BUITENLAND Westduitsers bang voor mens m n LRaads verkiezingen kunnen Mauroy zijn baan kosten Pleidooi voor een democratischer PCI Verzet waarschuwt buitenlanders in Oeganda 'Band met Israël is nu onmogeiij k' Reagan vreest domino- effect in inmenging m Midden- Amerika Fransen voor eerste ronde ter stembus Congres Italiaanse communisten: Libanese minister: 'Zoon Kim sterke man Noord-Korea' Toenadering Egypte en Sovjet-Unie Zeven jaar voor Russische; dichteres Tsjechische - schrijver veroordeeld Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 maart 1983 Bonn Het was in de dagen van keizer Augus tus dat iedereen geteld moest worden. De eerste volkstelling ter wereld zou je kunnen zeggen en de schrijver Günter Grass voegt daar cynisch aan toe dat we allemaal weten waartoe de gege vens daarvan hebben ge leid. namelijk de kinder moord in Bethlehem. Günter Grass is een van de vele verontruste Westduit sers die hebben aangekon digd de volkstelling van 27 april te zullen boycotten. Zelfs de Beierse minister president Strauss zegt nu dat men maar beter kan afzien van die volkstelling: 'Het perfectionisme waarmee dergelijke acties worden uit gevoerd, vind ik totaal over- bodig en bovendien worden er onzinnige vragen gesteld Het gebeurt niet vaak dat CSU-leider Strauss en de Groenen het met elkaar eens zijn, maar op dit punt hebben ze elkaar gevonden. De Groenen gebruikten het verzet tegen de volkstelling in de verkiezingsstrijd en zij roepen op tot een boycot. Er zijn inmiddels zo'n 300 actie groepen tegen de volkstel ling. Hun methoden lopen uiteen van het niet of be wust fout invullen van de formulieren tot het zo op vouwen van de papieren dat de computer er gek van wordt. In de discussie is een nieuw begrip ontstaan: de 'glazen mens'. Een volkomen door zichtig persoon, waarvan de overheid alle gegevens in handen heeft. Vooral de vele vragen in de privésfeer en het feit dat er nauwelijks ga ranties 2ijn dat gegevens niet zullen worden doorgespeeld naar andere instanties, zoals het Bundeskriminalamt, de belastingen of andere nieuwsgierigen, hebben vele burgers argwanend ge maakt. Dit komt ook omdat bijvoor beeld in het verleden de om budsman voor de bescher ming van de persoonlijke ge gevens bij herhaling heeft moeten vaststellen dat wel heel slordig wordt omge sprongen met de garanties tegen misbruik. Voor *bij- zondere doeleinden' wordt al gauw een uitzondering ge maakt en aangezien de Westduïtse opsporingsautori teiten verliefd zijn op com puterbestanden is die angst voor misbruik gerechtvaar digd. Deskundigen verzekeren dat ook zonder dat namen, be kend zijn {die worden apart opgeslagen) het voor compu terdeskundigen geen enkel probleem is om die namen toch te weten te komen en wanneer het 'grote compu terspel zonder grenzen' goed wordt gespeeld blijft niets verborgen, mits de gegevens maar juist zijn ingevuld. En door onze correspondent mr. Bert Tigchelaar in Bonn om te voorkomen dat de burgers die gegevens onjuist invullen zijn daarop stevige straffen aangekondigd. Foutenfestival De tegenstanders putten eni ge hoop uit de ervaringen die in Nederland zijn opge daan bij de volkstelling van 1971. Met veel plezier wor den Nederlandse uitspraken geciteerd van deskundigen die toegeven dat de valkstel ling in Nederland een 'festi val van fouten en een aan eenschakeling van ellende' is geweest. Niet alleen duur de het bijna zes jaar voordat de gegevens waren geanaly seerd, en liepen de kosten op van 23 miljoen tot 34 miljoen gulden, maar een groot deel var. de gegevens was ook volkomen onbruikbaar door de boycot van meer dan 30O.QQ0 