14 RifïERDAM Sport en recreatie wil alles van sporters weten De Neeff wil los van RSV CONSUMENTEN INFORMATIE Een graf, dat gaat geld kosten Timmermans verdedigt titel niet Furness plaatst weer preferente aandelen Rersïe nummer Wrbeids- loofd Vier schepen opgelegd mm Meubeïklacht twee keer zo duur geworden Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 26 februari 1983 Rotterdam Het jaarlijkse toernooi om het persoonlijk kampioenschap van de Rotter damse schaakbond beleeft vandaag de openingsdag. In zeven sessies moet worden uit gemaakt wie in 1983 Timmer man gaat opvolgen. De titel verdediger doet ditmaal niet mee, zodat de kansen voor 't Hart, Vlam, Qutst, Karstan en Viergever stijgen. De groep van 29 spelers ko men tegen elkaar uit in het clublokaal van Charlois/Euro poort aan de Slinge 250 te Rot terdam. De aanvangstijd mor gen is 12.00 uur. De overige speeldagen: 12, 19 en 26 maart, 16 en 23 april en 14 mei. Rotterdam Furness heeft nog eens 87.000 preferente aandelen a pari geplaatst bij de Stichting Bescherming Conti nuïteit Furness. Op deze aan delen van twintig gulden no minaal is weer 25 procent ge stort. Eerder deze week plaatste Furness naast 155.000 gewone aandelen bij institutionele be leggers al 294.500 preferente aandelen bij dezelfde stichting. Dit als gevolg van de omstan digheid dat het bestuur eind vorig jaar merkte dat een groep mensen buiten zijn me deweten op grote schaal aan delen op de Beurs kocht. Deze groep net gaat om het Rot terdamse scheepvaartbedrijf Network en om het zwaar- transportbedrijf Doek Express Shipping {waarin het Van Ommeren-concern de meer derheid bezitzegt over on geveer een derde deel van de uitstaande aandelen van Fur ness te beschikken. Overleg met de groep verliep volgens Furness niet bevredigend. Op 15 maart zal Furness tij dens een buitengewone aan deelhoudersvergadering ver der inlichtingen verschaffen over de plaatsing van de pre ferente aandelen. De Vrijwifligerskrant is in een nieuw jasje gestoken. 'Arbeidsloo(d)s' is de nieuwe naam van de maandelijkse krant, die wordt uitgegeven door het Centrum voor Vrij wil ligers, de Vrijwilligersvacaturebank en het buro Alter natief Werk. De onderwerpen hebben betrekking op het thema arbeid. Het eerste nummer van de nieuwe krant werd gisteren aangeboden aan wethouder weizijn en bijzondere groe pen, Hans Simons, die hier een poging doet veel activi teit uit te stralen. K ust vaartrederij van Van Ommeren: Rotterdam De kustvaartre derij P.A. van Es en Co. moet door gebrek aan lading op nieuw twee mini-bulkcarriers met een draagvermogen van 3QOO ton opleggen. In totaal zijn thans vier van de zeven schepen tellende vlooi tijdelijk uit de vaart genomen. Ontslagen zijn onvermijdelijk geworden, aldus het Van Om meren-concern, de moeder maatschappij van P.A. van en Co. Het aantal mensen dat moet verdwijnen, kan echter beperkt blijven door natuur lijk verloop en interne over plaatsingen. De vakbonden en onderne mingsraad zijn ingelicht over het dreigende verhes van werkgelegenheid. Rotterdam Binnen de georganiseerde sport in Rotterdam dreigt de nodi ge beroering te ontstaan. Aanleiding hiertoe vormt een door de Rotterdamse dienst voor sport en recre atie opgesteld enquêtefor mulier, dat in de Rotter damse sporthallen onder de daar aanwezige spor ters wordt verspreid. De antwoorden op de vragen moeten de dienst de nodige in formatie verschaffen over de gebruikers van de sportaccom modaties. De huurders van de sporthallen, zoals sportbonden en verenigingen, zijn vooraf niet van het onderzoek op de hoogte gebracht. De Rotter damse raad voor sport en re creatie, die wel is Ingelicht, heeft elke medewerking ge weigerd. De eveneens op de hoogte gebrachte deelgemeen ten gaven wel hun toestem ming. De enquête bevat vragen om trent leeftijd, dagelijkse werk zaamheden, schoolopleiding en sportbeoefening van de be door Hans Soeters trokken sporter. De naam van de geënquêteerde hoeft op het formulier weliswaar niet te worden ingevuld, maar wel adres en postcode. De ingevul de lijsten, met gedeeltelijk ver trouwelijke informatie, dienen te worden ingeleverd bij de Machinefabriek: 'We zijn nog een gezond bedrijf' Vlaardingen