Geuzen- monument kost ton extra Boze taxichauffeurs blokkeren Koemarkt rnm'mm ymm mm- CPN beschudigd van machtsstr i j d over de rug van mensen Bibliotheek ziet uit naar nieuwe directeur Bavinekschool viert feest VLAARDINGS DAGBLAB SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Politie bek e urt te hooi en te. W: gras I Koningin Beatrix onthult 12 maart verzetsbeeld Radiouitzending via ziekenomroep 7LI-./.MZS. Verolme Elektra ontwerpt zelf overlevingsplan Nog één kandidaat: een man Comité beraadt zich vanavond over acties voor RSV Illegale zender uit de lucht Sociëteiten op de bres voor Suriname □MTERWEG DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 Vlaardingren Pre cies 42 jaar na het op rollen en uitroeien van een belangrijk deel van de verzets groep De Geuzen door de Duitsers, onthult koningin Beatrix vol gende maand in Vlaardingen het natio nale Geuzenmonu- ment. Ter nagedachte nis aan één van de eer ste verzetsgroepen in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog krijgt dit gedenkteken op 12 maart nu een plaats in het centrum van de drie Waterweg- gemeentes; bij de Gro te Kerk van Vlaardin gen. Terwij] de organisatie rond om de onthulling van dit beeld al maanden druk in de weer is, dateren de eer ste voorbereidingen van ja ren her. Het comité Het Geuzenmonument is lang van tevoren begonnen ac-' ties te voeren en geld in te zamelen. Voorzitter G.B.H. Nïestadt van dit comité geeft toer „Ik heb me niet gerealiseerd dat er zoveel aan vast zou zitten," Hoewel hij verhaalt hoe gulle giften in de loop der tijd van alle kanten binnen- selijk figuur voorstellen. Gemoedsstemmingen als vastberadenheid maar ook twijfel en onzekerheid ko men erin tot uitdrukking. De hand zal zowel bezwe ring en waarschuwing, als afwering van gevaar voor het kwetsbare eigen li chaam aangeven. Om het beeld heen komt een rond muurtje met de inscripties 'Geuzenverzet, mei 1940 mei 1945' en 'Verzet tegen den vijand geschiedt steeds op den juisten tijd'. Door een zwarte zebra van de Grote Kerk naar het stad huis zal dit thema extra worden beklemtoond: wordt mee aangegeven hoe enkele gearresteerde Geu zen van de Grote Kerk via het kleine poortje het stad- door Cock Rijneveen huis werden binnenge bracht, waarin in die tijd het politiebureau gevestigd was. stroomden, scheen het am per mogelijk de kosten voor het monument behoorlijk in te schatten. „Oorspronkelijk zijn we van zestigduizend gulden uitgegaan." Die be rekening bleek echter be duidend te laag te zijn inge- raamd. Uiteindelijk moest een 1 vóór de somma wor den gezet, waardoor het be drag voor het nationale Geuzenmonument ont worpen door de Vlaardïngse beeldhouwer Leen Drop pen op 160.000 gulden is uitgekomen. Te optimistisch „We waren wel met meer dingen veel te optimis tisch", vertelt de voorzitter van het comité. „U kunt ons hiervoor veroordelen; u kunt ons evenwel ook ge lukwensen dat het toch ge lukt is. Wij hebben voldoen de gelden binnen gekregen om het beeld op te richten." Later herinnert hij zich, dat het verzetsteken eerst uit blauwsteen zou worden worden gehouwen en dat men men daarna op brons is overgestapt „En dat is veel duurder." Het 2,80 meter hoge monu ment, waaraan Droppert de laatste hand legt, zal een duidelijk herkenbaar men- Gefusilleerd De Geuzen, in de meidagen van 1940 spontaan ontstaan uit de Flardingha-wandel- sportvereniging, telde door de oorlogsjaren heen onge veer 400 leden. De helft van deze.geheime en illegale or ganisatie (in de beginjaren voornamelijk actief in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) werd in 1941 op gepakt en veroordeeld. De Duitsers voerden het me rendeel van hen af naar concentratiekamp Buchen- wald. Vijftien leden van de ondergrondse in de Water weg werden echter op 13 maart 1941 op de Waalsdor- pervlakte gefusilleerd. Deze datum is nog steeds een of ficiële herdenkingsdag voor alle vermoorde verzetsgeu- zen. „In het monument herden ken we de gestorven ver zetsmensen, maar ook de overlevenden", wist burge meester Fred van Lier geflankeerd door zijn ambtsgenoten John te Loo