ROTTERDAM 13 Stopwetje kwam net te laat ISovjet-Unie 'passeert' iRotterdamse haven mei graanschepen Woningbouw stort in: gevolgen grijpen diep in Rijkspolitie Papendrecht neemt afscheid 11 IEigenaar panden Keileweg verbreekt stilzwijgen GEM-directeur niet optimistisch Keukenzout helpt zwembad Zuid van chloorstank af 'God' spreekt op jubileum Young Voices Leerlingen Alexanderpolder boos over anti-propaganda door moeders Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 februari 1983 papendrecht De groep papendrecht van de rijks- politie heeft gistermiddag i officieel afscheid genomen v van deze gemeente. Groepscommandant H. Bïs- schop en zijn manschappen i hadden zich daarvoor verza- I meld in de raadszaal van het gemeentehuis, waar het ge il meentebestuur hen een af- scheidsreceptie aanbood. Bis- l schop benadrukte in zijn speech de weemoed waarmee de groep na 37 jaar afscheid neemt van Papendrecht. Let terlijk zei de groepscomman dant; „Het doet pijn je plaats aan een ander te moeten over geven. Ook al is die deskun dig, want iemand in een uni form is ook maar een mens". De groepscommandant vond het jammer om al de relaties die de afgelopen jaren tot stand waren gebracht te moe ten verbreken. Hij voorzag dat de taak van de gemeentepoli tie zwaar zal worden. Tevens gaf Bisschop toe jaloers te zijn op de start waarmee de ge meentepolitie in Papendrecht begint. Als aandenken schonk hij burgemeester Soetendal een foto van de groep-Papen- drecht en een wandbord met daarop alle taken van de rijks politie uitgebeeld. De burge meester zelf memoreerde dat Papendrecht één van de laat ste gemeenten is die met een inwonertal van 25.000 een ei gen politiekorps krijgt. Verder toonde hij zich verheugd over het feit dat beleid en uitvoe ring nu in één en dezelfde hand komen. De heer Soeten-. dal overhandigde de vertrek kende groepscommandant een gemeentewapen in een glas- in-lood-raampje. Districtscom mandant kolonel Wameke zei het jammer te vinden dat het 'stopwetje' voor Papendrecht net te laat was gekomen. o Cadeaus voor de scheidende groepscommandant H. Bis-' schop, voor wie het wetje net te iaat kwam. Wachtmeester Haarsma prees namens de groep adjudant Bis schop als een goede baas en een man met ideeën. De groep had de commandant leren kennen als een baas die sterk aan het wel en wee van zijn personeel dacht. l'Zelf heb ik liever geen eroscentrum Botterdam De Rotterdamse haven krijgt definitief niet één van de tien schepen te behandelen die op dit moment vanuit Argentinië met voor de Sovjet-Unie bestemd graan naar West-Europa onderweg zijn. De Russen hebben deze week besloten dat het v merendeel van het aan boord van deze schepen geladen graan totaal gaat Tt om een J half miljoen ton— in Hamburg wordt gelost en de rest in Antwerpen. t y3?1"4 twee havens zullen '^kleinere Russische schepen dat -graan dan weer ophalen en naar eigen havens aan de - Oostzee brengen. Het besluit van de Sovjet-Unie Volgt op het enkele weken ge- i» leden van die kant geuite drei gement geen graan meer via de Rotterdamse haven te zul- '.len aanvoeren als de Neder landse regering geen toestem ming geeft voor de vestiging van een Russisch consulaat in Rotterdam èn voor het toela- ,ten van Russische directeuren yoor gemengd Nederlands- /Russische scheepvaartbedrij ven. De Nederlandse regering weigert echter een consulaat .en wil een Russisch directie team alleen toelaten als de Sovjet-Unie aan enkele voor waarden voldoet Zo wil Nederland via de rede rij KNSM-Kroonburgh (onder deel van Nedlloyd) een aan zienlijk groter ladingaandeel hebben in het lijnvaartverkeer tussen Nederland en de Russi- door Bram Oosterwijk sehe Oostzeehavens Ventspils en Leningrad plus een 50-pro- cents belang van KNSM- Kroonburgh in het Rotterdam se agentschap voor dit ver keer. Ook zal de Sovjet-Unie Schiedam Zwembad Zuid in Schiedam wordt van zijn akelige, indringende chloorlucht bevrijd door een nieuw watersysteem, dat minstens even desinfec terend