Ook de Vlaardingse machinefa briek De Neeff onder vindt de weerslag van de instorting van het RSV- imperium. Directeur J.C. Groen voerde donderdag een gesprek met B en W van Vlaardingen over zijn bedrijf, dat tachtig man personeel in dienst heeft. „Het ging niet direct over financiële steun, meer over morele", vertelt de fabrieksdirecteur over dat onderhoud. Hij voorziet een sombere toekomst voor de fabriek, indien zij aan het RSV-concern blijft verbonden. De Neeff is een dochteronder neming van Wilton Fjjenoord en is op die manier verbonden aan Rijn-Schelde-Verolme. „We ondervinden", merkt Groen op, „er last van. Al die jaren hebben we winst ge maakt; een goede liqiuditeit gehad. Maar we worden nu meer en meer in de maal stroom rond RSV meegetrok ken." De machinefabriek aan de Galgkade in Vlaardingen is al tijd een zelfstandige vennoot geweest. „We willen op eigen benen verder. Als een doch teronderneming van Wilton, dat wel", zegt de directeur Groen, die toegeeft dat het kasgeld lelijk begint te slin ken, De Neeff, die een bankle ning van enkele miljoenen bij RSV had uitstaan, wil zich nu laten loskoppelen van het RSV-concern, omdat zij niet in de malaise ten onder willen gaan. „We zijn nog een gezond bedrijf, maar op deze manier gaan we onderuit." Wethouder Cees Bot van eco nomische aangelegenheden heeft toegezegd al hel mogelij ke te doen. Onder andere zal hij in contact treden met zijn collega-wethouders van Rot terdam, Schiedam en Maas sluis. Samen zuilen zij bij de bewindvoerders van RSV op een loskoppeling van de ma chinefabriek aandringen. Gevolg van het een en ander is, dat de directie gistermiddag laat nog een telex van RSV ontving. Groen en de zijnon zullen aanstaande maandag een gesprek met RSV-bewind- voerder mr.F. Meeter hebben over de mogelijkheden van een loskoppeling. beheerder van de betrokken sporthal. Uitgangspunt voor het onder zoek is het verkrijgen van in zicht in de sociale afkomst van de gebruikers van de sporthal len. Tevens tracht de dienst op deze manier gegevens te ver garen over de wijkgebonden heid. „Het gaat hier om voorzienin gen die door de genieenschap worden betaald'verdedigt Sjoerd Rijpma, beleids- en on- derzoeksambtenaar van de dienst, de enquête. „Stel dat bijvoorbeeld de sporthal Schie- broek vooral door mensen uit Den Haag blijkt te worden ge bruikt, wat doe je dan: door gaan met het subsidiëren van Haagse sporters? Het eerste doel van het onderzoek is de wijkgebon denheid van de sporthallen te achterhalen. Op die sporthallen rust tenslotte een verborgen subsidie". Sociale afkomst Maar de dienst voor sport en recreatie ondervraagt de spor ters ook met een ander oog merk. Vragen over genoten schoolopleidingen en dagelijk se werkzaamheden moeten in zicht verschaffen omtrent de sociale afkomst. Rijpma ver klaart de aanwezigheid van deze vragen met de woorden: „We hebben steeds aangeno men dat de recreatiesporters vooral afkomstig waren uit de lagere sociale groepen en dat competitiesport een aangele genheid was voor de hoger op geleiden. Daarop is steeds ons beleid gericht geweest. Het zou echter ook precies andersom kunnen zijn: dat je de hoger opgeleide na zijn dertigste jaar terugziet als recreatiesporter, terwijl iemand uit een lagere sociale laag juist de voorkeur geeft aan sport in verenigings verband. De enquête kan daarover meer inzicht geven". Overigens denkt de dienst van sport en recreatie aan het ont werpen van standaard-leden- lijsten, die op een verzamel punt in een computer worden ingevoerd. Op deze wijze zou de dienst in een handomdraai - per tak van sport - de be schikking kunnen krijgen over alle gewenste informatie. „Nu moeten we het nog doen met veronderstellingen, zoals: de cricketsport zal wel weinig beoefenaren tellen uit de lage re sociale klassen. Het is nuttig om van elke sport die infor matie beschikbaar te krijgen. Op die manier kunnen we er achter komen hoe het komt dat sociaal zwakkeren in be- paalde sporten niet of nauwe- Iijks vertegenwoordigd zijn". Weigering Ondanks deze argumenten weigerde de Rotterdamse raad voor sport en recreatie mede werking. „Omdat", meent on derzoeker Sjoerd Rijpma, „men het als een bedreiging