WATERWEG 9Enige betrokkenheid speelt een grote roV 'Nieuwland jeugd: groep waar voor Schiedam weinig biedt' SPORT Bas van Noortwijk: 'Geen tweede keus' W isselvalligheid speelt SW parten 1 Stout trainer, I Bouman coach 1 9p 'Deze hulp is niet genoeg, maar wel een prima begin' VLOS en de actie voor Eritrese vluchtelingen Logisch dat veel mensen een aversie tegen ze hebben Schiedammer in Olympische selectie Henk Salari vervangt Edwin de Man Fortuna zoekt naar juiste constructie 1 Kurver blijft Den Hartog naar Verburch Van der Krans niet herkiesbaar SPORTAGENDA Vlaardingen Als nieuw onderwerp is de stichting VLOS, Vlaar dingen voor Ontwikke lingssamenwerking, eind vorig jaar begon nen met een 'bewustwor- dingsproject' over Eri trea. Nu, een kleine twee maanden later, is de ac tie daadwerkelijk uit de startblokken geschoten. De voorbereidingen voor de opvolger van het Ni caragua-project zijn af gerond. Volgende week al brengen drie Eritrese vluchtelingen hun land onder de aandacht van scholieren. Begin maart wordt dat gevolgd door de eerste straat-activitei ten. In tegenstelling tot het voor gaande project is er, volgens Bim Oppenheim en George Kingma van het bestuur van VLOS, veel meer een band tussen Vlaardingse burgerij en door Cock Rijneveen Eritrea. Veertig Eritrese vluchtelingen met hun gezin nen, die allemaal nauw bij het project over hun vaderland zijn betrokken, hebben hier onderdak gevonden. Betrokkenheid „De bekendheid met de pro blemen in Eritrea is er al een beetje**, zegt Oppen hei m. „Toen één van hen, Lemlem Tesfaldet. dreigde te worden teruggezonden is er enorme publiciteit geweest. Het ge meentebestuur is er op inge sprongen. De kerken zeiden -letterlijk: *Over onze lijken'. Goed, er is een x-aantal pro jecten aan te dragen, maar het punt van een bepaalde betrok kenheid heeft bij de opzet van dit project gewoon een grote rol gespeeld." 'Dal heeft VLOS bij zijn alfa- betiseringsactie voor Nicara gua gemist, benadrukken de twee. Oppen hei m opnieuw: .„Daar stonden we allemaal he- Bim Oppenheim, George Kingma en Zerai Ghebregziabiher: „De problemen van Eritrea zijn al een beetje aangezwengeld..." lemaal achter, hoor. Maar wat je miste, was juist die betrok kenheid van de bevolking. Er was hier geen Niearuguaan, die iets over zijn land kon ver tellen. Dan duik je maar in de geschiedenis; ga je het toch wat afstandelijker aanpakken wellicht." George Kingma: „Er was nog een ander voorstel: een project over Zuid-Afrika. Maar daar wordt al zoveel aan gedaan. Moet VLOS er dan ook weer aandacht aan besteden? Daar om hebben we uiteindelijk toch gekozen om het Eritrea- probleem aan te zwengelen. Want de Vlaardingse bevol king is zich nog lang niet be-' wust wat zich daar afspeelt." „Is het een stad, is het een land? Dat weten de mensen niet precies", zegt Zerai Ghe bregzïabiher, ruim drie jaar geleden naar Nederland ge vlucht. „Ze hebben wei eens wat over gelezen. De oorlog, de slechte situatie, de half mil joen vluchtelingen in Soedane- se kampen. De mensen hebben er van gehoord. Maar hoe het zo gekomen is, wat er achter de oorlog steekt..." Een vergeten volk zijn we ge weest, zegt Zerai somber. „El Salvador, Vietnam, Polen: dat is allemaal bekend. De men sen, de Nederlandse regering; men wil niet zien dat wij een duidelijk probleem hebben." Nederland is een gastvrij land, maar Zerai zou als het mo gelijk was toch liever terug gaan. „De hulp van VLOS", weet de Eritreer, „is niet ge noeg voor de kinderen in de vluchtelingenkampen, maar het is een prima begin." Financiën Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking wii 45.000 gulden ophalen voor opnieuw een alfabetiseringsproject. Dit maal volwassenen-onderwijs voor ongeveer 1200 Eritrese vluchtelingen in negen ver schillende 'opvangcentra'. Weer in tegenstelling tot de voorgaande actie is die som geld nu geen streefgetal meer. „Hoofddoel", aldus Kingma, „is en blijft de bewustwording. Dat Vlaardingers mondiaal gaan denken, Dat zou het ein de