is en bovendien veel veiliger. Bedrijfsleider Hans Wert- heim spreekt van een „won dermiddel", dat uitblinkt in eenvoud. Het nieuwe chlo- rinsitu-systeem komt ge woon neer op het toevoegen van anderhalve kilo keu kenzout per kubieke meter water. Met een elektrolyse- cd wordt het opgeloste zout ui actief chloor ontleed en dat reinigt alles, meldt de slichting Zwembaden Schie dam met trots. „En geen zwemmer die het proeft," voegt bedrijfsleider Wert- heim daaraan toe. Het is voortaan uit met de vieze stank in het zwembad aan de Westfra nk elan dsed ijk Volgens Wertheim is het de- sinfectiemiddel in overeen stemming met „de trend van deze tijd milieuvriendelijk,- schoon en veilig. enkele, eerder gemaakte scheepvaartpolitieke afspra ken moeten nakomen, zo vindt Nederland. GEM Directeur P.H.van der Vorm van de Graan Elevator Maat schappij (GEM) het bedrijf dat vorig winterseizoen 1,4 miljoen ton 'Russisch' graan heeft gelost en weer ver scheeptverwacht niet dat de Russen aan die verzoeken zul len voldoen en daarom hun dreigement om de Rotterdam se haven met graan te passe ren, zullen uitvoeren. „Ik ben helemaal niet optimistisch. Ik denk niet dat we dit seizoen geen graan zullen zien. En dat is natuurlijk uitermate triest voor de Rotterdamse haven, In Den Haag klinkt de stem van Rotterdam onvoldoende door. Dat is duidelijk", aldus Van der Vorm. Overigens heeft de GEM giste- 1 ren in het Antwerpse kantoor van de Belgisch/Russische on derneming Transworld Marine een contract getekend met1 Sovfracht, de organisatie die belast is met het zeetransport van de Sovjet-Unie. Van der Vorm: „In dat contract zijn al leen condities opgenomen over behandelingstarieven en over de produktie die wij met het lossen en laden van graan zul len moeten maken. Er is geen volume vastgelegd en er staat niet in dat Rotterdam dit sei zoen inderdaad ook graan te behandelen krijgt Het is een formele zaak". D© Young Voices Schiedam In de sobere ruimte van de Opstandings- kerk in Schiedam hebben de Young Voices gisteravond hun tienjarig bestaan gevierd met een muzikaal program ma, waar nu niet iedere christen bepaald gelukkig om zal zijn geweest. Het jeugdkoor van de her vormde gemeente bracht lied jes in uiteenlopende stijlen, soms lijkend op Boudewijn de Groot, dan weer op het Wil helmus met een vleugje Dolly Dots, en maakte tussendoor gebruik van bandopnamen, waar de suggestie van uit moest gaan dat God zelf sprak. 'God' noemde zijn kleine pro feet waaraan het jubileumpro gramma gewijd was, nogal on benullig en klein en er za ten mensen in de kerk die daar van opkeken en zulke taal van de Heer niet gewend" zijn. Dit stukje pretentie deed af breuk aan het muzikale ver-! haal over de moeilijkheden' van de mens, die de christelij ke leer volgt. Qua zang waren de Young Voices ook nu weer- best op dreef; het concert voor de driekwart gevulde kerk; was zelfs het aardigst bij dei zang a capella. Het begelei-, dend combo ging mank aan valsgestenade instrumenten; de tekst werd er zo nu en dan volstrekt onverstaanbaar door. t ging om het brengen goede boodschap en Maar het j van een dat oogstte ieders waardering. Rotterdam „Ik heb buiten het huiselijk gebeuren, nog nooit iets met een sextoestand te maken gehad. Laat staan met een eroscentrum. Dit is zelfs de eerste keer van m'n leven, dat ik word geïnterviewd en bij proces sen betrokken ben geraakt" Aan het woord is G.T.J. Wee der (39), handelaar in bouw materialen en eigenaar van de veel besproken opstallen van de voormalige papierfabriek Inverpak aan de Keileweg. Tot nu toe heeft hij vanuit zijn woning in Zuid-Frankrijk het stilzwijgen bewaard. Tijdens de vele processen over het eroscentrum aan de Keileweg was hij voor een ieder de ge heimzinnige miljonair op de achtergrond. De vele verwik kelingen rond zijn nieuwe be door Dirk Mellema zit heeft hij vanuit de verte gevolgd. Kennelijk acht hij nu het moment gekomen om in de publiciteit te treden. De voorgeschiedenis is inmid