M ROTTERDAM 15 Rotterdam 's reddingsgeld voor deel risocodragend in 111)31- scheepsrepara tie Boete voor importeur Rotterdam moet als een havik op zoek naar prooi .WF/RDM-directeur ir.B. Sluis wil: TE VEEL LOOD IN BADEENDJES: irniimis Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 12 februan 1933 Kerken op niet wachten 1 op de klap.:. aat: i Rotterdam Heyplaat r telt drie kerken. Ze liggen aan dezelfde straat, al i verandert die dan halver- wege het dorp van Streef- i kerkstraat in Alcorstraat. iOok uiterlijk verschillen - de drie kerken nauwe- lijks, met dit verschil dat in de schaduw van de na- - genoeg identieke torens :de ene tuin wat liefderij ker wordt onderhouden ;dan de andere. Vroeger was er op Heyplaat nog een vierde Godshuis, ;maar sinds de apostoli- :sche kerk er verdween, "zijn de gelovige Heypla- ters er aangewezen op de Nederlands hervormde, gereformeerde en rooms- katholieke kerken. Maar ook binnen de kerkmuren zijn op Heyplaat de tegen stellingen vervaagd. En sinds het vijfentwintig honderd zielen tellende dorpje met een massale werkloosheid wordt be dreigd, wordt er zelfs over die onderlinge ver schillen niet meer gespro ken. De drie kerken op Heyplaat hebben de han- den saamgevouwen tot één grote vuist. Pastores, predikanten, ouderlingen en kerkvoogden bereiden zich voor op de strijd te gen de gevolgen van een massale werkloosheid. Over de wijze waarop dit moet gebeuren beraadden de drie kerken zich al een maand ge leden. Op die dag bogen afge vaardigden van de kerken, hei industrie-pastoraat en het Christelijk Nederlands Vak verbond zich over de vraag: wat doen de kerken, als dc Rouerdamsche Droogdok Maatschappij - waar nagenoeg de voltallige beroepsbevolking van Heyplaat werkt - geheel of gedeeltelijk wordt gesloten. Dominee H.Benard, gerefor meerd predikant op Heyplaat en Pendrecht: „We moeten niet gaan zitten wachten op de klap De kerken moeten klaar zijn. Er moet een plan worden opgezet. Wat dal betreft heb ben we ons kerkelijke verle den helaas enigszins tegen; we hebben al zo vaak achter de si tuaties aangelopen. Dit moet nu voorkomen worden. Zon der dat men ons kan verwijten dat we uil zijn op het winnen van zieltjes. Dot mag in dit ge val zeer beslist niet het uit gangspunt zijn ,,Het naar ae kerk brengen van de mensen mag niet het belangrijkste zijn", onder door Hans Soeters streept ook de heer J.Boender, tweede voorzitter van de ker- keraad der gereformeerde kerk. „We moeten m de slag met andere instanties, waaran der zeker de wijkraad. Er kunnen momenten zijn waar op voor de mensen een sport dag of een zangkoor wel eens belangrijker zou kunnen zijn dan het aanhoren van een ge bed. Het zal erop aankomen dat de kerken zich in woord en daad christen gaan tonen. Niet alleen op zondag. Als ker ken moeten we achter de ac tiegroep "Redt de RDM' gaan staan." Het hoofddoel van de samen werkende kerken op Heyplaat wordt de geestelijke opvang van de dorpsbewoners. „Als het inderdaad zover zou ko men, zal die opvang geregeld moeten zijn. Nu zitten daar nog hiaten in", verduidelijkt ook de heer E.Ober, lid van het parochiebestuur van de roomskatholieke kerk en ka derlid van het CNV. „Daar voor is deze werkgroep ge vormd. Om zo goed mogelijk te kunnen inspelen op de situ atie. Waarbij het een voordeel is dat het gaat om een massaal ontslag. Dit zal het voor veel mensen mogelijk maken de za ken geestelijk beter te verwer ken; iedereen zit immers in het zelfde schuitje. Gedeelde smart is altijd nog halve smart. Maar er zal wel een plaats moeten komen waar de men sen naartoe kunnen. Thuis draaien ze onder die omstan digheden vaak in een cirkel rond. Ze komen er niet meer uit. De gesprekken lopen vast. Dan is een neutrale derde erg belangrijk. We zullen in de eerste plaats als klankbord gaan fungeren, om hen ver volgens de juiste weg te wij zen, naar de pastoor, de domi nee, de sociaal werkster of misschien zelfs naar het bu reau voor huwelijksmoeilijk heden..." Huisbezoeken