ROTTERDAM 1 GEM bouwt overslagbedrij f in Engeland 'Gif in Dordrecht kan blijven liggen' In het voordeel van Rotterdamse haven Ten toonstelling graanoverslag Pt Musea zouden best wat kunnen verkopen Gigantische hal voor Grootint Rapport Grontmij zegt: Van Gennep eert Franz Marijnen Demonstraties in sporthal polterda"Ti3 N.-u w-blr-i zcT'-nJu g 2c n I9£s Rotterdam De Graan Elevator Maatschappij (GEM) begint in de Oostengelse haven plaats New Holland aan de zuidoever van de Humber-riviereen eigen overslagbe drijf, dat mede wordt opgezet om meer lading via de Rotterdamse haven te leiden. De GEM, die op dit moment in Rotterdam reeds heel wat la ding voor Engelse bestemmin gen behandelt, mikt erop dat er meer ladingen zoals soja en tapioca met grote schepen in Rotterdam zullen worden aan gevoerd en vervolgens via een soort van pendeldienst met kleinere schepen (tot maxi maal 5 000 ton draagvermo gen) naar het bedrijf in Enge land zullen worden vervoerd GEM-directeur P H van der Vorm „Het gaat erom dat we ook builen Rotterdam seivite verlenen die gunstig is voor onze eigen haven We doen in Rotterdam reeds veel vooi En geland, maar het kan allemaal sneller" De GEM investeert zo'n 17 miljoen gulden in dit project, dat behalve voor de aanvoer van soja en tapioca ook vooi de verscheping van expoit-la- ding (zoals gerst) kan werken Eind '83/begin 84 kan het En gelse GEM-bednjf draaien De omzet zal het eerste jaar enke le honderdduizenden tonnen bedragen Directeur Van der Vorm ver wacht dat zijn bedrijf op de di verse lokaties in de Rotter damse haven dit jaar ondanks een aantal negatieve factoren, zo'n 19 miljoen ton graan cn derivaten zal behandelen iets meer dan wat vorig jaar werd verwerkt, toen er vanwege de staking in het vooraar een miljoen ton massagoed minder werd verwerkt Afgezien van hel Humber-be- drijf investeert de GEM de ko mende tijd in Rotterdam onge veer 60 miljoen gulden in de uitbreiding van de capaciteit voor opslag en belading De plannen die het bedrijf heeft voor de vestiging van een nieuw bedrijf tn Europoort staan hier buiten Een beslis sing daarover is nog niet geno men Veei lasl Volgens Van der Vorm heeft de Rotterdamse haven veel last van de import-beperkende maatregelen die de EEG op basis van de eigen grote graan overschotten heeft getroffen Zo probeert de EEG de import van granen en veevoederstof- fen uit derde landen zoveel mogelijk te beperken en dat werkt volgens hem bepaald niet in het voordeel van Rot terdam Gezien de overcapaciteit in de graa no verslag m de diverse Noordwesteuropese havens die tot een zeer intensieve concurrentie leidtheeft de GEM veel belang bij een zo optimaal mogelijke dienstver lening aan de rederijen Van der Vorm noemt een verdere verruiming van de wei kujden van enorm belang en hij ver wacht dat daarover met de vakbonden snel een akkoord kan worden bereikt Over drie weken begint het overleg De GEM wil graag naar een werkweek die zondagavond om twaalf uur begint en zater dagavond om twaalf uur ein digt, nu wordt er gewei kt van maandagochtend halfacht tot zaterdagmiddag halfvier Zorgen De GEM maakt zich blijvend zorgen over het uitblijven van de aanvoer van het graan dat de Sovjel-Ume in Noord- en Zuid-Amenka heeft gekocht en dat met grote schepen naar Noordwest-Europa wordt aan gevoerd, om in kleinere sche pen te worden overgeladen Er is tot nu toe alleen via Ham burg en Antwerpen ver scheept en dat is een slechte zaak voor de haven van Rot terdam Van der Vorm „Natuurlijk kunnen wij begrip opbrengen voor politieke argumenten waarbij vooropgesteld zij dat deze argumenten duidelijk dienen te worden omschreven en vervolgens evenwichtig dienen te worden afgewogen tegenover het Rotterdamse be lang Zolang dat alles met ge beurt, zullen wij met aflaten onze stem te laten horen met de eenvoudige slogan dat wat in Antwerpen en Hamburg kan, toch ook tn Rotterdam moet kunnen" Graanschepen in de Rotterdamse haven voor de oorlog iiiiiiiitiiiiiirimiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiitititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiHuiiiiiiiiiiiiiii Rotterdam Burgemeester di Bram Peper hoeft vrijdagmid dag mei het ontsteken van enig vuurwerk de officiële opening verricht van de