18 ROTTERDAM BEL VOOR 010-144144 rankje hoop voor vier Aan belang personeel heeft regering geen moment 'Dit is een flin klus RS Y-top zag kans voor bedrijven die nu sluiten Kritiek op raad van bestuur Rotterdam De directie en ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord vinden het onverantwoordelijk om de marinewerf te sluiten. De werf zou moeten worden opgeheven na voltooiing van de twee onderzeeboten voor Taiwan in 1987. Voor de eerste boot werd eind vorig jaar de kiel gelegd. Uitleg Concern-directeur Bos van RSV wil onderhoud met kabinet: Centrale ondernemingsraad RSV: Brand bij BP Kotterdams Nieuwsblad donderdag 10 febman 1983 RZ/EV/RY/fiW RSV-curatorenï Rotterdam De Rotter damse advocaten mr. F. Meeier en mr. J.J. van Wessem, die gisteren door de Rotterdamse rechtbank tot bewind voeder over RSV zijn benoemd, gaan er van uit dat het een heel werk wordt om de surséance tot een goed einde te brengen. „Dit is een flinke klus", zo reageerde mr. Meeter gis teravond na zijn benoe ming. De bewindvoerders hebben gisteren al een 'bescheiden' draaiboekje opgesteld, Daarin gaat het voorname lijk om afspraken. „We weten op dit moment van RSV niet meer dan een gemiddelde krantelezer. Op een paar telefonische ge sprekken na zijn er nog geen contacten geweest. De eerste dagen zullen we ons uitvoerig laten informeren, daarna gaan we over tot da den", aldus mr. Meeter, die binnen de Rotterdamse ad vocatuur bekend staat als een curator bij uitstek. Zelf gooit mr. Meeter het erop dat hij 'kennelijk een zeker vertrouwen geniet van de rechtbank'. Mr. Van Wessem is een be kende in de wereld van ad vocaten. Hij was onder meer deken van de Neder landse Orde van Advocaten. Ook mr. Van Wessem heeft met zijn jarenlange ervaring veel kennis opgedaan bij bedrijven die op de rand van het faillissement ver keerden. Beiden werken bij het advocatenkantoor Loeff Van der Ploeg. De benoeming van het tweetal kwam bij insiders onverwachts. Er circuleer den tal van andere namen, onder wie die van mr. Nag- tegaal, die enkele jaren te rug onder meer curator was van de Afvalverwerking Rijnmond. Via demon tage- variant Rotterdam De raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verol- me had met zijn voor het concern gemaakte 'demontage-va riant', behalve meer behoud van werkgelegenheid bij 'De Schelde' en bij de marine-sector van WF/RDM (totaal zo'n 2.QOO werknemers), ook een marginale kans ingebouwd om de vier, nu door de regering tot sluiting veroordeelde bedrij ven open te houden. Ir. A. Stikker zei gisteren als voorzitter van de raad van be stuur tijdens de RSV-hoorzit- ting van de Tweede Kamer commissies van economische zaken en van sociale zaken en werkgelegenheid dat Thomas sen Amsterdam er volgens RSV het slechtst voor staat, maar dat er met een bepaalde afslanking zeker nog enig per spectief zou zijn geweest voor de Machinefabriek Breda, Verolme-Elektra (Maassluis) en de Gieterij Middelburg. Stikker maakte duidelijk dat RSV na oktober '82 een ingrij pende terugval heeft doorge maakt, vooral in de scheepsre- paratiesector en in de kapitaal goederen-industrie. Toen bo vendien bleek dat het in het Amerikaanse koiengraafpro- ject geïnvesteerde bedrag van 400 miljoen gulden niet tijdig terugkwam, werd de regering om een overbruggingskrediet van 300 miljoen gevraagd. „Wij betreuren het zeer dat dit niet is gegeven", zei Stikker. Nu de surséance van betaling is;verleend, moet RSV volgens Stikker per bedrijf zo snel mo gelijk een concept maken van de manier waarop er op eigen kracht verder moet worden gegaan en wat voor bedragen daarvoor nodig zijn. „Elk on derdeel van RSV zal nu voor z'n leven vechten", aldus Stik ker. Normaal Zijn collega J. van Rijn weer legde de kritiek van enkele Kamerleden over het schuiven met geld binnen RSV. Van Rijn noemde dit een normale gang van zaken bij een bedrijf zoals RSV en als men dat niet had kunnen doen, dan zou het doodvonnis over RSV al eer der getekend zijn geweest RSV, dat eind '82 met 550 mil joen aan eigen vermogen en leningen werkte (de helft van wat er zes jaar eerder was). Rotterdam Er is nog hoop voor de vier be drijven in het RSV-concern, die geen boedel krediet