18 ROTTERDAM Vertel voor de radio verhaal over reizen Wilton-Fijenoord mist drie miljoen gulden aan orders Rotterdam steunt alleen 9,schuldenvrij9 RDM BEL VOOR 010-144144 Vanavond duidelijkheid over salarissen Rotterdam verrast met 2,2 miljoen voor drugbeleid Êh AVRO nodigt jongens en meisjes uit Nieuw Amsterdam: Eerste reis begint 15 mei Opnieuw rechercheur geschorst BURGEMEESTER PEPER: 'ER MOET POLITIEK WORDEN GESTUURD' «fjfpjsj Ëjfm Ijs blijft onbe trouwbaar Nieuwe plannen voor eroseentrum 'Lubbers moet snel handelen' Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 18 februari 1983 R2/RV/RY/RW Rotterdam - Een jongen of een meisje wordt in staat gesteld een eigen verhaal voor de radio voor te lezen. Dat kan in het AVRO-programma 'Op een klein stationne tje', dat dit jaar steeds op een Nederlands station zal worden opgenomen. Zo komen de samenstellers op 19 maart op het station van Hoek van Holland. Voor het maken van een uitzending, die op 30 april zal worden gehouden. Men wil door middel van uit zending op lokatie een speciale kleur in hel programma bren gen. Kinderen uit het gebied van de opname worden uitge nodigd een verhaaltje (van met meer dan twee kantjes) te schrijven over het onderwerp 'Reizen*. Met het gebied rond Hoek van Holland bedoelen de samenstellers heel Rijnmond en het Westland. Een jury zal uit de ingezonden verhalen het beste kiezen en de schrijver af schrijfster daar van zal worden uitgenodigd om dat verhaal voor de micro foon te komen vertellen. Dat vertellen hoeft niet in je aller mooiste Nederlands: dat mag in de taal die je dagelijks met je vriendjes of vriendinnetjes spreekt Dat is niet altijd een dialect: samenstellers en regis seur Piet Geelhoed wil ge woon plaatselijke kleur in het programma. Een groot deel van het pro gramma „Op een klem station netje" wordt namelijk bepaald door wat ie zou kunnen noe men „de "kleur van het ge luid". Het eigen huisorkest ,,De wisselspelers" onder lei ding van John Alkema zorgt daar mede voor. Wat moet je doen? Aller eerst een verhaal schrijven, als het even kan over reizen zoals je dat zelf hebt meege maakt. Dat verhaal stuur je voor 1 maart op naar het Rotterdams Nieuwsblad, t.a. v. Ed Hooi ring, Postbus 959, 3900 AZ Rotterdam. Een deskundige jury zal daar- Regisseur Piet Geelhoed van 'Op een klein stationne tje'. na zo snel mogelijk uitmaken welk verhaal het best voor uit zending in aanmerking komt. De schrijver of schrijfster daarvan zal dus worden ge vraagd het verhaal te komen voorlezen. Onder de andere inzenders zullen 25 toegangs kaarten voor de opname bijeenkomst worden verloot. Gezien de beperkte ruimte van het station in Hoek van Holland moet het aantal be langstellenden beperkt blijven. 'De Wisselspelers' onder leiding van John Alkema zorgen met de uitgekozen verhalenschrij ver voor de 'lokale kleur'. Over iets minder dan drie maanden op 15 mei begint de Nieuw Amsterdam aan z'n eerste reis: van Le Havre naar New York. Op dit moment ligt het voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw zijnde cruiseschip aan de afbouwkade van de scheepswerf Chantiers de l'Atlantique in de Franse ha venstad Saint Nazalre. De nieuwe Nieuw Amster dam de beroemde, in 1937 gebouwde voorganger werd in het begin van de ja ren 2eventïg in Taiwan ge sloopt zal na aankomst in New York enkele korte in troductiecruises maken en op 4 juni vanuit Tampa (Flo rida) aan de eerste grote cruise, naar de westkust van de Verenigde Staten en Ca nada, beginnen. Dezelfde werf zal begin vol gend jaar de Noord am, een zusterschip van de ruim 214 meter lange en 33.000 bruto ton metende Nieuw Amster dam, afleveren. Beide sche pen hebben een cruisecapa citeit van 1.210 passagiers. Rotterdam Een 27-jarige rechercheur van het politie