PvdA-fractieleider 'gebrek aan visie' mm Buurthuizen heffen planningsboyeot op it VLAABDINESDAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Scholengemeenschap gaat Builende Veste heten Provincie wil wel meewerken, maar: Foppenpolder blijft droog 'Ouders in vroeg stadium betrekken bij bezuinigingen' •1 !f Mari van Opijnen valt fractievoorzitter aan Archief snakt naar microfilm Bejaarde verjaagt indringer Auto's botsen Dronken automobilist 'VCWis op sterven na dood Bosaanleg in Midden- Delfland goedgekeurd Melis Blok met de VUT Stempel weg Twee inbrekers op doortocht aangehouden M m VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 Vlaardingen Het Vlaardingse PvdA-raads- lid Mari van Opijnen heeft zijn fractievoorzit ter Kees van der Windt een 'gebrek aan visie' ver beten over de toenemen de woonlasten. Volgens Van Opijnen is het wel degelijk mogelijk op lo kaal niveau het een en ander te doen om de woonlasten zoveel moge lijk omlaag te brengen. In een artikel in het PvdA- afdelingsblad Achterban be toogde Van der Windt on langs dat de gemeente weinig aan de stijgende woonlasten kan doen, maar dat dit de taak van het rijk is. In een reactie hierop stelt Van Opij nen min of meer dat zijn fractievoorzitter zich er wat te gemakkelijk van af maakt. „Ik vind dat er m het artikel een visie ontbreekt met be trekking tot de oplossing van het proble aldus Van Opijnen. Volgens de RvdA'er zijn er diverse middelen, die de lo kale overheid kan hanteren om de woonlasten te beheer sen. Hij noemt het aanpassen van de bouwverordening, zo dat de stichtingskosten van huizen kunnen worden ver laagd, het meer gebruik ma ken van alternatieve energie vormen voor verwarming en warmwatervoorziening, her ziening van het elektriciteits contract dat de gemeente met Rotterdam heeft, het ontwik kelen van stadsverwarming en het drukken van de grondkosten, zodat ook daar- dor de stichtingskosten van nieuwe huizen omlaag kun nen. Wat het elektriciteitscontract betreft merkt Van Opijnen op, dat de 'halsstarrige hou ding van de electrieiteitsbe- drijven' moet worden door broken. „Als steeds meer mensen, particuliere bedrij ven en gemeentelijke over heid overschakelen op eigen electriciteitsvoorziening zul len de officiële electriciteits- bedrijven wel toeschietelijker worden." Ook stelt hij: „We zijn niet verplicht om stroom van Rotterdam te betrekken. Er zijn meer centrales die zullen willen leveren." Van Opijnen geeft toe, dat de door hem aangedragen moge lijkheden niet op korte ter mijn tot verlaging van de woonlasten zullen leiden. „Op korte termijn zie ik ook weinig mogelijkheden zolang de huidige regering er zit, al zijn er wel enkele." Mari van Opijnen: geen visie.. 'We zeuren er al acht jaar over Schiedam Het gemeentelijk archief van Schiedam is in het afgelopen jaar veel vaker ge raadpleegd dan in 1981 het val was. Uit het n 1981 het ge- et jaarverslag ntal bezoeken blijkt'dat het aantal bezoeken fors is gestegen: van 1765 naar 2105. En juist doordat het ar chief met steeds meer bezoe kers wordt geconfronteerd, is het noodzakelijk „dat de mi crofilming, waarop nu reeds zo'n acht jaar wordt aange drongen; eindelijk eens zijn beslag krijgt", stelt archivaris drs. G. van der Feijst. „We zijn al jaren aan het zeu ren over microfilms", vertelt ook diens rechterhand, archi vist- Aart de —Voogd van der j^raaten. T.Ue gemeente "zegt echter steeds: het is leuk, maar er zijn geen centen." Indien naslagwerk uit het archief niet op film kan worden gezet, voorziet hij dat series door slij tage niet meer voor de leesta fel beschikbaar zullen worden gesteld. De Voogd: „Wanneer het pu bliek stukken willen nazien, krijgt men nu altijd de origine le* boeken. Fotocopieen kun nen we niet maken, want dan moet je de boeken helemaal uitbuigen en zoiets is ontzet tend slecht voor de banden. Ep ïolang we die stukken niet op. microfilm kunnen zetten, wordt de kwaliteit slechter en slechter en dan geven we de boeken straks echt niet meer uit handen. Ja, dan wordt de openbaarheid en de voorlich ting miniem." De