'Start psychiatrisch ziekenhuis dit jaar' 'Minder Overleg gemeente en „iet rmgen' buurthuizen zit vast SLUITING WILTON RAMPZALIG VOOR SCHIEDAM' Ook gif op Verto Sjop noemt jeugdhotel impuls voor economie VIAARBIN6S DAGBLAD SCHÜDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT kunnen we 'Brandveiligheid oude huizen valt reuze mee' Politie pakt Vlaardinger Overheid is zelf de grootste doemdenker9 Liedewyde licht voor over de werkloos heid Jongeren met strippenkaart naar clubhuis Voorbereidingen gestart voor derde fase in Kapelpolder Weer een kraakpand in brand Bibliotheek verspreidt de vrouwen9 Panden geveild met een nulletje méér Studiegroep wil snel besluit Hi DONDERDAG 10 FEBRUARI I9S3 Vlaardingen Het overleg tussen de gemeente Vlaardin gen en de buurthuizen zit weer muurvast. De buurthui zen zijn van het idee afgestapt dat de gemeente arbeidsplaat sen moet garanderen en vra gen nu alleen nog de toezeg ging, dat in ieder geval de ge bouwen volledig gesubsidieerd ijven. Maar die toezegging wethouder Cees Bot niet doen. .Minder dan dit kunnen we bliivei wilde echt niet vragen", zegt George Herders, die namens de buurt huizen aan de onderhandelin gen meedoet. „We willen ze ker zijn dat er over vier jaar nog gebouwen staan waar we in kunnen werken." Maar als de gemeente die garantie geeft kan elke door de gemeente be taalde instelling daar wel om vragen, meent Bot. Als de gemeente die toezeg ging voor huisvestingskosten zou~doen, zouden de buurthui zen hun boycot van het Vlaar- dings Centrum voor Welzijns planning opheffen. André van Velsen, bestuurder van De Ha ven, zegt te beseffen dat de planning in de sociaal-culture le sector belangrijk is voor de buurthuizen, willen deze zo min mogelijk schade oplopen door de bezuinigingen. Omdat de buurthuizen ook wel weten dat de gemeente het finaneiëel niet breed heeft hebben ze de onderhandelin gen zo laag mogelijk ingezet. „We willen weer op een goede basis met de gemeente rond de tafel komen", zegt Herders. „Ik denk dat Bot onze positie ook wel begrijpt." De buurt huizen hebben de wethouder nu gevraagd om de mening van de commissie sociaal-cul turele zaken te peilen over de garantie. Dat gaat maandag gebeuren. Vlaardingen Met de brand veiligheid van de huizen in de Vlaardingse binnenstad is het gunstig gesteld. Zeer gunstig zelfs, heeft de dienst gemeen tewerken bij een onderzoek ondervonden. Van de 131 hui zen, die vorige jaar onderzocht zijn, bleken er slechts drie brandonveilig te zijn of weinig mogelijkheden tot vluchten te bieden. De gemeenteraad vroeg om een onderzoek, na een brand in een huis aan de Nicolaas Beetsstraat in oktober 1979, waarbij vijf mensen om het le ven kwamen. De brand was voor de politici reden om zich af te vragen hoe het met de brandveiligheid in de oude huizen gesteld was. Besloten werd alle oude huizen, die door verhuizing leeg kwamen, te onderzoeken. Met die brandveiligheid blijkt net dus heel erg mee te vallen en gemeentewerken doet daarom de suggestie om het onderzoek veel algemener te richten op alles wat er mis is met de oude huizen. In veel gevallen bleken verbouwingen te zijn gedaan, waarvoor geen vergunning was aangevraagd en bleken de huizen andere gebreken te vertonen. Een woordvoerder van ge meentewerken wijst erop dat het op zich niet zoveel zegt dat de meeste huizen bij het on derzoek niet brandgevaarlijk bleken. „De meeste branden ontstaan niet door de staat van de huizen, maar door de ma nier waarop de bewoners met hun huis omgaan. En als er in de notitie staat dat de huizen brandveilig zijn, dan betekent dat natuurlijk nog niet dat ze voldoen aan de normen, die aan nieuwbouwhuizen worden gesteld", relativeert die ambte naar van gemeentewerken. Maassluis De gemeente Maassluis heeft een nieuw plan ontwikkeld voor woning bouw op het Verto H-terrein. Uit een onderzoek is gebleken dat het gebied bij de Nieuwe Schoolstraat en Nieuwe Kerk straat waar in eerste instan tie 200 huizen zouden moeten herrijzen giftige stoffen be vat. Wat er precies in die bedrljfs- grond zit, is nog niet bekend. Een gemeenteambtenaar van ruimtelijke ordening noemt het Ia de Taanstraat' veront feinigd. Op die