klap in het ge zicht van personeel en direc tie. „Ach", reageert Jan van Boe rum, voorzitter van de onder nemingsraad laconiek, „We zijn er ai aan gewend geraakt, dat RSV er de gewoonte van maakt het personeel via de landelijke pers voor te lichten over de stand van zaken in het bedrijf". De manier waarop door de RSV-top wordt gehan deld noemt hij „ongehoord bot". „Van de 25 jaar dat het bedrijf bestaat, hebben we slechts één jaar met verlies ge draaid: vorig jaar. Een verlies van twee tot drie miljoen gul den. We willen daarom een faire kans om door te gaan. Desnoods in afgeslankte vorm. Maar we krijgen het mes in de rug", zegt hij. Wat directeur De Jager Brui ning zegt over de 'Haagse lob by', onderstreept Van Boerum nog eens. Hij denkt daarbij met name aan een Rotterdam se scheepsinstallateur, die voor het concern werkzaamheden verricht en die de aanwezig heid van VE als een bedrei ging voor de marktpositie ziet Weer andere personeelsleden bevestigen dat. „Men ziet ons nog liever vandaag dan mor gen verdwijnen", zegt Van Boerum. „Voor hen moet en zal VE kapot". door Bert van EJk VE is altijd een buitenbeentje geweest. Het bedrijf werd 25 jaar geleden opgericht, toen de toenmalige eigenaar Cornells Verolme een installateur zocht voor een schip dat werd ge bouwd. Hij kon met niemand tot een vergelijk komen en richtte in arren moede zijn el- gen installatiebedrijf op: VE. De onderneming is de particu liere installateurs altijd een doom in het oog geweest Be kend is, dat de al eerder ge noemde Rotterdamse installa teur heeft verklaard het con currentievervalsing te vinden als Verolme Electra overheids steun zou krijgen. Directeur De Jager Bruining denkt dat het niet mogelijk is VE in z'n geheel van RSV los te maken. De afdeling installa- tiebouw van het bedrijf is voor zeventig tot tachtig procent van haar werk in de scheeps bouw afhankelijk van het con cern. Op de werf van Verolme Botlek is VE kind aan huis. Over de overige afdelingen hoeft men zich geen zorgen te maken. Dankzij Defensie is er werk tot 1988 en de marine- bouw werkt aan de Taiwan- onderzeeërs. Hij ziet echter wel een mogelijkheid zelfstan dig verder te gaan, als de fi nanciële belangen tussen de onderlinge poten van RSV verdwijnen en JRSV een min derheidsbelang in VE krijgt. De afslanking kan, als er vol doende geld komt, nog dit jaar voltooid zijn zodat het bedrijf in 1984 weer normaal kan functioneren. Volgens jaar hoeft er zelfs in het slechtste geval geen geld uit het bedrijf te vloeien. De Jager Bruining gebruikt het woord 'cashflow'. Verkeerd Het bericht van de sluiting heeft het gemeentebestuur van Maassluis voor een volkomen raadsel gesteld. Loco-burge meester Izaak van der Knaap is zeer onder de indruk van hetgeen staat te gebeuren. „Het was ons uiteraard bekend dat er personeel moest afvloei en, maar tegen ons was gezegd dat het om 20 procent van het personeelsbestand ging. Dit bedrijf heeft dermate veel kennis binnen haar muren en werkt zo gespecialiseerd, dat sluiting gewoonweg onmoge lijk is. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat minister Van Aerdenne het besluit tot slui ting geeft genomen op grond van verkeerde informatie". De fractievoorzitters van de politieke partijen in Maassluis hebben gistermiddag met loco burgemeester Van der Knaap en geco'mmiteerde Theo Bak kers van het Openbaar Li chaam Rijnmond rond de tafel gezeten. Besloten is dat de aanwezigen via hun eigen ka nalen de volksvertegenwoor diging onder druk -zullen zet ten. RDM Districtsbestuurder Dik Nas van de FNV vindt dat de overheid de werknemers „ge woon laat verzuipen". Volgens hem wacht er voldoende werk op het concern, maar wordt dat vanuit Den Haag tegenge houden. Een