Gemeentegarantie kan 150 gulden per gezin kosten 15,3 miljoen voor ontsluiting polder r Arbeidsbureau moet zelf ook inkrimpen Treinverkeer stilgelegd na dodelijk ongeval Borgsommen Patrimonium gaan drastisch omlaag VifiARDINGS DAGBLAD SGHIIDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT VLOS kampt met nijpend geldgebrek I Maassluis ook op de bres voor Verolme Elektra Winkeldieven aangehouden Bus tegen vandalisme Viaduct over rijksweg 20 en tunnels onder 't spoor In overleg met Samen werking Cincinnatti mag al werknemers ontslaan College streept wielerbaan door Kcthel pie- eind 1984 verbeterd 'Verder uitstel j ongerenpro j eet leidt tot onrust' Gesprek Muwi en gemeente bijna afgerond Werkloosheid stijgt met twin tig procent 26 25 50 17 II 16 17 )3 W 16 '2 IS 10 0 ffl 3 6 j VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 Maassluis De gemeente Maassluis wil, in navolging van de provincie Zuid-Hol land, in principe ook borg staan voor anderhalf mil joen gulden voor Verolme Elektra <VE). Als de ge meente het geld in de toe komst ook daadwerkelijk moet uitbetalen, kunnen de inwoners van de gemeente rekenen op en lastenverzwa ring van 150 gulden per ge zin. Dit heeft burgemeester Hans van Es van Maassluis vanmorgen tegenover onze krant verklaard. Een definitieve beslissing heeft de gemeente echter g niet genomen. Voor waarde voor het borgstaan door de gemeente is volgens burgemeester Van Es, dat VE wordt losgekoppeld van het KSV-concern, dat het be drijf wordt afgeslankt en dat de bewindvoerder toe komst ziet voor het bedrijf. Burgemeester Van Es heeft gezegd bang te'zijn voor de precedentwerking voor an dere bedrijven, die van de garantiestelling uitgaat. „Als de gemeente zich ga rant stelt en het gaat vervol gens fout, dan heeft dit flin ke gevolgen voor de gemeen te", aldus de burgemeester. „De gemeente moet het be nodigde geld uit de reserves putten en in een dergelijk geval is niet aan het verho gen van de belastingen te ontkomen". Deze verhoging zou gedeelte lijk kunnen worden opge vangen door een verhoging van de OGB. Tot op heden heeft de gemeente het stand punt aangehangen van deze belasting in 1984 niet mag worden verhoogd. „Ik hoop alleen niet dat het nodig is", aldus burgemeester Van Es, In de loop van de dag wordt duidelijk of het bedrijf kan blijven voortbestaan. Vlaardingen Twee mensen, die bij een grootwinkelbedrijf aan het Veerplein probeerden spullen mee te nemen zonder te betalen, zijn door de politie aangehouden. De eerste was een 59-jarige Rotterdammer, die meende op die manier een paar schoenen te kunnen aanschaffen. De man werd naar het politiebu reau gebracht en na een pro ces-verbaal weer weggestuurd. Hetzelfde lot onderging een I8-jarige Vlaardinger, die uit dezelfde winkel drie boeken meenam zonder af te rekenen. Hij had de literatuur in zijn tas gestopt en was de zaak uitge stapt Ook hij kreeg een pro ces-verbaal. 9 Het openbaar vervoer heeft zich gestori in de strijd tegen het vandalisme. Er rijdt sinds enige tijd een bus door Schiedam, van Vlaardingen naar Rotterdam-Spangen vice versa, die op niet mis te verstane wijze duidelijk maakt dat er geen fluit aan is om een achterbank te be kladden. Maar er komt heel wat meer voor kijken om de boel netjes, heel en schoon te laten, zo wil de beschilder de RET-bus duidelijk maken. Nu maar kijken of het helpt. Het zal in ieder geval een vei lig gevoel geven, om in deze bus 59 mee te rijden. r. Het tragisch ongeval op de spoorbrug. Brandweer en politie waren meer dan een uur bezig om het baanvak weer vrij te maken voor treinverkeer. Vlaardingen Patrimoni ums Woningen gaat, in overleg met woningbouw vereniging Samenwerking 77, de borgsommen dras tisch verlagen. Dat is gis teravond in de vergadering van het bestuur besloten. Directeur Jan de Ligt heeft het mandaat daarvoor ge kregen, dus een extra be stuursvergadering is niet weer nodig. Patrimonium besloot het sy steem van borgsommen op de helling te zetten nadat toekomstige bewoners van de nieuwbouw op het Ou denbroek terrein tegen de «oge bedragen protesteerden. Ook het bestuur vond het be drag, dat gelijk is aan een maand huur, te hoog. laardingse politici noemden det .ontoelaatbaar, dat de borgsommen per woning bouwvereniging verschilden, patrimonium gaat nu met samenwerking onderhande- «n