plek kan het eerste jaar dus niet gebouwd worden. Reden voor het colle ge van burgemeester en wet houders een 'andere eerste' fase Verto II' te ontwikkelen.. Een ander aspect daarbij is dat de rijksoverheid Maassluis slechts tachtig woningen heeft toebedeeld en er dus nooit een nieuwbouw van 200 huizen zou kunnen konten. Wethou der Han Hummelen kwam gis teravond op de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening met het voorstel 81 huizen op het weiland tussen de Wagen straat en de Seringenstraat te bouwen. De eerste paal voor dit veran derde. nieuwbouwplan moet rond oktober de grond in. Maassluis moet dit jaar wel be ginnen met de bouw van die tachtig woningen, omdat an ders het contingent verloren gaat en de stad er geen enkele .woning bij krijgt. Vlaardingen De gemeente politie van Vlaardingen heeft gisteravond een twintigjarige man opgepakt. Op het bouw terrein bij het open jongeren- céntrum 'Summerstreet' had de Vlaardinger twee kabelhas pels met een elektriciteits draad weggenomen. Hij werd echter gezien en getuigen alar meerden daarop de politie. Schiedam De stichting voor alternatief werk Sjop vindt de overheid kortzichtig, waar het gaat om hulp aan jongeren. Goe de voorzieningen worden nauwelijks gerealiseerd, met het argu ment dat er geen geld is, maar aan rellenbestrijding geven de gemeenten behoorlijk wat uit, meent Sjop. Scheeres slaat alarm in kamercommissies ..Terwijl het één het gevolg is vanhet ontbreken van het an der," zo redeneert Sjop in het gisteren geopenbaarde jaarver slag 1982. De stichting noemt overheid vaak de grootste doemdenker: er wordt 20 gauw gezegd dat er geen geld terwijl vaak het tegendeel blijkt, aldus Sjop. Om weer eens wat te doen aan het kweken van goodwill raadt Sjop de gemeente Schie dam aan om mee te werken san een jeugdhotel. Daar kun- £en jongeren goedkoop een Kamer huren, wat verder in tijd van woningnood nau welijks mogelijk is. Structureel somt zo'n initiatief de ge beente ten goede, want men T3** ermee zien dat men het Voor met jongeren, dan op hun beurt geen ^.herrie zullen schoppen, aldus de stichting Sjop. vendien zal een jeugdhotel .b Schiedam een impuls zijn •y<x>i de regionale economie, <3bnt het project zal ook ar beidsplaatsen opleveren, in ie- aer geval mensen zinvol werk geven. Het hotel moet tenslot te gerund worden. En als dat gebeurt als alternatief werk project, dan kost dat volgens de berekeningen van Sjop nauwelijks geld. Zoals in de meeste gevallen van alterna tief werk. Sjop houdt er de opvatting op na, dat werklozen moeten kunnen bijverdienen tot een modaal inkomen wit, wel te verstaan. De overheid zal zien, als bijverdienen bovenop de uitkering mogelijk is, dat er dan veel meer taken in de maatschappij ook daadwerke lijk gedaan zullen worden, ter wijl het de samenleving nau welijks iets extra kost. In dit verband wil de stichting Sjop ook af van de plicht voor uitkeringstrekkers om te solli citeren. „Dat demotiveert al leen maar. Je komt toch niet aan een baan en telkens zegt de Sociale Dienst tegen je, dat je moet solliciteren en dat je anders je uitkering kwijtt raakt. Dat is machtsmisbruik," aldus een Sjop-woordvoerder deze week. Schiedam De leerlingen van de hoogste klassen van de 'huishoudschool' Liede- wyde in Schiedam worden vandaag en morgen voorge licht over werk, maar voor al ook over werkloosheid. Door de leerlingen op dit laatste voor te bereiden wordt volgens directeur Hans Huisman door het on derwijs ingespeeld op 'maat schappelijke verschijnselen waar men niet omheen kan'. Met medewerking van het gewestelijk arbeidsbureau is een tentoonstelling inge richt over de soorten banen, die de leerlingen kunnen krijgen, maar tevens ver strekken twee GAB-fune- tionarissen inlichtingen over vervolgopleidingen en onbetaald vrijwilligerswerk. Ook worden de leerlingen vandaag onder andere ge traind in het solliciteren en wordt hun kennis arbeids voorwaarden en arbeidsom standigheden getoest aan de hand van een spel, dat is opgezet door het werklozen- project De Trechter, De leerlingen moeten hierbij vragen beantwoorden als: „Noem drie soorten werk, die personen van onder de achttien niet