tentoonstelling die de GEM heeft gen ijd aan het 75-jang jubileum Die c\ post tie 75 jaar graan ov erdagts in gericht aan boord van het Rijnpassagiersschip Rhetn dat giste ren voor het Hulstkamp-gebouw aan de Maaskade lag Het schip ligt de komende dagen op diverse plaatsen in de haven Het pu bliek heeft gratis toegang tot de tentoonstelling Directeur P J G Furnée van HES Beheer (de houdstermaat schappij van de GEMis naar aanleiding van het jubileum be noemd tot Officier tn de Orde van Oranje Nassau Burgemeester Peper reiAre hem gisteren de versier selen uit Aan de Maaskade lagen gisteren, tijdens de openingsdag van de GEM-expositie, een oude en een nieuwe elevator af gemeerd Zwijndrecht Op het terrein van Grootint aan de Merwede- weg in Zwijndrecht is de bouw begonnen van een gigantische tonstructiehal Naast de hal die wordt gebruikt voor de bouw van platforms voor booreilanden en andere grote staalconstructies komt nu een Dordrecht De zwaar verontreinigde wijk in de Dordtse Merwedepol- der behoeft niet te wor den afgegraven Dit is de conclusie van de Grontmij, die in op dracht van Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol- land een bodemonder zoek heeft verricht in de vervuilde wijk Volgens de Grontmij kan worden volstaan met het bouwen van stalen dam- wanden, terwijl het direct daarnaast gelegen bejaar dentehuis kan worden geï soleerd door een betonnen dam wand van zeven meter diepte Speciale putten kunnen dan het grondwa ter uit de bodem onttrek ken, waarna zuivering kan plaatshebben Vorig jaar al kwam de pro vincie tot de conclusie dat de 106 huizen, die op de meest vervuilde grond staan, afgebroken moeten worden Het deel van de wijk staat inmiddels vrij wel leeg Het plan was, het puin van die woningen te gebruiken als afdeklaag, waarna er aarde en zand overheen gegooid zou moe ten worden. De gifwijk zou dan worden omgetoverd tot een wandelpark Het bejaardentehuis en en kele kleine bejaardenwo ningen daarnaast zullen niet worden afgebroken Wel zullen enkele tuinen tot een diepte van 1,8 me ter moeten worden afge graven omdat het gif daar te dicht bij de oppervlakte ligt Bovendien zullen bij enkele bejaardenwoningen de kruipkelders moeten worden afgesloten De gehele wijk (710 wonin gen) is voor het onderzoek verdeeld in vijf gebieden De gebieden 1 en 2 bevat ten de meeste woningen, de afbraak van de 106 wo ningen heeft plaats in deel 1 Volgens het rapport van de Grontmij is deelgebied 2 totaal niet bevuild Vaagheden Over deelgebied 3 bestaan nog enkele vaagheden Volgens de Grontmij moe ten daar afgravingen plaatsvinden om eventuele chemische verontreiniging te constateren Met name in tuinen zal worden on derzocht, of eventueel af val minder dan twee meter onder de oppervlakte ligt Wat deelgebied 4 betreft, daar zal de de beplantmgs- wal nader moeten worden onderzocht, omdat daarin waarschijnlijk chemisch af val is verwerkt In het grondwater zijn sporen van dufenylether en benzoe- zuur aangetroffen Boven dien zijn de concentraties arseen en fenol er hoog Volgens het onderzoek zijn voor deelgebied 5 geen spe ciale maatregelen noodza kelijk De Vereniging Aktiecomi- té Vervuiling Merwedepol- der, een vereniging opge richt door de bewoners van de gifwijk, heeft het rap port onbetrouwbaar ge noemd Volgens de vereni ging zijn controlebereke ningen, die eerder in het Provinciaal Waterstaats rapport waren toegepast, dit keer achterwege gela ten „De interpretatie van het rapport en een daarop gebaseerde voorgenomen maatregel kunnen wij met als betrouwbaar bij de be woners verdedigen", aldus het bestuur van de vereni ging Grondwater Bovendien maakt de vere niging bezwaar tegen het verlagen van het grondwa terpeil Bekend is dat vele huizen in de wijk nu al verzakkingsverschynselen vertonen „Zonder een en kele berekening te maken kunnen we concluderen dat de palen reeds meer dan toelaatbaar zijn be last", aldus de VAVM in een tegenrapport „De saneringsmaatregel, die op het rapport van de Grontmij is gebaseerd, be tekent een stimulans voor de gevoelens van onrust en onveiligheid onder de be woners Bovendien bevat het rapport vele malen de woorden 'met bekend', 'vermoedelijk', 'waar schijnlijk', 'vrijwel' en meerdere vaagheden", al dus de