om tot één systeem te ko- „Maar dat worden on derhandelingen in de marge, hoor' verzekerde bestuurs la Willem Kwakkelstein vanmorgen. „Het staat vast dat onze borg drastisch om- gaat." kwakkelstein sloot zelfs niet dat de borgsommen hele maal verdwijnen, en dat het tot een heel andere regeling komt. De voorkeur van het bestuur van Patrimonium gaat uit naar een vast bedrag per woning. Vlaardingen De stichting VLOS. Vlaardingen voor Ontwik kelingssamenwerking. kampt met een nijpend geldgebrek. Naast de subsidie van 7000 gulden die opgaat aan de huur van de ruimte in het Plaatselijk Educatief Centrum <P£C) blijven er zo goed ais geen middelen over voor uilvoering van de projec ten. „We rekenen echt niet meer op een bijdrage van de ge meente", zegt bestuurslid Bim Oppenheim. „dat heeft de burge meester ons wel duidelijk gemaakt." „We gaan geld geen ophalen om een project te kunnen voeren", zegt George Kingma, eveneens van VLOS. „Dat zou actie voe ren zijn om actie te kunnen voeren, ja." VLOS, dat nu een alfa betiseringsproject voor Entrese vluchtelingen in Soedanese kampen is gestart, denkt op andere manier het geld voor de Eri- trea-actie te vinden. Zo stellen zij hun opgeknapte zaai te huur „ook voor niet-ontwikkelingswerk", aldus Kingma; en zullen schoolkinderen weer de zogenaamde sponsorloop afleggen. Ook willen ze andere ontwikkelingswerk-instanties verzoeken een bijdrage te leveren. Vlaardingen voor OntwikkeUngsssamemverking noemt het ver der geen enkel'probleem, dat Tearfund vorig jaar uit VLOS, de overkoepelde organisatie, gestapt ook een project over Soedan-en Entrese vluchtelingen onder handen heeft. Kingma: Wij hebben gevraagd of ze weer mee wilden draaien, maar kregen nul op ons request. Da's jammer, want VLOS is niet voor zichzelf. We bundelen alleen de mondiale projecten." En Bim Oppenheim: „Tearfund is slechts een klein, gesloten groepje van Strijdbare christenen. Zij treden niet of nauwelijks op builen hun eigen kringetje." Zie ook pagina 17 Schiedam De 68-jarige Schiedammer J.L. Heydra is gistermiddag in Schiedam onder de intercity tussen Den Haag en Keulen geko men en ter plaatse overle den. Het treinverkeer in de richting Rotterdam werd daardoor vijf kwartier ge stremd. Het verkeer in de richting Den Haag kon, zij het met enige vertraging, wel doorrijden. Volgens een woordvoerder van de NS stak de man, on danks getoeter van de ma chinist, de rails over op het kleine viaduct over de Pol dervaart, nabij de Joppe- laan. Hij mocht langs de rails lopen omdat hij een volkstuintje had aan het spoor. Acht treinen vielen geheel uit. Door verschuivingen in het NS-schema ontstond een totale vertraging van zes uur. Het arbeidsbureau in Schiedam heeft de ont slagaanvrage van Cin cinnatti voor 114 werk nemers in behandeling genomen en de eerste vergunningen reeds verleend. „Maar het is een flink aantal en ik weet niet hoe het met de andere zal gaan," zegt directeur Van Lent van het arbeidsbureau. Hij wijst op het gestar te overleg met de over heid, de vakbonden en het Vlaardingse bedrijf zelf, „Ik kan wel zeg gen, dat wij er een be hoorlijke kluif aan hebben," aldus Van Lent. CDA: 'Nu dat kunstgrasveld nog' Schiedam Het onvermijdelijke is gebeurd. Het college van B en W van Schiedam heeft een dikke rode streep gehaald door twee pun ten in de gemeentebegroting 1983,"waarover al een paar jaar de meningen uiteenliepen. Het herstel van de wielerbaan in het Hargapark gaat definitief niet door. Ook behoort de skate board baan, waarop de jeugd van Sehïedam- Oost ooit aandrong, nu tot de categorie 'nooit uitgevoerde plannen' van de gemeente Schie dam. Het college heeft de twee voorzieningen ge schrapt in een poging het begrotingstekort van acht ton alsnog te dekken. Bij het aan de kant zetten van die twee uitgaven kwamen B en W echter nog niet tot het benodigde bedrag. Be sloten is daarom om de extra winst op het aardgas eveneens te gebruiken voor de dek king van het tekort. De gemeenteraad zal hier over in maart worden gehoord. Wethouder voor financiën Cor van Tilborg deelde het nu alvast mee, opdat de raad niet de indruk krijgt dat B en W dat gat in de begroting vergeten. CDA-fractieleider Aad van Lingen reageerde tevreden op het besluit om de beide banen van de baan te vegen. Hij had er in januari in twee amendementen al op