12 STERDAM Frisol klaagt accountant en A mr oh ank BEL VOOR aan OIO-144I44 Big Band speelt schoolconcerten Rijnmond zet koers uit naar afgewogen milieubeleid Politiebonden akkoord met Volkswagenbus Brief tegen museuinplan aan gemeenteraadsleden Twee gewonden bij kettingbotsing Westvoorne moet met de billen bloot Even veilig als Chevrolets Onzorgvuldigheid verweten Rotterdams Nieuwsblad dinsdag I maart 1983 RZ/RV, RY/RVV Drs. J. Riezenkamp Mr. J. Mentink Rotterdam Eon groep van 32 vooraanstaande Rotterdam mers heeft een brief gestuurd naar de gemeenteraad van Rotterdam, waarin men zich ontsteld toont over het voor stel van burgemeester en wet houders de bouw van een nieuwe accommodatie voor het Maritiem Museum 'Puns Hendrik* en de renovatie van het gebouw waarin het Mu seum voor Land- en Volken kunde is gehuisvest, tot nader order op te schorten „Ais u daarmee instemt", al dus de brief, „veroorzaakt dat een breuk in een proces van denken en doen dat door de ruimtenota van de Dienst Ge meentelijke Musea m 1974 op gang is gekomen en dat via het raadsbesluit van 21 mei 1981 waarbij tot de bouw eq. renovatie werd besloten in oen zeer ver gevorderde staat van uitvoering was terechtgeko men. In dat proces zijn door ambte naren van verschillende tak ken van dienst en door diverse architecten en hun medewer kers grote hoeveelheden ener gie, enthousiasme en geld ge ïnvesteerd waarvan het nuttig effect nu plotseling zeer onze ker is geworden." B \V hebben hun vrees uit gesproken dat als gevolg van de nog te verwachten bezuini gingsoperaties van een veiant- vvoorde exploitatie van de be trokken musea geen sprake meer zal kunnen zijn. De briefschrijvers betwijfelen dat Onder de ondertekenaars be vinden zich drs. C.J Ebbinge Wubben, rar. L J. Pieters, drs A. van der Staay. Edo de Waart, Woody van Amen, J van dor Neut, Co Wester ik, mr.J.Menunk, mr. J.A. van Gorkom en drs.J. Riezen kamp. L.J. Pieters. Rotterdam Bij een aanrij ding op de Vondelingen weg, ter hoogte van de Seat tie weg, zijn gistermorgen twee autobe stuurders gewond geraakt. Het ongeval gebeurde, doordat een auto plotseling van rijbaan veranderde, waardoor anderen moesten remmen. Er ontstond een kettingbotsing waarbij vier personenauto's en een vrachtauto waren betrok ken De 21-jarige J.W. van der Lm den uit Spijkentsse moest met ernstig hersenletsel m het Zuiderziekenhuis worden op genomen. De 27-jarige J.M. Visser uit Rozenburg moest aan een hoofdwond worden behandeld Rijnmond - gecommitteerde Th. Bakkers ...geen reserves om Verolme Elektra krediet te geven... Rijnmond had geen geld voor Verolme Elektra Rotterdam Met de stemmen van CDA en SGP-RPF tegen heefi de Rijn m on draad zich uitge sproken voor de mogelijk heid om aan het West- voornse strand naakt te recreeren Het verbod in de recreatieverordening voor Westelijk Voorne kwam opnieuw ter discus sie, omdat de verordening moest worden aangepast na bezwaren van een be woonster van het gebied. J.CJ. de Boer van de PvdA iiad bezwaar tegen bet abso lute naaktverbod. waarvoor B en W van Westvoorne zich hadden uitgesproken Met 20.000 georganiseerde en een half miljoen ongeorganiseer de naaktrecreanten moet er volgens de PvdA mogelijk heid komen om aan het West voornse strand een deel voor naaktrecreatie aan te wijzen PSP-PPR- ïaadslid A S.J Flapper wilde het hele ver bod uit de verordening ge schrapt zienmaar dat ging de meerderheid van de Rijn mond raad ie ver. Gecommit teerde J C. van Duin wees op het gevaar van het schrap pen van het verbod. In dat geval is er mets geregeld en kan Westvoorne met de alge mene politieverordening m de hand naaktrecreatie ver bieden. De meerderheid in de Rijn- mondraad vond. dat er over legd moet worden met de ge meenteraad van Westvoorne en handhaafde daarom het verbod in de verordening met daaraan toegevoegd de mogelijkheid van het verbod af te wijken. Het CDA sprak zich tegen bet toestaan van naaktrecre atie uit. omdat het IVps?