zijn, maar waarschijnlijk niet te verwezenlijken." Maar de financiële middelen spelen wel degelijk een rol. „We hebben geen geld om ac tie te voeren. We zitten voor het blok", bekent het tweetal. George Kingma: „We hebben met de opening van ons nieu we onderkomen in de Cornells Houtmanstraat uitgebreid met burgemeester Van Lier staan praten. Hij vindt echter dat je in een tijd van recessie blij moet zijn met zevenduizend gulden subsidie. Maar dat krijgt-ie gelijk weer terug in de vorm van huur. Als je voor je eigen centen moet knokken, zei Van Lier, is die bewust wording veel meer waard. Dat vond hij een positief aspect..." Schiedam Frans Ekel, jon gerenwerker in Nieuwland, heeft er alle begrip voor dat een dozijn randgroepjongeren uit 'zijn* wijk deze week naar het stadskantoor is getrokken om daar bij wethouder Luub Hafkamp de sleutel te vragen van de Mastenbroeksehool. Al zo'n anderhalf jaar loopt de Nieuwlandse jeugd bij de ge meente te leuren om een eigen centrum. Begin dit jaar beloof den burgemeester en wethou ders een deel van de Masten broeksehool voor een eigen honk. Wanneer, dat werd er niet bij gezegd. Zo snel moge lijk, verklaart de wethouder, die echter weigert daar een ui terste termijn aan te verbin den. j„De jongeren voelen zich aan het lijntje gehouden", meent .Frans Ekel. „Ze willen dat de 'gemeente een duidelijk bestuit -neemt. Aan termen als op kor tte termijn of zo snel mogelijk I hebben ze niets. Ik heb de jon geren, toen dat besluit over die Mastenbroeksehool werd geno- gezegd het wel rond zou Jcomen. Maar voor hen is nog diets tastbaars gerealiseerd. Na 'iedere vergadering denken ze: r|ui horen we wanneer we de ;$kutel krijgen. Als ik eerlijk «ben, vind ik dat ze zich erg ;iang rustig hebben gehouden. jZelf heb ik ook steeds minder Jïjrt om eindeloos te vergade- -ten met de gemeente. Met alle respect voor de ambtenaren, -die doen ook hun best, maar Jhet heeft nog niet geleid tct de •sleutel en geld. Financieel en •politiek zit er misschien wei schot in. Er is een verwachting /kweekt, maar de jongeren aen geen enkel resultaat." Tot tweemaal toe hebben de ■jjongeren bet heft in eigen j.handen genomen, omdat ze i «et wachten op een eigen cen- ^trum beu waren. Ruim een '.half jaar geleden kraakten ze ;de Mastenbroeksehool om op fgen houtje een jeugdcentrum te beginnen. Maar al snel werd *de schooi door de politie ont-1 •ndrnd. Omdat ze de boel ver-1 j verklaarde burge-i 'Hielden, tester JJohn te Loo, overi-j Eens zonder preeïese schadebe-1 dragen te noemen. Voor de kerstdagen kraakten de jongeren vervolgens de oude kleuterschool aan de Dr. Schaepmansingel. Ook hier kwam al snel een eind aan, toen het gebouw rond de jaar wisseling in vlammen opging. Enkele weken later, toen dui delijk werd dat er geen Rod- daertcentrum in de Masten broeksehool zou komen, kre gen de jongeren te horen dat ze alsnog de beschikking zou den krijgen over een deel van het gebouw, dat ze een half jaar geleden hadden gekraakt. Volgens jongerenwerker Frans Ekel zijn er in totaal zo'n tweehonderd randgroepjonge ren in de wijk; zo'n zestig pro cent jongens en veertig pro cent meisjes. In leeftijd varie ren ze van ongeveer vijftien tot drieëntwintig jaar. Het overgrote deel komt uit Nieuwland, maar ook komen er uil andere delen van de stad. „Het is trouwens geen vaste groep. De grootte wisselt nog al eens. Sommigen zie je maanden niet en dan duiken ze ineens weer op. Er is hier een soort subcultuur voor jon geren en dat trekt jeugd uit andere wijken aan," stelt Ekel. „Het 2ijn echt geen lieverdjes, er zitten best koefies tussen. Het grootste deel heeft zijde lings of zelfs direct met de po litie te maken gehad." Het merendeel woont nog thuis bij de ouders; de rest heeft een huur- of een kraak pand. Ekel schat dat de helft van de groep werkloos is, een kwart op school zit en een kwart werkt. Hondenhokken „Het is een groep jongeren met weinig geld, waarvoor Schie dam weinig te bieden heeft. Wat heb je hier nou? Twee