krijgen van de overheid en die daar door met regelrechte sluiting worden bedreigd. Als de gisteren aangestelde bewindvoerders vinden dat één of meer van die bedrijven wel voor overheidshulp in aanmerking komt, valt daar met het kabinet over te praten. Dat zei minister Van Aardenne gisteravond in de Tweede Kamer tijdens een eerste spoeddebat over de situatie rond het RSV-concern. Nu gis teren officieel uitstel van betaling is verleend loopt het voortbestaan van Verolme-Elektra in Maassluis, Thomassen Amsterdam, Gieterij Middelburg en Machinefabriek Breda acuut ge vaar. CDA en VVD vroegen de minister in een motie om de overlevingskansen voor die ondernemin gen apart en terstond te laten bekijken. De mo tie vraagt verder om de werven "De Schelde* in Vlïssingen, RDM in Rotterdam en Wilton- Fije- noord in Schiedam in de gelegenheid te stellen in afgeslankte vorm hun activiteiten voort te zetten. Minister Van Aardenne wees erop dat dit alles nu een zaak van de bewindvoerders is gewor den. Hij kon zich echter volledig verenigen met de motie, die hij als een noodzakelijke steun ziet voor het beleid dat hij verder rond RSV wil voeren. Ceen boedelkrediet De bewindsman weigerde in te gaan op een na drukkelijk verzoek van de oppositie om voor de vier bedrijven alsnog een boedelkrediet be schikbaar te stellen, zodat zij voorlopig in staat zijn betalingen te blijven verrichten. Volgens Van Aardenne zal het toegezegde boedelkrediet aan veertien andere RSV-bedrijven een bedrag van 150 miljoen vergen. Hij hoopt dat het grootste deel daarvan weer terugvloeit in de staatskas, maar zeker is dat niet. Op de begroting voor economische zaken is ook geen geld voor een dergelijk risico beschikbaar. Om daar dan nog eens veertig miljoen voor de vier andere bedrijven aan toe te voegen, ging de minister te ver. Volgens de VVD'er Jacobse zouden de bedrijven zelfs na een faillissement nog een goede toekomst kunnen hebben. Hij wees in dat verband op de manier, waarop de reorganisatie van het Bruynzeel-eoncern ook via een faillissement is verlopen. Overnemen Van Aardenne noemde ook de mogelijkheid dat derden bereid zijn onderdelen van RSV over te nemen en dan alsnog voor het afwikkelen van de lopende zaken om een boedelkrediet vragen. Ook over dergelijke verzoeken valt volgens hem te praten. PvdA-woordvoerder Arie van der Hek noemde de houding van minister en regeringspartijen 'ongehoord'. Hij verwijt hen roekeloos om te springen met de toekomst van de vier bedrij ven door hen geen boedelkrediet te verlenen. Uit een brief van staatssecretaris Van Houwè- lingen van defensie blijkt dat er nauwelijks kans is op het vooruitschuiven van Nederland se marine-orders, waardoor het 'gat' in de bouwcapaciteit bij RDM en 'De Schelde' van twee tot drie jaar opgevuld zou kunnen wor den. De begroting van defensie biedt daarvoor vrijwel geen ruimte, aldus Van Houwelingen. Voor de al geplaatste orders (fregatten, onder zeeboten en deelneming in de bouw van pant servoertuigen en tanks) is totaal 1.550 miljoen gulden vooruitbetaald. Daarvan is inmiddels 1.060 miljoen omgezet in onderhanden werk. De netto-voorfinanciering bedraagt dus mo menteel 490 miljoen gulden. W ilton- F ij enoord marinewerf houden heeft de 400 miljoen voor het kolengraafproject gefinancierd uit vooruitontvangen gelden op onder handen werken. Het is overigens niet de bedoeling dat de RSV-vennootschappen in dit project in het uitstel van betaling worden betrokken. Simon Stevin Van Rijn sluit niet uit dat de staat nog iets terugziet van het overheidsgeld dat in het bag- gereiland Simon Stevin is ge- staken. In april '82 is er met regeringssteun een regeling getroffen waarbij Volker-Ste- vin als opdrachtgever 199 mil joen (voorschot plus rente) te rugkreeg. Volker-Stevin is nu weer eigenaar en als het bag- gereiland kan worden ver kocht, is de meerwaarde bo ven de sloop waarde voor de staat, aldus Van Rijn. Anderhalf miljard Algemeen directeur M. Plai- sier vertelde de commissiele den dat de overheid totaal an derhalf miljard gulden in RSV heeft gestoken, waarvan, de helft is besteed aan de afbouw van de grote scheepsbouw (ROS-project). Van die ander half miljard is 230 miljoen