18 Onzekerheid kan wel enkele maanden duren BEL VOOR 0)0144144 A Rotterdam: Rijnmond moet meer bezuinigen Vakbond wil aandacht voor offshore Rijnmond heeft nog volop kansen Gemeente in beroep tegen belastingdienst over dienstkleding Prinses Margriet kreeg eerste boek: 'Nederlanders en de zee' Groepsdireeteur WF/RDM ir. Sluis: Sluiting ketelbouw Vlissingen kost GEB 400 miljoen PvdA Rotterdam doet laatste bod aan WD, CDA en SGP Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 11 februari 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam - Het Waterwegge bied biedt nog volop kansen om iets te kunnen onderne men. Haal de plannen tevoor schijn, ga na waar bij de uit voering de knelpunten liggen, bestudeer hoe je die kunt op lossen en trek de wereld in om de gaten in de markt te ont dekken. Met deze pep-talk stak de heer Jacques Schouffour, topman bij de Thyssen Bornemisza Groep, de léden van de Maat schappij van Nijverheid en Handel tijdens de maandelijk- se lunchbijeenkomst een hart onder de riem. Hij sprak over 'Rotterdam, waarheen is Uw vlucht'. Hij vergeleek de hui dige situatie met een pelikaan, die dikgevreten aan de vis, breed op bet water zit en door in-activiteit steeds weker wordt. Het is tijd, aldus Schouffour, om de havik bo ven het Rijnmondgebied los te laten. Er is nog volop commer ciële prooi. Een ueci von ae malaise schrijft de heer Schouffour toe aan de in de jaren'70 gevolgde methode om uit de problemen te komen. Slecht renderende bedrijven werden samenge voegd om tot besparing van kosten te komen. „Maar het resultaat was heel vaak het te genovergestelde. De gefusio neerde bedrijven behielden hun eigen directies. Daarom werd er een opgetuigde hol ding overheen gezet, waardoor het apparaat alleen maar duurder werd en logger begon te werken. Er bleef te weinig tijd over om een visie te ont wikkelen". Daarom pleitte de haventop man voor het ontwikkelen van nieuwe plannen. Ga na welke mogelijkheden het Rijn mondgebied nog biedt en stuur een klein, sterk team de we reld in om vooral in Amerika en Japan duidelijk te maken dat Rotterdam nog altijd een goede vestigingsplaats is. De tijd mag dan voor grote inves teringen nog niet rijp zijn, zo gauw de economie aantrekt komen nieuwe ontwikkelin gen weer op gang en dient men overal in de wereld de mogelijkheden van dit gebied te kennen. f De heer bcnouttour bepleitte een aanpak in de geest van l wie doet wat, hoe en met wel ke bevoegdheden. Dergelijke studies mogen niet te lang du ren, want tegen de tijd dat de uitkomst bekend is, is het tij - verlopen 1 Hij meent dat de problemen van de werkloosheid niet wor den opgelost met arbeidstijd verkorting, noch via de VUT, noch door korter werken. Men zal er werk bij gaan nemen, zwart werk verrichten en in de bedrijven komt er geen ar beidsplaats bij. Rotterdam De gemeente Rotterdam heeft bij het ge rechtshof in Den Haag beroep aangetekend tegen het voorne men van de Rotterdamse be lastinginspectie, om het bedrag dat voor gebruikmaking van dienstkleding moet worden bijgeteld, te verhogen met 150 procent. Dit bedrag komt bij het inkomen, omdat de fiscus vrije dienstkleding beschouwt als betaling in natura. De belastingdienst in Rotter dam vindt dat de tot dusver aangehouden bedragen veel te laag zijn en wil op deze manier enkele miljoenen meer per 'jaar binnenhalen. De werkne mers bij de gemeente Rotter- dam, die de grootste werkge ver van de regio is, worden hier direct de dupe van, aldus een woordvoerder van de ge meente. Bij de gemeente werken onge- veer 4000 mensen, die gebruik -maken van dienstkleding. Door deze maatregel komen zij in een hogere belastingschaal terecht, waardoor er meer loonbelasting moet worden be taald. „De belastinginspecteur van een bepaald district is vrij in het bepalen van de hoogte van het bedrag", aldus een woordvoerder van het minis terie van financiën. Hangende de beroepsprocedu re neemt de gemeente Rotter dam de extra lasten op zich ïn de vorm van afkoopsommen. Rotterdam Prin ses