'U schiet met een kanon op een mug9 PvdA-blad prijst Reve aan bij Centrumpartij V1AARDINGS OAGBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT f 'IJ ondermijnt deprocedure' 'En dat verblijft regelmatig in Nieuwland Zeeheldenbuurt verontwaardigd over afwijzing van renovatie 'Ministerie waagt onfrisse aanpak" gaat°erheffing Resïuit over Heipaal valt nog deze maand Collé boos over kort geding tegen Sjop Boycot buurthuizen valt slecht bij jtolitiek Jeugdhonk nu open werk naar de bliksem tfiilStl Schiedam in de ban van Tolkien Arcade krijgt geen hulp meer van gemeente Museum mag geen kunst aankopen Automobilist bekogeld IIWMHIWEG DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 Schiedam Als enige heeft CPN-raadslid Eef Collé gister avond geprobeerd het kort ge- (jing van de gemeente tegen de stichting Sjop te voorko men, maar net zag er vanoch tend nog niet naar uit dat die poging succes zou hebben. B en W van Schiedam vinden het niet goed, dat de stichting ijl het gekraakte pand aan de Lange Kerkstraat blijft zonder een kraakcontract te tekenen. De stichting voor alternatieve 'werkgelegenheid heeft inmid dels het Advocateneollectief Schiedam ingeschakeld voor het kort geding, dat morgen ochtend om half elf zal dienen bij de Rotterdamse rechtbank. De PvdA'ers Van der Lugt en Oomen hielden zich muisstil, toen de affaire-Sjop aan de orde kwam ondanks contac ten die er zijn geweest tussen hun fractieleider Gé Brouwer en Sjop-coördinator John Zwart, die gistermiddag tegen over het Rotterdams Nieuws blad door Brouwer bevestigd werden. Gisteravond kwam het bij Zwart echter over, dat de PvdA hem nu alsnog in de steek liet. „Als puntje bij paal tje komt, spelen ze onder één hoedje met het college," brom de men in de in het stadhuis aanwezige Sjop-kring. Wethouder Posthoorn kon Collé evenmin naar tevreden heid antwoorden. Alleen liet de wethouder doorschemeren dat, als Sjop alsnog een con tract tekent, er voor B en W niets meer aan de hand is, om dat het uiteindelijk toch de be doeling is dat die stichting het gekraakte pand in de Lange Kerkstraat ook krijgt toegewe zen. Juist daarom was Collé zo boos. Hij noemde de handel wijze van B en W „moreel laakbaar"; volgens hem ging het in de richting van machts wellust. „U schiet nu gewoon met een kanon op een mug!" verweet hij Posthoorn kei hard- „Er zijn vrijwilligers, die met een mooi project komen waarover wij allen de vorige keer nota bene zoveel waarde ring hadden, en dan nu dit: de deurwaarder komt eraan te pas. U zit ze gewoon dwars. Denkt u nu echt, dat u zo het vrijwilligerswerk stimuleert? Moet je zo'n goede activiteit nu zo belonen? Is dat pand dan voor de gemeente zo belang rijk? Het stond twintig jaar leeg." Sjop-coordïnator John Zwart kreeg gisteren van de zijde van de gemeente te horen, dat hij eenvoudig gestraft wordt voor zijn poging om het colle ge in de hemd te zetten. Collé brieste dat de gemeente in dit speciale geval kennelijk „een overdreven haast" heeft om een contract getekend te krijgen. Het CPN-raadslid leg de een link naar hetgeen hij 's middags in een andere com missie reeds had opgemerkt over een regeling met de wo ningbouwvereniging Volks huisvesting, Die heeft de wo ningen in Woudhoek-Zuid na negen jaar nog steeds niet overgedragen gekregen, rede neerde Collé daar, en hij ging erop in omdat het volgens hem de gemeente Schiedam geld kost. En ofschoon wethouder Scheeres dat ontkende, vroeg Collé zich later af of dat nu consequent is van de gemeen te: „De ene instelling bijna tien jaar laten wachten en de ander binnen tien weken iets met veel poeha opdringen." ,U ondermijnt de procedure." Met die kras se woorden viel Henny Goedl Vlaardingen "knecht <PvdA) gisteravond uit naar André van Vetsën, vertegenwoordiger van de buurt huizen, die het orgaan voor democratische planning boycot ten. PvdA en CDA toonden zich in de commissie sociaal-culturele aangelegenheden boos over de onderhandelingen die de buurthuizen met wethouder Cees Bot hebben gevoerd over beëindiging van de boycot. De buurthuizen praten niet meer met het planningsorgaan, het VWC, omdat die instelling