ervaart. Als een aantasting van de huidige machten. Het zijn korte termijn denkers". Nog niet zolang geleden beslis- te in de wijk Charlois de be trokken deelgemeente echter - dat de competitiesport diende te wijken ten behoeve van re creatiesport. Sinds die tijd overheerst binnen de georga- niseerde sport de argwaan. Het verklaart waarom clubs en sportbonden weinig scheutig - zijn met het verstrekken van informatie. Soms wordt elke medewerking zelfs geweigerd; Het uitdelen van de enquête formulieren in de sporthal De Enk resulteerde zelfs in een boycot door de basketbal vere niging Rotterdam-Zuid. Alle leden werd geadviseerd de vragenlijsten blanco te retour neren... onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Vaak weten de nabestaanden niet wat zij moeten beginnen met de overledene. Vooral als de familieband niet zo nauw was, Wat de wil van de overledene was, is dan niet bekend. Begrafenisondernemers zeggen; „Er wordt tegenwoordig in zulke gevallen vaak voor crematie gekozen, om de kosten zo laag mogelijk te houden." De angst voor hoge kosten speelt vaak een beslissende rol. Er zijn veel mensen die niets hebben geregeld. Geen verzeke ring, geen afspraken, geen gereserveerd spaargeld. De naar het sterfhuis geko men familieleden moeten in allerijl over van alles beslis sen. Uiterlijk op de vijfde dag moet immers de begrafenis of crematie alweer achter de rug zijn. Begrafenisondernemingen kunnen de zorg van alle re gelingen voor vrijwel 190 van de familie overnemen. Maar de keus van plek en prijs moeten de nabestaanden zelf maken, als de overledene zich daarover niet heeft uit gesproken. En dan blijkt hoe slecht men er nuee bekend is. als men niet nog kort tevoren zoiets bij de hand heeft gehad. Gemeenten maken regle menten, begraafplaatsen heb ben uitgebreide tarieven en tariefsverhogingen. Maar dat alles ligt ver buiten de be moeienis van het publiek. Een begrafenisondernemer zegt: „Je ziet op het Binnen hof nooit demonstranten met spandoeken waar op staat: Wij Willen Goedkoper Be graven Worden." Wal is 'algemeen' Het blijkt bijvoorbeeld dat weinig mensen zich realise ren wat een „algemeen graf" is. Je denkt misschien aan een eenvoudige plek in de rij van zerken op een algemene begraafplaats. Maar het „al gemene graf" is heel iets an ders. Het is een verzamelkuil waarin waarin de dode met twee of drie 'vreemden' zal worden Opgestapeld. Dit algemene graf komt veel voor, want het is veruit het goedkoopste. Men is er in de grote steden Den Haag en Rotterdam een bedrag aan kwijt dat naargelang de plaats kan variëren van circa 400 tot 800 gulden. Algemene graven kunnen na tien iaar al worden opge ruimd. Verlengen tegen beta ling is niet mogelijk. Voor een Haags echtpaar, dat zijn dochtertje aan een 'algemeen kindergraf' had toever trouwd. was dit achteraf een verbijsterende ontdekking. Zij moesten veel ambtelijke instanties langs om gedaan te krijgen dat hun kind kon worden herbegraven in een 'eigen graf' dat langer blijft bestaan. Opgraven van een stoffelijk overschot uit een algemeen graf is geen eenvoudige zaak. In principe kan het alleen maar als het om de bovenste begravene gaat. Ligt het stof felijk overschot dat men wil herbegraven dieper in het graf. dan komt het toch ei genlijk neer op een versto ring van de begravenen die erboven liggen. 'Eigen graf Wie een stoffelijk overschot gedurende langere jaren wil laten rusten, of het niet sa men met vreemden begraven wil zien, moet een 'eigen graf' bekostigen. De prijzen daarvan lopen sterk uiteen. In Den Haag zijn er op ge meentelijke begraafplaatsen prijzen vanaf ƒ2.500. Een minder mooi aangelegde par ticuliere begraafplaats in Den Haag heeft al eigen graven vanaf circa 650. In Rotterdam komt een eigen graf op een gemeentelijke be graafplaats op ruim 3.000. In eigen graven kunnen meer personen uit het eigen gezin worden begraven, als regel 2 a 4. Bij een eigen graf moet voor elke persoon die erin wordt begraven ook tel kens een 'grafrecht' worden betaald. Dit is ongeveer het zelfde ais het tarief van een 'algemeen graf', dus ook nog weer eens 400 a 800 gulden per begrafenis. Er kunnen in een eigen graf ook crematie- urnen worden bijgezet. 