En daarom zullen de drie ker ken op Heyplaat niet werke loos gaan zitten wachten tot de bevolking schoorvoetend na derbij komt. „De kerk moet naar de samenleving toe", ver klaart dominee Benard. „We gaan inventariseren en men sen bezoeken. Om hen de hulp te kunnen geven die hen toe komt. Vertrouwelijk, ais dat moet. In bepaalde verbanden kunnen we de mensen mis schien samenbrengen, om op die manier in te spelen op hun situaties. Leiding geven aan een hele bevolking, daar gaat het om. En dan eens niet een keer ais de dominee die met een bijbeltje langs de deuren gaat. We zullen in de eerste plaats als christen bezig moe ten zijn." De drie kerken beseffen ech ter dat niet de volledige bevol king van Heyplaat tot de kerkgemeenschap hehoort. Naar schatting is circa de helft van hel inwonertal een kerke lijke richting toegedaan. Het aantal dat vroeger direct of zij delings met de kerk te maken heeft gehad, ligt echter aan zienlijk hoger en wordt ge- schat op negentig procent. „Heyplaat telt veel rand-kcr- j kelijken", verklaart pastoor I Tromp. „Dat merk je vooral tijdens bijzondere gelegenhe- den, want dan zie je ze plotse- ling in de kerk. Al is het soms maar één keer per jaar." 1 Het is vanuit die kennis van (de bevolking, dat de vertegen- woordigers van de drie kerken zich voorbereiden op de toe- komst van Heyplaat. De heer (Ober: „We zijn ons ervan be- wust dat er veel kan gaan ver anderen. Het levensritme van {de bewoners loopt het gevaar 'ernstig te worden verstoord. Een vrouw, thuis, gewend om 's ochtends op een vaste tijd 1 boodschappen te gaan doen, treft straks bij thuiskomst in i de huiskamer haar man aan. die vraagt: waar zat je nou ai die tijd Maar hij heeft niets om handen. Dus gaat hij de ra men zemen of afwassen. Daar- j door verandert ook haar werk. Taken worden overgenomen, i Hierdoor kunnen spanningen 'ontstaan." Bezorgdheid •„En er zijn al gezinnen waarin grote bezorgdheid heerst", i verduidelijkt de heer C.F.Put, j ouderling en kerkvoogd van - de Nederlands hervormde 1 kerk. „Men maakt openlijk melding van die onrust. We {moeten deze mensen vanuit het evangelie te woord staan. jOók buiten-kerkdijken, 't De geestelijk werkers in ge sprek over de vraag hoe zij de problemen te lijf kunnen gaan Kan soms zo anders liggen dan je denkt; werk je al dertig jaar mei iemand samen om er dan pas achter te komen dat hij óók gedoopt is. Vanuit de bij bel en het evangelie zullen we deze mensen moeten benade ren en dan hopen dat we tij dens die huisbezoeken de kracht en de moed zullen vin den om hen te woord te staan op het moment dat 2e ons het vuur na aan de schenen leg gen. Want dat het niet eenvou dig wordt, daar ben ik van overtuigd." „Wij zijn zeker niet deskun dig", vult de heer Ober hem aan. „Eigenlijk weten ook wij helemaal niks. De dominee en de pastoor mogen we als des kundigen beschouwen, maar wij..? Onze enige motivatie is. dat we de medemens willen helpen. En naar hem luisteren. Maar voor het zelfde geld ga ik naar iemand toe. Tenslotte dreigt een aantal van ons hot zelfde lot. Zelf werk ik ook bij de RDM, al 36 jaar. Emotio neel ben ik er zelfs al 46 jaar bij betrokken, vanaf hel mo ment dat ik als zesjarig knaap je hier op Heyplaat kwam wo nen. Die emotionele binding met de RDM speelt in de ge zinnen zo'n belangrijke rol. Vaak ging het werken bij dc RDM over van vader op zoon." En vanuit die emotionele be trokkenheid bereiden de ker ken op Heyplaat zich voor op de sombere toekomst Heel na drukkelijk houdt de kerk op Heyplaat zich bezig met de toekomst van het dorp. Men pleit er voor nieuwbouw van grotere woningen, om te voor komen dat de gemeenschap louter gaat bestaan uit ouderen en alleenstaanden. Geruchten als zou 'Europoort' op Hey plaat de huizen willen laten verdwijnen om er nóg meer containers te kunnen kwijtra ken. worden de kop ingedrukt. „Kletspraat". zegt pastoor Tromp resuluut. „Daar komt niks van in Dal willen we niet. Daarmee uit." Over dit onderwerp en over de