mogen ver- Leerlingen van Liedewy- de spelen het door Trechter gemaakte spel. richten"; en: „Hoelang S duurt een proefperiode bij een werkgever?" De ant- woorden konden worden opgezocht in brochures. s Morgen wordt er op Liede- wyde een zogenaamde in- if formatiemarkt gehouden, waarop club- en buurthui- zen, de gemeentelijke socia- le dienst, de gemeente Schiedam en een Maassluis' vormingscentrum vertegen- woordigd zijn. Een Interview met direc- teur Hans Huisman staat op pagina 17. jE Schiedam/Den Haag Als de massa-ontslagen hij Wilton-Fijenoord doorgaan, daalt de werkgelegenheid in Schiedam tot een bedenkelijk niveau. Woorden van die strekking sprak de Schiedamse wethouder Reinier Scheeres gisteren op de speciale hoorzitting van de vaste tweede-kamercommissies voor economische, so ciale zaken en werkgelegenheid. „Schiedam is voorheen al zwaar gestraft door de sluitin gen van Gusto, De Nieuwe Waterweg, De Jong en andere werven", aldus de Schiedamse wethouder, die zijn betoog had opgesteld in overleg met de ondernemingsraad van Wil ton. Een delegatie hiervan was met Scheeres naar Den Haag afgereisd. Door de bedrijfsslui tingen, waarvan Scheeres sprak, is de werkgelegenheid in Schiedam al met duizenden arbeidsplaatsen afgenomen: in 1978 waren het twee werven tegelijk, IHC-Gusto en De Nieuwe Waterweg, die de poorten sloten. „Volgen er nu nog meer ont slagen, dan betekent dat een ramp voor Schiedam", hield Scheeres de kamerleden voor. Hij wees daarbij ook op de de gevolgen voor toeleveringsbe drijven, indien de activiteiten bij Wilton-Fijenoord zo fors worden ingekrompen. Vandaag is de hoorzitting, die de kamercommissies wijden aan de situatie bij RSV, voort gezet. Vertegenwoordigers van Wilton waren opnieuw aanwe zig. Maar wethouder Scheeres had elders verplichtingen, zo dat hij verstek moest laten gaan. Reinier Scheeres: ramp voor Schiedam... MiiiiiiiimiiiiiiiiiiNiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiMiiiiiniiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiitiiMiiiiitiiiiiiiUiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiin; Schiedam Het nieuwe cen trum voor randgroepjongeren in Schiedam-Noord gaat maandagmiddag open. Jonge renwerker Edgar Kerssenber- ger heeft speciale strippen kaarten verspreid, die recht geven op toegang. Die kaarten zijn geldig vanaf stempeltijd, geven overstaprecht op andere dranken en zijn ook geldig in buurthuizen 'van het goede soort'. Met een gewone bus- kaart komt men maandag niet binnen. Het jongerencentrum is laat klaar. In Schiedam-Zuid is het alweer een half jaartje open. Maassluis Met de instelling van een werkgroep, die zich gaat bezighouden met de plan vorming voor de derde fase van de renovatie van de Ka pelpolder in Maassluis, worden de voorbereidingen voor het vervolg van de grootscheepse opknapbeurt binnenkort in gang gezet. Het is nog niet duidelijk of in die derde fase, die in 1984 zou moeten worden gerealiseerd, alle nog resterende woningen kunnen worden aangepakt of dat er nog een vierde project moet komen. Na de 120 wo ningen, die inmiddels zijn ge renoveerd of waarvoor de re novatie aan de gang is, blijven er nog ruim 150 huizen in de wijk over, die opgeknapt zou den moeten worden. De volgende renovatiefase wordt niet de gemakkelijkste van het hele karwei. Onder de overblijvende huizen zitten vele verschillende types, die in elk geval grotendeels afwijken van de huizen die tot nu toe zijn aangepakt. Vlaardinger In de Vlaar dingse Zeeheldenbuurt heeft gistermiddag weer eens een kraakpand in brand ge staan. Ditmaal was een voormalige woning aan de Piet Heinstraat aan de beurt. De politie gaat er van uit, dat met opzet en uit bal dadigheid brand is gesticht. Een matras en een hoeveel heid sloophout ging in vlam men op. Verder bleef de schade ditmaal beperkt. Een onderzoek naar de juiste toe dracht wordt nog door de politie gehouden. Schiedam Eigenlijk vindt PvdA-raadslïd Yvonne Siljee het jam mer, dat de feministische boekwerken van de ge meentebibliotheek in Schiedam niet apart ge rubriceerd zijn. De 'vrou wenboeken' staan nu tus sen allerlei literatuur door verspreid over de centrale bibliotheek aan de