Margriet kreeg gistermiddag in De Doelen het eerste exemplaar van het boek 'Nederlanders en de zee', dat ver schenen is met het oog op de volgende week van start gaande negen-deli- ge televisieserie 'NOS-Maritiem'. De prinses en vier honderd vertegen woordigers uit de maritieme wereld hadden daarvóór gekeken naar een samenvatting van die delen. Burgemeester dr. Bram Peper zei in een korte toe spraak dat hij het een uitstekende zaak vindt dat het Nederlandse volk de komende weken kennis kan nemen van een serie die aantoont dat de zee en de scheepvaart voor ons land nog steeds van groot belang zijn. Hij hoopte dat 'NOS- Maritiem' inspi reert tot promotie van het op vervoer en handel gerichte deel van Neder land. „Ons promo tiebeleid moet nog sterker worden uit gebreid. Niet alleen van Rotterdam, maar van geheel Nederland", Peper. „We moeten ons gezicht overal in de wereld laten zien". Prinses Margriet kreeg het eerste boek en mr. Pieter van Vollenhoven bekijkt 't. Naast "de prinses directeur N.H. Witteman van de Uitgeverij De Boer Maritiem, programmamaker Frans van Dusscnoten en Durgemeester dr. Bram Peper. Rotterdam Unaniem heeft de Rotterdamse gemeenteraad het bezwaar van Rotterdam tegen de begroting van het Openbaar Lichaam Rijnmond ondersteund. Rotterdam vindt, dat Rijn mond meer moet bezuinigen, nu ook de gemeenten minder in komsten krijgen. Rijnmond heeft aan Rotterdam een brief geschreven, waarin het Openbaar Lichaam een aantal reeds getroffen bezuinigingen aangeeft. Rijnmond vindt het Rotterdamse bezwaar onterecht, omdat de wethouders van de grootste gemeente in de regio op onderdelen wel akkoord met de begrotingsposten zijn gegaan. Onredelijk vindt Rijnmond het, dat het Rotterdams college de bezwaren niet eerst met het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft besproken. Wethouder dr.J.M. Linthorst reageerde op de brief. Hij moest toegeven, dat een aantal cijfers, die Rotterdam heeft gehanteerd om aan te tonen, dat Rijnmond niet voldoende bezuinigt, onjuist bleken. Desondanks bleef hij van mening, dat Rijnmond meer moet bezuinigen. Tweede reddingsplan voor Rijnmondse RSV-bedrijven Rotterdam Niet geheel positief, maar wel dankbaar voor het initiatief, heeft de directie van Wilton-Fijenoord/RDM gereageerd op het aanbod van de ge meente Rotterdam om de in nood geko men bedrijven als onderdelen van het RSV-concern te steunen in de vorm van een bedrag van twintig miljoen gulden. Wethouder Roel den Dunnen heeft daar bij echter wel enkele eisen op tafel ge legd, die eerst ingewilligd dienen te wor den. „Ik zie het beslist als een positieve zaak, maar beschouw het wel als een ope ningsbod", aldus directeur ir. B. J. A. Sluis. „Er zullen nog meerdere gesprek ken moeten volgen. Inmiddels hebben we er al enkele achter de rug en die wa ren zeker opbouwend." Sluis verklaarde niet te weten van wie het initiatief voor de gesprekken uitging, omdat hij er zelf niet bij betrokken is geweest. „Ik heb me alles laten vertellen. Maar ik neem aan dat het initiatief vanuit ons bedrijf is ge komen." Sluis, directeur van RDM en Wïlton-Fij- enoord, maakt zich inmiddels wat de Schiedamse vestiging betreft bezorgd over de plannen van minister Van Aar- denne, die de marinebouw in zijn geheel wil afstoten. „Als die plannen doorgaan dan betekent dat dat de helft van het be drijf moet verdwijnen. De minister was wel positief over de reparatiebouw, maar dal andere plan van hem baart ons toch zorgen." Realistisch In april vorig jaar al deed de raad van bestuur van RSV een beroep op onder meer ir. Sluis een plan te maken over de toekomst. Sluis: „Men vroeg ons een bij drage te leveren en wij zijn met een rea listisch plan gekomen. Daar is toen rede lijk naar geluisterd. Er is toen ook daad werkelijk gewerkt aan een redelijk al ternatief, maar het is er, naar nu blijkt, niet van gekomen." Nu minister Van Aardenne dan met zijn door Martijn Verwaaijen drastische plannen is gekomen, verkeert men binnen het RSV-concern in ver warring. Sluis