8 'Je gaat dingen anders zien' Zwart Amerika zit boordevol talent9 VEERTIG JAAR JORIN Vrije vrouwendag in Leiden Schrijver Hermans: 'Ik snap opwinding niet' Twee moord aanslagen op Mick Jagger Museum voor de vrouw DOMINEE JESSE JACKSON MOGELIJK PRESIDENTSKANDIDAAT FRED RACKH Mooie dag Radactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 maart 1983 Als klein jochie zat hij meestal zo stilletjes ergens in een hoekje te tekenen, dat zijn ouders hem vaak pas ontdekten als het ver na bedtijd was. Maar al te graag verstopte het jongetje zich in het geroezemoes van zijn oudere broers en zuster. Kon hij tenminste onopge merkt bezig zijn met wat hij ,het liefste deed: tekenen ^.tAls je diep in het hart van de •"Haagse kunstschilder B. Jo- J.r\n (84) kon kijken, zou hij ^waarschijnlijk nog steeds in alle stilte en anonimitiet zijn Z gang willen gaan. „Dat weet ik wel bijna zeker", lacht zijn «vrouw, de vroegere danseres £en choreografe Han Rijnbeek *<77). 'TVandaag opent acteur Henk wan Ulsen in het slot Zeist de .«expositie 'Veertig jaar Jorin' 'ri'die tot en met zondag 27 '^maart duurt. Het is de jubi leumtentoonstelling van de '^Hagenaar. ingericht door »'Han Rijnbeek. „Ik heb het al teerder gedaan en blijk er een beetje gevoel voor te hebben. La lies moet niet netjes op een ^"rijtje hangen. Je moet ruimte scheppen, anders wordt hei een rot tentoonstelling". Het inrichten is trouwens niet het enige waar ze zich voor heeft ingespannen. Sinds ze tien jaar geleden een punt achter haar loopbaan zette, is ze voortdurend in do weer voor haar man. „Toen ik stopte heb ik me vom Ijf nomen: nu moet hij et Wc't meer in de schijnweip« i Het zou toch te gek zijn als al dat mooie werk in het vuil nisvat zou verdwijnen". Jorin had toen al in binnen- en buitenland geexposeerd, maar onder de krachtige lei ding van zijn vrouw volgde het aantal tentoonstellingen in een sneller tempo. 'Hij studeerde pharmacie. maar de wetenschap moest Vrouwelijke ambtenaren krijgen in Leiden volgende week dins dag vrij om mee te doen aan activiteiten in het kader van de Internationale Vrouwendag. De vier PvdA - wethouders in het Leidse college van B en W hebben dit besluit doorgedreven. De twee VVD-wethouders wa ren tegen, net als de burgemeester. Zij vinden dat vrouwen geen recht hebben op een extra vrije dag. Het besluit geldt overigens alleen voor vrouwen die bij gemeen telijke afdelingen werken. Onderwijzeressen mogen bijvoor beeld niet van school wegblijven. Han Rijnbeek en Jorin..,we hebben het goed samen- uiteindelijk wijken voor de kunst. Tenslotte was tekenen al toen hij heel jong was voor hem een passie. Jorin volgde zijn opleiding aan de Vrije Academie in Den Haag en in Parijs. „In het begin heb ik alleen getekend en geaqua relleerd", zegt hij. „Later ben ik pas gaan schilderen". Even later: „Ik ben altijd be zig geweest om tot een evolu tie te komen. Aanvankelijk schilderde ik bomen, planten en mensen. Maar op 't laatst ga je dingen anders zien en dat deel je mee in je werk. Dat gaat heel langzaam. Het vloeit als het ware over. Je kunt niet zeggen: ik ga even van stijl veranderen. Je on dergaat het en er gaan jaren overheen voordat je tot die conclusie komt". Vijfenvijftig jaar zijn Han Rijnbeek en Jorin nu ge trouwd. „We hebben het goed samen", knikken ze. Jo rin: „Ik heb haar op het ijs leren kennen en was meteen geboeid door de manier waarop ze zich bewoog. Haar dansen Is altijd een inspira tiebron voor mijn werk ge weest". In vogelvlucht de loopbaan van Han Rijnbeek. Ze