naar hun mening alleen tot taak heeft bezuinigingen voor te-bereiden. „Daar kunnen we beter rechtsstreeks met de ge meente over praten", vinden zé. Wethouder Bot moest van de commissie met de buurthuizen gaan, praten om een,_einde te naken aan de boycot. In die gesprekken eisten de buurt huizen van de gemeente de ga rantie, dat die in ieder geval hun huisvesting zou blijven betalen. „Dat zijn onderhandelingen, en die moeten niet met de ge meente maar met het VCW gevoerd worden", riep Goedk- necht boos uit toen ze dat hporde. Een opmerking die volgens Van Velsen, omdat er nu eenmaal een boycot is, „op niets sloeg." En wethouder Bot wees er fijntjes op dat Goedk- n^cht toch, als lid van de com missie, zelf om een gesprek Md gevraagd. De vraag van de buurthuizen om een garan tie noemde hij redelijk. D'66 en CPN vonden dat de, wethouder de garantie dat de gemeente de gebouwen blijft bétalen ook inderdaad moet geven. „We hebben de buurt huizen belangrijke taken gege ven, bijvoorbeeld ten behoeve van minderheden en werklo zen", zei Rodrigues (D'66). ,We kennen ze een bepaalde tetus toe en dan moeten we ook de levensvatbaarheid ga randeren." Maar daar wil het college niets van weten. Schiedam Gerard Reve zou een goede lijsttrekker zijn voor de Centrumpartij in Schiedam. Dat stelt Voorwaarts-redacteur Cees van der Wel in het partijblad van de PvdA in Schiedam. Hij komt tot die uit spraak omdat de schrijver, die enige we ken geleden in opspraak kwam na het ui ten van een aantal gepeperde fascistische uitspraken, met grote regelmaat in een flat in de wijk Nieuwland logeert om daar een bevriende kunstenaar te bezoeken. Van der Wel vraagt zich in het artikel in Voor waarts af of alle boeken van 'de volksschrijver' op de Koemarkt moeten worden verzameld en in brand gestoken. „Moet je zo'n vent niet de stad uitzetten? Het zijn gedachten die door je hoofd spelen, maar die in wezen net zo fascistisch zijn", aldus Van der Wel in Voorwaarts. „Wat mij schokt is dat de fascisten onder ons zijn. En dat ze dichter in de buurt wonen dan ik in mijn naïeve gedachten kon bevroeden," zo luiden de laatste twee zinnen van het artikel. Van der Wel trekt van leer tegen de 'volksschrij ver' en stelt dat kamerlid Janmaat van de Cen trumpartij het interview met Reve smullend moet hebben gelezen. Daarin zei de schrijver dat links Nederland opgesloten dient te worden in concen tratiekampen; schrijvers als Mülisch en Wolkers doodgeknuppeld en buitenlanders het land uitge trapt naar Takki Takki Land. De Schiedamse so cialist schreef zijn artikel tegen de achtergrond van het forse aantal stemmen dat de Centrumpar tij in Schiedam behaalde bij de laatste verkiezin gen. De gemeente Schiedam heeft het in de ogen van jongerenwerker Edgar Kersscn- berg volledig laten afweten bij de opening gistermiddag van het gloednieuwe jeugd honk voor Schiedam-Noord aan Chur- ehillweg. Hij is daarover erg ontstemd en neemt het de gemeente „hoogst kwalijk". Öp pagina 14 meer nieuws over de opening. Cevaar van sloop dreigt Vlaardingen De bewonersorganisatie van de Zeeheldenbuurt wil dat de Vlaardingse politici bij de Provinciale Dienst Volks huisvesting (PDV) pleiten om alsnog toestemming te geven voor renovatie van 68 huizen. De PDV wees begin deze maand die renovatie af, omdat ze te duur zou zijn. Als de ingrijpende ver betering niet doorgaat moeten de huizen worden gesloopt. De bewoners schrijven in een brief aan de politieke partijen dat ze verontwaardigd zijn over de onwil van de PDV om toestemming te geven voor de renovatie. „Aan onze bereid heid om over de hoogte van de verbeteringskosten te overleg gen wordt geheel voorbijge- jaan." Opbouwwerker Tieke 'erkerk: „Er is nooit serieus over de renovatieplannen ge praat, ongeacht de prijs." Jan Landsheer, de projectcoör dinator, blijft in weerwil van de afwijzende houding van de PDV een voorstander van re novatie. Hij wil in een gesprek ®et de provinciale dienst te **ten komen hoeveel de reno vatie te duur is. In het huidige plan ligt de prijs per woning op 91.000 gulden. „Gezien de toetste mededelingen van het ministerie zou dat