toekomst van Heyplaat werden *r brieven geschreven. Za uitten de Kerkelijke in stanties voor Kerk en Samen leving in het Rijnmondgebied tegenover de minister van eco nomische zaken haar bezorgd heid over de geestelijke en maatschappelijke situatie van de bevolking in het Rijnmond gebied. De Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken (DISK) richtte zich over dit zelfde onderwerp tot de Tweede Kamer. Geen mo gelijkheid wordt onbenut gela ten om de zorgelijke situatie onder de aandacht te brengen Maar tegelijkertijd gaat op Heyplaat het leven door. Mor gen gaat de pastoor in het kerkje aan de Aneorstraat zijn parochie voor in een doopvie ring. terwijl dominee Benard op die dag volgens schema uit wijkt naar de wijk Pendreehi. „We moeten niet voortdurend benadrukken wat, de mensen mogelijk boven het hoofd hangt", verduidelijkt hij tot slot. Maar net als de pastoor zal hij in het gebed inspelen op de dreigende situatie. Maar diezelfde pastoor zegt ook: „We zullen vóór alles de situa tie goed onder ogen moeten blijven zien. Er dreigt op Hey plaat grote werkloosheid. Maar wat Is werkloosheid? Dat hoeft niet meteen te beteke nen dat het bestaan leeg en zinloos is geworden Werkloos heid is niets verkeerds. Er zit zelfs een voordeel aan. de daardoor ontstane vrije tijd is een braakliggend terrein voor meditatie. Als we daarin con creet onze naastenliefde kun nen bewijzen, zou het allemaal best nog wel eens mee kunnen vallen..," Rotterdam Een deel •^an de 25 miljoen gulden, die de gemeente Rotter- dam in het kader van een reddingsplan over heeft •voor de aankoop van de grond van de RDM, zou op een risico-dragende ba- (Sjs gestoken moeten wor den in de scheepsrepara- ge-activiteiten van dit RSV-bedrijf. 'P^psdirecteur ir.B. Sluis van ;WF/RDM zou dat het liefst en hij denkt dan bijvoor- °edd aan een achtergestelde „Grond aankopen, dat tonnen er méér", zegt hij. «Fer^er. wi' er °P d'1 mo" p nl niet al teveel van zeg- gen^want de bewindvoerders zullen dit facet in hun ge sprekken moeten meenemen. Ik kan me verder nog wel voorstellen, dat er twee tot drie miljoen van het bedrag dat Rotterdam wil uittrekken, wordt geïnvesteerd in de aan loopkosten die wij graag zou den willen besteden aan het zoeken naar een deelmarkt voor kleinere, gecompliceerde projecten in de offshore-sfeer. De grote offshore-sector op zichzelf kan niet worden voortgezet. Daar ben ik het volledig met minister Van Aardenne over eens. Die markt heeft te lijden van een wereldwijde concurrentie, te weinig werk en slechte prij zen." Ir. Sluis is een van de RSV- topmensen, die in deze barre dagen onophoudelijk bezig is mei het aandragen van zoveel mogelijk positieve zaken, daar mee proberend zoveel moge lijk bedrijfsonderdelen te red den en zoveel mogelijk werk nemers aan de gang te houden. De projectgroep die de RSV- problematiek heeft bekeken en de minister van advies heeft gediend, heeft van hem een identiek verhaal te horen gekregen, maar in de besluit vorming van het kabinet is er naar zijn mening toch nauwe lijks iets van terug te vinden. Sluiting van de reparatie-afde ling van de RDM. zegt Van Aardenne. Handhaving na een reductie van de capaciteit, zeg gen ir. Sluis en zijn collega-di recteur (sociale zaken) A. Woerlee. Vorig jaar maakte de RDM-reparatie een verlies van elf miljoen gulden, na in '81 nog voor een winst van zeven miljoen te hebben gezorgd.'Ir. 1 i 'sluis: „Dat verlies is niet ver- oorzaakt door slechte prijzen, maar omdat we eenkwart van i onze capaciteit niet hebben j kunnen verkopen. Ruim iwee- j hondertdduizend manuren J raakten we niet kwijt. Dat door Bram Oosterwijk j deel zouden we dus moeten af- bouwen en daarna zie ik zeker •kansen voor de reparatie bii de [RDM." t Afbouwen houdt in dat de f RDM in de reparatie-sector 300 van de 900 werknemers I moet afstoten, het merendeel i via gedwongen ontslag. „Daar 'is niet aan te ontkomen", zegt ir. Sluis. Het aantal van drie i reparatiedokken behoeft ove- rigens