van Schiedam en Hans van Es van Maassluis gister ochtend op een persconfe rentie in het Vlaardingse stadhuis. Hij vroeg zich af, of oude wonden weer open- fereten moesten worden, 'an Lier bracht ook zelf de tegenargumenten te berde. „Het oorlogsgeweld mag nooit vergeten worden en de toekomst gaat in het ver leden verborgen", sprak hij in wijze woorden. „Je ziet momenteel bijvoorbeeld een heleboel symptonen het faseisme en verregaand ras eisme uit de dertiger jaren weer boven komen. Schiedam Het is een man. Dat is eigenlijk het £hige, dat tot nu toe be ttend is van de enig over gebleven kandidaat voor de bibliotheekdirectie. De benoeming van een nieu we directeur laat al twee jjar op zich wachten, sinds ue Hagenaar W.F. van der hlij na een intern conflict °Ver zijn bewindvoering door B en W op non-actief *erd gesteld. - jlfcar wethouder Posthoorn goede hoop dat die 'eeu wige vacature nu snel vervuld •p Gistermiddag liet hij i j hötheekcommissie we- dat de gesprekken in een richting gaan. Deze week verwacht Posthoorn de Wyiezen van achtereen vol- de filiaalhoofden, de se- Êri^commissie en de mede- Schiedam Indien de Schie- damse Gemeenschap SG geen toestemming krijgt de onthulling van het Geuzenmo nument op de kabel te bren gen, zullen in ieder geval de twee ziekenomroepen van Schiedam en Vlaardingen ge zamenlijk een rechtstreekse radioreportage maken. „Er is", weet burgemeester John te Loo van Schiedam, „een com pleet plan gereed voor een zendmachtiging, 't Wachten is op toestemming. Met kunst grepen proberen we die uit zending toch door te laten gaat, want er is nauwelijks een representatieve organisatie in de gemeente. Lukt dat niet, komt het ook niet op de ka bel." Vlaardingen Het is de hele week feest op de Dr.H. Ba vinekschool aan de Da Costa- straat. Leerlingen en personeel van de kleuter- en lagere school namen gistermorgen de gerenoveerde school officieel in gebruik. Dat ging gepaard met het oplaten van zo'n 250 ballonnen, voor elke leerling een. Na de kerstvakantie is het ge renoveerde schoolgebouw op de grens van het centrum en de Indische Buurt al in ge bruik genomen, maar deze week staat de christelijke school voor basisonderwijs er nog even bij stil. Voorheen Met het oplaten van zo'n 250 ballonnen vierde de Ba vinekschool het ingebrulk ne men van het nieuwe gebouw. was de Bavinekschool gehuis vest in het houten schoolge bouw aan de Burgemeester PruissingeL Maar na twee felle branden was daar niets meer van over. Toen was al bekend dat de twee scholen hun intrek zou den nemen in de stenen school vlakbij. Schoolleider N. Hor- lings noemt het aardige van de brand dat al het meubilair toen in de as is gelegd en dat de school nu niet alleen in een gerenoveerd gebouw zit, maar dat het meubilar ook splinter nieuw is. De hele week zijn er feestelij ke activiteiten op de Bavinek school. Vanavond houden de kinderen een lampionnenop- tocht door de wijk en morgen avond zijn de ouders uitgeno digd om het nieuwe gebouw te bekijken. iëftffJlrir ïfi' Schiedam Uit protest tegen bekeuringen door de Sehiedamse politie hebben vijftien taxichauffeurs gis teravond de Koemarkt aan alle kanten geblokkeerd. Zij stelden hun wagens dwars over het wegdek op, zo dat er geen autoverkeer mogelijk was tussen de Koe- marktbrug, de Buitenhavenweg, de Rotterdamsedijk, de Broersvest en de Lange Haven. Volgens de politie ontstond een „totale verkeerschaos" in het centrum van Schiedam, Omstreeks 11 uur nam PvdA-kamerlid Arte van der Hek op het Binnenhof het overlevingsplan van Verolme Elektra in ontvangst. 