hondehokken en dat noemen ze jeugdcentra, in noord en in zuid. Verder niets. Ze gaan wel regelmatig naar disco's of kroegen. Maar dankrijgt er weer een last en die mag er niet meer in. Dan gaan de an deren ook niet. Als alternatief gaan ze zwerven door de stad en dan krijg je vernielingen. Voor een jeugdcentrum is dat natuurlijk het allerlaatste wat je doet: er eentje uit bonjou ren." Ekel legt uit dat die jongeren een probleem vormen, omdat het zo'n grote groep is. Hij zegt dat ze als individu ondergaan in de massa en niet opvallen. „Maar als groep manifesteren ze zich. Het is ook best logisch dat er vreemd tegen ze aan wordt gekeken. Daar werken ze zelf aan mee. Als ze op het door Hans van Reeuwijk plein hier een krat bier staan leeg te drinken, is het logisch dat veel mensen daar een be paalde aversie tegen hebben. Maar door de wijkbewoners wordt ook gek gereageerd. Ik herinner me een zomerse dag toen de jongens op een gras veld tussen de flats een partij tje voetbal speelden. Eén be woner was daarover nogal boos, dat die van het balkon schreeuwde dat hij ze wel even in elkaar zou rammen. Nou, die man kwam naar be neden en pakte een kleinere jongen en dreigde om een stomp te geven. Dat escaleert natuurlijk! In één keer zit de Frans Ekel voor de Masten broeksehool: ,,Er is een ver wachting gekweekt, maar de Nieuwlandjongeren zien geen resultaat." hele groep die vent achterna. En een paar dagen later hoor je in de wijk alleen nog maar dat die jongens een bewoner hebben achtervolgd. Maar ze vergeten er bij te vertellen hoe dat is gebeurd." Agressie „Een andere keer waren ze aan het voetballen en binnen twee minuten kwam de politie na een klacht van een bewo ner. Terwijl dat bij andere jon gens die een balletje trappen niet gebeurt. Kijk, op zo'n ma nier wek je natuurlijk agres sie." Ekel denkt dat. wanneer niet snel duidelijk wordt wanneer de jongeren in de Masten broeksehool kunnen, de zaak uit de hand loopt. Hij zegt dat hij bang was dat ze bij de actie op het stadskantoor klappen zouden uitdelen. Ekel: „Een aantal jongeren is suf geluld door de gemeente, maar er lo pen er ook rond die steeds agressiever worden." Hij denkt dat de situatie steeds ex plosiever zal worden als niet snel een besluit wordt geno men. „Wordt er voor die jon geren niets gedaan, dan wordt het veel erger. Hoewel ik van' mening ben dat het ook erger wordt als we wél wat doen. De economische situatie wordt slechter, dus je krijgt steeds meer jongeren zonder werk en zonder uitkering. Tja, als je er' middenin zit, is het best moei lijk om objectief le blijven," relativeert Ekel. Preventief „Ik vind dat je beter preven tief kunt werken om de boel niet uit de hand te laten lopen. Want ik heb het idee dat de club van nu gematigd is met wat er zich in de toekomst aandient. Als ik soms van die lieverdjes zie en denk dat die over een paar jaar hier ko men..." Frans Ekel werkt nu vier jaar in Nieuwland als jongerenwer ker. De eerste jaren heeft hij activiteiten opgezet voor de randgroepjongeren in Jeugd- haven Nieuwland, maar de praktijk leerde dat de andere activiteiten voor de jongere jeugd en volwassenen in de verdrukking kwamen. „Dat ging niet samon. Het peuter- werk kon gewoon met nor maal doorgaan en de praat groepen voor volwassenen hadden er last van. Dat werd soms gewoon oorlog. En het waren jongeren die daai de stom.i .iü kregen." Hoewel hij zegt geen oppasser te willen zijn voor de jongeren voelt Ekel zich af en toe wel in die positie gemanoeuvreerd. „Ontzettend jammer. Want als ze een centrum hebbes loopt het veel soepeier. Ze nebben plannen zat om zichzelf bezig te houden. Maar het jammer is dat die op de seizoenen zijn ge baseerd. Nu het zo lang duurt loopt dat allemaal spaak. Zo wilden we een oude sloep ko pen en die in het voorjaar bij de Mastenbroeksehool opknap pen. In de zomervakantie zou den we dan door Nederland gaan trekken. Ik denk dat we dan nog door de buurt zouden worden uitgezwaaid..." Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 18 februan 1983 Schiedam Bas van Noortwijk is door bondscoach Ger Blok opgenomen in de voorlopige, 22 spelers sterke Olympische selectie. De doelman van SW is door Blok opgeroepen, nadat Spartaan Jan Formannoy zich met een ernstige blessu re (gebroken hand) had afgemeld. De 'betaalde amateurs' bereiden zich de ko mende weken voor op het eerste kwali- ficatietreffen met Liechtenstein, dat woensdag 2 maart in Vaduz wordt ge speeld. De definitieve keuze van zestien spelers wordt na de bekerwedstrijden van woensdag uit de eerste divisie, waarvoor ik speel", meent hij. Via deze selectie oogst Van Noortwijk, die nu in duel moet met Menzo en Nico Hanssens (Fortuna S), in ieder geval wel de erkenning, waarvoor hij jarenlang in de schaduw van het betaald voetbal heeft moeten vechten. Bovendien staat hij nu ineens in de schijn werpers en dat kan een ruggesteuntje zijn in zijn pogingen naar een 'grote' club over te stappen. Het bestuur van SVV heeft Van Noortwijk bovendien gegarandeerd, dat zij hem geen strobreed in de weg zal leggen, als zich een serieuze gegagdïgde meldt. door Donald Bax 23 februari vrijgegeven, waarna hel gezel schap maandag 28 februari naar de hoofdstad van het mini-staatje afreist. Naast de drie amateurs (Etienne Spee en Pim van Dord van AFC en Stanley Menzo van Ajax) zijn Van Noortwijk en Jacques den Bakker (DS'79) de enige spelers van eerste divisie clubs. Officieel was Van Noortwijk (28) gisteravond nog niet op de hoogte gebracht door de KNVB en moest hij zijn uitverkiezing van vrienden vernemen. De dit seizoen bijzonder sterk keepende Schiedammer voelt zich ech ter geen tweede keus, nu Formannoy niet beschikbaar is. „In het betaald voetbal spelen 68 keepers en dan nog eens de goeie bij de amateurs. Ik mag niet zeggen, dat ik veel te klagen heb. Het blijft tenslotte SVV, een club Geheim „En dat weten ze bij SVV ook. dat ik weg wil", beaamt de hij. „Ik maak er zelf trou wens ook geen geheim van. Het bestuur van SVV heeft al eens tegen me gezegd, dat ze al een jaar of twee, drie geleden hadden ver wacht, dat ik zou zijn vertrokken", vervolgt de sluitpost, die vorige week nog door Blok in een landelijk voetbal weekblad als 'een onderschatte keeper' werd omschreven. Van Noortwijk: „Blok heeft me dit seizoen een paar keer zien spelen. Thuis tegen DS*79, toen het wel lekker ging met mij. uit tegen Volendam, toen we met 7-1 werden afge droogd en laatst nog, toen we met SVV tegen de UEFA's oefenden". De eerste reactie is weliswaar vrij nuchter. Van Noortwijk is wel degelijk blij met deze waardering. ..Uiterlijk doe het me misschien niet veel, maar ik ben toch ontzettend blij. Het was een geweldige verrassing". Schiedam Henk Salari maakt zondag tegen SC Veendam zijn rentree in het eerste elftal van SVV. De voorstopper neemt de plaats in van de geschors te Edwin de Man. Verder zal het elftal weinig wijzi gingen ondergaan. Alleen de positie van linkerspits is nog een vraagteken. De Veenendaalse oefenmees- ter kiest voor die piek tus sen Edwin Bleiksloot en Jan Könemann. door Chris Woerts Overigens is het nog maar de vraag of er kan worden gspeeld, omdat het hoofdveld van Harga er slecht bij ligt. Nol de Ruiter: „Ik acht de Nol de Ru iter...contacten met PEC Zwolle... kans dat er inderdaad wordt gespeeld erg klein. Na de wedstrijd van afgelopen za terdag is het veld niet gerold en toen ging hel ook nog eens vriezen. Het is erg hob belig en keihard." UllllllllllllllllUllllfllllllllllllllllllllllllllllllllljHIUIIIMIfllllimillllllilllllllllllllllllllllllUlllllHilil Vlaardingen Het is zo goed als zeker, dat Jan Bouman volgend seizoen bij Fortuna Vlaardingen de coaching van het eerste elftal voor zijn rekening neemt. Nog eind deze maand hoopt het bestuur van de Vlaardingse twee- i deklasser de ideale con- structie te hebben gevon- den, die niet in strijd is j met de reglementen. I Daarin zal de huidige i TSB-trainer Hans Stout als hoofdtrainer worden j aangesteld, rr.aar berust de j verantwoording