Nederlanders. Zo bleek uit de gegevens in Spijkenisse dat in die ge meente 75 mensen onder de 20 jaar woonden die een aow-uitkering genoten Voor de Westduïtse volkstel ling is een bedrag van 371 miljoen mark uitgetrokken. Voor dat geld wil de over heid te weten zien te komen hoeveel joden, katholieken en protestanten of andere gelovigen er in de Bondsre publiek wonen, hoeveel mensen er op de bromfiets naar hun werk gaan, of ze thuis een kooknis, een kook- kast, of een echte keuken hebben, hoeveel de huur van het huis bedraagt en hoeveel iemand verdient of eventueel nog bijverdient. De minister van binnen landse zaken, de CSU'er Zimmermann, heeft verze kerd dat misbruik van de gegevens absoluut onmoge lijk is en als het toch voor komt, zo verzekerde minis ter van justitie, de FDP'er Engelhard, dan zal dit ge straft worden, maar compu terdeskundigen stellen vast dat garanties tegen misbruik niet te geven zijn. Hoe sommige bestuurders gebruik denken te maken van de gegevens wordt nu al duidelijk wanneer de rege ring van de stadstaat Ham burg zegt: „Wij kunnen niet uitsluiten dat op grond van de gegevens de huursubsidie of de sociale uitkering voor deze of gene omlaag zal gaan". Het duurt nog precies negen maanden voor het 1984 is, voordat de glazen mens geboren wordt, maar hopelijk wordt het een mens van matglas. Paus veroordeelt Midden-Amerika Sao Francisco President Reagan heeft gisteren gewaarschuwd dat een val van de regering in El Salvador de ineenstorting van regeringen in de buurlanden zal uitlokken. De dreiging van een overwinning van de guerrillastrijders in El Salvador betreft volgens Reagan het gehele westelijk halfrond. Sprekend over 'de interventie van Cuba en de Sovjet-Unie' in Midden-Amerika en met name in Nicaragua zei Reagan: 'Ais zij met de val van El Salvador daar een bruggehuofd krijgen zullen Costa Rica, Honduras, en Panama volgen'. 'De regering van El Salvador staat aan het front van een slag die gericht is op het hart van het westelijk halfrond en uiteindelijk op de Verenigde Staten', zo stelde Reagan in een toespraak voor zakenlieden. Het is voor ,het eerst dat Keagan de ï'domino-theorie' zo [uitdrukkelijk van toepassing iverklaart op ,Centraal-Amerika. Managua Paus Johannes Paulus II heeft gisteren inmenging van de grote mogendheden in Midden-A~ merika veroordeeld. Bij zijn aankomst in Managua, de hoofdstad van Nicaragua, eiste Johannes Paulus II, dat 'de krachten die binnen en buiten Midden-A- merika actief zijn', af zouden zien van direct of in direct ingrijpen in de interne aangelegenheden van de regio. Paus Johannes Paulus II luistert aandachtig naar de felle rede van juntaleider Ortega op het vliegveld van Managua. [Parijs In een uiterst roerig sociaal klimaat gaat frankrijk komend week einde naar de stembus Voor de eerste ronde van de gemeenteraadsverkie zingen. Volgend weekein de is de tweede ronde; daarna pas zal duidelijk •zijn wie er gewonnen of Verloren heeft. En zelfs 'dat is de vraag: louter cij fers zeggen niet alles. 'Aanvankelijk brulde de cen trum-rechtse oppositie van ;de daken toch zeker zestig .grote steden op het regeren- ADVERTENTIE CONGRESGEBOUW den haag - tel. 548.000 zaterdag 5 maart - 20.15 uur eenmalig optreden van Nog enkele goede plaatsen. Charles Aerts Theatre Prod. BV de links te zullen winnen. Maar die zelfverzekerde aan kondiging werkte averechts, De theorie 'ontevreden Frankrijk helt weer over naar rechts' maakte plaats voor 'de mensen weten wat ze hebben en niet wat ze krijgen'. Ofwel: de zittende gemeenteraad en daarmee de in functie zijnde burgemees ter krijgt gemakkelijker