dels overbekend. De in prosti tutie en gokkringen bekende G. van Driel-Vis stond na lan ge onderhandelingen op het punt voor 750.000 gulden de drie gebouwen aan de Keile weg te kopen om daar een eroscentrum in te richten. Be- g'n december besloot Van riel-Vïs onverwacht om af te haken. Binnen enkele dagen was er een nieuwe koper; Kei- lehoven bv in oprichting, met als belangrijkste vennoot G.T.J. Weeder, die was bena derd door J. Baars, de belang rijkste partner van Van Driel- Vis. Weeder kocht de drie grote gebouwen. Voor een deel van het kantoorpand was op dat moment al een huurder, na melijk Piet Breet, een horeca- exploïtant en ook een bekende van Van Driel-Vis. Breet zou een café en een disco aan de Keileweg gaan exploiteren. De ontwerper van de bouwteke ningen was architect J. Hagen- doom, die ook de tekeningen voor het eroscentrum had ver vaardigd. Weeder ontkent, dat hij zelf ooit plannen heeft gehad voor een eroscentrum. „Mijn pro bleem is, dat mijn jeugdvriend Baars wel degelijk samen met Van Driel-Vis daar een eros centrum wilde vestigen en dat ik daar nu aangekoppeld word. Nog minder leuk vind ik het dat mijn naam nu in één adem wordt genoemd met die van Van Driel-Vis. Ik kan juridisch aantonen, dat ik geen enkele relatie met die man heb." Investering Weeder zegt dat hij de panden /vooral als investering heeft ge kocht. Het maakt hem niet zo veel uit, wat de huurder ermee uitvoert, zo lang de huur maar wordt betaald. „Ik was eigenlijk niet van plan om nog in Nederland iets op poten te zetten, totdat Baars mij benaderde. Ik had in Ne derland een handel in bouw materialen, die ik aan mijn compagon heb verkocht. Mijn vrouw is franchise en wilde graag terug naar haar vader land. Daarom ben ik afgelopen september naar Frankrijk ver huisd. Toen Baars mij in december benaderde, had ik toch wel in teresse in die panden aan de Keileweg. Ik zag het als een goede investering, omdat door de gemeente al vergunningen waren afgegeven voor een dis co, een bar en een dagverblijf. Daarnaast was er al een huur der, die een ton per jaar aan huur betaalde. Het leek me daarom een zakelijk verant woorde transactie, mede om dat de gebouwen er wel ver waarloosd uitzien, maar nog in goede staat zijn." Toch staat ook Weeder niet helemaal afwijzend tegenover een eroscentrum al benadrukt hij, dat het voor hem niet hoeft „Ik persoonlijk wil geen eroscentrum, maar als de ge meente daarnaar streeft en het kan juridisch allemaal, moet het bespreekbaar zijn. Als ik eerlijk ben, vermoed ik dat de huidige huurder Breet ook wel iets meer wil, dan al leen een disco en een bar, om dat hij in mijn ogen daarmee nooit een ton per jaar aan huur kan terug verdienen. Zo lang de overheid niet met een eroscentrum accoord gaat, laat ik echter in de huurcontracten opnemen dat er geen eroscen trum in gevestigd mag wor den. Daardoor zal Breet altijd in zijn mogelijkheden zijn be perkt. Mijn zorg is nu, dat ik de huurpenningen binnen krijg, want daar heb ik nog niets van gezien." Schadevergoeding Weeder heeft inmiddels al verregaande contacten gehad met een garagebedrijf, dat een groot deel van de beschikbare ruimte wilde huren. Weeder: „Het ging uiteindelijk niet door, omdat ik niet kon belo ven, wanneer de ruimte be schikbaar was. Omdat de Raad van State de bouwvergunning heeft geschorst, kan ik de pan den niet laten opknappen. De vernielde ruiten moeten wor den gemaakt en een aantal lei dingen moet worden ver nieuwd. Zo lang de gebouwen in deze staat verkeren, kan ik geen huurders vinden. Dat kost mij veel geld." Noch de gemeente, noch de vier omliggende procederende bedrijven hebben ooit met Weeder contact gezocht en dat zit hem wel een beetje dwars. „Ik hoop binnenkort op een gesprek met de gemeente. Want als er vergunningen ten onrechte zijn afgegeven, wil ik praten over schadevergoeding. Ook de bedrijven zijn welkom voor een gesprek. Kloek huur de vroeger een deel van het terrein van Inverpak voor het opslaan van goederen. Dat