naar het aandelenkapitaal en naar achtergestelde leningen gegaan. Hij verwacht dat een groot deel van de kolengraaf- investering zal terugkomen. Plaisier deelde ook mee dat de helft van de 100 miljoen gul den die de regering RSV on langs als laatste steunoperatie heeft aangeboden, nog niet is betaald. RSV denkt ook niet dat dat bedrag onder de huidi ge omstandigheden nog wordt uitgekeerd. Het zal waar schijnlijk deel gaan uitmaken van de toegezegde 150 miljoen gulden boedelkrediet voor de RSV-bedrijven die nog een kans hebben. Ophettmg van de marinewerf kan er volgens Wilton toe leiden dat er geen vervolgorders meer komen uit Taiwan. Directeur ir. Sluis zei gisteren in de hoorzitting van de vaste Kamercommissie van economische zaken dat er reële kansen zijn voor de bouw van nog meer 'Taiwanese' duikboten. Verder gaf hij aan dat er on derhandelingen gaande zijn over opdrachten voor de bouw van korvetten. Het zou gaan om Marokko, Canada, Grie kenland en Australië. Ook de mogelijkheid dat Portugal als nog fregatten bestelt, is niet uitgesloten. In tegenstelling tot minister Van Aardenne is ir. Sluis ervan overtuigd dat Ne derland werk kan krijgen uit de exportmarkt. Niet nodig De ondernemingsraad wees erop dat Wilton-Fijenoord zo nodig kan beschikken over Rotterdams wethouder Roel den Dunnen was gisteren een van de vele betrokkenen die werd gehoord door de Tweede Kamercommissie voor economische zaken. Hij gaf uitleg over het Rotterdamse plan ter redding van RDM. Een plan met ingebouwde garanties overigens: de gemeente wil voorkomen dat de twintig tot vijfentwintig miljoen gulden in de zakken van schuldeisers terecht komt. Den Haag De centrale ondernemingsraad van RSV heeft veel kritiek op de raad van bestuur, regeringswaarnemer J.A.M. Molken- boer en op de regering zelf. Voorzitter W. van Schellebeek noemde de raad van bestuur tijdens de Kamercommissie- hoorzitting over RSV gisteren 'incompetent*. „De raad van bestuur heeft zelf de grootste Met de regeringswaarnemer zijn er de laatste jaren nauwelijks contacten geweest. Hij deed eigen onderzoeken, waarvan de COR nooit iets hoorde en die dus ook niet konden wor den beoordeeld. Van Schellebeek zei, dat er al in 1978 gevraagd was om veranderingen aan te brengen in de top van RSV, maar dat daar nooit iets van terecht is gekomen. „Mol- bijdrage geleverd aan het verspelen van de kenboer stond eerder aan de kant van het bijdrage van de politiek. Z'n eigen positieJ -J- 1 heeft de raad zelf ondermijnd", zei hij. De COR wist niet wat de RSV-top in het zoge naamde 'demontage-model' voor de reorgani satie van het concern had vermeld. Van Schellebeek: "Wij hebben anno 1983 het recht om mee te praten, we kunnen dat ook, maar we worden gepasseerd." management dan aan die van de werkne mers", aldus de COR-voorzitter. De regering, die volgens Van Schellebeek RSV nu 'te grabbel beeft gegooid', heeft ja renlang te weinig controle uitgeoefend op de overheidsgelden die naar het concern zijn ge gaan. Rotterdam ,,A1 praatje over duizenden ontslagen bij Rijn- Schelde-Verolme, dan nog mag je het belang van de Indi vid uele werknemer niet uit het oog verliezen", zegt direc teur sociale zaken en organisa tie W. Bos van het in uitstel van betaling verkerende con cern. Geen goed woord heeft hij over voor de weg die de rege ring is ingeslagen. „Het is een door Nico de Vries scherpe hakbijl, waarbij alleen naar de financien is gekeken en niet niet naar het sociale aspect." Volgens hem moeten regering en bewindvoerders op zeer korte termijn gesprek ken openen, waarbij een deug delijke behandeling van het personeel dat ontslagen wordt, inzet is. „Er dient iets te gebeuren, We zijn nu in een situatie beland van surséance, Daardoor zijn de mensen vrijwel rechteloos geworden. Zelfs de opzegter mijn in de arbeidsovereen komst hoeft men niet meer na te komen. De werknemers kunnen bij wijze van spreken van de ene dag op de andere de poort worden uit gestuurd." Veel tijd voor overleg is er volgens Bos niet meer. „De hele RSV-problematiek laat onderhandelingen van een maand niet toe. De problemen zijn groot en moeten snel wor den opgelost. Toch moet er Directeur Bos van RSV: „Helpen, waar