W iltonvrouwen voor de poort ENFB wil grotere fietsenstalling 'Gemeente verbergt ziehvpor publiek' Bewoners willen helemaal geen borg betalen ËPfSUB Actie anti-kernwapens rond dodenherdenking WAARDIGS DA6BLA0 SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rechtshulp: 'Gewoon die uitkering aanvragen' Agressief Schiedams weekeinde 'Verlaginggeen oplossing Eerste actie: uitdelen van pamfletten Milieubewuste zeskamp Bij station Vlaardingen-Oost Rechter vindt eis te laag 'We komen al tekort' GGD-personeel krijgt er toch twee kamers bij Schipper opgelicht Gratis water, huis blank Dronken dader geeft zich aan Motorrijders botsen MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 Bij het gemeentelijk woningbeheer, verhuisd naar het splinternieuwe kantoor, was er van ochtend wel publiek. Maar dat moest wel een eind om. De dienst ligt nogal geïsoleerd. CDA wil Jmstijo naar ONS en brug naar pmdafabriek Schiedam De gemeente Schiedam werpt onnodige drempels op voor het pu bliek. De openbare nutsbe drijven (ONS) zitten veel te ver weg in het industrie gebied 's-Graveland, waar met het openbaar vervoer niet te komen valt. En sinds vrijdag zit het ge meentelijk woningbeheer aan de Noordvest 18: op de uiterste punt van het schiereiland Schienoko, Voor Schiedammers, die hier moeten zijn en van het open baar vervoer gebruik maken, betekent ook die locatie bijna twee kilometer omlopen. Het woningbeheer verhuisde vori ge week van het veel beter be reikbare kantoorgebouw 's- Graveland naar de voormalige pindafabriek van de Imko. Het is hierin gelegen, dat boze Schiedammers nu al spreken over „die olienootjes van de gemeente". Het gemeentebestuur zelf wordt door enkele ambtenaren verantwoordelijk gesteld voor die vervelende bijnaam: Het wil er bij weinig bezoekers van de ONS en het woningbe heer in, dat de bereikbaarheid niet te verbeteren valt. Het is geen kleine groep, die hier min of meer boze opzet in zien. „De gemeente verbergt zich gewoon voor het pu bliek", is een veel gehoorde klacht in Schiedam. Verbeteringen CDA-fractieleider Aad van Lingen stelde zich vanochtend op de hoogte van de situatie en nam zich voor er met meer kiem bij de PvdA/VVD-coali- tie op aan te dringen om spoe dige verbeteringen aan te brengen. Hij wil haast ge maakt zien met de (eventueel particuliere) busverbinding met het industriegebied, die reizigers via de ONS zou moe ten voeren, en ook wil Van Lingen graag de bouw van een brug over de Schie of de Noordvestgracht naar het Doe- leplein vooruitgeschoven zien. Verkeerscommissie „In een verkeerscommissie hadden wij die dingen al lang kunnen bespreken", zei hij vanochtend, „maar die com missie mocht er niet komen en nu liggen die schone voorne mens op de hoge stapels papier van de commissie ruimtelijke ordening. Nou, dan weet je het wel." Niettemin wil Van Lingen na dere initiatieven overwegen. Het verbaast hem, dat de ge- Schiedam Het Bureau voor rechtshulp in Schie dam springt in de bres voor jongeren van 16 en 17 jaar, voor wie de rege ring de uitkering heeft geschrapt. De advocaten van het bureau menen, dat de jongeren er nog gewoon recht op hebben. „Want weliswaar heeft de regering de bedragen,' waar je recht op hebt, ge schrapt. Maar de voor waarden, waaronder je dat recht hebt, heeft zij onveranderd gelaten", aldus het bureau, die daar niet zonder genoe gen aan toevoegt dat de, regering die fout kenne lijk in de grote haast heeft gemaakt. Bij de rechtshulp beveelt men de 16- en 17-jarigen dan ook aan om toch ge woon die uitkering aan te vragen. Wordt het dan nog alsnog geweigerd, dan is het Bureau voor rechtshulp van harte be reid om te helpen bij het opstellen en indienen van bezwaarschriften. Het adres is Hoogstraat 198, het telefoonnummer 737433. meenteraad vanavond wel de beslissing krijgt te nemen over het uittrekken van vier mil joen gulden voor een brug over de Schie achter Klaver stede, bedoeld voor het indus- trieverkeer naar de Spaanse Polder, en dat er kennelijk geen geld is voor een kleine voetgangersbrug naar de Noordvest. Schiedam - Een 19-jarige Rotterdamse disc-jockey heeft zaterdagnacht een messteek in de borst opge lopen, omdat hij weigerde een bepaalde plaat te draaien. Dat gebeurde rond half twee in een café aan de Groenendal. De d.j. wilde de single niet door de boxen laten schal len, omdat die