niét te worden terugge- bracht. De scheepsreparatie van Wil- ton-Fijenoord, die vorig jaar met een bezetting van vrijwel honderd procent heeft ge draaid, kan intact blijven. Van de 1.800 man zouden er wel zo'n twethonderd moeten ver dwijnen. Optimistisch kijkt ir. Sluis ook aan tegen de toekomstkansen van de marinebouw-afdelmg van WF/RDM. Van de onge veer 2.000 werknemers die bij beide werven op dat vlak be zig zijn, zouden er niet meer dan tweehonderd —gelijkelijk verdeeldbehoeven af te vloeien. Directeur Sluis ver wacht voor de RDM op niet al te lange termijn een aantal ex port-orders (uit Australië en Indonesië o.a) en met het oog daarop zegt hij: „Ik kan me niet voorstellen dat we onze marinebouw-kennis in dit WF/RDM-directeuren Woerlee (links) en Sluis land verloren laten gaan. Ik ben optimistisch dat de zaak in orde komt." Wilton-Fijenoord scoort hoog als het gaat om een vervolgor- der voor de bouw van twee onderzeeboten voor Taiwan. Sluis daarover: "Dat betekent voor drie jaar werk en in die tijd kan er weer heel wat ge beuren." Iets forcéren kunnen de heren Sluis en Woerlee uiteraard niet. Ook zij zijn als bedrijfsdi recteuren afhankelijk van wat anderen doen: regering, kabi net, bewindvoerders en voor een deel ook Rotterdam. Sluis: „Wij wachten af. Lang moet het echter allemaal niet duren. Er moet snel duidelijkheid ko men." Het kon niet Rotterdam- ser. De halfronde zaal van het clubgebouw van 'De Maas' vol lunchende le den van 'Nijverheid en Handel'. Uitzicht op de wat wazige rivier, aan de overkant de Black Prince voor de kade bij wat we 'de HAL' zijn blijven noe men. binnenschepen voor bij tjoekend, slepers dob berend voor de kant van de Wiliemskade. En bij app«l en banaan de donderspeech van Jacques Schoufour, topman van Thyssen Bornemisze, over 'Rotterdam, waarheen is uw vlucht'. Schoufour is nog een ha venman van de eerste na oorlogse periode. In de loop van zijn carrière heeft hij alleen maar groei meegemaakt. Van de Waalhaven naar de Botlek, van de Botlek naar Europoort en van Europoort naar de Maas vlakte. Natuurliefhebber als hij is, zijn de haven en Rotterdam voor hem de phoenix, die uit hun as verrezen zijn. Voor hem is Rotterdam vandaag een luie pelikaan, die Inteert op de vis, waarmee hij zich in de jaren van over vloed heeft volgevreten. Rotterdam moet nu een havik worden, want Rijn mond is nog steeds een biotoop met een overvloed aan prooi, als je er maar oog voor hebt. Een brokje Rotterdamse geschiedenis in vogel vlucht. De stand van nu is weinig opwekkend. Maar mensen van het type Schoufour stralen zoveel temperament uit, dat de meest trieste constaterin gen enige geestdrift op roepen om de wijze, waar mee er wordt afgerekend. Het doet denken aan de tijd van tien, vijftien jaar geleden, toen de grootste plannen met vanzelfspre kendheid ook werden uit gevoerd. Achter het ver haal van Schoufour hoor de je Thomassen weer spreken over het plan 2000 Plus. Zelfs in feitelijke zin. Kijk wat er in het Rijn mondgebied nog zou kun nen worden ontwikkeld. Neem de knelpunten weg. Trek met een kleine ster ke ploeg de wereld in om er op te wijzen, dat Rot terdam nog steeds de bes te vestigingsplaats van Europa is. Schoufour weet ook wel, dat Amerikanen en Japanners op dit mo ment geen investerings plannen in Europa heb ben, maar als de economie aantrekt en de plannen uit de ijskast komen, dan moet men overal in de we reld weten dat Rotterdam gereed staat om die plan nen te helpen uitvoeren. En zelfs het type bedrijf werd aangeduid: een scho ne staalfabriek zou een enorme (rekker voor de Rijnmondeconomie kun nen zijn. Het is op zichzelf best nuttig een uur te luisteren naar iemand, die brood ziet in de toekomst en zijn gehoor uit de kring van haven en handel uitdaagt niet bij de pakken te gaan neerzitten en tegenover malaise grotere activiteit te stellen. Maar in zo'n voordracht blijft de spreker natuur lijk wel aan de rand van het gebeuren. In de schil dering van een stuk jong