bewering, die di recteur De Jager Bruining on derstreept. Nas stelt dat „nie mand er vreemd van moet op kijken als de Rotterdamse Droogdok Maatschappij ook in de stroom wordt meege sleurd". Maandag wordt besproken of er een mogelijkheid is VE in afgeslankte vorm voort te zet ten en dan komt hierover meer duidelijkheid. De direc tie is van zins met haar plan nen voor een afgeslankt be drijf „de boer op te gaan" en ze te verdedigen. „Het lijdt geen twijfel: in afgeslankte vorm kunnen we overleven", zegt De Jager Bruining over tuigd. De reden waarom VE moet verdwijnen is voor de di rectie en personeel dan ook een volledig raadsel. Kamp voor j Rijnmond' Tt s v V 1 Rotterdam Het aangekondigde verlies van vijfentwintighonderd banen bij KDBÏ en TOlton-Fljenoord is in Rotterdamse regio hard aangekomen. „Dit is mi ramp voor Rijnmond. man eruit moeten, maar niet De regering heeft een hoogst ondoordacht besluit geno- njen", aldus voorzitter Wil lem van Schellebeek van de centrale ondernemingsraad bij Rijn-Schelde-Verolme. Sluiting van één van de twee werven is in de toekomst volgens Van Schellebeek piet meer te voorkomen. De regering heeft gisteren de onzekerheid voor ae werkne mers niet weggenomen, aldus de ondernemingsraad-voorzit ter. „Er is een grote mate van Onduidelijkheid overgebleven, JSr wordt wel verteld hoeveel v F Capelle aan den IJssel De ambtenarenbonden heb ben het overleg met de ge- teeente Capelle over het af danken van het ambtelijk apparaat afgebroken. Volgens de ABVA/KABO, de CFO, de BTA en de NBG treeft verder praten geen zin, allang b en w niet meer dui delijkheid verschaffen over de financiële afwikkeling van die Operatie. Bij de gemeente Capelle moe- tón 120 banen weg. B en w, billen tot eind 1986 achttien triljoen gulden bezuinigen op personeelskosten, onder meer omdat de groeikerntaak wordt afgebouwd. Gedwongen ont jagen zijn niet uitgesloten. Ia een verklaring, die tijdens het Georaniseerd Overleg (GO) is overhandigd, trekken «e bonden de noodzaak van «et verdwijnen van zoveel ar beidsplaatsen in twijfel. Door enkele raadsbesluiten terug te draaien, zou er al meer finan ce armslag ontstaan. •Wethouder R.M. Eerhart van Personeelszaken heeft een «ringend beroep gedaan op de fiónden het overleg voort te ?etten. Langer uitstel van een Aantal maatregelen zou niet gerantwoord zijn. Eind februa ri Tril de wethouder spijkers koppen slaan. „Als de bonden dan niet aan tafel ver- tphijnen, zijn we genoodzaakt ons beleid uit te stippe- ,jwi", dreigt Eerhart, die het Uitblijven van een advies van GO wel zou betreuren, öe vertegenwoordigers van de Ambtenarenbonden beraadsla- op dit moment met de Achterban over de te nemen «ap^en. precies op welke wijze. Boven dien is er geen enkel besluit gevallen over aanvullende marine-opdrachten". Districtsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV noemt het besluit van de rege ring een cryptogram. „Het is een verbijsterend verhaal. Alle cijfers die worden gegeven zijn met elkaar in tegenspraak". Nas vindt het bedenkelijk dat de 'afdeling zware apparaten bouw bij de RDM wordt geslo ten. „Het is de enige plek in Nederland waar de vaten ge bouwd kunnen worden voor de flexicoker van Esso. En juist dat gaat dicht. Ik geloof nu werkelijk dat de regering het niet zo nauw neemt met het herenakkoord met de raf finaderijen in Europoort". Haven-wethouder Roel den Dunnen van Rotterdam noemt de door de regering opgelepel de cijfers verschrikkelijk. „De reparatie-afdeling van de RDM en de offshore worden gewoon weggeschreven. En dat terwijl die twee afdelingen nog steeds verkopen. Het is onbegrijpelijk", aldus Den Dunnen die volgend week van minister Van Aardenne (eco nomische zaken) opheldering wil over de