hem niet zin- de. De aanvrager, een 18-ja- rige Schiedammer, werd daarop zo kwaad, dat hij zijn mes pakte en de d.j. stak. Het slachtoffer moest met ademhalingsmoeilijkheden in het Schielandziekenhuis worden opgenomen. Het mes miste op enkele centimeers na de long van de disc-joc key. De dader is zondagmor gen opgepakt. Een 21-jarige Schiedammer kwam er 'beter* vanaf, toen hij zaterdag rond midder nacht door drie jongeren werd mishandeld. Hij liep op de Broersvest, ter hoogte van de Passage en werd zon der aanwijsbare reden gesla gen met een ketting. De man liep enkele wonden op aan het hoofd en mocht na be handeling in het ziekenhuis naar huis toe. De daders zijn ontkomen. Een andere inwoner van Schiedam, die zaterdagnacht met zijn auto door het cen trum van Schiedam reed werd op de Oranjestraat door jongelui bekogeld. Er werd een voorwerp naar het voertuig geslingerd, dat op de voorruit belandde. In het glas ontstond een grote ster. Van de daders ontbreekt elk spoor. Een vierde Schiedammer liep zondagmorgen om kwart voor een op de Hoog straat ter hoogte van de Ap pelmarkt, toen hij door een groepje jongeren werd te gengehouden. De man kreeg nodeloos enkele klappen op het gezicht. Zijn bril werd door de dadeis meegeno men. Het slachtoffer had een bloedneus en een hoofd wond, De daders konden niet worden achterhaald. Vlaardingen De huurders- raad Ouwenbroekterrein gaat morgenavond opnieuw in de clinch met directeur Jan de Ligt van Patrimoni ums Woningen over de borg sommen. De toekomstige be woners vinden dat een verla ging geen soulaas biedt; ze Schiedam Nog vóórdat de eerste werknemers zich vanochtend Üeten zien, stonden de Wil ton vrou wen al bij de poort van Wilton-Fijenoord. In alle vroegte nog voor zevenen deelden vijf vrou wen stencils uit aan het traag binnendruppelend personeel. ho meneer, u komt er niet door", zegt Wiitönvróuw Boes resoluut. Ze stopt ëen wérk nemer een stencil in de hand,"" terwijl een andere Wilton-Fijenoorder de oproep al aandachtig leest. In het vlugschrift lieten zij weten „onze mannen te steu nen in de strijd voor werk. Het is niet alleen een zaak voor de mannen. De werk loosheid treft het hele gezin." Zij riepen op massaal naar het Binnenhof te trekken, wan neer de Tweede-Kamerdebat- ten over RSV beginnen. De dames Boes, Van der Ree, Op 't Ende, Kalee en Zonneveld vinden de opstelling van de werknemers op dit moment veel te passief. Mevrouw Boes: „Ze hebben bij elke actie altijd voorop gelopen." Of vinden ze, dat het personeel zich soms al bij de feiten heeft neergelegd? Nee, zeggen de vijf, de 'harde kern' van de Wiltonvrouwen, dat is veel te sterk uitgedrukt. Geronseld Het is meer gelatenheid, noe men de dames het, die ter on dersteuning van hun mannen speciaal het 'Wilton-Fijenoard vrouwenactiecomité' hebben opgericht. Ze schrijven die huidige passiviteit toe aan de werktijdverkorting, waardoor de werknemers elkaar minder zien. „En als je thuis zit, ga je niet zo gauw actie voeren", weten ze. In ieder geval waren ze blij, dat het salaris voor de maand februari dit weekeinde werd uitgekeerd. De meeste werknemers stop ten welwillend en lieten zich een stencil in de hand duwen. „Gaan we staken?", vroeg een Turkse arbeider. En nog voor hij er zelf goed erg in had, werd hij door de Wilton vrou wen geronseld als tolk om hun oproep ook in het Turks' te vertalen. De 500 stencils bleken echter in het geheel niet voldoende. Toen de grote stroom perso neel kwam aanrijden, moesten de Wiltonvrouwen hen lijd zaam voorbij laten gaan. „Dat geeft niet, joh", zei één van de dames. „Zo'n pamflet gaat bin nen van hand tot hand. Dat krijgt iedereen echt wel onder ogen." Schiedam Rond de do denherdenking op woens dag 4 mei zullen in Schie dam acties worden gehou den tegen kernbewape ning. Enkele groeperingen, zoals het comité Schiedam Tegen Kernbewapening, de Rode Valken, het Popover- leg en de bewonersvereni ging Schledam-Zuid, heb ben de koppen bij elkaar gestoken. Zij willen het verzet tegen kernbewape ning actief aan de gang houden. Op het plan staat voorlopig een optocht door de stad, die tegen acht uur 's avonds moet uitmonden bij de Plantage, waar jaarlijks de dodenher denking wordt gehouden. Na de gebruikelijke stilte zullen de deelnemers naar het Passa getheater gaan, waar die avond toespraken worden ge houden, muzikanten