aangedrongen, maar de coalitiepartijen PvdA en VVD vonden de CDA-methode toen nogal hapsnap. Nu komen de wethouders van die partijen er zelf mee op de proppen. Van Lingen voegde er cynisch aan toe: „En nu dat kunstgrasveld nog..." De CDA-voorman doelde hiermee op de door Asvion fel begeerde hockeymat, die onderhand een van de heetste hangijzers van de Schie- damse politiek aan het worden is. Er zijn stads bestuurders, die vinden dat „die eliteclub" zelf maar zo'n „exclusieve" voorziening moet beta len. Maar er zijn ook raadsleden, die de vrij hoge uitgave best voor „de sport" over hebben. Asvion zelf rekent helemaal op zijn ex-voorzit ter, de huidige VVD-sportwetnouder Luub Hafkamp. Dat Hafkamp het er echter binnen het college van B en W niet gemakkelijk mee heeft, mag blijken uit het feit dat van de drie CDA-amendementen er zij het via een om weg slechts twee werden gehonoreerd en de derde in de doofpot raakte. En die ging dus over dat kunstgrasveld. Midden-Delfland Voor een bedrag van 15,3 miljoen gulden zullen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis enkele grote betonwerken worden uit gevoerd, die het mogelijk moeten ma ken om het polderlandschap van Mid den-Delfland beter te bereiken. Onder de spoorbaan tussen Vlaardingen en Maassluis wordt een tunnel gebouwd, evenals onder de spoorbaan tussen Schiedam en Delft. Bovendien komt er ten westen van Vlaardingen een vi aduct over rijksweg 20. Een vierde onderdeel van de verbeteringen betreft de onveilige spoorwegovergang bij de Kandelaarweg in Sehiedam-Kethel, die voor 750.000 gulden zal worden verbeterd. Dat zal overigens niet eerder gebeuren dan in het derde kwartaal van 1984, Enkele maanden nadien zal de beveiliging een feil zijn. Het plan is een jaar uitgesteld, evenals de drie betonwerken die de reconstructie commissie Midden-Delfland graag uitge voerd had gezien in het kader van de werkgelegenheid verruimende maatregel (WVM). Een definitief besluit over de twee tunnels onder de spoorlijnen en het viaduct over de rijksweg zal overigens pas in oktober van dit jaar genomen worden. De drie zoge naamde kunstwerken hebben een veilige verbinding met de recreatiegebieden in Midden-Delfland als doel. Behalve het langzaam verkeer zullen er nok auto's er» ruiters gebruik van moeten kunnen maken. Bij de spoorwegovergang in Kethel is het de bedoeling te zijner tijd de knipperlichter» te vervangen door automatische halve bo men. Dat zal gepaard gaan met een verbre ding van de Kandelaarweg over een strook van enkele tientallen meters in de richting van het gehucht De Kandelaar. Ook beoogt de reconstructjecommissie het aanleggen van enkele bossen, in totaal zes tig hectare. De commissie heeft hierbij vier gebieden voor ogen: tussen de Maasdijk en de spoorbaan Vlaardingen/Maassluis (Lte- kebaert), voorts ten westen van Vlaardin gen, ook het gebied ten noordwesten van de Oostabtspolder en ten zuiden van Delft tussen de Schie en rijksweg 13. De bosbouw gaat tenminste één miljoen ,gulden kosten. Na twee jaar onderhoud zal de reconstruc tiecommissie het beheer overdragen aan het dan gevormde recreatieschap. Schiedam Verder uitstel van het jongerenproject in een deel van de Mastenbroek- school kan leiden tot nieuwe onrust in Nieuwland. Die waarschuwing schrijft het be stuur van de stichting Jeugd- haven Nieuwland in een brief aan de raadscommissie voor welzijn en volksgezondheid. De Jeugdhaven is enige tijd geleden door de gemeente ge polst of ze er niets voor voelt te verhuizen naar de Mas ten- broekschool. waar een cen trum voor de Nieuw landjeugd is gepland. De Jeugdhaven zit momenteel in een bijgebouw van de Magnalia Dei-kerk aan de Albardaslraat, maar kampt met ruimtegebrek. In dezelfde brief aan de raads commissie laat het stichtings bestuur weien dat het met bij voorbaat de suggestie van de gemeente verwerpt om buren te worden met het jongeren project. Maar ..het zou irreeel zijn dat onze stichting op zeer korte termijn een beslissing kan nemen over het al dan niet betrekken van de Masten- brockschool als nieuwe accom modatie op basis van de schaarse informatie," aldus het bestuur. De Jeugdhaven vreest dat de gemeente het al dan niet reali seren van het jongerenproject afhankelijk stelt van de tijd die de stichting nodig hee'- tot een besluit te komen !