bureau Slinge is gisteren ge schorst in verband met het onderzoek dat de rijksre cherche momenteel instelt binnen het Rotterdamse po litiekorps naar het uitlek ken van strafbladgegcvens. Twee weken geleden werd in verband met deze zaak een 35-jarige rechercheur ge schorst. Beide mannen wor den er van verdacht geheime persoonlijke dossiers te heb ben verkocht aan een parti culier detective-bureau uit Poortegaal. Bij dit dctecü- ve-burcau is een ex-recher- chenr werkzaam, die ontslag nam nadat hij in 1981 op valsheid in geschrifte was betrapt. De beide geschorste rechercheurs werkten vroe ger nauw samen met de ex- politieman. Rotterdam De gemeente Rotterdam krijgt 2.2 miljoen gulden om het vierjarenplan van de drughulpverlening uil te voeren. Deze verrassing, de gemeente had weliswaar 3,4 miljoen gevraagd maar vrees de dat er nauwelijks geld be schikbaar was voor het be leidsplan, betekent in concrete dat het resocialisatieprojcct Hoek van Holland en het op- va ngproject Afrikaanderwijk gerealiseerd kunnen worden en het project de Bulldog kan worden uitgebreid. Een verheugde wethouder Van der Have deelde de raads commissie voor sociale zaken gisteren mede, dat staatssecre taris J. van der Heijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur in grote lijnen akkoord is gegaan met het vierjaren plan voor drughulpverlening in Rotterdam. De staatssecretaris wil 1,1 mil joen gulden, die tijdelijk vast staat voor maatschappelijk werk, gebruiken voor het pro ject Hoek van Holland. Dit re- socialisatieproject voor ex-ver slaafde Surinamers stond door de bezuinigingen op losse schroeven. De andere helft, 1,1 miljoen, zal voornamelijk worden be steed aan laagdrempelige op vangmogelijkheden in Rotter dam. Dat betekent dat de Op vang Heroïneverslaafden Afrikaanderwijk kan begin nen en het afkickproject de Bulldog kan worden uitge breid. De Bulldog wil verslaaf den door gebruik van metha don motiveren af te kicken In dit kader had de GGD ook nog een aardig nieuwtje Door de aanschaf van speciale appara tuur kan methadon de helft goedkoper worden Ook zal op kleine schaal morfine-ver st rekking worden ingevoerd 13 miljoen Van der Have bereikte ook overeenstemming over de om schrijving van het begrip 'aan vaarding* van verslaving en verslaafde. De gemeente gaat ervan uit dat het verschijnsel hard-dmg-verslavmg als gege ven aanvaard moet worden en dat hulpverlening op dit ge bied een noodzaak is Die hulp zal gericht zijn op de grote groep verslaafden. De dure en specialistische therapien zullen worden afgebouwd. Bovendien kreeg wethouder Van der Have gisteren de toezegging dat Rotterdam zeggenschap zal krijgen over de herschikking van 13 miljoen gulden, die vroeger kwam uit de potten volksgezondheid en crm. Van der Have verwacht dat deze herschikking in het volgende vierjarenplan concreet ge maakt zal worden. Deze over heveling van geld naar de ge meente komt voort uit de wet voorzieningen gezondheids zorg. Botterdam De surséance waarin Wilton-Fije- noord door de RSV-problematïek is terecht geko men, gaat de werf vrijwel zeker drie tot vijf mil joen gulden kosten: vier schepen, die voor reparatie naar Schiedam zouden komen, hebben koers gezet naar een andere haven. Nog eens vier zeeschepen dreigen hetzelfde te doen als er niet snel duidelijk heid komt over de toekomst van het bedrijf. Verder dreigt een onderhouds beurt van drie korvetten de werf voorbij te gaan,„De rege ring talmt en vergeet ons de helpende hand toe te steken. Wat we nodig hebben, zijn ga ranties, waaruit blijkt dat we orders kunnen aannemen en afmaken", zegt Jaap Eiken boom, voorzitter van de be- drijfsledengroep bij Wilton- Fijenoord. Ook Wilton-Fijenoord heeft er last van dat leveranciers weg blijven. Het gaat onder