je kunt." ook tijd worden vrijgemaakt voor een stukje behoorlijk overleg met vakbeweging en ondernemingsraad." Ongehoord Hij vindt het ongehoord om mensen, die vijfentwintig, der- tig jaar voor een bedrijf heb ben gewerkt, zonder enige aandacht te ontslaan. „Daar zijn personeelsleden bij die vlak voor een vervroegde uit treding staan. Die drie, vier weken vóór hun pensioen zit ten." Koeien met gouden hoorns wil en kan de directeur niemand beloven: „Dat is onmogelijk. We staan voor het keiharde feit dat er geen geld is voor een behoorlijk sociaal plan met bovenwettelijke uitkeringen. Maar het moet mogelijk zijn om de scherpe kantjes af te slijpen van de situatie waar we nu voor staan. Er zijn zoveel finesses die we naar behoren moeten regelen. Daar mag je niet om heen gaan." De beslissing van de regering om zesduizend werknemers op te offeren aan een reddings plan is als een koude douche over de directeur sociale zaken heen gekomen: „Ik was er op voorbereid. De mededeling was al gedaan in een gecombi neerde vergadering van de raad van commissarissen en de raad van bestuur. Maar als je de aantallen uit de mond van de minister hoort, gaat er toch wat door je heen. Met een enorme beklemming'hoor je zo iets aan." Cokvariant Aan een massaal ontslag was RSV niet ontkomen, vervolgt directeur Bos. Maar zesdui- zend hadden het er volgens hem niet hoeven te worden. „Het hele verhaal gaat er om hoe RSV de moet overleven, met behoud van zoveel moge lijk bedrijven en banen. Wij hadden daarvoor een alleszins acceptabel plan. De regering wilde het niet, die koos voor de goedkoopste oplossing. Ik noem hun aanpak dan ook de gokvariant. Bedrijven krijgen een duwtje ïn de vorm van een boedelkrediet en moeten dan proberen om in drie, vier weken tijd de overkant te ha len. Een viertal moet het zelfs op eigen kracht proberen." Het lot van de met name de laatste vier gaat hem aan het hart. Gistermiddag nog stak hij zijn nek uit. In de vaste Kamercommissie voor econo mische zaken, waar de directie van de Machinefabriek Breda werd gehoord. Directeur Bos dook opeens op van de publie ke tribune en vroeg het woord. In een korte verkla ring gaf hij vier dokken, waardoor het in staat is om tegelijkertijd te werken aan twee verschillen de opdraehten. Verder vond voorzitter Etman van de on dernemingsraad dat de 260 miljoen gulden, die via RSV van de Schiedamse werf naar het kolengraafproject zijn ge vloeid, zo snel mogelijk terug moeten komen. „Daarmee kunnen we zelfstandig verder functioneren. Geld van de overheid hebben we niet no dig", zo zeiden Etman en ir. Sluis. Schuw Wilton-Fijenoord onderscheid de zich daarmee van de ande re bedrijven, die gisteren aan bod kwamen. Daaronder Ver- olme-IJsselmonde, die zegt een boedelkrediet nodig te hebben om te overleven. Onderne mingsraad-voorzitter Arie van der Veer ging verder uitvoerig in op de geruchten die al veel maanden over RSV gaan: „Vanaf april zijn klanten schuw geworden. Daardoor ging een reeks opdrachten aan onze deur voorbij." Overigens staat Verolme-IJsselmonde op de nominatie om een deeior- der te krijgen uit het flexico- ker-project van Shell. Ridderkerk Wethouder Schoots van Rid derkerk zei dat sluiting van Verolme-IJsselmonde giganti sche gevolgen zal hebben voor zijn gemeente. „Dat gaat ons straks een miljoen gulden aan uitkeringen kosten. En dat zonder mogelijkheden om de mensen aan werk of alterna tief werk te helpen." Onder steuning vroeg Verolme-IJs selmonde voor een afvloei ingsregeling voor 57'A-jarigen. Rozenburg Op de BP-raffi- naderij in Rozenburg is van nacht brand uitgebroken ïn een thermische kraakinstalla tie. De bedrijfsbrandweer is een half uur bezig geweest met de bestrijding van het vuur. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan, maar de schade die werd aan gericht beloopt vele tiendui zenden guldens. Het vuur ontstond in een filter van de kraakinstallatie. Door het stopzetten van de olietoe voer kon worden voorkomen dat een met tussen de tiendui zend en twintigduizend liter olie gevulde olietoren, die aan de installatie verbonden zit, in. brand zou vliegen. RudQ] van I «Uil toep

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4