- voornse strand met zo groot is, dal er een apart deel voor naaktrecreatie vanaf kan en omdat de Maasvlakte al een naaktstrand heeft Boven dien vond het CDA het on juist om bezwaren van heel andere aard tegen de veror dening aan te grijpen om naaktrecreatie erdoor ie drukken. De Big Band van de muziekschool speelt voor leeftijdgenoten op scholengemeenschap Henegouwerpiein. Rotterdam Tijdens een pauze in de muziek gooien drie muzikanten achter de rug van de dirigent propjes naar el kaar. Grinnikend laten zij de bladmu ziek op de standaard vóór zich voor wat het is. Botterdam Het dage lijks bestuur van Rijn mond heeft zelf steun verlening aan Verolme Elektra in Maassluis af gewezen. Rijnmond heeft volgens het dage lijks bestuur te weinig reserves om een garan- tiekrediet te kunnen verlenen. De provineie Zuid-Holland met een veel grotere reserve kon het garantiekrediet wel geven. Dit antwoordde gecommit teerde Th. Bakkers op mon delinge vragen van het SGP- Rijnmondraadslid H.G. Ba- rendregt. Deze wilde weten of Rijnmond betrokken Es ge weest bij de onderhandelin gen over Verolme Elektra en wat Rijnmond heeft gedaan. De heer Bakkers antwoord de, dat er overleg is geweest tussen de directie van het be drijf, het college van Maas sluis en de Rijnmondgecom mitteerde, toen duidelijk was, dat Verolme Elektra geen boedelkrediet van de regering" kreeg. Rijnmond heeft de provincie van dal overleg op de hoogte gehou den en toen Rijnmond niet in staat bleek een garantiekre diet te verlenen is de provin cie daarop ingesprongen. De gecommitteerde beloofde de Rijnmondraad in de com missie voor economische za ken uitgebreid te praten over de situatie bij Rijn-Schel de- Verolme In de aula van scho lengemeenschap He negouwerpiein speelde gisteren de Big Band van de muziekschool uit Krimpen, scholie ren van tien tot acht tien jaar die concer teerden voor leeftijds genootjes uit de Rot terdamse binnenstad. Een ongewoon con cert, al was het alleen maar omdat het orkest lawaaieriger is dan het publiek. "t Is een experiment, zeggen I,oek van Kers bergen en H.J. van Haaren in koor. De eerste is diugent van de Big Band, de tweede rector op do scholengc- door Richard Stomp meenxchap beinen zijn tevreden over de voor stelling van gisteren Di rigent Van Kersbergen „Op deze manier kunnen wij iets terug doen voor de subsidie die wij ont vangen Rector Van Haaren „Voorheen had den wij twee keer per jaar beroepsorkesten, maar die zijn langzamer hand onbetaalbaar ge worden. Toch zijn het niet alleen financiële motieven die de twee betrokkenen tot tevredenheid stemmen Belangrijker is dat een prestatie van leeftijdge noten de kinderen meer aanspreekt dan de mu ziek van een beroepsor kest,. „De afstand is klei ner". constateert Van Haaren. „Ze zien nu dat muziek dicht bij hen slaat, dat het iets is wat 2ij na enige oefening ook zouden kunnen doen." „We hebben op school eens geprobeerd een bandje te vormen. Toen bleek dat haast niemand een instrument bespeel de. In de binnenstad blijkt daarvoor niet zo veel aandacht te zijn. Het wordt van huis uit min der gestimuleerd." Bah, pffff Het publiek in de scho lengemeenschap is zoals elk orkest zich een scho- herenpubhek zou wen sen. Rustig, aandachtig en elk nummer met gul applaus belonend, zijn de scholieren vol aandacht voor wat op het kleine podium door de 24 muzi kanten wordt geprodu ceerd. Alleen op het moment dat een stuk klassieke muziek wordt aangekon