meer om Shell, die voorlopig geen zaken wil doen met de werf. „De enige die ons er door heen wil helpen, is AGA. Dat be drijf levert nog steeds gas. We hebben een voorraad van tien dagen." De werknemers gaan volgens hem met de dag gebukter on der de voortdurende onzeker heid: „De mensen hebben een heilig geloof in Wilton, maar het is tergend om te weten dat je salaris nog steeds niet bin nen is. En dat alleen maar om dat de regering niet met de centen over de brug wenst te komen." Volgens Eikenboom groeit de onrust met de dag. „De afgelo pen dagen heb ik tientallen te lefoontjes gekregen van vrou wen van personeelsleden, die niet meer weten hoe ze de touwtjes aan elkaar moeten knopen. Groepen werknemers komen naar de ondernemings raad toe om te weten te komen hoe het er voor staat. 3k kan ze het helaas niets vertellen. Voor de gevolgen sta ik niet meer in. Als deze situatie nog lang duurt, vrees ik een com plete chaos." Dit weekeinde al komt Wil- Rotterdam Alleen als de RDM schuldenvrij loskomt van het Rïjn-Schelde-Verolme concern is Rotterdam bereid voor 25 miljoen gulden de bedrijfsgrond te ko pen en de werf met een dergelijke financiële impuls een redelijke startpositie te geven. Rotterdam wenst namelijk in géén geval het risico te lopen dat schuldei sers met gemeentegeld zouden gaan strijden, Burgemeester dr. Bram Peper heeft dat gisteren tijdens zijn bezoek aan de RDM ook de di rectie voorgehouden. Werfdi- recteur ïr.B. Sluis zei vorige week dat hij graag zou zien dal Rotterdam als kapitaalver schaffer risico zou gaan lopen in de scheepsrepa ra tie-activi teiten, maar daar voelt de bur gemeester helemaal niet voor: „Dat is een zeer precaire zaak en dat is zeker niet het eerste waar we aan denken. Het is natuurlijk wei zo dat de RDM de grond van de gemeente te gen een prijs kan gaan huren die aangepast is aan de huidige situatie en die later dan kan worden recht getrokken. Met andere bedrijven m de haven hebben we identieke overeen komsten". Peper realiseert zich dat de koop van de 55 hectaren RDM-terrein een mgewikkel- Rotterdam On danks het feit dat het behoorlijk vriest, waarschuwt de Rot terdamse politie nog altijd voor onbe trouwbaar ijs. Met name de wat grotere plassen zijn nog niet zodanig dichtgevro ren dat schaatsen on gevaarlijk is. De poli tie noemt vooral de Bergse- en Kralingse Plas levensgevaar lijk. de zaak is. „Er zit hypotheek op", zegt hij. „En daardoor valt er veel te regelen voor de be windvoerders. Overigens komt Rotterdam pas in beeld als de regering duidelijkheid geeft wat er met RSV en de diverse concern-onderdelen gaat ge beuren. Er moet politiek wor den gestuurd", vindt de burge meester. „En het moet snel ge beuren. Binnen twee weken, hooguit". De reactie die minister Van Aardenne van economische zaken vorige week op de Rot terdamse plannen gaf, illus treert volgens Peper de in vloed die Rotterdam dan toch nog kennelijk heeft: We zijn op alle fronten bezig om druk uit te oefenen op de besluit vorming van de regering. Van Aardenne en regenngswaar- nemer Mol ken boer proberen de zaak naar zich toe te trek ken en dat kan niet". Peper noemt de onzekerheid voor de mensen van de RDM en op de Heyplaat 'moordend'. Economisch gezien zijn de ont wikkelingen voor het bedrijf op dit momemt 'dodend', zoals hij dat omschrijft. „Elke dag die men laat lopen, is een ver loren dag". In zijn gesprek met directie en ondernemingsraad van de RDM is het burgemeester Pe per duidelijk geworden dat de scheepsreparatie-secter in een wat afgeslankte vorm levens vatbaar is en dat het voor de grote offshore finaal verkeken is. Marinebouw en werktuig bouw zien er redelijk goed uit en hij staat dan ook op het standpunt dat voor dié takken alles in het werk moet worden Burgemeester