danste al toen ze drie was. Dacht eerst niet aan een carriè, maar besloot later toch een opleiding te volgen in Parijs. In de Franse hoofdstad maakt ze in 1938 haar debuut met een soloprogramma. Er volgden vele toernee's door binnen- en buitenland. Later werd Han Rijnbeek actrice bij een gezelschap in Vlaan deren. Han Rijnbeek: „We hebben altijd respect gehad voor el- kaars werk". Terugkomend op Jorins tentoonstelling in het slot Zeist zegt ze: „Het gaat ons niet om de verkoop. Zijn werk moet op de piaats komen waar het hoort. Ik kan het heel moeilijk verdra gen als iemand een schilderij koopt zonder iets van het werk te begrijpen. We geven het nog liever cadeau. Dan maar geen geld". De auteur Willem Frede- rik Hermans is niet on der de indruk van de op winding die in Neder land is ontstaan over zijn reis naar Zuid-Afrika. Hermans, die op uitnodi ging van de Zuidafrï- kaanse autoriteiten een aantal lezingen zal hou den, zei dit gisteren vlak voor zijn vertrek voor de NCRV-radio. „De Nederlanders verve len zich zo ontzettend, dat ze z.ich steeds met za ken in andermans land willen bemoeien. Ik woon al tien jaar niet meer in Nederland. Waar bemoeien de mensen 2ich mee als ik ergens naar toe ga". Aldus de in Pa rijs wonende schrijver. Hermans gelooft niet dat er in Zuid-Afrika sprake is van een dictatuur: „Ik spreek daar zeker geen oordeel over uit, voor ik er geweest ben. Ik ben überhaupt tegen alle boyeotmaatregelen". Een motorbende van de Heli's Angels heeft de af gelopen tien jaar twee maal geprobeerd zanger Mick Jagger van The Rol ling Stones te vermoor den. Aanleiding was een wrok, die de bende had overgehouden van een Stones-concert, dat in 1969 in Califomië was gehou den. Bij die gelegenheid kwam een jongen door messteken om het leven. Hit zei gisteren een voor malig bendelid voor een juridisch comité van de senaat. De 43-jarige man, van wie alleen de voor- Motorbende: naam 'Butch' is bekend gemaakt, zei: „Mick Jag ger is door de bendes vo gelvrij verklaard. Er zijn twee aanslagen op hem geweest en uiteindelijk zal het lukken". Hij ver klaarde, tijdens de zitting die werd gehouden om de relatie tussen motorben des en georganiseerde misdaad te onderzoeken, dat de Heli's Angels den ken dat Jagger zich in '69 tegen hen gekeerd heeft. „Al tijdens dat concert, waarvan de film 'Gïmme Shelter' is gemaakt, werd gediscussieerd over de wijze waarop Jagger kon worden vermoord". De Deense stad Arhus op Jutland krijgt als eerste ter wereld een museum voor de vrouw. Het is de bedoeling dat de geschiedenis van de vrouw wordt uitgebeeld via ondermeer wisselende exposities. Als eerste onderwerp is de geschiedenis van het dienstmeisje geko2en. Een groep van 40 vrouwen is bezig met de voorberei ding van die tentoonstelling. In 1984 wil men in Arhus het vrouwenmuseum openen. Later hoopt men er een archief, een studiecentrum en een uitgeverij aan te kop pelen. Chicago De kans is groot dat aan de strijd om de Democratische kandidatuur voor de Amerikaanse presidents verkiezingen van 1984 ook een zwarte gegadig de zal deelnemen. Aangemoedigd door het on verwachte succes van het Congreslid Harold Washing ton, die nu op het punt staat de geschiedenis in te gaan als de eerste zwarte burgemees ter van Chicago, de op een na grootste stad van Ameri ka, wordt achter de scher men druk overleg gepleegd over de mogelijkheden voor een doeltreffende verkie zingsorganisatie en de keuze van een geschikte kandidaat. De namen die nu sterk naar voren komen, zijn die van Amerika's