optreden en de film 'Dr. Strangelove' met Peter Sellers zal worden Vlaardingen De ruimte om fietsen te stallen bij NS-station Vlaardingen- Oost moet worden ver groot. ENFB'er Peter Geu- Kes schrijft dit in het maandblad van de fietsers bond. De bewaakte stalling bij het station is volgens de ENFB uil haar krachten gegroeid en ook in de onbewaakte stalling zou onvoldoende plaats zijn. Vlaardings verkeersdeskundi- ge Roel Blom reageert ver- Door rood licht Den Haag/Maassluis De president van de Haagse rechtbank vindt de eis van de officier van justitie in de zaak tegen een 33-jarige tuinarbeider uit Maassluis te laag. De man stond te recht wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld. Vorig jaar juni reed de ver dachte met zijn auto op het kruispunt Middelbroekweg- Molenlaan in Honselersdijk door rood licht. Enkele fietsers staken de weg over en bij het ongeluk dat daarop volgde raakten twee van hen ernstig gewond. De officier was cle ment en volstond met een eis van 1250 gulden boete, een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en eveneens voorwaardelijk negen maan den intrekking van het rijbe wijs. Beide met een proeftijd van twee jaar. De rechtbankpresident gaf echter meteen te kennen dat hij de gevraagde boete veel te laag vond en dat verdachte wel op een hogere boete moest rekenen. „Ik ben even wèg ge weest, heb zitten suffen. Vol gens de politie heb ik een black-out gehad en dat gebeurt wel vaker", aldus de Maasslui zen „Het is wel opmerkelijk dat mensen uitgerekend op dat kruispunt een black-out krij gen en dat de politie daarmee bekend is", aldus de recht bankpresident. Uitspraak op 1 maart. uaasd op het verhaal van de ENFB. „Wij wisten helemaal niet, dat er te weinig stallings- ruimte voor fietsen was bij dat station." Bij gemeente, Spoorwegen en RET bestaat wei het plan om het aantal parkeerplaatsen voor auto's uit te breiden. Vlaardingen-Oost moet vol gens dat plan een 'park and ride' station worden. Voor zo'n reconstructie geeft het rijk subsidie. „Bij dat 'park and ride'-plan kan het tekort aan plaatsen voor fietsen natuurlijk worden betrokken", zegt Blom. Woensdag gaan de betrokke nen om de tafel zitten om de reconstructie te bespreken. „Daar moet de ENFB dan maar bij komen zitten", is de suggestie van Blom. De fietsersbond wil bovendien dat de bereikbaarheid van de fietsenstallingen wordt verbe terd, door fietspaden aan te leggen. „Nu moeten fietsers tussen geparkeerd staande au to's door als ze gebruik willen maken van de fietsklemmen aan de westkant van het sta tion." De fietsers zouden vol gens de ENFB vaak niet eens weten waar ze hun fietsen moeten stallen. Vlaardingen De Vereni ging Wijkbelangen Vette- noordsepolder heeft, als eni ge van de Vlaardingse buurt huizen, bezwaar gemaakt te gen het schrappen van de ac- tiviteitensubsïdie. „Als we de eigen bijdragen gaan verhogen schieten we te kort als buurthuis", betoogt de wijkvereniging van de VOP. De VOP was, voordat de be groting in de gemeenteraad kwam, ook al de enige buurt, die het niet eens was met het alternatieve bezuinigingsvoor stel van de buurthuizen. Daar in werd aangeboden, dat vijf tig procent van de activiteiten subsidie zou worden ingele verd in ruil voor garanties voor het personeel, dat het de komende vier jaar in dienst kon blijven. Met de andere vijftig procent zouden de vaste lasten worden betaald. De gemeente greep de bezuini gingen aan, maar gaf geen ga- Buurthuis VOP wil niet inleveren ranties aan hét personeel. Vol gens de VOP is er over een poosje ook geen werk meer voor de beroepskrachten, want er is geen geld om nog iets te doen in het buurthuis. „De ac- tiviteitenpot had al geen ruim te meer, omdat daar al jaren lang op ingeleverd is. We ko men er al aan te kort." gedraaid. De film geldt als een persiflage op de betrekkingen tussen Oost er> West. Voor zaterdag 7 mei staat een evenement op stapel, dat zo wel een demonstratief als een recreatief aspect zal hebben. Die dag is gekozen, omdat be vrijdingsdag, 5 mei, nog steeds geen algemene vrije dag is. De activiteiten verplaatsen zich die dag van de binnenstad naar de Westfrankelandsedijk, nabij het clubhuis van de zoge naamde randgroepjongeren. De organisatie ligt hier vooral in handen van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid, die een soort milieubewuste 