4- Goedkopere eigen graven op een eenvoudiger particu liere begraafplaats in Den Haag. In Rotterdam heeft men een eigen graf voor de tijdsduur van 20 jaar, in Den Haag voor 30 jaar. Het recht erop kan telkens voor weer 10 jaar worden verlengd. De nabe staanden moet dat steeds weer op tijd regelen. Een voorbeeld van de kosten van verlenging: een graf van ƒ2.500 heeft thans in Den Haag een verlengingstarief van ruim ƒ800. Een uitzondering in Rotter dam vormt de hervormde be graafplaats Oud-Kralingen, waar eigen graven voor on bepaalde duur worden uitge geven voor circa 2.300. Via een wetswijziging kan het' in de toekomst mogelijk worden dat de uitgifte van eigen graven voor onbepaal de tijd meer gaat voorkomen. De ruimtenood waarin de be graafplaatsen in de laatste tientallen jaren vaak ver keerden, is mede door de toe genomen crematies vermin derd. Het ruimen van oude graven is daardoor niet altijd meer zo noodzakelijk. Luxere graven Er zijn ook luxere graven dan de gewone eigen graven, behalve dan op de gemeente begraafplaatsen in Rotter- SA In onze serie 'De Nabestaan den' lag vorig jaar het accent hoofdzakelijk op erfenissen en successiebelasting. Wij besluiten deze serie in de ko mende maanden met enige artikelen over de kosten rond begrafenissen, het eigen graf, enkele vormen van verzeke ringen op dit gebied, en ver volgen die nog nodig waren op enkele eerder besproken onderwerpen. De meeste artikelen uit onze serie zullen worden gebun deld in een boekje dat tegen het einde van de serie ver schijnt. Preciese mededelin gen daarover kunt u tegen die tijd nog verwachten. dam, waar men slechts één soort kent. Vaak is er le en 2e klasse op de begraafplaatsen. In de le klasse liggen de graven wat ruimer, ze kosten ongeveer twee keer zoveel als de 2e klasse. Er bestaan ook gemetselde grafkelders, met ruimte voor vijf leden van een familie. De particuliere begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag heeft grafkelders voor een prijs vanaf ƒ5.000. Oud- Kralïngen in Rotterdam van af 7.000. Op de gemeentelij ke begraafplaatsen in Den Haag gelden prijzen ƒ11.000 tot 22.000. Wie een eigen graf heeft, moet al gauw enkele honder den guldens per jaar (of een hoge afkoopsom voor alle ja ren) neertellen voor het on derhoud op de begraafplaats. Daar is dan soms nog niet eens het onderhoud aan de grafeteen bij. Over de kosten van grafete nen en dergelijke hebben wij het een volgende keer. Er moet sinds kort 100 wor den betaald als je een klacht over meubels, gordijnen of vloerbedekking wilt laten be handelen door de Geschillen commissie Woninginrichting. Deze vorm van klagen is daardoor twee keer zo duur geworden. Vorig jaar mocht het nog voor ƒ50. Een kla gende consument hoeft dat geld overigens niet kwijt te zijn. Als de geschillencom missie hem gelijk geeft, dan krijgt hij zijn klachtengeld terug van de woninginrichter die de zaak heeft verloren. Maar het komt uiteraard ook voor dat de klant ongelijk krijgt, en dan ziet hij zijn honderd piek niet meer te rug, In de praktijk moet je dus heel zeker van je zaak zijn, en ook al eens van tevoren hebben geïnformeerd hoe je kansen staan, want anders is het zonde van je geld. Bij anders soorten klachten, waarmee je naar een geschil lencommissie kunt, gaat het overigens net zo, maar een aantal daarvan is veel goed koper. Klagen over het in stalleren van keukens is ook tamelijk aan de prijs en kost /IS. De prijs van een klacht over woninginrichting hangt ove rigens nog af van hoe duur de spullen waren die de con sument had gekocht. Als het gaat over een aankoop onder de ƒ1.000, dan is het klach tengeld 50. Daarboven wordt het f 100 en dat zal dus al gauw het geval zijn. Aan de bel De Consumentenbond, die samen met de Federatie van Meubileringsbonden de ge schillencommissie bemant, heeft vorig jaar al een de bei getrokken, omdat de de klachtenbehandeling te duur werd. Meubelklachten moe ten meestal worden opgelost met de hulp van een deskun dige die bij veel mensen thuis gaat kijken. Zo iemand werkt natuurlijk niet gratis en daardoor is de klachtenbe handeling van meubels altijd al een kostbare zaak geweest.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4