motieven, die ach ter de besluiten schuil gaan. Ook Rijnmond-gecommitteer de Th. Bakkers wenst duide lijkheid. „We hebben exacte cijfers nodig om te redden wat er te redden valt. Volgens mij zijn er nog kansen. Al zullen we de komende maand er hard aan moeten trekken om de regering op andere gedach ten te brengen". Rotterdam en Rijnmond zijn er met name op uit om de offshore- en scheepsreparati e-acti v iteiten voor de Rotterdamse haven te behouden. Verder zet Rijnmond zich in voor het ophouden van Verol- me-Electra in Maassluis, het RSV-bedrijf dat gisteren door de regering werd gesloten. Bakkers zegt er alle vertrou wen in te hebben dat het rap port van de directie de juiste weg zal wijzen naar een oplos sing. „Het wordt een uiterst realistisch verhaal dat maan dag klaar is", aldus de Rijn mond-gecommitteerde die over de VE-problemen nauw overleg voert met de gemeente Maassluis. Volgens Jaap Eikenboom, se cretaris van de ondernemings raad bij Wilton-Fijenoord is de regering erin geslaagd 'de klok honderd jaar terug te draaien'. „We hebben in Rotterdamse haven weer het industriële po tentieel terug van anno 1880", aldus Eikenboom. De inkrim ping bij RDM en WF is vol gens hem een uiterst gevoelige tik voor industrieël Rijnmond. Verder wordt het volgens de or-secretaris voor Wilton Fije noord onmogelijk om concur rerend te werken. „De werf is tè groot geworden- voor het aantal werknemers dat we nu overhouden. Die mannen kun nen de overheadkosten niet meer opbrengen". Voorzitter Rinus Vischsehra- per van de ondernemingsraad bij RDM zegt door het rege ringsbesluit 'met stomheid ge slagen' te zijn. „Dit is een ramp. In rapporten hebben we aangetoond lucratief te kun nen werken met gedegen pro- dukten. Dat wordt nu kapot gemaakt. Met deze ingreep gaat een stuk hoogwaardige technologie verloren die zijn weerga in de wereld niet kent aldus Vischschraper die de forse ingreep bij zijn bedrijf omschrijft als een 'gigantische klap voor de Rotterdamse ha ven'. De liftenfabriek De Reus in Krimpen aan den IJssel heeft inmiddels aan de regering toe stemming gevraagd de onder handeling om RSV te mogen heropenen, waardoor een snel le verzelfstandiging van het bedrijf een feit wordt. De lif tenfabriek heeft al eerder ge zegd, dat het op eigen benen gemakkelijk kan redden. On der meer wacht het bedrijf een miljoenenorder voor de leve ring van toneelinstallaties voor de Amsterdamse Stopera. Rotterdam Het bestuur van de supportersclub Fey enoord gaat zich maandag avond beraden over de te nemen stappen. Tijdens de gisteravond in het café The Cup aan de Stadion- weg gehouden supportersa vond bleek duidelijk dat de Feyenoordaanhang diep ge schokt is over het vertrek van Hans Kraay bij de stadionclub. Hoewel het bestuur van de supportersclub pas na de ko mende vergadering een offi cieel standpunt kenbaar^ zal maken, vertelde bestuurslid Joke Hagenaars gisteravond: „Wij zijn geslagen, perplex en verdrietig dat dit nieuwe be stuur in zijn eerste grote be sluit zoiets heeft kunnen doen. Ket is verschrikkelijk dat men dit een man als Kraay heeft aangedaan. Wat Hans Kraay in zlven maanden voor Feye noord gedaan heeft is onge looflijk. Hij heeft ontzettend veel bereikt en de club nieuw leven ingeblazen. Het onbe grip onder de supporters is dan ook enorm". De verwachting is dat het be stuur van de supportersclub, met een achterban van circa zesentwintighonderd leden, maandagavond unaniem het beleid van het Feyenoordbe- stuur in deze kwestie zal ver oordelen. •=5 i'ii' Veel later In de middag. Het eerste onderdeel Is waar het zijn moet. Bijna is het onderdeel voor de space-tower op de plaats van Even achter het fornuis vandaan. De 'operatie Euromast' 'trok ook onder het