9Uitgemolken door RSV9 Maassluis/Den Haag - Een afvaardiging van de werknemers van Verolme Elektra uit Maas sluis heeft om 11 uur vanochtend Arie van der Hek (PvdA) van de vaste kamercommissie voor economische zaken het overlevingsplan voor dit onderdeel van RSV aangeboden. Het plan voorziet in een sterke afslanking van de afdeling scheepsinstallatie van Elektra en een herstructurering van de overige delen van het bedrijf. Hierdoor zouden wel 212 arbeids plaatsen verloren gaan, maar dat is in teder ge val minder dan een een totale sluiting. In dat geval zouden 577 werknemers op straat komen te staan. Bij de aanbieding van het plan op het Binnen hof droegen de werknemers een houten koe bij zich, omdat zij zich uitgemolken voelen door RSV. Twee jaar geleden moest het bedrijf nog tien miljoen van haar winst afstaan aan het concern. De werknemers, verenigd in een ac tiecomité, waren gisteravond ook al in Den Haag voor een gesprek met minister Jan de Koning van sociale zaken over het behoud van arbeidsplaatsen. zeggenschapscommissie van de gemeenschappelijke openbare bibliotheek in Schiedam. Ver volgens kan de benoeming via Ben W aan de orde komen in de gemeenteraad. Het was gisteren J.J. Linde man, sinds jaar en dag lid van de bibliotheekcommissie, die zich bijna afvroeg of er nog wel een nieuwe directeur no dig was. „Gaat het allemaal goed met de bibliotheek", in formeerde hij, „of komt die kandidaat straks in een omge ving met allemaal overwerkte mensen?" Lindeman kreeg hierop te horen dat er beslist veel taken blijven liggen, of schoon het als een groot voor deel wordt gezien dat de com municatie tussen de filialen en de centrale tegenwoordig veel soepeler en prettiger verloopt dan ten tijde van Van der Blij. „En dat scheelt natuurlijk al", zei Posthoorn. Alle personeelsadvertenties, die in de afgelopen twee jaar zijn geplaatst, hebben niets uit gehaald. Af en toe kwamen er wel sollicitanten, maar die vol deden eenvoudig niet En ook was er de indruk dat er geen serieuze sollicitanten kwamen, omdat het honorarium van de bibliotheekdirecteur „slechts" zit op ongeveer 5500 gulden bruto per maand. Onlangs waren er weer vier kandidaten, van wie één zich meteen al terugtrok; de ande ren vielen later af. Om deze impasse te doorbreken zijn twee mensen gevraagd te solli citeren. Ook hiervan heeft er één zich inmiddels weer terug getrokken, Hoe men aan de overgebleven kandidaat geko men is, is niet bekend. Het is in ieder geval geen ambtenaar van de gemeente Schiedam; bovendien niet iemand die in het bibliotheekwezen thuis is. Schiedam Het comité Rijnmond Alarm beraadt zich vanavond in het Sehie damse stadhuis op de Grote Markt opnieuw over acties tegen de kabinetsplannen met RSV. De vergadering begint om acht uur. Men wil een poging doen het comité te verbreden om de solidari teit met de RSV^werkne- mers te benadrukken. 'Inmiddels heeft de PvdA- voorzitter van de afdeling Schiedam, Ruurd van der Veer, het CPN-raadslid Ulfred Bruseker ervan beschuldigd „een politieke machtsstrijd over de rug van mensen voor wie werkloosheid een dage lijkse dreiging is" te voeren. Het PvdA-bestuurslid doelt daarmee op uitlatingen die Bruseker vorige week zou hebben gedaan op een bijeen komst van Rijnmond Alarm, waarop de Sehiedamse PvdA niet was vertegenwoordigd. Het CPN-raadslid zou toen hebben gesuggereerd dat de PvdA zijn kiezers in de'steek laat. De F vd A-voorzi tter noemt Brusekers opmerking „onver diend smadelijk" en voegt daar gelijk de beschuldiging van een politieke machtsstrijd aan toe. „Aan dat spelletje doen wij niet mee," aldus Van der Veer, die zich niettemin heeft laten verleiden de be schuldigingen in een open brief te uiten. Van der Veer wijst er op dat de PvdA op de bewuste avond een fractievergadering had en dat de socialisten van het be gin af aan hebben gesteld niet mee te willen werken aan ac tiviteiten waar koeien met gouden hoorns worden be loofd. Ook stelt hij, dat voor een regionaal overleg, zoals Rijnmond Alarm, meer dan al leen Sehiedamse partijen no dig zijn. „Voor de PvdA bete kent dit de Rijnmondorganisa tie van onze partij." Van der Veer hèeft over de grieven al met het CPN-raads lid gesproken; tot een oplos sing is bet kenneljk nog niet gekomen. Voor de vergade ring, vanavond op het Sehie damse stadhuis, hopen de he ren het uit te praten. De chauffeurs, allen werk zaam bij het regionale taxibe drijf Eurotax, waren woedend over twee bekeuringen die po litieagenten hadden uitgedeeld aan de taxichauffeurs Mar Haandrixman en Kees Stuart. Dezen hadden gebruik ge maakt van de tijdelijke bus baan, die langs C A