weieens meer dan tienduizend gulden toveel kunnen zijn." Als mocht blijken dat het ««hts om een paar duizend Soloën verschil gaat, kan. er volgens de bewoners wel een scherpere prijs worden gesteld. „Wij zijn met de architect vai. mening dat in het plan vol doende financiële ruimte zit om hierover zinvol met de overheid te kunnen overleg gen", schrijven de bewoners in hun brief. Volgens Landsheer kan er met enige moeite wel drieduizend gulden uit het plan worden geschrapt. Als er niet gerenoveerd kan worden moeten de huizen ge sloopt worden. De gemeente heeft al verhuiskosten en bij dragen voor huurgewenning uitbetaald en die zijn alleen op het rijk te verhalen in geval van renovatie of sloop. Lands heer: „Een gulden middenweg is niet aan de orde, want dan schiet de gemeente er onge veer 360.000 gulden bij in. Daar hoef je in deze tijd niet over te praten." Vanavond komen de bewoners in de commissie stadsontwik keling luisteren wat de politici van plan zijn na de afwijzing van de PDV. Vlaardingen Het Vlaardingse college gaat niet in op de 'uitno diging' van het ministerie van volksgezondheid, cultuur en wel zijn om het orgaan voor democratische planning, het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW), maar zo gauw mogelijk op te heffen. De commissie sociaal-culturele aangelegenheden was het daar in overgrote meerderheid mee eens. „Het ministe rie verwacht van ons een onfrisse aanpak", vertolkte Don Ro drigues (D'66) het gevoelen van die meerderheid. Om aanspraak te kunnen ma ken op een wachtgeldregeling van het rijk, zo stond in een brief van de minister, moest het college voor 24 februari besluiten de medewerkers van het ODP te ontslaan. Het rijk zou dan vijftig procent van het wachtgeld aan de gemeente vergoeden. „Geld over de balk smijten", noemde wethouder Cees Bot dat. „Want voor die helft die we zelf moeten betalen wordt dan geen werk gedaan. Dat geld zijn we kwijt." De com missie stemde in met het ad vies van het college om rustig de afgesproken beoordeling van het werk van het VCW, later dit jaar, af te wachten. De gemeente gaat dus niet op het aanbod van het ministerie. „Je kunt ambtenaren, en dat zijn de medewerkers van het VCW, toch niet zomaar de laan uitsturen", zei Bot. Wel wfl de gemeente het ministerie verzoeken om de termijn, waarbinnen ze aanspraak kan maken op de wachtgeldrege ling, tot 1 januari 1984 te ver lengen. Het voortbestaan van het planningsorgaan blijft daarmee twijfelachtig. Vlaardingen Wethouder Cees Bot wil nog deze maand een besluit nemen over buurt huis de Heipaal in Holy-Zuid, dat in opspraak is gekomen door financieel wanbeheer. Het onderzoek is nog gaande, maar de meeste gegevens zijn binnen. De wethouder deelde dzt gisteravond mee in een be sloten commissievergadering van sociaal-culturele zaken. Naar welke kant het besluit uitvalt wist hij nog niet te zeg gen. „Dat ligt tussen de hakbijl en laissez-faire", zei Bot. „Er Auto in de brand Vlaardingen Een in de Samuül Es- meyerstraat gepar keerde auto van een 21-jarige Vlaar- dinger is gistermo gen rond half elf door nog onbeken de oorzaak bij het starten in de brand geraakt. De brand weer, die snel ter plaatse was, kon het vuur doven. Er werd niemand ge wond, maar de schade was aanzien lijk. Doordat de wagen voorzien was van een autogas-instal- latie was het gevaar van ontploffen ter dege aanwezig. Het publiek bleef bij deze brand, die hui zenhoge rookwol ken veroorzaakte, dan ook op een eer- biedige afstand. zijn zoveel oplossingen denk baar." Maar dat het inderdaad uit draait op een faillissement voor het buurthuis is niet erg waarschijnlijk. Bot vroeg zich af of de gemeente daar wel bij gebaat is. „We hebben niet voor niets kort geleden het ge bouw aan de Meerkoetstraat laten verbouwen. Bij ophef fing van de Heipaal gaat er nogal wat sociaal-cultureel werk naar de bliksem." Het onderzoek naar de Hei paal kwam op gang toen bleek dat het buurthuis, dat tot 1980 redelijk kapitaalkrachtig was, zwaar in de rode cijfers was beland. „Eind vorig jaar kre gen we signalen dat de zaak niet helemaal kosher was", zegt Bot. Er ging een beroeps