personeel veel bestemming. Het laatste moment is het moeilijkst, dan moet belangstelling, er uiterst precies gewerkt worden. Rotterdam 'Hallo Arie, boe hang jij met je strop?' De 'operatie Euromast' kent zo zijn eigen taal. Een operatie, die spectaculair der was aangekondigd dan hij in werkelijkheid was. Twee onderdelen moesten omhoog, naar de space-tower, om het gerenoveerde deel van de 'Mast' te completeren. Technisch zat het allemaal best wel knap in elkaar. Een scala aan draden, kabels en touwen, een contra-gewicht, schreeuwende mensen die aanwijzingen gaven en een hijskraan, die nog niet eens tot aan de helft van de 185 meter hoge mast reikte. En toch kwamen de twee onderdelen, het bovenstuk vormend van het draaiende gedeelte, zonder problemen boven. Al was het dan wel met een paar uur vertraging. Want in eerste instantie zat het de aan nemer al tegen. De harde wind van de laatste dagen was daarbij de grootste hindernis. Uitstel, kijken naar de volgen de dag, weer uitstek Totdat gisteren het mooie weer voor opluchting zorgde. De operatie kon van start gaan. „Een volstrekt uniek systeem in Nederland", aldus de aan nemer van het karwei. „Bo venin de Mast is een katrol aanj bi angebracljt en beneden ge naken we de lier van een hijskraan. Die takel kan drie ton aan gewicht dragen, de on derdelen wegen per stuk onge veer twee-en-een halve ton. Dat moet dus lukken. Het draad van de katrol gaat door de hijskraan en verder moeten touwen het zaakje geleiden." Een klein probleem vormde de uitbouw van het restaurant, maar ook daarop had men wat gevonden. „De geleiderdraad wordt, als het ding ter hoogte van het restaurant is, strakge- zet totdat het onderdeel voor bij het restaurant is. Voorbij dat punt wordt de kabel weer slap gehouden en trekken de twee andere kabels het geheel weer op z'n plaats." door Martijn Verwaaijen foio's Henk Speksnijder Het klonk allemaal zo eenvou dig maar de praktijk leerde toch anders, 's Morgens om vier uur al was men begonnen met de voorbereidingen en klommen twee mannen via een trap in het uiterste topje van de Euromast. Daar wacht ten zij tot na twee uur 's mid dags, toen de hijkraan einde lijk haar werk kon gaan doen. Toen het eenmaal geregeld was verliep het ook in korte tijd. Planning „De planning was om tien uur te gaan hijsen en om een uur de kraan weer te laten ver trekken," verklaart de aanne mer. „Door allerlei omstandig heden ging dat echter niet door. Geen probleem overi gens want we hebben het er best voor over. Vooral als naar later blijkt de operatie ge slaagd te noemen is." De hele renovatie, waaronder ook het schilderen van de spa ce-tower, gaat omstreeks 300.000 gulden kosten. Bedui dend goedkoper dan het eerste plan, wat uitgevoerd zou wor den door een Zwitserse firma. Die kwam echter met een be groting die op het dubbele uit kwam, vooral omdat men het wilde uitvoeren met behulp van helikopters. De gehele operatie stond onder leiding van de chef van de technische dienst van de Euro mast, de heer Konings. Hij heeft ook uitvoerig gesproken met de gemeentelijke instan ties, die zich garant hadden gesteld, nadat aan alle veilig- eidseisen was voldaan. De hernieuwde space-tower zal waarschijnlijk half maart weer voor het publiek geo pend zijn. De gehele renovatie heeft dan niet meer dan twee maanden in beslag genomen. Het overige gedeelte van de Euromast is die tijd gewoon open. Ex zijn mensen die onze krant nog met j lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maa3c hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine* moeite krijgt u een telefoonklapper. P°»code. JJ'ring; Vo°Xplaats: M Hpern'*-- I Pt»<COcfe. T°t*lcoa: I ®/u"rdeL~~

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1