meeste vraag ging in 1982 uit naar genealogische onder werpen; het natrekken van de familiestamboom. Tweederde (1345 maal) van het aantal be zoeken werden om deze reden afgelegd. De overige keren raadpleegde men de biblio theek en werden de topografi sche atlas of de historische werken er op nageslagen. Hoewel het gemeentelijk ar chief geregelder bezoekers ontving de reden waarom de leeszaal sinds mei '82 even eens als kantine dienst doet blijken de schriftelijke vragen daarentegen amper toegeno men: van 356 naar 367 in 1982. Willem de Zwijgermaro na fusie met leao: Schiedam De fusie tussen de Willem de Zwijgermavo en de,'eerste openbare praktijkschool' voor leao is op 1 augus tus een feit. De nieuwe scholengemeenschap krijgt, als de Schiedamse gemeenteraad akkoord gaat, de historische naam Buiten de Veste. De gebouwen aan de Sint Liduina- straat en de Van der Leeuwlaan blijven in gebruik. De scholengemeenschap krijgt een tweejarige brugklas. Hier door is het mogelijk het mo ment, waarop leerlingen een keuze voor de toekomst moe ten doen, uit te stellen. Boven dien is het, door de eerste twee jaar ook Frans en wiskunde in het pakket op te nemen, tot december mogelijk over te stappen naar rijksscholenge meenschap Sehravenlant, Ook de contacten met het stedelijk gymnasium worden nog ver der uitgebouwd. Dat geldt ook Maassluis niet zeker over garantie aan VE Vlaardingen Onverlaten nebben in het Vlaardingse be jaardentehuis De Meerpaal flink huisgehouden. Nadat eerst een viertal kelderboxen werden geplunderd het on derzoek naar vermissingen en schade is nog aan de gang en andere boxen op hun 'ste vigheid' werden getest, ging het bejaardenhuis zelf «innen. In de eerste woning verliep al les nog naar wens voor de die ven. Een gouden hanger met aquamarijn, een valse parel- ketting, een doublé armband, ^n 65+-pas en girokaarten werden ontvreemd. In een volgende kamer ging het ech- er mis. De hoogbejaarde be woonster hoorde gestommel in gang. Zij spoedde zich naar plek des ouheils. Een korte Worsteling onstond, waarop de 'Haringer ijlings het hazenpad Maassluis/Den Haag De directie en het personeel van Verolme Elektra Maassluis- - hebben- ver heugd gereageerd op het gisteren genomen principe besluit van de provineie, om samen met de gemeen te Maassluis voor drie mil joen gulden garant te staan om zo de voortgang van het bedrijf te kunnen verzekeren. Door deze posi tieve beslissing beginnen de opdrachten voor het be drijf weer los te komen, meent de voorzitter van de ondermingsraad van het bedrijf, Jan van Boerum. De garantie' van drie miljoen zou door de provincie en de gemeente ongeveer gelijkelijk moeten worden verdeeld. Bij monde van burgemeester Hans van Es laat Maassluis echter weten eerst meer informatie te willen hebben alvorens daad werkelijk met geld op tafel te komen, „Het is een principe- uitspraak van de provincie", zegt burgemeester Hans van Es. „En niet meer dan dat. Pas als wij méér toezeggingen van RSV hebben, zullen wij een definitieve uitspraak doen. Op dit moment kunnen wij abso luut niet zeggen of wij ook in die garantie meedelen." Vanmiddag vindt in Maassluis een bijeenkomst plaats tussen de bewindvoerders van RSV, de ondernemingsraad van Elektra en de vakbonden over de toekomst van VE. Bij Elek tra moeten in de nieuwe opzet binnen twee tot drie maanden 212 personeelsleden worden ontslagen. De bewindvoerders van RSV hebben in een rap port over het bedrijf eerder deze week gezegd, dat het nu aan het personeel van VE is om het bedrijf open te houden. Als binnen enkele maanden niet duidelijk is of Elektra het redt, moet alsnog tot liquidatie worden overgegaan. Met de garantie van 3 miljoen gulden zou het bedrijf de fi nanciering voor een nieuwe toekomst rond hebben. Er is snel een krediet van 13 mil joen gulden nodig, waarvan VE zelf 10 miljoen denkt te kunnen verkrijgen. Het bedrijf moet dan snel uit het RSV- concern worden losgemaakt. Brielle Op de afslag bij de Brielse brug zijn gisteren twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de wagens verleende