'zes kamp' wil opzetten. Onder meer de hervormde wijkge- meente Schiedam-Zuid en nu ook de Rode Valken, het Po- poverleg en het comité Schie dam Tegen Kernbewapening doen hieraan mee. Er worden meer medewerkers gezocht. Het is bovendien de bedoeling, dat de expositie van de Anne Frankstichting m de Blauwe Brug tegen die tijd wordt ver plaatst naar het lokaal van de bewonersvereniging in de Zwartewaalsestraat. Schiedam Er is een eind gekomen c.an de ruimteproblemen van het ambulancepersoneel van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord, dat voor spoedgevallen is gestationeerd in het Schielandziekenhuis. Jn plaats van de twee kamers in het zusterhuis, waarover aanvankelijk ken worden beschikt, hebben de chauffeur en verpleger van de ambulance voor de spoed uitruk nu de beschikking over vier kamers. Er zijn nu een zitkamer, twee slaapkamers en een materiaalkamer. Het ambulancepersoneel klaagde in de oude situatie dat zij in dezelfde kamer moest slapen, waar werd gerecreëerd. Vooral als er werd gerookt, leverde dat problemen op voor degenen die wilden slapen. CPN-raadslid Ulfred Bruseker stelde onlangs schriftelijke vragen aan B en W van Schiedam over de ruimteproblemen, maar kreeg toen te horen dat hij aan het verkeerde adres was. Het college maakte hem duidelijk dat hij zich moest wenden tot de GGD. Dat heeft hij gedaan. willen dat de borg wordt af geschaft. Oorspronkelijk moesten de mensen die een nieuwbouw huis op het Ouwenbroekter rein wilden betrekken een maand extra huur betalen. Tijdens de laatste bestuurs vergadering besloot Patrimo nium die borgsommen, in overleg met woningbouw vereniging Samenwerking '77, drastisch te verlagen. Een vast bedrag per woning, bijvoorbeeld honderd gulden, heeft de voorkeur van Patri monium, zei bestuurslid Wil lem Kwakkelitem. De huur- dersraad wil dat Patrimoni um dezelfde regeling gaat hanteren als het gemeente lijk woningbedrijf, dat per huis vijfentwintig gulden sleutelgeld vraagt. Ook de servicekosten wil de huurdersraad omlaag heb ben. Met De Ligt is afgespro ken dat daarover dinsdag avond op de bewoners^erga- dering in buurthuis de Pijpe- laar zaken kunnen worden gedaan. Vlaardingen Een binnen vaartschipper heefl vrijdag middag op het terrein van Vlaardingen Oost Bedrijven waardeloze sieraden gekocht van een 'collega'. De 27-jarige schipper werd aangesproken door een man, die hem sieraden ter waarde van zevenduizend gulden aan bood. Do man,--die beweerde dat hij ook zeeman was. zei naar Schiphol te moeien waar hij een vliegtuig zou pakken. Maar de sieraden kon hij naar zijn zeggen niet meenemen over de grens. Die wilde hij aan de schipper 'ver onder dc waarde' verkopen. De schipper kocht de sieraden, maar was wel zo wantrou wend dat hij onmiddellijk naar een juwelier ging om ze te la ten taxeren. Er bleek geen greintje goud in ie zitten. Het slachtoffer deed daarop aan gifte van de oplichting bij de politie. Een onderzoek is gaan de. Vlaardingen Een bewo ner van de Vlaardingse Dwarsbleekstraat heeft za terdag eigenhandig zijn huis onder water gezet. Hij probeerde voor de water meter een aansluiting op het net aan te brengen. De poging om buiten de meter om gratis water te kunnen tappen mislukte falikant en het huis kwam blank te staan. Het ge meentelijk energie- en wa terleidingbedrijf en de re cherche stellen vandaag samen een onderzoek in. Of de man vervolgd zal worden is niet bekend Maassluis Een 35-jarige man uit Maasland heeft in do nacht van zaterdag op zondag in de Koekoeksstraat in Maas sluis een geparkeerd staande auto geramd. Toen de eigenaar van die auto aangifte kwam doen bleek echter dat de da der, die aanvankelijk was doorgereden, zich inmiddels had gemeld. De Maaslander had, na een avondje stappen, een borreltje teveel op en kon daardoor zijn stuur niet in bedwang houden. Beide auto's raakten bij de aanrijding zwaar beschadigd. Barendrecht In een bocht van de Dordtsestraatweg zijn zaterdagmiddag twee motorrij ders op elkaar gereden. Een 21-jarige Sliedrechter nam de bocht met te hoge snelheid en botste op de motor van een 53- jarige inwoner van Gelder- malsen. De Sliedrechter moest met een gebroken arm en been naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Beide moto ren werden onherstelbaar ver nield.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1