mo gen ze van mij nu direct weer doen," 't Is op. Waar niet is, ver liest de keizer zijn recht Maar zuur is het wel. Voor wethouder Jan Laan bijvoorbeeld, die een spoorbrug over de Nieuwe Maas opgedrongen krijgt, omdat een tunnel dik hon derd miljoen duurder is. Geheel los van de vraag of Rotterdam met een. brug misschien beter uit is dan met een tunnel: het is ty perend, dat voor minister Neelie Smit (Verkeer en Waterstaat) een bedrag van tien miljoen per jaar gedurende een bouwperio de van een jaar of tien kennelijk tèlt. Het is ook zuur voor wet houder Joop Linthorst, die in de kunstsector de duim schroef krijgt aange draaid. Een in twaalf jaar ontwikkeld museumbeleid heeft hij op de helling ge zet om door wijziging van de nieuwbouwplannen een paar miljoen per jaar te kunnen besparen. Alleen al de discussie daarover veroorzaakt een grote hei sa. In elk geval ontstaat vertraging. Hoe zal Henk van der Pols zich voelen, die behalve wethouder van bedrijven (en daarmee politiek ver antwoordelijk voor het GEB is) tegelijk 's rijks inner van accijns op aard gas is. Hij krijgt de onbe taalde rekeningen op zijn bord en kan zich er waar schijnlijk niet eens druk om maken; de kosten van verwarming rijzen de pan uit. De mensen moeten in leveren, de maandelijkse nota's gaan omhoog. Nog een geluk, dat we een zach te winter beleven. Wethouder Pim Vermeu len (Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting) moet deze dagen een verdrietig man zijn. 't Is nogal wat het wouingbo uwe on tin geut voor dit jaar met bij na de helft verlaagd te zien. Daar gaat acht jaar zwoegen om de stadsver nieuwing op gang te krij gen. Sinds 1974 zijn er in Rotterdam in de oude wij ken 12.000 nieuwe woning wetwoningen gebouwd. Dan heb je het toch over een stadje met 50.000 inwo ners. Alle politieke strubbelin gen van dit moment ten spijt, blijft de erkenning overeind, dat de bewoners van oude wijken uitzicht hebben gekregen op een plezieriger woonomge ving: loop door Crooswijk, het Oude Noorden, Feije- noord, het Oude Westen. Daar is wat gebeurd. En 't ging niet ten koste van de Rotterdammers, die hun dak in nieuw bouwwijken als Ooster flank, Beverwaard of Ze venkamp moeten zoeken, want daar werd net zo hard gebouwd. Goed, er werd gewaarschuwd; hoe lang kan bruin die bouw- explosie nog trekken? Maar dat mocht geen punt zijn: Rotterdam had de fang er in, en dat moet zo lijven. Te hoog oplopende woonlasten? Komt tijd, komt raad: doorbouwen. En dan blijkt het geld echt op. Rotterdam had voor dit jaar bijna 11.000 wonin gen op zijn bouwpro- gramm staan. Het worden er maar even 5600. Deze week meldde de krant de gevolgen; in de nieuw bouwwijken valt de wo- ningwetbouw volledig weg. Wat er over blijft komt in de stadsvernieu- wingswijken te staan. Terecht Niet alleen omdat de stadsvernieuwing nog steeds de hoogste politieke prioriteit heeft In deze da gen heb je te kiezen tussen vernieuwing van een slechte woonkwaliteit of bouwen waar nog niets is. Het is levensgevaarlijk een proces te stagneren, dat met veel inzet en am bitie net in de oude wijken goed op gang is gekomen. Stoppen vergroot alleen maar de schade. Toch zijn de gevolgen van deze ingreep niet gering. Het betekent, dat gezinnen die naar een nieuwe wo ningwetwoning uitzien, minder of helemaal niet meer aan de bak komen. De nieuwbouw in de stads- vemieuwingswijken is voor minstens tachtig pro cent voor de oorspronkelij ke wijkbewoners. We bou wen immers voor de wijk. Wie op 'de polder* is aan gewezen, kan voorlopig al leen maar naar de groene weiden kijken. Dat geeft op zichzelf ook schade. De nieuwe wijken blijven langer on-afge- door Koos de Gast. maakt liggen. Nieuwe winkelcentra blijven lan ger verstoken van vol doende aanloop van nieu we klanten. Voorzieningen als scholen en gezond heidscentra ontberen een voldoende draagvlak om optimaal te kunnen fnnc- tioneren. De gevolgen van een zo drastische vermindering van de woningbouw grij pen overigens