digd valt de zaal uit zijn rol. „Bah. pffffff" klinkt het van verschillende kanten en de aandacht dreigt geheel weg te val len. Toch, als blijkt dat "Also sprach Zarathustra' in een rockritme wordt gespeeld, is de onvrede snel weer geluwd en brengt ook het stuk ver momde klassiek de han den op elkaar. De Big Band van de mu ziekschool zou best vaker dit soort voorstellingen geven. Van Kersbergen: „De moeilijkheid is al leen dat alle muzikanten nog op school gaan. Dit keer hebben wij mede werking van de scholen gehad en kregen zij toe stemming een dag te ver zuimen, maar je kunt zo iets natuurlijk met elke week doen..." Rotterdam De plaatselijke politiebonden gaan akkoord met het plan van de leiding van het Rotterdamse politiekorps om uit bezumigingsoverwegingen de Chevrolets (C.10) te vervangen door de Volkswagen Transporter In juli zal de eerste Transporter als surveillance-auto tn gebruik worden genomen. De besparing zal aanzienlijk 2ijn. De Chevrolets waren erg duur, doordat ze speciaal voor de poli door Dirk Mellema tie naar Nederland werden geïmporteerd en omdat m ae ponue-garage nog veel verbouwingen nodig waren, voordat de auto geschikt was voor de surveillance. Er was onder het personeel veel weerstand tegen deze bezuinigingsoperatie, nadat deze krant een half jaar geleden de plannen van de korpsleiding bekend maakte. Voornaamste argument was. dat de Volkswagen minder veilig zou zijn. Vooral als er met sirene en zwaailicht met hoge snelheden wordt gereden, zou de grote neus van de Chevrolet een extra veiligheid bieden. Uit verschillende proefnemingen is gebleken, dat dit niet waar is. Rotterdam Met tien stemmen tegen heeft de Rijnmondraad het Indi catief MilïeuReleids- Plan aangenomen. Het plan zal richting geven aan het verlenen van vergunningen en zal worden uitgewerkt naar de verschillende milieu-onderdelen die, afgewogen tegen het economisch beleid en het beleid op het gebied van de ruimtelijke or dening, dan kracht van wet krijgen. Het plan zelf geeft alleen de weg aan naar de komende wettelijke maatregelen. Zeven jaar heeft het amb telijk apparaat van Rijn mond nodig gehad om zich door de ingewikkelde ma terie van het milieu heen te worstelen en een goede weg voor een afgewogen milieubeleid op papier te 2etten. Zeven uur heeft de Rijnmondraad nodig ge had om zijn visie op het stuk te geven, waarbij de verschillen van inzicht dwars door de grote frac ties heen liepen. val tegenover normen. Rich li tig geven De VVD had weinig moei te met het plan. in tegen stelling tol grote delen van het bedrijfsleven, omdat het plan niet meer doet dan richting geven aan een nog te ontwikkelen milieubeleid Mevrouw H.A. Bleeker-Van Sty rum vond wel. dat het dagelijks bestuur geen te hoge ver wachtingen van het plan mag hebben, de milieu maatregelen in een niet ie hoog tempo mag invoeren en dan samen mei het be drijfsleven en binnen de financiële mogelijkheden. De PvdA kon zich in grote lijnen in het plan vinden. Een klein deel van de fractie, onder aanvoering van C. Boerman, pleitte echter voor strakke mi lieunormen, waardoor er duidelijkheid kan komen voor zowel industrie milieubeschermers. De heer Boerman moest niets hebben van afwegingen, zoals voordelen voor de samenleving tegenover milieu-eisen, door bedrij ven geleverde milieu-in spanningen tegenover de bereikte resultaten en de integrale afweging per ge- Gevolgen Het CDA aanvaardde het plan, maar vroeg wel dui delijkheid over de econo mische gevolgen voordat er bepaalde milieu-maat regelen worden genomen. SGP en RPF wezen het beleidsplan af, omdat ze het alleen zagen als een basisstudie, waarop geen maatregelen mogen wor den gebaseerd. PSP en PPR echter stelden zich