stemmen op zijn naam dan door onze correspondent Jan van Etten in Parijs lieden die mooi kritiek kun nen hebben maar nog moe ten bewijzen dat ze het ook kunnen. Ondanks alle revo lutionaire taal zijn de Fran sen in nun binnenste zeer behoudend. Niettemin lijkt het erop, dat de regerende linkse partijen een aantal grote gemeentes zullen verliezen. De oppositie heeft haar streefgetal inmid dels teruggebracht naar 30, En zowel linkse als rechtse commentatoren zijn het er merkwaardigerwijs over eens, dat een verlies van 10 of 20 steden voor de huidige coalitie in feite een goed re sultaat betekent. Bij 30 wordt het ernstig. Vanaf dat moment kan pre sident Mitterrand dat bij voorbeeld uitleggen als een waarschuwing tegen de tot dusverre gevoerde politiek. Het doet er dan weinig toe of die goed of fout was: als de kiezers het niet meer willen, kan het gewoon niet meer. Dat kan leiden tot wijzigin gen in het kabinet, zelfs tot vervanging van de premier. In Frankrijk kan dat heel eenvoudig: Mauroy ver dwijnt dan en er komt een ander, die een kabinet sa menstelt naar zijn voorkeu ren, steeds onder het alziend oog van de Franse president. Die is immers een politieke, geen neutrale figuur. De laatste tijd komt met de nodige regelmaat naar bo ven, dat Mauroy na slechte verkiezingsuitslagen ver dwijnt. Zelf spreekt hij dat hardnekkig tegen. Blijft, dat hij niet de eerste premier in Frankrijk zou zijn, die zo aan de dijk is gezet. Inmiddels is een officiële stilte afgekondigd in de ver kiezingscampagne. Zo mag er vanaf gisteren niet meer worden geplakt. Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft de politie opgedragen daar op toe te zien. Opinie peilingen mogen ook ■•-niet meer openbaar worden ge maakt: dat zou de mensen kunnen beïnvloeden. En po litieke debatten zijn tot na het weekeinde taboe, als de strijd om de tweede ronde begint. Door het ingrijpen van der gelijke krachten wordt de echte vooruitgang van de Middenamerikaanse volken belemmerd, aldus de paus. Hij werd verwelkomd met een rede waarin de Nicaraguaanse juntaleider Daniel Ortega een felle veroordeling uitsprak van de Amerikaanse politiek inzake Midden-Amerika. In plaats van het gebruikelijke korte woord van welkom hield Ortega een twintig minuten lange felle rede waarin hij de Sandinistische revolutie ver dedigde die vier jaar geleden een eind maakte aan het be wind van dictator Somoza. 'Nicaragua wordt geconfron teerd met een agressieve Ame rikaanse politiek die dit land niet toestaat in vrede te wer ken', aldus Ortega, die de VS ervan beschuldigde duizenden aanhangers van wijlen Somoza te bewapenen en te steunen om vanuit buurland Honduras tegen Nicaragaua te ageren. Priester Een van degenen die de paus begroetten was minister van cultuur Ernesto Cardenal, een van de priesters die zeer tegen de zin van de paus zitting heb ben in de Sandinistische rege ring. Het Vaticaan heeft de laatste tijd vergeefs gepro beerd de priesters te bewegen ontslag te nemen. De paus uitte dan ook in een preek in Managua kritiek op het idee van de 'volkskerk' waarbij priesters ook politiek actief zijn. 