oud-ambassadeur bij de VS Andrew Young, thans burgemeester van At lanta en de felle, gedreven do minee Jesse Jackson, Sinds in 1972 het vrouwelijke Congreslid Shirley ChishoJm uit New York zich min of ,meer symbolisch kandidaat stelde om de aandacht te vesti gen op de ongelijkwaardige positie van Amerika's zwarte •bevolking, is de aandrang om ?ich binnen de democratische partij nadrukkelijk te presen teren, nimmer zo groot ge weest. Oorzaak is vooral ook de wijze waarop de ogen schijnlijk kansloze Washington tenslotte toch triomfeerde over de voor hem superieure ver kiezingsorganisaties van zijn democratische rivalen in Chi cago; mevrouw Jane Byrne, de zittende burgemeester en Ri chard Daley, zoon van de be roemdste burgemeester uit de 150-jarige geschiedenis van dit enorme industrie- en handels centrum aan Lake Michigan, waar de bevolking van meer San drie miljoen in de VS al leen door die van New York wordt overtroffen. Indruk Goed, het blijft een feit dat mevrouw Byrne en Richard Daley elkaar voldoende stem men afhandig maakten om de ^O-jarige Harold Washington rn een gunstige positie te ma noeuvreren.. Maar er is nie mand in zowel het Democrati sche als Republikeinse kamp, Jfie niet onder de indruk is van de ongekend hoge op komst van de zwarte kiezers 'gn hun bereidheid zich als zo danig te laten registreren, lïet is vooral deze ontwikke ling die de aandacht trekt Ze ker nu men uitgebreide moge lijkheden heeft om na te gaan f hier van een werkelijke tendens sprake is, dan. wel van een incidentele uitslag. LINKS: Jackson: 'Wij hebben een vredesplan voor het Midden- Oosten'. Cartoonist Lurie ziet dit plan aldus. RECHTS: Jackson: vriendelijke, ontspannen gezichts uitdrukking voor contact in eigen Want op 12 april moet Harold Washington het in Chicago als de Democratische kandidaat opnemen .tegen de Republi kein Bernard Epton. Andere zwarte kandidaten doen een gooi naar het hoogste ambt in de steden Boston en Philadel phia. En het lijdt geen twijfel of deze stemmingpellers zullen een belangrijke rol spelen in de beslissing van het zwarte kader om deel te nemen aan het grote Democratische ver door onze correspondent Haye Thomas in Washington kiezingsgevecht, waarvoor be halve de koploper, de oud- viee-president Walter Monda- le, senator Alan Cranston, de oud-gouverneur van Florida, Reubin Askew, ook senator John Glenn, de ex-ruïmte- vaarder, en zijn collega's Hart van Colorado en Hollings van South-Carolina gegadigden zÉn. En die beslissing is zeer nabij, vertelde ons de man die in het aftasten van de mogelijkheden zo'n belangrijke rol speelt: do minee Jacksan. Wij spraken hem in het hoofdkwartier van de organisatie 'Push', die on der de bezielende leiding van Jesse Jackson ijvert voor de politieke en economische ge lijkwaardigheid van achterge stelde groepen. Als baptist en dominee legt de 43-jarige JöCkson er de nadruk op dat wij Push toch vooral moeten zien als een oecumenische arm van de kerk. Qua uiterlijk is er door de ja ren heen vrijwel niets veran derd aan de fanatieke leerling van wijlen dr. Martin Luther King. Een vriendelijke, ont spannen gezichtsuitdrukking voor contact in eigen kring. Voor elke buitenstaander daarentegen de harde, kille en, heel vaak cynische oogopslag van de typische Angry Young Man', die Jesse Jackson is ge bleven. „Het is de hoogste tijd dat er Iets gebeurt. Wij zwarten ver tegenwoordigen zo'n 20 pro cent van de stemmen in de Democratische partij. Maar qua zeggenschap is dat lang niet in overeenstemming met ons