- is er bang voor dat de ger. - - te, om een sluitende exploit-» tie voor de Mastenbroekschool te krijgen, eerst een tweede gegadigde wil hebben, die in de toekomst samen met het jongerenproject de school wil bevolken. Zie ook pagina 17. Maandag duidelijkheid verwacht Vlaardingen De kerngroep Muwi-1, die gisteravond ver gaderde over het resultaat van de onderhandelingen met de gemeente, is nog met tot over eenstemming gekomen. Wet houder Bas Goudnaan zei deze week, dat wat hem betreft de gesprekken over de opknap beurt van de huizen rond wa ren. „Het ligt nu bij de kern groep", zei de wethouder. Verwacht werd dat gister avond een besluit 2ou worden genomen, maar dc kerngroep wil nog een paar dingen ver anderd zien in de overeen komst. Op de achtergrond staat nog altijd het voorlopig hoger beroep dat de bewoners tegen de uitspraak in kort ge ding hebben aangespannen. Daar bepaalde de rechter, dat de gemeente niet gedwongen kan worden de klachten aan de huizen door een grote on derhoudsbeurt ie verhelpen. Het lijkt er echter niet op dat die beroepsprocedure ook wer kelijk gaat spelen. „We zijn bijna rond", zei Adrie Smit vanmorgen. Hij verwacht dat maandag de gesprekken afge rond kunnen zijn. Daarmee zou aan een slepend conflict een einde zijn gekomen. Over de inhoud van de gesprekken kon Smit niets zeggen. Bewo ners en gemeente hebben de afspraak' gemaakt om niets naar builen te brengen zolang de onderhandelingen nog aan de gang zijn. Waterweg Directeur J.A. van Lent van het gewestelijk ar beidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord beziet met grote zorg, hoe grote bedrijven in de moeilijkheden komen. Hij noemt met name de Vlaardingse bedrijven Windmill en Cincinnatti, waar een paar honderd ontslagen zijn aangevraagd, en de dreiging bo ven de RS V-bed rijven. Van Lent noemt vooral de verwachte klappen bij Wilton-Fijenoord in Schiedam en Verolme Elektra in Maassluis, die binnen zijn gewest van invloed op de werkloos heid zullen zijn. ,Het is verschrikkelijk voor die mensen, die ontslagen wor den of in die onzekerheid le ven," zegt hij, „maar voor het arbeidsbureau zelf komt het ook bar slecht uil. De arbeids bureaus moeten tenslotte ook inleveren, al kan ik nog niet zeggen hoe dat bij ons eigen bureau in Schiedam het geval zal zijn. Daar moet nog over gepraat worden. Maar het zal zeer moeilijk worden om alle ontslagaanvragen dan nog te verwerken. Een arbeidsbureau inkrimpen in een tijd van snel stijgende werkloosheid..." daar is Van Lent niet gelukkig mee. De werkloosheid is met ingang van de maand februari offi cieel gestegen met 21,3 pro cent. In de praktijk was het al zo, want de forse stijging be staat alleen op papier. „Het be grip werkloosheid is opnieuw gedefinieerd door het ministe rie, om aansluiting te krijgen op de definitie van werkloos heid in de andere E.G-landen. Het aanbod van deeltijdwer kers van meer dan twintig uur is er nu ook in verwerkt. Maar die waren er natuurlijk in fei te al veel langer." Volgens Van Lent geeft het huidige aantal nog steeds een vertekend beeld, want tenslot te vallen, de mensen, die tus sen de één en negentien uur per week willen werken, er nu nog steeds buiten. „Maar goed deels bestaan daar eigenlijk ook geen vacatures voor. Ais er al deeltijdwerkers worden gevraagd, hebben bedrijven toch eerder iemand nodig die twintig uur of meer wil wer ken dan negentien uur of kor ter." In het Waterweggebied, dus in Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Maasland en Hoek van Holland en ook de gemeente Rozenburg, bedraagt het totale aantal werklozen per 1 februa ri 5965 mannen en 3139 vrou wen. De belangrijkste catego- Van Lent: grote zorg... rie verkeert in de leeftijd tus sen 25 en 39 jaar. En het leeu wendeel is langer dan een half jaar werkloos. Het arbeidsbureau heeft op Rozenburg de openingstijden van de dependance gewijzigd. Van Lent: „Wij hebben daar een steunpunt neergezel in de tijd, dat de VDSM dicht dreig de te gaan. De situatie op Ro zenburg zou bijzonder erg ge worden zijn. Wij waren er op maandag en woensdag open, dat wordt nu op dinsdag en donderdag, ook alleen 's och tends. Maar dat is slechts een organisatorische verandering en heeft nog' niets te maken met een eventuele inkrimping bij ons arbeidsbureau."-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1