'Geen enkele chris ten, laat staan een gewijde priester, heeft het recht de eenheid van de kerk te breken en buiten haar om en tegen de wil in van de bisschoppen, aan het werk te gaan', 20 zei de paus. Vanuit Managua vloog de paus per helikopter naar de stad Leon, 90 km. noordelijker. Tot tienduizenden mensen, die daar bijeen waren gekomen op het universiteitsterrein, zei de paus 'Om mensen lief te heb ben en te verdedigen heb je geen ideologieën nodig, die in tegenspraak staan tot je chris telijke opvattingen'. Na de terugkeer uit Leon in Managua had de paus in de hoofdstad een ontmoeting van een half uur met de leden van de junta. Volgens de minister van binnenlandse zaken To- mas Borge, werd daarbij voor al gesproken over de situatie in het grensgebied met Hon duras en de voortdurende be dreiging door het optreden van 'contra-revolutionaire groepen'. Oorlog Zelfs werd openlijk gewezen op het gevaar van het uitbre ken van een oorlog met Hon duras. De paus werd op de hoogte gesteld van de vrees, die in Nicaragua is ontstaan nu de Verenigde Staten vorige maand hun militaire hulp aan Hondures hebben verdrievou digd. Kort voor de paus arriveerde woonden tienduizenden in Ni caragua de begrafenis bij van zeventien jongeren die werden gedood in gevechten met rechtse guerrillastrijders langs de grens met Honduras. I11 Guatemala hebben de me dia een verbod van de rege ring genegeerd en toch ge schreven over de protesten van het Vaticaan tegen de exe cutie van zes jongeren, kort voor de komst van de paus. Kennelijk om het niet tot een conflict te laten komen trok de regering het verbod later in. Meer executies De mensenrechtenorganisatie Amnesty International vreest op zeer korte terechtstelling van nog eens vijftien mensen in Guatemala. Zij hebben reeds terecht gestaan in een geheim proces en zijn veroor deeld. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken heeft verontrusting uitge sproken over de executies. De VS hechten aan een goede rechtspleging en maken zich zorgen over geheime proces sen, aldus een woordvoerder. Milaan Pietro Ingrao, een gerespecteerde veteraan van de Italiaanse communistische partij (PCI), heeft gisteren op het congres van zijn partij gepleit voor meer interne partijdemocratie. In een rede waarvoor hij een staande ovatie kreeg, zei Ing rao dat de partij de eis van ka derleden om grotere zeggen schap in de politieke besluit vorming van de partij ondub belzinnig dient te honoreren. De vrijmoedige toespraak van Ingrao stond in contrast tot de voorzichtige bewoordingen waarin partijleider Berlinguer eerder ook de noodzaak had erkend van een vrijmoediger manier van debatteren binnen de partij, maar tevens hel principe van partijdiscipline bepleitte. Ingrao verdedigde zijn voor stel tegen kritici die beweren dat het zal leiden tot een ineenstorting van de doelma tigheid binnen de partij. „Waarom zou een open debat betekenen dat besluiten, niet genomen worden? Het zal een voudigweg betekenen dat er betere besluiten zullen worden genomen". Ook bepleitte hij een samenwerking van com munisten met andere linkse krachten in Italië om een ge zamenlijk politiek programma op te stellen. 'Wij doen een be roep op de socialisten en alle vooruitstrevende krachten; waarom werken wij niet sa men om stemmen weg te ha len bij de christen-democra ten?'. Woensdag had Berlinguer een soortgelijke oproep gedaan, maar de socialisten voelen weinig voor een nauwe sa menwerking. Beiroet/Jeruzalem De Libanese minister van buitenlandse zaken Elie Salem heeft gisteren vooe-? gesteld de onderhandelingen met Israël voor zes maanden te bevriezen. Hij zei dat zijn land terug kan glijden in een burgeroor log als het op dit moment normale relaties zou aankno pen met Israël. 