over het topteam in handen van j Bouman, die thans als as- I sistent van Jan Postema fungeert. Bij monde van 'persvoor lichter' Arie Noord hoek laat het bestuur van For tuna weten, dat momen teel op dit gebied alle mo gelijkheden worden on derzocht. Fortuna ver wacht, dat met zo zeer de KNVB alswel de WON (Vereniging van Voetbal Oefen meesters in Neder land) eventueel een veto kan uitspreken. Zoals be kend beschikt Bouman niet over de vereiste pa pieren, maar is Stout die wegens drukke werk zaamheden een verbinte nis als échte hoofdtrainer niet kan waarmaken daarentegen in het bezit van een B-licentie. Schiedam Arie Kurver heeft zijn contract met PPSC met een jaar verlengd. Kurver is momenteel aan zijn eerste seizoen bezig bij de Schiedamse eerste klasser. Voorzitter Arie Bel: „Wij zijn uitstekend te spreken over de manier van werken van Arie Kur ver. Dat de resultaten dit jaar niet zo goed zijn, ligt echt niet aan hem. Daar zijn gewoon andere oorzaken voor." Poeldijk HBSS-trainer s Koel den Hartog wordt de nieuwe oefenmeesier van Verburch. Hij is nu aan zijn tweede seizoen in Schiedam bezig. Den Har tog werd bij de Poeldtjkse zondag tweedeklasser ver kozen boven oudere trai ners, omdat de 28-jarige 's- Gravenzander 'niet be vooroordeeld te werk zal gaan", zo meent Verburch- voorzitter Harry van. der Arend. iriiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiKitiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiuioiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiirïï Van Veendam moet SVV overigens winnen, wil het niet nog verder wegzakken. „In een thuiswedstrijd moet je uitgaan van een overwin ning," blikt Nol de Ruiter vooruit. „Een zege is gewoon erg belangrijk, al speelt de wisselvalligheid ons nog al tijd teveel parten. De ene week kunnen ze alles en een week later is het weer hele maal niets." Nol de Ruiter doell op onder andere Edwin Bleiksloot. „Een heel goede voetballer, maar ook te wisselvallig. Toch kan hij met één actie de wedstrijd beslissen. Ik wil op die linkerkant een pure linksbenige voetballer heb ben. Edwin kan het, maar dan moet hij de flair die hij builen het veld heeft, ook maar eens binnen het veld waarmaken." Dat blufferige wil ik in de wedstrijd terug 2ien", Hel is nog allerminst ze kei- of Nol de Ruiter volgend jaar opnieuw bij SVV werkzaam is. De voormalig oefen mees ter van FC Den Bosch. Cam- buur en Wageningen heeft contacten met andere clubs. „Daar doe ik niet moeilijk over. Ik heb inmiddels al een gesprek met het bestuur van PEC Zwolle gehad. Dat ver liep positief, maar het is ver der afwachten. Ze gaan ook nog praten met Cor Brom. Met Frans Eijkenbroek heb ik afgesproken dat we binne- kort rond de tafel gaan zit ten. Als ik niet met een an dere club rond kan komen, moet ik toch weer met SVV gaan praten." Vlaardingen Frans van dei- Krans keert, na de algemene ledenvergadering van 25 fe bruari niet meer terug in het bestuur van de van de Vlaar dingse korfbalvereniging Spi rit. Het bestuur heeft Frank Chevalking bereid gevonden om zijn plaats in te nemen. Het scheidende bestuurslid blijft wel actief als voorzitter van de technische commissie. Piet Burgerhout, Lia van Leeuwen-de Kok en Marrie van der Krans-den Uijl zijn af tredend, maar stellen zich we! herkiesbaar. ZaterdM 19 februari: Voetbal: 14.30 FC Volendam 2-SW 2; Korthal: 14.50 ODO-Ons Eiland. 19.00 KVR- Crefije Nassau. 16.00 Dijkvogels- Maassluis, 15.00 Spirit-Oranje Nas sau 2, Volleytul: Demee: 18.30 Kan goeroes-BAP/Schlecam; Tafeltennis: 18.00 Seine Meubelen-De Koren beurs, 18.00 NOAD-Gispen; Water polo: Heren: 19.00 2PB Unïco-SZC; Basketbal: Oames: 17.30 The Green Eagles-Cheetah (d>, 20.45 Binnen land-The Green Eagles (h). Zondag 20 februari: Voetbat: 14.30 SW-SC Veendam; Handbal: Dames: 13.30 VPH/De Treflers-DWS. 13.CQ UVG-De Hollandlaan, Heren: 14.10 UVG-De Hollandiaan, 15.40 Saturnus- DWS; Korfbal: 13.50 Vlaardingen- KNS. 18,25 Keep Fit-Harga.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3