daarover: „De toekomst is voor iedereen uiterst wazig. Alles hangt af van de uitslag van de hoorzitting, die nu voltooid is. Voert de minister die plannen ondanks alles toch uit, dan wordt het erg somber. Wordt er toch naar ons geluisterd, dan zou de schade beperkt kunnen blijven. Daar hangt het allemaal nu vanaf." Feit blijft dan, dat hoe langer het duurt, het groter de onzekerheid onder het per soneel wordt. Ir. Sluis is zich daar van bewust. „Maar", zegt hij, „ik vrees dat die onzekerheid onder het personeel nog wel enkele maanden kan gaan duren. Aan de andere kant, een snelle beslissing zou waarschijnlijk ook een slechte zijn. Dus moet ik helaas zeggen dat de men sen die tijd dat het nog duurt geduld moeten hebben en die spanning nog maar enkele maanden moeten dragen. Je zou kunnen stellen dat hoe langer het onderzoek duurt, hoe gefundeerder men met het oordeel zal zijn," Maar als de minister negatief zou blijven oordelen, zullen beide bedrijven behoor lijk getroffen worden. Sluis: „RDM als WF zullen even zwaar getroffen worden in dat geval. Zou men echter afgaan op ons advies, dan zou de schade voor Wil ton zeer beperkt blijven en voor RDM beperkt". Zeker is dat, zoals het er nu naar uitziet, de spanning onder het personeel nog wel even zal duren, Hoe lang, dat is onbe kend. Maar dat alle partijen gebaat zijn bij een snelle afwikkeling is gisteren en eergisteren wel duidelijk geworden bij de hoorzitting. Want nog maar kort na dat het nieuws van de surséance van be taling bekend werd, legden crediteuren direct beslag op goederen, opgeslagen op het terrein van RSV-bedrijven. En zoals het er nu voorstaat kunnen de betrok ken bedrijven vrijwel niet meer functio neren als dat beslag niet op korte termijn wordt opgeheven. Rotterdam Een eventuele sluiting van de ketelbotiw- afdeling van 'De Schelde' in Vlissingen eaat het Rotter damse GEB 400 miljoen kos ten- Dit heeft de directie van het bedrijf becijferd. „Ik vraag me af waarom Rotterdam op kosten gejaagd moet wor den", zei directeur Propper gisteren in de KSV-hoorzit- ting van de vaste karaer- commissie van economische zaken. Rotterdam neemt voor de ombouw van GEB-centrale op de Maasvlakte de ketel af van 'De Schelde'. De hui dige installatie is van het zelfde bedrijf afkomstig. Wanneer de ketelbouw-afde- ling in Vlissingen dicht gaat, duurt het anderhalf tot twee jaar langer voordat bij een ander bedrijf de ketel klaar is. Tijdens de wacht tijd kan Rotterdam geen ge bruik maken van de goedko pere kolen. Volgens 'De Schelde' levert dat Rotter dam een extra onkostenpost van 287 miljoen gulden. Daarbij komt nog een hon derd miljoen voor een nieuw te plaatsen onderbouw, om dat geen enkele ketel van een ander bedrijf past op ae onderbouw van een 'Schel- de'-fabrikaat. De vierhon derd miljoen wordt com pleet gemaakt door nog en kele posten, waaronder een veroorloofde schuld van drie miljoen op het onderhoud- sprogramma van dit jaar. Het GEB heeft gisteren een spoedtelex aan de minister raad gestuurd, waarin met klem wordt aangeraden om de Vlissingse ketelbouw te handhaven. Rotterdam Nog deze week komt er bij de Industriebond FNV een reddingsplan klaar dat uitsluitend gericht is op de RSV- bedrijven in Rijnmond. „Het is een exacte uitwerking met toevoeging van het plan dat wij al eerder op tafel hebben gelegd. Het ver schil zit er in dat er nu oplossingen zijn meegenomen die specifiek zijn toegesneden op problemen van nu", aldus districtsbestuurder Dik Nas na de RSV-hoorzit ting gisteravond in de vaste Kamercommissie van eco nomische zaken. wordt bedreigd, beklemtoonde gisteren dat er met het bedrijf een enorm stuk kennis en zeer gespecialiseerde produkten verloren gaan. Verder lichtte directeur Bruining de Jager het eerder deze week op tafel gelegde overlevingsplan toe. Verolme-Elektra zegt drie mil joen gulden nodig te hebben om te kunnen overleven. „Dat is precies het geld dat we no dig hebben voor de afvloeiing van 212 personeelsleden", al dus de directeur. Het Maas- sluisse