kracht weg bij de Heipaal, ter wijl de gemeente al voorschot ten had gegeven om die man te betalen. Die voorschotten, waarvan het buurthuis kon weten dat ze teruggevorderd zouden worden, werden alle maal uitgegeven. Bot lijkt er nu toch naar te neigen het buurthuis te laten voortbestaan. Er is een nieuwe penningmeester gevonden, die de zaak weer in het rechte spoor wil zetten. „Er moet snel een besluit vallen", meent Bol „We moeten duidelijkheid ge ven aan de mensen die daar aan 't werk zijn. Maar als voortbestaan gepaard blijft gaan met geld over de balk smijten, dan hoeft het natuur lijk niet." Schilderijen gezocht Schiedam Schiedam in de ban van Tolkien. Onder dit motto gaan de plaatselijke boekhandels in het Stedelijk Museum van Schiedam een tentoonstelling inrichten over het surrealistische werk van deze Engelse schrijver. Samen met de vereniging Unquendor in Tolkien-taal betekent dat zoveel als Holland zijn de organisatoren daarom op zoek naar schilderijen, tekeningen en andere artistieke creaties. Tolkien is beroemd geworden door zijn meesterwerk 'In de ban van de Ring': een fascine rende fabelwereld waarin Fro- do de Hobbit met dwergen, trollen, feeën, tovenaars en Zwarte Ruiters krijgt maken alvorens de aarde van Het Kwaad te kunnen verlossen. Daarnaast heeft Tolkien ook De Silmarrillion en De Hobbit op zijn naam staan. Tijdens de boekenweek van 24 maart tot 2 april moet de expo sitie te bewonderen zijn. Kunstenaars, die door Tol- kiens verhalen zijn geïnspi reerd, worden dan ook uitge nodigd hun werk aan te bie den en contact op te nemen met organisator R. Aret {01G- 712313). Er zal voorde liefheb bers eveneens een Tolkien- avond en -prijsvraag worden gehouden. Schiedam Wethouder Post hoorn ziet „weinig aanleiding om stappen te ondernemen" die tot de redding van het za lencomplex Arcade kunnen leiden. Nu de stichting Arcade '82 het bijltje erbij neergegooid heeft, omdat de exploitatie niet was recht te breien, doet de gemeente' er verder ook niets meer aan. Posthoorn zei gisteravond 'in het stadhuis, toen PvdA'er Jos van der Lugt vroeg naar de stand van zaken met Arcade, dat hij nog steeds geen formeel bericht had ontvangen van de stichting. De meeste raadsle den moesten uit het Rotter dams Nieuwsblad lezen, dat de stichting Arcade '82 na een jaar lang proberen er de brui aan had gegeven. Niettemin had de gemeente zich al garant gesteld en was een subsidiebedrag uitgetrok ken. Dat blijft nu in de ge meentekas. De toekomst van het complex aan de Lange Ha ven, is nu zeer onzeker. Het staat te koop. Schiedam Het stedelijk mu seum in Schiedam mag nog steeds geen nieuwe kunstwer ken aanschaffen. Het aan koopbudget is nog altijd bevro ren, zo bleek gisteravond in de commissie voor onderwijs, cul tuur en sociale zaken, waar wethouder Posthoorn vragen van PvdA'er Wim Oomen be antwoordde. Oomen vroeg zich af, wat die commissie nu eigenlijk met het museum aan moet, nu de mu- seumcommissie is opgeheven. Het PvdA-raadslid zei er vol strekt geen inzicht in te heb ben. Posthoorn zal voor vol gende vergadering wat stuk ken toesturen, zodat de ge meenteraadsleden toch peil kunnen trekken op het mu seumbeleid. Vooralsnog leek het er even op, dat de met name onder kunstenaars voor komende vrees, dat er maar wat aangerommeld wordt met het museum, bewaarheid wordt Schiedam Drie jongeren hebben zondagavond op de Broersvest een deuk in het portier getrapt van de auto van een 52-jarige inwoner uit Zwijndrecht. Bovendien werd zijn auto met trottoirtegels be kogeld. Het gebeurde rond 21.30 uur. De man stopte voor een van de verkeerslichten en drie overstekende jongeren gingen voor zijn auto staan. Ook toen het licht op groen sprong lie pen zij niet door. De Zwijn- drechter vroeg de jongens door te lopen, maar ze weigerden. Toen hij zachtjes opreed, trap te een van hen naar de auto en raakte het portier. De chauf feur wilde hier iets van zeg gen, maar werd vervolgens be kogeld met tegels. Hij koos eie ren voor zijn geld en ging er vandoor. De politie heèft de y daders niet kunnen achterha len.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1