geen doorgang aan een rechtdoor gaande automo bilist. Beide auto's werden to taal vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ggs De Foppenpolder in Maasland blijft voorlopig droog. Ook voor de provincie staat nog helemaal niet vast, dat de polder onder water gezet moet worden. Tijdens zijn werkbezoek aan Maasland heeft de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. Maarten Vrolijk, daar nog eens op gewezen. Hij zei, dat in het voorontwerp van de reconstructie Midden- Delfland nog slechts over een 'mogelijke inundatie' wordt gesproken. Maasland verzet zich al jaren met hand en tand tegen het onder water zetten van de Foppenpolder. Enkele malen is al beroep aangetekend. Spijkenisse Op de Heem- padlaan in Spijkenlsse is gis termiddag een Rotterdammer, een stoeprand te hebben Wraakt, met zijn wagen in de bosjes langs de weg terecht ge komen. Uit onderzoek bleek dat de man stevig had gedron ken. Zijn auto werd zwaar be schadigd. Vlaardingen De vereniging voor openbaar onderwijs heeft er bij de Vlaardingse gemeenteraad op aangedrongen, dat de ou ders bij eventuele bezuinigingen in het lokale onderwijs in een vroegtijdig stadium betrokken worden bij de discussies. Volgens de vereniging is onderling overleg, juist met de ouderorganisa ties, in deze tijd van teruggang meer dan ooit geboden. In de brief laat de vereniging doorschemeren bang te zijn dat er ook op plaatselijk gebied aan diverse zaken rond het onderwijs geknabbeld zal moe ten worden omdat veel voor zieningen voor de gemeente moeilijk betaalbaar zullen worden. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de schoolbe geleiding door de OBD, het schoolzwemmen, subsidies voor godsdienstlessen, anders taligen, oudercommissies en dergelijke. Op landelijk niveau wordt het overleg gezamenlijk met de bijzondere scholen gevoerd. Omdat de vereniging niet op de hoogte is of ouders var» het Rooms-Katholiek en het Pro testants-Christelijk onderwijs in Vlaardingen zijn georgani seerd, heeft de Vereniging voor Openbaar Onderwijs haar oproep aan de raad na mens alle betrokkenen ge daan. Vlaardingen De club- en buurthuizen in Vlaardin gen hebben een eind ge maakt aan hun boycot van de commissie democrati sche planning en het daar mee nauwverbonden Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW). Volgens de instellingen is het VCW op sterven na dood en over tien maanden voor eens en voor altijd van het sociaal-culturele toneel verdwenen. De geruchten, die zich mo menteel over het Centrum voor Welzijnsplanning de ron de doen, vinden de clubhuizen steekhoudend genoeg om na twee en een halve maand van verdere actie af te zien. Voor hen staat vasi dat het VCW in 1984 niet meer bestaat. De rijksoverheid heeft de subsidie stopgezet, waardoor alle lasten op de schouders van de ge meente Vlaardingen zelf rus ten en het voortbestaan van dit overkoepelend centrum twijfelachtig is geworden. De reden voor de boycot was, dat de buurthuizen het uitvoe rend werk niet door bezuini gingen wilden laten aantasten: de planning moest maar inle veren. Zodoende stonden zij lijnrecht tegenover de men mg van het gemeentebestuur. „Wij hebben dat hele orgaan nooit zien zitten", zegt hel bestuur van wijkcentrum De Pijpelaar. „Het slokt alleen maar geld op. Nu het wordt opgeheven, hoef je niet meer te bezuinigen op het cultureel werk. Voor ons is er dus geen reden meer de boycot door te zetten." Met het opdoeken, menen de instellingen, is de jaarlijkse subsidie van 480.000 gulden voor welzijnsplanning ook van de baan. Sjaak Sluijters van buurthuis VOP: „De tweede reden voor Set stoppen van de boycot is, dat we weer willen meepraten over het geld dat zo wordt bespaard." De instellingen willen zichzelf niet langer buitenspel manceu- vreren door hun poot stijf te houden. „Als we aan de boycot vasthouden, kunnen we niet meedoen aan nieuw overleg. We willen meepraten over za ken van soeïaal-culiureel werk. Ons beschermen tegen toekomstige bezuinigingen en zo dicht mogelijk bij de centen, die voor het VCW gepland staan, komen. Het gevecht