Lange Haven. Een paar jaar geleden was er een tentoonstellinkje van, die nogal wat aan dacht kreeg, maar nu is alles weer versnipperd. Siljee, die zelf sinds kort in de bibliotheekcommis sie zit, zou graag eens be kijken hoe de feministi sche boekwerken weer wat meer in het zonnetje zijn te zetten. Vlaardingen Er bleken nog al wat misverstanden te zijn geweest, gistermiddag op de veiling van enkele Vlaarding se woningen in zaal Triangel. Een fout in een advertentie, waarbij de inzetbedragen van één nulletje ontdaan waren, was later ook nog overgeno men in de krant en dat teek de woningen wel tien keer zo goedkoop te maken, Eén van die panden was bijvoorbeeld de flatwoning aan de Lepe laarsingel 356 in Holy, waar van nog geschreven was dat er zo'n record-spotprijsje voor ge boden was. Enkele makelaars en handela ren hebben er nogal wat aan stoot aan genomen, want zou den de huizen later voor veel meer geld op de markt worden gebracht, dan zouden zij het weer gedaan hebben. „Er is toch al zo'n vervelende ten dens dat wij als speculanten worden gezien," aldus de Vlaardinger Van Gurp, die op de veiling twee panden kocht. Panden overigens waar nog veel aan op te knappen valt. In één geval zal er misschien een deurwaarder nodig zijn, want de ex-bewoner schijnt nog wel eens in de geveilde flatwoning te komen. „Dat soort kosten komen er vaak bij, dat wordt altijd maar ver geten," vermaande Van Gurp. Niet iedereen keek er gek van op. dat de inzet van 3500 gul den in het geval-Lepelaarsin- gel ineens 35.000 bleek te zijn en dat het bij een ander pand ook evenredig omhoog bleek te gaan. Want men had tijdig geïnformeerd bij notaris J.Deurloo, die de fouten in de publiciteit hoogst vervelend vond. Waterweg In een advies van de studiegroep die door Maassluis, Vlaardingen, Schie dam en het bestuur van het Sint Joris Gasthuis in Delft is ingesteld, staat dat nog dit jaar een begin moet worden ge maakt met de verwezenlijking van een psychiatrisch zieken huis in de regio Nieuwe Wa terweg-Noord. Hans Piepen - brink, secretaris van de studie groep, denkt dat het advies aansluit bij de ideeën die de Tweede Kamer heeft over de bouw van nieuwe psychiatri sche ziekenhuizen. „De landelijke discussies heb ben de zaak nogal vertraagd", aldus Piepenbrink. De aan vraag, gedaan door de drie ge meentebesturen en het bestuur van Sint Joris, wacht nog steeds op goedkeuring. Toch blijft de adviesgroep bij de oor spronkelijke planning; de eer ste voorziening moet nog dit jaar tot stand komen. „Daar moeten we aan vasthouden. anders denkt het ministerie dat het nog wel langer uitge steld kan worden." Het huis moet een capaciteit krijgen van in totaal 230 plaatsen. Het nieuwe ziekenhuis moet volgens de adviesgroep zelf standig worden en niet, zoals eerder werd gedacht, een de pendance van Sint Joris. Met het nieuwe ziekenhuis moeten de voorzieningen in de regio beter gespreid worden; het Delftse gasthuis zal bedden en personeel moeten inleveren. Een plaats voor het nieuwe ziekenhuis wordt in het advies niet genoemd. Piepenbrinks voorkeur gaat uit naar sprei ding van de voorzieningen. „Je kunt daarbij denken aan bestaande gebouwen, heren huisachtige dingen." De be doeling daarvan is de psychia trie uit de sfeer van het insti tuut weg te halen; het grote gebouw met een centrale in gang, waar alles te vinden is. „Dat komt de patiënten ten goede", meent Piepenbrink. Zo'n spreiding, die overigens in het advies niet met zoveel woorden wordt bepleit, hoeft volgens Piepenbrink helemaal niet duurder te zijn dan één centraal gelegen gebouw. „Ze ker niet als je gebruik maakt van allerlei bestaande pan den." Er zou dan wel een hoofdgebouw moeten komen waar de administratie geves tigd is. Het psychiatrisch ziekenhuis moet volgens het advies be heert worden door een nieuw op te richten stichting. Daarin zouden behalve de aanvragers ook de bond van patiënten en het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg zitting moeten hebben. De raadscommissies voor volksgezondheid van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam moeten nog over het advies praten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1