Peper in ge sprek met ongeruste Hey- plaatbewoners gesteld om ze te behouden. Peper: „Het mag niet zo zijn dat er technologische speer punten, en die zijn er heel dui delijk bij de RDM, verloren gaan, worden afgestoten. Al leen maar omdat het bedrijf een onderdeel is van RSV, dat in zijn woorden'zo'n krakkemikkige samenhang heeft'. In dat verband vindt hij het dan ook noodzakelijk dat bijvoorbeeld een Commissie Wagner en de invloedrijke econoom professor Arie van der Zwan hun vingen opste ken en, als *t kan met enige stemverhefffing, zeggen dat het niet kan wat er nu dreigt. Rotterdam Opnieuw heeft een in gok- en prostitutiek- ringen bekende Rotterdammer een plan opgesteld om aan de Keileweg een eroseentrum te beginnen. Aan de Keile- weg is een drie verdiepingen hoog pand gehuurd door Henk Smol, die een aantal jaren geleden ook betrokken wilde worden bij het sexbotenplan van de gemeente. Smol zou maandag al met raamprostitutie willen beginnen. Het pand 20U geen grote wijzigingen hoeven te ondergaan om als ersocentrum dienst te doen. Als de gemeente niet tegen de prostitutie optreedt, zouden er plannen bestaan om het centrum uit te breiden met een tippelzone en een sexboot. Eerdere plannen van Ger van Driel-Vis om aan de Keile weg een eroseentrum te beginnen, liepen spaak omdat een dergelijk centrum niet in overeenstemming is met het be stemmingsplan, dat ter plaatse geldt Vandaag houdt de ge meente een hoorzitting over deze kwestie. ton in de problemen. Een re paratiekarwei dat spoed heeft, dreigt stil te worden gelegd. De reparateurs wil len alleen aan de slag als ze het overwerk direct krijgen uitbetaald. Geld daarvoor i: echter niet ïn kas. Vanavond Eikenboom heeft er overigens hoop op dat er vanavond dui delijkheid komt over de uitbe taling van salarissen. „De be windvoerder heeft ons giste ren in een gesprek meegedeeld dat hij die verwachting heeft.' Het zal dan minimaal tot hal verwege volgende week duren voordat de werknemers het geld in huis hebben. Bijna eer, week later dan normaal „Eerst moet het geld van het rijk naar de bank. Daarna pas kan het verstuurd worden." Overigens heeft bewindvoer der mr. Meetor maandag togen de centrale ondernemingsraad van RSV gezegd dat hij veron derstelde dat begin deze week al de garanties voor salarissen zouden afkomen. Maar tot nu toe heeft de regering de geld kraan dicht gehouden. In het gesprek met de bewind voerders heeft de onderne mingsraad van Wilton-Fije- noord gisteren afgedwongen dat er regelmatig overleg komt over de gang van zaken. „Er zal in ieder geval een veelvul dig telefonisch contact tot stand komen. En wanneer no dig gaan we met zijn allen rond de tafel zitten", aldus Ei kenboom. De situatie is vol gens hem ernstig. „Maar Wil ton zal het overleven. Het zou toch achterlijk zijn deze werf te sluiten, de modernste van Europa. De regering zou eens wat minder moeten becijferen en eens meer naar een com missie als die van Wagner moeten kijken. Die commissie heeft gezegd dat Nederland als speerpunt een hoogwaardig produkt moet hebben, de ma rine-afdeling levert zo'n pro dukt." Rotterdam In een telex aan president Lubbers heeft de centrale onderne- mingsraad van RSV gis- termiddag de regering S verantwoordelijk gesteld S voor de wanorde, die bij alle RS V-bed rijven dreigt te ons taan. De ondernemingsraad §s doet een klemmend be* roep op de premier om op kort termijn alles in het 5 werk te stellen waarmee vernietiging van de zware industrie in ons land H wordt voorkomen. „Er dreigt sociale onrust, H totale ontreddering en een mogelijke ondergang van alle bedrijven van RSV aldus de telex, waarin S ook wordt gevraagd om garanties voor de uitbeta- ling van de salarissen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4