bewoners Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal waar schijnlijk nog dit voorjaar met een definitieve beslis sing komen over de te ne men maatregelen in de wijk 'Een marmeren graf' van Ferron en Marijnen is het laatste stuk dat het RO theater speelt onder de artistieke leiding van Franz Marijnen. Naar aanleiding van het vertrek van Marijnen staat de etalage van boekhandel Van Gennep aan de Oude Binnenweg tot en met donderdag 3 maart geheel in het teken van 'Een marmeren graf'. Van Gennep heeft behalve een zetstuk dat op echt marmer lijkt met goudkleurige inscriptie een aantal boeken van Louis Ferron en het tekstboekje van 'Een marmeren graf' in de etalage liggen. Het boekje wordt verkocht voor f 7,-. hal die evenals de andere hal honderdvijfug meter lang en vijftig meter breed wordt maar in plaats van 35 meter hoogte een hoogte /al krijgen van 50 meter Deze nieuwe hal zal worden gebruikt voor het vervaardigen van nog weer grotere staalconstructies voor onder andere de offshore sec- lor Tussen de beide hallen wordt nog een 25 meier hoge loods gebouwd waai in de cantines, kantoren en tekenkamers on dergebracht worden Hel hei werk is inmiddels m volle gang en op de diverse werven van Grootint worden de staal constructies voor de hal reeds vervaardigd Rotterdam Aanstaande maandag geven de volleybal vereniging ZVC en dt basket bal vereniging Charlois demon straties in sporthal IJsselmon- de Het is de bedoeling dat na afloop het publiek de moge lijkheid wordt geboden zelf ook te kunnen spelen De vol ley baldemonstratie duurt van 19 00 tot 2100 uur en de bas ketballers oefenen van 2100 tol 23 00 uur De toegang is gratis Deze week heeft het colle ge van B en W een extra vergadering gehouden over de tweede bezuini gingsronde, die bovenop de eerste operatie van 120 miljoen tot 1987 nog eens 180 miljoen extra moet opbrengen Dat bete kent vijftig miljoen per jaar intieren om wat Rot terdam gewend is uit te geven. De wethouders hebben over hun afspraken van deze week een slot op de mond gekregen. In partij verband heeft wethouder Joop Linthorst (PvdA) laten weten, dat „als het nog meer moet worden hij een andere baan gaat zoe ken". Dat opent misschien perspectief voor de oppo sitie. Waarom die zwijgzaam heid. Het ziet er naar uit, dat er rake klappen gaan vallen en dan is het maar beter ze allemaal tegelijk uit te delen om duidelijk te maken, dat niets en nie mand worden ontzien Kennelijk heeft het colle ge leergeld betaald met de operatie, die wethouder Linthorst bij de directeu ren van de musea heeft aangezwengeld Ook in de kunstsector moet worden gesneden en daarom wil hij fors knij pen in de budgetten voor de uitvoering van Rotter dams ambitieuze musea- plan: - de Dubbelde Palmboom in Delfshaven moet dicht; de collectie moet naar het gerestaureerde Schieland- huis, waarin Het Histo risch Museum der Stad Rotterdam van oudsher gevestigd is geweest, - het museum van Land en Volkenkunde moet in trekken in het nieuwe Mantiem Museum Prins Hendrik op de kop van de Leuvehaven; het gebouw aan de Westerkade moet worden afgestoten, - het Lijnbaan-kunstcen trum moet dicht: - uitbreiding van het mu seum Boymans-van Beu- ningen gaat niet door Daar is ledereen tegen te hoop gelopen. De VVV en de Vereniging Oud-Delfs- havcn wijzen sluiting van de Dubbelde Palmboom onvoorwaardelijk af. Te recht natuurlijk. Je vraagt je af wie het be denkt een populair mu seum met 100.000 bezoe kers per jaar dicht te gooien. Wat brengt dat op? Een verpieterende wijk, die net bezig was zich te ontwikkelen tot een aantrekkelijk uit- gaanswijkje. Uitgerekend de Dubbelde Palmboom is er de oor zaak van dat een paar honderdduizend mensen Delfshaven bezoeken. Dat heeft allerlei kleine acti viteiten opgeroepen in de sfeer van horeca, galen et- jes cn winkeltjes Afge zien van de gezelligheid levert dat ook werkgele genheid op En wat moet de gemeente na sluiting met een leeg pakhuis be ginnen? Meer is De Dub belde Palmboom in wezen niet Samenwoning tussen Ma ritiem Museum en mu seum voor Land- en Vol kenkunde levert noch een haven- en scheepvaartmu seum op, noch een etnolo gisch museum. Het wordt een toestand met een wa terige kleur, waarin geen van beide behoorlijk tot hun recht komen. De