'Libanon is op dit moment geen normaal land dat normale betrekkin gen met Israël kan hebben. Libanon is een ziek land. Het is acht jaar door dood en ver nietiging gegaan. Het zal over zes maanden klaar zijn voor onderhandelingen over relaties met Israël. Laat Li banon met rust. laat het ge zond worden, laat het zijn autoriteit herstellen en dan mag u het vragen risico's te nemen', aldus Salem op een persconferentie. Israël, Libanon en de Vere- Seoel Niet president Kim II Soeng (70), maar zijn zoon deelt in feite in Noord-Korea de lakens uit. Dat heeft een naar Zuid-Korea overgelopen Noordkoreaanse piloot gezegd. De zoon, de 41-jarige Kim Jon- g-Il, zal naar verwacht wordt over niet al te lange tijd zijn vader opvolgen. Nu reeds heb ben de Noordkoreanen de nei ging om instructies van Kim Jong-II, die niet in de regering zit, te beschouwen als afkom stig van de president, aldus de Noordkoreaanse overloper. "Volgens hem is Noord-Korea herschapen in een 'oorlogsma chine'. Cairo Egypte en de Sovjet - -Unie zijn overeengekomen opnieuw ambassadeurs uit te wisselen, aldus de Egyptische krant Al Gomhouria. Wijlen president Sadat van Egypte had in 1977 de diplomatieke betrekkingen met Moskou verbroken. nigde Staten onderhandelen al meer dan twee maanden, maar de vooruitzichten oj> een spoedige overeenkomst over de terugtrekking van de Israëlische troepen Iijkeii weinig hoopgevend. De Amerikaanse afgezant Habib vertrok gisteren uit Is| raël naar de Verenigde StóJ ten. Hij beëindigde een nieu; we rondreis door het Mid den-Oosten zonder het op» derhandelingsproces eer) nieuwe impuls te hebberj kunnen geven. Habib begon zijn reis op 9 februari na een in scherpe bewoordingen ge? stelde verklaring van presi^ dent Reagan, waarin hij Isr raët er van beschuldigde het terugtrekken van de troepen uit Libanon 'onnodig te ver tragen' en het land te 'bezet ten'. Volgens een woordvoerder van Habib zal deze eind vol gende week of begin volgen de week naar het Midden- -Oosten terugkeren. Moskou De Russische dich teres Irinia Ratusjinskaja (29) is gisteren tot zeven jaar straf kamp en aansluitend vijf jaar interne verbanning veroor deeld wegens 'staatsvijandige agitatie'. Ze was vorig jaar sep tember gearresteerd. Ratus jinskaja hekelde in haar gq- dichten de dwangmatige liefdp voor het vaderland, zoals d^t op scholen in de Sovjet-Unip wordt geleerd. Ze kritiseerde verder de volgzaamheid vap de Russische bevolking en be spotte de hypocrisie in de offi ciële versie van de Russische historie. Haar gedichten vonden de laatste maanden veel aftrek in dissidentenkringen en ze zijn ook in het buitenland gepubli ceerd. Het waren telkens 'Saj- mizdat'-uitgaven, die onder gronds en op primitieve wjjz^ verspreid werden. j Kampala De Oegandese guerrillabeweging die strijdt tegen de regering van presi dent Milton Obote heeft alle in Oeganda verblijvende bui tenlanders opgeroepen het land te verlaten 'voor hun eigen veili^'" "Merrü- lagroepe*-"' plan nen v%-,., jt tegen buttenlanc •- hebben, maar dat oij aanslagen tegen de Oegandese regering getroffen zouden kunnen worden. De guerrüleros zeggen drie belangrijke uitvalswegen van de hoofdstad Kampala in hun macht te hebben. On dergrondse strijders openden donderdag het vuur op deel nemers aan een partijbijeen komst enkele kilometers bui ten de hoofdstad. Zeker vijf% mogelijk meer mensen wer den gedood. De Oegandese ondergronds^ organisaties verwijten dfe partij van Obote de verkie zingen van 10 december 198Ï) in eigen voordeel vervalst tb hebben en de oppositie bloe dig te onderdrukken. Wenen De Tsjechische dis sidente schrijver Jarotmr Savrda (50) is tot een celstraf van 2'/ï jaar veroordeeld we gens subversieve activiteit, al dus emigranten in Wenen. l)i zijn woning waren in septem ber documenten van de dissi dente beweging Charta 77 ge vonden. Savrda was geen on dertekenaar van het handvest, maar sympathiseerde wel met de beweging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13