is met het einde van de boycot nog lang niet afgelopen", stelt Sluijters strijdvaardig. Bij de gemeente is bekend, dat de club- en buurthuizen hun actie hebben gestaakt. Op de afdeling sociaal-culturele acti viteiten hoort men echter op van het argument. „Ons is deze reden niet bekend", meldt ambtenaar Boot. „Het VCW opgeheven? Het is hele maal niet zeker, wat er mee gaat gebeuren. De raad discus sieert in maart of april over het centrum: de planning op deze wij2e voortzetten of op een andere manier overgaan." Hij noemt net ook onzin', dat de eventuele besparing van een half miljoen naar de buurthuizen zou vloeien. „Geld voor planning en het uitvoerend werk staan los van elkaar." voor de lts en het ïhno ofwel de 'huishoudschool'. Nieuw is ook het vak 'algeme ne technieken". Tijdens deze lessen wordt aandacht besteed aan allerlei praktische vaar digheden. De stichting voor de leerplanontwikkeling bege leidt dit nieuwe vak. „Hierbij leren de leerlingen bijvoor beeld hoe zij een stekker aan een snoer moeten zetten. Al lerlei kleine huishoudelijke karweitjes dus", verduidelijkt directeur Koos de Waard van de Willem de Zwijgermavo. Hij gebruikt daarvoor de term 'praktische zelfredzaamheid'. De Waard krijgt in augustus de leiding over de nieuwe scholengemeenschap. Direc teur J. van Berge van de leao wordt plaatsvervangend-direc- teur. De nieuwe scholengemeen schap wordt gehuisvest in de twee huidige schoolgebouwen en het is de bedoeling dat de docenten tussen de twee ge bouwen heen en weer pende len. De leerlingen blijven zo veel mogelijk in het zelfde ge bouw ondergebracht. „Dat wil uiteraard niet zeggen dat hele groepen leerlingen nu moeten verkassen", 2egt De Waard, „dat wordt 20veel mogelijk be perkt." Tot op heden is door docenten en ouders van leerlingen posi tief gereageerd op de fusie. Consequenties voor het perso neelsbestand heeft de fusie vooralsnog niet. Van het mi nisterie is de garantie gegeven, dat er het eerste jaar geen ont slagen vallen onder het perso neel met een vaste aanstelling. Er~ werken nu in totaal 47 le raren. Het leerlingaantal van de beide scholen bedraagt nu 600. De verwachting is dat dat aantal gehandhaafd blijft. Wel bestaat het vermoeden, dat door het teruglopende aantal leerlingen voor de lagere scho len, in de toekomst onderwij zend personeel moet afvloeien. Met ingang van 1 augustus zijn er in Schiedam 894 zesde klas- sers minder dan dit schooljaar. Den Haag Zonder stemming hebben provinciale staten van Zuid-Holland zich gistermid dag verenigd met het plan voor aanplant van bos (vier gebiedjes, totaal zestig hectare) van het reconstructiegebied Midden-Delfland. Voor die aanleg van nieuwe recreatiezones, en ook voor het maken van wat kleine voorzieningen voor de water sport. is nu 570.000 gulden be schikbaar. De provincie schiet dit bedrag grotendeels voor. De bebossing komt oostelijk van Maassluis (ten zuiden van de spoorlijn), aan de westkant van Vlaardingen, ten noord westen van de Oost-Abtspol der nabij Schiedam-Kethel, en ten zuiden van Delft tussen Schie en rijksweg 13. De aan plant kan deels dit voorjaar en voor een ander dee! in het na jaar beginnen. Schiedam Gemeentesecre taris rar. Melis Blok van Schiedam gaat met ingang van 1 december met de VUT. Dat is gistermiddag bekend gewor den. Blok heeft B en W nu al vast hiervan in kennis gesteld, zodat tijdig een vervanger kan worden gevonden. Maassluis Uit een apotheek in Maassluis is het stempel ge stolen, dat gebruikt wordt om de kaart voor de eigen bijdra ge op medicijnen af te stempe len. De inbraak is waarschijn lijk gepleegd door iemand die onder de ziekenfondsbijdrage uit wilde komen. Hij kan nu zijn kaart zelf volstempelen. Wateringen Twee Rijswijkers van 21 en 26 jaar zijn vannacht omstreeks één uur op het Oosieinde in Wateringen door de rijkspolitie aangehouden. Zij hebben bekend te hebben ingebro ken bij een Chinees restaurant in Vlaardingen. Daar hadden zij een geldkistje en een gokautomaat leeggehaald. ,3ij •iliufl '1!^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1