bedrijf had vorig jaar een verlies van 1,3 miljoen gulden. „Maar daar tegenover staat dat we in datzelfde jaar 1,2 miljoen hebben bijgedragen aan RSV, zodat we in wezen een verlies hebben van een ton". De ondernemingsraad gaf aan dat de werknemers bereid zijn loon in te leveren om het be drijf open te houden. „Maar dan wel op een verantwoorde wijze. We geven het geld niet zo maar aan de directie. Er zal een werknemersfonds moeten komen onder controle van het personeel", aldus de perso neels vertegen wo ord igi ng, In die hoorzitting had con cern-bestuurder Aalko van der Veen al geschermd met de 'reddingsplannen op regionaal niveau'. De vakbondsbestuur der camoufleerde op deze wij ze zijn vage bijdrage aan de oplossing van de RSV-proble- men. Van der Veen formu leerde een aantal algemene uitgangspunten voor het vak- bondsbeleid, Onder meer wil hij duidelijkheid over plaat sing van ae marine-opdrach ten. „Aan intenties en bedoe lingen hebben we niets. Het gaat ons om opdrachten en af spraken". Het gaat om een tweede, uitgebreidere versie van het plan dat enkele weken terug op tafel werd gelegd. positie van het bedrijf 'oerge zond', aangezien de gebouwen in Vlaardingen en het Botlek- gebied volkomen onbelast zijn. Desondanks kampt men als gevolg van de surséance van betaling voor het hele RSV- concern nu toch met proble men. Het was bijvoorbeeld bij na niet mogelijk geweest om een onderhoudsman met on derdelen naar de Verenigde Staten te sturen voor een spaedklus, aangezien het kas geld bijna op is en de bank weigert uit te betalen, '„Onze reputatie krijgt daar door een opduvel", aldus di recteur Krijthe, Volgens hem is de internationale zakenwe reld zeer gevoelig voor even tuele risico's van het zaken doen met een bedrijf dat uit stel van betaling heeft gekre gen. Arbeidstijdverkorting Voor Rotterdam eiste Van der Veen gesprekken over de toe komst van offshore en zware apparatenbouw bij de RDM en een totaal aanpak van de scheepsreparatïe in de Rotter damse haven. Verder wil de concernbestuurder dat er plan nen worden ontwikkeld voor flexibele arbeidstijdverkorting, arbeidspools en een verbod op inleen personeel in de metaal sector. Sterk maakte hij zich voor een betrokkenheid van de vakbon den bij de onderhandelingen die de komende weken door de bewindvoerders worden ge voerd. „Verder hopen we dat niet de raad van bestuur, maar de groepsdirecties de gesprek partners van de curatoren worden". De vakbond is er bang voor dat de raad van be stuur anders 2al proberen om haar ideeën over de RSV-op- lossing die de top verwoordde in de zogenoemde 'demontage variant', via omwegen zal doorvoeren. Verolme-Elektra De directie van Verolme-Elek tra, dat met faillissement Manotherm Ondernemingsraad en directie van Manotherm BV en Mano therm Industrial BV met ves tigingen in Vlaardingen en. het Botlekgebied hebben zich zeer positief uitgelaten over de be staansmogelijkheden van deze bedrijven. Tijdens de hoorzit tingen over de problemen rond het RSV-concern in de Tweede Kamer hebben woordvoerders van directie en ondernemingsraad gevraagd om zo snel mogelijk verlost te worden van de ingewikkelde financiële 'kruisverbanden' binnen het RSV-concern. In beide bedrijven werken in totaal 131 mensen. Volgens di recteur Krijthe is de financiële Rotterdam De PvdA heeft in een brief aan VVD, CDA en SGP een allerlaatste bod gedaan om tot normalisering van de situatie in de Rotterdamse gemeenteraad te komen. Al sinds het nieuwe colle ge in september aantrad, boycotten deze drie frac ties de commissievergade ringen uit boosheid over de collegevorming. De PvdA toont zich nu be reid om alle fractievoorzit ters bij burgemeester Bram Peper bijeen te roe pen, als er een vacature in het huidige college ont staat. Dan kan er over de situatie worden gesproken. Twee weken geleden toon de de PvdA zich niet be-^ reid om één wethouder in' te ruilen en een negende wethouder te aanvaarden om uit de problemen te- komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4