is aan gebracht voor de duur van de aanleg van de trambaan over de Broersvest. In Schiedam zijn busbanen verboden voor taxi's, tot groot ongenoegen van de chauf feurs, die in sommige gevallen een eind moeten omrijden. En dat geeft dan weer problemen met hun klanten, die er dan extra voor moeten betalen. „Schiedam houdt weinig reke ning met de taxi als vorm van openbaar vervoer", oordeelde vanochtend Eurotax-woord- voerder Martin Huizer, die de blokkade van gisteravond niet goedkeurt, maar wel goed be grijpt. Het is de chauffeurs een doorn in het oog, dat zij, als zij vanaf de standplaats aan de Buiten havenweg naar de Broersvest of Schiedam-West willen, eerst helemaal de Rotterdamsedijk moeten afrijden, daar moeten keren en dan weer terug moe ten rijden over die zelfde dijk. „Dat scheelt de klant al gauw vier, vijf gulden, en daar krij gen wij natuurlijk mot mee. Wij voeren die actie dan ook niet voor onszelf, die meter tikt tenslotte wel. Maar voor de klant is het vreselijk verve lend. De gemeente denkt dan ook helemaal niet raee", aldus gisteravond een chauffeur van de loods-taxidienst (LTD). De taxichaulteurs vrezen nu een 'koude oorlog' met de poli tie. Volgens één van hen komt het vaak voor, dat taxichauf feurs ongelukken zien of in brekers aan het werk zien en dan meteen de politie via de mobilofoon verwittigen. „Maar als de politie ons nu zo rottig gaat behandelen, kan je dat straks ook wel vergeten. Er zijn al collega's die dan zeggen: voor mijn part halen die in brekers een heel gebouw leeg. Zo roept de overheid nu alleen maar burgerlijke ongehoor zaamheid op", zegt hij. Uitleggen Volgens de taxichauffeurs biedt de busbaan een uitkomst. „Desnoods rijden wij er alleen over heen als wij klanten in de wagen hebben", zegt Huizer, „maar zo is het geen doen." Vijf chauffeurs zijn dat gister avond uiteen gaan zetten op het hoofdbureau van politie, nadat eerst agenten dreigden hun collega Willem van de Kant in de arrestantenwagen mee te nemen. Hoofdinspecteur van politie Piet van den Hengel verwees vanochtend naar het gemeen tebeleid. „Dat gaat er vanuit dat er geen taxi's over die bus baan mogen en daar confor meren wij ons aan," aldus Van den Hengel. Reactie van Hui zer: „Wij mogen kennelijk al leen maar blij zijn, als een agent de goedheid heeft om ons niet te bekeuren bij zo'n overtreding," Brief Vanochtend heeft Eurotax een brief geschreven aan de ge meente om ontheffingen te krijgen, Maar veel verwacht men daar niet van. Een soort gelijke brief over de Hoog straat is na anderhalf jaar nog steeds niet beantwoord. Vlaardingen Een illegale zender die door het leven ging onder de naam Lokaal is gis teravond uit de lucht gehaaid. Er was bij de politie een stroom van klachten binnen gekomen over storingen. Lo kaal zond uit vanuit een huis aan de Dwarsbleekstraat. De zendapparatuur werd in beslag genomen en de 25-jari- ge eigenaar kreeg een proces verbaal. Vlaardingen In het buurt huis Oost aan de Oosterstraat in Vlaardingen wordt zondag een Surinaamse dag gehouden voor Surinamers en Nederlan ders. De organisatie is in han den van Surinaamse jongeren. Op die dag staat het boek 'Su- rinameloos' centraal, dat is ge kozen als 'Boek van de maand'. Het is geschreven door een groep Surinaamse li teratoren uit Nijmegen, die in het buurthuis zullen zijn om voor te lezen uit het boek en het bij verkoop te signeren, burinameloos' heeft als onder titel: 'Wat de Nederlandse schoolboeken verzwijgen en verkleuren'. 's Middags wordt er ook een film vertoond over de yroeger Nederlandse kolonie in Zuid Amerika, die een aanvulling is .op het boek. Ook zal er Suri naams voedsel te koop zijn. Verder wordt de soul en reg gae top 32 gedraaid. Op maan dag, woensdag en vrijdag wordt tussen 17 en 19 uur in de ruimte van sociëteit Joost soul eh reggae muziek ge draaid. De organisatie is in handen van de sociëteiten Joost en Boni. Boni is een. Surinaamse vrijheidsstrijder, die 150 jaar geleden leefde. Het is de be doeling, dat een evenement als dit maandelijks terugkeert.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1