ste geschiedenis mag het een volstrekt logische conclusie zijn dat structu reel dode plekken in het bedrijfsleven (zoals de scheepsbouw) moeten worden weggesneden om dat het nooit meer levend vlees zal worden. Maar daar houdt het verhaal op en ontbreekt het vervolg: waar kunnen die duizen den ontslagenen mee aan de slag? In de staalfa-: brïek die er nog niet is? In deze kring van leiding gevende figuren is het on getwijfeld nuttig te ana lyseren waardoor de grote fusies uit de jaren '70 al-' leen maar nog grotere- verliezen hebben opgele-- verd. De verantwoording^ naar de werknemers toe- ontbreekt er aan. Schou four tipte het wel even door Koos de Gast aan: ondanks inspraak en het functioneren van on dernemingsraden, weten directies niet meer hoe hun mensen 'in de put' hun werk ervaren. Maar waar het fout gegaan is, is een 'terug naar af' er niet meer bij. Natuurlijk ligt de schuld,- voor zover men het zo. mag noemen, niet alleen bij het leidinggevend ka-, der. Politiek en vakbewe ging zijn er in even grote mate bij betrokken. Maar"; de top van het bedrijf ist uiteindelijk als enige ver antwoordelijk. Daarom ebt de geestdrift, na zo'n peptalk bij enige nadere overweging snel weg om plaats te niaken voor een gevoel van machteloosheid. Neem het; conventionele stukgoed. In wezen is Schoufours, constatering, dat Rotter dam in het conventionele stukgoed al een jaar of zes. zeven bezig is de boot te missen, in-en-in triest. Schoufour noemde het hoogst verwonderlijk, dat de ondernemers in de ha ven elkaar bij de komst van de container wel heb ben kunnen vinden in een samenwerking, die Rot terdam tot de grootste en' best georganiseerde con tainerhaven van de we-, reld heeft gemaakt. Maar' in het conventionele stuk goed is er, het voorbeeld! van de containerontwik keling ten spijt, van enige toenadering geen sprake.' Moet de gemeente zelfs het initiatief nemen. Terwijl de wijze van over leven in wezen zo simpel is: ga na welke hoeveelhe den stukgoed je verwach ten kunt, bereken welk. type terreinen je er voor. nodig hebt, hoeveel men sen en welk materieel en maak afspraken over de verdeling van het werk naar herkomst van de la ding of grootte van het schip. Pak gespecialiseerd werk gezamenlijk aan. Werk samen, in plaats van elkaar de tent uit te vechten. Sehoufours uiteindelijke remedie verdient nadere discussie tussen bedrijfs leven en gemeente: Vorm een kleine groep, die de, problemen op een rij zet en oplossingen ontwik kelt. Hef knelpunten op' en de wereld in om Rot terdam te verkopen. Houd tijd en lijnen kort. Wees een havik. Mis schien vindt ie nog een- kip met gouden eieren.... Rotterdam De economische politierechter in Rotterdam heelt de directeur van een import bedrijf van speelgoed uit Maassluis, gisteren veroordeeld tot vijftienhonderd gulden boete, waarvan duizend gulden voorwaardelijk. De Keuringsdienst van Waren had bij dit bedrijf in juni 1981 een partij badeenden aangetrof fen, die een te hoog loodgehalte in de buitenste verflaag bevat ten. Na onderzoek bleek dat de fabrikant in Duitsland deze par tij had verkocht, met een foutief certificaat erbij. De badeendjes zjjn inmiddels teruggehaald door de fabrikant. Officier van jus titie mr. J. Schoonaard had aanvankelijk vijftienhonderd gulden boete geëist. De 36-jarige eigenaar van het ïmportbedrijf voerde ter verdedi ging aan dat het loodgehalte wel voldeed aan de E.E.G.-normen. De officier zei dat die Euronorm in 1981 nog niet van toepassing was in Nederland. Toen werden de normen van de Keurings dienst van Waren gehanteerd, aldus de officier. „Met het oog op de volksgezondheid en met name voor kleine kinderen, die deze eendjes mee in bad nemen, is hel noodzakelijk daarop een goede contróle uil te blijven oefenen", aldus de officier.In verband rrifet de onduidelijkheid over de E.E.G.-normen wijzigde de officier zijn eis in vijftienhonderd gulden boete waarvan "duizend vooV- jwaardelijk,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3