op meer ter reinen diep in. Het ambte lijk apparaat is intussen opgetuigd voor een maxi male productie. Het is niet meer bezig met het voorbe reiden van nieuwe projec ten, maar met aanpassen en veranderen van be staande plannen. Een zo wel ontmoedigende als kostbare bezigheid. Ver mindering van de bouw kost 13.000 manjaren werk. Nog grotere ellende op de Rotterdamse ar beidsmarkt. Zet dat eens op een rij: de bouw van de nieuwe Wil lemsspoorverbinding ver traagd, museum bouw uit gesteld en wellicht inge krompen, de gevolgen van de ontmanteling van RSV. Je hebt het zo over 15.000 arbeidsplaatsen of het niets is. Kassa: 400 mil joen meer uit de ww-pot. Tegen deze achtergrond verdient de uitspraak van André van der Louw, dat besparingen op het wel zijnswerk zouden moeten worden aangewend om door middel van productie de zaak weer op gang te krijgen, zeker nadere uit werking. Het geeft aan, hoe relatief het politiek gebeuren is. In de discussie rond de sluiting van Zestienhoven voerde de PvdA nog aan, dat de luchthaven over een jaar of wat als bouwloka- tie nodig zou zijn, omdat Rotterdam dan wel 'vol' zou zijn. Maak daar voor lopig maar 'na 2000' van. Rotterdam De leerlingenraad van de scholengemeenschap Prins Alexanderpolder is boos en teleurgesteld over een tegen de school gerichte actie van een tiental moeders. Volgens de leerlingen probe ren de moeders bewust, om vlak voor de nieuwe inschrij ving van leerlingen, de naam van de school in discrediet te brengen. Zij wijzen op een de monstratie met spandoeken die morgen (de nnschrijvings- dag voor nieuwe leerlingen) had moeten plaatsvinden, maar wegens gebrek aan be langstelling geen doorgang vindt De moeders voeren actie om dat hun kinderen lessen heb ben moeten missen wegens ziekte van docenten. „In totaal gaat het om 67 uur. Vooral met wiskunde zijn ze daardoor achtergekomen", zegt moeder Hoogewaard. Moeder van Ha- gens, de 'actieleidster', die in een interview met een plaatse lijk dagblad haar beklag deed, heeft zich inmiddels om privé- redenen teruggetrokken. De leerlingenraad vindt de verwijten van de moeders on redelijk. „Op elke school zijn weieens leerkrachten ziek en dan kan het gebeuren dat er lessen uitvallen. Deze school is darop geen uitzondering; de beter of slechter dan welke andere school ook. De school leiding krijgt nu ten onrechte de schuld; maar die kan toch ook geen vervanger van de straat vissen als een leraar ziek wordt", zegt Eugène Ro bles. Aclievorm Wal de leerlingenraad vooral heeft gestoken is de actie vorm door Richard Stomp die de moeders hebben geko zen. Marika Porrey; „Als je een school echt slecht vindt, haal je je kinderen van school af. Dan ga je toch niet demon streren om nieuwe leerlingen af te schrikken." Ook de rector van de school, de heer F. Yark, keek vreemd op van de actie van de moe ders, „Ik kan mij heel goed .voorstellen dat ouders veront-.-. Prins Alexanderpolder is°niets (rust zijn, als veel lessen we-{ gens ziekte uitvallen. Maar ik meen dat wij alles doen wat in ons vermogen ligt om dat op te vangen. Vooral wiskunde is echter een probleem. Vervan gers voor dat vak zijn in het Rijnmondgebied nou eenmaal erg moeilijk te vinden." Volgens Yark hebben de ver ontruste moeders vooraf geen contact opgenomen om hun bezwaren te bespreken. „Ik heb één telefoontje gehad, maar dat vond plaats toen de actie al werd voorbereid." Volgens moeder Hoogewaard is vooraf wel degelijk contact geweest met de rector om de bezwaren op tafel te brengen. „Hij had voorlopig geen tijd voor een gesprek, maar zei wel dat hij al het nodige zou doen om aan de ongewenste situatie een einde te maken. Inder daad is later een brief naar de ouders gestuurd waaruit bleek dat aan een oplossing wordt gewerkt Ik vind persoonlijk dat wij de actie toen hadden moeten opschorten. Dat wij hadden moeten afwachten of de rector geen oplossing zou vinden. Dat is jammerge- noeg niet gebeurd.^'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3