di recteuren van de musea hebben al laten weten, dat zo'n museaal verzamelge bouw duurder wordt dan afzonderlijke inusea. Op deze plek is het goed even aan te duiden over welke bedragen en getal len we praten. Rotterdam besteedt jaarlijks rond 30 miljoen aan zijn mu sea. Globaal de helft daar van is voor Boymans-van Bcuningen, de andere helft gaat vrij gelijkelijk verdeeld naar de andere drie musea Daar genieten dik 600.000 bezoekers van Boymans- van Beuningen 150 000, Land- en Volken kunde 65 G00. Historisch Museum 200.000 en mari tiem museum met De Buf fel 200.000. Op zichzelf is het logisch, dat Linthorst kijkt of hij op die plannen wat kan bezuinigen. De vraag is of men zo'n bezuinigingsope ratie alleen kan uitvoeren door de museumplannen zo drastisch te veranderen en in feite in te krimpen Zijn er andere wegen om aan geld te komen Op gevaar af voor een kunstbarbaar te worden versleten: die mogelijkhe den zijn er. Door de jaren heen hebben de musea een bezit bijeengegaard, waar van de waarde tot in de honderden miljoenen loopt. Het is tot nu toe een ongeschreven wet, dat een museumdirecteur houdt wat hij heeft Maar het is klaar cn duidelijk, dat er in de collecties be zittingen zitten, die voor het museum door allerlei oorzaken van secundaire betekenis zijn geworden Door een aantal van die waardevolle eigendom men te verkopen zouden de musea enkele miljoe nen kunnen vrijmaken om de plannen in hun oor spronkelijke vorm te kun nen laten doorgaan Het zal iedereen duidelijk zijn, dat van de directeur van Boymans-van Beu- door Koos de Gaot ningen met gevraagd wordt een Jeroen Bosch voor een miljoen of tien af te stoten om uit de pro blemen te komen Maar het museum bezit natuur lijk stukken, waarvan het geen ramp is als ze elders dan in de magazijnen in Rotterdam een plek krij gen, Misschien valt er ook wat te minderen op het aankoopbudget van één miljoen. Wat men daar door moet laten schieten kan men altijd in betere tijden zien te verwerven Het is bekend, dat het mu seum van Land- en Vol kenkunde zo'n geweldige collectie, o a over Ocea- nie, bezit, dat deze tc groot is om ooit tentoon te kunnen stellen. Sommi ge voorwerpen heeft men niet dubbel, maar zelfs vijfvoudig. Mag van Land- en Volkenkunde ge vraagd worden een deel van z'n doublures of stuk ken, die toch nooit geëx poseerd kunnen worden af te stoten, om geld vrij te maken voor de verbou wing van het pand aan de Weslerkade? Die prijs voor het zelfstandig be staan zal men toch wel willen betalen'' Het Historisch Museum bezit een enorme hoeveel heid antiek, dat in wezen niets met de geschiedenis van Rotterdam te maken heeft Kan daar een deel van worden verkocht om de Dubbelde Palmboom te kunnen openhouden? Het maritiem museum Prins Hendrik heeft zich zelf al ingeleverd voor de metrobouw Het heeft recht op een riante zelf standige herhuisvesting op een plaats, die eer doet aan Rotterdam als haven stad. Ook als andere mu sea daarvoor wat extra zouden moeten inleveren Verkopen uit het bezit is in de museumwereld een taboe Maar als de nood zo dringt, dat wetten ge broken moeten worden, kun je beter daarvoor kie zen, dan het museumbe leid te laten verworden tot het creeren van een al legaartje, waarmee nie mand gelukkig is en dar ook nooit meer is terug te draaien. NED HERV KERK Beroepen Ie Spij- kenisse J Brezet te IJmutden te Nleuw-Beijertand. W G Teeu wissen kand te Huizen te Numansdorp N de Boo kand te Koudekerk a d Rijn Aangenomen naar Maassluis dr A H van Erp kand te Rotterdam Be dankt voor Veenendaai. M Goudn- aan te Ouderkerk a d IJssel GEREFORMEERDE KERKEN Beroe pen te Krimpen a d IJssel. drs J C Eikelebcom te Haamstede GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen te Rotterdam als evangelisatiepred voor het Rijn-, mondgeDied EAW Moulssie kand te Kampen CHR GEREFORMEERDE KERKEN- Bedankl voor Roiterdam-Wesi. P Zonneveld te Doornspijk GEH GEMEENTEN Beroepen te Spijkemsse, H Hofman te Gonn- chem Bedankt voor Sreda A Moer kerken te Nieuw-Beijerland OUD GER GEMEENTEN IN NEDER LAND. Beroepen te Papendrecht M v d Kelten] te Urk GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Bedankt voor Vlsar- A van Straten le Paterson

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3