stemmenaantal. De tijd is rijp om daarin verandering te brengen. Wij moeten actief aan het debat binnen de partij deelnemen. En als de Demo cratische partijconventie de grote bekerfinale is, moeten wij deelnemen aan de compe titie die daaraan vooraf gaat. En dat zijn de diverse voor- verkiezingen, Als wij meedoen is er natuurlijk een mogelijk heid dat we het niet halen. Maar als we niet meedoen, staat onze nederlaag en daar mee ons isolement vast". Woede Hij zegt het in korte, felle zin nen. Zoals ook bij het aange ven van Washingtons opmer kelijke triomf in Chicago, waarvoor Jackson en zijn Staf van jonge energieke medewer kers dag en nacht in de weer zijn gpweest. „Washington is op een golf van woede en frus traties bij onze achtergestelde mensen naar boven gekomen. Dezelfde woede en frustratie die tien jaar geleden hier ex plodeerde in een uitbarsting van fysiek geweld. Nu heeft die woede zich ontladen in een politieke opstand. Een massale toeloop in de stemlokalen. En dit kan het begin zijn van een grote beweging. Van steeds meer zwarte kiesgerechtigden die zich laten registreren en ook werkelijk hun stem doen gelden". Jesse Jackson gaat er van uit dat binnen enkele weken de beslissing valt over zwarte deelname aan de Democrati sche voorronden, En volgens hem moei het mogelijk zijn om daarvoor de noodzakelijke verkiezingsorganisatie op de been te krijgen. Ook wat be treft de belangrijke financiën. Aan kandidaten geen gebrek, vindt hij. Ook als er van wordt uitgegaan dat die goed moeten kunnen praten en in staat moeten zijn om niet alleen de nationale, maar ook de eigen specifieke behangen tegenover de kritici en de pers te verde digen. „Zwart Amerika zit boordevol talent. Er is geen enkele reden voor een minderwaardigheids complex. Mijn eigen kandida tuur bevindt zich in het sta dium van overweging. Bij mij zelf en anderen. Maar er zijn diverse kandidaten. Wij moe ten tevoren goed vaststellen op wie en wat wij ons richten. De kans op een coalitie met de Hispanics bij voorbeeld is groot. En het hoeft echt niet zo dat we alleen op etnische stemmen kunnen rekenen. Daar zijn bij voorbeeld de jon geren die weieens een andere boodschap willen. De anti-oor- logsbewegingen. De ban-de- bom-groepen. Wij hebben een uitgebreid programma. In de buitenlandse politiek denk ik aan ons plan om Zuid-Afrika te bevrijden van de apartheid. We hebben een vredesplan voor het Midden-Oosten. Thuis willen we herscholing en herindustrialisatie om het gruwelijke kwaad van de werkloosheid aan te pakken. De middelen daarvoor moeten vrijkomen door beperking van de militaire uitgaven". Het is duidelijk waarom Jesse Jackson met de eveneens zeer welsprekende Andrew Young tot de voornaamste kandidaten behoort. En het heeft er sterk de schijn van dat als dominee Jackson inderdaad gevraagd wordt, hij de uitdaging zal aanvaarden ook. Ondanks de consequenties van grote span ning en opwinding en mis schien zelfs risico's voor eigen welzijn. Ook wat dit betreft is de man die er bij was toen zijn grote leermeester dr. Martin Luther King in 1968 in Memphis werd doodgeschoten, realist genoeg. Hij gaat er echter van uit dat dit soort risico's voor de ernst van de zaak moeten worden genomen. „Daar zijn de belan gen groot genoeg voor. Want als de juiste combinatie van kiezers tot stand komt, kun nen wïj best voor een nieuwe verrassing zorgen". Het klinkt als een belofte en een waarschuwing te gelijk. Vandaag kan voor mij m'ej meer stuk. Om een heel een voudige en hoogst prozaï sche reden. Misschien