achter het plan, al vonden ze, dat de afweging tussen milieu, economie en ruim telijke ordening nog niet ts gebeurd. De discussies in de Rijn mondraad gingen over normen, de mogelijkheden daarvan af te wijken, de praktische mogelijkheden van het plan en de mate. waarvan daarvan gebruik mag worden gemaakt. Ge committeerde mevrouw L. van Rijn-Vellekoop ging daarbij gedetailleerd in op de veelheid aan opmer kingen, die gemaakt wer den. Dordrecht De huidige Frisol directie heeft een civiele proce dure op gang gebracht tegen de N.A.M. (Nederlandse Accoun tants Maatschappij) uit Breda. Frisol verwijt het accountantskan toor de jaarlijkse controles van de boekhouding met zorgvuldig te hebben uitgevoerd, waardoor gedurende vier jaren dertig mil joen gulden is verdwenen. Ook verklaarde Frisol-direc teur J.C. van de Maarcl giste ren tijdens hel proces tegen de voormalige hoofdboekhouder van Frisol, dat wordt overwo gen een civiele procedure te gen de Amrbbank te beginnen Om aan voldoende bewijsma teriaal tegen de bank te ko men, heeft Van de Maarel al m het begin van 1982 aan de boekhouder gevraagd, in een brief samen te vatten, hoe de Amrobank aan zijn speculaties meewerkte. De boekhouder was in die periode naar het buitenland gevlucht, maar nu blijkt dat hij regelmatig naar de Frisol-di reet ie heeft opge beld. Een andere grote vraag, die gisteren de vijfde zittingsdag van het Frisol-proces beheers te, was: waar is ruim een mil joen gulden gebleven, die de boekhouder van het Frisol- concern overmaakte naar de Stichting Frisol Sport en de Stichting Ronde van Neder land. De inmiddels overleden Fri- sol-directeur Nico de Vries stond alom bekend als een sportliefhebber. Hij was voor zitter en sponsor van de eerste divisie voetbalclub DS'79 en voorzitter van de Stichting Ronde van Nederland en Stichting Frisol Sport. De situ atie was vrij uniek, omdat de boekhouder in al die organisa ties penningmeester was. Zodoende was het voor hem mogelijk vanuit het bedrijf ruim een miljoen gulden over te maken naar de 'sporttak- ken'. De verdachte wordt er nu van beschuldigd, dit geld in eigen zak te hebben gestoken. De boekhouder ontkent dat. Ook zouden diverse ingehuur de topsporters, zoals voetballer Cruyff en wielrenner Zoete melk zwart zijn betaald. Ook voormalige F.C. Dordrecht- trainer Jan Rab zou 45.000 gul- den hebben gekregen, ais ge noegdoening voor een voortij dig opgezegd contract. De trainer ontkende du. Cruijff verklaarde, dat hij voor drie gastoptredens in het elftal van DS*79 van de hoofd boekhouder vijftien- of twin tigduizend gulden heeft gekre gen en geen vijftigduizend, zo- als de boekhouder beweert Op door Dirk Mellema de vraag of was gezegd, dal het bedrag voor de belasting achtergehouden moest wor den, antwoordde Cruyff, dat hij daarmee niets te maken had. omdat hij toen geen inge zetene van Nederland was. Naast de sportlieden moest gis teren ook de voormalige Fran se vriendin van de boekhou- der, D. Povéda, getuigen. In zijn omgeving had de verdach te destijds verteld, dat zij een vermogende Franse gravin was. Dat blijkt niet waar. Zij verklaarde dat zij maandelijks een toelage van vijfduizend tot tienduizend Franse francs kreeg. Ook kocht de boekhou der een huis voor haar in Frankrijk en schafte hij kost bare sieraden en bontjassen voor haar aan. Veel van haar bezittingen zijn inmiddels door de Franse douane in beslag ge nomen. In totaal zou op een voor haar geopende rekening bij een bank in Dordrecht drie mil joen gulden zijn geboekt. De Fran^aise verklaarde, dat ze niet wist, dat die rekening op haar naam was geopend. Ze dacht dat zij slechts gemaeh- tigde was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4