wilt u ook zo'n mooie zarrdag hebben? Kijk dan mei me mee naar ds buis en verkeer met mij in spanning over wie straks op de Zwijnaardse Steenweg (die overigens geasfalteerd is) te Gent de eerste klassie ke wielerwedstrijd van hei seizoen wint. Kijk met me mee naar hei peloton dat weer op weg gaatwant eerst nu ivordt het recht lente: de tempera- tuur mag dan ver voor de 2le maart al mooie waardeti bereikt hebben, het voorjaar kondigt zich pas goed aan als de renners op weg gaan. De winter is voorbij als de schetterende wagen mei knipperlichten, de vlag en het bord 'Wielerkoers' dooi het dampende land glijdt, de weg inslaat naar de huizon waar Stijn Streuvels en Ka- rel van Wijnendaele hun liefde voor Vlaanderen en de kerels op hun ranke fiet sen verwoordden. De knop pen kunnen nu aan de bo men komen, want glndi schalt het door de radio's aan boord van de volgwa- gens: 'avanceren alsjebliefi, er wordt gedemarreerd'. Het is weer zo ver. Alle ra men van de ploegleiderswa gens kunnen weliswaar nog niet open en de mekanieker die buitenboord hangt, heeft er nog wel een dikke trui bij aan, maar toch. het nog wat bleke zonnetje maakt het rennerslint kleurig en men kan met een pint in de hand al een poosje aan de baan staan zonder het al te koud te krijgen het surrogaat van de veldrit is genuttigd, de 'zwaantjes' op hun zware Harleys maken de weg vrij voor de echte koers, de sta minee bovenop de oude Kwaremont heeft al aange tekend wanneer de extra va ten pils moeien worden be zorgd. want de koers komt ook dit jaar weer minstens zes keer voorbij. De wielen zijn gepoetst, de stuurlinten smetteloos en zo hoort het: men moet de eer ste zonnestralen doen weer kaatsen, het moet door de blinkerende rijwielen wor den doorgestuurd naar de nog met winterse ogen knip perende mensen, dat is pas een echte lentebode. Die van 'Het Volk' (dat is een dagblad in Genten daarom heet die Omloop zo) hebben de doeken en de borden uitgehangen, de pa gina's gereserveerd en de wieierverslaggevers hebben de koffers gepaktwant zo als de vogels in deze dagen terugkeren, zo vliegen zij voor maanden uit: de 'rit naar de zon', de klassiekers, de Vuelta, de Giro en de Tour en pas in oktober, als die zon alweer net zo bleek is geworden als vandaag en dan de laatste succesjagers in het Ncorditaliaanse land be schijnt, pas dan zal het weer gedaan zijn. Maatlaten we snel terugke ren naar vandaag. Laten we een plaatsje zoeken in Aalst of Dendermonde of Ninove of bij de bevoorrading die misschien wel te Deerlijk plaats vindt, of waar de koers dan ook maar voorbij zou kunnen komen. Laten we alvast even oefenen ot we in het langsruisende pe loton in één oogopslag Jan Raas of Fons de Wolf of het nieuwste wonder Eric Van- deraerden kunnen ontwa ren. Laten we waf roepen naar degenen die aansluiting zoeken nadat ze de eerste lekke banden al weer heb ben gehadEn laten we on$ begeven in de pronostieken en een wedje maken: hoe veel geeft de man in het lo kaal 'Bij Nonkel Nand' voor een plaats van Frank Hoste bij de eerste vijf? Ja, kijk maar met me mee, vanmiddag en zet de frituur pan maar aan om ook op af stand deel te hebben aan het feest van de ouverture. De 'Omloop van Het Volk', de koers van Gent naar Gent is daar, hel is zo ver, de winter is voorbij, heus. Zou het nog kunnen gaan sneeuwen en hagelen? Wel zeker. Maar dat is een tie van een incidentje. De renners gaan op pad en dan is het voorjaar daar. En daarom kan vandaag niet meer stuk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 16